Zondag 9 October 1994 o centiemen per nummer. 5Gsle Jaar r>!>79. De broodroof Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID. IDE IMLA LT met den Witten Baard. DE HOP. Zondagrust. Stad Aalst.-Werkbeurs Dit blad ^verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars. fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UU Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3rte bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdi.g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. OCTOBER 1904. Met het thema over broodrooven en vervolgen komen onze daensisten gaarne voor den dag. Zij worden vervolgd, ge banvloekt, vermeden zij moeten honger lijden enz., dat roepen en tieren zij uit op alle tonen. In de oogen der onnoozelaars, der lichtgeloovige en teergevoelige men- schen worden zij, dank aan dat manoever, ware martelaars Dat medelijden brengt aarde aan hunnen dijk en de daersisten tellen in hunne rangen een gefopte, een slachtoffer te meer. Die broodroof is eene zaag en niets meer. Wij kunnen beweren dat ieder van onze lezers bewijzen in hunne onmiddelijke omgeving kunnen vin den, welke aantoonen dat de catho- lieken zich waarlijk toegevend en zeer verdraagzaam aanstellen. Wij mogen dus van vooren af aan zeggen dat het feit door ex-abbé A. Daens in Land van Aelst aangehaald, valsch zal zijn en voorzeker ferm overdreven. Geven wij dit feit,met zijne gewone inlijsting, eenige dwaze uitvallen op de catholieke Partij. Onder den titel Katholiek schrijft M. ex-abbé Daens De Politiekerij verlaagt en bezoe- delt alles. Wat is er schooner en edeler dan de naam van Katholiek Katholiek, dat wil zeggen de Waar- n heid en de Broederlijkheid, verspieid onder alle Volkeren, in alle landen en in al de eeuwen den Vrede tus- i schen al de menschen. Dat is immers de goddelijke leer van Christus, stichter der Katholieke Kerk, 1 en 't kort begrijp van gansch het Evan- 9 gelie. En nu, door de Politiekerij verbas- terd, is dat schoon woord Katholiek 9 de benaming geworden van eene Poli- tieke Partij, die dikwijls onverdraag- zaam is, haatdragend en broodroo- vend. De slachtoffers van die vervloekte Politiek vindt men in alle steden en 1 dorpen van ons Vlaanderen. Een handelsreiziger van Antwerpen vertelde ons onlangs dat zijn Oom hcr- berg hield in een dorpje nabij Ant 1 werpen. 9 De Christene Democraten van Ant- b werpen met advokaat Lebon gaven 1 eene Meeting in die herberg. 9 Dat was een onvergeeflijk schelm- 9 stuk in de oogen van de katholieken 1 dier Parochie... De herbergier werd vervolgd, gebroodroofd, uit zijn huis 9 verjaagd, hij geraakte op den dompel, 9 en na weinige jaren stierf hij van ver- driet en armoede. n Ziedaar de gruwelen die gepleegd worden in den naam van den Gods- 20e VERVOLG. Claude schudde het hoofd die brieven zouden bij hem al te treurige herinnerin gen hebben opgewekt, wanneer hij be dacht in welke angstige spanning zij verzonden waren. Gij kent de wereld, M. Dikson, en weet wat daarin omgaat, zegde de jonge man op ongekunstelden toon. Zoudt gij mij, onder eenvoudige bewoordingen, willen zeggen, hoe gij over deze zaak denkt Ik denk, dat het er tamelijk donker uitziet, antwoordde de advokaat. Wanneer het meisje nog leefde en gezond was, dan .zou zij wel geschreven hebben wanneer haar in den trein of op de boot iets over komen was d;tn zou zij haren neef niet hebben ontmoet en dan had deze wel onderzoek naar haar gedaan. Ik zou wel zeggen, dat hij haar wel ontmoet heeft en dat hij haar om eene reden.die hem alleen bekend is, van hare familie verwijderd houdt. Maar