Zondag 20 November 1904 5 centiemen per nummer. 569,e Jaar 3091. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Licht nader toe IDE HVE-ATSr met den Witten Baard. 1 Bokkenrijders. Keeft hij al afgeduimd Aanspraak van Z. H. den Paus. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E StTM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiëD uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 19 NOVEMBER 1904 Die woorden richten wij tot den heer Ad. Daer.s welke de twee volgende dingen schreef In Land van Aelst 3o October De Staat moet zorgen voor de stoffe lijke welvaart der fabriekwerkers bijge volg alles doen wat hij kan, om hun HET MINIMUM VAN DAGLOON te verze keren en een maximum van werkuren. In Klokke Roeland van i3 November: De sociale kwaal is tastbaar in ons Vlaamsche land het dagloon der arbei ders is onvoldoende. Hun toestand komt niet overeen met de wet der menschr-lijk- heid en des Christendoms. Het kwaad heeft zijnen oorsprong in de toepas sing der ijzeren wet van vraag en aanbod. M.Daens schildert gaarne den toestand in de zwartste kleuren af en bepaalt zich daarbij in zeer algemeene woorden alsuf hij schrik had de zaken van naderbij te beschouwen. Wil hij echter eens het land doorloopen, niet als groene propagandist, die immer en overal kwaad vuur moet stoken, maar als een ernstig man, dan gewis zal hij overal teekens ontwaren van merkzame verbeteringen. Het is buiten kijf dat op onzen buiten de algèmtene toestand op merkbare wijze is vooruit gegaan, wat bijzonder de huisvesting, de kleeding en de voeding betreftmet een woord, er is vooruiigang, verbetering in het stoffelijke leven. Dat zal hij echter niet doen, want hij moet van opruien leven. Ontevredenheid zaaien is zijne rol in de samenleving haat, twist en tweedracht brengen daar waar overeenkomst en vrede zijn moet, is het gevolg van zijne droeve, verkeerde handelwijze. Hij beweert dat de ijzeren wet van vraag en aanbod de dagloonen nog regelt. Maar man hefDat is nu toch versle ten. Zelfs de socialisten zwijgen die be ruchte wet dood en nochtans zij was bij hen zulk een uitmuntend wapen voor hunne propaganda. En gij, gij durft dit verroest wapen nog gaan oprakelen.Voor waar, gij toont geen scrupuul doch gij vergeet daarbij dat zulks uwe lezers om den tuin leiden is en er den spot meê drijven. Zonderling. De daghuren op den bui ten steunen op de plaatselijke gebruiken in 't algemeen. Verders heeft men dees feit vastgesteld dat zij gestegen zijn, al hoewel de wet van vraag en aanbod een gansch tegenovergesteld uitwerksel had moeten hebben, De metsers en andere ambachtslieden hebben hunne daghuur verhoogd en de landbouwwerkliedtn zijn eveneens hun voorbeeld gevolgd. Niet, M. Daens, dat er meer aanbod was, in geenen deele O 25e VERVOLG. Waarschijnlijk was die ketting een ver lovingsgeschenk geweest, want aan de achteizijde van het medaillon, was eene Mdoor kleine diamanten ingezet en daar onder was in het goud, de schoone zins spreuk gegraveerd Trouw tot in den dood. Verder waren er waaiers en kant, kost bare zijden stoffen en allerlei schoone sie raden, die een vermogend man voor eene vrouw kan koopen. Nog vond zij een bundeltje blieven, waarvan het hand schrift door ouderdom verbleekt was, een schetsboek vol potloodteekeningen en een ring van buitengewone waarde, waarop een hoefijzer van briljanten. Beatrix beschouwde vol eerbied die herinneringen uit lang vervlogen tijden, maakte het pakte brieven los, en overlas die etn voor een. Geen woord van den inhoud ontging haar, maar ach, zij deelden haar niets nieuw mede de brieven