Zondag Januari 1903 36^Jaar 5703 3 centiemen pernummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Nieuwjaarsgiften aan den Paus. Jules Moulinassb. 'Victor Delvaux. Onze wet op de arbeids-onge vallen.- 3D IE IMI-ATsT met den Witten Baard. iierekeningen wegens landbouw. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SlIIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdi.g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«in dit blad. AALST. 3i DECEMBER 1904. Inschrijving geopend door de Veree- niging der catholieke Dagbladschrij vers van België. Bij het openen, onder de hooge be scherming van Zijne Eminencie Cardinaal Goossens, Aartsbisschop van Mechelen en van HH. Iloogw. De Bisschoppen van België, der inschrijving voor de Nieuw jaargiften aan den Paus, stellen wij ze, dit jaar, om te beantwoorden aan eenen wensch van den H. Vader, gansch bij zonderlijk onder de bescherming van Ma ria Onbevlekt Ontvangen. Te gelegenheid van het Vijftigste ver jaren der verklaring van het geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis, heeft de H. Vader het inzicht het bedrag dezer in schrijving te besteden aan de werken tot Behoud van het geloof te Rome en in 't bijzonder aan het bouwen van paro chiale [kerken in de nieuwe wijken van Rome die er geene bezitten. Sedert vijf en dertig jaren wordt te Rome een langzaam maar aanhoudend werk van ontbinding van den godsdienst voortgezet. Gebruik makende van den nieuwen toestand en van de ellende der werkende klas, zijn er zich in de eeuwige Stad anti-catholieke sekten komen vesti gen, die getracht hebben er hare leerstel sels te verspreiden door alle middelen boeken, vlugschriften, dagbladen, predi katiën. De vrijmetselarij begunstigt deze onderneming uit al hare macht. Rome, de stad der Pauzen, ontchristenen, dat ware, volgens hare overtuiging, aan het Catholicism, zijn eerste bolwerk ontruk ken. Deze anti-catholieke propagande be schikt over ontzaglijke hulpmiddelen, vooral geleverd door Engeland en Ame rika. Onder hare werking werden te Rome scholen; patroonschappen, avond scholen en toevluchthuizen vermenigvul digd, tot welke men de kinderen der armen aantrekt door het lokaas der koste loosheid. Sedert lang reeds had de Heilige Vader catholieke scholen gesticht, doch deze zijn niet voldoende. Het werk tot Behoud van het geloof werd gesticht om, voet voor voet en op allerhande gebieden, de pogingen der sekten te bestrijden. Dank aan dat werk werden er naaischolen, avondscholen, toevluchthuizen, patroon schappen en ander instellingen van dien aard gesticht, waarvan de weldadige uit werksels zich reeds doen gevoelen. Doch Rome kan, in de stad zelve, niet al de geldmiddelen vinden welke voor zoo groote behoeften vereischt worden. Ten einde doelmatig weêrstand te bieden aan de pogingen welke door het goud der buitenlandsche sekten worden onderhou den, moet het zijne toevlucht nemen tot de algemeene liefdadigheid der catholieke wereld. Verscheidene nieuwe wijken van Rome bevinden zich zonder kerken het volk is er zonder catholieke propagande. De H. Vader, pijnlijk getroffen door dezen toe stand, zou er willen in voorzien doch reeds gebukt gaande onder de lasten van het bestuur der Kerk, heeft Hij gebrek aan de onmisbare geldmiddelen. De noodwendigheden zijn dringend, vooral in de nieuwe wijk Ludovisi. Eene bevolking van 35,000 inwoners, in meer derheid arme lieden, bevindt er zich zon der parochiale kerk en de protestanten hebben er reeds eenen tempel opgericht. Verzekerd zijnde te handelen in over eenkomst met de inzichten van den H. Vader, aangemoedigd in dat ontwerp door Z. Em. den Cardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en van HH. Hoogw. de