Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zondag 4 December 1904 5 centiemen per nummer. 56"e Jaar 5693. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de Arbeids-ongevallen. IDE IM-ATsT met den Witten Baard. ven- VRIJWILLIGERSLEGER. De Denderbode Pensioenen van 65 fr. DE DENDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3 DECEMBER 1904. Er zijn nog ongevallen welke door den patroon niet moeten vergoed worden, na melijk deze die onbeduidend zijn en slechts eene onbekwaamheid tot werken van min dan eene week hebben veroor zaakt. (Art. 4.) Onze wetgevers hebben gedacht dat deze best door de ziekenkassen konden verholpen worden. Zij wilden het ver spreiden der gedachten van onderlingen bijstand begunstigen, omdat in den schoot dier maatschappijen vele nuttige inrich tingen konden tot stand komen. Ook hebben zij de plantrekkers willen afschrikken. In onze wet wordt van kleine of grove fout, van groote nalatigheid geen rekening gehouden. Zelfs kan de onverschoonbare schuld niet ingeroepen worden, lijk de Fransche wet bij voorb. het toelaat. Men heeft volstrekt allen mogelijken twist wil len vermijden en alle wrijving welke er uit voortspruit. Kortom dus: Welke ongevallen zul len vergoed worden Alle ongevallen met uitzondering i° van de opzettelijk veroorzaakte en 2* van de onbeduidende. Nadere toelichtingen. Wij herhalen duidelijkheidshalve dat de ongelukken moeten gebeuren in den loop van het werk of ten gevolge van de uitvoering. Die woorden hebben hun belang. Nemen wij bij voorb. fabriekwerklie- den. Natuurlijk de ongevallen die in het werkhuis door braak of anderzins het is gelijk hoe gebeuren, vallen onder de toepassing van de wet. Maar het werk is af de arbeiders kee- ren huiswaarts aan een hunner komt een ongeval voor. Welnu daarvoor kan de baas niet verantwoordelijk gesteld wor den en iedereen zal dat natuurlijk vin den. Ander geval. De werkman aan wie een ongeluk voorvalt, was gezonden door zij nen baas, hij ging een werk verrichten op rekening en op last van den patroon. Wat dan De baas is verantwoordelijk, want het ongeluk gebeurde in den loop van het op gelegde werk. De patroon zal dus de ge- ledene schade vergoeden, maar hij heeft een verhaal, dat is het recht een proces in te spannen tegen dengene die de ooizaak is van het ongeval aan zijnen werkman 28e VERVOLG. Hare oogen stonden niet meer zoo hui veringwekkend straks en zelfs de angstige uitdrukking en de doordringende blik daarvan konden hare bekoorlijkheid niet schaden. Zij was eenvoudig in het zwart gekleed en iedere lijn van haar prachtige slanke en toch volle gestalte kwam uitmuntend tot haar recht. Ondanks haar eenvoudig kleed zag zij er uit als eene vorstin. Jim Cart maakte zich bekend en deelde in 't Fransch het doel van zijn bezoek mede, maar hij drukte zich in die taal slechts met veel moeite uit, zoodat Beatrix hem ter hulp kwam, door te zeggen Ik ben een Engelsche, M. Cart. Ik heb van dokter Bolton veel over u ge hoord tn het zou hem zeker spijten, als hij u niet gesproken had wanneer gij üUo den tijd hebt, verzoek ik u, op hem te wachten, bij zal niet lang meer wegblij- Ik zou gaarne mijne vrouw aan hem willen voorstellen. Tegelijk stond Jim op, nam zijne vrouw overgekomen en waarvoor hij betalen moet. Ander geval. Het is schoftijd jonge werklieden spelen of worstelen een on geluk komt voor. Wat dan De baas is niet verantwoordelijk. Het gebeurde niet in de loop van het werk of ten gevolge der uitvoering. Bijgevolg de