Donderdag 22 December 1*M4 5 centiemen per nummer. 569teJaar 5700 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat ons zou te wachten staan. HET GEHEIM Nieuw Volkslied. EEN EN ANDER. DÈDENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is .- tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQLE 811UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3ie bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, ai DECEMBER 1904. Hoe heviger de apostaat Combes en zijne trawanten worden in hunnen strijd tegen de R. C. Kerk, ja, hoe meer zij vooruitgaan, hoe helscher zij den gods dienstoorlog doen woeden, hoe meer zij ook door onze Belgische blauwen en rooden bewonderd en bewierookt wor den. Nu vooral dat zijn ontwerp der schei ding van Kerk en Staat verschenen is, kent hunne geestdriftige bewondering geene palen meer. Zij verheffen hunnen onvergelijkelijken maconnieken broeder tot in den derden geuzenhemel. En niet te verwonderen het bedoeld wetsontwerp beantwoord in alle pünten aan 't gene zij hier in België zullen pogen invoeren indien zij eens aan 't bewind geraken. Om onze geachte lezers te laten oor- deelen willen wij er den beknopten inhoud van laten volgen r Artikel I. Alle geldelijke bijlagen voor den eeredienst worden afgeschaft van den 1 Januarien geen priester zal meer iets trekken van den Staat. Artikel II en III. Na twee jaren worden al de cathedralen, kerken, pasto rijen, bisschoppelijke woningen aange slagen. (lees gestolen I Artikel IV. Oude bisschoppen en priesters zullen nochtans een mager pen sioentje trekken. Artikel V. Men zal de voormalige kerken kunnen huren aan hoogen prijs 1 Artikel VI. Geen vreemdeling zal mogen den kerkdijken dienst doen Artikel VII, VIII en IX. De pries ters zullen moeten rekening geven van al wat inkomt. De politiecommissaris zal de rekening gaan onderzoeken. Artikel X. De priester, die zijne re kening zal vervalscht of verborgen heb ben, zal van 16 tot xooo fr. boet krijgen, of gevang van 6 dagen tot een jaar. Artikel XI. Geen kerkelijke plech tigheid als processiën, bedevaarten mag buiten geschieden. 't Is verboden van aan zijn huis, of op eene openbare plaats, een kruis, een beeld van de H. Maagd, of iets derge lijks te plaatsen. 37e Vervolg. Bij ons onder de detectives vallen dik wijls zulke dingen voor daar hebt ge hier bij uwe plattc-landspolitie geen be grip van maar onze oversten weten dat. Houdt u aan mij, Power, wat er ook ge- beure als ge mij helpt, bezweer ik u dat alles goed zal afloopen De toon van den detective was zoo har telijk en tegelijk zoo overredend, dat Po wer zich gemakkelijk liet overhalen de gevraagde belofte af te leggen zijne over tuiging stemde volkomen met die van zijnen vriend overeen. De sombere voorgevoelens van den commissaris Grand zouden intusschen maar al te spoedig bewaarheid worden. De hoofdinspecteur van het graafschap deelde hem schriftelijk meé, dat hij het beter had gedacht een ander ambtenaar, die uit de stad Dover zou komen (tegelijk met de gearresteerde vrouw) met de han deling der zaak te gelasten, terwijl de detective Brusel bijna tegelijkertijd naar Londen werd teruggeroepen met de op- Artikel XII. Geene plechtigheid, geene vereeniging mag zelfs in de kerk gehouden worden zonder uitdrukkelijke toelating van de politie. Artikel XIII. In de plaatsen, waar men de kerkelijke plechtigheden gewoon lijk verricht, mag men geene politieke vereeniging houden. Artikel IV. Die tegen een der 3 vo rige artikels misdaan heeft, zal gestraft worden met eene bost van 5o tot 1,000 fr., of r5 dagen tot 3 maanden gevang. Artikel XV en XVI. Wordt gestraft met too tot 1000 fr. boet, of 6 dagen tot 3 maanden gevang, die eenigszins iemand gedwongen heeft een godsdienstig werk te verrichten. Artikel XVII, XVIII, XIX en XX. De zelfde straffen loopt in, alle priester die door sermoenen, aanspraken, onder wijzingen iemand zal beleedigd, gekwetst in zijne eer of iemand bedoeld hebben enz. enz. Artikel XXI. 