Zondag 23 October 1904 3 centiemen per nummer. 50s,e Jaar 3083. Officieele Scholen Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID IDE TvLALT met den Witten Baard. Ratelaars in de weiden. ZondagTust. Een brief van Z.H.den Bisschop DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere ■«•eek onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE HUUiM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrij dug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 22 OCTOBER 1904. Nog duurt het gerucht welk de geuzen van alle kleur, rood en blauw, maken rond het werk van priester Bataille, dal in sommige onderwijsgestichten van den Slaat voor de les van Godsdienst is gebruikt. Daarin wordt geleerd dat de moderne vrijheden geen natuurlijke rechten zijn, eigen aan het menschc-lijke verstand, om dat boven de mensch er een Wezen is, omdat boven den mensch er betrekkingen bestaan waarvan hij niet onafhankelijk is en waaraan hij hulde MOET brengen. Tegenover onze plicht kan er geen spraak zijn. Zulks zou een ongerijmdheid wezen. Maar in eene samenleving als de onze waarin de meeningen en gedachten zoo hemelsbreed verschillen, waarin de op vattingen zoo uiteenloepen, moeten die moderne vrijheden aangenomen wor den als een noodzakelijk middel om den maatschappelijken vrede tusschen verschillig denkende wezens te kun nen handhaven. Zoo leeren Jde catholieken, zoo leert priester Bataille. Dat voldoet echter de geusjes niet dat zal hen niet voldoen, zoolang zij ons, in name der vrijheid van denken, niet hebben kunnen dwingen hunne ziens wijze nopens die moderne leeringen teaan- veerden. Zij tieren en schreeuwen dat hooren en zien er bij vergaat dat de Grondwet wordt geschonden,dat men aan de kinderen or.ze nationale instellingen leert vr nichten enz. enz. Dat is al kunstmatig geruchtdat zijn blikken donders in den grond lachen de geuzen ztlf met hunne woorden en met holklinkende ronkende volzinnen Inderdaad al hun gewawel is slechts eene ijde]e woordenkramerij, bedrog en kuit-den boer. Te Luik, in het Koninklijk Atheneum wordt het boek van priester Bataille ge bruikt in deTessen van Godsdienst. De geuzen zijn niet gedwongen die lessen te volgen. Hunne vrijheid is alsdan volkomen hun recht in geenen deele geschonden. Gaan de geuzen nu toch het toepet heb ben te willen voorschrijven welke boeken in de godsdienstles mogen gebruikt worden Zullen zij willen bepalen wat er mag en niet mag onderwezen worden Willen zij de Kerk dwingen hare leering te wijzigen in de punten welke aan de heeren geuzen niet behagen Dat ware een weinig te grof, en hoe groot de spreekwoordelijke bekrompen heid en armtierigheid van Dendergalm ook wezenzoover zelfs zal het orgaan onzer fameuze controleurs niet durven gaan. Zelfs het bespottelijke heeft zijne palen welke niet straffeloos mogen te buiten worden gegaan. In wezenlijkheid willen onze geuzen de priesters buiten de Atheneas zetten. Maar dan kunnen die scholen slechts passen aan geuzen, goddeloozen en vrijdenkers Is het billijk dat zulke scholen met het geld van iedereen worden betaald Heeft de geloovige niet evenveel recht als de geus of de socialist Gelijkheid roepen wij tot de geuzen gelijkheid dat is de rechtveerdigheid geeft ons staatsscholen die ons passen, lijk gij er hebt in onze huidige officieele scholen. Tot hiertoe bestaan er slechts staatsscholen die U behagen, geuzen, die U bevallen, U ALLEEN Wij hebben zooveel recht als gij. Dat men ons staats scholen geve zoowel als aan u staats scholen die