Zondag 16 October 1904 5 centiemen per nummer. S6s,e Jaar 3681 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Lompe tegenstrijdigheden. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. 3DE IMIJLTSr met den Witten Baard. De catholieken zijn de afbrekers van 't onderwijs. DB BOKKENRIJDERS DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UU1H. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdog in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele var dit blad. AALST, i5 OCTOBER 1904. Er zijn menschcn die oneerlijk zijn in hunne handelwijze. Tot die behooren de ellendige politiekers die wapens smeden uit alle zaken en stelselmatig afkeuren wat hunne tegenstrevers doen. Of dit eerlijk zijn is, daarop denken zij niet een oogenblik of hun verderfelijk voorbeeld kan aanstekelijk worden, dat is de minste hunner bekommernissen. Doch aan kerels van die gehalte spelen de gebeurtenissen soms onaangename toeren en poetsen. Of de volgende er niet onder gerekend worden, gaan onze lezers oorc eelen. Wij lezen in Het Land van Aelst van 8 januari 1899 het volgende t Aalst" ^eet po'icie niet jat tr weerom zuj. ke slechte, vuile liêkens in omloop zijn en gezongen worden Weet ons Magis- traat niet welke naam de Lange Zout- straat krijgt De partijen van 't Evenr. Stelsel zullen de openbare zedelijkheid krachtig beschermen... Voert de Wet uit, Burgemeester Gheeraerdts en die vuile gezangen zuilen ophouden. Onderbreken wij de aanhaling. Wij weten niet welke wet hier wordt bedoeld. Natuurlijk zou dit het Strafwetboek moe ten zijn doch in 1899 vielen onzedige gezangen nog niet onder zijne toepassing, want anders had M Woeste het niet noo- dig die leemte aan te vullen, niettegen staande de hevige oppositie van de libe ralen en de socialisten. En ziet, het zijn juist die partijen van 't Evenredig Stelsel welke, volgens de belofte van M. Daens, (O beloften de openbare zedelijkheid zullen beschermen I Merken wij hierbij nog op dat onze i3d' apostel de wet inroept om de zedeloosheid te beteu gelen. Hij gaat voort De wet heeft plicht en macht. Indien b de zeden der kinderen niet beschermd worden, wat zou er niet gebeuren b Men weze streng tegen de aansla- gen tegen de zeden door gezang en b geroep en de eerbare huismoeder zal b mogen 's avonds met haar kinderen op b straat komen... En Aalst heeft een catboliek bestuur enz. Het blijkt klaar en duidelijk dat M. Daens, om de onzedelijke gezangen te beletten, de macht inroept van de wet. Het is de Politie die het brallen van onzedige liedekens moet verbieden en de Rechtbank moet zich streng toonen tegen over die schreeuwers 1 Wij keuren voorzeker hierin M. Daens goed. Doch hij zal met ons bekennen dat het heel zonderling is dat M. Ad. Daens, welke gedurende 4 jaar wij bedoelen 2Ie VERVOLG. Peter Dikson ging aan het venster staan en zag naar buiten,om den armen jongen man tijd te laten, van zijne ontrotnng te bekomen, die het gelezene bij hem te weeg moest brengen. Na een lang stilzwijgen, zegde Claude met bevende stem Er valt niet langer aan te twijfelen, zij is het mijne arme Nora, alles stemt nauwkeurig overeen, de beschrijving der kleeren, uie zij gedragen heeft en zij was op reis naai The Firs, het huis waarin die Mev. Masterton moest wonen. OI waarom moest zij, nog zoo jong, zoo rein en zoo onschuldig sterven Wat had zij dien Jaak Ford misdaan, dat hij haar het leven ontnam Wanneer dat meisje werkelijk me- jufier Nora Charles is, zegde de advokaat, dan staan