't Luiden der klokken hangt geheel en gansch af van de po litie Ziedaar, geachte lezers, hoe onze blauwe en roode geuzen het bij ons zouden willen verwezenlijken, ja, ziedaar wat ons te wachten zou staan. Maar onze Grondwet zou er zich tegen verzetten en haar herzien om het toe te laten lijk zij het verlangen zou zoo ge makkelijk niet gaan, daar men nooit dé twee derden d<.r stemmen zou kunnen bereiken die vereischt worden. Maar de geusche 0 Journal de Char leroi heeft het gevonden en heeft een wetsontwerp voorgesteld 't welk zou toe laten de Fransche godsdiensthaters ge deeltelijk na te volgen zonder onze Grondwet te moeten herzien. De vergoeding aan de Bisschoppen, Kanunniken en Pastoors is door onze Grondwet gewaarborgd maar ze bepaalt het bedrag niet. Door eene eenvoudige wet zou bepaald worden dat de Bisschoppen als vergoeding zullen ontvangen 100 fr. en de Pastoors 75 franks. Onderpastoors moeten er niet bestaan, ze zijn de dienaars van de Pastoors en wie een knecht houden wil, moet hem maar betalen. Overigens volgens de liberalen en socialisten moeten er geen priesters be staan de priesters zijn ongediert, immers men hoort het hun langs de straat huilen Van 't ongediert der papen.... tot zoo lang dat Pietje de dood zijne klauwen niet vertoont.... Maar dan 1 I merking, dat hij van het verder onderzoek der Sandbanksche zaak was ontheven, aangezien men zijne diensten elders beter geloofde te kunnen gebruiken. Ik moet weg zegde de detective aan Robert Power, aan wien hij den dienstbrief voorlas. Plezierig is het nu precies niet van hooger hand zoo'n langen neus te krijgen, vooral als de keus van nature reeds zoo lang is, maar daar geef ik niet om. Ik zal de lachers wel weer op mijnen kant krij gen en wie het lest lacht, lacht het best Als ik u, beste kerel, maar niet zoo alleen hier moest laten, ze zullen u hier het leven zuur genoeg maken, reken er op! maar daar is niets aan te doen. En intus schen zult gij de oogen open houden hé en uwe ooren ook Gij zult spoedig van mij booren, vriend, en naar ik hoop niets als goed nieuws 1 De detective had juist gezien er brak na zijn vertrek voor Robert inderdaad een moeilijke tijd aan. Brusel had hem be schermd zooveel hij kon en Power had zich geeme onder de hoede van zijn ouderen en meer ervaren vriend gesteld, voor wiens open eerlijk karakter hij meer had leeren gevoelen. Hij bespeurde, dat hij een gewichtigen steun had verloren en dat juist op een oogenblik, nu de we reld hem voor de tweede maal in zijn le ven den rug toekeerde en ieder hem met koude, zooal niet met vijandige blikken Wat de kerken aangaat deze zouden, volgens 't ontwerp van den a Journal de Charleroi b behouden blijven maar men zou ze openbaarlijk aan den meestbieden de verhuren voor een termijn van jaren. Ziehier hoe het Waalsche geuzenblad het uitlegt en ons voorspelt wat ze in 't schild voeren De Grondwet zegt geen enkel woord d over de kerken. De gemeenten kunnen ze aan hare bestemming ontrekken, ze tot puin laten vervallen, ze afbreken, i) zonder dat de Grondwet daar iets in te zien hebbe. Enkel wetten, bij eenvoudige meer- derheid gestemd, doen uitspraak over het lot dier gebouwen, en de liberale meerderheid van morgen behoudt in dat punt de volledigste vrijheid. Niemand onzer vrienden zal onzen lasthebbers aanraden de kerken af te i> breken. Maar wij zien niet, waarom de catholieke secte alleen de kerken a zou mogen gebruiken, en dat nog kosteloos Indien de vrijmetselaars er voor- deel in zagen zich in een kerk te )i vestigen, daar zou niemand iets kunnen tegen inbrengen, wel te a verstaan indien zij hoogeren prijs en betere voorwaarden stellen dan n de catholieken der parochie. Dus onze parochiekerken aan den Eere dienst ontroofd, gesloten en openbaar verhuurd aan den meestbiedende om te dienen tot vrijmetse'iaarslogiën, theaters, danszalen, slapelhuizen, enz. enz., net gelijk ten tijde der sansculotten. Maar zal dit alles zoo gemakkelijk gaan als de geuzen het wel denken Wij voor zeggen het hun Ze rekenen zonder den weerd..; De Belgen en vooral de Vla mingen zijn meer dan eens opgestaan ter verdediging van hunne godsdienstige vrijheden. Men denke niet dat die helsche heiligschenderijen lijdelijk zouden aan zien worden. Neen, stroomen bloed zou den er vloeien om aan de geuzen te be letten hunne goddelooze plannen ten