Donderdag iO November 1904 3 centiemen per nummer. S6sle Jaar 3(>88. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Liberale gewetensdwang veroordeeld. HET GEHEIM 10 111 Ai iwuirniiï Bewaren van fruit. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frauk 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen »p 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«c dit blad. AALST, 9 NOVEMBER 1904. Meer dan eens hebben wij gewezen op den gewetensdwang die de liberalen in de groote steden pleg« n hoe zij er in slagen een groot getal ouders over te halen, ja, soms te dwingen om hunne kinders in de officieele lagere scholen van het bijwonen der les van catechism U ont slagen Hier en daar treft men eenige beza digde liberalen aan welke de hatelijke taktiek hunner partijgenoten openbaarlijk afkeuren, en ze maar vlakaf als onverde digbaar en onwettig uitkrijten. Zij ieekenen er protest tegen aan dat van den invloed der Besturen misbruik wordt gemaakt om de ouders geweld aan te doen. Onder het getal rechtzinnige liberalen telt men M. Albert Fetweis, advocaat en publicist te Verviers en ziehier wat hij in een zeer merkweerdigen brief over dit vraagstuk aan den blauwen Le Petit Bleu schreef a Ik ben geenszins voornemens eene bespreking te openen over hetgeen de liberale partij doenzal, wanneer zij school wetten zal te maken hebben in dit op zicht schijnt gij eene gevestigde meening te hebben. Wat mij betreft, ik houd het ervoor, dat de liberalen, zoo zij de wet tige eischen der huisvaders misken den en geene openbare scholen stichtten, die de algemeenheid of minstens de groote meerderheid dier huisvaders bevredigen, eene verkeerde baan zouden inslaan. De betwisting rolt niet over dit punt, maar over de wettigheid eener propa ganda, bij de huisvaders uitgeoefend, om ze, bij de godsdienslige of ongodsdien stige opleiding hunner kinderen, eene bepaalde richting te doen inslaan. Gij verklaart dat zij, die over dit onderwijs denken zooals gij, de ware libe ralen zijn, en gij heet wettig en uitmun tend eene propaganda, die naar mijn oordeel, elk liberaal dien naam waar dig, diende af te keuren. d Een oppervlakkig onderzoek, in den lande gedaan, zou u overtuigen, dat deze propaganda het beteekenisvol verzet zou uitlokken van talrijke liberale ouders, die, veire van ze bij te treden, zich eerst zouden dienen te bekeeren, vooraleer anderen de les te spellen, 't Staat u viij, die ouders te doen door gaan als de vermolmde overblijfsels van een vervallen, ziekelijk liberalism, dat maar goed :s om in de verpleegkamer op genomen te worden gij zult aldus noch hun aantal noch hunne belangrijkheid verminderen. VAN DEN O 3a* Vervolg. Ook dit kan ik niet toegeven. Eene vergissing in deze zaak komt mij onmo gelijk voor. Zeer goed. Het is gelukkig voor mijn kliënt, dat ik het in mijne macht heb uw hardnekkige verklaring te logen straffen. Maar wij zijn nog niet zoo ver. Wanneer werden de brieven, waarover wij zooeven spraken, aan u, door den heer Sint-Alba geschreven De inspecteur dacht een oogenblik na, ten einde zijn geheugen te raadplegen. Ongeveer vijf jaar, als ik mij niet vergis. En gij hebt ze vernietigd Wanneer deedt gij dat Een paar maanden later, toen ik Woolchester verliet. Ik verscheurde ze te gelijk met andere papieren, die ik niet noodig achtte te bewaren. Het is dus niet minder dan vier en een half A vijf jaar geleden, dat gij het schrift van M. Sint-Alba voor het lest on der de oogen hadt, en toch beweert gi] bet