Donderdag 6 October 15104 3 centiemen per nummer. 36ste Jaar 5(>78. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID Wat was het nu eigenlijk HET GEHEIM Stichtende voorvallen. Rol der kalk. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, i in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdog in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST, 5 OCTOBER 1904. De Daensisten schreeuwen luidkeels omdat de catholieke bladen de wenschen op het groen congres van Brugge uitge bracht, in volle daglicht stellen. Die wen schen zijn inderdaad heel karakteristiek en ran natuur een duidelijk gedacht te geven van de gevoelens welke die heeren be zielen. Zij heeten zich christen en zijn het zoo innig als gelijk wie ook. Dat beweren zij. Toch is het zonderling dat de plicht van gehoorzaamheid bij die zonderlinge chris ten is onbekend. De geestelijke Overheid, hoog tot laag, keurt hunne werking af, wijst op het gevaar dat er uit voor voor den Godsdienst. Zij luisteren nieten doen voort. En nochtans er is in België slechts eene partij van godsdienstige vrijheid en dat is de catholieke Partij. Bij geus en socio heerscht vervolgingswaanzin en men mag overtuigd zijn dat, in geval zij meerder heid worden, de vrijheid van geloof en eeredienst zal besnoeid en ingekrompen worden. Wij zullen de kerkvervolging hebben, de hatelijke pastoors- en kloos- terlingvreterij. Die ellendige politiek zal scheerdraad en inslag zijn voor 't ministerie van 't kar tel. Dat weten de groene Daensisten heel goed. En ziet hunne boosheid Zij gaan niettegenstaande de kerkvervolging aan den gezichteinder dreigt, voort met de catholieken te bevechten. Zij roepen luid: wij willen het catholieke ministerie zien vallen, hoe eer hoe liever Die vrome christenen die niet eens denken hoe kostbaar de vrijheid van ge loof is en hoe zeer zij door de geuzen en de socialisten is bedreigd Die wensch is goed en wel op het con gres van Brugge uitgedrukt, niettegen staande de groene daensisten zich thans alle moeite geven om het te loochenen. Ziehier wat wij nopens dit punt lezen in het orgaan van M. A. Daens. Neen, in ons Congres werd niet GEZEGD DAT ONS doelwit IS HET HUIDIG ministerie omver te smijten maar dit is gezegd te w*ten dat onze Christene Volkspartij, die eigenlijk geene poli- tieke Partij uitmaakt, voor doelwit heeft »de Rcchtvccrdigheid te doen heerschen VAN DEN 10 O 27* Vervolg. De toon, waarop deze woorden ge sproken werden, deed den arme commis sarishet koud zweet uitbreken. M. Grand behoorde niet tot de moedigsten. Hij was zeer aan zijne betrekking gehecht, die hij jaren lang vervuld had hij wist wat hem bij 't begaan van eene misgreep boven bet hoofd kon hangen en als deze man, die Sinte-Alba.nu eens wezenlijk onschul schuldig was Hij bezat geenen moed genoeg om na te denken, wat iemand van zooveel invloed na zijne invrijheidstelling met hem, arm slachtoffer, zou kunnen aanvangen En telkens weer ontsnapte hem de oude verzuchting Dat die ellendige moord nu juist hier moest ge beuren Onder deze omstandigheden kan men zich voorstellen, dat zijne twee verleiders, zooals hij ze begon te noemen,niet weinig van hem te lijden hadden. Als wij maar niet den verkeerden weg gepakt hebben jammerde hij tegen Brusel. 't Is een ellendige historie. Hoe zal ik het, God help mij ooit voor den rechter verantwoorden, als het uitkomt, in de Maatschappij op alle gebied, en bijgevolg ook op politiek gebied. Wij eischen dus eene redelijke, recht- vaardige en volksgezinde kieswet en indien het invoeren van eene recht- vaardige kieswet voor gevolg heeft het huidig Ministerie te doen vallen, dat is onze fout niet, dat kunnen wij niet ge- 1» beteren. Toen Pilatus den zaligmaker veroor deelde, zegde hij ook tot de Joden Maar, die man is onschuldig! Gij wilt zijn dood? welnu, ik kan het niet gebeteren Zoo ook onze held die om zijr.e -jqoai aSiuutz uo aSijiequado houding reeds lang den naam van den Romeinschen la faard met recht en reden draagt. Pilatus Daens kan het niet gebeteren 1 och Heere Hij stelt de val van het catholiek minis terie dan voor, niet als het voorwerp van een wensch, maar als het gevolg van eene kieswet welke op het congres wierd geeischt. Dat is heel wat anders. Doch heeft onze a^iumzjqoai held met de waarheid den spot