1854-1904 Mijlbeke. Een judaswoord weerlegd De Denderbode Van tak op tak. Armzalig figuur. f Sterfgeval. Zondagrust. AELST. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. BREUKEN Heelkundig Gesticht Merklprijzen. Jubelfeest van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen. De voorbereidende Godsdienstoefenin gen tot Maria's Onbevlekt Jubelfeest werden door talrijke geloovigen in onze Sl-Martinuskerk bijgewoond. Dit bewijst dat het eeuwenoude catholiek Geloof nog diep in het harte der Aalstenaars is ge prent en het, even vurig als onze voor ouders het hebben achtergelaten, bewaard is gebleven. De sermoenen 's namiddags en 's avonds gepredikt zijn buitengewoon bijgewoond telkenmale was de kerk ganscli volzet geen plaatsje bleef er over. Ja er heersch- te geestdrift onder het volk iedereen spoedde zich ter kerke, want allen wilden de predikaties van de talentvolle Eerw. Paters de Kerckhove. S. J en Isidoor Augustijn Rector van 't klooster te Ar- genteuil (Brabant) aanhooren. Des avonds vooral, van op het oksaal, was de aanblik van die menschenzee in drukwekkend. Wat gezegd over de versiering van St. Martenskerk Betooverend was zij in feesttooi uitgedost. Tusschen tallooze bloe men en loover was de H. Moeder Gods op eenen lioogen troon verheven vanwaar Zij het volk uitnoodigt tot Haar te komen, zij toch die troost erlangen, want zij is immers de Troosteres der bedrukten. Bloemenkransen tooiden de wanden en en kolommen der hoofdbeuk, terwijl aan het gewelf tusschen talrijk wimpels eene sierlijke gekroonde M het geheel over- heerschte. Wat nog meest getuigd van de toevlucht der Aalstenaars lot Maria is wel de alge- meene Communie, om zoo te zeggen, op den dag der Jubelfeest zelf. Al de diensten van dien dag werden talrijk bij gewoond. Ook des avonds naar 't Sermoen was de toeloop algemeen. De Z. E. H. Pastor- Deken welke, na de predicatie van den Eerw. Pater Isidoor, den predikstoel be klom, bedankte in hartelijke bewoording de Aalstenaars omdat zij zoo talrijk zijnen oproep hadden beantwoord. Ik ben diep ontroerd, ik ben geluk- »kig, zoo sprak Hij, mijne dierbare pa- rochianen, aan Maria's voeten te zien nedergeknield Ik dank u uit ganscher harte, en met recht mag ik met Pater Isidoor zeggen Aalst is de parel van het catholieke Vlaanderen, want uwe tegenwoordigheid in zoo groot getal be- wijst dat gij de Onbevlekte Maagd Ma il ria bijzonder liefhebt en ze grootelijks b vereert. Na deze korte maar indrukwekkende aanspraak werden al de huisgezinnen van Aalst en geheel het catholieke België toe gewijd aan OnzejLieve Vrouw Onbevlekt. Deze plechtigheid werd gesloten door een lofzang ter eere van de Moeder Gods gezongen door al de aanwezigen in de kerk. Men schat dat er circa 8000 geloovi gen tegenwoordig waren. Deze lofzang is gedicht door den E. H. Roegiers, Pastoor van 't Hospitaal Sl® Elisabeth en getoonzet door M. Volc- kaert, Kapelmeester onzer S' Martinus- kerk. ■k Alles was ten beste gelukt, doch, bijeen onvoorzien voorval, kon men geen electri- citeit genoeg bekomen om de kerk te ver lichten. 't Was waarlijk jammer. Anders zou de kerk in" haar feesttooi onder al dat licht een betooverende aanblik opgele verd hebben. Echter dit alles zal zondag aanst. wel beter gaan, dan zal de kerk verlicht wezen en pater Isidoor, de onvermoeibare en talentvolle predikant zal, na het Lof van 5 uren, den Aalste naars zijn afscheidssermoen komen predi ken. De naaml. maatschappij van electrici- teit (Boucaert Cnta) Brussel, was met de verlichting gelast. De gansche stad door wapperde de nationale vlag, de feestviering",was bijna algemeen ook'des avonds waren enkele huizen verlicht. Aan den catholieken Kring l'Union, b Groote Markt, prijkte in de hoogte het beeld der Onbevlekte Maagd en'de verlichting des avonds was overheerlijk en prachtig. Eene eervolle vermelding verdient de verlichting der woning van M. Jozef Van Mespelgem, bakker, Lange* Zoutstraat. Ware men door het slechte weder niet verhinderd geworden, de verlichting zou bijna alge meen geweest zijn. Tijd ontbrak ons om een bezoek te brengen aan de S'Jozefskerk, doch men verzekert ons dat de versiering meer een voudig dan die onzer Sl Martinuskerk ten hoogst bekoorlijken aanblik ople verde. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen is opperbest geiukt en heeft alle verwachtin gen overtroffen. Het welsprekende woord van den E. Pater Willebrordus lokte dagelijks ontelbare geloovigen ter kerke nooit zag men hier zooveel volk, zulke godsvrucht, zulke geestdriftniettegen staande hun lastig werk en het ongunstige weder hebben onze brave werkers de sprekende bewijzen van hun geloof en hun betrouwen willen geven de Hemel koningin zal hare parochie zegenen voor die blijken van kinderlijke liefde. Na de sermoenen zongen al de aanwezigen met heiligen geestdrift het roerend Jubellied der Onbevlekte. De kerk was prachtig versierd te midden van 't weelderige groen prijkte het nieuwe beeld van O L. Vrouw van Lourdes rustend op haar troon te midden der blanke rozen en ontelbare lichten. Deze plechtigheden zijn bekroond ge weest door de vurigheid der parochianen die meest allen tot de H. Tafel genaderd zijn en aldus de rijkste vruchten van dien onvergetelijken jubile mogen verwachten. Onze lezers zullen zich herinneren dat M. Daens 11a de kiezingen van October igo3, tijdens welke hij zijn best deed om voor de liberalen te doen stemmen, be weerd heeft dat de geuzen niet meer riepen Weg met de" Catholieken 1 Die zonderlinge Christen wilde daar door zijne judasserij verschoonen. Wij hebben vroeger reeds aangetoond hoe bespottelijk die bevestiging was. Wij komen er op terug om een feit aan te halen dat voor het woord van M. Judas eene klinkende logenstraffing is. Wij lezen in Het Laatste Nieuws van 28 Nov. 1904, het verslag van een feest dat plaatsgreep te Molenbeek. De laatste Woorden van dat verslag luiden als volgt. De heeren Hardies, Voorzitter der liberale Jonge Wacht, en Schepen Met- tewie hebben verders, het woord gevoerd en het banket is gesloten geworden met een daverend Van 't ongediert der papen Verlost ons Vaderland Niet waar, M. Daens, de geuzen schreeuwen niet meer Weg met de papen I ANDER FEIT. In hetzelfde blad van 3o1104, lezen wij het gedacht van een Antwerpsche groene strijder. De groote meerderheid der christen b Demokraten van Antwerpen wenschen b een kartel tusschen de drie antiklerikale partijen. Het gehate ministerie zoo- haast mogelijk ten val brengen blijft ons innigst verlangen. Zonderlinge Christenen I Zij wenschen den val van het ministerie dat door een Combistenregeering moet opgevolgd wor den Zij verlangen saam te spannen met de geuzen en socialisten die ons den gods dienstoorlog zullen brengen En die mannen meenen dat zij het recht nog hebben zich te beroepen op hunne christene gevoelens Zij verrichten het werk van Judas p^^Wieeen abonnement nemen aan voor 't jaar lOOIï. ontvan gen het blad te beginnen van heden tot Nieuwjaar KOHTIXOO8. I)E DENDERBODE ver- schijnt. den Woensdag en Zaterdag van elke week en eteeft Zondags een boei end bijvoegde 1-mengel- werk, welk op liet einde een schoon boekdeel vormt. Men kan zich nbonneeren aan DE DEI\DEltDODE op ons bureel, bij de brief dragers en op het postbu- reel waardoor men be diend wordt. Zie voor waarden aan't hoofd onzes blads. I>e abonnementsprijs wordt vooitAF betaald. (i H A T I 8.