onmiddelijk uit een paar enkele woor* 1» De opvoeding zijner kinderen rege len en richten is dat geene der meest persoonlijke en meest kiesche uitin gen van het geweten der huisvaders Meent gij, dat een liberaal zich 't recht mag aanmatigen daarin tusschen te komen? Hoe zoudt gij dezen ontvangen, die. u in dit opdicht zouden willen bepre- dike-n? Zoudt gij zulke poging niet hoogst ongepast oorbelen, en weinig overeen te brengen roet onzen staat van beschaving, zoo gansch doordrongen van waren vrij heidsgeest Acht gij eene deigelijke pro paganda onmogelijk bij den middenstand? En mag zij niet als veroordeeld aanzien worden, wanneer zij wordt uitgeoefend jegens de ouders van leerlingen der koste- looze scholen n Wat wordt er in deze onderne ming, van de onzijdigheid der liberale partij inzake geloofswaarheden. Daar bekommert gij u wellicht met om Doch, er zijn nog eenige liberalen 'k heb u de zienswijze aangehaald van Frère-Orban die daar eenig belang aan hechten. Op gevaar af opnieuw aan uwe aan vallen bloot te staan, zult gij mij toelaten mijne zienswijze staande te houden, en deze propaganda te aanzien als de jammerlijke uiting van een verbasterd liberalism Zoo men ziet M. Fettweis aarzelt niet zijne onverdraagzaame parlijgenooten eens duchtig den bol te wasschen. Die liberale propaganda bij de huisva ders tegen het godsdienstig onderwijs oordeelt hij als misplaatst, ongerijmd, strijdig aan de wclbegrepene onzijdig heid en des te hatelijki r omdat men zich niet wendt tot vermogende lieden, tot onafhankelijken maar wel tot noodlijden den, onderhoorigen van Besturen en werklieden. De armtierige kan daar ook al een puntje aan zuigen. De verklikkerij in Frankrijk. In ditzelfde Frankrijk waar men de priesters het leven onmogelijk wil maken, ismen ook bezig het leger te ontredderen. Twee paiijzer bladen, de Matin en de Figaro, hebben uitgebracht dat de vrij metselarij eenen dienst van aanklacht in het leger had ingericht. En dat wel over al de garnizoenen van Frankrijk. Ka pitein Mollin, stafofficier van den minis ter van oorlog, generaal André, was een der inrichters van dezen snooden en laffen dienst van aanklagcrij. En de aange klaagden waren verloren man, terwijl de aanklagers avancement kregen. De feiten uitgebracht door den Matin en den Figaro waren zoo erg en zoo wraakroepend, dat velen er nog min of den herkend te hebben Ik breng u hulde voor zulk een geheugen besloot Ford, met een minachtenden lach zijne schou ders ophalende. Ik meen u duidelijk genoeg gezegd te hebben, gaf Power hierop ten ant- wooid, dat het schrift zeer buitengewoon en dus gemakkelijk te herkennen was. Zeker hebt gij dat duidelijk genoeg gezegd, maar gij zijt de eenige, die het zegt. Nog eens het is gelukkig voor mijn kliënt, tegen wien de laaghartigste aan klacht werd ingediend, waaraan ooit een fatsoenlijk, hooggeacht man heeft bloot- gestaan, dat ik uwe geheele verklaring te schande en u zelf beschaamd kan maken 't Is genoeg, gij kunt heengaan. Robert Power was op het punt de ge- tuigenbak te verlaten, toen de advokaat hem terugriep. Wacht nog even, sprak hij. Ik bet» u nog eene vraag te doenW ij hebben nu duidelijk ger.oeg gehoord wat gij omtrent het handschrift verklaart. Maar is dat niet het eenige, waarop gij het gewaagd hebt, mijn kliënt van dien moord te beschuldi- 8en Power aarzelde. Waarom antwoordt gij niet, vroeg de advokaat dreigend. Als gij mij niet begrepen hebt, ofschoon ik zeker geloot duidelijk genoeg gesproken te hebben, zal