niet gedreven Is het niet zeker dat de val van het ministerie recht streeks het voorwerp van een wensch is geweest De catholieken van Brugge welke op het congres tegenwoordig waren bevesti gen het. Doch wij hebben meer. Wij hebben de bekentenis van Klokke Roeland en daar in wordt niet gezegd dat de val van het catholiek ministerie het gevolg zal zijn van de groene kieswet, maar dat men er de aankomst van een zaken ministerie heeft betracht. Ziehier de woorden. Hetgeen men op het congres ge- wenscht heeft is de aankomst van een ministerie van zaken dat zich boven de politiek stellende het voornaamste punt der volkskwestie zou oplossen. De beweringen van Priester Daens zijn niet overeen te brengen met het gezegde van Klokke Roeland, Een heeft gelogen? Niemand zal twijfelen wie het is ge weest. Er wordt thans wet r veel gesproken van een tooneelstuk Ces Messieurs geti teld, dat overvloeit van laster en aanval len tegen de catholieke Geestelijkheid, en welks opvoering destijds in een paar ste- zooals ik maar al te zeer vrees Had ik mij maar niet laten overhalen, gij weet hoe ik er tegen ben geweest Hoor eens, commissaris, antwoordde Brusel, met de grootste bedaardheid. Dat hij de man is, die het gedaan heeft, daar van ben ik volkomen overtuigd. Power heeft goed gezien,niemand anders dan hij heeft hel gedaan. Ik heb mijne oogen den kost gegeven, toen wij hem beetpakten, dat is zeker en die bedriegen mij niet gauw. Ik las den moord op zijn gezicht, zoo duidelijk als ik bij de gerechtszitting op Powers gezicht las, dat hij meer wist dan hij zeggen wilde. Die kerel heeft het gedaan, dat is zeker Maar... en dat is eene leelijke zaak, hoe zullen wij het be wijzen Die Sint-Alba is een duivel van slimheid, dat kan ik u zeggen. Ik heb zijne kamers onderzocht van naaldje tot draadje, geen hoekje heb ik overgeslagen en toch geen drommel gevonden zelfs geen snipperke papier, geen spatje bloed niets Dat is leelijk, heel leehjk, dat geef ik toe.Maar wat zullen wij er aan doen Wij zitten nu eenmaal in het schuitje en moeten er nu maar het beste van hopen. Wij hebben nog een dag tijd, de zitting begint morgen vroeg, wie weet of zich zich nog niet wat opdoet Ook Power troostte zich met dezelfde hoop. Hij gevoelde, welk eene verant woording hij op zich genomen had. Zede lijk was hij overtuigd, den moordenaar van Madeleine Faure te hebben aange- den onzes lands geweldige opschudding verwekte. De tooneeltroep, welke van stad tot stad reist om met de vertolking van dit stuk, de duiten der anticlerikale dweepers uit den zak te trommelen, heeft in den laatsten tijd maar weinig geluk gehad. Inderdaad, beurtelings is de opvoering verboden geworden te Oudenaarde en in Den Haag terwijl te Amsterdam de Beheerraad van den stadsschouwburg, uit eigen beweging, heeft besloten dat de vertolking, die op 20 September was vastgesteld, geene plaats zou hebben. Van belang is het, de bewoordingen te doen kennen van het besluit, door den Burgemeester van Den Haag Baron Sweerts van Laudas Wyborgh genomen (i Overwegende, zoo luidt dit be sluit, dat er werd aangekondigd dat op den avond van 17 September 1904, in het Koninklijk Schouwburg van Den Haag, het stuk Ces Messieurs van Ancey, zal opgevoerd worden Overwegende dat dit stuk, in zijne algemeene opvatting, de roomsch catho lieken kwetst en diep beleedigt in hunne godsdienstige gevoelens, en dit in zulke mate, dat er wanordelijkheden te vreezen zijn Gezien de art. enz. De vertolking in 't openbaar, van het stuk Ces Messieurs, van Ancey, wordt in Den Haag verboden. Men ziet, dat men in 't protestantsche Holland meer eerbied en voorkomend heid aan den dag legt tegenover anders denkenden, dan hier in België, waar de geuzerij het gemeen stuk van Ancey ge durig opgehemeld, en de vertolking ervan begunstigd heeft, In dit opzicht is de vol gende bemerking van het zeer liberaal blad van Den Haag De Nieuwe Courant uiterst kenschetsend a Te oordeelen naar al hetgeen wij van dit stuk vernomen hebben, zal niemand bij het verbod van opvoering iets verlie zen. Dit stuk heeft niets gemeens met DE KUNST HET HEEFT SLECHTS ÉÉN DOEL SCHANDAAL VERWEKKEN. Zoo is het, inderdaad, en 't is juist daar om, dat onze geuzen er geweldig reklaam voor maken, tn moord en brand schreeu wen omdat de catholieke Burgemeester van Oudenaarde, die vuiligheid niet op den schouwburg der stad wilde laten op voeren. 