waarom De advokaat beantwoordde deze vraag met eene wedervraag, dienst, ten voordeele .der zoogezegde Katholieke Partij. Doen wij opmerken dat voorzichtig heidshalve den naam van het dorpje is verzwegen en bijgevolg dat het onmoge lijk is de feiten te controleeren. Dat riekt voorzeker aangebrand. Wat heeft den schrijver weerhouden ten minste toch het dorpje niet naam aan te duiden Waarom ook den naam van het slachtoffer niet kenbaar gemaakt Is het dan zulk een groote oneer tevallen als martelaar van de daensisterij,als slachtoffer van vervolging? Doen wij verder opmerken dat de naam, welke bedoeld artikel illustreert, eigenlijk geen waai borg is van historische echtheid der feiten en van de beschuldi gingen. Immers Zijne Doorluchtigheid unzen Bisschop heeft ondervonden in hoe verre ex-abbé Daens cn de waarheid over een kwamen. Dat ze verder in de daensisterij voor ne leugen en eene schelmerij niet blo zen, dat bewijst toch wel ten duidelijkste de beruchte historie van het wijf van over 10 jaar. Hebben zij ooit die historie aan hunne lezers durven herinneren Wij mogen eindelijk den schrijver uit dagen uit de catholieke bladen een regel te knippen, waarin de broodroof wordt verheerlijkt, aangeprezen, aangemoedigd. Welnu wij kunnen bewijzen dat de hroodroovers zich bevinden, niet in de catholieke rangen, maar bij onze tegen strevers. Niet de catholieken vervo'gen, maar aan de daensisten is dien raad ge geven. In nummer van i5 Oogst 1897 lezen wij in 't Land van Aelst. Wij drukken dat in vetjes, heer ex-abbé, opdat gij het goed zoudt onthouden. Het volk zal regeeren door zijne macht en eensgezindheid,om als groo- ten verbruiker de Vrienden te steunen en de vijanden te verlaten... Wij m~e ten onze vijanden niet sterker maken.» Dat die raad algemeen is gegeven en ook gevolgd is geweest bewijst ons de strijdpenning van Klokke Roeland. Wij lezen daarin Wij demokraten, drinken nergens 11 een pint bier als daar waar de KLOKKE op tafel ligt. De KLOKKE op tafel en de AL- MANAKder krister.e demokraten li aan den muur. Als cr dus broodroovers zijn, dan zijn het de helden van Chipka, die dat werk aanprijzen en de demokraten die het uit voeren. Wij hebben het duidelijk bewezen. Hebt gij ooit iets van dien M. Jaak Ford gehoord, dan dat hij in betrekking stond tot mevrouw Lecomte Hebt gij zijnen naam ooit door iemand anders hooren noemen Nooit. Nooit? ja, wacht eens, toch. Mijn oom had in het voorjaar onder zijne patiënten een dominee, die gedurende eenige jaren in Indië was geweest en daar een zekeren Jaak Ford gekend had, die een vriend van hem was. Zoo. En hij heeft u misschien ook gezegd hoe oud die M. Ford was vroeg de advokaat verder. Neen, maar hij sprak over hem als van een veel jongeren man, dan wij ons M. Ford hadden voorgesteld. Welnu, M. Claude, omdat Jaak Ford mijn kliënt was, zou ik het u met mogen zeggen, maar ter wille van uwen vader wil ik u van een dwaalspoor terug houden. Ik zal u thans iets raeèdeelen waarvoor ik u op mijn eer als rechtsge leerde borg sta. Of er zijn twee heeren Taak Ford, óf de man, die onder dien naam met Mevr. Lecomte in bnevenbe trekking was, heeft zich dien naam slechts toegeëigend. Hoedat Verleden jaar bracht ik mijne zo mervakantie aan het strand van North- shire door. Onder de uitstapjes, die ik 111 den omtrek maakte, was er ook een naar Nu dat de hopkwestie aan de dagorde staat, en een punt van groot belang, ja van Lven of dood- schijnt te zijn voor onze hoppekweekers, en het ITooger Bestuur eene afdoende oplossing van dit vraagpunt betracht, zullen eenige inlich