NIJVERHEIDSSCHOOL Staatsmelkerijschool Van tak op tak. Combes-Leveau kIa'aerdre; Lofzang. ~'tlTT uelbt Zondagrust. Beneilictus Kalender Nieuwe Vlaamsche Ullustratie Onze Nieuwe Roman. Geen Bewijs Priesterlijke benoemingen ÉAELST. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Frankrijk. Duitschland. VA» ADLST: Zondaglessen Zondag, 16 October, ten half tien ure Electriciteit Leeraar M. De Lange. Inleiding en algemeene aanschouwingen, Overzicht der toepassingen in de heden- daagsche nijverheid. Vuurstoken en Stoomtuiggeleiden Leeraar, M. De Lathauwer. Inleiding Lucht, Gassen, Stoom, Brandstoffen. Teekenen in verband met voorgaande cursus De verschillige epuren en hun gebruik. Maandag, 17 October, ten 7 uren Les van Mecannk. M. De Lathauwer. Berekening van wielschijven en wielen. Ten 8 uren Spinkunde Katoenen, Staalneming en Staalonderzoek. Over zicht der verschillige bewerkingen in de Spinnerij en der gebruikte Mecanieken. VOOR JONGELINGEN, te Itornbeke, 1>f Aalst. Wij vernemen dat de 17de leergang de* zer school in de eerste dager, der maand November zal aanvangen. De leertijd duurt vier maanden en de lessen zijn gansch kosteloos. Om als leerling aanvaard te worden moeten de jongelingen i° 16 jaar oud zijn; 20 een goed onderwijs genoten hebben 3" van onberispelijk gedrag zijn. De volgende vakken worden onderwe zen Melkerij, Kaasmakerij, Werktuigkunde, Boekhouden, Landbouw, Veeteelt. In den voormiddag moet elk op zijne beurt al de praktische werkzaamheden verrichten wtlke in eene melkerij of kaasfabriek te doen zijn. Van 's Zaterdags middags tot 's Maan dags morgend zijn de leerlingen vrij, zij kunnen dus met een schoolabonnement, dat weinig kost, in den huiselijkenkring terugkeeren en daar den Zondag door brengen. Zelfs kunnen de jongelingen van het omliggende alle dagen huiswaarts keeren. Onvermogenden kunnen een hulpgeld van den Slaat genieten tot het dekken der reis- of verblijfkosten. Degenen die lust hebben de lessen bij te wonen worden verzocht zoohaast mo gelijk hunne aanvraag te doen aan de Bestuurder der School Mr H. Miserez, Staatslandbouwkundige te Aalst, of aan Jufvrouw Delen, Melkerijmeesteres te Borsbeke beiden zullen volgaarne op aanvraag verdere inlichtingen geven. EREMBODEGEM. Zondag 11. is alhier van op den Steen bekend gemaakt dat de ouders wonende langs de Brussel baan op hunne kinders moeten waken en beletten dat ze op de tramlijn zouden spelen. Proces-verbaal zal tegen de nala tige ouders opgesteld worden. Voerlieden, die bij het naderen van den tram op hunne voertuigen zouden blijven zitten, zullen ook een proces-ver baal oploopen. Deze maatregelen zijn genomen in 't be lang der openbare veiligheid. in naam van de andere liberale COMBIS TEN, dat zij voorstaanders zijn van 't offi cieel onzijdig of liever ongodsdienstig, om niet te zeggen, goddeloos onderwijs. Waren ze meester al de vrije aangeno- mene scholen zouden afgeschaft en ver vangen worden door onzijdige liberale scholen waar er noch van God, noch van zijn Gebod, noch van de H. Maagd Maria, noch van de heiligen, noch van ieis wat de catholieke zedeleer of gods dienst betreft zou mogen spraak zijn. De Broeders en Nonnen uit de scholen en de Gasthuiszusters op straat zoo zou den het de Aalstersche Combisten willen. En hieruit zou onvermijdelijk den Schooloorlog is onze Stad voortspruiten. Immers hun christene gemoed zou de Aalstenaars doen protest aanteekenen tegen dit liberale sielsel dat enkele godde- loozen die geen hoegenaamd geloof belij den, het recht