m Donderdag 1 December 1904 5 centiemen per nummer. 56"e Jaar 3694. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. 75' verjaring van 'slands onafhankelijkheid. HET GEHEIM Natiaal Congres der Kleine Burgerij. Socialistische bestureD. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE IULM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v*e dit blad. AALST, 3o NOVEMBER 1904. Het vertoog der beweegreden van het wetsontwerp, waardoor een crediet van 3 millioen wordt gevraagd tot viering van den 75" verjaardag van 's lands onaf hankelijkheid komt te verschijnen. De minister herinnert in dit vertoog hoe België deze vijf-en-zeventig laatste jaren vooruitgegaan is. Hij spreekt ook van den bloeienden toestand onzer steden, van de spoor wegen, kanalen, wegen van allen aard die ons land doorkruisen, van onze nijverheid en onzen handel die alle ver wachtingen te boven gingen. Onze bevol king steeg van 3,785.814 inwoners in i83i tot 7 millioen in igo5. Het getal kinderen in de scholen groeit gedurig aan. In 1857 telden onze lagere scholen 499,628 kinderen, nu zijn er 793,910. Onze hooge scholen tellen nu 5,265 studenten tegen 1,071 in i83o. In 1846 telde men in de nijverheidsge stichten 429,000 bazen en werklieden, in 1896 steeg dit cijfer tot 1,102,244 per sonen. In i835 leverden onze mijnen 2.000,000 ton kolen, eene waarde vertegenwoordi gende van a5 millioen fr., in 1900 be droegen deze cijfers 23,5oo,ooo ton en eene waarde van 458 millioen franks. Onze handel ging ook buitengewoon snél vooruit. Onze invoerhandel die in i835 199 millioen fr. bedroeg, beliep in 1900 lot 3,594 millioen. Onze uitvoer handel stetg van 160 tot 3,297 millioen. Sinds i83o werden meer dan 3 milliard besteed aan het onderwijs, aan de werken van algemeen belang en aan de verbe tering van goedkoope bewerktuiging van het land. In een woord landbouw, handel, nij verheid van allen aard, ijzerenwegen, alles ging in ons land op verbazende wijze vooruit. 3 millioen fr: zullen besteed worden voor de feesten van toekomend jaar. Het programma der nationale feesten aal omvatten Een Te Deum, een vader- landsch feest, banket der burgemeesters, historische stoet, groote prijskampen van allen aard, arbeidsfeest, geschiedkundige optocht, steekspel, tentoonstellingen, enz. De kosten voor verlichting, vuurwerk, versiering der straten, triomfbogen, dra matische vertooningen, festivals, scher mers- en gymnastieke feesten, het slaan 35e Vervolg. De rechters onderzochten het hand schrift met de meeste nauwkeurigheid. Kon de heer Mac Gregor beweren dat deze stukken door M. Sint Alba geschre ven waren Natuurlijk, hij had den eed immers reeds afgelegd. Verscheidene van die stukken, namelijk die welke de maan- delijkscbe afrekeningen betroffen, waren in zijne tegenwoordigheid geschreven. Hij wees er enkele van aan. Was hij daarvan zeker Kon er geene vergissing plaaats hebben Natuurlijk was hij daarvan zeker en vergissingen waren in deze onmogelijk. M. Kingsford schudde ernstig het hoofd. De eerste bediende van den heer Mac Gregor legde een gelijke verklaring al. De volgende getuigen twee bedienden van het hotel, vei klaarden, dat M. Sint- Alba zich op den avond van den 24 Oc tober vroegtijdig naar zijne kamer had begeven en deze zoo verre zij wisten, met van herinneringsmedalies, enz. enz. zul len ook moeten voorzien worden. Dit alles betreft de hoofdstad, maar zooals in 1880 zal de regeering ook moe- tussclienkomen in de kosten der feesten gegeven in de hoofdplaatsen der 9 pro vinciën, aan de provinciale Raden de zorg overlatend, toelagen te verleenen aan de andere gemeenten. De feesten door ieder bijzonder comi- teit ingericht, zullen door de nationale commissie alsook door de regeering on derzocht worden, om het algemeen pro gram te volledigen. Hierin is natuurlijk de tentoonstelling van Luik begrepen, waarvoor de noodige geldmiddelen het voorwerp van eene afzonderlijke toeken ning zullen uitmaken. De regeering hoopt te kunnen rekenen op de vaderlandsche medewerking der Wetgevende Kamers, t?n einde aan de feesten van 1905 den noodigen luister te kunnen geven, Roode ijdelheid. Citoyen Bertrand volksvertegenwoordiger