Bisschoppen van België, stellen wij aan de Belgische catholieken voor dat werk, duurbaar aan het hart van Pius X, te hunnen laste te nemen en, dit jaar, de op brengst der Nieuwjaargiften te besteden aan het bouwen eener kerk in deze wijk Ludovisi. Voor dat werk rekent de Heilige Vader op de kinderlijke genegenheid der Bel gen zij zullen zijne verwachting niet teleurstellen. Dit jubeljaar is gekenmerkt geweest door eene overvloedige uitstorting der genaden van Maria al hare kinderen zullen er hunne dankbaarheid willen voor betuigen, door eene grootere beweging van edelmoedigheid, ten einde deze god delijke Moeder waardiglijk te verheerlij ken in het werk dat de Heilige Vader on der hare bescherming heeft gesteld. Dat zal hun gedenkteeken zijn van het Jubel jaar der Onbevlekte Ontvangenis. Indien de inschrijvingen van één jaar Jaarvoor met voldoende zijn, zullen wij, toekomend jaar, het werk voortzetten tot cat het voltrokken zij. De onderneming it schoon, waardig van het cathclieke België en, indien elk zijnen plicht doet, door te geven volgens zijne middelen, is het welgelukken ervan verzekerd. De inschrijving is van heden af open. De inschrijvingslijst zal gelijktijdig me degedeeld worden door al de catholieke bladen van het land. De namen der inschrijvers zullen ver zameld worden in een album, dat aan den Heiligen Vader, met de opbrengst der inschrijving, zal overhandigd worden. Het Bureel van de Vereeniging der Catholieke Dagbladschrijvers De Ondervoorzitters, De Voorzitter. Gustaaf Dblvaux. De Schatbewaarder, De Secretaris, Frans De Ceuster. Leo Mallié. De inschrijvingen mogen gezonden worden ten bureele van ons blad De Denderbode, ofwel aan M. Leo Mal lié, Bergstraat, 52, Brussel. Wij hebben in ons vorig artikel eenige vragen gesteld, waarop wij ons gedacht moeten zeggen. Er is daar vastgesteld dat de baas voordeel trekt uit het werk dat het slachtoffer verricht, welk tijde lijk eene vergoeding heeft,. Hij trekt er zelfs zoo veel voordeel uit als het slacht offer zelf. Dat is natuurlijk gedaan om de plan trekkers die ongelukkige die overal de beste zaken bederven wat schrik aan te jagen. Een wezenlijk arbeidsongeval herstellen is billijk en schoon, maar er mogen daar geen misbruiken insluipen. Er mag van wege het slachtoffer geen berekening bestaan op buitengewone voordeel en en kansen. Wij vinden die schikking in de wetge ving nopens arbeidsongevallen van andere landen eveneens. Ziehier een deel van artikel 21 van de Nederlandsche wet Deze rente bedraagt per dag, de Zon dagen en algemeen erkende christelijke feestdagen niet medegerekend. a) in geval van geheele ongeschiktheid tot werken zeventig percent van het ver zekerde dagloon. b) in geval van gedeeltelijke ongeschikt heid tot werken een deel der sub. a ge noemde rente in verhouding tot de verloren geschiktheid tot werken. En als wij die bepalingen met de onze vergelijken dan moeten wij bekennen dat onze wet, onder dat oogpunt,voordeeliger is aan den werkman dan veel anderen, bij voorbeeld de Nederlandsche. Daar im mers wordt, bij gedeeltelijke arbeidsonbe kwaamheid, het gansche mogelijke bijloon aan den werkman afgetrokkenten onzent behoudt hij de helft. 