Donderdag 5 Januari 1D05 5 centiemen per"nummer. 56ste Jaar 5704 Er op nadenken ÜI111ARIS VAN POLITIE De he'sche draak. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM MAAR Wat? Nieu wj aarwensch DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE 8ULM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 4 JANUARI igo5 Vriend lezer, moest, voor het ongeluk van het land, het gebeuren dat de catho lieken de meerdeiheid verliezen, weet gij wat ons te wachten staat Hebt gij daarop reeds nagedacht Gij kent de catholieke Regeering, hare werking, hare verdraag zaamheid maar weet gij welk regiem haar zou opvolgen Eenige denken aan een ministerie van zaken, een ministerie dat niet tot eene partij zou behooren, geen politiek zou drijven, maar de zaken behandelen. De groene propheet bijzonder houdt dit staan, beweert het tegen alle waarschijne- lijkheid in maar hij doet het om u in slaap te wiegen. Daarom past op Neen, wij zullen geen ministerie van zaken heb ben maar eei e Regeering samenge steld uit hevige liberalen. Het kan gebeuren dat de socialisten hun aandeel krijgen in de portefeuilles het kan ook gebeuren van neen. Zekere roode leiders hebben geen lust, zeggen zij ten minste, de rol van Millerand te spelen, Millerand was de socialistische minis ter van het cabinet Dreyfus, gij leest, niet waar Waldeck-Rousseau, den uitvinder van de wet op de kloosterlingen, dank aan welke Combes ze allen uit het land kan drijven. Die wet, tusschen haakjes ge zegd, is door Dendergalm fel toegejuicht, zoo fel dat er een oogenblik gevaar is ge weest of hij had zich een bult gelachen tn dat staat toch zoo leelijk, meent hij. Ook voor Combes staat het orgaan onzer contróleurs in bewondering. De wet van Waldeck Rousseau viel ook nog al in den smaak van onzen groenen apos tel, M. A. Daens. Doch stappen wij er over zijn oordeel telt niet. Er zijn ook nog andere socialisten wien een tandje loutert voor een minister-porte feuille. Bij iedere gelegenheid stellen zij er hunne candidatuur voor en laten zij hoo- ren dat zij bereid zij nu den last en de eer op zich te nemen Of er nu socialisten zullen nestelen in het ministerie van morgen of niet, dat en is juist de belangrijkste kwestie niet. Het peerd ligt elders gebonden. De liberalen, er valt voor wat wil, zul len nooit eene meerderheid vinden van hunne partij. Zij zullen op de socialisten moeten rekenen de socialisten moeten voor hen stemmen en spreken moeten of van den eersten dag staat het ministerie in minderheid. Dat is zoo klaar als de zon dat en is niet te loochenen. 39e Vervolg. Gedurende al den tijd dat zij bij ons was, ging de edelman voort, is het gedrag van juffrouw Duvivier onberispelijk ge weest in alle opzichten. Ware dat niet het geval geweest, dan zou voorzeker noch mijne vrouw, noch ik op dit oogenblik hier zijn, voegde hij er bij. Maar wij hou den de beschldiging, die tegen haar is in gebracht, voor eene dwaze vergissing. Wij hebben ons gehaast naar hier te ko men, om ze op te helderen en juffrouw Duvivier zoo spoedig mogelijk uit haar onaangenamen toestand te verlossen. Ik geloof, dat wij daarmede ook de politie een dienst bewijzen, want gij zult mij toegeven, mijnheer de inspekteur, dat een tweede misslag in deze zaak de justicie in een zeer bespottelijk daglicht zoo stellen. De inspekteur antwoordde slechts met een afwijzend gebaar. Ik mag u wel zeggen, M. Hnnter I sprak hij, na een oogenblik te hebben dat zal gevolgen hebben de socialisten ZULLEN HUNNE HULP DUUR VERKOOPEN. Zij zullen zeggen Ah de liberalen heb ben ons noodig zonder ons kunnen zij niets 1 Dus zullen zij doen wat wij willen. En doen zij het niet, ehwel dan vliegen zij den dieperik in 1 Zij zullen tuime len 1 En vermits de geuzen aan de porte feuille houden lijk de duivel aan eene ziel, zoo zullen zij alles doen om hem te be waren, zoo zullen zij eer en goed te pande stellen om niet te vallen. Bijgevolg zal de Regeering van mor gen, het bestuur der geuzen hevig zijn, zeer hevig lijk Bara het reeds in 1888 voorspelde Als de liberalen nog aan 't roer komen zullen zij krachtdadig liberaal zijn. Van 1879 tot 1884 waren de liberalen, volgens Bara, zacht geweest, te toege vend Ale