Zittiag van den Gemeenteraad Tentoonstelling van Kop. Van tak op tak. Dendergalm^XrS Benedictus Kalender Kerk der Theresianen. Cathol. Werkmanskring, AELST. Allerhande nieuws. Priesterlijke benoemingen EE^ HEERa^e^ Meu vraagt op Maandag 3 October 1904. M. de Burgemeester verklaart de zitting geopend ten 11 ure. De heer secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting, dat wordt goedgekeurd. Afwezig MM. Meert en De Wolf. I. Gemeentebegrooting voor igo5. M. de Bethunb stelt voor deze zaak doordeSectie van financiën te laten onder zoeken, en opdat men goed kennis zou kunnen nemen van de zaken, zou men de documenten laten drukken, ten einde aan iedereen de gelegenheid te geven ze gron dig te bestudeeren daarom zou men die documenten ook eenige dagen te voren aan de leden der Sektie bezorgen. (Goed gekeurd). II. Gemeenterekenschap. Driemaandelijksch nazicht. - 3® kwar taal 1904, wordt aangenomen. III. Kerkfabriek van O.L.V. Bijstand. Begrooting igo5. M. De Hert zegt dat dit punt door de Sectie is onderzocht geweest, en geeft ver slag over dit onderzoek, waaruit blijkt dat de Stad moet voorzien in de ontoerei- kenheid der middelen van de Kerkfabriek om de onkosten noodig tot de uitvoering van den eeredienst in die kerk te bestrij den. Vroeger kon de kerkfabriek in hare noodwendigheden voorzien, wanneer de diensten in de kapel werden gedaan. Nu is het echter onmogelijk, sedert de diensten in de nieuwe kerk gedaan wor den. Een nieuwe parochiekerk was noodig voor de Stad; de Stad heeft alles aangewend om die parochiekeik te beko men zij is dan ook verplicht in de kosten van onderhoud tusschen te komen wan neer ze onbemiddeld is als die van Mijlbeek. Wij moeten ook bekennen dat de nieuwe kerk van Mijlbeek reeds prach tig gemeubeld is dank haren ieverigen Herder. M. De Blieck. Wij stemmen vol gaarne met den heer Schepen toe,daar wij zien dat hij al onze bemerkingen in het verslag stipt heeft aangeteekend. Dit punt wordt goedgekeurd. IV. Lager onderwijs Aanneming van een gd0 klas in de school der St-Camielstraat en van een 7d® klas in de school des Geerardsberg- schen steenwegs. M. De Hert geeft lezing van een schrijven uitgegaan van de Besturen der beide vrije aangenomene scholen vragen de om respectivelijk eene gd« en 7de klas bij de reeds bestaande te voegen. M. Van der Schueren, zegt dat het in die scholen niet zoo dringend noodig is dan in de gemeenteschool der Vrijheid straat waar veel klassen overbevolkt zijn bij voorbeeld in de klas van M. Venne- man waren er met Paaschen honderd leerlingen dit is te veel voor een leer meester; ook moet ik er bijvoegen dat M. Venneman uit die oorzaak ziek is gewor den. M. De Blieck. Ge ziet dat het in de school der Vrijheidstraat eerder nood doet klassen bij te voegen dan in die der St- Camielstraat. Mag ik weten hoeveel leer lingen de St-Camielschool bezoeken M. De Hert. Vijf a zes honderd, denk ik, uit het geheugen kan ik het niet juist zeggen. Ik voeg er ook bij dat al de leermeesters der St-Camielschool nu ge diplomeerd zijn en dat de laatste ongedi plomeerde die er tijdelijk heeft onderwe zen door een gediplomeerde is vervangen. M. De Blieck. Is het noodig dat de leermeesters gediplomeerd zijn M. De Hert. Ja, voor de jongens scholen is het noodig volgens de wet. M. De Blieck. Er zullen dus 9 leermeesters wezen in de St-Camielschool tegen 4 of 5 in de stadsschool. M- De Hert. Verschooninger zijn zeven of acht leeraars in de