moeten bezitten om aan duizenden Aalstenaars welke gelooven een onderwijs op te dringen dat voor hen, goddeloozen, alleen bevrediging biedt, terwijl het alle g« loovigen in hunne ge- heiligdste rechten krenkt. En men kome niet beweren dat onze AALSTERSCHE COMBISTEN het zoo verre niet drijven zouden. Men verlitze uit 't oog niet dat ze ver slaafde handlangers der logie zijn, die onder de helsche kalkoenzweep worden vooitgedreven. De Schooloorlog zou hier woeden ge wtldiger dan ooit. De maconnieke logie heeft gesproken en De Vlaamsche Gazet van Brussel deelt ons hare bevelen meê In zak'_ van openbaar onderwijs, heeft de logie besloten, zullen het dit maal ijzeren vuisten zijn die 't roer 0 van de Staatsschuit zullen houden... Halsstarig, krachtdadig, niets ont- zienend. zal er recht op het doel d worden gestevend, zonder ontzag voor blutsen, steeds de spreuk voor oogen houdend die niet buigen wil, ZAL BERSTEN. Gij zijt verwittigd, Aalstenaars!... De vrij> catholieke scholen naar den wtêrlicht en vervangen door zoo gezegde 01 zijdig-. scholen waar een duivel in inenschenvel, de ziel der kinders zou kneden naar'i even beeld door de logie voorgeschreven. Wat zegt ge nu, catholieke Aalstenaars, gij, die, m een oogenblik van misnotgd heid, door panacheeren, de liberale hand. langers der logie, langs 't achterpoortje in onzen Stedelijken Raad hebt laten slui pen Bcouwi liet u niet?... De eenigstc verontschuldiging die gij kunt bijvoeren, is dat die liberale Combisten hun program ma of liever, hunne vaan in den zak heb ben verborgen gehouden en het Kiezers korps aangaande hunne leerstelsels en inzichten schandelijk gefopt hebben t Is eene les In het leger. De getrouwde militai ren hebben eindelijk verkregen wat hun toekomt, wat aan eenige gehuwden van van het bestuurbataljon alleen toegestaan was en hetgeen zoo dikwijls aan den mi nister van oorlog gevraagd geweest was. Van 1 januari aanstaande zullen alle ge huwde krijgslieden eene vergelding ont vangen om de kosten hunner huishuur te dekken 25 fr. voor de onderofficiers en 20 fr. voor de minderen. De aanwerving van vrijwilligers zal er bij winnen, want de onderofficiers zijn nu ten minste goed betaald en vele jongelie den zullen hunne toekomst in 't leger kunnen verzekeren o zondag II., deelt een lof zang meê door priester Fonteyne ter eere van Pilatus Daens aangeheven. Men denke toch niet dat wij het niet lijden kunnen 't gebeurt immers dage lijks dat de eene den anderen eens lekt en dit bij zoo verre dat de latijnsche spreuk er is uit voortgesproten Asinus asinum fricat. Maar dat belet toch niet dat die lof zang iets bedoelt dat niet aannemelijk is. Pilatus Daens, zingt men, geeft alles, geld en goed, ja, alles ten beste voor 't arme volk... Maar als Pilatus Daens alles ten beste geeft voor 't arme volk, hoe legt hij het dan aan boord om gedurende de drij zo mermaanden aan 't zeestrand als een rijke capitalist te gaan zwieren... En aan 't zee strand vragen de straatsteenen centen... En teBiussel, kost het dagelijksche ver blijf in de grootste hotels dan niets Ah ja 'tis waar... Pilatus doet een stieltje bij, hij is commissionnaris in wij nen en likeuren... zonder patent... 