Zondag 8 Januari 1905 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3705 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de arbeidsongevallen. IDE HXLATST met den Witten Baard. Een ongelukkige priester Waar uwe dochters geplaatst? Van tak op tak. Nog Aalst: DE DEN- DERBODE ONDER- Als de leeuw, par- don, als de Beer oud wordt dan komen de Vossen, pardon dan komen de Apen en krabben den ouden, krommen, gulzigen, lompen, trotscben koppigen, r u i g e n Beer zijn oogen uit, tot vermaak van 't Pu- bliek. DE DENDERBODE. rit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE 8LTM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 7 JANUARI i9o5 Wij moeten eerst en vooral eene kleine fout herstellen bij de berekening van een voorbeeld ingeslopen. Wij schreven Een werkman won 4 fr. daags hij krijgt als schadevergoeding 2 fr. Doch hij betert en kan nog een frank verdienen (bij v. zijn baas neemt hem in huis en betaalt hem dien frank voor licht werk). Dus zijne schadevergoeding is 5o p. h. of de helft van 4 - 1 3 2 1,5o fr. De baas is hem i.5o fr. verschuldigd met hetgeen hy nog verdienen kan, heeft hij in 't geheel a,5o fr. u In eene week van 6 werkdagen zou dat zijn 6 X 2.5o i5 fr. Zoo voorgesteld is dat niet geheel juist, alhoewel er feitelijk maar weinig verschil in bestaat. Doch het besproken artikel van de wet zegt gemiddeld dagloon en dat moet anders berekend worden. Wij hadden in ons voorbeeld het klein woor deken gemiddeld uit het oog verloren en dat is oorzaak van de dwaling. Wij herhalen ons voorbeeld Onze werkman won 4 fr. Hersteld, eenigzins wel te verstaan houdt zijn baas hem nog aan 1 fr. per dag. Dus 4-1=3 vermin dering. Dat maakt in een jaar van 300 werkdagen 3 X 3oo 900 fr. Doch er zijn in een jaar 365 gewone dagen. Dus zou het gemiddeld verschil, Zondag mee gerekend, bedragen 900 365 2.46 omtrent. Daarvan trekt ons slachtoffer den helft; 't zij i,23 fr. Hij heeft die 1.23 fr. ook des Zondags. Op de zes andere werkdagen wint hij nog een frank. Dus heeft hij op die dagen 2.23 fr. In eene gewone week zou hij dus hebben 6 X 2.23 i3.38 fr. meer 1.23. Dat is te zamen 14.61 fr. Onze werkman heeft dus 14.61 fr. Dszelfde dwaling is ook geslopen, om dezelfde reden, in het voorbeeld van de tijdelijke volkomen ongeschiktheid tot werken. Een werkman, zegden wij, won 4 fr. Dus heeft 2 fr. daags. Niet juist. Het moet zijn 3oo X 4 1200 fr. 1200 365 3,28. De helft daarvan is 1.64 fr. Hij heeft dus 1.64 alle dagen, den zondag en de feestdagen meêgerekend. II. Voortdurende onbekwaamheid. Zij is of volledig of onvolledig. a) Volledig. Die woorden zijn te klaar om moeten uitgelegd te worden. Van een werkman bij v. aan wie men beide beenen heeft moeten afzetten, zal men niet zeggen dat hij nog kan genezen of dat hij nog iets kan verdienen. Even zoo bij v. van iemand die zijne twee oogen verliest. 33e VERVOLG. Dominee, mej. Hoskin wacht u in de spreekkamer. De hulpprediker zag naar de pendule en zegde Half tien 1 zij laat er geen gras over groeien. Jim stond op. Ik zal haar bezoek heel ambtelijk beschouwen, Maud, en haar zeggen dat gij voor den middag nooit iemand ont vangt, sprak hij. Tegelijk verliet hij de huiskamer en begaf zich naar het spreekkamertje. Daar wachtje hem eene zeer opzichtig gekleede, niet leeiijke vrouw, van dertig jaar, die hem met overdreven hartelijk heid begroette en hem met lieve domi nee aansprak. Ik weet zeker, lieve dominee, sprak zij, dat gij nu hier zijt, alles nog wel in orde zal komen. In orde herhaalde Jim vroolijk. Maar ik heb niet gehoord dat er iets in wanorde is. Ik heb nooit het voornemen gehad om