ongevallen welke gebeu- ïen in het gaan naar de fabrieken, in het huiswaarts keeren, gedurende den schof tijd, moeten niet vergoed worden, omdat het werk er niets heeft in te zien. Zij ge beurden niet in den loop van den arbeid of bij de uitvoering. Tusschen het ongeval en de uitvoe ring van den arbeid moet er een ver band zijn. Bestaat dat verband in het volgend ge val Een fabrikant laat eenen metser roepen om den muur van zijnen hof te herstellen. Die metser, door nieuwsgierigheid ge dreven, gaat het fabriek binnen en haalt zich daar een wond op den hals. Is de baas verplicht te betalen Neen, de baas is niet verantwoordelijk, omdat die werkman is gegaan daar waar hij niet moest zijn. Het ongeluk is niet gebeurd op den arbeid of bij de uitvoering van het werk aan den metser opgelegd. Wij meenen die woorden in den loop van het werk of ten gevolge van de uit voering der arbeidsovereenkomst, min of meër duidelijk te hebben gemaakt. Be merken wij ten slotte dat een ongeval ver ondersteld wordt voorgekomen te zijn op den arbeid of ten gevolge van het werk, ZOOLANG HET TEGENOVERGESTELDE NIET IS bewezen. Dat bewijs moet de patroon leveren. (Art. 1 par. 3). Op welke personen is de wet toe passelijk De wet bedoelt in artikel 1 i° De werklieden. 20 De leergasten, zelfs die welke geen loon trekken. 3° De beambten. i° De werklieden. De wet zegt niet wie daardoor moet verstaan worden al wat zij eischt is, dat tusschen weikman en baas, eene overeenkomst besta geregeld door de wet op het werkcontrakt van 10 Maart 1900. Voor de nijverheids-werklieden zal de zaak misschien klaar zijn, maar in den handel, inden landbouw is het altijd niet mogelijk juist te bepalen wat onder de benaming van werkman valt. De wet betreft slechts de arbeiders wier werkcontrakt geregeld is door de wet van 10 Maart de voorwaarde welke deze stelt is dat de werkman zich verplicht onder het gezag, het bewaken bij de hand en stelde haar aan Beatrix voor. Mev. Cart, Jufvrouw.... Hij hield even op en zag het meisje •agend aan. Mijn naam is Beatrix Charles, ant woordde zij. Ik ben gedurende eenigen tijd thuis bij Mev. Bolton. Zijt gij goed bekend te Parijs, mejuffer Charles, of is liet de eerste maal dat gij hier komt, evenals ik vroeg Maud. Ik ben te Parijs geboren en heb hier mijn heel leven gewoond, ik ben dan ook alleen maar eene Engelsche van afkomst, antwoordde Beatrix. Het is echter mijn vurigste wensch naar Engeland te gaan. Zij herinnerde zich dadelijk, dat deze M. Cart dezelfde was, die met dokter Bolton over Jaak Ford gesproken had en nu was het terstond haar voornemen, het gesprek behendig op Northshire te bren gen en daaarbij hoopte zij, dat de dokter en zijne vrouw met spoedig zouden thuis komen om hei onderhoud te storen. M. Cart zag haar vol behangstellmg 33Men ontmoet zelden eene Engelsche die nog nooit in Engeland :s geweest, zegde zij. Ik geloof, mej. Charles, dat de kennismaking u met teleurstellen zal, want er is in Engeland veel merkwaardigs te zien. gr gaat niets boven het oude vader land stemde de predikant toe. Ik kan u niet zeggen hoe gelukkig ik ben, dat ik en de leiding van een ondernemer of werkgever te arbeiden. Op welke werklieden is de wet niet toepasselijk Uit bovenstaande volgt dat de nieuwe wet de ambachtslieden uitsluit die bij bestek of overeenkomst arbeiden zij is evenmin toepasselijk op de werklieden die te huis werken. Waarom Omdat die mannen niet arbeiden onder de leiding van een hoofd van onderne ming. Ook de dienstboden