't Factum van heerschap Fonteyne is ook een vuig smaadschrift naar 't hoofd van Mgr. Stillemans geslingerd. Wie bij den hond slaapten 't is dan ook niet te verwonderen dat hij zijne woorden is gaan zoeken in 't woorden boek van vrijdenkers godshaters en an der geusche gespuis Schitterende uitslag. Zondag na middag, om 2 uren, heeft M. de Trooz, minister van bii.nenlandsche zaken en openbaar onderwijs, in de groot feest zaal van het Paleis der Akademiën, de plechtige uitreiking voorgezeten der prij zen aan de laureaten van den hooge- schoolwedstrijd en van den algemeenen wedstrijd tusschen de gestichten van mid delbaar onderwijs. De uitslagen van den hoogeschool- wedstrijd zijn de volgende i° Eerste in klassieke philologie, M. E. De Jonge, geboren te Grimmingen, dokter in wijsbegeerte en letteren der Hoogeschool van Leuven 20 Eerste in wijsbegeerte, M. E. Jans- sens, geboren te Hasselt, kandidaat in wijsbegeerte en letteren der Hoogeschool van Leuven 3° Eerste in geschiedenis, M. D. Van Bleyenbergh, geboren te Bierbeek, kan didaat in wijsbegeerte en letteren der Hoogeschool van Leuven 40 Eerste in politieke en bestuurlijke wetenschappen, M. H. Matton, geboren te St-Joost-ten-Noode, doktoor in de rechten uitgeroepen door de midden- jury 5° Eerste in botanieke wetenschap, M. J. Bergs, geboren te Gent, kandidaat in natuurlijke wetenschappen der Hooge school van Leuven 6° Eerste in geneeskundigen weten schappen, M. O. Dauwe, geboren te Wetteren, kandidaat in genees-, heel- en vroedkunde, der Hoogeschool van Gent. Dus vier eerste plaatsen aan de Hoo geschool van Leuven, ééne aan die van Gent en geene enkele aan die van Luik en Brussel. Deze schitterende uitslag, gevoegd bij zooveel andere, is eene nieuwe parel aan de kroon van het catholiek onderwijs. In 't orgiuiut j« der roode leepe- rikken verhaalt A. Nichels... ja Nichels de geschiedenis van een priester, welke, op bediiegelijke wijze, aan zekeren Petrus Beygaert, landbouwer, wonende hier te Aalst, wijk Schaarbeek, eene som van meer dan 20 duizend franks zou ontfut seld hebben. Nichels.... ja, Nichels 1 wijst den priester-dief met aan en noch zijne verblijfplaats, alhoewel men met ze kerheid raden kan tot welke parochie die onrechtveerdige priester toebehoort. Maar zie als men het verlangt, indien Beygaert hem niet aanwijst, zal hij. Nichels, ja Nichels hem met naam en stuk noe men. Wij twijfelen grootelijks dat Nichels den naam van dien priester-dief zal bekend maken hij zal handelen lijk alle verach telijke laffe roode en blauwe lasteraars onzer Priesters altijd doen: den bek in de pluimen houden uit vrees van Moeder Justicia. Doch onzes dunkens is er reeds meer dan stof genoeg om den secretaris van de roode winkelpolitiekers bij de las tertong te grijpen. Herbergen. De liberale gemeente besturen van Brussel en voorsteden heb ben aan de regeering gevraagd dat zij de herb rgen zou doen rangschikken onder de gevaarlijke, ongt zonde en hindernis gevende gestichten. De regeering heeft geantwoord dat zij aan die vraag geen gevolg kan geven, en zij heeft zeer wel gedaan. Moest zij die vraag toestaan, dan zouden de liberale vrienden der herbergiers geene stemmen genoeg hebben om te schreeuwen dat de regeering den ondergang van al de nee- ringdoenden gezworen heeft. Indien de gemeentebesturen van Brus sel en voorsteden de vermenigvuldiging der herbergen willen bestrijden, dat zij gebruik maken van de macht welke de gemeentewet hun in handen geeft en het openen van nieuwe herbergen aan een reglement onderwerpen, waarbij zekere voorwaarden van gezond heidsvoorzorg worden vereischt, welke door de houders van kroegjes niet kunnen vervuld worden. Nationale bedevaart naar Rome. Deze zal plaats hebben van 5 tot i5 December. Groote kerkelijke plechtigheden zullen gedurende het verblijf der bedevaart te Rome plaats hebben, als