— Al wie zijn visiet- kaartje zendt SINT-JANSBODE, Sint-Truiden, zal twee gratisnummers van dit blad, 8 bladzijden, ontvangen. Q+o/J Aolof Verleden Maan OldU üdlbü. dag is ten stadhuize de verpachting gedaan voor eenen termijn van drie jaren, te beginnen met 1 Januari eerstkomende, van den ontvangst der plaatsgelden op de markten van de'stad. De totale opbrengst dezer verpachting heeft de huidige jaarlijksche pachtsom overtroffen met 7195 franken. De verschillige markten en de stadsbel zijn toegewezen aan August Marcel, de markt van kiekens, gevogelte, wild voor 5,220 aan August Marcel, de eier- en botermarkten voor 3,040 aan Fcrd. Poriau, de ajuin- en aardappelmarkten voor 5oo aan Lodewijk Vinck, de varkens- markt voor 3,700 aan Pieter Lafon, W. Van Ren- terghem, Ad. Scheerlinckx, de vleeschmarkt voor 20,200 aan Lodewijk Vinck, Hip. Ver- beeren en F. De Brakeleer, de groenselmarkf en de kramen,vr 19,200 aan Leo Bruylandt, de fruit markt voor 1,940 aan P. Lafon.de graanmarkt voor i5 aan P. Viersé, de stadsbel voor 170 Te samen fr. 53,q85 En volgens Groene Pie is onze weke- lijksche marktdag aan 't vervallen. De marktdagen vervallen en de pachters beta len meer, hoe kan de hMd van Chipka dat uitleggen AALST.— Onze Oude Gnrde, 't liberaal muziekske van Ridiridiri prot prót próóöt vier de zondag 11. de Ceciliafeest... Neen, neen dat kan het niet geweest zijn; immers liberalen en geuzen den feestdag vieren van eene heilige, foei foei wat denkt ge wel van de ridders der vrijgedachte die er zouden tegenwoordig zijn l?f! Maar kom, kom laten wij dat nu ter zijJe en deelen wij meê wat men ons ver- z< kerde 't Was er koud op d'eetpartij, nog kouder dan in Siberiën... en daarbij er heerschte een bijna onverdragelijke geur... immers de sauciessen waren aan gebrand... 't Is vooral in de vergaderingen der sec tiën dat Groene Pie een armzalig figuur maakt. Men bemerkt weldra dat men een kneukel voorhanden beeft die verloren geloopen is. Domweg zit hij daar te kij ken lijk 'nen uil op 'nen kluit. En als er te stemmen valt, weet hij niet wat te doen hij heeft het niet begrepen en eindigt met zicli te onthouden. Maar zie daar heeft hij Pilatus aan zijne zijde niet, die inblazer speelt.. Ook begint men den spot te drijven met de familie Daens. Wij willen niet vragen waar al de uilen wonen die dien Uil van Chipka naar de Kamers zonden immers duizenden kie zers stemden niet persoonlijk voor hem zij stemden voor de groene candidaten uit rredelijden voor eene weduwe en weezen aan welke men onderstand beloofde. Ware het morgen te herkanzen Groene Pie vloog bij de anderen uilen den bosch in Wat de liberalen verheerlijken. De godsdienshaters en logiebroeders te Parijs willen een gedenkteeken oprichten van zekeren de la Barre, die over omtrent anderhalve eeuw door het Fransch Parle ment veroordeeld werd om de H. Sakra- mentsprocessie beleedigd, de ergste gods lasteringen uitgebraakt, ontuchtige liedjes gezongen, zedelooze boeken aangeprezen het kruisbeeld onteerd en andere heilig- schenderijen gepleegd te hebben. La Chronique, een der organen van het Belgisch liberalismus, vindt dat men zelfs te lang gewacht heeft om dien eerloo- zen heiligschender te verheerlijken Daar aan kan men nog eens oordeelen wat het liberalism is alle heiligschenderijen en beeldstormerijen worden door de geuzerij goedgekeurd en aangeprezen, en daarin zijn de socialisten het met de liberalen eens. De keizei* van Duitsehland is ter jacht naar stekelverkens in Hoog- Silezia. Als Denderbode en zijn Adjudant daar woonden, 'k en gaf geen spelle voor hun leven, gaf ik geen spelle voor hun leven, want die Keizer mikt juist. Dat schrijft Groene Pie... Dus Den derbode wordt stekelverken verweten en, ware hij in Hoog Sileziën, de keizer zou hem doodschieten... hem doodschieten... En De Denderbode dood o dan zou het een olietje wezen voor de uilenfamilie van Chipka, dan zou De Denderbode haar in den W'g niet meer loopen, dan zou zij ongestoord hare volksfopperij kunnen voortzetten, zonder tegenspraak kunnen liegen, bedriegen, beleedigen en lasteren, ongeweten haar verraderszieltje aan de francmagons verschacheren en den judas penning