stads school. M. de Bethune. Ik moet M. De Blieck doen opmerken dat hij nevens de zaak antwoordt, er valt hier niet te onder zoeken of er in de stadsschool eene klas moet bijgevoegd worden, maar wel of men de vraag der Schoolbesturen ons toe gekomen mag inwilligen, ja dan nec-n. Verder zal er onderzocht worden of er ernstige reden bestaan om bij de school der Viijheidstraat nog een klas te voegen. M. Van der Schueren. Ik wou toch graag weten waaraan die overbevolking te wijten is en waarom men bij eene school die overbevolkt is, ook geene klas bijvoegt. M. De Hert. De oorzaak der over bevolking is dat de Bestuurster der be waarschool, wanneer de kinderen hunne ouderdom bereikt hebben om naar de school der Vrijheidstraat over te gaan, ze er, zelfs met Paaschen, naartoe stuurt. Zoo komt het dat de klas van M. Ven gedaan te worden, veel werkmanskinde ren loopn op de straat bij gebrek aan plaats in de gemeenteschool. M. Eeman. Er is plaats genoeg als zij er maar willen naartoe gaan. M. De Blieck. Gij zult uwe kin deren toch ook naar die ongezonde klas sen niet sturen. M. Eeman. Mijne kinderen hebben hunnen ouderdom bereikt om in de gemeenteschool aanvaard en in andere scholen onderwezen te worden. De uwe zijn nog in den vereischten ouderdom laat er die naartoe gaan. M. De Clippele. De klassen zijn, zooals M. De Hert zegt, maar tijdelijk overbevolkt en het zal niet meer voorval len indien men den maatregel neemt waarvan hij komt le spreken. Ik ben van gevoelen dat er in eene klas niet meer dan 75 leerlingen mogen zitten en dat onder hygiënisch oogpunt. M. de Bethune. Dit getal mag niet overtroffen worden en dat niet alleen onder hygiënisch maar ook onder peda gogisch oogpunt. M. Leveau. M. De Hert komt daar zooeven te zeggen dat er in de school der St-Camielstraat 5 k 600 leerlingen zijn, ik vind in het verslag van 1902 dat er in die school 478 leerlingen waren tegen 5i2 in de school der Vrijheidstraat. Men zou dus beter de gemeenteschool met eene klas vermeerderen dan de andere voor noemde scholen. M. De Hert. Dit zal gebeuren wanneer de noodwendigheid daar is. Nu doet zij zich niet voor. M. de Burgemeester.Heeft er nog iemand andere bemerkingen te maken De liberale contróleurs schreeuwen al te samen dat zij zich tegen de uitvoering van dees punt verzetten. M. de Burgemeester. Laat ons dus tot de stemming overgaan. Al de aanwezige catholieke Gemeente raadsleden stemmen JA De liberale contróleurs: MM. Leveau, Boterberg, De Wael en Verbestel ont houden zich uit princiep zij zijn alle 4 voorstaanders der officieele of liberale onzijdige school, zonder christene grond beginsels, 't is te zeggen, zonder God, waar men socialisten kweekt lijk Anseele zegde. MM. De Blieck en Van der Schueren verklaarden dat ze in princiep, het libe raal officieel onderwijs voorstaan, maar dat ze liever de kinders de vrije scholen zien bijwonen dan dat ze op straat zou den loopen. V. Bureel van Weldadigheid. Verkooping van boomen. Aangenomen na dat M. De Blieck had gevraagd of die boomen openbaarlijk gingen verkocht worden. VI. Godshuizen. Afstand van Grond aan de Stad voor de opening der Albrechtslaan. Aangenomen. punten bekomen. Zij hebben dus volgens de scheikundige ontleding bijna de vol maaktheid bereikt. Wat hier dient aangestipt te worden, is dat de eerste prijs gewonnen is door iemand die zelfs niet in de hoppestreek woont, maar te Ertvelde. Een bewijs dat de groote keus der plan ten en soorten, de goede plukking en be waring van allergrootste belang zijn. Ziehier de lijst der bekroonden 1 Vande Voorde, brouw. Ertvelde58o,8p. 2 Deschrijver, Hekelgem 58o,7 3 P. De Valck, Assche 56g,g 4 Van Stichelen, 1 564,5 5 Coppens K Hekelgem. 