Donderdag iS December 1904 3 centiemen per nummer. 569,e Jaar 3698. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Matige liberalen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM w Postzegels. Een oud gebed tot Maria. DE DENDERBÖDl Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE •UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 14 DECEMBER 1904. Tot hiertoe had men in het blauwe kamp getracht de legende van matigheid te behouden, ten minste voor het kliekje Hymans en C*. Doch een vóór een zijn die mannen gaan loopen en thans komt ook de leider M. Hymans lees opzijn Brusselsch M. Immense de vlag te strijken. Hij heeft in volle Kamer een ambtenaar die, in eene openbare verga dering van GELooviGEN, bekend had innig aan de Kerk Cliristi te zijn verkleefd, uit gescholden als een gevaarlijk magis traat. I Hij zinspeelde op den heer Massa, Substituut te Tongeren welke op het Eucharistiek Congres van Hasselt het woord had genomen. Het was dus geene politieke vergadering de heer Massa sprak ook geene politieke redevoering uit, hij sprak over geloof en apostolaat tot den arme. Hij wordt door den blauwen Bouddha in den ban gedaan de liberale vloek wordt over hem uitgesproken in name van den geuschen syllabus die, o spot ternij vrijheid van geweten heet 1 Doch als de geuzen over de vrijheid van geweten spreken, moeten die woor den verkeerd worden gelezen en in hate lijke onverdraagzaamheid veranderd, ten minste als het catholieken geldt. De heer Hymans M. Immense betwist dus aan de catholieke ambtenaars het recht openlijk hun geloof te belijden. Als men op een congres van geloovigen niet spreken mag, zal men er ook niet mogen tegenwoordig zijn, or.der een libe raal bestuur. Evenmin zullen die vrijheidlievende geuzen toelaten dat de catholieken amb tenaars ter kerke gaan want door die daad belijden zij openlijk hun geloof. Zij bekennen daardoor den pauselijken Syl labus en de Encycliek aan te kleven, en zulke magistraten, zulke ambtenaars boe zemen geen vertrouwen in aan de geuzen Den ketel in zullen zij uitroepen en de het vonnis door de Avenir van Door nik over hen uitgesproken zal uitgevoerd, zal voltrokken worden I Dat luidt En zij die kunnen afgezet worden, s dienen in 't oog gehouden en de EERSTE maal dat ze verkeerd gaan, lees naar de kerk gaan zal men ze afstellen zonder plechtple- ging 1 Hoor nu hoe de heer Immense zien uit- 36e Vervolg. De onschuld had, in een woord, een zeldzamen triomf behaald over dwaling en dwazen spoed, om er niet meer van te ifet bekend worden van het telegram uit Dieppe, maakte de zaak natuurlijk nog veel erger. De commissaris Grand had het bericht geerne stil gehouden, maar daaraan was geen denken Het was zijn plicht er de hoogere ambtenaars meê in kennis te stellen en weldra liep ook dit nieuwske van mond tot mond. Hij had geen ongelijk gehad, toen hij in zijne wanhoop uitriep Dat ontbrak er maar aan De neerlaag der Sandbanksche policie was volkomen. De toon van de dagbladen werd nu hoe langer hoe spottender. Wat waren dat voor menschen daar in Sandbank, die geen man van eene vrouw konden onder scheiden Wat was dat voor eene policie, die op de dwaaste vermoedens en zonder een schijn van bewijs bleef vasthouden aan het denkbeeld, dat het een man moest geweest zijn, die den moord had bedre drukte volgens de letterlijke vertaling van de Annales Parlementairbs Ik heweer dat een magistraat die bezield is met gevoelens als deze welke de taal ingegeven hebben, gevoerd door den Substituut van Tongeren op het Eucharistisch Congres van Hasselt dat die magistraat een gevaarlijke magistraat is. Ik beweer dat een magistraat, wiens geest in zulke mate beheerscht wordt n door de godsdienstige gedachte ver dacht kon worden in de oogen van hen die zijn godsdienstig geloof niet deelen. Ik zeg dat, wanneer een magistraat den godsdienstigen geest zooverre drijft, er bedreiging bestaat voor hen die zijne godsdienstige overtuiging niet deelen. En verder Ik zeg dat het rechterlijk ambt de magistraten zekere beschei- denheid oplegt, zekere gematigheid in 't openbaar belijden hunner (gods- dienstige) denkwijze. Wat de Brusselsche leider zegt van de magistraten is toepasselijk op al de staatsambtenaars, zonder eenig onder