32e VERVOLG. Wat dan begonnen Zou ik dan voor niets een groot vermogen verdiend hebben en naar huis gekomen zijn Dat is zeker voor niets, uw terugkeer zal de gravin overgelukkig maken en het geluk heeft haar in den laatsten tijd niet toegelachen. Zij zal weten, dat zij eenen vriend, eenen beschermer bij zich heeft en dat er nog iemand is, die voor Phillis zal zorgen. Zou ik mij zeiven aan haar bekend maken of wilt gij Gertruda eerst op de waarheid voorbereiden Ik heb er mijne rede toe, om hier te Chatterly onbekend te willen blijven. Waarom Omdat ik het ongeluk heb gehad, mijn hooggeboren zwager te beleedigen. Hij is zoo woedend op mij, omdat ik de begrafeniskosten van dat arme meisje be taald heb en eene belooning op cje ont dekking van den moordenaar stel', dat hij zelfs heeft getracht mij uit deze streek te verdrijven. O. mogelijk Het is een feit. Hij heeft aan M. Hurst geschreven, dat het hem hoogst onaangenaam was, een, vreemdeling tot zoo goed als naasten buurman te hebben en dat hij aan M. Hurst gaarne dezelfde som zou betalen, die deze van mij aan huur ontvangen had, wanneer hij mij terstond de huur opzegde. Nu, zegde M. Ford kalm, M. Hurst is een man van eer en ik ben overtuigd, dat hij zulk een verzoek geweigerd heeft. Hij antwoordde aan Chatterly, dat ik de huur tot en met Maart vooruit be taald had en dat het daarom niet in zijne macht stond, mij voor dien tijd van Cops- lei te doen vertrekken. Terzelfder tijd schreef hij mij eenen zeer vriendschappe- lijken brief, waarin hij mij van de kuiperij van Chatterly op de hoogte stelde en mij voor de verdere uitingen van dc vijand schap des landsheer waarschuwde. Ik zou niet weten wat Chatterly ver der tegen u zou kunnen doen, zegde Ford. Ik ook niet. Hij kan mij in de gezel schappen hier in den omtrek niet onmo gelijk maken, want hij is zelf niet genoeg gezien om dit teweeg te kunnen brengen. Hij kan mij ook niet, wat men noemt, doen boycotteeren, want zelfs, al verbood hij de aan hem onderhoorige pachters, mij levensmiddelen te verkoopen, dan zou ik alles, wat ik noodig heb, uit Salton of uit Willmington kunnen laten komen. Ware let niet om Gertruda, dan zou ik mij v.-oolijk maken over zijne vijandelijke ge zindheid, maar zooals de zaken nu staan, vind ik, dat het verstandiger is, mij nog voorloopig niet als Cecil Monkton hier bekend te maken. Wij willen op dat punt voor het oogen- blik niet aandringen wij zullen daar liever een afzonderlijk artikel over schrij- Kan die afhouding gewettigd worden Voorzeker. De tijdelijke rente welke men trekt is ne vergoeding voor geledene schade. Nu door dat bijloon vermindert de schade, dus moet ook de vergoeding ver minderen. Moest echter die bepaling van de wet van groot belang zijn, 't is te zeggen, dik wijls toegepast maar dat zal wel het geval niet zijn dan zouden wij wel het gedacht uiten dat de helft in 't voordeel van den patroon is overdreven. Immers dat bijwerk eischt van het slachtoffer eene te grootere inspanning, eene te grootere uitgave van krachten daar het lichaam niet in zijn normalen staat is. Wij meenen verders dat de gedachten nopens de hoeveelheid van de vergoeding totaal zullen omkeeren, en het eens als Ik zal er haar op voorbereiden, zij moet u zien en spreken, voor dat zij op reis gaat. Nog iets, March ik blijf 11 liever Mare noemen, opdat ik minder gevaar loop mij in het bijzijn van anderen te verspreken ik zal natuurlijk uw ge heim voor iedereen bewaren, maar voor mijne moeder mag ik daar immers wel eene uitzondering op maken Bij haar is een geheim even veilig als bij mij, dat gelooft gij toch wel Zeker. En, sprak Jaak Ford eenigszins ge dwongen, als wist hij zijne woorden niet juist te kiezen, ik zou zoo gaarne willen, dat wij beiden vrienden werden. Ik ben wel is waar een neef van den graaf, maar ik heb een even grooten afkeer van hem als gy- Cecil Monkton greep zijne hand en zij wisselden een krachtigen handdruk. Tus- schen beide mannen was een vriend schapsband gelegd, die tot het einde van hun leven zou voortduren. Kort daarna wandelde Jaak Ford lang zaam en in gepeins verdiept, naar Lane- House terug. XIV. HET GEHEIM VAN JAAK FORD. In de laatste week van November kwam M. Jim Cart, de nieuwe predikant