ik de vraag anders stellen zoudt gij er ooit aan gedacht hebben uw vermoe- meer aan twijfelden. Doch ze zijn maar al te juist. Trouwens Vrijdag laatst, 28 Oct., is de zaak voor de Fransche Kamer gekomen, en 't heeft er eene zit ting geweest gelijk er nog weinige werden geweien.'t Zijn de afgeveerdigden kolo nel Rousset rn de heer Guyot de Ville- neuve, die hebben doen zien dat er in het ministerie van oorlog een geheele dienst van aanklagerij was ingericht, en dat het de vrijmetselaarsloge ge noemd Groot-Oosten is, welke de klachten tegen de officiers overal verza melde. Wij hebben dit jaar eenen overvloed van fruit, gelijk wij er zelden of nooit te zien kregen. Wat meer is, het fruit alhoe wel liet nu dikwijls klein is om reden van het groot getal vruchten en van de lang durige droogte, zal nochtans van aller beste hoedanigheid zijn, omdat het veel licht en warmte genoten heeft. Het zal er dit jaar vooral op aankomen het laat fruit goed te bewaren, want is het met den pluktijd goedkoop, het zal onge twijfeld later, gelijk altoos, veel duurder wordeh. De Tuinbode geeft daarom eenige nut tige wenken welke wij eenigszins volle- digd laten volgen. De zorgen om het fruit te bewaren be ginner, van den dag dat het getrokken wordt. Eene kleine wonde, eene druk king, een stoot zijn voldoende om het te doen bederven. Pluk groot fruit gelijk peren en appelen met de volle hand en leg de vruchten een voor een bij lagen,in manden welker bodem en binnenzijden zorgvuldig met hooi zijn gedekt gewor den. Vervoer het te bewaren fruit zoo weinig mogelijk met kruiwagens of an ders, maar draag het van den boom naar de verdampplaats. Alvorens het weg te leggen, laat de vruchten een tiental dagen zweeten in een goed verluchte berg plaats, zooals een schuurvloer.een wagen huis of eene luchtige kamer. Nadien moet ge ze opsluiten, 't is te zeggen ze weg leggen in een dicht gestopt eng en donker lokaal. Er mag noch vocht, noch lucht, noch licht toegang hebben en de warmtege- steldheid moet zooveel doenlijk tusschen 8 graden Celsius en het vriespunt blijven. Vochtigheid brengt schimmels en ook de rotschimmels teweeg ze moet dan kost wat kost vermeden worden overi gens, de vruchten welke ook altijd wat verdampen, zenden nog al eene groote hoeveelheid vocht in de omgevende lucht. Om dit laatste te doen verdwijnen, plaatst men in de fruitkamer de eene of de andere den op M. Sint-Alba te laten vallen, wan neer gij dat briefje niet gevonden hadt Natuurlijk niet, antwoordde Ro bert, het was alleen het briefje, dat mij aan hem deed denken. Dank u, dat is alles wat ik weten wilde riep de verdediger met een triom fantelijk gebaar uit. Nu kunnen wij de andere getuigen hooren XVI De belangstelling in de zaak was onder het publiek zoo mogelijk nog toegeno men. De Sandbanksche rechtsgeleerde, M. Ford, scheen zeer te vreden over den uitslag van het leste verhoor en bukte zich tot M. Sint-Alba over, om een dezer paar woorden toe tc fluisteren. Mev. Sint-Alba dankte hem met een flauw glimlachje en een dankbaren blik uit de kleurlooze oogen. Ook het publiek in de zaal maakte evenals de rechters van de korte tnsschenpauze gebruik om onder elkander van meening te wisselen. Het gonzend geluid van vele fluisterende stemmen steeg van alle kanten op, terwijl Power met ernstig, bleek gelaat, naar zijne plaats terugkeerde en de hand vatte, die de onverstoorbare detectieve wiens voorkomen hoop noch vrees verraadde, hem toestak. Juffrouw Gregory, de eerstvolgende