vallen onder de nieuwe wet niet, omdat zij door de wet van 10 Maart 1900 zelfs niet vernoemd worden. Het zou kunnen gebeuren nochtans dat een dienstbode terzelfdertij i werkman is dat zou het geval kunnen zijn in de land bouw ondernemingen. Hier kunnen moeilijk algemeene bepa lingen gelden de Vrederechter zal te be slissen hebben of ai of niet de wet op de arbeidsongevallen moet toegepast worden, volgens den bijzonderen aard van het werk waarop het ongeluk zich voor deed. De wet spreekt ook niet van de mi litairen van de gevangenen, en van de personen die in de verbeteringsscholen of in de bedelaarshuizen opgesloten en er werkzaam zijn. Dat is begrijpelijk. Die personen voeren geen arbeidscontrakt uit en ontvangen geen eigenlijk loon. Op hen is dus ook de wet nopens de ongevallen niet toepasselijk. Bijna overal vallen laatst genoemde personen buiten den werkkingskring der wet op de ongevallen. In Duitschland echter bestaat voor on gelukken aan gevangenen overgekomen eene bijzondere wet die van 3o Juni 1900. De Staat draagt natuurlijk de kosten dier verzekering en door Staat moet ver staan worden de Regeering van het land waar het ongeluk voorviel en dal deel maakt van het Duitsche Rijk. Documenten In geroepen artikelen Art. 1. De vergoeding der schade voortspruitende uit ongevallen, overko men aan werklieden in de bij artikel 2 bedoelde ondernemingen, in den loop en ten gevolge van de uitvoering der arbeids overeenkomst, omschreven bij de wet van xo Maart 1900, wordt geregeld overeen komstig de bepalingen van deze wet. Met werklieden worden gelijk gesteld leergasten, zelfs wanneer zij geen loon trekken, alsmede beambten die ter oor- zake van hunne rechtstreeksche of on- richtstreeksche deelneming aan den ar beid, blootstaan aan dezelfde gevaren als de werklieden en wier jaarwedde, door de verbintenis bepaald, 2,400 frank niet te boven gaat. Het ongeval, in den loop van de uit voering der arbeidsovereenkomst voorge in Engeland kan blijven en niet naar Indié behoef terug te keeren. Beatrix deed moeite zich alles te herin neren, wat dokter Bolton haar vroeger over Jim Cart had verteld, alhoewel dit niet veel was. Als ik mij niet vergis, dan heeft dokter Bolton mij gezegd, dat gij zende ling zijt geweest, sprak zij. En thans ben ik een Engelsche plat telandsdominee,antwoordde Jim. In plaats van terug te k.eren onder den gloeienden hemel van Indié, ga ik mij op een vrien delijk dorp in Northshire vestigen. In Northshire Een hoogrood kleurde eensklaps de wangen van Beatrix bij 't hooren van dien naam.Indien M. en Mev. Cart niet in hun wittebroodsweken geweest waren en niet slechts oog en oor voor elkander hadden, dan zouden zij zeker de ontroering der jongedame wel opgemerkt hebben, maar deze ontging hun nu geheel, te meer daar dokter Bolton en zijne vrouw op hetzelf de oogenblik binnentraden. De jonggehuwden hadden zeker geen reden om zich over de ontvangst en de hartelijkheid der gelukwenschen die men hun bracht, te beklagen. Mev. Bolton nam de jonge vrouw ter stond hoed en mantel af en verzocht het paar te blijven middagmalen. Nadat zij een tijdlang met elkander hadden zitten praten, nam de dokter Jiui mede naar zijn studeerkamer om hem komen, wordt, zoolang het tegendeel niet is bewezen, verondersteld te zijn veroor zaakt door die uitvoering. Art. 4. Heeft het ongeval tijdelijke en volkomene onbekwaamheid tot werken gedurende meer dan ééne week voroor- zaakt, dan heeft het slachtoffer, te reke nen van den dag na het ongeval, recht op eene dagelijksche vergoeding van 5ot. h. van het gemiddelde dagloon. Voordeelen van den legerdienst. Van verschillende kanten worden inlichtingen gevraagd over het vrijwilligersleger. Onmogelijk op alle vragen af zonderlijk te antwoorden. Daarom willen wij hier op nieuw die gewichtige voordee len voor oogen houden opdat men er meer belang zou in stellen en er wat meer nut zou uit trekken. 