aan 4000 fr. en schepene van Schaarbeek aan idem. zoo veel, heeft voor 25 fr. en eene jaarlijksche bijdrage van 6 frank, de decoratie gekocht van officier der Académie contemporaine DES LETTRES, DES SCIENCES ET DES ARTS DE Paris, eene soort van zwansacademie. Te Schaarbeek is men zeer nieuwsgierig om Citoyen Bertrand met zijne uitheemsche en alles behalve cfficieële decoratie te zien verschijnen. De vereeniging tot verdediging der Kleine Burgerij heeft Zondag middag te Brussel vergaderd onder het voorzitter schap van M. Koch, oud-volksvertegen woordiger voor Antwerpen, om een nationaal congres in te richten ter gele genheid der tentoonstelling van Luik. De vereeniging heeft het programma n het congres samengesteld als volgt i° afdeeling. Algemeene belangen der Kleine Burgerij. De mededinging, samenwerking, het leuren, het uitpakken, soldenwinkels, uitverkoopen, verkoop van gestolen goederen. Overdreven gerechts kosten. Goedenmannenraden. Toepassing der wet op de vergoeding voor werkongevallen. 2e afdeeling. Vakonderwijs a) Over de middelen om de bijwoning in België van het vakonderwijs algemeen te maken door de toekomende stielman nen en kleinhandelaars. verlaten had, vóór den volgenden mor- gend. Powers vriend de tweede huisknecht eindelijk, getuigde, dat hij de schoenen van M. Sint-Alba voor middernacht bui ten de slaapkamerdeur had gevonden en ze van daar had weggenomen om te poet sen. Dit besliste de zaak. Eenparig was liet publiek van oordeel, dat de policie een ongehoorden, onver- geeflijken misslag had begaan. M. Sint- Alba was geheel onschuldig en schande lijk behandeld Ook de rechters schenen niet veel tijd noodig te hebben gehad om tot eene be slissing te komen. Zij kwamen na eene zeer korte afwezigneid terug en deden door hunne verschijning de gesprekken in de zaal onmiddelijk verstommen. De ecnige persoon, welke onder al die spanning en nieuwsgierigheid dezelfde kalmte, onverschillige houding had be waard, was de beschuldigde zelf. De voorzitter nam het woord. Wij hebben bevonden, sprak hij, met een beleefde buiging tot den beschul- digde die inmiddels was opgestaan, dat de ernstige beschuldiging, welke tegen u is ingebracht, door wettige noch overtui gende- bewijzen gestaafd is. Wij voelen ons verplicht ons levendig spijt te betui gen over den misslag, die ten uwe op zichte, tengevolge eener betieurensweer- dige overijling van den kant der politie is b) Het vakonderwijs in de school. On derzoek der programma's en leerwijzen met het oog op de bedieningen door de burgers uitgeoefend. c) Het leerwezen te huis. Oorzaken van verval middelen om het te doen herleven overeenkomsten voor den leertijd de vakexamen de toelagen. 3e afdeeling. Beroepscrediet a) Te nemen maatregelen om den duur van hetcieaiet. aan de kliënten verleend te verminderen. Verschillende wijzen voor eiken stiel afzonderlijk toe te passen. b) Verkoopsyndikaten als middel om het crediet en de algemeene onkosten te verminderen. c) Volksbanken en credietvereenigingen in pratijk. De datum van het congres is vastge steld op Maandag 18 September. De toe gangskaart zal 2 frank kosten. Bebel's Villa. Op het socialistisch congres te Dresden, begonnen de twee vermaarde Duitscbe socialisten, Bebel en Voilmar, volop te twisten. Vollmar he kelde Bebel, omdat hij onder andere, in plaats van te Berlijn te blijven, altijd naar zijn buiiengoed trok, in Zwitserland. Daarentegen liet Bebel niet na tot zijnen socialistischcn collega te zeggen <1 En gij, gij gaat wel zoo dikwijls naar uw kasteel te Sveinsasz, in Beieren. Nu, ieder mensch mag wonen waar hij wil, en Mijnheer Bebel, die zoo vinnig weet uit te vallen tegen de bezittende klas, mag dit ook doen, zelfs in zijn lust huis te Küznacht, aan het Meer van Zu rich. Een kluchtig voorval gebeurde onlangs nabij deze schoone villa. Te voren droeg M. Bebel's lusthuis geen opschrift het was naamloos. Zekere lieden, men weet niet wie, hebben daar eens op 'nen avond een plakkaat aange plakt, waarop in groote letters het vol gende vers uit Schillers Wilhelm Teil prijkte Vom sicherm Port lasst sich's ge- mütlicht raten. De beteekenis van dit vers is aldus 't Is zoo gemakkelijk