van Chatterly met zijne jonge vrouw thuis. Zij reden in hun eigen poney-wagentje van de statie te Salton naar hunne wo-. natuurlijk zal aanzien worden dat de volledige vrijwaring van den werkman, dat is het levend werktuig (men vergeve ons die uitdrukking) tot de eerste uitgaven van de uitbating worde gerekend. Wij zijn echter nog zoo wijd niet en het is onvoorzichtig en dwaas zijn tijd vooruit te loopen. Wat is dat eene tijdelijke onbekwaam- heid en hoelang zal de werkman de helft van zijn loon als schadevergoeding dage lijks ontvangen Natuurlijk, tot als hij genezen is, zelfs al duurde de ongeschiktheid tot werken drij jaar lang. Doch ondertusschen heb ben er zekere plichtplegingen plaats welke baas en slachtoffer kunnen aanvragen. Men kan dan misschien reeds zien of er hoop is of niet op genezing. Als er hoop is op herstelling, dan gaat de schadever goeding haren gewonen gang voort. Doch als er geen hoop meer is op genezing en als het te zien is dat het slachtoffer kreu pel zal blijven dan komt een rir.dakkoord tusschen baas en werkman. De tijdelijke schadevergoeding houdt op en eene rente begint Over haar bedrag spreken wij aanstonds. Dat wordt beslist door den Vrederechter. Een voorbeeld. Een metser valt van de stelling en breekt zich den rechterarm. Hij won 3 fr. daags. De baas geeft hem thans i.5o fr. volgens de uitspraak van den heer Vrederechter die van«het ongeval, van de wijze waarop het voorviel, van het loon des slacht offers, van de gevolgen van hel ongeluk kennis heeft genomen. De doktors heb ben laten hopen dat onze metser kan ge nezen Doch zie, men weet niet hoe, de arm wil maar niet beteren. Drij jaar gaan om en het proces moet herzien worden. Dok tors worden geraadpleegd kan de arm nog genezen Is het antwoord Ja, dan gaat de tijde lijke schadevergoeding maar altijd voort. Is het antwoord Neen, de man is en blijft gebrekkig dan begint de jaarlijk- sche schadevergoeding van 5o t. h. welke drij jaar later in eene rente wordt omzet. Wie betaalt de doktor Wie levert de medecijnen en andere heelkundige toe stellen, zooals banden enz. Voor de zes eerste maanden is het de patroon. Na die zes eerste maanden, is het 't slachtoffer zelf. Is de keus van geneesheer en apotheker vrij Er is een onderscheid te maken. Als de patroon in zijn werkhuis een volledige geneees- en heelkundige dienst heeft in gericht en als daarvan in het werkhuis reglement melding is gemaakt, dan mag het slachtoffer zijnen geneesheer niet kie zen. Hij zal verzorgd worden door den geneesheer van het fabriek. ning, waar zij rond acht uren 's avonds aankwamen. Het was Dinsdag en zij hadden juist dezen dag tot hunne aankomst gekozen, ten einde 's Zondags in orde te kunnen zijn. Twee meiden en een hovenier maakten het dienstpersoneel van de jonggetrouw den uit. Doca, de keukenmeid, was reeds jaren lang bij M. Verity in dienst geweest, en dus eene oud gekende voor Maud. De dienstboden waren al sedert eenigen tijd in de pastorij, zoodat alles tot de ont vangst van het jonge paar gereed was en, nadat zij zich aan een smakelijk avond maal te goed gedaan hadden, begaven zij zich in het salon, waar Doca weldra met ernstig gelaat binnenirad. Met uw verlof, dominee, sprak zij, ik had u nog iets te zeggen. En dat is Doca vroeg Jim vriende lijk. Mej. Hoskin, de organiste, is bijna iederen dag hier geweest, om te vragen, wanneer de dominee en Mevr. Cart thuis zouden komen. De jonge predikant dacht even na en vroeg toen. Zal zij morgen terugkomen. Doca Zeker. Ik heb haar gezegd, dat het te laat was om nog iemand te ontvangen, waarop zij antwoordde dat zij dan morgen ten tien ure zou komen. 