wij hier voor een overlegd en lang van te voren beraamd plan. De man, die zich voor Jaak Ford uitgaf, nam zijne berekening zoo, dat zij nabij de het tijdstip van 1894 tot 1898 in de Kamers heeft gezeteld, van zijn recht als Volksvertegenwoordiger geen gebruik heeft gemaakt om de zedeloosheid van liedekens, gezangen en geroep te beteu gelen. M. P. Daens werpt den steen aan ons stedi lyk Bestuur welk vroeger nu niet meer weinig of niets vermocht tegen dit kwaad, en hij denkt op zijn broeder niet welke het gansche land door de open bare zedelijkheid kon doen wrek:-n door eene aanvulling in ons strafwetboek Die geslingetde oorveeg komt dus in een ander gezicht terecht dan M. P. Daer.s het wil. Doch M. Woeste neemt de zaak in handen. Hij stelt voor de ztdelooze en ontstichtende gezangen en geroepen te (ioen straffen niet zoo streng misschien als de heer P. Daens het verlangde maar toch straffen. Hij vindt tegenstand; waar Bij de wrekers der openbare zedelijk heid bij de partij van 't E. S. die de vuile gezangen moesten doen ophouden De geuzen en de socialisten tieren om het meest, zoo hevig dat men zeggen zou, zij worden in hun hert getroffen Zoo woest en wild dat men gelooven zou, zij moeten van het zedebederf leven Doch M. P. Daens waakt, zullen onze lezers zeggen. Hij, ten minste, zal het ontwerp verdedigen tegenover het geweld der aanvallen Hij, partijganger van de tusscher.komst der wet, hij partijganger van het streng straffen door het Gerecht, hij zal vooruit komen en voor M. Woeste en zijn voorstel krachtdadig strijden, moe dig kampen I Och arme Lieve vrienden, gij kent M. P. Daens niet. M. P. Daens heeft gekeerd en gedraaid zoodra hij bemerkte dat zijn wensch ging volbracht worden. Het was hem den 8 januari 1899 niet te doen de openbare zedelijkheid te bescher men, o neen hij zag daarin slechts eene gelegenheid om onaangenaam te zijn aan onzen Burgemeester, aan ons stedelijk Bestuur. Beknibbelen en vergruizen was zijn eenig en usAaqjaA doelwit Onder de schreeuwers tegen het wets ontwerp Woeste sprong M. P. Daens in den eersten rang en wij zien hem nu juist het tegenovergestelde vooruitzetten van hetgeen hij vroeger had beweerd. Vroeger riep hij de wet in om de zedeloosheid te straffen, om de ontucht te keer te gaan thans vermag de wet niets meer zij is onmachtig voorzeker, schadelijk mis schien De verandering is volledig. Gij gaat, lieve lezer, er over oordeelen. Wij cilee- ren eenige brokken uit een artikel van De Werkman van 28 November 1902. Toekomende week gaat in de Kamer b besproken worden en natuurlijk ge- stemd, het voorstel van M. Woeste om 't artikel 385 van 't Strafwetboek dat de aanslagen op de zeden met daden straft, te volledigen met de bestraffing van zedenkwetsende woorden, liedjes en lezingen. woonplaats van den echten Ford gevon den moest worden, ten einde de verden king op hem te doen vallen. Ja, dat schijnt zoo. O bij is een behendige schurk riep de advokaat wanhopig uit Hij was er wel op voorbereid, dat er bloedver wanten of vrienden van het arme kind naar Engeland zouden gaan om haar bij Jaak Ford te zoeken. Hij hoopte dat hunne vermoedens opeer.en onschuldige zouden vallen. Gelukkig heeft de jonge man, dien ik destijds in Northshire heb leeren kennen, mets te vreezen, want hij kan bewijzen, dat hij tijdens het plegen van den moord thuis was. Ik begrijp u niet, zegde Claude. Toen Nora Charfes Dijnsdag raor- gend in Engeland kwam en met den trein van io uren voormiddag naar