Donderdag 17 November 1904 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3U90. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hij doet zich kennen. HET GEHEIM Bond der catho- lieke Kringen. De Denderbode EEN EN AMBER. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- iangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nf 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydcg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 16 NOVEMBER 1904. In zijn nummer van 3o October kom t het orgaantje onzer geuzen terug op het walgend stuk van Ancey, Ces Mes sieurs. Hij volhardt in zijne boosheid en zet zijnen lofzang voort op de vuilig heid die zelfs te Paiijs, in het bandelooze, in het wulpsche Farijs, is van de hand ge wezen. Dat vuil stuk is zelfs in de weinig zedelijke theaters der Fransche hoofdstad niet mogen gespeeld worden. Dat laat onze geus aan zijne lezers niet weten die bijzonderheid verzwijgt hij met zorg, Hij licht, hij de liefhebber der waarheid, zijne lezers niet in nopens den fBAftq wel ken die ellendige comedie in Holland ge noot, waar ze door drij liberale burge meesters van drij groote steden, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam is verboden geworden. Hij heeft ook zorgvuldig verzwegen dat de liberale volksvertegenwoordiger van Audenaerde, M. Liefmans. niet heeft toegelaten Ces Messieurs op te voe ren in den liberalen kring der stad. Als Ces Messieurs zoo een puik stuk is, waarin geen hatelijke, walgende dingen voorkomen, waarin niets is over- oreven, is de houding van M. Liefmans onuitlegbaar en Dendergalm zal hem op de vingeren tikken. M. Liefmans houdt u gereed, want gij waart vermetel genoeg het opvoeren van een uitmuntend stuk te doen mislukken Dendergalm beweert dat in het stuk Ce» Messieurs NIETS is overdre ven. Dat is eenvoudig bespottelijk. Dat is den draak steken met de goede trouw zij ner lezers. In dit schouwspel worden de priesters door het slijk gesleurd. Sommigen, zegt het orgaantje der geuzerij. Dat is niet juist. Op tien priesters zijn er negen die men een leven doet leiden welk wij niet schet sen zullen. De iode is een brave, weldoen de man, maar die iod8 heeft nu juist geen geloof meer Dus het overgroote deel der priesters leiden een zeer berispelijk leven een klein gedeelte doet goed maar dat ge deelte heeft geen geloof meer, heeft het godsdienstig gevoel verloren 1 Bijgevolg AL de priesters.... En dat vindt onze held niet overdre- ven Wat de eerste categorie aangaat, wij 32e Vervolg. Zeer goed, ik bedoel ook niet, dat gij ons eene beschrijving van haar gelaat zoudt geven ik vraag u alleen Was het eene vrouw, die gij zaagt, of kwam de gedachte bij u op dat het een ver- kleede man kon zijn... Of ik hem gauw de deur zou uitge smeten hebben, als ik dat gemerkt had viel de weerdige juffer den advokaat met vuur in de rede. Niet waar, zegde M Ford met een gestreken gezicht, alsof hij geheel in bare verontweerdiging deelde. Dat zoudt gij niet hebben toegestaan. Wij kunnen dus als bewezen aannemen, dat er bij u geen schijn van twijfel heeft bestaan of de bedoelde persoon eene vrouw was. Ver der hebt gij nog verklaard, niet waar dat gij in den heer, die daar zit en hij wees weêr naar zijn cliënt niet de min ste overeenkomst, geen schijn van gelij kenis bespeurt met de bezoekster Geen schijn, mijnheer I dat kan ik bezweeren 1 misprijzen de lafheid welke haar naar het hoofd wordt geworpen. De statistieken van de uitsprauen der rechtbanken zijn daar om te bewijzen hoe verre de priesters boven de hatelijke beschuldiging staan van wege liederlijke ketels, zonder twijfel, die aan anderen hunne gebreken aan- kletsen, die meenen dat allen met hun sop zijn overgoten. Onze lezers kennen de statistieken waarop wij zinspelen desnoods zullen wij ze nog eens herhalen, opgesierd met de bekentenissen van onbevooroordeelde schrijvers en criminalisten. Er is nog eene tweede categorie van priesters. Hen beschuldigt men geen ge loof te hebben alhoewel zij rond zich