tingen nopens deze teelt niet te onpas komen. Heden ten dage worden er door de leden der bijzondere hopcommissie ep dc landbouwleeraars aan de hoppelec-lers voordrachten gegeven, en pogingen aan gewend ten einde onder hen beroepsver- ecnigingen te stichten met het doel door studie, doelmatige bewerkingen, verbete ringen,bemesting, enz. hop van allerbeste hoedanigheid te bekomen. Deze pogingen zijn zeer prijzenswaar dig, en moeten de goedkeuring verwerven van eiken wel.lenkenden en verstandigen landman. Ook verwachten wij van deze instellingen den besten uitslag. Wij zegden daareven dat de ontwerpers dezer inrichtingen ook aandringen op de doelmatige bemesting dezer kostelijke plant, en geen wonder, want wij zijn over tuigd dat de bemesting eenen overwe genden invloed heeft op de hoedanigheid van dit product. Laat ons dus trachten goede hop var allereerste hoedanigheid voort te brengen, ten einde den mond te stoppen aan die mannen die nog immer beweren dat onze inlandsche hop ver onder de vreemde staat, cn voor de brouwerij weinig ge schikt is. Maar alles zal afhangen van den goeden wil van den landbouwer. Daarom hopen wij dat hij, in zijn eigen belang, naar oi.zen raad zal luisteren. De hoppeplant bevat gemiddeld per 100 kgr. stikstof fosfoor- potasch kalk De plant 25 5,8 17,9 19,7 De hoppebellen 32,2 11,1 23,o it,i Deze vier eliementen moeten dus in gepaste verhouding toegediend worden. Daar dit gewas de beste opbrengsten geeft in gezonden tn humusrijken grond, zal de landbouwer trachten eene goede dosis stalmest te gebruiken ongeveer 3o,ooo tot 35,ooo kgr. per hectare. Deze zal bij voorkeur vóór den winter onder gewerkt worden. Doch heel zelden be schikt de landbouwer over eene zoo groote hoeveelheid stalmest, en in dat geval is hij genoodzaakt zijne toevlucht te nemen tot de hulpmesten. Mcngmest of compost is hier ook zeer aan te bevelen. Om dit tekort aan te vullen gebruikt men gewoonlijk beir, in de verhouding van 25o tot 3oo liters per aar. Deze doen wijze kunnen wij niet goedkeuren, omdat de beir te veel stikstof inhoudt die, zooals men weet, ei kel op de groene doelen der plant werkt, 't is dus gevaarlijk te veel stikstof aan te wenden en men voldoet Chatterly, een bekoorlijk, klein dorp, eenige mijlen van de zee verwijderd.Daar woonde destijds zekere M. Jaak Ford met zijne moeder, eene weduwe, en toe vallig ontmoette ik hem in een gezelschap, waarvan iemand hem aan mij voorstelde. Hij was niet mijn kliënt, maar een mij geheel onbekend man. Ik heb een scherp gezicht, mijne kliën- tcn ken ik zeer goed en ik zou M. Jaak Ford onder iedere vermomming herkend hebben, maar deze man verschilde hemelsbreed met hem. Vooreerst was hij een hoofd grooter, dan was hij een vroo- lijk jongmensch met een rondborstig voorkomen en in zijne manieren had hij iets, dat terstond menschen, die geruimen tijd in Indië zijn geweest,doet herkennen. Hij was dan ook uiei lang in Europa terug, en sprak over de Indische toestan den op eene wijze die duidelijk aan toonde, dat hij er goed meê op de hoogte was. Nu geloof ik vast en stellig, dat hij dezelfde M. Ford is, waar de patiënt van uwen oom over sprak. Dat kan, maar... Wacht een oogenblik. Zooals het van zelf spreekt werd ik nieuwsgierig cn vroeg hem rondweg Hebt gij een naamgenoot, M.Ford? Ik geloof dat er nog wel een half dozijn menschen zijn, die Jaak Ford heeten, antwoordde hij. Hebt gij er een gekend -Ja. gewoonlijk met i5oliters per aar te geven. Verder zal men de bemesting volledigen door potaschzouten of fosfoorzuurhou- dende meststoffen, die eenen heilzamen