het Noor den verder reisde, was het onmogelijk dat zij den man gezien of met hem gesproken kon hebben, die, toen de trein met haar lijk de statie van Salton binnenreed, daar op het perron stond. Daarin was Claude Disney het eens met hein. Het komt mij voor, voegde hij er bij, dat Jaak Ford, de echte, eenen vijand heeft, die zijnen naam heeft gestolen om hem op de eene of andere wijze in het verderf te storten. En die dat reeds achttien jaren ge- i) Het inzicht van den Staatsminister kan goed en lofbaar zijn maar hij droomt en bedriegt zich zei ven als hij denkt met zulken onnoozelen maat regel, eenen dam op te werpen tegen b den stroom van losbandigheid en zede- loosheid die de maatschappij overwel- digthet ontwerp Woeste is slechts een barreeltje van papier of karton dat niets zal tegenhouden. Na een uitval op de wet nopens de openbare dronkenschap gaat onze vieze 13d® apostel voort Aldus zal het gaan met de wet-Woeste i) over de zedenkwetsende woorden en liedekens 't zal eene doode letter zijn, eene plaaster op een houten b been, en ze zal niets genezen, niets b verbeteren. er.z. In 1899 zou de tusschenkomst der rech terlijke Macht wonderen hebben verwekt "1 wicid ze gtëischt door M. Daens. En nu Zij is machteloos Arme man, in die hersenpan is iets ge raakt daarin is een vijze los. Onder de middelen welke De Werkman opsomt om de zedeloosheid te besnijden telt M. Daens u het goede voorbeeld der hoogere klasse. Tegenover zijne sukkelaars van lezers zal M. Daens zich wel tot die hoogere klasse rekenen. Ehwel, welke onzedelijke werking moet de handelwijze van M. Daens niet teweeg brengen Jaar in, jaar uit stelt men in dï groene bladen vast dat zij moedwillig als een tandentrekker met de waarheid omspringen, dat zij met de eerlijkheid den spot drijven. Hunne lezers natuurlijk moeten tot dat peil afdalen. Zij moeten onzedelijk wor den, oneerlijk. Wij zullen op dat punt tcrugkeeren. Nijveraars verzetten zich tegen het aan plakken van di^ loonen, dit zou aanlei ding kunnen geven tot concurrencie. Een stelsel dat reeds werd toegepast, dient vermelding, 't Is de overhandiging aan iederen werkman van een geschreven stuk, geteckend door den meestergast, en meldend het loon per stuk of in daghuur voor iedere soort van werk. De algemeene beraadslaging rolt over het wetsontwerp zelf, over de amendemen ten, die er door de middensectie aan wer den toegebracht en over die der bijzonde re commissie van den Hoogeren Arbeids raad. M. Denis ontwikkelde nieuwe amende menten. Hij vroeg dat de aanplakking en de afzonderlijke inlichting door de wet voorgeschreven zouden worden. Hij zet den raad aan, de geschil- en ver zoeningsraden te vragen, zooals die in Engeland bestaan. M. de Hemptinne zou de keus aan den patroon willen laten tusschen de aanplak king en de afzonderlijke inlichting en stelt een amendement in dien zin voor. Eene lange bespreking volgt nu over den te geven uithg aan een amendement van de middenafdeeling der Kamer van volksvertegenwoordigers. Zijn de schikkingen betrekkelijk het openbaar maken der loonen toepasselijk op alle werkplaatsen, ofwel alleen op de genen, waar een werkhuis reglement moet hangen De beraadslaging zal binnen veertien dagen worden voortgezet. 