de weldaden zaaien. Die beschuldiging is de lafheid zelve, is de afschuwelijkheid verpersoonlijkt. Hoe is het aan te nemen dat het leven dier goede, weldoende priesters eene aan houdende huichelarij zou zijn Zij ver vullen al de ceremoniën van den Gods dienst, zij lezen Mis, zij prediken, enz., enz. En zij gelooven niet Neen, dat is laf gelogen Maar niet alleen priesters worden in dit stuk afgebeeld er komen daar ook geuzen in en zonder twijfel heeft de schrijver van Dendergalm zich erkend in M. Pierre, een held der comedie. Zelfde ziel, zelfde gedachten zelfde geest Ook de schrijver van Dendergalm zou instaat zijn om zijne vrouw te bergen, aan zijne kinderen te doen roepen, in koor, Weg met de papen n Dendergalm ook is zoo verdraagzaam evenals de held Pierre. Gij vraagt, zegt deze, waarom ik niet verdraagzaam ben Verdraagzaam 1 Als men een razenden hond tegen komt, maakt men hem af 1 De priesters zij zijn voor Pierre ge vaarlijk als razende honden en... hij maakt ze af Neen, Dendergalm maakt zc niet af hij kent een ander middel hij zal ze ver bannen Hoort wat hij in September 1891 zich voorstelde er mede te doen Wij ook wij gelooven dat het beter is dit volksken aan de grenzen van het land te ZETTEN I) De onverdraagzame Dendergalm staat in ae geuzerij alleen niet. Er is daar meer dan een Pergamer.i. Wij bedoelen den hoogleeraar van Brussel welke den i5 October 187S schreef: De BOETEN, HET GEVANG, DE VERBAN- Dank u gij hebt ons door uwe duide lijke, oprechte verklaring een grooten dienst bewezen wij zijn er u zeer voor verplicht Ik zal u niet verder lastig vallen. Aldus eindigde M. Ford het verhoor, dat zijne stoutste verwachtingen zoo zeer had overtroffen, dat hij niet kon nalaten zijne tegenstanders een zegevierenden, uitdagenden blik toe te werpen. De volgende getuigen juffrouw Gre gory's nichtje de heer Parkins, eigenaar van het Konings- hotel Weels, de smid de policie-agent, die door Power was ondervraagd omtrent den weg, dien de ongelukkige Madeleine had ingeslagen op den avond voor hare dood, en einde lijk zelfs de detective Brusel ondergingen achtereenvolgens een kort verhoor. De eenige getuige, die door hem werd lastig gevallen, was doktor Allen. Zijne veiklaring omtrent den aard der doode- lijke wonden en de wijze, waarop zij wa ren toegebracht, deed duidelijk uitkomen, dat hierbij eerder aan een mannen dan een vrouwenhand te denken viel. Toen de advocaat hem echter vroeg, of hij d .armeé wilde verklaren, dat eene vrouw onmogelijk dergelijke wonden had kun nen toebrengen, was hij, gelijk van zelf spreekt genoodzaakt te erkennen, dat hij slechts waarschijnlijk en geenszins on mogelijkheid bedoeld had. Ook de verklaring van dezen zoo ge- NING ZIJN WETTELIJKE MIDDELEN, WAAROM ze niet toepassen ii (op de catholieken, wel te verstaan). En onze bewonderaar van Ces Mes sieurs stond voor die koene, krachtda dige taal in verbazing en hij riep uit Goed gesproken, Pergameni letterlijk Pergameni is er zoozeer niet neven Als er in het vuil stuk van Ancey niets is overdreven, en dat bevestigt Dender galm, dan is de geuzerij in het karak ter van den held Pierre goed getroffen. De geuzen zullen do onverdraagzaamheid zoover drijven de priesters omver te schie ten Zij zullen zich niet te vreden hou den met het verbannen van Dendergalm, met het gevang en de boeten van Perga meni en vele anderen. Ons besluit In zijne ophemeling van een afschuwelijk stuk, heeft Dendergalm onze priesters willen bevlekken en be morsen, en ziet zijne vuiligheid is hem terug in het aangezicht gevallen In een volgend artikel zullen wij de schijnheiligheid doen uitschijnen van Den- dergalms taktiek welke bestaat in het zwij gen over de Godsdienst en het bevuilen dezes bedienaars. Die huichelarij houdt geen steek. Er hebben vrijdag en zaterdag, onder voorzitterschap van M. Woeste zittingen plaats gehad voor de afgeveerdigden. De wenschelijkheid van het houden van een catholiek congres werd erkend. Er is besloten eenen wedstrijd voor