voor mijnt betrekking als organiste, Een metser bij v. de vriend Jef, treft een ongeval. De stelling breekt, Jef valt en beide beenen zijn gebroken zij moe ten afgezet worden. De onbekwaamheid tot arbeid is voortdurend en volledig. Wat zal J ef trekken Hij werkte, voor gemak van vaststelling het gansche jaar door bij den zelfden ondernemer. Hij heeft recht op eene jaarlijksche vergoeding gelijkstaande met den helft van het loon dat hij bij zijnen baas verdiende. Hij won er 1200 fr. Dus zal hij thans er 600 trekken. Hoe wordt hem dat betaald Alle drij maanden, een trimester, zegt art. 12. Dus zal hij, na iedere derde maand, een vierde deel van 600 fr. trekken, het zij i5o fr. Hoelang ontvangt hij die jaarlijksche vergoeding Hij zal die trekken tot liet einde van den termijn dat is 3 jaar vastgesteld door art. 3o voor de herziening. Hij heeft bij voorbeeld die jaarlijksche vergoeding bepaald door vonnis van den vrederechter den 25 augusti igo5. Drie jaar nadien ten uiterste moet die overeenkomst herzien worden en alsdan wordt de jaarlijksche vergoeding omgezet in eene lijfrente. Die lijfrente bedraagt juist zooveel als de jaarlijksche vergoeding en wordt op dezelfde tijdstippen betaald. b) De voortdurende onbekwaamheid tot den arbeid kan ook onvolledig zijn, dat is het slachtoffer is nog in staat iets te verdienen. Hernemen wij ons voorbeeld van daar even. Onze vriend Jef, van zijn stelling vallende heeft zich de beenen verpletterd. Hij lijdt veel, enz. Het duurt lang. Het eene been gaat slecht het moet afgezet worden het andere betert, wordt goed zelfs en onze vriend komt weer recht. Hinkend en langzaam is hij weer op weg. Met commissies en andere dingen ver dient hij nog het een en het andere. Wat dan Wij gaan het recht van onzen vriend uiteen doen Jef won 4 fr. daags. Zijn baas komt met hem overeen of de vrederechter spreekt het zoo uit, over eene dagelijksche ver goeding. Uit een vroegere berekening weten wij dat zij bedraagt, zon- en feest dagen meegerekend 1,64 fr. Hij ontvangt dat van af, bij v. 20 october igo5. Gedu rende drij jaren ontvangt hij dit loon regelmatig. 'T is de tijd dat eene aanvraag tot herziening moet ingediend zijn wij zijn den 20 October 1908. Het is dan ook gedaan en er wordt vastgesteld dat de on geschiktheid tot werken van voortduren- den aard is. Er wordt getwist of zij vol komen of onvolkomen zijn zal. Besluit er moet nog gewacht worden om dit punt vast te stellen. Van af 20 October 1908 heeft onze vriend Jef geen recht meer op eene jaar lijksche vergoeding, gerekend op den helft van het loon. Dat duurt weerom voort en het tijdstip nadert wanneer de zaken moeten defini tief bepaald worden. Wordt er niets ge daan, dan blijft de jaarlijksche vergoeding voortduren zoolang dat Jef leeft. Maar de baas heeft zijne beternis bemerkt en daar op steunend dient hij eene aanvraag in tot herziening. De beternis wordt vastge steld en de ongeschiktheid tot den arbeid als gedeeltelijk bepaald. De vriend Jef krijgt geene jaarlijksche vergoeding meer maar eene rente. Die rente zal verminderd worden in verhou ding van het loon dat hij nog kan verdie- die ik alleen uit liefde voor de muziek op mij genomen heb, te bedanken, maar M. Olivier en Ford zijn zeer onvriende lijk, ik kan wel zeggen, onbeleefd jegens mij geweest. Jim werd ernstig. Ik ken beiden reeds lang, mej. en ik kan niet gelooven dat een van hen onbe leefd zou zijn geweest, antwoordde de predikant kalm. Gij hebt vrijwillig uw ontslag gevraagd uit de betrekking van opganiste, M. Olivier heeft in mijnen naam dat ontslag aangenomen en daar mede is de zaak geëindigd. Maar