Zondag November 1904 5 centiemen per nummer. 56sl° Jaar 3<i89. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de arbeids-ongevallen. IDE IMLA. "LT met «leu Witten Baard. Wat zouden ze doen De verkiezing van Fie Daens ZONDAGRUST. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd-cg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«ii dit blad. AALST. i3 NOVEMBER 1904. Welhaast zal de wet van 24 december 1903 op de arbeidsongevallen in voege treden. De werkbazen en de werklieden hebben er het grootste belang bij zoo grondig mogelijk hare bepalingen, die hunne wedtrzijdsche rechten en plichten vaststelt, te kennen. Denderbode stelt zich voor in eene reeks artikelen de bijzonderste schikkin gen van de wet uit een te zetten, hop: nde hiermede aan de patroons en aan de arbeiders nuttig te zijn. Wij durven zoo vrij zijn de welwillende aandacht der belanghebbenden er op te trekken. Een juist begrip van wederzijdsch recht en plicht zal er toe bijdragen om de pijnlijke wrijvingen te vermijden .welke zelfs eene streng bepaalde regeling van een arbeidsongeval kan na zich slepen. Zeggen wij vooreerst een woord over het oude recht dat een einde gaat nemen dat zal te beter het nieuwe doen begrijpen. Heden als een ongeluk op den arbeid voorvalt, is de werkman verplicht het "bewijs te leveren dat de patroon in fout is, bijvoorbeeld, om geene onvoldoende voorzorgsmaatregelen te hebben genomen, om het gebrekkig materieel te hebben doen arbeiden, enz. In geval de schuld van den baas was bewezen, wierd deze veroordeeld om den werkman eene schadevergoeding te be talen. Het bedrag ervan wierd door de Rechtbank zelf bepaald. Daartegen deed men terecht gelden dat, in veel gevallen, het uiterst moeilijk is, om niet te zeggen onmogelijk, een degelijk bewijs te leveren van de schuld van den patroon. Wij behoeven daarop niet aan te dringen. Er zijn ook veel gevallen waarin de patroon niets kan verweten worden c-n waarin de werkman eveneens geen schuld is te laste te leggen, En hij alleen moest de gevolgen van het ongeluk dragen. En dat was niet billijk. Die gevallen zijn zeer talrijk. In Duitschland heeft men nopens de punten waarover wij handelen, statistie ken gemaakt. Men heeft veel, zeer vele ongelukken op den arbeid onderzocht en men is tot den volgenden uitslag geko men. Op honderd ernstige gevallen, waren er: 20 waaraan de patroon schuld had. 25 die te wijlen waren aan den werkman. 7 die derde personen, vreemd aan de nijverheid, hadden veroorzaakt. 48 die geen bepaalde oorzaak hadden, waaraan niemand schuld had en die men het bloote toeval moest te laste leggen. O 25e VERVOLG. Het is dus waar, Claude snikte zij. Ik heb het gedurende dien langen, vreeselijken tijd gevoeld en geweten, du zij dood was, en nu is het zooveel als eene verlichting voor mij, dat anderen het ook weten. Het is volkomen waar, mijne arme Trix antwoordde hij. Zij is dood Uwe zuster, mijne lieve Nora, werd den dag r.adat zij ons verliet .wreedaardig vermoord en ligt nu begraven op een dorpskerkhof in Engeland. En Jaak Ford heeft dat gedaan riep Beatrix. Zeer breedvoerig deelde Claude haar thans mede hoe de advokaat Feter Dikson er over dacht. Zijn kliënt, de man met den witten baard en het patriarchale voorkomen, had Nora vermoord, maar hoe hij zich tegen over M. Peter Dikson ook gedurende achttien jriren voor Jaak Ford had uitge geven, meende de rechtsgeleerde toch, dat dit slechts een aangenomen naam was. Uw vader moet tot eene voorname Engelskhe familie behoord hebben, zegde Daaruit volgt dat in het huidige recht op honderd gevallen, 20 maal de patroon aansprakelijk kon gesteld worden en 7 maal derde personen. In de 73 andere gevallen had de werkman geen recht op