voor ons geschikt zijn staatsscholen waarin ons recht wotdt ge ëerbiedigd waarin onze kinderen kun nen onderwezen worden. Gij wilt, geuzen, al de kinderen bren gen, sleuren liever, naar ÉÉNE school Maar wat hebt ge alvorens gedaan Gij hebt uit die school al datgene ver bannen dat u hindert, al hetgeen u mis haagt. Gij hebt die school zoo ingericht, dat in alles wat er wordt verricht, uw gedacht, uw recht worde geëerbiegigd. De kruisbeelden zijn weg, het gebed is verboden, God is uit de boeken geschrabd, de mond van den geloovige is gesnoerd en dan durft gij de catholieken toeroepen: Komt binnen, hier is uwe plaats I Wat zijn de geuzen toch schaamteloos! Die school die boeken zijn goed voor goddelooze scholen. Wij laten ze vol gaarne aan de geuzen die er goesting voor hebben. Doch wij ook, willen ons recht wij willen scholen die ons passen, waarin de kinderen al datgene hooren en zien wat zij te huis van hunne ouders te zien en te hooren krijgen. De school is de uitbrei ding, niet de uïtdoovingr, van de familie. In de school moe ten dezelfde geest en dezelfve gedachten- kring heerschen als in den schoot van het huisgezin. De onderwijzer is de plaatsvervanger van den vader. Al die voordeelen hebben onze geuzen in het middelbaar onderwijs. Al de leergangen in de Atheneas en de Middelbare Scholen zijn streng onzijdig. En toch is dat voor de geuzen met ge noeg. Zij zijn niet tevreden, omdat de catholieken in de godsdienstles, en daar alleen, toch ten brokje terug vinden van hun intiem en godsdienstig leven. En de heeren geuzen strijden voor de rechtveerdigheid Laat ons de ladder optrekken. 22e VERVOLG. Goed, maar stel daartegenover eens zijne nauwkeurige bekendheid met tijd en plaats. Hij koos dèn eenigen trein van den geheeleu dag, waarvan de reizi gers voor Salton niet te Willmington be hoeven af te stappen. Vervolgens vol bracht hij zijne daad op eenen dag, dat de echte Jaak Ford te Londen werd ver wacht. Ik hoopte zelfs hem te ontmoeten op een feest, waaraan hij zou deelnemen, maar daar er juist op denzelfden dag een vriend van hem uit Indië zou aankomen, bedankte hij later voor de uitnoodiging. In dit alles zie ik een duidelijk bewijs, dat de schuldige in Nortshire woont en tot de beste kennissen van den echten Jaak Ford behoort anders kon hij die bij zonderheden niet geweten hebben. Claude vroeg verder. Gelooft gij dat hij eenen medeplich tige heeft De advokaat dacht een oogenblik ern stig na. Ik zou het niet kunnen zeggen, ant woordde hijIemand anders moet den brief geschreven hebben, al was het ook met eeu verdraaid handschrift. gi^K— Aan ons nummer 3683 be hoort een bijvoegsel. Eenieder kent het onkruid dat in voch tige weiden zooveel voorkomt en dat den naam draagt van ratelaars of ratels. (Ri- nanthus). Het is eene plant van 3o tot 40 centi meters hoogte, met gele bloem en dat bij rijp worden, tamelijk veel zaadbellen draagt. 't Is zeer moeilijk de weiden, waar dit onkruid woekert daarvan te zuiveren. En iedereen weet welk groot nadeel zij berok kent aan de grasopbrengst. Wij vinden in De Landbode van 17 September 1904, daarover eene zeer be langrijke bijdrage van de pen van M. De Caluwe, Staatslandbouwkundige voor Oost-Vlaanderen. Wij meenen, zegt M, De Caluwe, on der andere dat men zich op eenvoudige en doeltreffende wijze van de ratels en ook van veel ander onkruid kan ontma ken, namelijk door eene oordeelkundige bemesting der graslanden, waarop die na- deelige gewassen overvloedig voorkomen. Het is toch genoeg gekend dat de ratels en ander onkruid goed gedijen daar waar de goede grassoorten niet wel doorgroei en. Daarom deed die geleerde eenige proe ven op scheldemeerschen, van zeer gerin ge opbrengst, doordien er de ratels en an der onkruid eene ruime plaats innamen. De grassen waren tenger, mager en wei nig ontwikkeld de klaverplanten waren uiterst klein en onbeduidend. Hij nam daartoe 8 perceelen, ieder van eene are groot en bemestte ze als volgt aIn 't najaar i8g5. ie perceelniets. 