ik wil mijn verzoek om ont slag weer intrekken... Daartoe is het nu te laat, mej., want in de betrekking is reeds voorzien. Ik heb op reis eene geschikte plaatsver vangster voor u ontmoet en haar terstond benoemd. Op den eersten van de vol gende maand zal zij uwen post over nemen. Zij kan toch van 1000 fr. per jaar niet leven 1 riep mej. Hoskin vinnig uit. Ik heb geld genoeg van mij zelve, zoo dat ik om dat traktement niet verlegen ben. De predikant stond op om haar te ken nen te geven, dat het onderhoud geëin digd was. Wanneer gij zoo over de betrekking denkt, mej. Hoskin, zegde hij, dan ben ik overtuigd, dat gij zeer verstandig hebt gehandeld met uw ontslag te vragen. Onder dezen titel deelde onze confrater De Onafhankelijke van Hasselt, Zon dag 11. 't volgende schrijven meê't welk bewijst dat men in Limburg Pilatus Daens heeft leeren waardeeren, die de 80 franks opstreek door de francma^ons voor hem in de logie gebedeld. En die 80 franks hebben hedendaags dezelfde waarde als de 3o zilverlingen die Judas voor 't verraad van zijnen Godde- lijken Meester ontving. Laten wij 't woord aan onzen Confrater: £)ver eenigen tijd gaf het liberaal blad van Hasselt den titel van eerbiedwaar digste aan den ongelukkigen priester Daens. Het is natuurlijk dat een priester die in oproer is tegen zijnen bisschop een brave priester moet zijn bij de liberalen de an dere priesters zijn, hoe heilig, hoe ijverig voor de zielen ook, allen politieke man- Alhoewel het ons walgt over eenen priester te moeten schrijven, die zijn eer ste plicht, de gehoorzaamheid aan zijnen bisschop, vergeet, moeten wij het doen, omdat de liberalen het gezag van dien on gelukkigen zullen inroepen om tegen het katholiek ministerie te schrijven en te preêken. In de kamer werd het krediet bespro ken voor de feesten van den 75° verjaar dag van Belgie's onafhankelijkheid de socialisten, zooals zij 't reeds lang gezegd hadden, verklaarden niet meê te doen uit haat tegen het katholiek ministerie. Wat doet de ongelukkige priester Daens Hij maakt van de gelegenheid gebruik om eene redevoering te houden, zooals de vijanden der Kerk alleen er houden. De liberalen lachen in de vuist en jubelen heimelijk en de socialisten gaven luid ruchtig hunne goedkeuring te kennen. Hoe kon het anders De oproerige prie ster sprak als een socialist over de geeste lijken en over de catholieke rijken. Wij zijn er zeker van de socialistische bladen zullen de redevoering van priester Daens in vette letters drukken, en de liberale bladen zullen er van profiteeren om schijnheilige artikels te schrijven, waarin zij nogmaals hunnen eerbied voor de religie zullen toonen door tegen de priesters te donderen die geen piiesters zijn zooals Daens er een is. Ons, catholieken, zal de taal van dén oproerigen priester niet doen wankelen nochtans wij weten hoe ver een man kan gaan die, door den geest van oproer be zield, het hoofd verheft tegen zijne Over heid. Maar wij zullen van den hemel vra gen dat de man, die zóo de vijanden der Kerk in de hand werkt, tot inkeer kome en ook dat zijne taal geen invloed moge uitoefenen op menschen die soms door liberale of socialistische drogredenen aan 't wankelen mochten komen. Wij zeggen en schrijven dit, omdat wij reeds meermalen te Hasselt en in de om streken priester Daens hebben hooren afschilderen als een man tegenover welke de geestelijke Overheid te streng handel de de taal, die hij deze week in de Kamer voerde, zal bewijzen hoe ver de man was afgeweken van den weg door onze geeste lijken bewandeld onze geestelijken zijn het eens met hunnen bisschop die het eens is met het Opperhoofd