Gij ziet, reeds van hunne natuur af zijn de geuzen onverdraagzaam, hard en dwingelandsch I Wat zal het zijn als zij vooruit worden gestooten door de socia listen, de meesters in 't vak Duurbaar vaderland, harde tijden staan aan de deur, als al de mannen van orde en vrijheid, als de partijgangers van on derlinge toegevendheid en verdraagzaam heid hunnen plicht niet beseffen. Een onweder dreigt aan den gezichteinder eendrachtige werking alleen kan het ge vaar afkeeren. Ja, wat zal de cartelregeering van mor gen zoo al verrichten Tot welke schand daden zal de geuzerij gedreven worden door het roode janhagel Wij behoeven, om op die vragen te antwoorden, slechts het gewone gezond verstand te laten spreken. Wij kunnen ook, g> lukkiglijk de geschiedenis onder vragen en voordcel trekken uit hare les sen. Ziet, vrienden, naar Frankrijk. Wat gebeurt er daar Daar ook hebt gij hevige geuzen welke regeeren dank aan de steun van de socialisten. Wie houdt Combes boven water, als hij dreigt te zinken Wie redt hem uit den nood als hij gaat zieltogend neêrvallen Wie De socialisten. Zij uit haat tegen den Godsdienst en dan durven zij nog schaamteloos uitroepen Wij houden ons met den Godsdienst niet op; dat is eene private zaak, dat is voor ieder eene kwes tie van geweten De huichelaars Er zijn in dat groot land zaken aan 't licht gekomen van de hatelijkste ver klikking die men uitdenken kan Judas zelf zou er voor blozen. Al de bedienden nagedacht dat er zware vermoedens be staan tegen de jonge dame, in wien gij zooveel belang schijnt te stellen. Een van onze detectives, die te Dieppe op den uitkijk lag er waren er van Scotland- Yard verscheidenen naar de voornaamste havenplaatsen van Franktijk gezonden om op de van Engeland komende vreem delingen te letten heeft van het doua nen-kantoor gebruik gemaakt om haar koffer, wat zorgvuldiger dan anders ge schiedt, te onderzoeken. Hij vond op den bodem een zwart sjaaltje, hetwelk van bloed letterlijk aan elkaar kleefde. Dit sjaaltje is goed gezegeld vooruit gezonden en heden morgen aan juffrouw Gregory vertoond, die bezworen heeft hetzelve te herkennen als dat, hetwelk de bewuste bezoekster van Madeleine Faure om haar kin en mond had gewonden, ten einde zich onherkenbaar te maken. Wat zegt gij daar riep M. Hunter uit. Werd dat in het koffer van juffrouw Duvivier gevonden Onmogelijk voegde zijne vrouw er op hare beurt bij. Wat ik meêdeel, is een feit I ant woordde de inspecteur bedaard. Maar hebt gij dien doek niet hier vroeg Mevrouw Hunter levendig. Zou ik het niet even mogen zien De inspecteur dacht een oogenblik na. Wel ja 1 zegde hij daarop, ik geloof dat het zelfs goed zou zijn, wanneer gij en ambtenaren, zelfs andere personen, wierden beloerd en uitgespeurd. Gingen zij of hunne vrouw naar de kerk, dorsten zij voor een priester den hoed afnemen, ah hunne rekening was klaar de spioen had het gezien. De francma^onnerie maakte het briefje en in het ministerie wierd het zorgvuldig bewaard. De man, de ambtenaar was en bleef veroordeeld Dat schandaal komt uit men tierde in de Fransche kamer. Doch verklikkerij walgt de geuzen niet, boezemt geen afkeer in aan de socialisten,! Ook Combes valt niet hij blijft. Hij is gered door de Fransche progressisten en zijne trouwe wachthonden, de socialisten aan wier hoofd Jaurès staat. En dat proper werk wordt hier, in België, goedgekeurd, toe gejuicht, opgehemeld Raadt door wie Door de geuzen zij ook zullen het in praktijk stellen maar ook door de so cialisten Vooruit van Gent, het orgaan van een toekomstigen minisiercandidaat, Anseele heeft zich bijzonder door zijne vreugde, door zijne vervoering onder scheiden 1 Dat men niet zeggen de ministers in Frankrijk wisten niet wat in hunne bu- reelen gebeurde. Dat is de waarheid niet dat is inct de waarheid den spot gedre - ven. Een brief van een verklikker, den spioen van M. Loubet den voorzitter hij ook had zijne fiche M. Pasquier bewijst dat duidelijk. Vervolg Donderdag 12 Januari. De vrijmetselarij is de verleidster der werkende klas,die door hare verraderlijke en kettersche leeringen de sociale kwestie hoogst ellendig en bedreigend maakt. Het socialismus, vernielend werktuig van Samenleving, Godsdienst en Vader land, ontvangt zijn bestier van de ge doemde secte, de vrijmetselarij. Al de liberale vereenigingen of associatiën in ons land worden Beleid door de francma- §ons, hunne aanhangers of schoenpoet sers. De liberale kopstukken ontvangen hunne orders van dc Hooge Graden, om ze aan hunne ootmoedige dienaars voor te stellen en letterlijk te doen uit voeren. 