't Schoonste van al echter is, dat de geuzen van Oudenaarde het niet eens hebben durven wagen Ces Messieurs onder eigen verantwoordelijkheid, in het lokaal van den liberalen kring te laten vertolken. Wel schreef de zoetsappige M. wezen. Het slukske van den brief, het onbedrieglijke handschrift, de tegenwoor digheid van dien man in Sandbank voor en tijdens den moord, zijn hevige schrik en ontstelde gebaren, tor n hij hem in den gang van het Marine-hotel onverwachts onder de oogen trad, dat alles waren immers onloochenbare bewijzen van zijne schuld Power twijfelde er niet aan, maar hoe kon hij anderen deze overtuiging meêdeelen Van waar moest hij de feiten halen, waarde bewijzen vinden, krachten ge noeg om rechters en gezwoornen te door dringen van het besef, dat zij inderdaad den moordenaar voor zich hadder. De beschikbare tijd was slechts kort, in elk geval te kort om meer opgaven, omtrent het verleden der vermoorde vrouw bijeen te zamelen. De pogingen van Brusel in die richting hadden niets opgeleverd. Een photografic, na den dood geno men, was zooveel mogelijk door het land verspreid, maar ook dit middel had tot nu toe geen gevolg gehad. Madeleine Faure, diem Sandbank een gruwzaam einde had gevonden, bleef even onbekend, wat hare herkomst en verleden betrof, als op den dag harer aankomst. Met spijt dacht Po wer aan de middelen, die in Parijs en andere groote steden van Frankrijk der policic ten dienst staan. Daar had men de Morgue, eene plaats, waar de drenke lingen en de lijken van andere personen, die door een gewelddadiger! dood zijn Liefmans, liberaal volksvertegenwoordi ger, aan den bestuurder van den tooneel troep, die het stuk opvoeren moest 0 Alle Belgische anticlerikalen be wonderen U EN DRAGEN U EENE EEUWIG DURENDE genegenheid toe hij deed hem ook terzelfdertijd verstaan dat de vertooning van Ces Messieurs in het geu zen lokaal geene plaats kon hebben, en trok de reeds gegeven toelating in M. Liefmans begreep, dat de vertoo ning van het hatelijk stuk, zijne partij bij de catholieke bevolking van Oude naarde alle achting en genegenheid zou ontnemen. Uit partijberekening verhinderen zij hier, wat zij elders aanmoedigen 1 Te veel konijnen. Daar ten gevolge van den zachten zomer de konijnen op on rustbarende wijze vermenigvuldigd zijn, is in het ministerie van landbouw een maatregel in studie gelegd, om het kwaad, door deze knaagdieren aangericht te ver minderen. Het middel is niet zoo moeilijk, dunkt ons dat men minder streng zij voor de stroopers. Van overouds werd kalk a:s eene heil zaam werkende meststof aanzien en door onze voorouders meer dan hedendaags gebruikt, ofschoon thans de vervoermid delen en de verkeerwegen veel geschikter zijn. Door het invoeren der scheikundige meststoffen schijnen vele landbouwers te denken dat kalk overbodig gewoiden is. Wij meenen dat zij groot ongelijk hebben cn dat men op onze dagen meer kalk hoeft te gebruiken dan vroeger. Immers, alle planten bevatten eene ze kere hoeveelheid kalk, en die ontnemen ze aan den grond. Welnu, iedereen weet dat de gronden nu veel meer opbrengen dan in vroegere tijden en 't is dus ook zonneklaar dat de oogsten in dezelfde evenredigheid meer kalk ontnemen. 't Is ook genoegzaam gekend dat kalk den grond lichter en losser maakt, dat zij den voorraad plantenvoedsel spoediger opneembaar maakt, enz. Daarom stippen wij zulks hier maar terloops aan doch wij willen de aandacht onzer lezers op een ander punt inroepen dat voor velen, wij zijn er van overtuigd iets nieuws en iets leerzaams zal zijn. Wij hebben het reeds gezegd iedereen weikt thans met scheikundige meststoffen. getroffen, publiek worden tentoon gesteld, ten einde iedereen gelegenheid te geven een vermisten bloedverwant te herkennen of wel inlichtingen aan de justicic te ver schaffen, die haar bij het vinden van den moordenaar dikwijls van onschatbare weerde blijken te zijn. Maar in Engeland was zulke nuttige inrichting eene geheel onbekende zaak. Ja nog erger de Engel- sche wet maakt het onderzoek dubbel moeilijk, doordat zij de voorloopige hech tenis niet kent. In bijna alle landen van het vasteland, kan de rechter een beschuldigde zoolang in voorloopige