de Pauselijke Mis in St-Pieter, op 8 December (feest der Onbevlekte Ontvangenis) en kroning van het beeld in de Kapittelkapel heilig verklaring van Gerardus Majella. Voor deze twee plechtigheden is de Belgische pelgrims eene bijzondere plaats voorbehouden. Verder het internationaal Mariacon- gres, bijzonder gehoor bij Z. H., enz. Prijzen i° klas 3g5 fr., 2e klas 320 fr., 3® klas 235 fr., kosten, logement, rijtui gen, enz. inbegrepen. Inlichtingen voor Antwerpen, bij den eerw. pater Delouche, Isabellalei, g3. Onze missionarissen. In het col- legie van Darjeeling, in den Hima-laya, (Missiehuis van Calcutta) is overleden, de eerwaarde vader Frans - Xavier Schouppe. Pater Schouppe was geboren in 1823 te Aigem, deed zijne studits te Aalst en zijn noviciaat te Drongen in het klooster der Jesuïten. Hij had reeds den ouderdom van 64 jaar bereikt en menigvuldige werken van godgeleerdheid geschreven, toen hij van zijne oversten de toelating kreeg om als zendeling naar Indië te reizen. De achtbare overledene heeft er zich nog gedurende zestien jaar aan het be- keeren der inboorlingen kunnen toe wijden. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 16 October 1904, M. Em. Meganck, Leopoldsiraat. en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor igo5, is een ware Volksalmanak, voor jong en oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de ver- makelijkste lezingen twee schoone liederen met muziek, i® Vergeet mij niet. 2e Een twee Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan 1000 verschil lende namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelen om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle klas sen van menschen. Niemand zegge.'kHeb geen geld om hem te koopen, want, och arme hij kost slechts 3o centiemen, i5 cents. Te bekomen bij alle IJveraars en IJve_ raarsters van den Mariagroet, in d'Abdjj van Affligem en bij de catholieke drujj. kers tegen 3o centiemen; franco 't huis 35 centiemen. Men zegge het voo£ LEEST in de Met het nummer 5o worden de span nende verhalen der lotgevallen van den beroemden Spamschen brigand Don Q. gesloten. Talloozen in den lande hebben met de grootste belangstelling die interes sante avonturen gevolgd, en we durven zeggen, dat de geschiedenis van den Roover der Sierra's, zoo boeiend in al de opvolgende schetsen, een onderwerp is geweest van liooge belangstelling. In het volgend nummer maken we een aanvang met een nieuwen Roman. Een geschiedenis van verrassingen, van tegenstellingen, van contrasten. is een verhaal, dat vooral verdiensten heeft door den buitengewoon spannenden inhoud, die telkens nieuwe gebeurte nissen, telkens andere factoren geeft, telkens verwisselende beelden voor het oog toovert, en zoo de situatie telkens weer opnieuw belangwekkend maakt, en het is bij lezing van dit verhaal niet te verwonderen als men tot de gevolgtrek king komt, dat hier wederom een stukje menschenleven meesterlijk is geschetst Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de hoogst interessante deelen van dit boeiend verhaal zullen telkens door onze lezeressen en lezers met waardeering wor den ontvangen. Degenen onzer lezers welke op de Nieuwe Vlaamsche Illustratie nog niet hebben ingeschreven verwaarloozen niet het te doen met den aanvang van den nieuwen jaargang. Ze kost zeer goed koop nog geen centiem per dag. De nieuwe inschrijvers zullen het begin van tiet feuileton knjgen. Prijs uer inschrijving voor de Stad 3,6o, met de Post franco verzonden fr. 4.20. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Eerekanunnik van S. Baafs de EE. HH. Claeys, werkend lid der Koninklijke Vlaamsche Academie, pastoor van Sint- Nikolaaskerk te Gent Van Mol, hoofd- aalmoesenier van het centraal gevang te Gent Valère, diocesane opziener der meisjespensionaten Huysman, archivist des bisdoms en bestuurder der Visitatie te G.-nt; De Muynck, leeraar bij de Catho lieke Hoogeschool van Leuven Vice-gerent der officialiteit, den E. H. Standaert, leeraar in het Seminarie Sekretaris der officialiteit, den E. H. Lejour, leeraar in het Seminarie Lid der bisschoppelijke Commissie van Monumenten,den E. H. Claeys-Boüüaert, leeraar in het Seminarie. Creemboter. Markt van Zaterdag i5 October 1904 210 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag werj den 335 klonten boter ter markt gebrach wegende te samen 2680 kilogr. Worden gevraagd Machienbreisters om te huis te werken. Een dienstmeid van 3o tot 40 jaar. Vragen werk Verschillige jongelingen van 16 tot 20 aar Eene goede werkvrouw vraagt dage lijksche posten. Een werktuigkundige. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs- STAD AAI.S1'.Schouwburg. Morgen Zondag 16 October, Luister rijke Vertooning, door het Koninklijk Zang en LetterkundigGezelschap 'tLand van Riem. Aan ons nummer 368i be hoort een bijvoegsel. Aalst. Openbare verlichting. De concessie drr gas in onze Stad moet eindigen den 12 Mei 1912 en opzeg van het contract moet beteekend worden 3 jaren voor die date, het zou wellicht voor- deelig zijn van heden af te onderzoeken wat er zal te doen staan, eene verlenging van 't contract toestaan ofwel de verlich ting der Stad in regie stichten. Heeft ons stedelijk Bestuur daar reeds aan gedacht HET EERSTE BEWIJS. Het oude spreekwoord leert ons <1 De ver wijdering brengt bekoorlijkheid bij aan de voorwerpen, maar het is alzoo niet voor hetgene wij bewijzen willen. Dan, integendeel, en zooals het hier het geval is, hoe dichter de zaak is, hoe gemakke lijker het ons valt er de waarheid van te kennen; 't is daarom, dat de bevestigingen van menschen van Aalst voor veel in Aalst tellen. M® Marie Callebaut, ui, Zoutstraat- poort, te Aalst, zegt ons Ziehier nu reeds acht maanden lang, dat ik in de nieren aangedaan was; de pijnen beletten mij 's nachts te slapen ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeider op dan bij 't slapen gaan aanhoudend had ik bedwelmingen niettegenstaande de voorschrevene middelen, welke ik altijd nauwkeurig volgens de voorschrif ten innam, bleef mijn toestand zooals voorheenalsdan werd ik door eene vrien din aangeraden de Foster Pillen voor de Nieren te nemen, welke ik bij M. De Valckeneer, Apotheker te Aalst, haalde. Ik volgde teenemaal de aanwijzingen van het bericht en drij dagen later voelde ik mij reeds beter eene week verpleging bij middel van die onwaardeerbare pillen was voldoende om mij van mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoedigen als onverwachten uitslag, is het met ge noegen dat ik zulk een weldoenend mid del wil aanbevelen aan al die aan de nieren lijden, zooals ik zelf geleden heb. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig U het kenbaar te maken. Het gevaar begint wanneer gij pijn in den rug hebt. Dit is het eerste en zekerste teeken van nierziekte. Foster Pillen voor de Nieren genezen de pijn in den rug, daar zij de nieren, die zich daar onder bevinden genezen, want het zijn in werkelijkheid de nieren, die ziek zijn en niet de rug. Verzekert u dat men u de Foster Pillen voor de Nieren g^ve van dezelfde soort als die welke Mme Callebaut gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Een Brusseisch koetsier, staande op de Muntplaats, werd Dijnsdag nacht, rond 11 ure. door drie mannen dronken gemaakt. Zij vroegen vervolgens om naar Dcn- dermonde gevoerd te worden. De koet sier nam het voorstel aan. Onderweg werden nog al eenige glazen bier genomen. Nabij Denderrnonde heb- de drie kerels zijne twee paarden en rijtuig afgenomen. Het slachtoffer stuurde een telegram naar zijn patroon, die per automobiel, vergezeld van eenen policieofficier, naar Dendermondo kwam. Het drietal werd ontdekt en zit thans in 't droog. De werkersparlij had te Brussel eene groote meeting belegd,om te protesteeren tegen den Russisch-Japanschen oorlog en het tsarism. Onder de sprekers was ook opgi geven M. Roubanoviich, lid in het internationaal socialistisch Russisch revo- lutionnair bureel. Deze laatste heeft niet kunnen spreken, want toen hij van Gene ve in de Zuidstatie aankwam, werd hem een uitdrijvingsbesluit beteekend De uitdrijving is in die meeting meegedeeld geworden en de regeering werd natuurlijk uitgejouwd. lïe hoest hoe erg hij ook zij wordt op eiken ouderdom op eenige dagen ge nezen door den alomberotmden Borstsi roop Depratere van kleutlooze teeren tolubalsemsiroop. - - Weigert alle andere siroopen, pillen, pastillen of kapsulen die zwarte onzuivere teer bevatten of verdoo- vende middelen waarvan het misbruik de inwendige organen verbrandt. 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Eerlijke daad. Tijdens de jaar markt van Maandag te Boom vond de ge naamde Thys, peerdenkoopman te Ruys- broeck (Sauve-Garde) eene som van 140 fr. in bankbrieven, gesteken in eenen brief omslag. De eerlijke vinder heeft deze som onmiddelijk besteld aan de gendarmerie, die ze reeds des avonds aan den verliezer kon teruggeven. Deze was de genaamde Joseph Van Reeth, de baas uit den Catho- lieken Kring te Boom. Deze eerlijke daad strekt tot lof van den heer Thys en ver dient zeker gemeld te worden. Moord te Leuven. Des mor- gends rond 7 ure vonden buitenlieden, die naar de markt gingen, in een beeten- veld, ter plaatse de Leemputten, achter het gesticht der Broeders Alexianen, het lijk van een vermoorde. De keel was doorgesneden, van het eene oor tot het andere. Sneden waren ook over de handen en polsen en het gelaat was geheel bedekt met gestold bloed, zoodat de doode niet dadelijk te herkennen was. Zoodra het gerucht van dien treurigen vond verspreid was, snelden eenige nieuwsgierigen toe en toen herkende men in den vermoorde den slotmaker-mecani cien Jos. De Vos, wonende Pioensteeg, getrouwd en vader van drie kinderen. De veldwachter van Winxele, op welks grondgebied het lijk lag en twee gendar men waren spoedig daar en bedekten het afschuwelijk schouwspel met zakken. Bij nader onderzoek ontdekte men op het lijk nog verschillige andere wonden, namelijk eene in den nek, links van de ruggraat, eene boven hét oog, kortom alles toonde aan dat de plegers van den moord met ongehoorde wreedheid te werk waren gegaan, en dat het slachtoffer wanhopig heeft gestreden voor zijn levensbehoud. De plaats waar men het lijk vond is zeer eenzaam en verlaten. Rondom het lijk was de grond vertrapt en omgewoeld. Dertig meters verder vond men de pijp en de klak van De Vos en daar is ook het loof met bloed bedekt. Het is waarschijnlijkhier dathet slacht offer is aangevallen door den moordenaar; dat de ongelukkige dan heeft kunnen vluchten tot op de plaats waar men hem