1. Al de jongelingen dievrijwillig dienst nemen van 16 tot 19 jaar hebben het recht het wapen te kiezen waarin zij willen die nen: zij gaan naar de regimentschool en niet naar de kazerne. In die uitmuntende school ontvangen zij eene goede geleerd heid. Zij worden goed verzorgd en de graden van korporaal en onderofficier worden gemakkelijk verkregen, mits stu die en goed gedrag, 2. Al de burgersbedieningen in het le ger zullen voortaan vervuld worden door gewezen vrijwilligers. 3. De oud-vrijwilligers kunnen plaatsen bekomen aan het ministerie van binnen- en buitenlandsche zaken en van oorlog. Zij zullen een deftig bestaan en eene ze kere toekomst vinden; daar wordt hun immers eene ernstige vergoeding verleend en voor hen staan menigvuldige plaatsen open, waarover den Staat beschikt. 4. Zij trekken 3o fr. per maand (35 fr. voor vrijwilligers van beroep). De helft van dit geld komt aan de ouders toe maar wanneer de ouders niet meer in leven zijn krijgt de vrijwilliger (van beroep) de ge- heele som. De vrijwilliger van beroep krijgt van die som maandelijks 5fr. in handen. Dit alles boven zijne wekelijk- sche solde. (De solde beloopt 28 tot 44 centiemen per dag voor de soldaten en 5o centiemen tot fr.2,46 per dag voor de ko- poralen sergeanten, adjudanten). Zij heb ben ook nog vergoeding van chevrons en militaire decoratie. 5.Van hun 18 jaar genieten de vrij willigers dezelfde verlofdagen als de mi- licianen. 6. Al de vrijwilligers worden aange sloten bij de lijfrentkas, onder toezicht van den Staat. 7. Een jongeling die moet loten en die zich als vrijwilliger aangeeft, zelfs daags voor de loting, voorzien van zijne papie ren, ontvangt 3o fr. per maand en geniet al de voordeelen. De vrijwilligers van 16 tot 18 jaar ontvangen op 18 jarigen ou- eene schoone schilderij te laten zien, die hij onlangs uit eene liefdadigheids-loterij had getrokken. Terwijl zij voor de schilderij stonden en Jim er nog de schoonheden van bewon derde, vroeg de dokter eensklaps Dat is waar ook, M. Cart, hebt gij uwen vriend, M. Jaak Ford, nog wel eens gesproken Ik heb hem zelfs zeer dikwijls ge sproken. Aan zijne voorspraak heb ik het te danken dat ik predikant van Chatterly geworden ben, want hij heeft den graaf verzocht, mij voor die betrekking te be noemen. Ik heb in den laatsten tijd nog veel over een anderen Jaak Ford hooren spre ken, hernam de dokter verlegen. Eenige bekenden van mij zouden willen weten waar hij zich ophoudt. Hij is, tegen u in vertrouwen gezegd, een schurk. Gelooft gy, dat hij familie van uwen vriend is en dat deze, niettegenstaande dat, ons op zijn spoor zou willen brengen, ten einde hem aan de gerechtigheid over te leveren Jaak Ford heeft geene tamilie van vaderskant, antwoordde de predikant, snel, dut heeft hij mij meer aan eens ver teld. Ik geloof anders niet, dat hij een schurk, ook al was hel zijn naaste bloed verwant, aan de rechtvaardige straf zou willen onttrekken. Hij is een gezworen vijand van al wat laag en misdadig is, hij is zelfs zoo door en door eerlijk, dat hij wel de laatste zou zijn om eenen