2® i5 kilos staalslakken. ,5 k. 4 k. chloorpotasch. b| Voorjaar 1896. 4® perceel als nr 3 5" b alsnr2. fie i5 k. minerale fosfaten. (4 k. chloorpotasch. 7" niets. In Maart en in Mei werd op al de per ceelen 3 kgr. sodanitraat uitgestrooid. Gedurende het volgende jaar werd de zelfde bemesting herhaald en wel dezelfde meststoffen op dezelfde perceelen. Op het einde van Juni 1897 werd het gras afgemaaid en zorgvuldig gewogen men bekwam den volgenden uitslag Gras Hooi kgr. per are. kgr. per are. a/ zonder bemesting 144.7 29.1 1 sodanitraat 199-2 39-3 en staalslak. 190.4 38.6 staalsl.en chloorp. 350.0 58.9 4 als 3 336.4 58 6 5 als 2 190-1 41-5» 6 sodan. min. fosf. en chloorp. 310.3 53.8 7 als 1 196.9 35-3 Uit deze opgaven blijkt hoezeer het chloorpotasch gunstig geweest is voor den wasdom, op de perceelen waar dit zout gebruikt werd en wel op 3,4 en 6 waar de opbrengst aanzienlijk grooter was dan op al de andere. Maar wat daarbij vooral opmerking verdient, zegt M. De Caluwe, is de verdwijning der ratels. Op de per ceelen waar geen potaschzouten werden toegediend, tierde dit onkruid welig voort. Op perceelen 3, 4 en 6 ingedeeld, waar gedurende twee achtereenvolgende jaren chloorpotasch is aangewend geworden, was ter nauwernood nog hier en daar eene ratclplant waar te nemen, die dan nog zeer laattijdig bloeide, zoodat zij bij het afmaaien nog niet in zaad was geko men. Om te beginnen waren hiei buitenge woon groote hoeveelheden meststoffen ge bruikt, maar eens de schadelijke planten verdwenen, is het voldoende den grond in eenen goeden staat van vruchtbaarheid te onderhouden. Wij hebben er aangehouden den uit slag dezer proeven mede te deelen, opdat de landbouwers, welke ratels in hunne weiden mochten hebben, er op tijd en stond hun profijt kunnen mede doen. Lowis. Het was eene vrouwenhand, zeer schoon, duidelijk schrift, deelde Claud, mede. Het zwakke punt ra onze veronder stelling is, ging M. Dikson voort, dat uit het onderzoek bleek, dal het gedoode meisje en de oude heer niet tegelijk m Londen zijn aangekomen, maar elkander eerst aan de statie ontmoet hebben. Nu zou ik denken dat hij haar niet uit het oog verloren had. Eerst drie uren na hare aankomst te Londen, is zij weder van. daar vertrok ken, zegde Claude. Zij moet bepaald hier of daar ont beten hebben. En, daar heb ik nog in het geheel niet aangedacht, wat zou men met haar reisgoed hebben aangevangen Had zij veel bij zich Een groot koffer en een klein stalen kistje. Ik zou die voorwerpen, waar ik ze ook vond, op het eerste gezicht her- kennen. Mevrouw Lecomte hechtte ei veel prijs aan dat Nora met eene goede uitrusting in Engeland zou aankomen en mijne tante, Mev. Bolton, die de beste vrouw van de wereld is, gaf het koffer m geschenk. Het was van zwart leder en de letter N.C. waren er met witte verf opge schilderd. Dan moet de moordenaar eenen medeplichtige hebben,en wel eene vrouw, zegde Dikson. Waar maakt ge dat uit op Dat is zeer gemakkelijk te bespeu- Hij trekt klink !n7T,I„n dag 11. spraken wij over de zaak van een