7° Eene zilveren medaille aan het gesticht van N. D. de la Paix van Namen Ziedaar dus de uitslagen door ons lard bekomen in deze wereldtentoonstelling. Zoo wij niet slecht gelezen hebben, dan heeft de armtierige Dendergalm daar geen woord over geschreven. Voor zijne lezers is het dus waar dat de catholieken de afbrekers zijn van het onderwijs. Na twintigjarig catholiek bestuur is het liberale deuntje nog niet afgezaagd, men ziet ook hoe de liberale pers hare lezers op de hoogte van 's la:.ds toestand houdt. De Hoogere arbeidsraad heeft Dins dag vergadering gehouden, onder voor zitterschap van M. Cooreman, die bij het openen der zitting hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen M. ITanssci.s. Dan herinnerde hij dat een wetsvoor stel in de Kamer is neergelegd, door MM. Verhaegen, Renkiu, Cooreman, Levie tot wijziging der wet op de werkhuisregle menten en tot bijvoeging van eene bepa ling, de patroons verplichtend, hunne werklieden bekend te maken met het loon dat hun toegekend wordt voor het entre- prise of in daghuur. Dit punt is een van de voornaamsten, die de afdeeling der Textielnijverheid in het congres van La Louvière bezig hield en waarover vooral de wevers uit W< st Vlaanderen bittere klachten lieten hooren. M. Brant, verslaggever, maakte in den Arbeidsraad in 't kort verslag over dit vraagpunt. In Engeland is de bepaling der loonen het werk van den Raad dei- fabrieken. leden heeft gedaan, hernam de advokaat. Het is geen plotseling toegeven aan de bekoring geweest. Wanneer ik mij niet vergis, dan was het lot van dat arme meisje reeds lang vooraf bepaald. En er is geen spoor van den misda diger te vinden riep Claude driftig uit, want ik stel het tot mijn levensdoel, de waarheid aan het licht te brengen 1 Maar daartoe moogt gij niets open lijk doen. Waarom niet vroeg Claude. Ik vertrek heden nog naar Salton, ik zal verklaren dat die jonge vreemdelinge Nora Charles heette, ik zal aangifte doen bij de justicie dat... Gij zouat alles bederven, wanneer gij u in Northshire kenbaar maakte, viel de advokaat hem in de rede, en op be slisten, bijna gebiedenden toon ging hij voort Gij wilt natuurlijk uwe verloofde wreken, maar gij moet ook medelijden hebben met hare zuster. Ik houd zeer veel van Beatrix,zegde Claude, maar zij verlangt even vurig naar wraak als ik. - Hoor mij aan. De valsche Jaak Ford heeft al bewezen, dat hij voor niets terugdeinst. Laat ons voor een oogenblik veronderstellen, dat hij de oude man was, die met Nora Charles van Londen naar York reisde, dan hebben wij ook Dit is het deuntje welk dagelijks de ronde doet der liberale bladen. Dfe arm tierige zingt het bijna iedere week. De tentoonstelling van Saint-Louis is er weer een bewijs van, niet waar, Arm tierige Ziehier de onderscheidingen door Bel gië bekomen i° Eenen grooten prijs aan het Midden bestuur van het lager onderwijs der lagere scholen der Staatsnormaalscholen en der vrije normaalscholen 2° Eenen grooten prijs aan het Midden bestuur van het Onderwijs van den mid delbare graad en aan de scholen van mid delbaar onderwijs 3° Eenen grooten prijs aan de geza menlijke tentoonstelling van het Midden bestuur van het hooger onderwijs, der hoogescholen van Gent en Luik der hoogescholen van Brussel en Leuven 40 Eenen grooten prijs aan de geza menlijke tentoonstelling der technische, scholen van Brussel, Leuven, Gent, Luik en Bergen 5° Eenen grooten prijs aan de weten schappelijke gestichten van den Staat 6° Eene zilveren medaille aan het Sint- Lodewijksgesticht van Brussel allen grond om te veronderstellen, dat hij haar de vergiftigde bonbons gaf. Hij heeft haar vermoord riep Claude uit. Gij kunt het noemen zooals ge wilt. Jaak Ford weet echter niet, dat Nora nog eene