Zondag 6 November 1904 5 centiemen per nummer. S6slc Jaar 5087. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. In de groene gazetten. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID. IDE IMDATnT met den Witten Baard. De goede Drukpers. De Denderbode Onze Missionarissen. Onze Confrater, Nijverheidsschool.- Aalst. DE DENDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8IIIIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele Vdi dit blad. AALST, 5 NOVEMBER 1904. Onze daensisten beweren bij hoog en bij laag dat ze volksgezind zijn, dat ze lijden en strijden voor het volk. Dat laat veronderstellen dat zij de her vormingen studeeren, onderzoeken en verdedigen welke aan het arbeidende volk voordeelig zijn, welke den werkeritand verheffen en verbeteren. In wezenlijkheid zou het alzoo moeten zijn, maar vindt ge dat in hunne bladen In geenen deele. Zij roepen en tieren tegen de rijke menschen zij schreeuwen tegen de catholieken zij schelden op de geestelijkheid. Zij hitsen van den anderen kant het arme volk op, schilderen den toestand immer zwarter en zwarter af en houden geen de minste rekening van het geen voor de arbeidende klas wordt ge daan. Dat is geen sociaal werk verrichten dat is politiek maken, dat is wapens sme den voor hunne eigene kapel uit de laag ste driften die in het hert van den mensch kunnen woelen de nijd en de afgunst. Ellendige politiekers handelen zoo, om dat zij in den grond slechts persoonlijke baat, slechts eigen voordeel en verheffing zoeken en najagen maar dat kunnen mannen niet doen die beweren zich voor het volk op te offeren, die zich zeiven vergeten en alles, tijd, werk en geld, veil hebben voor degenen die lijden. Onze daensisten geven meetings, maar het is nooit om een sociaal werk in te richten, een ziekenkas te stichten, een bond lot stand te brengen wier leden bij de lijfrentkas worden aangesloten met het oog zich een pensioen voor den ouden dag aan te leggen. Dat doen zij niet zij ma ken liever politiek. Zij spreken van de armoede van het volk en zij, die niets doen of willen doen om het te verhelpen, werpen de schuld op anderen. De middelen tot verbetering duiden zij niet aan. Zij blijven altijd in de alge meenheden, zoo dwaas gewoonlijk dat zij ze in een ernstig gezelschap niet durven herhalen, uit vrees op een algemeen scha terlach te worden onthaald. Wilt gij een voorbeeld Ziet wat ze doen met de pensioenwet. Zij drijven den spot met de 9 centen. Zij willen wat an ders, een frank per dag op óojarigen ouderdom Kiest voor ons menschen Daarbij blijft het voor den politieker. De schreeuwer heeft immers zijn doel wit bereikt het hoofd der kiezers op hol gebracht en ze voor het kliekje ge wonnen En nochtans er zijn groenen in de Volkskamer. En daar, wat doen zij voor hun pensioenstelsel Zij zwijgen dat ze zweeten. Zij durven hunne gedachten in geen wetsontwerp 24e VERVOLG. Ja, ik zal aan de gravin zeggen, dat hare tegenwoordigheid hem te veel zou opwinden en dat zij daarom de verpleging van haren echtgenoot maar aan Jordan en zijne vrouw moet overlaten. Zijne on gesteldheid zal niet lang duren binnen acht dagen zal hij wel in staat zijn op reis te gaan. Met zijne vrouw O Ik begrijp heel goed hoe onge steld gij daarover zijl, M. Ford. Zelfs aan mij, zeventigjarige man, schijnt het een gruwel dat zulk eene lieve, schoone vrouw aan dien man verbonden is. Inderdaad, als zij de waarheid wist, zou zij hem verlaten. Kan zij dat Denkt gij dat zijn rijkdom haar er van terug zou houden Ik geloof dat zij