waren klaarblij- kend geschreven, tijdens de twee bizoe- ken, die M. Charles twee jaar voor zijnen dood, aan zijnen ernstig zieken vader in maar die werklieden gingen niet meer arbeiden dan aan dien prijs. De daghuren thans op den buiten zijn niet meer wat zij waren over 25 jaren. Zij zijn gestegen zij staan hoo- ger. Met uwe wet van vraag en aanbod moesten zij dalen. Onze lezers zullen bekennen dat wij de waarheid schrijven. Gij zegt ook dat de Staat doen moet wat hij kan om HET MINIMUM VAN DAGLOON in te voeren. Gij zegt: het minimum Is er dan maar een Welk is dat Wat gij daarover zegt is wind en be slag. Gij weet immers dat de Staat niets vermag op het vaststellen van het loon. Gij voelt waar de schoen u neep, toon gij zegdej dat het door het goed voorbeeld was dat hij handelen moest. Laat ons niet overdrijven. Immers, het moet wel zijn dat het zoo slecht niet is den Staat te dienen, vermits om een postje aan den ijztrenweg en elders zoo veel wordt geloopen. Ten anderen dat door u gewenschte voorbeeld zou zonder invloed blijven. De bijzondere nijverheid in het vaststellen van haar loonstandaard vraagt zich in geenen deele af wat er bij den Staat ge beurt en hoeveel deze voor zijn werk betaalt. Daaruit moogt ge echter niet be sluiten dat wij tegen eene verhooging zijn van de daghuur voor de Staatsbedienden. Ineeenendeele. Hoemeer de Staat zijne werklieden en ambtenaars betalen kan, hoe beter doch wij vergeten daarbij nooit dat het geld toch van ergens komen moet, cn dat daar ook misschien recht matige belangen zijn welke dienen in 't oog gehouden te worden. Wij zouden graag M. Daens nopens het vaststellen van HET MINIMUM VAN LOON, een wetsontwerp zien neêrleggen. Zoolang hij zich er niet toe besluit zijn wij genegen hem toe te roepen dat hij wind en beslag maakt en een armza lig politiek spel speelt. In de Frnnsche Kamers is die zaak reeds te berde gekomen; zelfs meermalen, bijvoorbeeld ender Waldeck-Rousseau en onder Combes. Dat M. Daens de ant woorden van die twee ministers eens over. wege Waldeck-Rousseau zegde Wat het minimum van daghuur be treft, daarin heeft het Staatsbestuur niet tusschen te komen. Dat moet den uitslag zijn van eene overeenkomst tusschen bazen en arbeiders. Combes bevestigde het zelfde. Betrekkelijk de dagloonen, moet ik antwoorden dat die kwestie niet van het domein van het Staatsbestuur noch van het Parlement is. Zij is veranderlijk volgens de streken en de levensvoor waarden van iedere streek. Dat is eene plaatselijk te behandelen vraagstuk tus schen de belanghebbenden. Engeland had gebracht. Uit elk woord sprak zijne teedere liefde voor zyne vrouw en kinderen, maar over zijne Engelsche familie, schreef hij zoo goed als niets. In eenen brief zegde hij dat zijn vader weer zoo goed als hersteld was, maar dat hij in een uiterst prikkelbare luim ver keerde, zoodat het gevaarlijk zou zijn hem nu het geheim van hun huwelijk bekend maken. Hij vermoedde er echter iets van, het was of de een of andere valsche vriend hem boosaardige berichten had overge bracht en hetsiot van den bric f luidde ei Wij moeten geduld hebben en wach ten, mijn lieveling. Ik vrees dat wij een verborgen vijand hebben en zoolang ik dien niet ontdekt heb, moet ik ons ge heim bewaren. Een verborgen vijand Beatrix hield zich overtuigd dat de man, die haar vader reeds iwintig jaar geleden had gewantrouwd, dezelfde was, die thans Nora had vermoord. Geen der andere brieven sprak verder ,'tr di ze aangelegenheden, maar Beatrix ,d althans de overtuiging gekregen, dat üe brief van haren vader nauwkeurig overeenstemde met