getuige, gaf de duidelijkste blijken dat waterslorpende stof zooals levende kalk, droge kleiaarde of kloorkalk. De lucht is de bijzonderste voortbren ger der gistingen 't is de lucht die deze onderhoudt en voedt. Welnu het lijpen der vruchten is het gevolg eener gisting het uitwerksel van een verschijnsel waardoor de celgeweef- sels der peren, appelen, enz., onder den invloed eener bepaalde warmte, zich zuurstof toeëigenen. De lucht eener fruit kamer vernieuwen is dus de rijpwording bespoedigen. Daarom moeten de fruitkamers zelden of nooit verlucht worden. Door dergelijke redeneering zou men insgelijks de zwarigheid van het lichten van eene hooge warmte bewijzen. Gevolgenlijk moet de fruitplaats donker zijn en is het noodig de appelen op den zolder, al ware het maar met papier, met zakken of met een zeil te dekken, om ze van het licht te berooven. Wanneer men groote hoeveelheden ap< pel te bewaren heeft kan men ze in den grond, juist zooals de aardappelen, in kuilen. De bewaringswijze is dezelfde voor alle appel- of peersoorten, maar de eene be waren zich veel gemakkelijker tn veel langer dan de andere, De lil)ci*ule belooging zon dag 11., te Brussel had zwierig van den manken hennen, en nochtans ze zou de voorbode wezen van den genadeklop die, in 1906, aan't catholick ministerie, zal gegeven worden. Volgens de liberale gazetten waren er 20,000 manifestanten bijeengetrommeld. En 't waren dan nog voor een overgroot deel mannen die voor de negen een plezierreis naar de hoofd stad deden. Volgens Le Patriote wa ren er 75 muziekkorpsen, 't Was mager tjes 20,00c liberale manifestanten uit gansch 'tland, na weken en weken, op alle toonen uitgebazuind te hebben. Naar Brussel I Naar Brussel En dat noe men de heeren geuzen eene ontwaking van 't Liberalism f De manifestanten waren gegroepeerd per Provincie en men bemerkte eenige Volksvertegenwoordigers en Senateurs aan 't hoofd. Waren er geene geruchtmakende stu denten en schoolbonden bij geweest,'t zou aan eene begrafenis hebben geleken. Op den doortocht weinig volk en ook bitter weinig huizen bevlagd geen enkele blauwe vlag. Er was totaal gemis aan geestdrift. Ware het niet geweest dat de liberale jonge wachten gedurig herhaalde A bas la calotte geen enkele kreet zij, hoewel zeer zenuwachtig en ontsteld, hare gewone spraakzaamheid niet verlo ren had en wist het publiek niet weinig met hare zonderlinge uitdrukkingen en manieren te vermaken. M. Ford, had, als vanzelf spreekt, ook haar eenige viagen te doen. Hij stonddezen keer met een gemoe delijken, opgeruimden glimlach om de lippen langzaam van zijne zitplaats op. Hij had met eene vrouw te doen en de groote advocaat van Sandbank liet zich niet weinig voorstaan op zijn talent om met het schoone geslacht om te gaan. Wel, weerde juffrouw Gregory, be gon hij, gij bezit zulk een paar heldere schrandere oogen, dat ik zeker geloof, dat gij ze ook goed den kost geeft Ver tel mij daarom eens zoudt gij niet op het eerste gezicht een man van eene vrouw kunnen onderscheiden Wel, mijnheer! antwoordde juffrouw Gregory giechelend, wat eene rare vraag! Natuurlijk kan ik een man van eene vrouw onderscheiden. Wel zeker I dat wist ik ook wel hernam de advocaat, die door dit aardig begin een algemeen gelach in de zaal deed ontstaan. Dat wist ik wel. En nuals ik u verzoeken mag zie nu dien heer, die daarover u zit eens goed aan, en hij wees naar den gevangene, en zeg mij eens of gij dien heer ooit voor eene vrouw zoudt aanzien. zou gehoord geweest