boosdoe- derdom 35 fr. per maand benevens hunne solde. Comiteit tot bescherming van milicianen en vrijwilligers. Zooals men ziet is de vrijwilligersdienst van groot belang voor vele jongelingen. Reeds zijn in sommige plaatsen van ons land kringen ingericht tot bescher ming van vrijwilligers en lotelingen. Door de zorgen van deze beschermings- comiteiten worden de ouders over het gedrag van hunne zonen ingelicht daar zullen zij raad en daad, bescherming en hulp vinden. De leden zullen alle middelen gebrui ken om de vrijwilligers op den rechten en goeden weg te houden, zorgen dat zij hun geloof bewaren en hunne christene plichten kwijten. De regimentschool zal zorgen er goede korporalen en onderoffi cieren van te maken. Want de vrijwilli gers worden niet naar de kazerne maar naar de regimentschool gestuurd waar zij eene goede geleerdheid opdoen. Op die wijze bekomen wij meer en meer tot de beschaving van het leger, de ver zekering van het bestaan van een vrijwil ligersleger. Wie een abonnement nemen aan voor 't jnar 1 HOK, omvan gen liet blad te beginnen van lieden tot Nieuwjaar KOSTELOOID. DF, DMNDI ItBODE ver schijnt den Woenadag en Zaterdag van elke week en geeft Zonduga een boei end liijv o e g a e I-mengel werk, welk op het einde een schoon boekdeel vormt. Nlen kan zich abonneeren aau 1>K: DENDEKtHOOF op ons bureel, bij de brief dragera en op het post bu reel waardoor men be diend wordt. Zie voor waarden aan't hoof tl 011 zes blads. De abonnementsprijs wordt vooraf betaald. Nog altijd zijn er een beele hoop men- schen, die denken dat alwie 65 jaar oud is, 't pensioen van 65 fr. trekt. Welnu, dat is niet waar. Alleen de werkmenschen, die vóór i januari 1843 geboren zijn, krijgen het pensioen, zonder dat zij er persoonlijk voor gestort hebben. Zijt ge dus geboren in 1842 of vroeger, dan zult gij uw pen sioen trekken als gij ten volle 65 jaar zijt. Daarvoor hebt ge maar eens eene zaak te doen en dat is, u aan te geven op het Secretariaat uwer Stad of Gemeente. ner, wie dan ook, in bescherming te ne men. Ik had er u misschien niet naar moe ten vragen, zegde hij, maar het geluk van mijnen neef hangt er af, dat wij dien man vinden. Ik wenschte wel dat ik u helpen kon, maar zeg aan uwen neef, dat hij den boosdoener overal, maar niet in Norths hire, zoeken moet. Met mijnen vriend Jaak Ford heeft hij niets dan den naam gemeens. Mev. Bolton verzocht na het noenmaal aan Beatrix, of zij iets wilde zeggen en Maud was verrukt over het muzikale talent van het meisje. Zij hield zich overtuigd dat die jonge dame als kunstenares eene groote toe komst voor zich had en veroorloofde zich te vragen of mejuffer Charles koncertzan- geres van beroep wilde worden. O 1 neen, antwoordde Beatrix op be slisten toon, terwijl zij het hoofd schudde, ik zou nooit den moed hebben voor een publiek te zingen. Ik heb mij eene andere loopbaan gekozen ik wil muziekonder wijzers of gouvernante worden. Maar nu heefi zij een zonderling plan opgevat, zegde Mev. Bolton. Zij wil hier, waar de dokter en ik haar bij vele familiën kunnen aanbevelen, geene be trekking aannemen zij heeft zich in het hoofd gezet naar Engeland te gaan. Dat is het geboorteland van mijnen vader en van mijne grootmoeder, zegde Te Aalst moet men zich wenden ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, van 9 tot 11 uren. Zijt ge geboren in i83g of vroeger, haast u dan, want in 1904, dus dit jaar nog, moet ge uwe aanvraag doen, wilt ge toe komend jaar, in 1905, uw pensioen trek