invloed hebben op de hoeveelheid eti op de hoedanigheid. Wij raden dus aan 200 400 kgr. zwavel zure potasch of 400-600 kgr. Kainiet, en 3oo 400 kgr superfosfaat per hectare vóór den winter toe te dienen,of wel zoo vroeg mogelijk in de lente. De landbouwers die tot hiertoe deze hulpmesten nog niet ge bruikt hebben, zullen wel doen zc zonder uitstel a-n te wenden. In geval de planten niet te weelderig gro ien, of geelachtig worden kan men in twéé of drij maai i5o tot 200 kgr soda- nitraat toedienen. Wil de landbouwer deze wenken in praktijk stellen, hij zal zich ongetwijfeld in eenen goeden uilslag mogen verheu gen. J. Aidit. Voor de Soldaten in garnizoen te Antwerpen. Binnen enkele dagen zullen wederom honderden ^jongelingen den huistlijken haard verlaten, om verre van het waak zame oog der ouders in onze groote gar- nizoenstcden gedurende 2 of 3 jaren in het leger te dienen. Vooral Antwerpen zal daarvan het leeuwenaandeel krijgen. Wat al zielsgevaren de jonge rekruten in cuze groote handelsstad loepen is on gelooflijk en wij kunnen vooral de kriste- ne ouders niet genoeg aanzetten hunne zonen, welke voor ons bestemd zijn, bij tijds den goeden weg te wijzen. Die weg ligt uitsluitend en alleen in het trouw bij wonen der Soldatenmis en het regelmatig bezoeken van een onzer Soldatenkringen. Deze laatste bevinden zich, dè eene op de IJzeren Waag, in het Centrum der stad, nabij de Groenplaats en de Kathe draal de andere in de Vrcdestraat te Berchem in de nabijheid der Kasernen van de Genie, den Trein en het 7e Linie. Aldaar vinden de jongens in hunne vrije uren een deftig tijdverdrijf. Allerlei spelen staan ter hunner beschikking voor aan gename en tevens goede lezing is gezorgd; het noodige om naar huis te schrijven kunnen zij bekomen bovendien worden er van tijd tot tijd concerto's, tooneelfees- tcn, tombola's, enz. gegeven, zoodat zij volstrekt niet behoeven elders in de stad vermaak te gaan zoeken. Dc Soldatenmis geschiedt bij de Paters Redemptoristen in het Hopland nabij het Arsenaal eiken Zondag en Geboden Feest dag, telkens om kwaart vóór 10 uren. Daar ook worden even als in de Soldaten- kringen de jongens met raad en daad bij gestaan het zielversterkend woord des Priesters herrinnert hun eiken Zondag de leer van deugd en plicht, beurt hunne harten op, stort hun moed in om bta if te blijven, 0:11 eens zoo onbesmet, zoo gods- die.nstig als bij hun heengaan bij vader en moeder weer te keeren. Duizenden en Ik hoop toch niet dat hij op mij ge leek Een naamgenoot is mij onverschil lig, maar een dubbelganger kan iemand in de grootste onaangenaamheden bren gen. Ik stelde hem gerust door te zeggen Neen, neen, hij geleek in 't geheel niet op u. Misschien zag ik er eenigszins ontsteld uit, want de jonge man voegde erbij In onze fa ilie is geen andere Jaak Ford, want mijn grootvad r. mijn vader en ik zijn allen eenige zoons. Claude vroeg Zoudt gij mij niet eene beschrijving van uwen klient willen geven Zeker. Hij was van middelbare grootte en zijne houding was eenigszins gebogen,waardoor hij nog kleiner scheen. Zijn haar en baaid, die beiden zeer lang cn sneeuwwit waren, gaven iets patriar chaals aan zijn uiterlijk. Claude zag met bedrukt gezicht voor zich uit. Het schijnt mij toe, alsof wij eenen berg van bezwaren te beklimmen had den, riep hij uit. Ik zegde tot mijner, oom dat, wanneer ik etnrnaal in Engeland was, het mij wel gemakkelijk zou vullen mijne lievelinge terug te vinden en thans, nu ik hier ben, komt het mij bij den eersten stap dien ik doe, het onderzoek naar den man die haar hierheen