zuster heeft, hij dacht altijd dat Mevr. Lecomte slechts ééne kleindochter had. Dat weet ik. De oude vrouw was dikwijls van plan, deze vergissing op te helderen, maar zij was zeer slecht bedre ven in de kunst van brieven schrijven, en daarom geloof ik dat zij die opheldering daardoor heeft uitgesteld. Daar kon de overlevende tweeling zuster partij van trekken, maar wanneer gij dien ellendeling waarschuwt dat er nog eene zuster van zijn slachtoffer leeft, dan zal hij zijne listen van voren af aan herbeginnen. Gij hebt gelijk. Welnu, M. Claude, wanneer gij thans naar Salton gaat en daar alles be kend maakt, dan staat Vrijdag reeds de roerende geschiedenis van de tweeling zusters in alle dagbladen en onze oune heer met zijnen witten baard en zijn patriarchaal voorkomen, trekt onder de eene of andere vermomming naar Parijs, om bij de overlevende juffrouw Charles nieuwe kunststukken te beproeven. Maar kan ik hier stil blijven zitten Maten en gewichten. Het bedrag van de taksen, ten voordeele der schatkist te betalen voor het keuren van de gewone weegschalen cn het grondig onderzoek der nauwkeurigheids-weegschalen, voor het keuren van gewone gewichten en het bepalen van de volstrekte waarde van de nauwkeurigheids-gewichten en van dc de stalen onverschillig van welke massa, alsook voor het bepalen der dichtheid, worden vastgesteld als volgt Keuring der gewone weegschalen Weegschalen met eene draagkrakt van 20 gram tot en met 5oo gram, per aan geboden werktuig, 1 fr. 5o c.; Weegschalen met een draagkracht van meer dan 5oo gram, per aangeboden werktuig, 3 frank. Grondig onderzoek der nauwkeurigheids-weegschalen Weegschalen met eene draagkracht tot en met 200 gram, per aangeboden werk tuig, 7 frank Weegschalen met eene draagkracht van 200 tot en met 5oo gram, per aangeboden werktuig 10 fr.; Weegschalen met eene draagkracht van 5oo tot en met 2.000 gram. per aangebo den werktuig i5 fr. Weegschalen met eene draagkracht van 2,000 tot en met 10,000 gram, per aange boden werktuig 20 fr. Keuring van de gewone gewichten Gewichten van 1 milligram tot en met 5 gram, per stuk, 5 centiemen Gewichten van 10 gram tot en met 1 kilogram, per stuk, 10 centiemen. Voor eene reeks van ten minste tien gewichten van dezelfde naammassa tot de keuring aangeboden, zal de belang hebbende eenen afslag van 25 t. li. op de voor die gewichten te betalen taxes ge nieten. Bepaling van de volstrekte waarde der nauwkeurigheids-gewichten: Boven eene vaste taks var. 20 centie men welke ook het getal aangeboden stuks weze Voor elk gewicht van 1 millegram lot en onder 10 gram, 10 centiemen Voor elk gewicht van 10 gram tot en zonder 5oo gram, 20 centiemen Voor elk gewicht van 5oo gram tot ea zonder 5 kilogram, 40 centiemen Voor elk gewicht van 5 kilogr. tot 5o kilogr., 1 fr. Bepaling der dichtheid Voor de gewichten van 200 gr. en min der, 60 cent. Voor de gewichten van 5oo gram tot en met 1 kilogram, 1 fr. Voor de gewichten van 1 kilogram tot en met 5 kilogram, 5 fr. Bepaling van de volstrekte waarde der stalen onverschillig van welke massa en vaststelling der dichtheid Boven eene vaste taxe van 2 fr. be draagt de voor elke verrichting te betalen taks het dubbel van degene, welke zou toegepast woi den voor het gewicht waar van de waarde deze van het staal onmid dellijk overtreft. en niets doen, terwijl mijne lieve Nora in een ongewijd graf rust. Haar graf is niet ongewijd, want zij rust op een der schoonste kerkhoven van Northshire, waar zij begraven