iemand anders door 't slijk te zien trekken als men zelf op bet kiezelbaantje wandelt. In de woordenwisseling met Vollmar kon Bebel het nog langst uithouden. Mijnheer Vollmar is immers ook geen arme duts, daarin gelijkend aan eenen anderen giooten socialist, Mijnheer Sin ger uit Berlijn, die verschillige keeren miljoennair is. begaan. Wij zijn verheugd hier openlijk de verklaring te kunnen afleggen, dat uw persoon van allen smet en blaam door ons gerechtshof volledig gezuiverd ls. Een donderende storm van toejuichin gen brak op het vernemen dezer woorden in de zaal los. M. Sint-Alba maakte eene dankbare buiging. Ik heb nog vergeten er bij te voegen vervolgde de voorzitter, toen de storm een weinig bedaard was, dat het ons zeer leed heeft gedaan u voor vier-en-twintig uren langer aan de onaangenaamheden van het arrest te hebben moeten bloot stellen, hetgeen natuurlijk alleen aan het tusschenvallen van den Zondag te wijten is geweest, en dus geheel buiten onze schuld werd veroorzaakt. De zitting is afgeloopen, Met neêrgebogen hoofd en somber ge laat zagen de commissaris Grand, Tom Brusei en Power den zegenpralenden uit tocht van M. Sint-Alba aan, terwijl deze zich, gevolgd door zijnen advocaat M. Ford, een weg baande door een kring van vrienden, die hem om strijd geluk wensch- ten en de hand trachten te drukken, en eene opgewonden, schreeuwende menigte die de zaal niet wilde ruimen voor zij van hare deelneming met dit slachtoffer der ongehoorde willekeur luidruchtige blijken had gegeven. De neêrlaag was groot, en toch wachtte nog grooter slag, Een bode van het telegraafkantoor 't Ware nu te zien of mijnheeren Bebel, Vollmar en Singer, benevens veel andere socialistenook Belgische, hun buitengoed en hun geld zouden willen afstaan ten ge rieve van het volk, voor wiens rechten en vrijheden zij in den schijn zoo hevig kampen t Is ondertusschen toch waarheid, dat mijnheer Bebel, die oppergeneraal van de socialisten, eene villa heeft te Küznacht. Van daar uit, bestiert deze leermeester van verdraaide grondbeginsels al zijne legermachten daar maakt hij plannen voor het omverwerpen der huidige maat schappij en het stichten eener nieuwe ge meenzaamheid, die eigentlijk al moest bestaan, volgens de bebelschc profetie. Sedert sommige bestendige deputaties in handen zijn gevallen van de socialisten, ziet men provinciale kassen op zonder linge manier exploiteeren. Talrijke credieten worden toegestaan aan werken van anti-godsdienstige pro pagande, aan rationalistische weezen- huizen namelijk, terwijl men weigert aan den eeredienst, die de overgroote meer derheid der bevolking beoefent,zijn recht matig aandeel te geven in het geld, dat door allen gegeven wordt. Er zijn provincies waarde kerken drin gend herstellingen eischen, welke ten laste zijn van de provincie en de niet gedaan worden, omdat de bestendige deputatie besloten heeft niet meer tus- schen te komen in die soort van uit gaven. De minister van binr.cnlandsche zaken moet die colleges verplichten de wet te eerbiedingen, en hij is er de man niet naar om aan die verplichting te kort te blijven. Sommige gemeenten, die bewijzen hebben gegeven van zelfden kwaden wil. hebben door de regeering van ambtswe gen de uitgaven, hun door de wet opge legd, in hunne begrooting zien schrijven. (Corr. Handelsblad). Groote cijfers. In eene Parijsche correspondencie werden dezer dagen eenige veelzeggende voorbeelden aange haald, om beter dan doode cijfers dat kunnen aan te geven hoe groot het grootste aller Parijsche reuzendiners in de Galerie des Machines toch wel ge weest was. Het publiek schijnt steeds smaak te hebben gehad in zulke reuzencijfers, die baande zich een weg door de opeenge pakte menschenmassa en reikte M. Grand een telegram over. XVII. De commissaris brak den omslag, wierp een blik op den inhoud en riep op den toon der grootste wanhoop uit De Hemel zij ons genadig 1 dat ont brak er nog maar aan Lees dat eens 1 Met het voorgevoel van eene nieuwe ramp bogen Brusei en Power zich gelijk- lijdig over het papier. Hunne oogen drukten verbazing en teleurstelling uit. Het telegram luidde als volgt Dieppe, (Frankrijk). Dezen morgen fransche