lokte, reeds als een hopeloos geval voor. Van één ding kunt gij zeker zijn, duizenden, doen wij een dringend beroep opdat zij uit dankbaarheid hunne kamera den zouden aanzetten denzelfden weg te volgen. Hoe meer soldaten er komen, hoe meer het menschelijk opzicht verdwijnt en hoe meer anderen denzelfden weg inslaan. Wij rekenen vooral op de Priesters en kristene ouders opdat die werken groeiën en bloeiën. Dat men de jongens eene aanbeveling mede geve en zij zullen met open armen ontvangen worden. Dat allen die kunnen het hunne bijdra gen en zulke propagande maken, dat bij na de algeheclheid der nieuwe lichting in Soldatenkring cn Soldatenmis aanwezig zij met Oktober. Onzen dank, Gods zege ning en ook de dank van ons duurbaar vaderland, weze hen gewijd die onzen oproep bsantwoorden en betrachten. P. S. Ook in andere steden, zooals Luik, Brussel, Gent, Doornik, Bergen, St.-Niklaas, enz. bestaan gelijkaardige werken, waarover wij bereidwillig op aan vraag inlichtingen verschaffen. T-TnP kan men goede bladen steunen 1. Abonneer u persoonlijk op een catholiek blad. 2. Neem een abonnement met tweeën of drieën. 3. Beveel bij gepaste gelegenheden uw blad anderen ter lezing aan en tot het plaatsen van annoncen. 4. Geef het anderen ter lezing in han den. 5. Zoo gij dit niet rechtstreeks doen kunt, gebruik uw blad om iets in te pak ken, dat gij aan die personen zendt, ter wijl gij zorgt het een of ander goed ge schreven artikel met gekleurd potlood aan te teekenen. 6. Noem hier en daar ten titel van een catholiek blad haal de getuigenis daar van bij het spreken aan. 7. Leg een catholiek blad in de plaats van een ander, van geen of van slechte kleur, om alzoo bij den lezer dezer bladen langzamerhand belangstelling op te wek ken voor, en hem smaak te doen vinden in een catholiek blad cn hem aldus te overtuigen, dat dit laatste voor de overige niet behoeft onder te doen. Het slechte of neutrale blad legge men ter zijde, totdat het worde opgevorderd zoo men het althans niet in zijne eigen macht heeft het achter te houden en blijft het bij ons in huis, dan gebruike men het om er het vuur meê aan te maken. 8. Zend aan dezen of genen een proef nummer, dat men altijd gratis van den uitgever bekomt. 9. Vraag op openbare plaatsen (inca- fé's, staties, enz.), naar een catholiek blad. Heeft men dat niet voorhanden, dan koope men geen ander. Laat ook uw blad in dusdanige plaatsen en in den trein liggen na aanteekening van zakelijke artikelen. 10. Leg een catholiek blad bij koop- zegde de advokaat, Jaak Ford van Salton in Norlhshire is niet de man dien gij zoekt. Vooreerst was hij een knaap van vijf tien jaren ongeveer, toen Mevr. Lecomte de eerste ondersteuning voor hare klein kinderen ontving en ik weet toevallig dat hij kort geleden nog een onbemiddeld man was, die voor zichzelven nauwelijks 2000 frank per jaar had. Maar wanneer hij dien naam van Jaak Ford slechts aangenomen heeft, dan is de heele zaak toch zeer verdacht, zegde Claude. Ja, antwoordde M. Dikson en daarna leurde hij met het hoofd tegen den rug van zijnen stoel en verzonk in diep gepeins. Gij weet nog iels riep Claude plot seling uit. Wat ik u smeeken mag, help mij toch zooveel gij maar eenigszins kunt, bedenk wat mijne lievelinge mis schien op ditoogenblik moet lijden. De oude advokaat zag hem bewogen aan. Ik denk daar aan iets. wat ik in de dagbladen gelezen heb, kort nadat M. Jaak Ford voor het laatst hier was. Men gaf het signalement op van eenen man, van wien men niet wist of hij iets gedaan had, maar die met eene jonge dame van Londen naar York gereisd was cn eenige uren later werd die jonge dame dood in den trein gevonden. Ik weet niet of men haren ouden reisgenoot verdenkt haar te lieden, die een goeden klant aan u heb ben, somtijds op de toonbank ter inzage voor het in- en uitgaande publiek zoo ook moet men in herbergen, sociëteiten enz., waar men dikwijls komt, de bestel ling van zulk een blad vorderen en zijn eisch weten door te zetten. it. Belast u gaarne voor anderen met de bestelling en de uitdeeling van catho lieke bladen. 