pro- paganda-brochuren, Fransen en Vlaamsch uit te schrijven, van 5 tot 10 bladzijden druks, en kunnende aan 5 centiemen ver kocht worden. Het onderwerp van de eerste brochuur is Het program en de strekkingen der tegenpartijen doen kennen, alsook de ge varen, die zij opleveren voor onze vrij heden, den Godsdienst en de openbare vrede. Eene premie van 200 fr. is voor deze brochuur uitgeloofd. Handschriften moeten vóór 3i Decem ber gezonden worden aan de secretarissen van de federatie M. Louis Coosemans, 81, Dupontstraat, of M. Leo Jolly, 56, Brugmanlaan, te Brussel. wichtigen getuige, viel ter slot van reke ning ten nadeele der aanklagers uit. Zij hadden er althans niet het minste meê gewonnen. Toch meenden zij nog een troef te kunnen uitspelen, waarop de tegenpartij niet gerekend had en dit leste bleek inderdaad het geval te zijn. De commissaris riep den getuige Jacob Carr op. Op zijne verschijning in de getuigen bank wierp M. Sint Alba zijn verdediger een vragenden nieuwsgierigen blik toe, waarop deze met een schouderophalen antwoordde, als wist hij er niets van te zeggen, hetgeen dan ook waarlijk het geval was. De zaak zou zich evenewl spoedig op helderen. Jacob Carr verklaarde een letterzetter te zijn op de drukkerij van de wekelijk- sclie uitkomende Sandbanksche gazette. Hij woonde le Sint Cubbert en ging na afloop van zijn werk op de drukkerij, des avonds laat, ongeveer tegen middernacht naar huis. Dit was ook het geval geweest op den avond van den 24 October. Zijn nachte lijke wandeling voerde hem langs de Rob-Roy-Villa op den Hamiltonschen straatweg, die met een zijpad naar St- Cubbert voert. Hebt gij op uwen weg naar huis dien avond iemand gezien vroeg de commissaris Grand, nadat de getuige den i Wieeen abonnement nemen aan voor 't jaar I HOö, ontvan gen liet blad te beginnen van beden tot Nieuwjaar KOttTELOOR. I»E DE\Dfi ItltODE ver. Acliijnt den Vl'oeiuulag en Kalenlag van elke week en geelt Zondags een boei end b i v o e g e e I-mengel werk, welk op het einde een schoon boekdeel vormt. Men kan zich abonneeren aan DE DENDEItltODE op ons bureel, bij de brief- (Iragere en opliet postbu- reel waardoor men be diend wordt. Zie voor waarden aan 't hoofd 011 zes blads. De abonnementsprijs wordt VOOHAF betaald. FEILEN. Bij misgreep is ons nummer van zondag 11., onder dagteeke- ning van 14 November in plaats van i3 verschenen. Ook werd het Te Deum aan gekondigd als zullen gezongen worden den Woensdag in plaats van Dijnsdag i5 No vember. Onze geachte lezers zullen die feilen uit eigene beweging verbeterd heb ben. Zondagrust. Op uitnoodiging van den minister van arbeid, heeft de Raad van Nijverheid en Handel de bespreking begonnen van de kwestie der Zondagrust. Indien het niet mogelijk is hem de kwestie te onttrekken, kan de minister toch ver langen dat hij wat spoed zette bij zijne beraadslagingen, opdat de besluitselen neergelegd wezen voor 't begin van het debat in de Kamer over zelfde ontwerp. Men denkt niet dat de Kamer deze zaak zal kunnen beginnen voor Februari maar wat men kan verzekeren van nu af, dat is dat men zeker is van eene meerderheid voor de zaak der Zondagrustde overtui ging is gevestigd en het advies van den Nijverheidsraad zal er niets aan verande ren. Een staalke van aanklagerij. Wil men een staalken hebben van de lage aanklagerij in 't Fransch leger, men luis tere naar het volgende 't is genomen uit de parijzer Gaulois Generaal Tournier was bevelhebber van het i3" legerkorps. De generaal was eed afgelegd en de voorloopige vragen beantwoord waren. Ik heb iemand in groote haast langs den weg zien loopen, terwijl hij iets in zijne hand hield. En was die iemand een man Ja zeker, een man. Daar zijt gij volkomen zeker van Natuuilijk, mijnheer Anders zou ik het niet zeggen ik heb duidelijk een man gezien, 't Was het kruispunt van den Hamiltonschen weg en den weg naar Sint-Cubbert. Ik sloeg juist den zijweg in om naar het dorp terug te keeren, toen ik hem de laan naar het strand op een drafje zag inloopen. En hij