Donderdag 8 December liHM 5 centiemen per nummer. 5681® Jaar 5696. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Herderlijke brief Akte van toewijding De Chrysanthemen. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryviDg eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUE HU M. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydüg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureele vtjr dit blad. AALST, 7 DECEMBER 1904. vanZ. E. den Cardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en van HH. Hoogw. de Bisschoppen van België aan de Geestelijkheid en aan de Geloovigen. Zeer Lieve Broeders, De stem van Zijne Heiligheid den Paus, de gansche wereld uitnoodigende tot het vieren van de vijftigste verjaring der af kondiging van htt geloofspunt der Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, heeft tot in het diepste der herten weerklonken, en ten allen kante schitterende betoogingen van geloof en godsvrucht verwekt. Het schijnt dat, bij deze plechtige om standigheid, de godsdienstige wereld haar zeiven te boven ging, door de uitdrukking harer gevoelens van eerbied en liefde ten opzichte van de Moeder Gods en Moeder Jer menschen, door haren brandenden iever om, met hernieuwde overtuiging, het kostbaar voorrecht te vieren der On bevlekte Maagd en de weergalooze zuiver heid van haren oorsprong. Lof van op den predikstoel uitgespro ken of in leerrijke schriften verkondigd bedevaarten naar de vermaarde heilig dommen gedaan uitstalling van kunst- gevrochten, den eeredienst van Maria betreffendegodsdienstige plechtigheden, met ongemeene pracht gevierdopenbare gebeden, sedert een jaar reeds, onder het volk bijna zonder onderbreking in voege; aanhoudende volkstoeloop in het huis Gods, ieverige zorg der geloovigen om tot de sacramenten, bronnen van zaligheid, te naderen gratiën van bekeering en ver nieuwing van 't christelijk leven edel moedige voornemens en heilige naiever van deugd en van goede werken, ziedaar ten deele de eerebetuigingen aan Maria Onbevlekt door hare dankbare kinderen opgedragen ziedaar een deel der vruch ten van zaligheid, door het Jubeljaar voortgebracht. België was het zijn zelven verschuldigd, uit reden van zijne diepingewortelde gods- dienstmin en voorvaderlijke godsvrucht, te midden dezer algemeene liefdebetui gingen en lofspraken, eene voorname plaats te bekleeden. Aan dien plicht is het niet te kort gebleven, en daarom ko men wij u, vandage, eenstemmig onze aandoening en erkentenis uitdrukken.Wij wenschen u geluk en bedanken u, Z. L. B. het schouwspel van uwe kinderlijke godvruchtigheid, zulk eene schitterende zegepraal aan de Moeder des Zaligmakers toekennende, zal in het geheugen uwer Opperherders geprent blijven als een der zoetste voldoeningen die zij genieten kunnen. Terzelfder tijde, hecht geloof aan dit woord van den H. Geest Wat gij ter cere uwer moeder verricht hebt, zal u in eenaden en hemelsche gunsten wederge geven worden want, gelijk iemand die schatten verzamelt, zóo is hij die zijne moeder eert. (1) Het woord van den H. Paulus ont- leenende, wakkeren wij u aan nog meer te doen u Rogamus vos ut abundetis magis. (2). Ta, mogen eerbied en hoogachting voor Maria's grootheden, betrouwen in hare macht, dankbaarheid voor hare weldaden, nog gestadig in uwe henen aangroeien. Volgens de opmerking van den H. Her- nardus, als er spraak is liaar te beminnen en te loven, is het niet mogelijk te veel te doen. Wie kan immers oott bevatten, wie kan door zijne huldebewijzen evenaren de weerdigheid van een schepsel,geroepen tot zulke innige deelneming in de geliel- mems der Verlossing, dat God door haar en met hare medehulp zijne bemrhertigheid en almacht schijnt e willen uitoefenen. Deze verhevene bed e. ningen maken van Maria een wezen, dat men van de overige schepsels niet mag laten te onderscheiden. a) he hoort tot het menschelijk geslacht, aange- ien zij dochter van Adam is maar hare uitstekende zending verheft haar verre boven het gewone menschdom. Tot zulke hooge bestemming gescha pen, is de Gelukzalige Maagd met de voortreffelijkste gaven verrijkt geweest zij heeft die in een vruchtbaar hert ont vangen hare getrouwigheid om eraan te beantwoorden, was zoo bestendig, dat zij tot eenen graad van heiligheid geklom men is, die haar onder de reine schepsels in de overnatuurlijke orde der