562,9 6 P. De Valck, Assche 56o,o 7 Van de Voorde, Ertvelde 554,3 8 De Coninck-Vanden Bosch 55i,7 9 De Clercq, Erembodegem 549,9 10 Van Buggenhout, Sint-Ulrichs- Kappelle546,5 0 11 Van Droogenbroek, idem 544,5 12 Van Wassenhove, Eekloo 543,3 Gent is Dinsdag 4 Oktober getuige ge weest van eene nieuwigheid. Er werd namelijk eene tentoonstelling van hop geopend in de lokalen der Brou- werijschool, Meersteeg. 't Is de eerste Hoppetentoonstelling in Gent. neman alsdan 25 a 3o en meer leerlingen bij krijgt en te talrijk wordt. M. Van der Schueren. Kan er daar geen verbetering aan gebracht worden Dat men nieuwe klassen inrichtte. M. De Hert. Het bijvoegen eener nieuwe klas is niet noodig aangezien de overbevolking der school maar tijdelijk is. Ook zal men middelen aanwenden om te voorkomen dat er zich meer dan het ge stelde getal leerlingen (75) in eene klas hevinden. De Bcsiuurster der bewaar school zal urzochl worden de leerlingen die zelfs met Paaschen hunnen ouderdom zouden bereikt lubben, tot het einde des schooljaars te behouden, en ze alleen met het einde van 't groote verlof naar de school der Vrijheidstraat te sturen. M. De Blieck. Er zijn te veel leer lingen in die school; dien toestand moet veibtterd women. Wij zullen van ons r.c.;t van Gemeenteraadslid g. bruik ma ken om die school te bezoeken en ook te onderzoeken wat er dient tot verbetering Sedert lang beeivert zich het Komiteit der Brouwerijschool om verbetering te bekomen op het gebied der brouwerij, en het wordt in zijne pogingen, krachtig en mild ondersteund door het Staatsbestuur. Het is wederom met de hulp van de regeering dat de Tentoonstelling van hop is tot stand gekomen. Sedert lang wordt er geklaagd dat de hoppeteelt in België te niet gaat dat de hoppekweek niet meer voortbrengt voor den landbouwer dat de brouwers den voorkeur geven aan vreemde hop, enz. We hebben getracht daarover iets nader te vernemen en ziehier wat wij te weet ge komen zijn. De brouwers geven de voorkeur aan die waren welke hun het best en het voordee- ligst zijn. Nu, de hop is eene bloem, bestaande uit bladjes, die op tenen stam staan en graantjes en lupiüene bevatten. Het is de lupiliene wdke den goeden smaak en geur aan het bier geven. Het is dus gemakkelijk te verstaan dat de brouwers den voorkeur geven aan die hoppe welke zoo weinig mogelijk bladjes granen en stammen bevat en zooveel mo gelijk lupiliene. Om hop te bekomen die deze hoedanig heden vereenigt moet men de goede soor ten weten uit te kiezen en te verbeteren en dan moet de hop met zorg geplukt en bewaard worden. Als men de bloem aftrekt met eenen langen stam, en dat er soms rankbladeren in gemengd zijn dan vermeerdert dat wel het gewicht maar niet de hoeveelheid lupi liene. Het is alsof men graan zou verkoopen dat slecht gezeefd is met kaf en al. Zoo is het ook als er veel graantjes in de hop zijn. De fijnheid verschilt ook. De mannelijke planten geven grootere bellen dan de vrouwelijke, met zwaardere graantjes en lupiliene in mindere hoeveel heid en van minder fijnen geur. DaaronT rukt de goede hoppeteeler de mannelijke planten uit. Verder moet de hop droog zijn. De hop is duur de beste gaat nu tot 3oo fr. de 5o kilos als er nu 12 tot i5 per cent vocht in is, dar. betaalt de brouwer dat water aan 6 fr. per kilo. 