hechtenis houden als hij voor het onderzoek van de zaak noodig oordeelt. Meer dan eens is door de advo- katen tegen dit stelsel te velde getrokken, voornamelijk op grond, dat het voor den onschuldigen verdachte eene vreeselijke marteling en voor den schuldige eene onrechtveerdigheid oplevert, aangezien de in voorloopige hechtenis doorgebrach- ten tijd, niet van de later opgelegde ge vangenisstraf wordt afgetrokken, hetgeen natuurlijk vooral bij kleinere overtredin gen een aanzienlijke verlenging van den straftijd ten gevolge heeft. In Engeland echter, waar de wet den burger eene groote mate van persoonlijke vrijheid waarborgt, zooals in bijna geen ander land van Europa geschiedt, heeft men van de voorloopige hechtenis tot nu toe niets willen weten en zeker had Power in het geval dat hem dag en nacht bezig Meer en meer ook begint men het belang te begrijpen der potaschvetten en het ge bruik dezer neemt langs om meer toe. Welnu, kalk past hier opperbest bij. Ten einde de zaak goed te begrijpen dienen wij in eenige wetenschappelijke beschouwingen te treden. In de potaschzouten is de potasch ver bonden met zwavelzuur (zwavelzure po tasch) chloorzuur (chloorpotasch) of beide zuren komen er te gelijk in voor zooals in kainiet. Nemen de gewassen ook die zuren op De scheikunde die leert ons dat er in zwavelzure potasch op 174 deelen, 94 deelen potasch en 80 deelen zwavelzuur voorkomen, en in chloorpotasch 3g deelen potasch op 35 deelen zuur. Dus in beide meststoffen komt het zuur omtrent voor den helft voor. Welnu, in de planten komt het geens zins in dezelfde evenredigheid voor. Ne men wij b. v. den aardappel. In bladeren en stengels zijn er per 1000 kgr. 4,3 kgr. potasch tegen i,3 kg., zwa velzuur en in de knollen 5,8 kgr. tegen 0,6 zuur. Dus komt er hier gemiddeld 1 deel zuur op 5 deelen potasch. Voor het chloorzuur is de verhouding nog wijder. Men ziet dus dat er meer zuur in den grond komt dan er wel noodig is, en dit zuur wordt onschadelijk gemaakt door de kalk, die er zich mede verbindt om zwa velzure kalk of chloorkalk te vormen. Nu zal men begrijpen dat de kalk aller best bij scheikundige meststoffen in 't al gemeen en bij potaschvetten in 't bijzon der past. Daarom raden wij de landbouwers aan, niet te veel in eens, maar alle 4 of 5 jaar wat kalk te gebruiken. Om volledig te zijn dienen wij er ech ter bij te voegen dat in geval men staal- slakken gebruikt in plaats van superfos faat, de vrije kalk der slakken in de meeste gevallen voldoende is om de zuurheid der potaschmesten te verontzijdigen. Lowis. Mijnen in de Kempen. M. Lam bert, mijningenieur en hoogleeraar te Leuven, heeft eene belangwekkende bro- chuur uitgegeven, in welke hij betoogt, met cijfers en kaarten ten bewijze, dat de Limburgsche grond niet alleen steenkool lagen maar ook rijke ijzerertslagen be vat. Peilingen hebben dit bewezen te Lank- laer.Eysden, Leuth en Sittert(Hollandsch Limburg.) hield, geen ongelijk dit te betreuren. Wat kon hij doen Reeds op den vol genden dag moest de zitting plaats heb ben, waarbij Sint-Alba zou worden ge hoord. Het vonnis moest even noodzake lijk daarop onmiddellijk volgen en Power ontveinsde zich niet dat een vol komen vrijspraak met het oog op de weinige gegevens, die het onderzoek had opgeleverd, bezwaarlijk kon uitblijven. Eene vrijspraak van Sint-Alba betee- kende voor hem meer dan eene vernede rende neerlaag Het eenige wat hij zich te verwijten had, was, dat hij en zijn bondgenoot, de detective, dien hij in deze dagen als een trouw vriend leerde kennen, veel te gauw te werk waren gegaan zij hadden te veel op de eerlijkheid hunner zaak vertrouwd. Andere oogenblikken waren er, waarin Power aan zijn eigen doorzicht begon te twijfelen. Zou het mogelijk zijn, dat hij zich vergist had vroeg hij zich af en zeker is het, dat de houding van den ge vangene maar al te zeer tot dergelijke vragen aanleiding gaf. Van het oogenblik af aan, dat hij de eerste verrassing was te boven gekomen was 't verrassing of schrik geweest bleef hij in al zijn doen dezelfde fatsoenlijke man, die op eene ongehoorde manier in zijne eer was gekrenkt en door een laaghartig komplot, dat spoedig aan het licht zou komen, in zijn tegenwoordigen toestana was ge bracht" (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1