zijn. De omstaan- ders haalden vol misprijzen de schouders op al wilden ze zeggen Onnoozelaars trekt er van onder Om half een moest ter verkoopzaal S* Machiel een adres overhandigd worden aan de nieuw gekozenen. Immers de manifestatie had plaats om de groote liberale zegepraal van Mei 11., te vieren. In plaats van om 1 ure lijk was bepaald kwamen daar om 2 uren een tiental nieuw liberale gekozenen de zaal was zoo goed als ledig. De Voorzitter der liberale jonge wacht las het adres voor en M. Rens (van Geeraardsbergen) antwoordde. Op 10 mi nuten was 't geklonken. De grrrooote meeting om 3 */t uren werd door een duizendtal aanhoorders bijgewoond, de meesten waren eene pint gaan koopen. Men moet niet vragen wat er al werd uitgekraamd altijd 't zelfde liedje dat de catholieken te lang aan 't be wind blijven naar hun goesting, dat ze hierdoor verdrukt worden, enz. enz. Eindelijk had een banket plaats. Om 9 uren was alles afgeloopen. Van in den namiddag bemerkte men in de straten talrijke manifestanten zoo diep aangedaan door de loi-wet als de groene held die zijn sleutelgat niet vondt. Velen kregen logist in den amigo... De schatting van 't getal manifestanten door de liberale dagbladen is curieus om na te gaan. Volgens Le Peuple waren er i5 A 20,000 volgens La Gazette 35,000; volgens u Le Petit Bleu 40,000 vol gens <1 La Réforme 5o,ooo. Geen klein verschil tusschen de schattingen van L* Peuple en La Réforme.... 3o duizend maar Door welken bril heeft a La Réforme gekeken Ook een senateur.M. Eibers, soci alistische schepene van St-Jans-Molen- bet-k, de tweede gekozene van de socialis tische lijst voor den Senaat, had van M. den voorzitter des Senaats verzoek ont vangen, hem het juiste cijfer van zijne kadastrale inkomsten te laten weten. En hij heeft geantwoord met eenen brief, in welken hij zegt, geen kadastraal inkomsten, en dus natuurlijk ook noch fortuin, noch onroerend goed te bezitten. Mijne candidatuur, voegt hij er bij, was eene betooging ten voordeele van het algemeen stemrecht, eene protestatie tegen het huidige kiesstelsel en 't bestaan van den Senaat, die door de volksklas be schouwd wordt als een hinder voor de volkswetten, die de Kamer zou kunnen stemmen. Sint Alba's gewoonlijk zorgvuldig glad geschoren gezicht, was thans met een driedaagschen, stoppeligen baard be groeid, welke hem, zooals hij nu met een vroolijken glimlach, die zijne wit:e tan den liet zien, dc zaal rondzag, geen vrou welijk voorkomen gaf. Wel zeker niet, mijnheer 1 ant woordde juffrouw Gregory dan ook vol mondig. Die mijnheer ziet er net zoo flink uit als mijn eigen man zaliger, voor hij die leelijke kwaal kreeg. En toch kunt gij zoo even gehoord hebben, dat de commissaris het er voor houdt, dat deze heer de persoon is ge weest, die op den avond van den moord in vrouwskleeren bij u aan huis kwam. Maar zooals gij zegt, vervolgde de advo kaat, gij .".eet zeer goed, dat dit eene on mogelijkheid is. Gij zijt zoo gemakkelijk niet beet te nemen, dat zag ik al dadelijkl Vertel ons daarom liever eens, hoe die vrouw er uit zag. Laat de heeren rechters eens hooren, welkeen indruk gij van haar hebt gekregen. Ja, mijnheer, daar kan ik juist zoo weinig van zeggen I antwoordde juffrouw Gregory met een bedenkelijk gezicht. Zij had haar gezicht achter een dichten sluier verborgen, hare kin en haar mond waren geheel in een zwart sjaaltje gestopt en er brandde daarenboven niet eens licht in den gang, (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1