't Is wat duur niet waar. Dat het moge lijk is tot eenen goeden uitslag te komen bt wijst de uitspraak van de jury. Er waren 600 punten toegekend. De twaalf bekroonden hebben van 543 tot 58o na dat we liegen, en dal wetens en wil lens, als we, voor de vrije catholieke scholen,""triomf roepen over de uitslagen van den jongsten algemeenen wedstrijd van liet middelbaar onderwijs. Immers, volgens de armtierige, zijn de officieele onderwijsgestichten, hunne scholen, dus liberale scholen, en deze zijn het die getriomfeerd en de catholieke scholen geklopt hebben... Maar als de liberale scholen altijd zege vieren waarom vraagt La Gazette d een Brusselsche liberaal orgaan, dan de afschaffing dier kampstrijden Zulke kampstrijden, hoe onpartijdig ook ingericht, schrijft La Gazette houden niets in 't is een 0 lukt-hem. Maar zeg eens, armtierige, denkt ge niet dat de liberale Gazette anders zou schrijven ware het dat uwe liberale scholen walmeer palmen inoogsten Als men niet geklopt wordt waarom het strijdperk ontvluchten GEBED AAN TAFEL. Iets min der banaal voor ons Belgen is, dat op het banket,gegeven door de inrichters der tentoonstelling te St-Louis, de eereplaats aan de rechterzijde van den President was toegewezen aan den catholieken Pre laat, Mgr. Glennon, Aartsbisschop van St. Louis. Hij kreeg de eerste het woord om de tafel le zegenen en na het feestmaal, ver zocht men hem het dankgebed uit te spreken. Merk op dat er catholieken aan het feestmaal waren, protestanten en zelfs verscheidene vrijmetselaars uit België. Ik had op dat oogenblik het gezicht dezer laatsten willen zien, van die anti- catholieken die, onder voorwendsel van onzijdigheid, den naam van God uit de schoolboeken doen weglaten. Wat de catholieken betreft, die zullen ongetwijfeld aan de Amerikanen de eer hebben benijd, zoo trouw die christelijke gewoonte te hebben bewaard, welke wij in Europa maar al te dikwijls overtreden bij plechtige gelegenheden. In de Vereenigde Staten wordt er geene tentoonstelling ingehuldigd, zonder dat eene gezaghebbende stem den zegen Gods op de werken der menschen inroepten aldus wordt ook elke wetgevende zittijd met een gebed geopend. Dat is overigens het geval in Europa, bij al de volkeren die zich niet hebben laten doordringen door de goddelooze grondbeginselen der Fransche revolutie. (Br. Handelpblad). en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor rgo5, is een ware Volksalmanak, voor jong en oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de ver- makelijkste lezingen tweeschoone liederen met muziek, i® Vergeet mij niet. 2e Een twee i) Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan 1000 verschil lende namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelen om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle klas sen van menschen. Niemand zegge, 'k Heb geen geld om hem te koopen, want, och arme hij kost slechts 3o centiemen, i5 cents. Te bekomen bij alle IJveraars en IJve- raarsters van den Mariagroet, in d'Abdij van Affligem en bij de catholieke druk kers tegen 3o centiem enfranco 't huis 36 centiemen. Men zegge het voort. SOLEMNELE OCTAAF ter (ere van de H.Seraphiensche Moeder Theresia van Jesus, met Vollen Aflaat. De Goddelijke Diensten als volgt Vrijdag 14 October. Verjaardag der Instelling van het H. Kind Jezus van Praag te 9 uren, plechtige Mis met Fransch