vergoeding Wij gaan hier g«en woorden den hals breken, in zwarte kleun n de armoede afmalen van de huisgezinnen waarvan de broodwinner door een ongeluk wierd getroffen en van liet goede recht der werk lieden gewagen. Bepalen wij ons bij liet bevestigen dat hier eene hervorming noodzakelijk was geworden. Zelfs de werkbazen vroegen die h-.r- vormir.g om van de kwellingen en onge rustheden veilost te zijn welke de proces sen hun op den hals haalden, processen die bijna overal op een arbeilis-ongeluk volgden. Zekere mannen hadden er zich eei.e specialiteit van gemaakt en liepen het verzorgen dier betwistingen na, na tuurlijk tegen een hoog salaris, indien zij hunnen slag 't huis haalden en de patroon deden veroordeelen. Voegen wij hier nog bij dat de Tribu nalen zich nu eens toegevend, dan weer lard toonden. Bijgevolg, er heerschte onzekerheid en de werkbazen verlangden niets beters dan de kwestie der arbeids ongevallen op eene redelijke wijze te zien regelen. Die regeling is het voorwerp van de wet van igo3 geheeten Wet op de vergoeding der schade voortspruiten de uit arbeidsongevallen. i> Alvorens de bijzondere schikkingen der artikelen aan te vatten, gaan wij eenige princiepen der wet bloot 1*. ggen. Onze arbeidsongevallen wet berust op de gelijke verdeeling der verantwoorde lijkheid. Dat wil zeggen dat in de gevol gen van een ongeluk zoowel de baas als de werkman voor den helft tusschen- komt. De veiligheid op den arbeid is noch het werk van den baas, noch dat van den werkman. Beiden mogen doen wat zij willen, toch zullen er ongelukken gebeu ren zij hangen om zoo te zeggen in de lucht en zijn bijna onafscheidbaar van onze moderne inrichting der nijverheid. Van daar de regeling AL de arbeids ongevallen, de opzettelijk veroorzaakte ongelukken allen uitgenomen, in de nij verheden aan de wet onderworpen wij zullen ze later doen kennen geven aanleiding lot het betalen eener vergoe ding van wege den patroon. In het alge meen bedraagt deze de helft van de ge leden schade. Om de lasten er voor te dekken mag de patroon hoegenaamd geer.e afhoudingen doen op Int loon zijner werklieden. Wat hij betaalt is de last van het kapitaal bij een arbeids-ongeval. Daar de helft van de geledene schade slechts wordt vergoedt zoo draagt de werkman-slachtoffer ook zijn aandeel hij verliest den helft van het loon dat hij vroeger verdiende. Claude. De advokaat gelooft, dat er in Engeland ergens een groot landgoed moet zijn, waarop hij aanspraak had en dat een bloedverwant van hem, daar iuj in het geheim gehuwd was en zijne kin deren in Frankrijk verborgen hield na zijnen dood als erfgenaam is opgetreden. Beatrix zag hem peinzend aan en SP—kMaar dan zou ik hem evengoed in den weg staan als Nora. Dal is zoo, maar M. Ford schijnt van hel begin af niet geweten te hebben, dat er twee zusters waren. Zijn bloed verwant schijnt hem dat niet gezegd te hebben. Uwe grootmoeder heeft hem wel geschreven, dat uw klein broerke over- leden was, maar zij vcrzu.mde m.sseh.en er bij te neggen, dat dit gebtnen werd korts voor het vertrek van uwen vader naar Engeland, en zoo heeft jaak Ford al die jaren in de veronderstelling ge leefd, dat mevrouw Lecomte slechts eéne kleindochter had, Nora. lk geloof dat ik daardoor een grool voordeel op hem heb, zegde het meisje zacht. Het zal do laak dje ik op ml) heb 'Beatrix^gtj^tdh' '^e^b0?0'003 pHn zaak bezig, wan' er is eene be!o°",nS van 3ooo fr. gesteld op de ontdekking van den moordenaar uwer zuster. Stel vertrouwen in de toekomst, mijne lieve, Men heeft dat princiep nog al aangeval - len. Jagers op ongezonde populariteit lubben bijzonderlijk de vergoeding van 5o per honderd onvoldoende gevonden, en ze vergeleken met hetgeen in andere landen