hetgeen M. Jaak Foid eenmaal aan Mevr. Lecomte had geschre ven, namelijk, dat zijn 00111 ten woest karakter had, en woedend was over de niet genoeg aanzienlijke echtverbintenis Wij meenen ook dat de bepaling van het loon liet voorwerp moet zijn van eene overeenkomst tusschen baas en werkman maar dat de grondslag dier overeenkomst de rechtveerdigheid zijn moet. Geen mis bruik van macht, niets dan de rechtveer digheid. De rechtveerdigheid alleen zal vrede brengen, tevredenheid zaaien en dat is de hoogste wensch voor de nijverheid die dank aan vrtde en eendracht alleen bloeien en groeien kan Maandag jl. herdacht de Maatschappij De Bok kenrijders i) de acht en dertigste verjaring harer stichting. De Mis van requiem voor de afgestorvene leden van den catholieken Rij dersbond, ter S' Martens- keik, wnd talrijk bijgewoond. Des avonds om 7 '/2 uren, ten lokale van den catholieken Kring, Groote Merkt, had het gebruikelijke avondmaal plaats aan 't welk mrer dan honderd leden deel namen. Gelijk altijd was er voorgezorgd dat alles superlativum wezen zou en zoo was het dan ook. Ook werd het feest nogmaals opgeluis terd door de uitvoering van talrijke muziekstukken voor symphonie en ge zangen welke menigmaal luidruchtig werden toegejuicht. Onnoodig bijna er bij te voegen dat de meeste vrolijkheid en verstandhouding onafgebroken heerschten gelijk het den vrolijke Bokkenrijders be taamt. Laten wij hier 't verslag volgen, welk, in naam van 't Comiteit, door M. Ach. Feman werd voorgelezen 14 November 1904. Mijnheeren, Volgens gewoonte komen wij, in naam uws Comiteits, een kort verslag doen no pens den politieken toestand sedert onze laatste jaarlijksche vergadering. Het half dozijn tegenstrevers, die dank aan het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging, langs het achterpoortje in den Gemeenteraad onzer Stad zijn ge slopen, moest den Aalsterschen wereld teenemaal omkeeren, en de Stad Aalstin een paradijs herschapen. Weldra sedert ten jaar zijn die groote hervormers in bediening. En als men zich nu afvraagt wat zij reeds op het Stadhuis hebben verricht, bestatigt men dat zij slechts het bewijs hebben geleverd van hunne volkomene onbekwaamheid in bestuurzaken. Een belachelijke uitval tegen de bot ten onzer moedige en alomgeachte pompiers, ziedaar al wat de werkzaam heden dier vreemdsoortige stadsredders in den loop van een jaar kenmerkte 1 De verzen van vader Kats op de ijdel- heid der lawaaimakers blijven altijd waarheid van zijnen oom. Het meisje dacht Ik geloof niet, dat hij er ooit iets verno men heeft. Die ellendeling heeft zich van het vertrouwen mijns vaders weten mees ter te maken om hem te verraden. Hij was bij hem, toen hij stierf en beloofde hem, dat hij onzen grootvader over onze moeder en over ons zou spreken. In plaats daarvan bewaarde hij het geheim en scheepte ons met eene armzalige lijfrente af, terwijl hij zich in Engeland met de bezitting verrijkte, die ons moest toebe- hooren. Ii derdaad, de inhoud van deze oude kas was voldoende, om te bewijzen dat MCharles een rijk man van hooge af komst was geweest. Beatrix nam den ring op en stak dien aan haren vinger, want het ouderwetsche maaksel van dien ring deed haar veron derstellen, dat hij misschien een erfstuk was. Zij wilde dien ring altijd dragen Jaar hij haar misschien van groot nut zou kunnen zijn bij het opsporen van den misdadiger. Het schetsboek zegde haar .1 slechts weinig, het was vol teekeningen 01 g> twijfcld van de hand haars vader Ze mieken veel gekras, En lieten de zaak gelijk zij was 1 Op 29 Mei 1904 werd er overgegaan tot de herkiezing