ken. Wacht ge tot na Nieuwjaar, dan zult ge eerst in 1906 uw pensioen hebben en er dus 65 fr. bij verliezen. z'jt gÜ geboren in 1840, dan moet ge toekomend jaar, dus in 1905, uwe aan vraag doen om in 1906 uw pensioen te hebben. Wie in 1841 geboren is, moet zijn pen sioen in 1906 vragen, om het in 1907 te trekken. En wie in 1842 geboren is, moet in 1908 de aanvraag doen, wil bij in 1908 gepensionneerd zijn. Daarmeé is 't overgangstijdperk uit. Wie van 1843 is moet op geen pensioen rekenen,indien hij zelf niets gestort heeft. De wet kent echter nog voorrechten toe aan de personen geboren in 1843, 1844 of 1845. Om het pensioen van 65 fr. te trekken als zij 65 jaar zijn wordt hun enkel gevraagd dat zij, gedurende een tijdperk van te minste 3 jaar, 18 fr. in de Algemeene Lijfrentkas storten dit maakt dus ten hoogste 6 fr. per jaar of een half franksken per maand. Die 18 fr. moeten echter niet in 3 jaar gestort worden men mag die stortingen ook verdeelen over vier, vijf of zes jaar doch de 18 fr. moet gestort zijn voor het 65 jaar en de minste storting moet per jaar 3 fr. bedragen. De menschen van 't jaar 1846 of later zullen een pensioen trekken in evenredig heid van de som welke zij persoonlijk gestort hebben. Hoe meer zij jaarlijks storten hoe grooter dit pensioen zal zijn. Voor die menschen is er geen spraak dat men werkman moet zijn om hei pensioen te kunnen genieten. Ook de kleine bur ger, zelfs de eigenaar kan zich een pen sioen verschaffen op voorwaarde dat hij bij eene herkende maatschappij aangeslo ten is. En zulke maatschappijen bestaan thans bijna overal. Opgepast dus, zorg voor uw pensioen. Doet gij het niet, dan ben ik zeker dat het u eens spijten zal. Nog eens Menschen geboren in 1843, 1844 en 1845 wacht toch niet langer Hebt gij inlichtingen noodig, komt vrij ten Bureele van Den Denderbode. IJzercnweg. De heer J, Liebaert, Minis ter van Spoorwegen, enz., komt te laten weten aan onzen Volksvertegenwoordiger, den heer Baron Leo de Bethune, dat bij bevel komt te geven dat de trein N° 2799 vertrek kende uit Sottegem om 5 uren 3 m., te Laeken zal stilhouden, ten einde aan de talrijke arbeiders gebruikt aan de werken die Z. M: de Koning laat uitvoeren, toe te laten van dien stilstand gebruik te ma ken. Beatrix tot Mev. Cart, en ik kan niet te vreden zijn, vooraleer ik het gezien heb. Ik wil er mij met het kleinste traktement behelpen, ik wil harder werken dan ik ooit gedaan heb. Mev. Bolton zuchtte. Beatrix ruimde haar muziekpapier op en daardoor had Mev. Bolton gelegenheid zonder dat het meisje het hoorde, Maud eenige woorden toe te fluisteren. Dat is haar ernst, zij zou zich met alles tevreden stellen, indien zij maar naar Engeland kon gaan, maar zij is zoo schoon en zoo begaafd, dat ik liever wilde dat zij te Parijs bleef waar wij over haar zouden kunnen waken. Zij heeft in den laatsten tijd veel verdriet gehad en sedert is haar eenige (wensch naar Engeland te kunnen vertrekken. Hadde Mev. Bolton geweten, dat de toekomstige woonplaats van M. Cart en en zijne vrouw in Northshire lag, in het zelfde landschap waar Beatrix verlangde heen te gaan, dan zou zij niet zoo open baar gesproken hebben. Maud stelde een levendig belang in Beatrix. Wanneer ik eens iets van eene be trekking hoor dan zal ik aan den wensch van mej. Charles denken zegde zij. Mijne moeder woont te Londen en kent daar veel menschen. Zij wendde zich met een vriendelijk lachje tot Beatrix en vroeg (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1