gratie en der verdienste de eerste plaats toekent. Geen wonder of wijdt de Kerk, om den voorrang van dit schepsel zonder wtêrga aan te duiden, aan Maria eenen eeredienst toe die een bijzonderen naam draagt, en hoewel oneindig beneden de aanbidding aan God alleen voorbehouden, grootelijks de eerbewijzingen overtreft die wij de" engelen en de gelukzaligen aanbieden. Op bevel van Zijne Heiligheid Pius X, maakt men in de stad Roomen toebereid - sels om de plechtigheden van den Jubilé overheerlijk te bekronen op 8 December aanstaande, zal er eene dier godsdienstige feestvieringen plaats grijpen, waarvan de hoofdstad der catholieke wereld alleen in staat is het schouwspel op te leveren. Wij allen, wij zullen ons bij die ver heerlijking van de Gelukzalige Maagd, Koningin van hemel en aarde, met hert en geest vervoegen, en die gemeenschap van wenschen en gebeden zal tot schitte rende bewijs dienen van de banden die ons aan het middenpunt der eenheid, aao de Roomsche Kerk, Moeder en Meeste- resse van al de andere, vasthechten. Maar onze begeerte strekt nog verder, Z. L. B. Wij zouden de vruchten van die dagen, zoo heerlijk voor Maria, zoo heilzaam voor de zielen, willen doen voortduren wij zouden het geheugen en den zaligen invloed ervan willen ver eeuwigen in eene gezamentlijke daad, in eene vaderlandsche smeekbede, volko- menste uitdrukking van de erkentenis en de liefde der Belgen, onderpand van het voortduren der gunsten die de moederlijke handen van Maria over ons vaderland hebben uitgestort. Te dien einde hebben wij besloten Belgiën aan de Onbevlekte Maagd toe te wijden, en die plechtigheid hebben wij vastgesteld op den duizendmaal gezegen- den dag van de vijftigste veijaring der afkondiging van het geloofspunt, zoo dierbaar aan onze godsvrucht. Wij verhopen vastelijk dat die blijk van eenparige en openbare eerbetuiging, het hert van onze hemelsche moeder zal raken. Zij zou niet kunnen ongevoelig blijven aan de duizende stemmen van hare dienaars en hare kinderen, die, aan den voet der autaren neèrgeknield, hare grootheid, haren roem, hare voorrechten, haar vermogen zullen verkondigen, en voor hen zelven, voor hunne huisgezin nen, voor hun land, voor hunne vorsten, de bescherming van haren ahnogenden arm in de uitwerksels harer goedheid zullen afvragen. Op ons allen hare meê- doogende blikken latende neêrvallen, zal Maria onze huldebewijzen aannemen en onze smeekingen gunstigaanhooren; meer dan ooit, zal zij onze toevlucht wezen in het gevaar, onze verdediging in den strijd, onze troost in de beproeving, en zij zal ons, met onmeetbare liefde, mede lijden betoonen in al onze noodwendig heden van ziel en lichaam, voor den tijd en voor de eeuwigheid. Te dien einde hebben wij vastgesteld als volgt i° Deze herderlijke brief zal, van op den predikstoel, afgelezen worden onder aide Missen, in de kerken, openbare bidplaatsen, kloostergemeenten en colle- giën, op zondag 4 December. 20 De hierbij gevoegde akte van toe wijding van Belgiën aan de Onbevlekte Maagd, zal op 8 December, gedurende de voornaamste plechtigheid, en op den zondag 11 December, onder al de Missen, voorgelezen worden. Gegeven op den feestdag der Opdracht van Onze Lieve Vrouw, 21 November 1904. f Petrus-Lambertus, Cardinaal GOOS- SENS, Aartsbisschop van Mechelen. f Antonius, Bisschop van Gent. t Gustavus - Josephus, Bisschop van Brugge. t Carolus - Gustavus, Bisschop van Doornijk. t Thomas - Ludovicus, Bisschop van Namen. f Martinus-Hubertus, Bisschop van Luik. - (a) 1 Thess. IV, - (3) VAN HET CATHOLIEK BELGlE aan de Allerheiligste Maagd Maria. Voor uwe voeten, o gelukzalige Maagd Maria, komen wij de gevoelens van onzen onuitsprekelijken eerbied en van onze kinderlijke liefde nederleggen. Met levendige blijdschap onzer herten, en onwankelbare overtuiging van onzen geest, is het ons aangenaam te belijden, op dezen stond van eenen uwer schoonste zegepralen op aarde, dat gij, tot Moeder Gods verkoren, door zijnen wil en krach tens de voorziene verdiensten van Jesus- Christus, ontvangen geweest zijt in staat van heiligheid en oorspronkelijke recht- veerdiehcid. en hovriid van alle zonde en alle vlek. Geen schepsel gaat u te boven, geen schepsel kan met u, o Maria, vergeleken worden in grootheid, in weerdigheid, in verdiensten geen schepsel heeft zooals gij recht tot alle verheerlijking en