liever met den ruwsten handenarbeid voor haar kind en zich zelve het brood verdie nen zou, dan bij hem te blijven, indien zij alles wist. Maar, mijn beste M. Ford, gij ver geet het kind. Neen dat vergeet ik niet. Chatterly haat Phillis. Maar hij haat zijne vrouw niet. De vertolken zij durver, het aan de Volks kamer niet aanbieden. Wij hebben hen zoo dikwijls uitge daagd eens te onderzoeken tot waar hunne veronderstellingen hen zouden leiden. Zij antwoorden niet. omdat zij met in staat zijn ernstig werk te verrichten. Zoo gaat het met alles. Zij kramen woorden uit, maar het zijn woorden in der wind in den grond steekt er niets in en bepalen zullen zij nooit. Dan immers bc-gint de moeilijkheid. De moeilijkheden, de hinderpalen, al de maatschappelijke belangen wikt en weegt de voorzichtige staatsman hij on derzoekt den waren toestand, studeert voor en trgen, en dan eerst kan hij een oordeel .vellen. Wie dat slechts voor eene zaak doet, is een man der studie die man wordt prak tisch en zal ophouden te brallen, en woor den den nek om te wringen en wind te maken, Geen beslag meer. maar ernstig werk is het gevolg. Dat kennen de daensisten niet zij ma ken liever politiek, veel lawaai en groot gerucht 't is gemakkelijker. Doch ver wonderen moet het de aanvoerder der malcontenten op een congres te hooren uitgalmen dat ze nu juist geene politieke maar liever eene sociale partij zijn En die man is niet eens op de hoogte van hetgeen op sociaal gebied is tot stand gebracht. Hij moest op eene meeting be kennen dat hij niet wist welk stelsel van pensioeneeren door de socialisten in de Volkskamer was neêrgelegd, tijdens hij er zetelde. En als hij eene zaak van zulk een belang niet opmeikt, wat moet men dan van het andere verwachten. Hij kent evenmin wat in den vreemde bestaat hij meent, de held, dat, in Duitschland bij voorbeeld, het de Staat is die werklieden tegen de ongevallen op den den arbeid verzekert En hij is de groote aanvoerder van eene sociale partij Een politieker is hij, van de ellendigste soort. Op sociaal gebied doet hij niets de politiek is zijn geliefkoosd arbeidsveld. Daar werkt hij, daar kraamt hij woorden uit, daar maakt hij veel wind, lawaai en beslag. En 't is alles. Zijne volgelingen doen hem na, en het arme volk dal naar hen luistert, is deerlijk bedrogen. Doch de oogen, weest zeker, zullen open gaanj Wat pretentie toch I PilatusDaens durft nu stoutweg beweren dat het dank aan hem is dat de piochers of aardewer kers aan den spoorweg 20 centiemen daags opslag verkregen. Sedert tien jaren be looft hij opslag van daghuur aan iedereen en nog niemand kreeg een centiem meer door zijn toedoen. En als er opslag wordt gegund dan wilt hij 't pluimtje op den hoed steken. Uwe knepen zijn gekend, Pilatus wet kent hem alle rechten op zijne doch ter toe, zoodra zij boven de zeven jaren is, en dat zij. Wanneer mevrouw Chatterly haren echtgenoot wilde verlaten, dan zou hij dreigen haar het kind te ontnemen. De hemel sta haar bij, zegde Jaak treurig, want het komt mij voor dat geene macht der aarde haar helpen kan. DE OUDE KAS. Beatrix Charles genas langzaam van hare ziekte. Zes weken, nadat zij welgemoed van hare zuster afscheid had genomen, zat zij in den ouden leunstoel harer grootmoeder voor het eerst sedert hare ziekte in het kleine salon. Ach, hoewel nauwelijks twintig jaar oud, had zij geheel het voorkomen van eene vrouw van ondervinding de sporen, die het lijden van de laatste weken op haar gelaat had achtergelaten, droegen er niet weinig toe bij, om