der Kerk priester Daens versmaadt zijnen bisschop en kan het dus niet eens zijn met Rome. Mej. Hoskin wierp hem een woedenden blik toe en ging heen, zonder hem zelfs te groeten. Dien middag bracht mevr. Edith Ford een bezoek aan de pastorij, vergezeld van haren zoon Jaak Ford en de kleine Phillis. Het kind voelde zich aanstonds zeer tot de jonge vrouw aangetrokken, maar Maud trachtte te vergeefs eene gelijkenis te bespeuren tusschen haar en Geriruda Monkton, die zij zich uit hare kinderjaren herinnerde. Gij gelijkt in het geheel niet op uwe moeder Phillis, zegde zij. Neen, dat zeggen alle menschen, antwoordde het kind. Binnen eene maand komt zij thuis, mevr. Cart. O 1 zij is al zoo lang weg. Het eenige wat ik vrees, zegde Jaak, die ondertusschen met Jim Cart in een gesprek was gewikkeld, is dat mej. Charles zich hier nogal zal vervelen. Het is toch eene geweldige verandering, van het woelige Parijs naar een klein dorp in Norlhshire. Ik geloof niet dat het haar zoomoei lijk zal vallen, mengde Maud zich in het gesprek. Zij heeft kort geleden hare groot moeder verloren, sprak Jim Cart, door wie zij werd opgevoed, en nu schijnt zij eene vurige begeerte naar eene rustige plaats in Engeland te hebben. Is zij dan eene Engelsche vroeg De microob van den kanker. Eene ontdekking van groot belang is meêge- deeld aan de maatschappij van Patholo gische ontleedkunde te Brussel, door Dr Jacobs. Deze geleerde bood eene bereiding aan van den miscroscoccus-nceoformans, een leveling door D' Doyen aangeduid als de microob der kankerziekte. De bereiding werd door Dr Jacobs ver kregen door de onderrichtingen van Dr Doyen te volgen. Zoo het waarlijk de microob der kan kerkwaal is, zal het niet moeilijk zijn, het geneesmiddel te vinden, nu de leveling is gekend. Dr Jacobs zet zijne onderzoekingen ge duldig voort en hoopt wel dat hij tot een goed einde zal komen. worden Zij hebben al te veel stadsma nieren aangeleerd. Wat doen ze dan Rondloopen dagen, ja, weken zonder dienst, met gevaar te vallen in handen van iemand die ze ge heel en gansch van den rechten weg zal doen afwijken. Groot is het getal dergenen die na een kortstondig verblijf in de stad, naar hun huis komen, slachtoffer eener zedelooze omgeving, of eener al te groote vrijheid. Zij zijn verplicht weer te keeren, en wat brengen ze mede Eene verlaagde ziel, een hert door de ondeugd bedorven, en maar al te dikwijls een leven onder mijnd door schandige losbandigheid. Het mag dus een schoon en prijsbaar werk geroemd worden, het werk inge richt tot bescherming der dienstmeiden. Dit werk bestaat te Gent. Mechelen, Antwerpen, Lier, Lokcren, St-Truiden, Thielt, Aalst, Brussel, enz. De léden van het comiteit nemen met groote omzichtigheid de noodige inlich tingen nopens openstaande diensten. Zij bezorgen geene diensten waar blijk" baar gevaar zou zijn voor het geloof en de goede zeden, waar de dienstboden slecht behandeld worden of waar hun de noo dige vrijheid tot het vervullen hunner christelijke plichten geweigerd wordt. Wat al zielen worden door dit werk aan de oneer en schande onttrokken Wat al zielen worden in eer en deugd gehouden Geachte lezers en lezeressen, ondersteunt dit werk, en weet het wel, redt gij eene ziel, gij redt uwe eigene ziel I Een alleszins goed werk mag men noemen het werk, dat zorgt voor het plaatsen van dienstboden, en bijzonder van meiden. Hoeveel kinderen loopen in het ongeluk omdat hunne ouders niet van te voren wisten in welke huizen,bij welke personen zij hunne dochters plaatsen. Ja, 't is zeer gevaarlijk eene dochter te plaatsen in een fabrieK of in eenen werkwinkel, waar