van den helft der wet gevende Kamers. Wat den algemeenen uitslag der kiezing betreft, hij is, bij voortduur, gunstig aan onze denkwijze gebleven. Sedert 1900, dank aan gedeeltelijkeen buitengewone kiezingen met het meerder heidstelsel in de drie Arrondissementen van Aalst, Gent en Vervit-rs, was onze meerderheid in de Kamer geklommen tot 26 stemmen. In de laatste algemeene kiezing van Mei, zijn die drie zetels door de toepas- s ng van het stelsel der Evenredige Ver tegenwoordiging aan onze tegenstrevers overgegaan, en zoo is onze meerderheid tot het oud cijfer van 1900 teruggekeerd, 't is te zeggen, tot 20 stemmen. Als men overdenkt, dat zij zeiven die het stelsel der E. V. in leven riepen, in 1900 verklaarden, dat de catholieke meerderheid in de Kamer, met dit stelsel, nooit de 8 stemmen zou overtreffenmoet men zeggen dat onze zegepraal schitte rend is, en dat er nog veel water door den Dender zal loopen, eer de blauwe en roode geuzen, gesteund door de groene judassen, in staat zullen zijn den hatelij- ken schooloorlog van 1879 te hernemen en het walgelijk vrijmetselaars Gouvernement van Frankrijk na te apen in zijnen dullen oorlog tegen ons catholiek Geloof I Zoo als hooger gezegd, is de nieuwe kamerzetel, ir. 1902 door de wet aan het Arrondissement van Aalst toegekend, bij toepassing der E. V., aan de groene socialisten overgegaan. Deze bekwamen slechts ongeveer 9000 stemmen, links en rechts bij snullen en misnoegden opgedaan, terwijl onze Kan didaten elk 35ooo stemmen bekwamen, het zij omtrent 4 maal meer stemmen als den groenen gekozene en 12000 stemmen meerder dan heel den boel van geuzen, daensisten en socialisten te samen I Wij hebben allen nog in het geheugen de loensche middelen tot dewelke, vol gens hunne ingewortelde gewoonte, de groene volksfoppers in den laatsten kies strijd hunnen toevlucht namen om aan 't schotelken te geraken In 1894 was het de schandalige historie van het omgekochte wijf In 1904 was het den diep beklagens- waardigen toestand van eene ongelukkige weduwe en kinderen, die men bij eenige kortzichtige kiezers wist uit te baten om eindelingen en, dank aan het spel der E. V., tot de zoo lang betrachte 4000 fr. te geraken, en met dat geld goeden sier te maken, terwijl de gefopte kiezers zich met de holklinkende beloften der groene kwakzalvers moeten te vreden houden I Een toestand door zulke politieke be drogmiddelen te weeg gebracht kan onmogelijk van langen duur zijn 1 Aan ons, Catholieken, te werken dat bij eerste gelegenheid daar een einde aan gesteld worde. igen 1 !P™ 1 eenen bloemtuil geleek. Een met klimop begroeid poortje, eene brok van een bouwvalligen muur en eenige graforne menten vulden den achtergrond aan, maar de teekenaar had al zijne zojg aan den toren besteed. Er stond geene aanwijzing bij waar deze plaats te vinden was, alleen in eenen hoek onder aan de teekening stond met geelgeworden letters De oude kerk, thuis. Thuis Dat was Engeland. Wanneer Beatrix in Nortshire kwam en daar eene kerk zag met eenen toren zoo als de teekening was aangegeven, dan had zij haar doel bereikt. De kast met haren inhoud werd naar Mevr. Bolton gebracht. Ook hare weinige persoonlijke eigen dommen bracht Beatrix daarheen toen werd in de kleine woning al het overige verkocht en weldra hingen er papieren aan de ledige ramen, met de aankondi ging TE HUREN. En wij Bokkenrijders, oude er. jonge, zullen aan dien strijd niet te kort blijven. Leve de Bokkenrijders Leve de catholieke Partij 1 j Indien wij goed zijn ingelicht dsn hebben de heeren Leden der Volkskamer reeds hunne vergoeding voor