werd op kosten van eenen rijken Indischman, die niet kon dulden dat zij in een armengraf werd neêrgelegd. Ik verlang ook niet van u dat ge niets zult doen, maai wanneer gij eenige hoop wilt hebben om uwe ver loofde te wreken, dan moet gij niet naar Salton gaan maar den naam van het doode meisje nog voorloopig geheim houden. Maar dan zal de moordenaar zijne straf ontloopen Neen, want zoodra wij zijnen waren naam ontdekt hebben, dan zullen wij een bevel tot aanhouding tegen hem verzoe ken,onder beschuldiging van sluipmoord, maar zoolang gij du niet doen kunt, moogt gij niet laten blijken dat die zaak u eenigzins aangaat, want hii is een ge vaarlijk man die voor niets terugdeinst. En ik zou naar Frankrijk terug- keeren en het raadsel onopgelost laten Ware ik toch rijk en koude ik de detek- tieven in het werk stellen, dan zou ik dat geheim wel weten te ontsluieren. Mijn beste, jonge vriend, gij kunt er zeker van zijn dat de slimme detek- tieven de zaak in hunne gedachten hou den. M. March van Salton, heeft eene MAATSCHAPPIJ op Maandag 14 Novem ber aanst., zal de Catho- lieke Bokkenrijdersbond de 38® verjaring zijner stich ting vieren. Om 10 uren solemnele rouwmis tot lafenis der zielen van al de afgestor vene leden. Vergadering om 9 l/z uren, ten lokale van den Cath. Kring, Groote Markt. 's avonds om 6 */z uren Avondmaal en Concert. Eene kostbare bekentenis. Le Peuplebekent dat, indien de socialistische coöperatieven de hervormingen moesten toepassen, welke zij bij de andere bazen vragen, zooals de afschaffing van het nachtwerk, het 8 uren werk, opslag van loon, instelling eener verzekering en pen sioenkas, enz.zij weldra geheel en gansch zouden ten onder zijn. Waarom willen de socialisten dan de andere bazen maatregelen doen invoeren die zij zelve niet willen toepassen Is het om de bazen ten onder te brengen en alle neeringen nijverheid, buiten die der roo- de coöperatieven, te niet te doen 't Lijkt er wel naar. Li AND- EN 1 IJ INBOUW. Muilplaag. De muilplaag die sedert verscheidene jaren, groote schade aan den landbouw heeft veroorzaakt, is thans ge heel verdwenen uit de provincie Hene gauw, waar zij het langst heeft geheerscht. De pokziekte, alhoewel nog in een tame lijk groot getal stallen heerschende, alwaar zij groote verliezen veroorzaakt, is toch ook reeds aanzienlijk verminderd. belooning van drie duizend fr. uitgeloofd voor elke bijzonderheid, die tot de ont dekking van den moordenaar kan leiden. Ik kan mij niet inbeelden, waarom Jaak Ford haar doodde. Zij heeft hem toch nooit eenig leed gedaan, zij kende hem niet eens. Haar leven stond hem misschien in den weg om het een of ander vermogen te bereiken. Mogelijk is hij ook in het liezit van eene erfenis, die haar van rechtswege toekwam, terwijl hij haar met eene armzalige lijfrente tevreden stelde. Mevrouw Lecomte heeft altijd ge zegd dat haar schoonzoon van voorname familie was. Nu, dat geheim zal vroeg of laat wel opgehelderd worden en misschien gebeurt dat nog wel tijdig genoeg om juffrouw Beatrix Charlts in hare moge lijke rechten te herstellen. Ik geloof zeker en vast dat de schurk in den omtrek van Salton woont. Claude huiverde. Onmogelijk, zegde hij, hij zal haar toch niet in de nabijheid van zijn eigen huis gebracht he bben, om haar te doen sterven Hij zal toch wel wenschen, aan zijne misdaad zoo weinig mogelijk herin nerd te worden en haar graf niet telkens voor oogen willen hebben. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1