't Is de vrijmetselarij, die de godde- looze en zedelooze drukpers, vijandig aan Staat en Kerk, bestiert en verspreidt. De liberale, radicale en socialistische dagbladen ontvangen het streng gebod mede te werken, om het vergif der godde loosheid in de zielen te storten. Dit vergif dringt in de herten der kinders, toevertrouwd aan meesters en meesteressen zonder geloof. het zag. Alleen wensch ik u dit nog te zeggen, het is mijn plicht u daarvoor te waarschuwen, vergeet geen oogenblik dat alles wat gij of de heer Hnnter hier zegt, wordt opgeschreven en bij de gerechts zitting voor of tegen de beschuldigde ge bruikt zal worden I Dat weten wij al lang riep de Heer Hunter ongeduldig uit. Laat mijne vrouw maar dadelijk het sjaaltje zien, zij zal u onmiddelijk zeggen of het ja of neen het eigendom van juffrouw Duvivier is. Wij zijn geenen oogenblik bang voor ds ge volgen. Zeer goed als gij het zelf wenscht, heb ik er niets meer tegen, hernam Saun ders. Haal even het stuk uit de brandkas, vervolgde hij tot den politie beambte, die zich op den achtergrond had gehouden, van waar hij het gansche gesprek met de grootste aandacht had gevolgd. Hier zijn de sleutels, het ligt bovenin. De beambte gehoorzaamde met een spoed, die de inspekteur van gewone po litiedienaren niet gewoon was. Maar de beambte was niemand anders dan onze vriend Robert Power, die van de gele genheid gebruik had gemaakt om den raad van Tom Brusel op te volgen en oogen en ooren open te houden. Het bewijsstuk lag dan ook weldra voor den inspecteur. Het was een zwart damessjaaltje van eene buigzame stof, be kend onder den naam van chenille en wel Dit vergif dringt binnen in de families door het bederf der zeden en verpest landen en steden. Dit vergif is te koop of wordt gratis in de handen gegeven in staiën, cafés er. in publieke straten, ja, zelfs onder de deu ren gesteken van ons christelijk werkvolk, om het te verleiden en te bederven. En eilaas 1 sommige catholieken, beschaamd over hun geloof en hunne plichten, laten zonder spreken den Godsdienst en zijne ministers door het slijk en de modder trekken. Welke lafhertigheid Wat gedaan tegen dit helsch geweld der vijannen van Vaderland, Samenle ving en Rechtveerdigheid Aalstersche Catholieken, stelt alle baat zucht, jaloezij en hoogmoed van kant, vereenigt u eendracht maakt macht om te gemakkelijker den helschen draak, die u bedreigt te overwinnen. Gij zijt Christenen, luistert naar de stem van uw geweten, om ten tijde van kiezing uwe plichten, van God opgelegd, zorgvuldig te kwijten, en het bestuur van Stad en Vaderland in de handen te hou den van mannen, die eerlijk, onafhanke lijk, rechtveerdigheid en christelijk zijn. Op onze dagen geene illusie meer I He! bestaan van den Godsdienst, de toe komst onzer kinderen, de voorspoed en 't geluk van 't land zeggen genoeg dat de tijd van de onverschilligheid voorbij is. Gij moet noodzakelijk de handen aan 't werk slaan, kiezen tusschen het goed en het kwaad, tusschen de Kerk met hare goddelijke instelling en de vrijmet selarij met hare gedoemde en kettersche leering, Willen of niet, gij zijt met God of tegen God. Vooruit dan eendracht maakt macht. Levert den oorlog onder den standaard van 't kruis In hoc signo vinces, en uwe vijanden zullen verpletterd worden. Uwe leus zij Godsdienst, Eigendom, Familie 1 3 millioen voor de nationale feesten. Wet. Eenig artikel. Er wordt aan 't departement van btnnenlandsche zaken openbaar onderwijs geopend i° Een krediet van drie millioen frank tot viering, 1905, van de vijf en-zeven- tigste verjaring der uitroeping van 's lands onafhankelijkheid 2° Een krediet van 200,000 fr. om, ter gelegenheid van 's lands jubelfeest, buitengewone toelagen te verleenen aan hen die jaarlijks bedeeld worden op het ten behoeve van de strijders van i83o en