Sermoen, door den E. P. Ber- tinus, ongeschoende Karmeliet. Zaterdag, i5 October. Feest der H. Moeder Theresia ten 6 uren, de eerste Mis, met de uitstelling van het H. Sacra ment de solemnele Mis ten 9 uren des namiddags, ten 5 uren, plechtig Lof en Fransch Sermoen, door den E. P. Ber- tinus, C. D Zondag, 16 October. Ten 6 uren, de eerste Mis, waaronder het Allerheiligste wordt uitgesteld ten 9 uren, de solem nele Mis 's namiddags ten 5 uren, plech tig Lof en Vlaamsch Sermoen. AALST. Zondag, g®n dezer, om 5 uren 's na middags VOORDRACHT, door den heer Filiep De Munnynck. hoofdopsteller van 't Volk te Gent, over De Vak- vereenigingen. Na de Voordracht, groote prijsloting. Het Bestuur. Papieren ketels. Men is van zin het Duitsch leger te begiftigen met pa pieren ketels. Het is een Japanees die er de uitvinder van is. Deze ketels kunnen geplooid worden. Men mag gerust water in de papieren ketels gieten en deze over het vuur han gen, tot de vloeistof kookt. Papieren ketels kunnen achtmaal ge bruikt worden en kosten slechts tien cen tiemen p:r stuk. Een groot voordcel is ook hunne licht heid. Honing. Voor het verzamelen van 1 pond honing moeten bieën 63,000,000 klaverbotten bezoeken. Moest eene bie dat werkje verrichten, dan zou ze 373,750,000 malen moeten uitvliegen. Papegaaischool. 't Is natuurlijk, in Amerika dat de eerste school voor papegaaien gesïicht is. De veelkleurige vogels worden in de nabijheid van eenen phonograaf geplaatst, die, met tusschenpoozen, altijd dezelfde zinnen zegt. De school wordt door eene dame bestuurd. Men meldt niet welke straffen de kop pige leerlingen kunnen oploopen. o Creemboter. Markt van Zaterdag 8 October 1904 209 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 335 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2680 kilogr. Zijne Hoogw. heeft onderpastoor be noemd te Loochristy, den E. H. D'Hondt, coadjutor te St. Amandsberg Bestuurder van het Hospitaal te St. Amandsberg, den E. H. A. Van Ael- broeck, oud-onderpastoor van Wynckel Coadjutor te St. Amandsberg, den E. H. De Letter, priester der wijding van Sinksen. Aan ons nummer 3679 be hoort een bijvoegsels. NIEUWERKERKEN. Wij ver nemen dat de heer Sylvain VERHULST het tweede exaam van candidaat-notaris met onderscheiding komt te ondergaan. Proficiat, Iets wat de moeite waard is ge- kend te zijn, is ons door eenen onzer medeburgers gezeid. M. Edmond Cooman, 5, Vrouwstraat, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls niet kon slapen mijn water was altijd troebel zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat de mid delen bleven nutteloos en tk was mis troostig, niet meer wetende wat doen. Ik vernam alsdan de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkre gen ik wilde ze beproeven en haalde er eene doos bij M. De Valkeneer, apothe ker te Aalst. Ik mag u bekennen, dat zulks mijne genezing was, want na drij dagen voelde ik mij reeds beter en na eene week was ik teenemaal hersteld. Ik verklaar het boven staande waar en machtig u het kenbaar te maken. Doet iedere verkoudheid u huiveren en heeft ze dadelijk invloed op uwen rug ge volgd door stoornis in de werking der nieren Verhit het gebruik van sterke dranken, koffie, bier of thee uwe nieren Zijt gij spoedig boos en lastig gevallen voor kleinigheden Hebt gij koude han den en voeten Zwellen uwe beenen en voeten op Hebt gij wallen onder de oogen? Lijdt gij aan rhumatieken, hoofd pijn of rugpijn Wordt de werking