priester die, volgens A. Nichels, secreta ris der roode leeperikken, aan zekeren Petrus Beygaert, wonende te Aalst- Schaerbeek, op bedrieglijke wijze, eene som van meer dan 20 duizend franks zou ontfutseld hebben. En de roode secretaris schreef onder anderen. K Indien de uitgever van De Volksstem aan deze geschiedenis twijfelt, dan geef b ik hem den raad inlichtingen te gaan nemen bij den heer Beygaerd en houd ik mij ten zijnen dienste om hem den naam van den geestelijken te b noemen, als Beygaerd het niet zou i) doen. Wij deden bemerken dat we grootelijks twijfelden dat Nichels den naam van den priester-dief zou bekend maken dat hij zou handelen lijk alle verachtelijke laffe roode en blauwe lasteraars onzer Priesters altijd doen den bek in de pluimen hou den uit vrees voor Moeder Justicia. E11 inderdaad zoo gebeurt het weer. In 't roode orgaantje van zondag 11. verzendt Nichels om verdere inlichtingen naar u Beygaerd Petrus, Lindestraat, n° 7, die wel den naam van den priester zal noe- men. want hem noemen in een gazet b is al te gewaagd. En hij zou, hij Nichels, den naam van den priester-dief noemen als Beygaerd het niet zou doen. En Beygaert doet het niet Kan men nu op eene ellendigere en laffere wijze klink trekken Oh vrees van Moeder J usticia Waar de priester-dief huist is tusschen de regels gemakkelijk te vinden. Nu wij vragen ons af of, in tegenwoor digheid van eene zoo uitdrukkelijke openbare aanklacht van diefstal be gaan te nadeele van Petrus Beygaerd, het parket van Dendennonde er niet hoeft tusschen te komen en een onderzoek in te spannen. Is er een plichtige dat hij gestraft worde Maar ?lf?... Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 23 October 1904, M. De Waele, Kerkstraat. VAN GENT. Wij lezen in Le Bien Public b. De familie Daens komt een lijkdienst te laten eelebreeren voor een barer leden M. De Galan. De liberale drukpers heeft deze gelegenheid waargenomen om een waarlijk ergerlijk artikel tegen Z. H. den Bisschop af te kondigen. Wij zijn gemachtigd den brief meê te deelen welken Z.H. de Bisschop aan den Z.E.H Pastoor-Deken van Aalst vóór den lijkdienst heeft gezonden hij vernietigt de hatelijke aantijgingen der Fi.andre Libérale die als de napraatster van den triestigen priester Fonteyne optreedt. Ziehier deze brief: BISDOM Gent, 3 October 1904. VAN GENT. Waarde Heer Deken, Ik heb door uwe tusschenkomst den •brief van M. Pieter Daens wel ontvangen. Tot mijn groot spijt ben ik verplicht u te verzoeken M. P. Daens te laten weten dat het onmogelijk is Mijnheer priester Daens tot de offerande toe te laten in priesterskletderen daar cr hem verbod is gedaan ze te dragen. Gelief mij te gelooven, Mijnheer de Deken. U wen zeer toegenegene in JC. t Ant. STILLEMANS. Na de lezing van dezen brief, vraagt u Le Bien Public b, wat blijft er over van Jevuigebeleedigingen door den onge lukkiger. priester Fonteyne naar 't hoofd van den Bisschop geslingerd en met zoo veel welbehagen door de liberale drukpers meêgedecld En waar ziet men in dien brief den despoot, den haatdragenden man (Woorden van La Flandre Libé rale.) Wat is het beklagenswaardig triestige verdwaalde priesters van alles tc zien misbruik maken zelfs van de dood hunner vrienden en aanverwanten om gerucht rond hunnen naam te maken en schan daal te verwekken Bij dc begrafenis en lijkdienst van wij len M. Alois De Backer te Denderhautem is er ook aan de twee verdwaalde triestige priesters Daens en Fonteyne verbod ge daan ter offerande te gaan en dan heeft de groene