't Is goed, Doca. Zoudt gij nu zoo goed willen zijn den jongen naar M. Oli- Het kan ook gebeuren dat de patroon eene bijzondere overeenkomst sluit met eenen doktor en apotheker, gansch op zijne kosten in dat geval ook is de keus niet vrij. In de overige gevallen, mag het slacht offer zijnen geneesheer kiezen. Wij aan zien dat als eene gelukkige bepaling. Het is een voldoening voor den zieke, door die of die geneesheer behandeld te worden. Dat boezemt hem meer vertrou wen in, beurt hem op en draagt bij tot zijne genezing. Doch dat heeft eene keerzijde het zijn de rekeningen welke te betalen val len en het is de baas die betalen moet. Om de misbruiken te vermijden heeft het ministerie maatregelen genomen. Het heeft een tarief opgesteld van de moge lijke verwondingen en daarnevens vastge steld wat er voor de behandelingen mocht gerekend worden. Dat is gedaan bij het koninklijk be sluit van 3o Augusti 1904. Dit besluit is verschenen in het Arbeidsblad van de maand Augusti 1904, bladzijde 846 en volg. Wij bevelen dit nr bijzonder aan de patroon-nijveraars aan. Het kan soms van nutte zijn den tarief onder de hand te hebben. Welnu tot die vastgestelde hoogte en bedrag is de patroon verplicht te betalen. Gaat de rekening er boven, wordt zij eene apothekersrekening dan blijft het slacht offer voor het bovengaande verantwoor delijk. Het laatst verschenen bulletijn wegens den toestand van den landbouw, deelt eenige officieele cijfers mede, welke met belangstelling zullen gelezen worden. Melden wij vooreerst dat het getal der landsche doeningen, 't zij groote en kleine hofsteden, welk 277,754 bedroeg in 1901, geklommen is tot 290,000 in igo3. Het zijn vooral de kleine gebrui ken van 1 tot 2 hectaren welke in getal vermeerderd zijn 80,160 in 1901, 87,282 in igo3. Ér zijn ook een duizend tal gebruiken meer van min dan eene hectare, en i,35o van a tot 3 hectaren. Wel is waar zijn er ook 7 hofsteden bijgekomen waarvan de uitgestrektheid meer dan i5o hectaren bedraagt doch men moet daaruit niet besluiten dat deze nieuwe uitbatingen er gekomen zijn ten nadeele der kleine gebruiken. De uitba tingen van alle grootte, buiten die van 40 tot 5o hectaren, zijn in getal vermeer derd, en ook meer oppervlakte grond wordt beboerd. Dat is, indien het noodig ware, eene nieuwe logenstraffing aan dezen die be weren dat de landbouw gedurig en nood lottig in een klein getal handen wordt «amenget rokken. vier te zenden, en hem laten zeggen, dat wij hem verzoeken morgen, ten 9 ure, bij ons ti koinen ontbijten Ik zal 't terstond doen, antwoordde de dienstmeid. Toen zij zich verwijderd had, zag Maud haren echtgenoot met eenen glimlach aan. Daar hebt gij zeer wel aan gedaan Jim, zegde zij. M. Olivier zal u wel vol doende omtrent Mej. Hoskin inlichten. Uit den brief van M. Ford meende ik te moeten opmaken, dat zij eene tamelijk onbeschaamde vrouw is, maar Doca heeft mij verteld dat zij tijdens M. Jones bijna onafgebroken in het predikanthuis was. De hulpprediker kwam den volgenden morgen stipt op zijnen tijd, wenschte het jonge echtpaar geluk met hunne nieuwe woning, maar schudde misnoegd het hoofd toen de predikant over Mej. Hoskin begon te praten. Zij is alleenlijk woedend, omdat gij haar verzoek om ontslag uit de betrekking van organiste hebt aangenomen, M. Cart, zegde de hulpprediker. Zij heeft geld van zichzelve, maar zij wil hier met kracht en geweld toegang tot de voorname kringen verkrijgen en ik geloof dat zij haren post als organiste voor het middel daartoe hield. Ik heb reeds eene opvolgster voor haar benoemd, zegde Jim Cart, en ik hoop daarom, dat zij, 11a afloop van den bepaalden termijn voor het ontslag, Chat terly zal verlaten. Dat zal zij in geen geval doen. Zij Van 1900 tot igo3, is het getal peer Jen