scheid. Zij, allen, zijn bedreigd, het is waar maar zij ook zijn gewaarschuwd en met hen al de vrijheid lievende bur ners voor wie verdrukking en dwinge- andij hatelijk zijn. Die waarschuwingen zijn gericht tot hen die reeds benoemd zijn. Het spreekt van zelfs dat, in zake van nieuwe benoe mingen, onze geuzen het voorbeeld zullen volgen van hunnen diep bewon derden held Combes, die in een openbaar document komt aan te kondigen dat alleen republikeinen dat is godde- loozen tot een staatsambt kunnen geroepen worden. Ook het walgend stelsel van verklikkerij door den Fran- schen minister gebruikt. Zullen zij in praktijkstellen. Geene enkele catho lieke benoeming meer, riep de Ave nir die we reeds aanhaalden. En om die catholieken te erkennen zullen de blauwe speurhonden worden uitgezonden. Wij zullen ze zien staan, met het zwart nota boekje in de hand, aan de portalen der kerken zij zullen komen luisteren aan de sleutelgaten der huisdeuren om te hooren wat er in den schoot der familie gebeurt zij zullen rond de vrije, goede scholen slenteren en aanteekenen waar de kinderen die zulke scholen bijwonen, gehuisvest zijn. En voldoet dit niet dan zullen zij, de mortelbroeders met de taak gelasten inlichtingen in te winnen. Zij stellen er hunne eer in een Vadecard, een Mollin te zijn. ven en dat maar den eerste den besten bxj den kraag vatte, die toevallig in het Ma rine-hotel verbleefHad dan ook de vrouw, die nu in Frankrijk was aangehou den, niet gedurende dienzelfden tijd in het Marine-hotel vertoefd De commissaris Grand, Robert Power en Tom Brusel bogen het hoofd onder dien storm van verwijten. Op eigenaardige manier vertoonde zich het bijzonder karakter der drie beambten in de manier waarop zij hun ongeluk droegen. De commissaris wreekte zich op Power Power zweeg en scheen met ge latenheid de neerlaag te dragen. De detec tive was de eenige, die zijn goed humeur wist te behouden. Toen hij den eersten schok eenmaal was te boven gekomen, vertoonde zijn gelaat weer den ouden op- geruimden glimlacb en vertrouwde hij weer volkomen op zijne scherpzinnigheid en zijn goed geluk. Zij hebben ons leehjk beet gehad, dat is zeker, zegde hij met zijn geliefkoos de uitdrukking. Wat konden wij ook an ders verwachten, hé Wij zijn verslagen, goed maar dat is wel grooter mannen dan ons overkomen I... Ik heb eens een inspecteur bij ons gekend, een kerel als een klok, dat is zeker die hetzelfde over kwam als ons gebeurd is. Hij had den rechten man, precies als wij, maar de kerel slipte hen} tusschen de vingers. En wat gebeurde er De arme Sampson, zoo heette hij, werd uit den dienst gejaagd, Wat in Frankrijk gebeurt, zullen wij ook hier zien toepassen, want die hate lijke walgende judasserij is door onze geuzenpers verheerlijkt Niet een geu- zenblad heeft de verklikkerij afgekeurd. Zij hebben ze verdedigd of doodgezwe gen als zij de schaamteloosheid tot de goedkeuring, niet dorsten drijven. De taal van M. Immense verwondert ons niet wij bekennen dat rechtuit. Wij hebben de geschiedenis der geuzen ge volgd, stap voor stap, en altijd bemerkt hoe onverdraagzaamheid onze liberalen zich aanstelden. Wij hebben de woorden niet vergeten van den heer Laurent Catholieken benoemen is eene dwaasheid, het is een schelmstuk.» Dit brutaal gezegde heeft M. Immense in zachtere woorden uitgedruktt, maar niettegenstaande blijven, in den grond, de gedachten dezelfde. Gevaarlijke en verdachte personen zal M. Hymans niet noemen En daar iedere geloovige ver dacht is, zulllen geen catholieken tot een staatsambt meer geraken, als de geuzen las zijn. Gij die de vrijheid lief hebt, vergeet dat nooit I Men leest in de Godsdienstige Week van Vlaanderen Vele menschen als ze postzegels gebrui ken voor brieven of druksels, scheuren het opschrift af, waar te lezen staatNiet bestellen op Zondag. Velen doen dat, peinzende dat dit opschrift een nutteloos bijvoegsel is aan den postzegel. Andere doen het omdat zij het hebben zien doen en alzoo hebben zij de ge woonte aangenomen. Sommige ook doen het om zeker te zijn dat hun brief intijds zou besteld worden, niettegenstaande den Zondag of anderen wettigen feestdag. Het meestendeel van de menschen den ken dat ze alzoo zeer wel doen en dat hunne handelwijze door