der nieren onri gelmatig en brengt zij gruis voort Indien er zich een van deze ken- teekens voordoet, 't is dat er bij u of zwakte of ziekte der nieren is en deze kenteekenen waarschuwen u voor meer gevaarlijke ziekten. Wat gij ook doet en wat gij ook denkt dat uw ziekte is, let goed op uwe nieren bij het eerste teeken dat er iets verkeerd is. Geeft hen de hulp, die zij juist noodig hebben, 'tiste zeggen, die welke de Foster Pillen voor de Nieren geven, het grootste geneesmiddel voor de nier en blaasziekte en ziet hoe goed en welgezond gij u zult bevinden zelfs na slechts eenige dosissen. Verzekert u dat men u de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. De Cooman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbc-rgstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. EREMBODEGEM. Zekeren Roe- landt, landbouwer, kwam met zijn ge span gereden,op den Brusselschen Steen weg, omtrent het kasteel van Ronsevaal. toen zijn peerd verschrikte en op hol ging bij 't zicht van den aanstoomenden tram. Het peerd holde tegen het locomotief, Roelandt vloog van zijn gespan en be kwam verwondingen aan hoofd, horst en beenen het peerd was ook gewond en 't gespan erg beschadigd. De wonden van Roelandt schijnen niet levensgevaarlijk te zijn. Zondag avond keerde rond 10 u de genaamde Lodewijk Coppens,wonend nabij de statie, te Erembodegem huis waarts. Omtrent de brouwerij van den heer De Cock, Burgemeester, bemerkte hij dat hij gevolgd werd door twee mans personen, die hem inhaalden, te lijve gin gen en een messteek in den hals werd hem door een der aanvallers toegebracht waarop de lafaards op de vlucht gingen. De bareelwachler L. Verdoodt die de moordpoging had zien plegen, ijlde Cop pens ter hulpe en leide de verwonde ter herberg van Jan Ghyssens. Geneeskun dige hulp werd dadelijk ingeroepen en de heeren Van Vaerenbergh en Carlier, ge- neesheeren dienden hem de beste zorgen toe. De wonde, alhoewel wreed om zien, schijnt niet doodelijk te zijn. Het Parki van Audenaarde kwam Woensdag ter plaats en naar 't schijnt zou de dader ont dekt zijn. Ann onze göabonneerden raden we aan op hunne hoede te zijn tegen kinkhoest en verwaarloosden zo- merhoest. De geneesheer zou U niets beter kunnen aanraden dan de Siroop Depratere van kleurlooze Noorweegsche teer en tolubalsem. Die wonderbare ont dekking is wereldberoemd en geneest on feilbaar den gevaarlijksten hoest, zonder de maag of het hart te hinderen. Zij is te bekomen aan 2 fr. de flesch te Oostende bij den apotheker Depratere, alsook te Aalst bij de apothekers De Valc- keneer en Callebaut, en in alle goede apotheken. door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borst-maag-en blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. VINCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per, koeren de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Een famiiietoónedtje-had plaats te Schellebelle. Zondag namiddag wilde een jongeling, die dronken was, met een paard uitrijden. De vader kwam hem dit beletten. Een gevecht ontstond, waarbij de vader 75 jaren oud, niet alleen het onderspit moesl delven, maar daarbij nog vertrappeld werd docr het paard. Een ooggetuige, die kwam toegeloopen om den ouderling te helpen, moest zich tegen den dronkaard verweren. De ouders zijn hiermede niet tevreden en willen op den hoop toe, tegen den persoon, cia den zoon belette zijn vader te slaan, proces inspannen. 