uitvoer te brengen. De liberalen zouden den burgeroorlog ontketenen en het Vaderland naar den afgrond voeren. De houding van zijnen chef maakte Het Congoleesch Volkslied of, beter gezegd, het nieuw Belgisch Volkslied, in gegeven door de beschaving en de colo- nisatie van Congo, Vlaamsch en Fransch gedicht van G. Antheunis, muziek van Gevaert is versche nen. hem daarbij het leven nog moeilijker. De commissaris vertelde aan eenieder, die het hooren wilde, hoe schandelijk hij door de onhandigheid en dwaasheid van zijnen ondergeschikte was misleid en dat hij dus niet de mir.ste schuld aan het gebeurde had. Bij de enkele gelegenheden, dat hij Power persoonlijk te woord moest staan, was zijn toon ruw en bevelend, om niet te zeggen beleedigend. Robert's ambtge- nooten deden al het mogelijke om hem belachelijk temaken; de grappen over den dokter-diender schenen onuitput telijk en Power had dikwijls moeite ge noeg om zich bedaard te houden en niet zijne handen uit te steken, ten einde de zen of genen een gevoelige kastijding toe te dienen. In zulke oogenblikken dacht hij eraan zijn ontslag te nemen en Sandbank den rug toe te keeren, gelijk hij het in zijne vorige woonplaats had gedaan er mocht dan van komen wat men er van wilde Slechts eene zaak hield hem vooralsnog van dezen stap terug en wel zijn nog on verzwakte belangstelling in den Rob- Roy-Villa-moord. Er was nu eene vrouw aangehouden zij was, onder begeleiding van Engelsche politie-beambten, op reis naar Sandbank, waar zij ieder oogenblik kon verwacht worden. Power verlangde haar te zien. Zijne overtuiging omtrent de schuld van Sint-Alba bleef wel is waar ongeschokt, maar de onverwachte wen ding die de zaak genomen had, bracht hem toch in verwarring. De Vlaamsclie tekst luidt als volgt De tijd spoedt heen en bakent reeds de baan Waar ook nieuwe wegen ons wenken Wij volgen fier en zullen langs de laan Ons roemrijke vaadren gedenken Is uw bodem hier klein ginds toch wacht u een strand, Als een wereld zoo groot, waar uw vlag staat geplant, Moedig vooruit, dappere telgen Eenig en vrij, vast hand in hand God omsluite in zijn zegen der Belgen Vorst en Land 1 Uw lange vreê heeft, meer dan kamp en Uwe vuisten verhard bij het werken, [strijd En wat gij schiept en bouwde wijd en zijd Droeg uw eerlijken naam en uw werken. Zwelt uw ader te nauw voor uw bruisende bloed Laat het stroomen daarheen als een vruchtbare vloed. Moedig vooruit, dappere telgen Eenig en vrij, vast hand in hand God omsluite in zijn zege der Belgen, Vorst en Land O ITeil'gft grond, der vaadren erve en bouw Door hun zweet en bloed ons verkregen Of verre of na, wij zullen houw en trouw Hunne zonen bewaren in zegen. Wijken kinderen uit, hier toch vaardig geschaard. Zijn er duizenden steeds en beschermen den haard. Moedig vooruit dappere telgen Eer.ig en vrij, vast hand in hand God omsluite in zijn zegen der Belgen Vorst en Land De Congoleesche Hymne. Gevaert is erg misnoegd omdat zyne muziek van deze hymne door een blad van Brussel werd afgekondigd, waarschijnlijk met de meeplichtigheid van een persoon van het dienstpersoneel uit het Conservatorium, die de kopij in zijn bureel zal weggeno men hebben. Hij had gewenscht de Hymne, waar voor de koning hem de eer had aangedaan zelf naar zijne woning te komen, eerst korten tijd vóór de Nationale feesten open baar te maken, onder voorbehoud, ze door jonge frissche stemmen en met bege leiding van speeltuigen, nogmaals eerst voor den koning uit te voeren Deze uit voering zal nu zooveel mogelijk bespoe digd worden. Als de koning en Gevaert met die kara mellen BRABAN50NNE zijn gediend, ons ook goed I (Handelsblad). Kon die vrouw zijne medeplichtige zijn Op welke wijze en in hoeverre stond zij met de misdaad in verband Volgens het telegram, dat indertijd aan den commissaris Grand was afgezonden, was haar naam Charlotte Duvivier en had zij zich aangegeven als gouvernante in betrekking bij M. John Hunter. Power herinnerde zich woordelijk het gesprek, het welk hij in de kleine kroeg, tegenover het Marine-hotel, met den huis knecht gevoerd had en derhalve ook, dat deze hem de Fransche gouvernante van den Engelschen edelman als