opstrijken, dan zou zij vrij en vrank den schijnheilige kunnen uithangen en O. L.Heer 'nen vlassenbaard aanspet- ten... Maar neen de wensch van Groene Pie zal niet volbracht worden. De Den derbode hoopt nog vele jaren het masker der uilenfamilie te kunnen afrukken ach ter de welke zij hare volksfopperij ver bergt. Adjudant. Een der voornaamste en alomgeachte familiën onzer Stad komt pijnelijk getrof fen te worden door 't afsterven van den heer Philemon DE WOLF, Ridder der Leopoldsorde, Oudlid van den provincialen Raad van Oost-Vlaan- deren in den welken Hij verscheidene jaren 't Canton van Aalst vertegenwoor digde, Oudvoorzitter en Oudrechter aan onze Rechtbank van Koophandel, alhier overleden in den gezegenden ouderdom van 83 jaren, voorzien van de HH. Sacra menten der stervenden. De eerzame overleden was een voor beeldige familievader, een man aanmin- nelijk van karacter, dienstveerdig en lief dadig, een koene en vastberaden verde diger der groote catholieke Zaak. Zijne nagedachtenis zal bewaard blijven bij al wie hem kenden. Lijkdienst, Maandag 12 December 1904, om 10 lltmen, ter S' Martinuskerk, te Aalst. Begrafenis teErpe R. I. P. Catholieke Kiezers van het Arrondissement Aalst. De catholieke Kiesvereeniging van hel Arrondissement Aalst heeft een bestendig bureel ingericht hoofdzakelijk gelast met de nauwkeurige herziening der Kiezers lijsten en voorts met de politieke bewer kingen. Het secretariaat is gevestigd ten lokale van den catholieken Burgerskring, Korte Zoutstraat 44, te Aalst en open alle Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van 8 tot n ure 's morgends op de andere dagen en uren blijft de beambte ten dienste onzer vrienden uit alle ge meenten, mits op voorhand te verwitti gen. Voor alle dringende gevallen gelieve men zich ten lokale voornoemd te bege ven of er te schrijven. Komt te verschijnen Sl MICHAEL'S ALMANAK, gebonden in fraaien omslag met gekleurden wandkalender,inhoudende tal van schoone illustraties en boeiende novellen. Te verkrijgen ten bureele van dit blad tegen 0,60 centiemen franco per post 0,70. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag i i December 1904, M. DeWaele, Kerkstraat. Quo Vadiü de José Tïn- cliant y <>on/.alcH Cale. o Creemboter. Markt van Zaterdag 10 December 1904 220 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 358 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2860 kilogr. Worden gevraagd Machienbreisters om te huis te werken Een dienstmeid van 3o tot 40 jaar Een kleermaker, (halve gast) Eene goede kleermaakster. Vragen werk Een werktuigkundige Een smeder, 17 jaar Een persoon voor 3 of 4 uren per dag, voor bureel- of handelshuis Verschillige jongelingen van 16 tot 20 jaar Eene goede werkvrouw vraagt dage- lijksche posten Een magazijnier. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. STAD AALST. Schouwburg. De vertooning der Rederijkkamer DeCatha- rinisten zal OM 7 UREN STIPT 's avonds aanvang nemen in plaats van om 5 1/2 uren. AALST. Congregatie der Juffers- Vrijdag 11. vierde Mejuffer Celine Van den Bossche hare gulden Jubelfeest. XVïj laten u zelf oordeelen. Gelooft ons niet op ons woord. Hecht geen geloof aan het zeggen van eenen vreemdeling maar leest het onderstaande verslag van eenen inwoner van Aalst en vormt uw eigen oordeel. Mr Gustave Scheerlinck, 62, Leopold straat, te Aalst, zegt ons Ik leed sedert vijfjaren van zoo scherpe nierpijnen, dat het mij dikwijls onmogelijk was te buk ken noch te zitten dag en nacht was ii zonder rust mijn water was rood en troebel, de middelen bleven zonder uitslag en ik voelde mij verkwijnen ik was zon der moed en hopeloos, toen mij een vriend van de Foster Pillen voor de Nieren sprak en ik haalde er bij Mr De Valckeneer, Apotheker, te Aalst. Eindelijk had ik het zoo lang getrachte middel gevonden, want na zes dagen be gon