12. Deel aan catholieke bladen, welke men verspreidt en die in uwe streek veel gelezen worden,van tijd tot tijd iets mede, wat den lieden belang inboezemt. Schrijf aan de redactie dezer bladen wat aan de personen uwer omgeving bij de lezing daarvan is bevallen en wat hun heeft mishaagd het eerste is een blijk van aanmoediging en waardeering, waarvoor zelfs de oudste persman niet ongevoelig blijft het tweede een liefdedienst, welke menigmaal groot nut aanbrengt, daar de redactie van een blad noch onfeilbaar, noch alwetend is en zij alsdan werke lijke fouten op eerlijke wijze kan her stellen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 9 October 1904, M. De Valckeneer, Esplanade. DE ROODE LEEPERIKKEN der Saskaai, zeggen ons dat ze voor de libera len stemmen of aanraden van te stemmen: i° omdat zij van dezen laatsten 't alge meen stemrecht te verwachten hebben 2° omdat de politiek der liberalen best met de hunne overeenstemt. Als de roode leeperikken het A. S. van de liberalen moeten afwachten, zullen ze nog lang op den uitkijk zitten te koeke loeren, want in meerderheid zijn zij er met der daad tegen. De tweede rede is de ware de rooden zijn de kleinzonen der liberalen zij heb ben een hiarken naar hunne vaartjes zij zijn met den zelfden haat behept tegen de Godheid, die zij verloochen, met de zelfde helsche vijandschap tegen de R. C. Kerk, de priesters en kloosterlingen. Blauwen, blauw-rooden en rooden, zijn onder dit laatste opzicht Vogels van eender veeren Die te samen vliegen geern. Worden gevraagd Machienbreisters om te huis te werken. Een dienstmeid van 3o tot 40 jaar. Vragen werk Verschillige jongelingen van 16 tot ao aar Eene goede werkvrouw vraagt dage- lijksche posten. Een werktuigkundige. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. hebben vermoord, maar in elk geval wil men hem opsporen. Het signalement van dien man stemde nauwkeurig overeen m?t dat van mijn kliënt. De donkere oogen van Claude zagen den advokaat doordringend aan en hij vroeg Was Nora die dame Dat weet ik niet, mijn beste vriend, antwoordde M. Dikson, anders zou ik het u zeker al gezegd hebben. De dag bladen hebben niet veel omtrent deze zaak vermeld, niet half zooveel als zij anders over dergelijke geheimzinnige ge beurtenissen doen. Gij moet weten, aat het in een afgelegen hoek van Engeland plaats had en dat de gemoederen juist warm gemaakt waren door eenen moord in het Est-End van Londen. Ik heb ech ter het dagblad bewaard en ik zal u het bericht laten lezen, dan kunt gij er zelf uwe gevolgtrekkingen uit opmaken. Het meisje moet den 11 September naar Northshire vertrokken zijn en de omstan digheid, dat niemand haar herkend heeft, bewijst dat zij in die streek eene vreem delinge was. De advokaat nam uit eene schuif van zijn schrijfbureel twee bladen uit North shire, waarvan een het bericht over het het vinden van het doode meisje in den spoorwegcoupé aan de statie te Salton mededeelde en het andere een verslag gaf over de lijkschouwing en de uitspraak der jury. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1