wordt betaald. Zoo heeft men aan gevoerd dat Nederland 70 per honderd van het verdiend loon aan de slachtoffers van het arbeidsongeval toekent, Duitsch land 65 2/3 per honderd, het groot her togdom Luxemburg eveneens 66 2/3 p. li. Oostenrijk, Zweden, Denemarken 60 p. b. enz. Die vergelijkingen hebben weinig om het lijf, want er is aan dat schijnbaar voordeel een groole maar. Wij zu len de opwerping in het virvolg doen kennen daar waar de zaak natuurlijk pas geeft. Voor Nederland alleen is die maar slechts kFin ook bekleedt de Neder landsche wet onder dat opzicht, den eersten rang. De gevolgen van de onge vallen, te wijten aan het bloote toeval, worden er heel en gansch door het kapi taal gedragen. Toch ts er de verantwoor delijkheid van den werkman grooter dan bij ons, want dronkenschap wordt er als eene rede aanzien om de schaaevergoe- dir.g te verminderen tot op den- helft (artikel 28). Ten onzent zullen de onge lukken door dronkenschap veroorzaakt even als de andere vergoed worden. ('t Vervolgt). Onze Belgische Combisten beweren dat ze gelasterd worden als men zegt dat, indien zij eens het bewind in handen kregen, zij, evenals hunne Fransche vrienden, de cati.olieken zouden vervol gen tot het uiterste. Wij hebben reeds de bekentenis aange' stipt van het Laatste Nieuws, volgens welke de catholieken, als de liberalen eens meester zijn, zullen moeten buigen of barsten. Thans hebben wij nog de getuigenis van den liberalen Avenir. van Doornik, orgaan van den fanatieken godsdienst hater Crombez, die, op de vraag wat de liberalen aan 't bewind zouden doen antwoordt u Geene enkele clerikale benoeming meer en, voor de bevorderingen, de zui vere en eenvoudige toepassing der wetten en reglementen, binnen hunne engste palen. Wat dezen betreft die niet onafzet baar zijn, ze in't oog houden en, bij de eerste tegenstribbeling, ze afzetten zon der meer. n Wij hebben geen vrijmetselaarsge- heim noodig om alzoo te handelen. Wij zijn niet meer in het tijdperk van verde diging 't welk de Fransche Republiek zegepralend doorworstelt. Wij moesten die taktiek in 't werk gesteld hebben, met verschillende middelen, van 1878 tot 1884 en zelfs vóór 1870. 1 Nu is het te laat. Wij zijn overwon nen geworden, 't Is de weerwraak welke en laat het onderzoek aan anderen over. Dat kan ik niet iiep zij opgewon den uit,ik heb het mij eenmaal tot levens doel gesteld, ik heb aan grootmoeder gezworen, dat ik het doen zal en ik voel mij sterk genoeg, om te doen w«t geen detective doen kan. Beatrix, riep Claude plotseling vol angst'uit, gij denkt er toch niet aan, dat Jaak Ford, die te Salton woont, de man is, die uwe zuster veriroord heeft Nog daargelaten, dat twee van elkaar geheel onafhankelijke personen verklaard heb ben, dat hij een man is van een edel ka rakter, is het zeker dat hij Nora niets kan hebben misdaan, daar hij Salton niet verlaten heeft, terwijl zij in Enge- iand was. Neen, antwoordde Beatrix kalm, ik verdenk hem niet, maar ik ben overtuigd, dat de moordenaar een zijner vrienden moet zijn. De advokaat gelooft dat ook, stem de Claude toe, inaar ik kan het verband daartusschen niet begrijpen. Ik heb veel uitgangspunten, die mij bij mijne nasporingen van dienst kunnen zijn, zegde Beatrix ernstig. Ik ken den datum van het overlijden mijns vaders, ook heb ik eene photographie van hem. Wanneer ik naar Northshire kan gaan, natuurlijk oin daar de eene of andere betrekking te bekleeden, opdat niemand eenig vermoeden omtrent mijne heimelijke bedoelingen hebbe, dan zou wij voorb. reiden en den dag waarop wij onzen tegenstrevers bij de keel zullen heb ben, onder onze zegepralende kn e zullen wij geène genade niet meer geven. De Avenir van Doornik verdient dank