allen eerbied, tot volle bewondering der inwo ners van hemel en van aarde. Gij zijt overladen met alle genaden, gij zijt schoon van allen luister. De Heer heeft geweerdigd u te doen deel nemen aan het gansche werk der zaligmaking van 't menschelijk geslacht hij heeft u aangesteld als algemeene mid delares van genade en voorspraak, als uitdeelster der hemelsche weldaden. Uwe goedheid en uwe bermhertigheid evenaren uwe macht Moeder allerzoetst, allerteederst, allerminnendst van alle menschen, gij opent aan alien den schat van uw hert, opdat allen eruit putten volgens hunne noodwendigheden. Vol van deze gedachten, bezield met deze hoop, wyden wij ons aan u toe en dragen wij u vandaag op alles wat wij hebben en al wat wij zijn. Voor u, o Onbevlekte Maagd, voor u, onze onschendbare liefde, ons eindeloos betrouwen, onze altijddurende dienst baarheid. In uwe gebenedijde handen stellen wij al onze behoetten naar ziel en lichaam, alle onze tijdelijke en geestelijke nood wendigheden. Geweerd ig onze nederige offeranJe te aanveerden, o allerliefste Moeder ge- weerdig ons ter hulp te komen, o mach tige Patrones. Behoud bij iedereen van ons, behoud in onze huisgezinnen het geloof, wortel der zaligheid behoud de getrouwigheid aan de wet van de H. Kerk, de zuiverheid der christene zeden, en met al deze wel daden, bewaar aan ons vaderland de eenheid, den vrede en den voorspoed. Aanhoor den kreet van Belgenland, dat u roept door den mond van al zijne kin deren Dominare nostri, tu et filius tuus Heerscht over ons, gij en uw Zoon. Amen. Evenwel, en opdat er geen bedrog kunne zijn, zal het koninklijk besluit be palen, dat de kooplieden op hunne koop waar, bij middel van een etiket, den aard van de stof bij den koffie gevoegd, zullen moeten opgeven. Ee chrysanthemen, die schoone groote sterrebloemen, bloeien in den Herfst, en hunne heerlijkheid schijnt zooveel te beter uit, daar zij in dit jaargetijde, onder alle bloemen alleen in vollen luister prijken. De liefelijkste en kleurrijkste chrysan themen, vindt men in Japoniê van daar komt den naam Het land der chry santhemen. De zeldzaamste onder deze bloemen, worden jaarlijks, in het keizerlijk park te Tokio, tentoon gesteld, en telkenmale gaat de keizer met geheel zijn gevolg naar die chrysanthemen-tentoonstelling zien. Reeds zeer lang zijn de chrysanthemen of Kiku, gekend in het land der Duizend Eilanden. Als men de oude kronieken mag gelooven, stond de chrysanthemum reeds op het wapen van Japonië sedert het jaar 700 na Christus. Deze bloem levert immers het voortreffelijkste beeld van de rijzende zon, daar de menig- 1..oö^Mottcren IjrplyVon ftp /to allli. zenden stralen der dagster ook is de naam van Land der Rijzende Zon reeds zeer oud. Het Order der Chrysanthemen is het hoogste order in Japoniën, en het Chry santhemen feest is. samen met dit der Azaleeën in Mei, het heerlijkste bloemen- feest van het volk uit het vermaarde Nip pon. Het is echter nog zoo lang niet geleden dat de Europeanen die schoone bloemen uit Oost-Aziè leerden kennen. Over drij honderd jaar, als er in Holland zooveel prijs gesteld werd op de tulpen, werden de chrysanthemen voor de eerste maal in Europa gebracht. Die goudbloemen be leefden later onheil en van de verschil lende soorten chrysanthemen, welke in dien tijd hier gekend waren vindt men enkel nog getuigenis in de boeken die handelen over den bloemenkweek. Enkel sedert het jaar 1789. is de chry santhemum voor goed in Europa geko- mer. Een koopman uit Marseille, plantte rond dien tijd drij chrysanthemenstruiken uit China. Van deze werden later scheu ten toegezonden aan de bloemhoven van Parijs en Londen. In het begin van 't jaar 1800, waren in Europa reeds allerlei soorten van chry santhemen gespikkerde, gele, bruine, rooskleurige. De liefhebberij voor de chrysanthemen nam van dag tot dag toe, bijzonderlijk in Engeland. Daar werden de keurigste en schoonste soorten bijge- kwtekt zekeren John Salter kwam er zelfs mede naar de markt van Parijs, De bewondering der Franschen voor deze veelkleurige en heerlijke bloemen, werd dan ook van langs om grooter, ei, zij legden zich meer en meer toe op de chrysanthemenkweek. Toch komen voortdurend uit Japoniê de nieuwste en keurigste goudsterren, hoewel deze ook in België tot kunstige ruikers samengewrocht worden, en in het huiselijk leven verkwikking