aangegroeid van 241,553 tot 248.503. De runders zijn van 1.657,494 stuks, geklommen tot 1,720, i5o stuks. De verkens klommen van i,oo5,5oi tot 1,283,406. De kweek der tarwe is verminderd I43,83o hectaren, in plaats van 168,957 J doch de gemiddelde opbrengst p. hectare, van 22,21 hectoliters klom tot 23,37. Vermindering ook voor het spelt, den masteluin, de zomergerst, de peerde- boonen, het koolzaa 1, het vlas. de tabak, de suikerijen, de suikerbeeten, de wortels en de roó klaver. Daarentegen is het bezaaide vermeer derd voor rogge, wintergarst, haver, boekweit, erwten, voederbeeten, rapen, klaver, spaansche klaver, alsook voor fruitboomen, hooiweiden en spurrie. De volgende meststoffen komen meer en meer in het gebruik kalk, plaaster, sodaniiraat, ammoniaksulfaat, b'.oedpoe- der, afval van wol, superfosfaat, guano, ijzerslakken, potaschlorruur, kainiet, lijn en raapkoeken, samengestelde meststoffen. Voor de voeding van 't vee, is het ge bruik van lijnkoeken en lijnmeel, in den laatsten tijd meer dan 5o ten honderd vermeer Jerd. Het gezamenlijke dezer cijfers, getuigt dat de toestand van den landbouw, be halve voor zekere vruchten, merkelijk ver betert. Indien de weêrsgesteldheid daarop niet zonder invloed is geweest, toch moet deze vooruitgang ook geweten worden aan de verspreiding van het landbouw onderwijs, aan de maatregels genomen ten voordeele van den kleinen eigendom, aan de ontelbare voordeelen welke de toelagen der regeering en de catholieke inrichting op den buiten, als een wel doende zegen over de landelijke bevol king verspreiden. Voor den landbouw wordt veel ge laan. Verbetering en vooruitgang, zijn het loon van dit werken. Eene roos die van kleur verandert Een der botanische kunststukken, waarvoor de Japaners vermaard zijn, is de van kleur veranderende roos. Die bloem is in de schaduw wit en in den zonneschijn rood. In den nacht of in eene geheel duistere kamer is die wonderbare roos sneeuwwit. Brengt men haar in de vrije lucht, dan begint zij terstond van kleur te veran deren, en de tijd, waarin zij geheel rood wordt, hangt af van de warmte en de kracht van het zonnelicht. Eerst krijgen de bloembladeren eene blauwachtige kleur, maar die wordt wel dra eene roodachtige en het rood wordt steeds sterker, totdat de bloem, welke een uur geleden lelieblank was, zoo rood is als een pioen. heeft hier een schoon huisje met hof ge huurd en leeft van hare renten. Mevr. Cart, ik moet u waarschuwen voorzichtig met haar te zijn, voegde de jonge geeste lijke er lachend bij. Mej. Hoskin vertelt aan iedereen, dat zij voornemens is eene zuster voor u te zijn. Ik hoop maar, dat Mej. Charles zich niet gemakkelijk uit het veld zal laten slaan, want hare voor gangster heeft haar eeuwige wraak ge zworen. En hoe staan de zaken verder in onze gemeente vroeg Jim. De graaf en de gravin van Chatterly zijn nog altijd op reis, hun dochtertje logeert op Lane-House en het kasteel is vol werklieden, die alles herstellen en vernieuwen. M. Match van Copslei heeft zich bereid verklaard, het traktement van de organiste met eene flinke toelage te verhoogen, indien men voor dc uitgesto ken som geene bekwame muziekkundige zou kunnen vinden. Ik geloof en weer glimlachte de hulpprediker, dat- Mej. Hoskin voor hem nog wel wat meer dan eene zuster zou willen zijn, maar dnarom beschouwt hij het als persoonlijk belang dat zij haar ontslag neemt. Voor het overige ben ik hier bij alle menschen zeer vriendelijk ontvangen. Indardaad, wanneer gij het mij vraagt, dan zóu ik zeggen dat deze gemeente met uitzondering van de organiste, voortref felijk is. Óp hetzelfde oogenblik kwam Doca binnen en zegde (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1