hield iets in zijn hand zegt gij. Hoe zag dat er uit Ik kon het niet goed onderscheiden, maar ik weet wel, dat ik het toen voor een reistasch hield. Hoe ver is het punt, waar gij dien man zaagt van de Rob-Roy-Vilia verwij derd Ik denk een minuut of vijf gaans, De voorzitter wenschte den getuige eneneens eenige vragen te doen. Hebt gij dien man nauwkeurig kun nen opnemen Hebt gij bij voorbeeld zijn gelaat gezien Neen, antwoordde Carr. Hij was te ver van mij af en hij sloeg daarenboven met zooveel haast de zijlaan in, dat ik hem onmiddelijk uit het oog verloor. eene der deftigste krijgsmannen van ge heel het Fransche leger. Maar ziet daar werd hij aangeklaagd door eenen korpo raal, die het toezicht over de schoenen had. Deze korporaal miek deel van de vrijmetselaarsloge van Clerinont-Ferrant. Geheime notas gingen over den generaal naar 't ministerie. En de korporaal, de ellendige francma^onschen aanklager werd geloofd. En de militaire loop baan van generaal Tournier werd ge broken Kan men iets uitdenken dat verregaander, dat hatelijker is Werkstaking. Er is eene werksta king uitgebroken in de koolmijnen van Henegouw, en zij dreigt zich uit te brei den. 't Is merkwaardig dat de beweging ont stond in de streek die, volgens de liberale bladen, den 6 November een contingent van 7000 man naar de betooging van Brussel heeft gezonden. M. Warocqué verwachtte zich ongetwij feld niet aan dergelijk feit na het feest hij moet nu denken dat het gemakkkelij- ker is de werkliê te doen reizen, dan te leeren tevreden zijn met hun lot. In de weefnijverheid. Het Cen traal Verbond der Christene Textiel bewerkers heeft eene belangrijke zitting gehouden te Gent. De vergadering, in aanmerking ne mende dat de toestand der weefnijver heid wederom gunstiger is geworden, be sloot deze omstandigheid te benuttigen om verbeteringen te vragen i° De vrouwen zullen niet meer dan twee getouwen mogen bewerken 2° De 4-getouwenwevers zullen geene getouwen van meer dan 6/4 breedte mo gen bewerken 3° Geweefsels van meer dan 6/4 breedte zullen slechts op twee getouwen mogen geweven worden. Denzelfden dag maakten de afge vaardigden van het Centraal Verbond kennis met een zevental wevers van Rijs- sel en Armentiéres, die naar Gent geko men waren om inlichtingen nopens de voorwaarden in de lijnwaad- en katoen weverij. Vastgenageld. De socialistische woelmakers in de Kamer hebben een droevig nieuws ontvangen. De kwestuur heeft de deksels van de lessenaars der Volksvertegenwoordigers doen vastnage len, zoodat men ze niet meer met groot gedruisch zal kunnen toeslaan. Wat zal er nog gebeuren Er ontbreekt niet an ders meer aan, dan dat men ook de fluit jes en trompetjes in den zak der roode mannen vastlegge. Gij kunt ons dus zijn voorkomen niet beschrijven was de schaduw van een man, die naar het mij voorkwam, eene reistasch in de hand droeg. Het is dus geheel onmogelijk den persoon te herkennen De getuige heeft ons reeds dadelijk meêgedeeld, sprak M. Grand, zich tot den voorzitter wendende, dat hij den man, dien hij haastig naar het strand zag loo pen, niet van anderen zou kunnen onder scheiden. Ware dat niet het geval, dan had ik reeds het gewone middel, dat in zulke gevallen gebruikt wordt, beproefd en den gevangene te midden van eenige andere personen geplaatst, om hem te doen aanwijzen, maar de getuige ver klaarde stellig daartoe niet in staat te zijn. M. Ford rees van zijne zitplaats op. Waarlijk, M. Grand sprak hij, het is mij een raadsel, waarom gij dezen ge tuige hebt doen voorkomen 1 De man weet immers niets, dat van eenig belang is. Of vindt gij er iets bijzonders in, ver volgde hij spottend, dat er hier in deze bevolkte streek met zooveel dorpen in den omtrek, 's avonds werklieden of boe ren, langs den weg loopen met pakken of bundels in de hand. Hoe laat was het, toen gij dien man zaagt vroeg de commissaris aan den ge tuige, zonder aan de woorden van den advocaat de minste aandacht te schenken. (Wordt voortgezet.]

De Denderbode | 1904 | | pagina 1