vond, en waar hij verder is afgemaakt. Wat de aanleiding is en wie de vermoe delijke moordenaars zijn werd reeds dadelijk door het volk ruchtbaar ge maakt. Virginie Van Gelderen, zijne vrouw had hem Zaterdag verlaten, om met een genaamden Crab, men .weet niet waar henen te gaan. Dinsdag avond had Crab aan De Vos doen verzoeken, in eene herberg nabij de Pioensteeg te komen legen 7 ure. De ongelukkige kwam er inderdaad naar toe. Ten 9 ure werden De Vos en Crab nog gezien in eene andere herberg en er scheen tusschen de twee mannen hoege naamd geene vijandschap te heerschen. Crab ging het eerste uit. Een kwaart uuis later ging ook De Vos henen. Het is dus geen wonder dat het openbaar gerucht Crab beschuldigt, Dit heeft hij natuurlijk vernomen en hij heeft zich, om alle verdenking af te weeren, des morgens ten 9 ure naar de commissaris van policie begeven,om zich ter beschikking van het gerecht te stellen. De vrouw is ten half twaalf eveneens gekon\en om te verklaren dat noch zij, noch Crab, schuld hadden aan de mis daad. Het parket heeft dan verscheidene ge tuigen doen komen en deze ondervraagd, en 't moet zijn dat dezer verklaringen zeer bezwarend zijn voor de verdachte, want hij is denzelfden dag onder mandaat ge steld en opgesloten. Ook de vrouw wordt van nabij bewaakt, maar blijft voorloopig in vrijheid. Eene huiszoeking in het laatste verblijf der twee verdachten heeft tot niets geleid. Crab is, ofschoon hij eerst den i3 Oc tober meerderjarig wierd, reeds verschei dene malen veroordeeld geweest, voor diefstallen met beklimming en andere verzwarende omstandigheden. Nu nog staat hij onder policietoezicht. Crab is ook een der zoogezegde slacht offers der socialistische woelingen van 1902. Ware hij met de anderen onder de kogels der burgerwacht gevallen, dan zou hij mee onder de martelaars tellen. Ondanks de zware verdenking, die op hem weegt, poogt hij een alibi te bewijzen. Een later bericht meldt dat Crab be kentenissen doet, maar dat hij beweert, in staat van wettige verdediging te zijn geweest. En als bewijs hiervan toont hij eenige lichte schrammen aan den arm. Volgens hem is de vrouw heel en al onplichtig. Zij was er zelfs niet bij, toen een twist ontstond, welke het gevecht en den doodslag voor gevolgd had. Later. In strijd met hetgeen hier hooger gemeld is, heeft Crab geen beken tenissen gedaan. Toen zijn patroon de misdaad verno men had, ging hij bij Crab aan het werk en zegde Nu zult ge met vrouw De Vos kun nen trouwen, Wat zegt gij vroeg hij. En waarom zegt ge dat Omdat De Vos vermoord is, ant- woordde de baas. Crab verbleekte, doch gaf geen verder teeken van ontroering. Toen heeft hij zich. op raad van zijnen baas, naar het policiebureel begeven. De plaats, waar de misdaad gepleegd is, wordt voortdurend door een groot aantal nieuwsgierigen bezocht. Men is van gevoelen dat Crab, indien hij schuldig is, de misdaad toch niet zon der hulp kan hebben gepleegd. Op den steenweg Maaseyck-Rothem is een motorrijwiel gebotst op een rijtuig, waarin zich drie personen bevonden. M. M. O., van Eelen a/Mi, begaf zich met twee zijner kinderen per rijtuig naar Reckheim, om zijne familie een bezoek te brengen. Toen hij bijna het dorp Rothem bereikte, hoorde hij achter zich het signaal eens motors, die achter hem aankwam hij week haastig naar eenen kant, om den stoomdraver doorgang te verleenen. Doch op hetzelfde oogenblik had de botsing plaats, die het rijtuig erg beschadigde en de inzittende personen met het hoofd voorover