't Is te denken dat het niet zal lukken. Volgens gemeld wordt zou de moor denaar der vrouw, wier lijk men op 8 Februari naast den weg in het Soniën- bosch te Brussel in den grond-gedolven vond, aangehouden zijn. De vrouw, de 3ojarige Petronella Parewijck, was bede lend en te voel van Frankrijk naar België gekomen, om te Lombeek haren blinden, c 4jarigen grootvader te komen bezoeken. Zij had haar kind te Brussel in een ge sticht gelaten. Korts voor den moord had men haar gezien in gezelschap van eene vrouw en eenen man, twee ronddwalers gelijk zij. Met deze twee en een derden persoon, die zich bij hen had gevoegd, had zij in eene herberg ruzie gekregen. Een dier personen, welke men als den moordenaar verdenkt, is nu te Rocroy, in Frankrijk, aangehouden. Te Sint Gilles zijn gedurende hare afwezigheid, dieven gedrongen in de wo ning vau Mevr. Straetman. Zij hebben de meubden opengebroken en voor 7000 fr. juweelen en talrijke oude gouden mun ten van groote waarde gestolen. Een kereltje dat de gevangenis had verlaten, kwam bij zijn broeder te Ander- lecht de gastvrijheid vragen. Terwijl deze laatste 's anderdaags naar de vroegmarkt was. brak de schelm al de meubels open, stool eene som van 3ooo fr. en nam de vlucht. In eene herberg te Maastricht is hij aangehouden. Hoe krijgt hij het er door Te Schaarbeek gebeurde de volgende slechte grap In eene herberg zat zakere Kleydemans een glas bier te drinken. Onder het schert sen wierp een vriend van hem een vijf frankstuk in het glas van Kleydemans. Deze nam zijne pint op en ledigde ze met éénen teug, zonder er het vijffrankstuk uitgehaald te hebben, denkelijk meenend dat dit wel op den bodem zou blijven lig gen. Doch daar was niets van. Het volgde den weg van het bier, door de keel naar de maag van den drinker, die onmidde- lijk door hevige krampen werd overvallen zoodat men hem naar het gasthuis moest dragen. Schrikkelijk ongeluk op een fort beneden-Schelde. n dooden. Vrijdag morgend rond 9 uren had er eene hevige ontploffing plaats te Calloo op het fort S® Marie, op den linker oever der Schelde. Het ongeluk is voorgevallen in een ge bouw gekend onder den naam van klein poeiermagazijn. Naar men het eerst heeft gemeld waren er 3 bommen gesprongen, maar later ver nam men dat er 52 de lucht zijn inge vlogen en ook alles wat er van poeier in het fort aanwezig was. De verwoesting is groot, van het klein poeiermagazijn staat niets meer recht buiten dit is een deel van het fort gansch vernield de aanblik moet ijselijk wezen. 11 soldaten bleven op den slag dood, en vijf werden doodelijk gewond. Al de lijken zijn onkennelijk, voor zoo ver het nog mogelijk is armen, beenen en stukken lichaam tot een geheel te bren gen. Veeleer is het eene vormlooze massa overblijfsels. Onder de dooden bevinden zich de wachtmeesters Declercq en Slavon de brigadier portier van het fort, Dubois; de trompetter Dierckx en de kanoniers De Valck, Verbeeck, Eindels, Druart, Aelst, Vermeulen en Verhaegen, de kano niers Van Peteghem, Van Overmeire en Verhaegen, zijn doodelijk gewond. De wachtmeesters Declercq en Slavon moesten binnen twee dagen in onbepaald verlof gaan. In de Sioenstraat, 25 te Kortrijk is eene herberg Au Voyageur Etranger. Dinsdag avond, rond 6 ure, kwam Aug. Verhaegen, 47 jaar, voddenkoopman, aldaar op logist, in dronken toestand binnen. De herbergier verzocht hem te gaan slapen, maar de dronkaard ging zich in de keuken plaatsen achter Henri Cottenie, die daar zat te