haar voorkomen in drukwekkend te maken. Beatrix stond thans alleen op de we reld. Met éenen slag waren hare zuster en hare grootmoeder haar ontrukt en had zij haren thuis verloren, om thans eene don kere toekomst te gemoet te gaan. Dokter Bolton en zijne vrouw hadden dikwijls over die toekomst gesproken en het betreurd, dat zij Beatrix niet in hun Met recht en reden, schrijft onze Con frater der Gazette van Diest, mag men zeggen dat op onze dagen de drukpers de spil is waar rond de wereld draait. Geen machtiger wa >en bestaat er om den vijand te bestrijden, zijne rangen te doorbreken, te b.-slissen over de zege praal Hoe jammer dat vele catholieke leiders het groote nut der drukpers niet willen verstaan, en maar gedurig den tegenstre ver zijne goddelooze schriften laat ver spreiden zonder er ooit op te denken voet bij stek te zetten. Wat had de oude Fransche jood Cré- mieux toch gelijk, toen hij over dertig jaren schreefBesteden wij ons geld aan de PLAATSELIJKE drukpers, houden wij niet op den tegenstrever aan te vallen, en wij zijn meester van Frankrijk. En wat hebben wij gezien De Fransche catholieken bleven onver schillig wat was voor hen het plaatselijk dagblad? En nu willen zij den stal sluiten als het peerd gaan loopen is. B'smark, de ijzeren kanselier, die schreef dat de druk pers de beste redenaars overtrof, dat enkel de drukpers hem vrees inboezemde... Eg inderdaad, beter dan de Fransche catho lieken, verstonden de Duitsche het nut der drukpers. Overal stichten of onder steunden zij gazetten, en in de wetgevende Kamers zijn zij eene macht geworden zonder dewelke de regeering niet voort kan. En in 't huisgezin zelfs speelt de gazet eene groote rol. Evenals het water drup pel voor druppel de hardste steenen uit holt, zoo ook neigt langzamerhand het huisgezin naar de gezindheid der gazet, en den dag van den strijd is het leger van zooveel soldaten aangegroeid. Beste vrienden, het kan niet helpen, 't is verloren geld, zoo gij slechts eene maand of twee vóór de kitzing eenige duizende gazetten of vluchtschriften uit deelt. Het volk moet langzamerhand be- wrocht worden. Zoo het den landman onmogelijk is het land te bewerken, ie zaaien en te oogsten op twee maanden tijd, zoo is het voor eene gazet onmogelijk in eenige weken het volk tot zich te trek ken. De grond moet wel bewrocht en het zaad van eerste keus wezen, wil men heerlijke vruchten winnen. Catholieke Vrienden, volgen wij het voorbeeld van onze Duitsche geloofsge noten die toch zoo wel verstaan dat het heil des vaderlands in de catholieke druk pers ligt. Neemt inschrijvingen op de catholieke gazetten, geef ze ten leen aan den werkman. Door uwe inschrijving moedigt gij de opstellers aan die zich zoo veel moeite geven öm het volk op den goeden kant te houden, om bij het volk die koude ijskorts der onverschilligheid te breken... En den dag van den strijd gekomen zullen wij ons mogen verblijden in den schitterendsten der zegepralen En 't verheugde volk ziende juichende en gezin konden opnemen, maar beiden wa ren het daarover eens, dat arbeid en eene andere omgeving de eenige middelen wa ren, om het arme meisje nog gelukkig te maken. Zij zal nooit kunnen vergeten, zeg de de dokter ernstig, maar nieuwe belan gen zullen er haar misschien van tegen houden, te veel over het gebeurde na te denken. Als zij maar eens over Nora wil de spreken, dan zou ik nog wat meer hoop hebben. Mijns inziens, ligt er iets vreese- lijks in haar hardnekkig stilzwijgen. Want sedert den dag, dat de kcorts van haar