eenige vreem de, onder de logeergasten van het hotel hadden opgenoemd. De detective, die in Dieppe op den uit kijk had gelegen, was dus volkomen juist ingelicht. Maar dit alles helderde nog niet op. Hoezeer hij zijne hersenen ook in spande, hij kon geen goede oplossing vinden voor de vragen, die aanhoudend voor zijnen geest opdammerden, Hij be sloot intusschen geduld te oefenen en de plagerijen van zijne kameraden nog een tijd lang te verdragen. Na de vergissing, welke met M. Sint- Alba geschied was, waren de overheden voorz chtig geworden. Vele formaliteiten, die in acht genomen werden, deden de reis langer duren dan anders het geval zou zijn geweestmaar eindelijk kwam de gevangene dan toch met haar geleide te Sandbank aan, om onmiddelijk in de zelfde cel, die de groote financier een korten tijd met zijne aanwezigheid had Het a Arbeidsblad geeft voor Octo ber op 7 nieuwe stakingen, waaraan deel namen 845 vrijwillig en 218 gedwongen stakers. Tevens duurde het verschil in de glas nijverheid tusschen patroons en werklie den voort. Van de zeven stakingen kwamen er drie voor in de metaalnijverheid, twee in de steenkool nijverheid, eene in de weef. nijverheid en tene in de druknijverheid- Vier hadden voor doel, het beletten van de verzwaring der arbeidsvoorwaar den de anderen beoogden verhooging van loon, het heraannemen van doorge zonden werklieden, het doorzenden van eenen meestergast. Eene enkele staking hielp de werk lieden hun doel bereiken. Al de andere mislukten. •k t- Fransch-Belgische handel. Vol gens de Fransche statistiek vermindert de invoer van Belgische producten in Frank rijk sedert eenige jaren op gevoelige wijze. Inderdaad, gedurennde de tien eerste maanden dezes jaars bedroeg 't cijfer van invoer 254,392,000 frank, terwijl bet in igo3 en 1902 respectievelijk 261,397,000 fr. en 271,149,000 fr. bedroeg. Daarentegen neemt de uitvoer uit Frankrijk naar België van jaar tot jaar toe. In 1902 zonden de Franschen ons in de tien eerste maanden, voor 514,393,000 fr., in igo3 voor 520,579,000 fr. en in 1904 voor 541,190.000 fr. koopwaren. Het is vooral de rijtuignijverheid, die een groot deel van den Franschen invoer in België uitmaakt. Het cijfer 3,438,000 fr. is dit jaar alweer tot 7,260,000 fr. ge stegen. Dit schijnt te wijten te zijn aan den grooten invoer van automobielen van Fransch fabrikaat. Bureelgerief. Binnen kort zal men in aanbesteding stellen de te leveren be- noodigdheden voor het departement der ijzeren wegen. Er moeten 228,000 potlooden geleverd worden, 36,ooo liters inkt, 3,375,730 pennen, 20,000,000 spelden, 43,000 kilos (40 millioen meters) garen, 5o,ooo kilos lak, 9000 riemen papier, 5,23o,ooo brief omslagen. Daarbij moet gevoegd worden eene kolossale hoeveelheid andere voor werpen, zooals karaffen, glazen, inkt potten, scharen, pennemesscn, pennen houders, enz. vereerd, achter slot en grendel te worden gebracht. Robert Power had gezorgd, dat hij haar kon zien, vóór zij in de gevangenis ver dween. Het was Iaat in den avond toen de trein, waarin Charlotte Duvivier zich be vond, het station binnenstoomde en Ro bert bad zich zoo weten te plaatsen, dat hij haar bij het verlaten van den wagon in het oog kon houden. Tot zijne verras sing zag hij een schoon, rank, oogen- schijnlijk nog zeer joqg meisje, dat bittere tranen weende en met driftige gebaren hare zwijgende bewakers om meélijden scheen te smeeken. Charlotte Duvivier was niet geheel zon der vrienden. Zij bevond zich nauwelijks in hare cel, toen een deftig heer, door eene dame en een kind vergezeld, het bureau van politie binnentrad. De heer had geheel het voorkomen van een landedelman zijn gelaat toonde aan dat hij veel in de open lucht verkeerde en ongetwijfeld gewend was, het bestuur zij ner landerijen in eigen persoon na te gaan, maar toch hadden zijne manieren iïts eigenaardigs, dat duidelijk deed uitko men, dat hij ook in andere kringen dan die der dorpsfamilics gewoon was te ver- keeren. Zijne vrouw „vertoonde zich in hare eenvoudige, maar smaakvolle klee ding, in alle opzichten als eene dame uit de groote wereld, (Wordt oortgwet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1