ik reeds eene beternis in gansch mijn lichaam te gevoelen en na veertien dagen was ik teenemaal hersteld. Ik ben zeer tevreden over zulk eenen onverhoopten uitslag en wil die pillen rechtzinnig aan bevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Wat veroorzaakt rheumateuk Rheumn- tiek wordt veroorzaakt door urinezuur, welk zich in de spieren en de gewrichten gekristalliseerd heeft. De a Foster Pillen voor de Nieren lossen dit urinezuur op en helpen de nieren het uit het lichaam te voeren (in de urine). Door alzoo de oor zaak der ziekte weg te nemen genezen de Foster Pillen d volkomen. Verzekert u dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren gave, van de zelfde soort als die welke M. Scheerlinck, gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Belangrijken nuttig. De Zakatlas die als premie wordt aangebo den aan eiken kooper van de Atlas-Cho- colade, verkocht aan i,35 fr. het pak in al de huizen Delhaize Gebroeders Cle, merk den Leeuw. Deze atlas bevat 19 kaarten in kleurendruk en geeft de nauw keurigste inlichtingen nopens de bevol king en de oppervlakte van ieder land. Cluysen. Honderdjarige. Er worden groote toebereidselen gemaakt tot het vieren op 22 December 1904 van den hondersten verjaardag van Mejuffer Berlina De Sadeleer, geboren te Kerkx- ken, bij Aalst. Zij bezit nog ten volle hare verstand vermogens en geniet eene goede gezondheid. Opgepast Gij allen die hoest, oud en jong, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt onmiddelijk den Borst siroop Depratere van kleurlooze teer er tolubalsem siroop. Hij alléén geneest zon der gevaar, terwijl andere onbekende re mediën schadelijk zijn voor hart en maag en de longvezeltjes verbranden. 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Een gelddrager van de bank te Brussel vond eene portefeuille met 192,000 fr. Hij bracht ze terug aan den eigenaar, een rijken advocaat der hoofdstad en kreeg tot belooning de kolossale som van. io fr. De twee gebroeders Van Bogaert, te Meirelbeke, in dienst bij den heer Drory, keerden zondagavond naar het kasteel huns meesters terug, toen, gekomen langs den steenweg, zij in het naburig bosch een schot hoorden lossen. Verzekerd zijnde dat wildstroopers in het bosch waren, besloten zij deze te vol gen. Te midden van het bosch gekomen, bemerkten de gebroeders Van Bogaert, drie personen, met het geweer op den schouder. Een der gebroeders kon zich niet weerhouden te roepen Ah kerels, ik heb u herkend De wildstroopers, zich verloren ziende, sprongen op de gebroeders Van Bogaert en sloeg hen zoo geweldig bij middel hun ner geweerkolven, dat dé twee ongeluk- kigen, badend in hun bloed, bewusteloos gelegen hebben, tot 's anderdaags 's mor gens. Geneesheer D'Haenens, van Meirel beke, heeft de slachtoffers de noodige zor gen toegediend hun toestand laat weinig hoop op genezing. Wij hebben dezer dagen gemeld dat een i7jarig meisje van Antwerpen, met eenen jongeling te Brussel was aan gekomen (men zegt dat zij van Parijs kwamen) zich in eene kamer van een hotel had gezelfmoord. De jongeling, die op het oogenblik van den zelfmoord niet bij haar was, werd opgezocht en deze schijnt nu gekend te zijn. Het is het wapen waarmee het meisje zich doodde, welk het gerecht op het spoor bracht. Dit wapen was namelijk eenjofficierenrevolver en de eigenaar ervan is nu gekend, 't Is het militaire gerecht dat zich met de zaak bezig houdt. De officier zal vervolgd wor den voor oplichting eener minderjarige. De honderdste verjaardag van Mevr. Cuylits. Woensdag werd Me vrouw de weduwe Jacques Cuylits, ge boren Marie Stevens 100 jaar. Zij werd den 7 December 1804 te Gaesbeek ge boren. Haar echtgenoot was Schepene der stad Antwerpen, Stokhouder der balie en Voorzitter van den Provincie raad. De gevierde weigerde alle bezoek van de Overheden te ontvangen, Haar wensch is, zoo