geweken was en zij hare vrees niet langer in een woest ijlen uitdrukte, was de naam harer tweelingzuster niet me^j: over de lippen van Beatrix gekomen. Toen zij sterk genoeg was om alles te vernemen, vertelde mev. Bolton haar de begrafenis van mev. Lecomte en hoe zij het schoone kerkhof van Monmartre naast haren echtgenoot en hare dochter aan de eeuwige rust was toevertrouwd, maar toen de doktersvrouw haar verhaal nog verder wilde uitbreiden en vertellen dat Claude zich thans in Engeland bevond om na sporingen naar Nora te doen en te onder zoeken wat er met haar gebeurd was, leg de haar echtgenoot haar door eenen wenk het stilzwijgen op. Wacht tot zij daar naar vraagt, fluis terde hij. Thans kon Beatrix zich zelve reeds aankleeden en een gedeelte van den dag zingende door de straten trekken, zult gij eene innige tevredenheid gevoelen, met ons zult gij moeten bekennen dat de druk pers de spil is waar rond de wereld draait. A. N. Wieoen abonnement nemen aan voor 't jaar IOOS, omvan gen het bia<l te beginnen van beden lot Nieuwjaar KOS'IMSLOOH. DE DE^'DI UBODE ver schijnt den Woensdag en Xaterdag van® elke week en geelt Zondags een boei end h i j v o e g e (-mengel werk, welk op liet einde een schoon boekdeel vormt. Men kan zich abonneeren aan DE DENDERBODE op ons bureel, bij «Ie brief dragers en op bet postbu- reel waardoor men be diend wordtZie voor waarden aan't hoofd onzes blads. De abonnementsprijs wordt VOORAF betaald. Rijwiel- en auto mobieltaksen. De afgevaardigden der be stendige Deputatie van de verschillende pro vincies zijn Dinsdag namiddag te Brussel vergaderd geweest, onder voorzitterschap van M. Richard. Die heeren hebben zich opnieuw ver klaard voor het behoud der taks van 10 frank op de velos. Wat de automobielen betreft, hebben zij besloten, aan de Provincieraden voor te stellen eene taks te bepalen van 3o tot 5o fr., volgens den vorm van het beweeg- tuig en eene taks van 40 fr. per paarden kracht, doch zoo dat het totaal dezer samengevoegde taksen de 3oo fr. per rijtuig niet overtreft. Voor de motocycletten zou de taks op 20 fr. behouden blijven. flrnpnp Pip schrijft in Den Werk- UlUcIlc riC MAN B van vrijdag 4 November Die liberaal is, moet vrijdenker zijn, en die vrijdenker is, mag zijne kinders niet laten leeren voor hun eerste com- munie. En Groene Pie keurt dit af.., Maar wat zag men Zag men niet dat de groene Judassen in de kiezingen overal candida- ten stelden daar waar zij door hunne hulp de verkiezing van een blauwen of too- den vrijdenker hoopten te verkrijgen opblijven zij zou zelfs binnen kort voor het eerst weer mogen uitgaan, maar toch had zij tot groote verwonderingen van het oude echtpaar, nog geene vraag naar Nora gedaan. Zou zij haar vergeten hebben vroeg mev. Bolton. De dokter schudde het hoofd. Zij denkt aan niets anders, Mary, daar kunt gij zeker van zijn, sprak hij. Nora vervult geheel haar hart en al hare plannen voor de toekomst hebben op Nora betrekking, maar ik zou toch liever willen, dat zij eens over haar sprak, het arme kind. Het schijnt mij zoo wreed haar met te zeggen dat hare zuster dood is. Thans echter begon Beatrix plotseling en zonder een woord tot inleiding, over hare plannen voor de toekomst te spreken en daardoor bewees zij, zooals de dokter bad verondersteld, dat zij in die lange, treurige dagen inderdaad aan niets anders had gedacht dan aan Nora. Wat zijt gij toch goed voor mij ge weest, lieve mevr. Bolton, zegde zij met hare zachte stem, waarin steeds een toon van diep medelijden klonk. Ik