klappen. Verhaegen, zonder een woord te spre ken, haalde een revolver te voorschijn en loste op Cottenie een schot dat het hart trof. Het slachtoffer kon nog enkele stap. pen ver gaan en viel dan neer. Vervol gens loste de moordenaar een schot op de herbergierster, doch zonder haar te treffen Ten slotte pleegde hij zelfmoord. Cottenie, geboortig van Wevelghem, was 45 jaar oud zijne vrouw en kind verblijven in Amerika. Pijnlijk ongeluk. Donderdag namiddag bemerkte een inwoner van St. Andries bij Brugge, de 22jarige Gustaaf Van Acker, dat een paard in eenen wagen gespannen en door zijnen geleider verlaten langs tie St. Peeterskaai (wijk St. Pieters op den Dijk), in zijne strengen verwarde. Het dier begon reeds te steigeren. De voorbijganger wilde de strengen losma ken, maar bij dat gevaarlijk werk kreeg hij eensklaps zulk een geweldigen hoef slag in het gelaat, dat hij vier meters ach teruit geworpen werd. De ongelukkige werd bewusteloos opgenomen, doch hij kwam weldra tot bezinning terug. Hij droeg aan het voorhoofd eene vreeselijke wonde, Gelukkiglijk waren de hersenen niet aangeraakt. Na eene eerste verple ging is het slachtoffer naar zijne woning teruggeleid. Zijn toestand is niet gevaar lijk. J- B, Rousseau, nachtwaker in de mijn van Trieu-Kaisin, woonde met zijne vrouw op de Route de Couillet, te Chüitelet. Hij is een oppassend man zijne vrouw is echter aan den drank verslaafd. Terwijl hij des nachts aan het werk is, brengt zij daarenboven ander mansvoilc in huis. Zoo kwam zij Zondag avond t' huis met zekeren Malcourant. Deze bleef bij haar tot middernacht. Toen hij wilde heengaan, lichtte zij hem voor op den trap, doch door eenen mis stap viel zij en door het breken der lamp, stroomde de brandende petrool over haar lichaam. Malcourant poogde de vlam uit te doo- ven, doch, hierin niet gelukkende, wilde hij de vlucht nemen. In de groote haast kon hij de achterdeur niet open krijgen en hij sprong door het venster. Middelerwijl snelden geburen toe en dezen konden met groote moeite de vlam men uitdooven, die de vrouw langzaam verteerden. Zij stierf daags nadien. Malcourant werd aangehouden, doch weer losgelaten. Men oordeele over de verslagenheid van den man, dien men van zijn werk naar huis had geroepen. Vrouw Rousseau was 45 jaar oud, Tengevolge van belangrijke smok- keizaken en eene nauwkeurige bewaking heeft de Fransche toldienst in de statie van Rijsel eene belangrijke ontdekking gedaan. Zij vond namelijk eenen prachtwagon, toehoorende aan de Compagnie des Wagons Lits, die geheel en al ingericht was voor de smokkelarij. Ook werd er afval van tabak gevonden, een bewijs dat hij reeds voor dit doeleinde had gediend. Men wilde den wachter aanhouden, doch deze had reeds lont geroken en liet zich niet meer zien. De wagon is onder zegel geplaatst. voor Brusselsche drukkerij goed Vlaamsch letterzetter. Schrijven R. A. M. Office de publicité, Brussel. BURGERLIJKE STA^DEr" STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk idem 6 Huwelijken. J. Bombeeck, leurder, met C. Temmer man, br. J. Lemmens, tw. met M. D'Haese, tw. overlijdens. D. Baeyens, m. De Block, zb. 80 j. Moorselbaan. J. Franck, schoenm. 56j. Kerkstr. G. Van Cauwenbergh. m. Block, meu bel 111. 81 j. DirkMartenstr. J. De Koninck, w' De Swaef, z.b. 78 j. Leopoldstr. C. Van Gysegem, m. Van Driessche, werkm. 65 j. Papestr. E. Clotman, schrijnw. 32 j. Hoogstr. 2 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2