de maanden Juni, Juli. Augusti. September en Octo ber ontvangen. Dus vijf maanden, 't zij meer dan 1660 franks. Mag Groene Pie, getrouw aan zijne plechtige belofte, liet vurde dez rsom, zij, 415 franks reeds afgestaan, of beter, uitbetaald hebben aan de weduwe en weezen, die arme bloeikens, van zijnen helaas te vroeg overleden vriend Belofte is schuld, zegt de spreuk, en in rechtveerdigheid is Groene Pie 't vierde zijner parlementaire vergoeding aan M« W8 De Backer en hare weezen verschul digd... Immers heeft hij zijne verkiezing niet te danken aan 't medelijden dat hij bij 't kiezerskorps verwekte door de voorspie geling van den bekrompen, om niet te zeggen, armoedigen toestand waarin de We De Backer en hare weezen kwamen te vervallen door 't overlijden van hunnen echtgenoot en vader In die omstandigheden aan de We De Backer en hare weezen de 1000 franks jaarlijks weigeren af te staan,ware volgens ons, Groene Pie, niet alleen eene wedu we cn weezen verdrukken maar ook een misbruik van vertrouwen plegen jegens de talrijke kiezers die u, uit medelijden voor hen en vertrouwend op uwe belofte, hunne stemmen gunden. Afiluimen moet ge, Groene Pie, of ge zult met den vinger gewezen worden. maar het waren meestal landschappen De vriendelijke woning, waar Mevrouw uit den ommk van Parijs, die hij hier j Lecomte met hare kleindochter zoolang had afgebeeld. Alleen achter in het boek, I gewoond had, stond daar verlaten en een Je laatste teekening, stelde een ouden I zaam. Als een schauuw waren de geluk- kerktoien voor, half bedekt met mos" en kige dagen der jeugd van Beatrix Charles een bekoorlijk kerkhof, dat veeleer op voorbijgegaan, zij was nu alleen op de Maandag morgen heeft Z. H. de Paus een geheim consistorie gehouden, waar bij hij eene aanspraak hield over den toe stand in Frankrijk. Hij begon met God te smeeken een einde te stellen aan den oorlog in het Uiterste Oosten. Dansprak hij over den toestand in Frankrijk, dat reeds lang wordt overhoop gezet door de vijandschap van velen U-gen den Godsdienst. Men heeft er den Christus uit de scholen en de gerechtshoven gejaagd. Er worden hin derpalen opgehoopt tegen de benoeming der bisschoppen. Ergere ontwerpen zijn nog in voorbe reiding. De Paus verwerpt als in strijd met de eerlijkheid en de waarheid, de beschuldiging het concordaat niet te heb ben geëerbiedigd. Z. H. maakt het histo riek van het concordaat en voegt er bij, dat al de Pausen steeds krachtdadig heb ben geprotesteerd tegen de organieke artikelen. wereld met 6lechts een doel voor oogen Wraak 1 Zij herstelde spoedig. Hare jeugd en haar krachtig gestel brachten er veel toe bij om hare gezond heid te doen terugkeeren en dan had zij in dokter Bolton een bekwamen genees heer, in Mevr. Bolton eene zorgvuldige verpleegster. Beiden deden zij al het mo gelijke voor het meisje, dat zoo vreeselijk geleden had. Zij konden haar niet altijd bij zich hou den, maar zij spanden zich in om de we ken, die zij nog bij hen zou doorbrengen, tot een vriendelijken grenspaal in haar leven te maken en dat gelukte ook, al kon den zij in het andere niet slagen, name lijk haar van haar wraakplannen af te brengen. Het was te vergeefs dat dokter Bolton eene familie vond, die eene jonge gouver nante noodig had en er voor zorgde dat Beatrix er op zijne aanbeveling liefdevol en als eigen dochter zou worden opgeno men. Het was te vergeefs dat de bestuurster van het pensionaat, waar zij was opge voed, haar ais muziekond rwtjzercs eene goed bezoldigde en aangename betrek king aanbood. Het meisje had slechts ééne gedachte in het hoofd Engeland. 