zal uwe goedheid nooit vergeten, ook niet als ik ver van u af, in Engeland ben. In Engeland herhaalde Mevr. Bol ton verschrikt. -Ja. Maar mijne lieve, waarom zoudt gij niet hier blijven bij uwe vrienden Beatrix schudde het hoofd. Belgische martelaars in China. De Echo du Chine, den 3i October te Marseille aangekomen, deelt de volgende berichten mede Men heeft tien vin de dertien moorde naars der Belgische paters van Hou-Pé, aangehouden. Acht hunner werden ont hoofd op dezelfde plaats waar de paters vermoord werden. De doodskist van Mgr Veihaognn werd naar Itchang vergezeld door den prefekt van Che-Nam-Fou. Op heel den tocht werden de militaire eerbewijzen gebracht door de officieren en soldaten. De tao-tai heeft eene redevoering afge lezen van den onderkoning van Hou-Pé, in welke den moord bctr. tird werd. Die redevoering werd in het Fransch vertaald en de Fransche commissaris heeft in eenige woorden bedankt. Ten slotte speelde de muziek en werden er salvoschoten gelost. Een nieuwe oproer is uiigebersten te Kinl-Tchau (Hou-Pé). De catholieke ker ken werden in brand gestoken. In Kiang-Lin-Hien plakten de oproer lingen plakkaarten aan, in welke gezegd wordt dat de catholieke kerken vein eld en de missionnarissen mishandeld zullen worden. besprak, even als andere dag en weekbla den, bet geval van 't verbod door Mgr. Stillemans aan priester Daens gedaan van in priesterkleederen ten offer te gaan in den lijkdienst van zijn schoonbroeder. Onze Confrater deed enkel zien hoe ha telijk de socialisten te werk gaan en een lijkdienst te baat nemen, om een bisschop op de laagste wijze te belasteren. Om te doen uitschijnen, zegt onze Con frater, hoe doodeenvoudig dit verbod van den bisschop van Gent is, schreven wij Zou een officier die geslraft werd met verbod van de epauletten te dragen, in zijne militaire kleedij mogen verscbij- nen? Ja hij Hij zou gauwe, met n zijne klikken en klakken, den bak in vliegen. En toen Pilatus Daens dit gelezen had, sprong hij vol woede naar zijne schrijftafel en zond dadelijk een epistel aan onzen Confrater in den aard van dezen die wij vroeger jaren kregen en waarvan wij verlost zijn sedert dat wij de geschie denis hebben verhaald van den groenen held die zoodanig van de Loi-Wet was aangedaan, dat hij de hulp noodig had van een bermhertigen Samaritaan om bin nen te geraken. Nu onze Confrater werd in dat epistel uitgescholden voor dwazerik, dommerik enz. die geen verstand had van Kerkelijk Recht, en, lijk aan iedereen, speelde hem verder de les voor. Ik moet het graf van Nora zien en Jaak Ford opzoeken zegde zij. Al zou mijn geheel leven daar ook mede gemoeid zijn, ik zal wraak nemen op hem die haar heeft gedood. Tranen verduisterden de oogen van Mevr. Bolton. Deze gedachten stemden weinig over een met het schoone, lieftallige schepsel, dat ze uitsprak. De goede doktersvrouw, die Beatrix van hare vroegste kinderjaren af gekend had, legde zacht de hand op haren schou der en antwoordde Mijne lieve, kom toch terug van zulk een verschrikkelijk besluit, dat uw geheel leven zal verbitteren. Wat komt er dat op aan hernam Beatrix. Zij is nauwelijks zes weken weg en iedereen, behalve ik, heeft haar vergeten, zelfs Claude. Mevr. Bolton vond, dat het nu tijd werd om te spreken en in eenvoudige, kor te bewoordingen, vertelde zij Beatrix van de reis van haren neef naar Engeland en wat deze daar van den advokaat Peter Dikson had vernomen. Het lijd geen twijfel meer, dat de arme, lieve Nora dood is, zegde de goede vrouw treurig, en het komt