en vreugde brengen gedurende het somber jaarge tijde. Het 0 lakken van koffie. Men meldt uit Brussel aan den Bien Public dat binnen kort een koninklijk besluit in den Moniteur zal verschijnen, het lak ken bij middel van hydro-carbuur para- fine, vaseline en andere schadelijke be- standdeelen verbiedend. Maar de regeering, oordeelend dat zekere producten doelmatig kunnen bij dragen om aan de koffiesoorten haren geur te doen bewaren, zal daarentegen het 0 lakken toelaten bij middel van kleurstoffen, vette voedingsstoffen, suiker, gomlak en andere schadelooze stoffen. Een die te Berlijn op zijn hoofd loopt. Het Berliner Tac.rblatt ver telt ons het volgende Er is hier iets zonderlings gebeurd, woensdag laatst, langs de laan Unter den Linden, op de plaats waar de Frede- riksstraat die lane kruist. a Uit de menigte trad plotselings een kleine jonge man hij ging plaats nemen op den rijweg daar deed hij zijnen hoed af en keek naar alle richtingen. Op eens siond die kerel op zijn hoold, zonder zich aan den grond vast te houden. De menschen keken verwonderd naar dat heerschap, en hunne verbazing ver meerderde nog, als zij zagen hoe die gast op zijn hoofd voortsprong. Het was een algemeen geroep en ge tier. De volksmenigte werd grooter en grooter, zoodanig dat een policieagent nog verplicht was den hoofdlooper bij de beenen n naar het policiebureel te brengen. De man verklaarde aldaar, dat hij een zekeren Baptist was, woonachtig bij den Wintergarten hij wilde, naar zijn zeg gen, voor het publiek als wonderdoener optreden. Zekere lieden op de laan Unter den Linden konden hunne oogen niet geloo ven en zegden e Jamaar, wij hebben dien kerel zien werken aan de electrici- teit, bij den schouwburg van den Win- 0 tergarten. Voorzeker dat hij ergens in betrek is met electriciteit. Maar neen, de miskende kunstenaar wilde zijne eer kavelen en alle valsche ge ruchten doen ophouden, daarom zijne kunst eens herhalen, en dat wel van de laan Unter den Linden naar den Win tergarten. De merkweerdige hoofdlooper, trok de aandacht van den beroemden dok tor Hossa, die bevond dat Baptist waarlijk in staat was, door de bijzondere vorming der halsmuskcls, op zijn hoofd te loopen. Cfn/T Aalct Verleden Maan- OldU AdlÖU. dag is ten stadhuize de verpachting gedaan voor eenen termijn van drie jaren, te beginnen met 1 Januari eerstkomende, van den ontvangst der plaatsgelden op de markten van de stad. De totale opbrengst dezer verpachting heeft de huidige jaarlijksche pachtsom overtroffen met 7195 franken. De verschillige markten en de stadsbel zijn toegewezen aan August Marcel, de markt van kiekens, gevogelte, wild voor 5,220 aan August Marcel, de eier- en botermarkten voor 3,040 aan Ferd. Poriau, de ajuin- en aardappelmarkten voor 5oo aan Lodewijk Vinck, de varkens- markt voor 3,700 aan Pieter Lafon, W. Van Ren- terghem, Ad. Scheerlinckz, de vleeschmarkt voor 20,200 aan Lodewijk Vinck, Hip. Ver- beeren en F. De Brakeleer, de groenselmarkf en de kramen,vr 19,200 aan Leo Bruylandt, de fruit markt voor 1,940 aan P. Lafon.de graanmarkt voor i5 aan P. Viersé, de stadsbel voor 170 Te samen fr. 53,q85 En volgens Groene Pie is onze weke- lijksche marktdag aan '1 vervallen. De marktdagen vervallen en de pachters beta len meer, hoe kan de held van Chipka dat uitleggen Uitvinders, op zoek De klachten tegen het snelrijden der automobielen ver minderen niet, en tc Berlijn, waar men er ook veel van te lijden heeft, besliste de gemeenteraad doortastend te handelen tegen dit nieuw soort van moordenaars. Er werd dus besloten dat elke auto mobiel van een Geschwindigkeitsmesser, een snelheidsmeter zal moeten voorzien zijn, en dat de automobielrijdcrs eene aan gegeven snelheid niet zullen mogen te boven gaan. Bij eerste aanzoek der policie zullen de chauffeurs moeten stilhouden. Is de ver kregen snelheid overschreden, dan zullen de onvoorzichtigen onverbiddelijk beboet worden. Maar... een dusdanige snelheidsmeter moet nog uitgevonden worden 1 Wel zijn in sommige steden de koetsiers voorzien van een taksameter, maar die duidt slechts den afgelegden weg aan,niet de snelheid. Het magistraat heeft dus besloten een prijs van 35oo mark uit te schrijven, die zal toegekend worden aan den uitvinder wiens snelheidsmeter het best aan 't doel beantwoordt.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1