eenvoudig mogelijk gevierd te worden. Bloedige diefstal te Zulte. De policie had vernomen dat zekere Emiel Verschueren,32 jaar oud, landbouwwerk- man, die opgezocht werd voor de zaak van den kiekendiefstal te Zulte, in het logementhuis De Krane, Dendermond- schensteenweg, 202, verbleef. De kerel had in het huis eenen valschen naam opgegeven en verkeerde in bank breuk. Verschueren is de kerel, die bij de jacht op de dieven in de Leie gesprongen en overgezwommen was, terwijl men eerst dacht dat hij verdronken was. Donderdag morgend, om 7 ure, bega ven zich drie agenten met een aanhou dingsmandaat naar het logement. Verschueren werd geroepen en zegde seffens zijnen valschen naam. De policieagenten die de persoonbe schrijving van den kerel hadden, bracht- ten hem niettemin naar het policiebureel van de 7* wijk. Aan de Antwerpsche statie werd Ver schueren in een rijtuig gestopt. Eene vrouw was gevolgd. Zij wilde ook in het rijtuig stappen en vroeg zelfs aan Verschueren, die reeds aan 't rijden was Geef mij uw geld af. De agenten moesten haar verwijderen. Donderdag namiddag, rond 5 uren, heeft men op de rails, aan de statie van Borgerhout, het vermorzeld lijk gevon den van eenen piqueur van den ijzeren- weg, die door eenen expresstrein moet verrast en in stukken gereden zijn. In het statiegebouw overgebracht, herkende men het verminkt overschot als zijnde dat van den 55jarigenFrans DeBrandeleer, woon achtig Schijnpoort. Men heeft de over blijfsels verders in eenen zak naar het St. Erasmusgasthuis gevoerd. Hat parket van Kortrijk heeft zich naar de grensgemeente Herseeuw bege ven om onderzoek te doen in eene poging tot ontriggeling van eenen trein, ter plaatse waar de weg op eenen 8 meters hoogen dijk ligt. Men begrijpt wat ramp die misdadige poging had kunnen teweeg brengen. Te Aarseele is, tijdens het luiden voor het Lieve Vrouwenfeest, de klok uit den toren gevallen. Het zware voorwerp (de klok weegt 7000 kilos) werd in zijnen val tegen gehouden door de gewelven, zoo dat er geene ongelukken gebeurden. In een hotel te Ieperen heeft men eene geheime stokerij ontdektde inrich ting was volledig en men moest binnen eenige dagen beginnen te werken. Het materieel is in beslag genomen. Op den Drenk te Turnhout was vrouw Devleeschhouwer aan 'naar werk bezig, toen de petroollamp eensklaps bij toeval van de schouwplank op de bran dende kachel viel. De petrool ontplofte en het vuur deelde zich mee aan de klee- ren der vrouw. Gelukkig kon men haar de brandende kleeren van 't lichaam ruk ken, zoodat zij enkel lichte brandwonden bekwam. Een die het middel gevonden heeft, om zich met kleine kosten eene kolossale populariteit te verwerven, is de aartsrijke kasteelheer, bezitter of medebezitter van fabrieken,mijnen en andere wiiistgevende zaken, senateur Boël van Court Saint- Etienne. Die groote philantioop heeft namelijk toegelaten dat de arme inwoners der ge meente en het omliggende in zijne bos schen het doode hout komen rapen, maar onder zekere voorwaarden, namelijk mits betaling van 1 frank vergoeding per jaar. Maar, die frank is voor hem zelf niet, hoor Neen, heel de ontvangst van die taks, welke volgens een liberaal-democra tisch blad eene belangrijke som moet bedragen, wordt besteed om speelgoed te koopen dat, te gelegenheid van St- Nicolaas moet verlot worden onder de leerlingen van twee klassen der officieele school. Doe hem dat eens na, Catholieken In het Walenland heeft de storm met groote hevigheid gewoed. Te Charleroi had een rukwind de daken van vier werkmanswoningen in de rue du Prince afgerukt. De bewoners vlucht ten in allerijl, er het was meer dan tijd, want nauwelijks waren zij buiten, of de achtermuur der huizen stortte in op eene lengte van tien* meters. Het overige van de huizen staat op 't invallen, zoodat de overheid allen toe gang aan de bewoners motst verbieden. De koolmijn van Mambourg.aan welke dehuizekens toehooren, heeft de onge- lukkigen een onderkomen bezorgd. Te Jumet heeft de storm de werkhuizen der smederij en de ketting- en ketelfabriek doen instorten op eene lengte van 60 en eene breedte van 12 meters. 