Drukpers cr geen gerucht over verwekt. Leeuwke Plancquaert, in zijn orgaan u Het Recht b valt op zijne beurt Z. II. den Bisschop aan en bej- g. nt hem met eene gehceie wagenvracht b Ledigingen de eene snooder en platter dan de andere, 't Vat geeft uit wat tiet in heeft. Eene school van honden te Parijs. In deze school leert men de honden beleefd zijn zij oeten de bezoekers, bij hunne aankomst in een huis, begroeten met een koddig sprongsken, een kwispel- steerten, en eene kleine neiging met den kop. Bij het vertrek van den bezoeker, moet de hond méégaan tot aan de deur, al kwispelsteerten, en daar eene eerbiedige buiging maken met den kop Men leert de honden ook zakdoeken, handschoenen en waaiers oprapen, om die vervolgens aan mijnheer of madame terug te brengen. Dat is in.... Amerika niet, maar in Parijs. Eene school om de Fransche mi nisters goeie manieren te leeren, dat ware nog beter als eene school voor honden. ren, als men den toestand nagaat. De brief, geteekend Mev. Masterton, was door eene vrouw geschreven. Toen de oude man afscheid nam van Nora, kon hij haar toch niet verder laten gaan, daar had hij weer vrouwelijke hulp bij noodig. Waarschijnlijk heeft hij zijnen medeplich tige niet veel vertrouwen geschonken, maar tot op zekere hoogte moet hij toch eene vrouw met zijne plannen ingewijd hebben. Te York gaat het spoor verloren, de getuigen hebben in het onderzoek ver klaard, datzij den ouden heer te York den trein hebben zien verlaten, zegde Claude, terwijl hij op de gazet wees. Wilt ge den raad aannemen van eenen man, die oud genoeg is om uwen vader te kunnen zijn en die een vriend van uwen vader was Zeker. Welnu, keer dan terug naar Parijs, leg u met alle kracht toe op uwe genees kundige studie en laat het aan mij over, dit geheim op te helderen. Ik heb wel donkerder zaken aan het licht gebracht. Maar... Denkt gij misschien, dat ik minder belang in de zaak stel dan gij Claude zegde haastig Ik geloof dat het veel geld en moeite zal kosten en eene hulp als de uwe is kostbaar. Ik zal nooit in staat zijn, u naar waarde te beloonen. De advokaat glimlachte. Ik ben een rijk man, beste jongen, en het onderzoek, dat ik ga instellen, zal mij weinig kosten, en enkel een gedeelte van mijnen tijd in beslag nemen. Maar ook uw tijd is, merkte Claude aan. Ik voel er mij zedelijk toe verplicht al het mogelijke voor u te doen, Hernam de advokaat,omdat mijn kantoor het adres was, dat die ellendeling gebruikte voor de brieven, waarmede hij Nora in de val lokte. Hij heeft mij misleid en ik dacht toch, dat ik een veel te ervaren man was, om mij te laten bedriegen. Ik beloof u, dat ik u spoedig zijn waren naam zal kunnen roemen. Het zal eene zware taak zijn, want hij is een schurk, met wien men voorzichtig moet weten om te gaan, maar laat het gerust aan mij over en ik sla er u met mijne eer als rechtsgeleerde borg voor, dat ik u vroeg of laat niet alleen den waren naam van dien Jaak Fork maar ook «le drijfveer zal mededeelen, waarom hij het arme meisje zoo verraderlijk om het leven bracht Claude bedankte den advokaat en nam zijn voorstel dankbaar aan, daar hij wel inzag, dat hij zijne belangen in geene betere handen kon toevertrouwen. In één opzicht wilde hij echter zijn raad niet vol gen, doch ook slechts in een opzicht. Met den avondtrein vertrok hij naar Willmington, overnachtte daar en ging den volgenden morgen te voet naar Chat- terly. DE BLAUWE, HOODE en GROENE ORG/VNIE1N, Dendergalm, Recht en Vrijheid en 'tLand van Aelst deelen met uiterst