voor zijne openhartigheid. Immers een verwittigd man en dus ook een ver witiigd kiezerskorps is tr twee waard. De Belgische kiezers zouden wel groote uilen moeten zijn om het regiem van vrij heid voor iedereen, dat thans heerscht, te verwisalen tegen eene rtgeering waar onder ie helft, de grootste helft der bevolking van alle vrijheid rn van alle burgerrecht zou beroofd worden. Een reklaam weid ingediend tegen de geldigheid der veikuzing van Fie Daens^ De reklaam strekte- om zijne ver ki< zing nietig te doen veiklaren daar zij verkregen was door oneerlijke kuiperijen, namelijk, i° door belofte, bij verkiezing, van een deel zijner parlementaire vergoe ding (1000 frs.) ten voordeele der wedu we en weezen De Backer af te staan en 2° op bedriegelijke wijze aan de kiezers te hebben doen gelooven dat, zoo men voor den overledene De Backer stemde, men een pensioen van den Staat aan de wedu we ent weezen van hunnen eersten candi- daat verzekerde. Door die ellendige kui perijen hebben de groene democraten, zegden--de reclamanitn, het medelijden verwekt en talrijke kiezers voor hunne lijst doen stemmen. Bij het onderzoek der geloofsbrieven zegde M Hoyois, v. rslaggever der Com missie gelast met het nazicht der kies- erkzaamheden van Aalst, in zijr. verslag volgens 't beknopt verslag Eenparig was de Commissie van 11 oordeel dat de handelingen, waar- over wordt geklaagd, NIET ZIJN GOED TE KEUREN. Moesten zij algemeen worden aangewend, i) zij zouden een uiterst betreurens- waardig gevolg voor den uitslag der 11 verkiezingen kunnen hebben. Noch- tans hadden zij geen invloed op den li uitslag der te onderzoeken verkie rt zing. En M. Hoyois besloot lot de geldig verklaring der kieswc-rkzaamheJen in 't Arrondissement Aalst. De heeren Woeste, De Sadeleer, de Betliune en Rens legden den eed af in 't Vlaamsch. Pie Daens legde ook, maar bij vergissing, den eed af. Dus gansch de Commissie, al de tegen woordige Leden der Kamer, catholieken, liberalen, socialisten en tot zelfs Pilatus Daens en Pie Daens, keurden het ver slag van M. Hoyois goed, 't welke be-sta- tigde dat de handelingen door de welke Pie Daens zijne verkiezing heeft verkre gen niet goed te keuren, i. a. w. af te keuren zijn. Wij zeggen tot zelfs Pilatus Daens en Pie Daens. En inderdaad zij teekenden geen pro- ik zeker wel ontdekken of de erfgenaam van de eene of andere rijke bezitting, omstreeks den tijd, toen mijn vader naar Engeland ging, overleden is, want wan neer een vei re bloedverwant zijn erfdeel heeft aanvaard en ik weet wie dien bloedverwant is, dan zal ik ook dengene gevonden hebben, dien ik zoek. Zij sprak meer als een sluwe, behen dige detective dan als een twintigjarig meisje. Claude zag haar vol veiwondering aan. Northshire is een der grootste graafschappen van Engeland, merkte hij op, en daar wonen een groot aantal adel lijke familiön. Zeker, hernam Beatrix, maar die zullen toch niet allen in den omtrek van Salton wonen. Reken er vast op, Claude, in de nabijheid van de plaats, waar mijne zuster begraven ligt, zal ik ook haren moordenaar vinden. Van de uitgaven, die de begrafenis van Mevr. Lecomte en de ziekte van Beatrix veroorzaakt hadden, was nog een weinig geld overgebleven, maar zij wilde daar niets van hebben. Het was afkomstig van Jaak Foid en zij zeide, dat er een vloek op dat geld rustie. Mevr. Bolton had er bij Beatrix op aangedrongen, althans tot het nieuwe jaar bij haar in huis te komen, dan zcu de verkoop der meubelen, die allen, al- test aan tegen het verslag van M. Hoyois; ze zwegen en wie zwijgt stemt toe, zegt het spreekwoord... Zij b kenden dus dat hij, Pie Daens, zijne verkiezing te dan ken heeft aan handelingen die niet zijn go< d te keuren. Geen invloed