5o werklieden zijn hierdoor van arbeid beroofd. Dijnsdag avond is te Hodimont tVerviers) brand ontstaan in het laken fabriek van M. Fauchamps en in de aan grenzende hoedenfabriek van MM. Col- paert en Lacroix. Het vuur brak uit op de verdieping en verspreidde zich op ongehoorde wijze. De pompiers van Verviers en van Hodimont waren spoedig ter plaats, doch al hunne werkingen moesten zich be palen bij het vrijwaren -er omliggende gebouwen. De gendarmerie van Verviers is ter plaats geroepen, om de orde te hand haven. Van de uitgestrekte gebouwen blijft nog slechts een onmetelijke puinhoop over. Eene groote hoeveelheid koopwaren die in magazijnen lagen, is door het vuur vernield geworden. De zeer aanzienlijke schade is door de verzekering bestreden. Een groot getal werklieden zullen door deze ramp broo deloos gesteld zijn. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk idem 5 Huwelijken. J. Coppens, landb.. met F. Gysens, br. K. De Wolf, bed. mett L. Coesens, z. b. P. Boel, bed. met P. Simonet, z. b. OVERLIJDENS. C. Ballinckx, vr. Gowie, z. b. 3o j.f Kapellestr. E. Verhulst, wr De Smedt, stoelvl., 75 j., Esplanadestr. 1 kind onder de 7 jaren. TE EEKLOO. Alle slag van Operatiën, speciaal het radikaal genezen van BREUK, WATERBREUK, UITZAKKING der LIJFMOEDER, (matrice), enz., op 8 tot 14 dagen tijds, Te raad plegen Zondag en Dijnsdag van 8 tot 10 uren en Donderdag tot den middag. Ook per brief. 2214 Handelend Geneesheer Dr H. LOWIE. Zaterdag 10 December. 1904. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 6,5o a 0,00 Boter per 3 kil. 6,93 a 8,01 Eiers de 25 2,75 a ,000 Viggenen,per koppel 45,00 a 55,00 Vlas. de 3 kil. 0,00 a 0,00 Ajuin de 100 kil.volgk.w, 21,00 a 00,00 Er was o baal ter markt. Primé, fr. 000 Ordinaire fr. 000. Aalsterhop 1904 beschikbaar fr. 142,50 tot fr. 145.00 de 5o kil. POPERINGHER Stadhop 1904 be schikbaar fr. 137.5o de 5o kil. Markt kalm. GENT 9 Decern. Tarwe, per 100 kilos fr. 17,00 a 00,00 Rogge 19,00 a 00,00 Haver 18,00 a 00,00 Garst 18,00 a 00,00 Boter per kilo 2,70 a 0,00 Eiers per 26 3,96 a 0,00 ANTWERPEN, 9 Decern. Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100 kil. fr. 18,00 a 18,25 Rogge 14,25 a 00,00 Wintergerst 00,00 a 00,00 Zomergarst i6,75 a 17,00 Haver 17,00 a 17,50 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën 20,00 a 20,5o De kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 0,00 a 0,00. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. i,5o a 1,60. De aardappels per zak 7,00 tot 8,oo fr. De eieren betaalde men per a5 stuks fr. 4,00 a 4,25. VEEMARKTEN, GENT, 9 Decern. Getal te koopgestelde hoorenbeesten 431 Melkkoeien 29 Vette koeien 510 Groote ossen 2 Stieren 47 Jonge ossen 3i j Magere beesten io5 Vaarzen 56 j Schapen 37 Varkens 284 Lammeren o Loopers 8 Kalveren 86 Viggens 484 Stieren i® kw. 0,80 2®kw. 0,70 3ekw. 0,60 Koeien o,85 0,75 o,65 Vaarzen 0,82 o»75 0,60 Ossen o,8h 0,78 o,63 Varkens 0,96 o,85 0,00 Kalveren 1,20 0,90 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 8 Decern. Ter veemarkt werden te koop gesteld: 5go Ossen, 241 Stieren, Koeien en Veerz. 975 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,68 a o,g3, Stieren o,58 a o,86, Koeien en Veerzen o,58 a 0,80. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld 714. Prijs per kilogr. fr. 0,80 1,00 a 1,18. BRUSSEL 9 Decern. Kalverenm. Getal te koop gesteld 240, per kilogrt op voet fr. 0,90 a 1,18. Huidenmarkt Ossen o,g5 a i,o5 stieren 0,80 a o,85, Koeien en Veerzen o,g5 a z,oo, Kalveren x,35 a 1,45.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2