niemand kan afgekeurd worden. Wij zullen daarover een woordje zeg gen: i° Dat opschrift is in voege gebracht door Minister Vandenpeereboom ten voor- deele van de postbedienden. Door dat opschrift zijn de briefdragers niet verplicht uren verre te loopen op den Zondag, om 't een of 't ander geschrift, te bestellen. Alzoo kunnen zij op den Zondag wat rust genieten en hunne christene plichten gemakkelijk kwijten. Die maatregel, door Minister Vanden peereboom genomen, beviel aan iedereen, uitgenomen aan de liberalen en aan de geuzen, die den maatregel bespot hebben en hatelijk hebben willen maken. Om dien maatregel tegen te werken, heeft men in al de liberalen bureelen dit opschrift afgescheurd van de postzegels sommige catholieken, die nog al de gewoonte heb ben van na te apen wat hunne tegenstre vers doen, hebben het ook gedaan en onbedacht hebben zij den christelijken maatregel van den catholieken minister, onvrijwillig,maar openbaarlijk afgekeurd. Eenvoudige en christene menschen, dit ziende doen van menschen van hoogeren stand, hebben het nagedaan en alzoo is de gewoonte bijna algemeen geworden. Wij zeggen dat het beklagenswaardig is en dat die handelwijze rechtstreeks strijdt met de Zondagsrust. 20 Is men bevreesd dat zijn brief niet intijds zou besteld worden, men haalt eenvoudiglijk met de pen of met het pot lood het opschrift van den postzegel door. Wij verstaan geheel wel dat, in vele om standigheden, de Zondag geen beletsel mag zijn tot den handel of tot noodza kelijke betrekkingen. Met het 0 opschrift door te halen, vernietigt men de waarde van den post zegel niet en dat is een groot punt. 3° Bemerk wel dat de postzegel, alhoe wel bij gebruikt geweest is, nog waarde heeft in den handel. In België is de ge bruikte postzegel niet geacht zoo is 't niet in andere landen, waar hij zeldzamer is als bij ons, juist gelijk bij ons de postzegel van Ceylon, van Gibraltar, van China, enz. gezocht wordt van de liefhebbers. Onze Belgische postzegel zonder het opschrift is zooveel als een gescheurde of vernietigde postzegel en heeft dus bijna geene waarde meer. Hoeveel duizenden Belgische postzegels worden niet van kant gewezen, omdat zij onvolmaakt of onvolledig zijn. Is het niet jammer dat ze maar goed meer zijn om te verbranden, als zij hadden moeten dienen om geld te slaan, bijv. voor onze Missiën van Afrika en andere landen, alsook voor 't ondersteunen van vele werken van liefde, Wij vragen onze lezers en lezeressen rooit het opschrift van eenen postzegel af te scheuren, maar indachtig te zijn, dat hij een bewijs is van onze genegen heid voor de Zondagsrust, dat hij van waarde is, en, ongeschonden, veel goed kan helpen stichten. mijnheer Geen mensch die een hand naar hem uitstak Tien jaren later, toen hij stil op een dorpke leefde van zijn pen sioen, want dat hadden zij hem nog ge gund, zag hij zijnen naam met groote letters in al de dagbladen gedrukt en werd hij geprezen als de knapste detective, die de Engelsche policie ooit gehad had, zijn lof werd op alle tonen gezongen, uitgeba zuind Zijn rechte man was de rechte man geweest. Deze had het zelf bekend en wat meer zegt, bewezen Maar ik weet niet, besloot Brusel, op min of meer neerslaclitigen toon, of de arme Sampson wat meer als dien lof er voor gekregen heeft. Ik weet niet of zijn chefs bij hem zijn gekomen en behoorlijk vergiffenis hebben gevraagd voor hunnen misslag en of een dankbaar vaderland hem toen be hoorlijk beloond heeft... Dat kan ik niet zeggen. Gij hebt schoon te praten, viel Grand in. Wat ik weet, is, dat ik een verloren man ben!... Ik ben gek geweest, dat ik naar u geluisterd heb... Ik zou mij de haren uit het hoofd kunnen trekken als ik er aan denk, dat ik zoo ezels dom ben ge weest, een oogenblik aan dat gekke praat je van dien Power te gelooven. Gek praatje wel alle... viel de detective met de grootste drift uit, slechts met moeite een krachtigen vloek bedwin gende. Als gij uw eigen ezels dom wilt noe men, kommissaris I mij goed, maar wij zijn het r.ict 1 gek praatje 1 Dat gek praatje was het eenige, het ware, het echte spoor Wij zijn van het begin af op het echte spoor geweest Ik kan het niet helpen, als gij het niet belieft in te zien, maar ik blijf op mijnen post, wie er