vrouw aangehouden, met stoom boot van Engeland komende. Geeft naam op Charlotte Duvivier, gouvernante in dienst van M. John Hunter. Zwart sjaaltje vol bloedvlekken onder in een harer kof fers gevonden. Heeft Sandbank zaterdag avond verlaten, vermoed dus zij gezochte vrouw is van Rob-Koy-Villa moord. Is op mijn verzoek ter beschikking hier gesteld. Zend onmiddelijk bevel van aanhouding en laat inspecteur komen om haar over te nemen en naar Engeland te brengen. SPRINGWEL, detectives. Het nieuws van de uitspraak der zit ting in de zaak van Sint-Alba bad zich zooals men denken kan, spoedig genoeg door het gaosche land verspreid. De dag met hun geweldigheid zoo gemakkelijk tot onze verbeelding spreken. En daarom, in een Amerikaansch blad hoe zou het geen Amerikaansch heb ben kunnen zijn het opschrift lezen de n Van alles het grootste zagen wij het opstel eens door en vertellen er eenige bijzonderheden uit over. De grootste universiteit ter wereld is die van Kairo met 11,000 studenten zij komen uit alle streken der aarde en studeeren er Muzelmansch recht, geschie denis en theologie. Het grootste park der wereld is de Dierentuin te Kopenhagen, die een opper vlakte van 1700 hectaren heeft. De grootste tuinaanleg is die van Fairmont Park te Philadelphia, slechts eenige honderden hectaren kleiner dan het vorige Park. De grootste stekskensfabriek is de k Vulcanfabriek te Tidaholm, in Zwe den, met een dagelijksche voortbrengst van 900,000 doosjes. Het grootste natuurlijke hol ter we reld is het Mammouthshoi in Edmonson County, Kentucky, met ruimten van gezamenlijk zeven mijlen lengte. De langste tunnel der wereld is de Gothardtunnel, 14.9 kilometers. De grootste bibliotheek:de Biblio- thèque Nationalete Parijs met 1,400,000 boeken, 600,000brochuren, lyb,000 hand schriften, 3oo,oco atlassen en kaarten, i5o,ooo munten. De Chineesche muur is de grootste muur ter wereld, lengte 2000 kilometers. De grootste kaas, die ooit gemaakt werd, is de Canadeesche kaas gewo gen hebbende 22,000 pond. omvang 28 voet, hoogte 6 voet 10,000 koeien deden er aan mee. De grootste plumpudding werd ge bakken en geëten in Paignton, Devon, in den jare i858 groot 3o centenaar, 573 pond meel, 191 pond broodkorst, 473 pond krenten en rozijnen, 382 pond vet, 36o liters melk, 95 pond suiker. Het grootste brood werd in 1902 te Londen gebakken 12 voet lang, 2 voet breed. De grootste klok is die van Moskou aan den Kremlinvoet gewicht 443,700 pond werd nooit opgehangen en werd waarschijnlijk gegoten op de plaats, waar zij nu nog staat. De grootste bonk steenkool ligt in Rosselyn. 41,000 pond zwaar. De grootste hesp was te zien op de laatste Parijsche wereldtentoonstelling 5o pond. De grootste... Maar voorloopig is dit wel genoeg Algem. Hbd.n) bladen beleefde goede dagen. Het plotse ling aanhouden van een man uit de groote wereld, gevolgd door zijn volKomen vrij spraak was een te opmerkelijke zaak om niet de algemeene aandacht tot zich te trekken. Gelijk van zelf spreekt was het publiek eenstemmig in zijn veroordeeling van de manier waarop de justicie, met name die van Sandbank, gehandeld had en werd het slachtoffer eener dusdanige, ongehoorde willekeur door eenieder be klaagd en om zijne mannelijke, fiere hou ding gedurende het geding, bewonderd. Was het niet afschuwelijk, neen mon sterachtig, dat iemand als Sint-Alba, een financieële beroemdheid, een toekomstige candidaat ter volksvertegenwoordiging, want ook dit werd nu met nieuwen moed opgerakeld, zoo maar bij nacht uit zijn hotel werd gesleept, om hem gedurende bijna tweemaal vier-en-twintig uren in een kot voor misdadigers op te sluiten Slechts weinige bladen maakten eene uitzondering op den algemeenen regel en wezen met bescheidenheid op de bekende waai beid, dat dwalen mensctielijk is. Zij weztn op den moeilijken toestand waarin de Sandbanksche overheden geplaatst wa ren, daar zij, eenmaal een spoor meenende gevonden te hebben, niet anders konden handelen dan zij gedaan hadden. Maar ook deze enkelen erkenden volmondig, dat M. Sint-Alba zeer te beklagen was en allen lof verdiende voor zijne flinke houding. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1