mij maar al te waarschijnlijk voor, dat zij vermoord werd door den bloedverwant, die zich geduren de zoovele jaren als haar weldoener uit gaf maar Trix, zoudt gij daarom uwe toekomst willen verwoesten, door u aan zulke wraakplannen over te geven Pilatus legde uit om welke schelm stukken een priester slechts kan gede gradeerd worden. Onder anderen komt er in voor Mis zeggen of biecht hoo ren zonder priester te zijn. Te recht zegt onze confrater «Daar zie!... Een bisschop of een n priester die zou misse doen of biecht hooren zonder priester te.zijn. li 't Is als of de mane zou schijnen, zon- der mane te zijn. Pilatus man, dat is nog sterker als twee sigaren oprooken en er daarna nog eene van weggeven En zulke jantjes zetelen ter Volkska- mcr ZONDAGLESSEN. Zondag, 6 November, ten 9 */t ure. Electriciteit: De Galvanometer en zijne toepassingen. (M. De Lange.) Stoomtui gen (M De Lathauwer). Cylindrieke ketels. Tubulaire ketels. Beschrijven van veelhoeken, driehoek, vierhoek, zes hoek en toepassingen. Maandag 7 November, om 7 ure. Wielen en riemen ten 8 ure Da opener en verdere kaloenbawerking. Herhalingsles Zondag 6 November, om 9 ure. Berekenen van den vierkant wortel (Vrije les van den Heer Bestuurder). GOED VOORBEELD De voornaamste Gentsche firmas, ten gevolge eener uitr.oodiging gedaan door het bestuur der Nijverheidsschool, wek ken hunne werklieden op om de leergan gen van dit gesticht te volgen en weten ze aan te moedigen bij middel van pre- miën. De spinnerijen 0 La Nouvelle Or leans et La Louisiane d betalen de uren van afwezigheid die aan de studie gewijd zijn. De Ph^nix en Florida n zijn geschikt denzelfden weg in te slaan. Laat ons hier ook herinneren dat de Vlas en Katoenspinnerijen van Gent aan de Nijverheidsschool e^n volledig mate riaal van machienen ten geschenke gaven, tot bedrag van 21.000 frs. (Le Bien Public). I>e Nieuwe Vlaanwclie Illustratie welke deze week ver schijnt, bevat een zeer belangwekkende serie foto's van het vertrek der Belgische legatiewacht voor Peking uit Antwer pen, van het Oorlogsterrein, en vele andere fraaie platen, maken dit nummer door hun verscheidenheid zeer aantrekke lijk. Een zeer mooi nummer inderdaad Men teekene in op de Nieuwe Vlaam- sche Illustratie, tegen den zeer gerin gen prijs, bij den uitgever van deze Ga- zette. Ik heb Jaak Ford altijd gehaat, zeg de Beatrix zacht. Zelfs als kind gevoelde ik reeds, dat ik liever met eene hongerige maag naar bed zou gaan, dan mijn brood te moeten danken aan eenen man, die zich in het minst niet over ons bekommerde, maar ons eene aalmoes toewierp als of wij bedelaars waren. Claude zal vanavond hier komen om u te bezoeken, zegde Mevr. Bolton. Ik geloof, Trix, dat gij thans voldoende her steld zijt om het verslag over het gesprek met M. Dikson van hem zelvcn te verne men, maar geloof mij, mijn kind, wij heb ben Nora niet vergeten, doch alleen be zorgdheid voor uw leven, gaf ons aanlei ding om haar lot voor u te verzwijgen. De begroeting tusschen de beide jonge lieden, die broeder en zuster hadden moe ten worden, was buitengewoon roerend. Beatrix en Claude waren niet met elkaar alleen geweest sedert den avond, waarop hij gekomen was om te vragen of zij nog geene tijding van Nora had, van de arme Nora, die toen reeds in het verre Norts- hire op hare doodsbaar lag. Claude Disney hield de hand van Bea trix lang in de zijne en zegde daarop een voudig Ik zal nooit vergeten, dat ik uw broeder had moeten worden, Trix. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1