ook weg loopt. En dat is zeker ik zal er verduiveld goed oppassen, dat er geen tien jaren over heen gaan vóór ik gelijk krijg. En gij helpt mij, niet waar, ouwe jongen be sloot Brusel, de hand met hartelijkheid op Robert's schouder leggende en hem trouwhertig in de oogen ziende. Nu ik moet zeggen, gij zijt el kander weerd gij zijt almachtig slimme kerels viel de commissaris in, de twee vrienden met minachting van terzij aan ziende. Die vrouw die ze in Frankrijk aangehouden hebben, schijnt gij heel en al te vergeten Ga uwen gang maar, de tective 1 Ik heb u niets te zeggen en Po wer mag u helpen, zoover hij niet in mij nen dienst staat, maar mij vangt gij niet meer, daar kunt gij op tellen Ik denk ook niet, dat wij uwe hulp in de eerste maanden noodig zullen heb ben, commissaris, merkte Brusel droog aan. Later zullen we zien. Later, riep de vertoornde commis saris in de grootste woede uit. Nooit I... Nooit laat ik mij door een van u beiden meer beet nemen I Als ge nu nog meer dwaasheden wilt uitzetten, moet ge het voor u zelf verantwoorden, detective 1 Ik weet wat ik te doen heb Koninginne, smett'loos rein 1 Laat ik immer de uwe zijn De uwe in 't leven, in den dood, De uwe in lijden, angst en nood, De uwe in kruisen, in den strijd, De uwe in tijd en eeuwigheid. Koninginne, smettloos rein, Laat ik immer de uwe zijn I Moeder, hoop en troost in smarte Moeder, tot u smeekt mijn harte 1 Lieve Moeder, help steeds mij 1 Sterke Vrouwe, sta mij bij Kom dan Moeder, bid met mij Kom dan Moeder, lijd met mij Kom dan Moeder, strijd met mij I Kom dan Moeder, blijf bij mij Gij kunt mij nu helpen, o machtige [Maagd, Gij wilt mij nu helpen, o liefdrijke Maagd, Gij moet mij nu helpen, o trouwvolle [Maagd. Gij zult mij nu helpen, o barmhartige O Maagd vol genade, der christenen kracht, Gij, toevlucht der zondaars, zoo teeder en [zacht, Gij, troost der bedrukten, houd immer [de wacht Wie heeft ooit vergeefs uwen bijstand ge vraagd Wie heeft u gesmeekt, zonder vrucht rei- [ne Maagd U bid ik vertrouwvol in kruis en in smart, Maria helpt immer, schenkt zalving aan ['t hart. Ik roep met betrouwen in leven en dood Maria helpt immer in leed en in nood! Dat g'loof ik, en hiervoor wil 'k sterven [verheugd. Maria geleid mij naar d'eeuwige vreugd. Vrij naar het Duitsch. Catli. YVerUmanakring. Kerstboom. Zooals op voor gaande jaren heeft het bestuur van den Catholieken Werkmanskring besloten eenen Kerstboom op te richten voor zijne leden. Wij nemen te dien einde de eerbie dige vrijheid een beroep te doen op de milddadigheid der weldenkende burgers van de stad. Wij verhopen, dat, gelijk voorgaande jaren onzen oproep warm zal beantwoord worden en dat men het kerstgeschenk on zer brave werklieden zal indachtig wezen. Men zal de voorwerpen met dank ont vangen bij den Eerw. Heer Noterman; bij M. Ivo Vlassenbroeck, schrijver van den Kring, of, in den Werkmanskring zelve. Dank op voorhand, HET BESTUUR. Zou men mogen vragen, wat dat is, commissaris, als ge het niet al te onbe scheiden vindt, dat ik er naar vraag vroeg Brusel met tergende bedaardheid. Wat ik te doen heb, vervolgde de commissaris kalmer, hoewel 't inwendig nog bij hem kookte, is in de eerste plaats aan M. Sint-Alba te schrijven. Ik wil mijn geweten tot rust brengen ik zal hem eer biedig om vergiffenis vragen. Ik ben geen man om met een dollen kop windmolens te gaan bevechten ik heb bovendien een gezin, ik heb kinderen waaraan ik denken moet ik zal trachten den slag af te wenden, die op mijn hoofd zou neêr- komen, omdat ik mij in een onbewaakt oogenblik heb laten meesleepen. Met een blik van verachting zag Brusel onder het diepste stilzwijgen den commis saris aan. Doe zooals ge goeddunkt I sprak hij toen op gansch anderen en veel ernstiger toon. Dat is uw zaak en niet de mijne. Ik zal niemand beletten zich in het vuil te wentelen, ais dat eenmaal zijne keus is Gij gaat met mij meê, niet waar vervolg de hij, zich tot Power keer.-nde. Ik begin nu eens een goed licht in de zaak te krij gen. Reken op mij, zooals ik op u reken I Geloof mij, het zal goed afloopen. Ik heb in Londen onder mijne oversten een paar vrienden, die mij niet zullen afvallen, als ik hun alles vertel. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1