op den uitslag der verkie zing, zegt het verslag Meer dan duizend stemmen werden, uit medelijden voor de bedrukte weduwe en de arme bloeikens van weezen aan de groene lijst gegeven... Te Denderhautem waar in de gemeen- tekiezing M. De Backer en zijne mede- candidaten met eene verpletterende meer derheid uit den Raad werden gekegeld, bekwamen de groenen de twee derden der stemmen. En zoo gebeurde het in al de gemeenten van de Cantons Ninove, Geer- aardsbergen en Herzele in de nabijheid van Deed' rhautem geitgen. Een enkwest dat weid gevraagd, zou het ten over vloede bewez n hebben. En nu liet is onbetwistbaar dat moesten de rollen zijn omgtlre< rd, 't is te zeggen, dat de liberalen de meerderheid van de Volkskamer hadden uitgemaakt, en Pie Daens een tegenstrever van hen, hij met zooveel klank zou zijn buiten gevlogen dat hij in 't heestergewas van 't park, zou hebben liggen te spartelen... Wie zou dat nu durven betwisten Kan 't ook missen dat men zekere lieden dan hoort zeggen In dergelijke zaken, zijn de catholieken maar vijgen Men denke tocli niet dat het ons hin dert Groene Pie in de Volkskamer te zien zetelen. Wat wij bttreuren, 't is dat het Arrondissement van Aalst in dc Vólks- kamer vertegenwoordigd is, door Uil n° 2 van Chipka... Maar laat ons toch mede lijden hebben met den sukkelaar die er zal zwijgen ofwel er zooveel zeever willen veikoopen dat hij tot spot dienen zal van gansche land. En dat zal de toekomst ons bewijzen Men verzekert ons dat Pilatus en Pie toen zij M. Hoyois hoorden lezen dat hunne handelingen af te keuren waren het hoofd bogen en daar zaten lijk twee be schuldigden op de bank der Assisen over tuigd van hunne misdaad. DeALGEMEiNE Zeitung bevatte onlangs eenige bijzonderheden over de werking der volledige Zondagrust, welke sinds 1 Juni laaist, te München voor win; els en handelszaken gedurende den Zomer is ingevoerd. Het blad verklaart, dat de volledige rust op Zondag, aan de neringdoenden geene schade heeft berokkend, aangezien het publiek bewezen heeft zijne inkoopen gaarne uitsluitend op de werkdagen te 1 oen, te meer daar het opmerkzamer be diend kan worden dan op enkele uren van Zondagsverkoop. Eene groote confectiefirma deelde aan het blad meé, dat de inkomsten op de dagen in de week zoo gestegen zijn, dat de meerdere verkoop niet slechts het ver- hoewel ouderwetsch, toch nog in zeer goeden staat waren, genoeg geld opbren gen om aan al hare verplichtingen te vol doen, de huur en nog verdere schulden te betalen en Beatrix zoo in staat stellen wat geld op reis mede te nemen. Het was een treurig werk, alle eigen dom men van hare grootmoeder na te zien en te bepalen wat verkocht en wat bij Mevr. Bolton bewaard zou moeten wor den, want deze had aan Beatrix beloofd, dat zij alles in bewaring zou nemen, waarvan het meisje zich niet wilde ont doenofschoon, zooals Beatrix zegde het eigenlijk nergens toe diende, die gedachtenissen te bewaren, daar ik nooit een eigen thuis meer zal hebben. U zeker zult ge dat eens hebben, antwoordde de dokttrsvrouw. Ik hoop nog zoolang te leven, dat ik u als eene gelukkige echtgenootc en moeder zie. Trix. Met onmiskenbare beslistheid ant woordde zij Nooit 1 Waarom niet Denkt gij dan dat ik zou kunnen trouwen en gelukkig zijn, terwijl het lot mijner zuster nog een ondoorgrondelijk getieim is En wanneer ik den moorde naar gevonden en gestraft heb, welke man zou, als hij het gebeurde wist, dat ik niet voor hem zou mogen verzwijgen, dan nog met mij willen trouwen De mannen willen eene vrouw die zachtzin- lies van de zondaginkomsten dekt, maar de geheele ontvangst van de maand Juni 10 t. h. en die van Juli 6 t. h. hooger was, dan die van dezelfde maanden van het vorig jaar. Vooral