van hunne weduwen en weezen uitge trokken krediet. van de fijnste soort. Hoewel het groot genoeg was om hals en schouders te be dekken, was de stof zoo lenig, dat men het gemakkelijk als een bal in eene hand kon samendrukken. Op verscheidene plaatsen bevonden zich groote, dikke plekken, die het weefsel aaneen hadden doen kleven en welke gemakkelijk als bloedmassa's te herkennen waren. Nauwelijks had Mevrouw Hunter het sjaaltje in het oog gekregen of haar gelaat werd doodelijk bleek. ij wankelde en greep den arm van haar man om zich staande te houden. Wat is er, lieve vroeg de laatste verschrikt. Maakt het zien van dat bloed u zoo van streek Neen, stamelde Mevr. Hunter, met schier onhoorbare stem. Maar... het... het is ik moet de waarheid zeggen of zij zou mij doen stikken 1 Het is Char lotte's sjaal Ik hem zelf gekocht en hem haar ten geschenke gegeven. De inspekteur Saunders scheen in het minst niet veiwonderd. Hij boog zich over zijn lessenaar en schreef Mevr. Hun ter's verklaring met de grootste bedaard heid. M. Hunter daarentegen moest door eenige krachtige uitroepen lucht gevtn. Groote Hemel 1 Hoo is het moge lijk riep hij eenige keeren achtereen. Is die sjaal van Charlotte Wees toch voorzichtig met wat gij zegt, lieve 1 Hoe Deze kredieten zullen worden ge bracht op de begrooting voor 't dienstjaar 1905. (Tweede sectie. Buitengewone uit gaven). Wordt toegelaten de aanrekening op het eerste krediet van de uitgaven te doen in uitvoering van overeenkomsten in 1904 gesloten. Achttien eeuwen is 't geleén En nog langer, dan Johannes, Van de Apostelen alleen Op deez' wereld nog vertoevend, Weeklijks preekte voor de schaar Kinderkens, bemint elkaar En de schaar, die elke week Steeds hetzelfde moeste hooren, Vroeg verand'ring in de preèk Maar Johannes zei met reden <1 Mint elkaar 't is 't hoogst gebod van den Menschgeworden God En dat hemelzoete woord Door Johannes vaak gesproken, Door zijn volk ongraag gehoord En door velen niet begrepen. Stuur 'k als wensch van 't Nieuwe Jaar Aan mijn lezers allegaar. Man er. vrouw gedenkt den eed, Dien gij vroolijk en rechtzinnig Op uw schoonen trouwdag deedt. Wat u dreige of wat u smarte, Mits de liefdezon er schijn'. Zal uw huis een hemel zijn. Kind'ren lief,vergeet het nooit I In het oudershuis nog samen Of ten allen kant verstrooid, Mint uw ouders, mint elkander Vast en sterk is 't huis gebouwd, waar de liefde 't samenhoudt. Rijke liè met koets en paard Kleine burgers, arme menschen, Beêd'laars zonder eigen haard. Kind'ren toch van éenen Vader, Hoe verschillend ook van stand, Snoere u saam de liefdeband. Waarde Lezers, laat dit jaar, Irnmer in uw hooren ruischen 't Heilzaam woord Bemint elkaar I 't Zij geprent in geest en harte En het schikke dag aan dag, Uwe spreekwijze en gedrag. Of gij blij zijt of gij lijdt, Laat geen ikzucht u geleiden, Laat geen afkeer, haat of nijd Ooit uw harte binnensluipen. Handelt allen in dit jaar, Naar het voorschrift0 Mint elkaar 1 kunt gij dat zoo dadelijk zien Bedenk u nog eens Zie nog eens goed 1 God, wat heb. ik gedaan I riep de arme vrouw uit, die nu eerst duidelijk begreep welk een ontzettend gewicht aan hare verklaring moest worden gehecht. Maar er is niets aan te doen. Het is de waarheid. Dit is Charlotte's sjaal, ik kan er mij niet in vergissen M. Hunter liep twee of driemaal het vertrek op en neêr. 't Is om uw verstand bij te verlie zen 1 riep de goede man. Mijn hoofd draait, dat kan ik u zeggen. Charlotte's sjaal I En vol bloed 1 Maar het is te gek, 't is in een woord onmogelijk zij kan het niet gedaan hebben. Ik ken haar te goed. Neen, Charlotte kan onmogelijk schuldig zijn hernam zijne vrouw be daarder, maar niet minder beslist. Zij, zoo lief, zoo zacht, zoo voorkomend je gens iedereen, zij zou zulk een moord begaan hebben Nooit I 't Is eenvoudig onmogelijk 1 En bovendien, zij kan die vrouw niet gekend hebben, zij kende nie mand buiten de menschen, waar wij mede omgingen. Mag ik mevrouw herinneren, merkte de inspekteur Sauders aan, dat de ver moordde eveneens eene Fransche was. Juffrouw Duvivier kan haar dus gemak kelijk gekend hebben voor zij u leerde kennen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1