2i_Een onweerstaanbaar verlangen dreef Verder herinnert hij de betrekkingen welke het concordaat vaststelt tusschen de twee machten de Kerk alleen heeft het recht der bisschoppen te installeeren, hoewel zij den Staat het recht afstaat ze te benoemen. Het concordaat is een waar contract. De Kerk heeft net altijd nageleefd voor de benoeming de bisschoppen en heeft al de politieke instellingen geë .-rbiedigd. Zij heeft geen enkel kooper van kerke lijke goederen verontrust. De Kerk heeft zich niets le verwijten, maar de Staat heeft niet de vrije uitoefe ning geëerbiedigd van den catholieken Godsdienst, gewaarborgd door artikel 1 van het concordaat, want men heeft de b -trekkingen van de bisschoppen met den H. Stoel verboden. Men brengt de geeste lijke families ten onder. D^ maat gaat over gevuld worden door de bedreigingen tegen het gezelschap van St-Sulpicius. De Staat weigert den Paus het recht welken oandidaat-bisschop ook, dien hij voorstelt, te weigeren. Eindelijk beroott de Staat naar willekeur de bisschoppen en de priesters van hunne wettige en con- cordataire jaarwedden. De Paus besluit met de bevestiging zijner onwankelbare verkle fdheid jegens Frankrijk. De heilige rechten der Kerk en de waardigheid van den II. Stoel eischten eene openlijke protestatie. Wij laten die hooren zonder een enkel gevoel van bitterheid, met de meest vaderlijke genegenheid voor het Fransclie volk. Wij mogen het hopen dat de aanvallen tegen de Kerk spoedig een einde zullen nemen. De ergste rampen zijn binnen kort te vreezen. De H. Stoel betuigt luiJe dat de belij denis van het christendom volmaakt goed kan samengaan met den republikeinschen regeeringsvorm, maar men schijnt het tegendeel te willen bevestigen. Dit is laster. De Paus eindigt met de verklaring dat de gebeurtenissen hem voorbereid en on bevreesd zullen vinden, maar hij zet allen aan tot bidden, om den terugkeer der dagen van rust en vrede voor de Kerk te verhaasten. Het genezen van bijzichtigen en schelen.D'Stephen Smith,die onlangs verklaard had dat hij die gebreken van het oog kon genezen zonder het gebruik van brillen, maar door eene behendige behandeling, geen masseeren van het hoornvlies, de bindspieren van het kristal lijn, of den bol van het oog zelf, heeft voor eene vergadering van dokters eene vrouw gebracht die vóór een paar maan den zonder bril geene naald kon draaien en het nu zeer gemakkelijk doet. Een andere persoon, die op eenigen afstand maar zeer groote letters kon lezen, leest nu zeer gemakkelijk gewoon schrift. Er is spraak van het stelsel van Df Smith in de scholen toe te passen. haar naar het land, dat zij nooit had ge zien en waar haar vader en hare zuster zoo noodlottig waren omgekomen. DE NIEUWE ORGANISTE. Maud Verity zat in den avond vóór haar huwelijk met haren broeder alleen op de kamer, die zij als meisje steeds be woond had. Het was eerder bij toeval dan wel met een bepaald doel, dat broeder en zuster met elkaar bijeen waren Mevr. Verity was door de huishoudster geroepen, om nog eenige schikkingen te maken voor de bruiloftviering van den volgenden dag Jim Cart had di;n avond vroeger dan ge woonlijk van zijne bruid afscheid geno men, en daar de Verity's geene familie hadden en de vier bruidmeisjes in de buurt woonden, waren er geene logeer gasten in huis. Wel Maud, vroeg Paul, zijt gij niet bang dat het morgen r.evelachtig weer zal zijn Dat zoudt gij aan u zelve te wijten hebben, meisje hef, want gij hebt voor uwe bruiloft wel de ongunstigste maand van het geheele jaar uitgekozen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1