wierp, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Erger was het gesteld met den wielrijder, die erg gekwetst onder zijne ontredderde machien uitgehaald werd. Het is niet alleen in de Luxemburg- sche Ardennen dat er sneeuw viel, maar ook in het hooge Luiksche land. De ve nen, de velden tusschen Hocky en Fran- corchamps, de omstreken van Spa en Sart waren zaterdag namiddag en den daarop volgendén nacht besneeuwd. Aan de Baraque - Michel heerschte een hevige sneeuwstorm, en in Verviers vroos het in den nacht van Zondag op Maandag nogal hard. Groote groepen kraanvogels vliegen door de lucht. De vrouw van den werkman De Starck, te Marchienne, was Maandag avond aangesproken door twee mijnwer kers, en bekloeg zich daarover bij haren man, toen deze thuis kwam. De Starck ging de twee mannen opzoe ken. Een ervan, Lambinet, 27 jaar ge huwd en vader, werd kort nadien in ster vensnood gevonden door policieagenten, die hem naar het gasthuis brachten hij was met verscheidene messteken gewond. De agenten waren nog in het gasthuis, toen zij verwittigd werden dat de andere Dupire, insgelijks gehuwd en vader, even eens wreed gestoken, op dezelfde plaats gevonden en in eene herberg gedragen was. Wanneer zij er bij kwamen gaf hij den geest. De Starck is aangehouden en bij Lam binet geleid, die hem, vooraleer te sterven nog als zijn moordenaar erkend heeft. De plichtige is in hechtenis gebleven. Nadere bijzonderheden. Het onderzoek heeft bewezen dat De Staerke niet de pleger is van de moorden op Dupire en Lambinet, de twee, die zijne vrouw aanrandden en beleedigden. Drie personen hebben verklaard, den avond te hebben doorgebracht met den persoon, die de moorden pleegde. Zij hebben zijn signalement gegeven, en dit komt hoegenaamd niet overeen met dat van De Staerke. Ook zal De Staerke, zoodra hij met die drie personen geconfronteerd is, wel dade lijk in vrijheid gesteld worden. Een brief uit Charleroi meldt dat nabij de mijn Bierraux een zekere Jos. X. De Cock werd aangehouden, als zijnde deze de persoon, die door de drie hoogerge- noemde beschuldigd wordt van de dub bele moord. De drie personen in kwestie, De Wan ne, Coppiels en Fabry zouden, zooals alle vermoedens doen denken, zelfs bij de misdaden aanwezig zijn geweest. Het wapen, een catalaansch mes, is achter de glasfabriek l'Etoilb gevonden. Het was nog met bloed bevlekt. De Cock, die in het vreemdenlegioen heeft gediend, is door de drie beschuldig den herkend, doch hij loochent. De Staerke is losgelaten. In dezelfde gemeente, op het gehucht Docherie werd een policieagent aangeval len en erg mishandeld door een aantal Vlamingen, welke hoofdzakelijk dit ge hucht bewonen. De agent Van Steenberghe genaamd, zou ongetwijfeld onder de slagen zijn le ven gelaten hebben, indien niet eene moe dige vrouw ware tusschen gesprongen, om hem aan de handen der barbaren te ontrukken. Vijf der aanranders zijn reeds in hech tenis. Combes en de Sulpicianen. Com bes heeft al de priesters der congregatie van St-Sulpice verbannen. In zijn om zendbrief roept hij ook her concilie van Trente in, dat besloten heeft dat het groot model seminarie moest bestuurd worden door seculiere geestelijken, met uitsluiting van kloosterlingen. Moord op Missionarissen. De opvarenden van den stoomboot Prinz Waldemar hebben te Brisbane bijzon derheden meegedeeld over het vermoor den van priesters en nonnen in Duitsch Nieuw-Guinen. In het district, waar de Roomsche missie gevestiga was, bloeit de slavernij nog. De missionarissen maak-

De Denderbode | 1904 | | pagina 2