de ontvangsten van de Zater dagen en Maandagen zijn aanmerkelijk gestegen. Het vakblad Der Konfektionar, komt insgelijks tot de slotsom, dat de algeheele Zondagrust te Mflnchen op den algemee- nen omzet geen ongustigen invloed heeft gehad. Van belang mag het hesten, op deze verklaringen de aandacht te vestigen. Zij zijn van groot gewicht. Opnieuw blijkt daaruit, dat volledige Zondagrust zeer goed mogelijk is, en het publiek zich daaraan gemakkelijk went, wanneer de maatregelsleclitsalgemeen is. Zelfs strookt hij dan met het voordeel der neringdoenden. Nio<lcrlnii<l«cli V©rl>©i»<l* Verleden zondag had hier in de prach tige zaal van het Landbouwcomice het eerste feest plaats van den Aalsterschen Tak van het algemeen Nederlandsch Ver bond. Voor een talrijk en net publiek gaf de Heer Emiel Hullebrock van Gent, een onzer verdienstelijke Vlaamsche compo nisten, eene meesterlijke voordracht over den grooten Vlaamschen toondichter Peter Benoit.De uitmunde baszanger, Mijnheer Jan De Vos van Gent, en de van ons, Aal- stenaars, zoo gunstig gekende zangeres, Mevrouw Van Kerckhove-Goessens, had den welwillend hunne medewerking toe gestaan. Wat anders over het feest gezegd, dan dat het alle verwachting heeft over troffen en bekroond is geweest met den grootsten bijval. Ja, de Heer Hullebroek heeft woord gehouden, hij heeft ons Benoit leeren kennen, beminnen, vereeren. Ii 1 eene wel luidende, soms van liefde en bewondering trilllende stem, legt hij ons het leven en het streven van «lezen grooteren Vlaming voor oogen. Hij maakt ons bekend met zijne grootste idealen, wijst op de veelzij digheid en de groote verscheidenheid zij ner werken en staaft zijne lofspraak met eene reeks fragmenten en liederen uit de reusachtige scheppingen, die allen met daverend handgeklap weiden begroet. Terecht mag men zeggen dat feesten van dien aard. waarin het nuttige en het aan gename dermate versmelten en waaraan het Vlaamsche volk toch behoefte heeft, zelden hier in Aalst zijn bijgewoond. Bloeie dan de Aalstersche Tak van het algemeen Nederlandsch verbond en geve hij ons dikwijls zulke feesten ten beste. Worde hij gesteund door alwie het wel meent met de Vlaamsche zaak opdat hij de Aalstersche jeugd moge opleiden tot het ware begrip der Vlaamsche belangen en ze aanwakkeren den strijd voort te zet ten voor het goede, het ware, het schoone voor de taal van Vlaanderenland I (Medegedeeld). nig en onderworpen is, geene vrouw die eene levensgeschiedenis heeft. Mevrouw Lecomte had bij hare meu belen eene oude kas, die altijd voor hare kleindochters gesloten bleef. Eer.maal. was zij gewoon te zeggen, zult gij den sleutel van deze kas hebben, maar niet voor dat gij volwassen meisjes zijt, want daarin liggen gedachtenissen uit den tijd, toen uwe moeder huwde en ik heb die zorgvuldig bewaard, voor het geval gij wellicht de familie van uwen vader zoudt moeten opsporen. Arme, oude vrouw Nu was zij dood en begraven, en Bea trix opende de kas alleen, het hart ver vuld van bittere droefheid, toen zij er aan dacht, hoe vurig zij en Nora er een maal naar verlangd hadden, den inhoud van die kas te kennen, maar toen zij die gedachtenissen er stuk voor stuk uitnam, begreep Beatrix, waarom hare grootmoe der die altijd zoo zorgvuldig had vei bor gen gehouden. Hier was niets, dat ge schikt was voor meisjes, die zelf haar brood moesten verdienen, en Marguerite Charles zou die sieraden zeker ook nooit gedragen hebben. Er was een met dia manten omzette horlogie, eene dikke, gouden ketting, buitergewoon lang en zwaar, waaraan een medaillon hing met portret, dat Beatrix zoo goed kende uit het album harer grootmoederhet poitret barer moeder. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1