wel behagen een uitgebreid verslag mêe van het proces voor de Rechtbank van Den- dermonde, ingespannen door het Open baar Ministerie in zake Meert, agent van politie en den heer Leo Van den Hende. Zij houden ze dus als eene politieke zaak weerdig van eene uitgebreide rucht baarheid. In den nacht volgende den dag der liberale manifestatie had er tusschen liberale heeren een verwoed gevecht plaats in t welk zekere Emiel De Paepe, bijge naamd Potterken zoo onbermhertig werd mishandeld dat hij tot d< n dag van beden onbekwaam is tot werken. Die zaak werd ook de verledene week voor de Rechtbank te Dendcrmonde opgeroepen en eindigde met de veroordeeling van een jeugdig liberaal heerschap tot i5 dagen gevang en boet voorwaardelijk. Nu over deze zaak deelden de driekleu rige organen geen verslag, geen enkel woordje, meê waarom Wel die zaak zal zeker niet interessant genoeg zijn voor hunne lezers. Wij zouden, uit weerwraak, ze ook als eene politeke zaak kunnen behandelen, maar neen dat doen we niet. Hij had het niet over zich kunnen krij gen, per spoor naar Salton te gaan en daar door de wachtkamer te loopen, waar zijne lieve Nora als lijk was binnengedra- 8en- Het weder was nog buitengewoon heer lijk en nu en dan kwamen er nog wel ple- zierreizigers in den omtrek van Chatierly. De mcestcn bezochten ook het kerkhof, dat bekend was om zijne bekoorlijke lig ging en de schoone monumenten op de graven der adellijke familiën uit het graaf schap. Claude werd daar ook voor eenen ge wonen toerist gehouden, die zonder een bepaald doel de graven bezocht van hem geheel onbekende mer.schen. Hij behoefde niet te vragen naar het graf dat hij zocht. Een oud man, die be zig was de bloemen te verzorgen, wees hem ongevraagd de laatste rustplaats aan van de onbekende doode, die nog door geenen der dorpelingen was vergeten. Nadat hij den reiziger alle bijzonderhe den van de treurige geschiedenis had me degedeeld, voegde hij er bij, terwijl hij op het graf wees M. March, die op Copslei woont, heeft het graf gekocht en wil cr latei eenen grafsteen doen op plaatsen. Er gaat gee nen dag om dat er niemand bloemen brengt en het graf ziet er daarom ook uit als een bloemperk, want ge moet weten mijnheer, zij was zoo schoon en nog zoo jong, bijna een kind, en het zoo treurig als men zoo ver van zijne bloedverwan ten als een onbekende moet begraven worden, maar niemand zou zich een schooner graf kunnen wenschen. Claude waagde het niet langer te blijven want hij kon slechts met groote moeite zijne tranen bedwingen. Nog een laatsten innigen blik wierp hij op de rustplaats van zijne lievelinge, toen trok hij eene kleine, pas ontloken roos uit eenen krans van kostbare najaarsbloe- men. die er eerst korisgeleden scheen neergelegd te zijn, en hij ging heen met verwoeste hoop, met gebroken hart, om naar Frankrijk terug te keeren. X. DRONKENSCHAP. Jaak Ford was verwonderd over de te genwoordigheid van geest, die de gravin van Chatterly toonde bij de plotselinge ongesteldheid van haren echtgenoot. Na het zooeven gevoerde g«sprek, tus schen Gertruda en hart n neef, was <1- on- g- steidheid van den graaf al schrikver wekkend genoeg, maar wanneer men daarbij nog zijne laatste woorden Ik heb den geest van uwen broeder in het bosch gezien, in aanmerking nam, dan was wel niets antlers te verwachten geweest, of de arme vrouw zou een lievigen aanval van zenuwen te doorstaan gehad hebben of wellicht eveneens in onmacht zijn geval- len. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1