niets dan listen en gevaren liggen om eer en deugd te ver hezen. Maar 't is nog veel gevaarlijker een meisje te zenden naar eene groote stad om te gaan dienen. Hoe gemakkelijk geraken zij uit hun nen dienst, en dan is het zoeken naar eenen anderen. En ondertusschen waar gaan ze Naar 't vaderlijk huis terug Oh neen 't Zou hun zoo varen t'huis I Zij zouden het niet meer kunnen gewoon mevr. Edith. Haar naam kan evengoed Engelsch als Fransch zijn. Zij is van Engelsche afkomst, ant woordde Maud. Haar vader was een landgenoot van ons en hare moeder was eveneens van moederzijde van Engelsche afkomst. Haar grootvader alleen moet een Franscman zijn geweest. Maud is reeds bijzonder met haar inge nomen, merkte de predikant aan, maar ik vrees dat wij haar niet lang zullen behouden, zij is te schoon om lang in zulk eene nederige betrekking als die van dorpsorganiste te blijven. Zij is zeker heel schoon, stemde Maud toe, maar tevens ziet zij tr zeer treurig uit en treurige menschen zoeken liefst de eenzaamheid. Gij maakt mij nieuwsgierig, zegde mevr. Edith. Ik zal die jonge dame zeker gaan bezoeken om haar in Northshire welkom te heeten. O I zij zal u beter bevallen dan mej. Hoskin, hernam de predikant. Beatrix Charles maakt een hemelsbreed verschil met bare voorgangster, dat veizeker ik u. Nog een tijdlang bleven zij zoo met elkaar in gesprek tot dat mevr. Edith haar rijtuig weer deed voorkomen. Zij en haar zoon namen hartelijk af scheid van den predikant en zijne vrouw en reden naar Lane House terug, Pnillis zou op verzoek van mevr. Cart, tot 's avonds in de pastorij blijven. Geruimen tijd heerschtte er diep slil- Best gevonden. La Gazette in een harer laatste nummers van 1904, stelt de volgtnde vraag Waarom gaan de vogelen zich niet in massa laten doodbliksemen op de dra- den der tramlijn en andere, die een grooten stroom electriciteit vervoeren Dat is eene vraag die aan de zoekers ter oplossing wordt gesteld. De vogels hebben nooit geaarzeld te gaan zitten op de telegraaf- en telefoon- draden. Men heeft gemeend dat zij evenmin de draden zouden schuwen die de elek- triciteit verspreiden en dat zij met dui- zenden zouden doodgebliksemd worden. Maar, zij zijn zoo dom niet I Men vraagt zich af wie ze waarschuwt tegen het gevaar. Een bijzonder instinkt De ondervin- u ding Of wat dan 't Is een geheim Wie dat geheim kent kan het laten 0 weten aan de geleerde genootschappen.» Dat is waarlijk zeer goed gevonden, zegt de Journal de Bruxelles. La Ga- zette, die nochtans een wetenschappe- lijken opsteller heeft, zou dienen te we ten dat de vogelkens, zonder de minste vrees en zoolang als het hun lust, mogen zwijgen in het rijtuig mevr. Edith zat peinzend voor zich uit te staren, totdat Jaak eindelijk vroeg Waar denkt gij zoo ernstig over, moeder Over de volmaaktheid der nieu we organiste van Chatterly Zij zal er waarschijnlijk als een heel gewoon meisje uitzien. Jim en zijne vrouw zijn nog in hunne wittebroodsweken en dan ziet men alles door een klaren bril. Spreek niet zoö spottend, beste jon gen, zegde de oude dame. Het aanschou wen van dat gelukkige, jonge echtpaar heeft mij goed gedaan. Ik moet toegeven dat Jim volmaakt gelukkig schijnt te zijn met zijn vrouwke, zegde Jaak Ford, maar daarom zie ik nog niet in hoe hun geluk u stof tot nadenken kan geven. Mijn lieve zoon, zegde de oude dame zachtzinnig, het hangt slechts van u zclven af, om ook zoo gelukkig te worden. Ik zat er juist over te denken en stelde mij voor dat, als mej. Charles eens wer kelijk zulk eene volmaaktheid was. gij wel verliefd op haar zoudt kunnen worden. Neen. Waarom niet Men beschrijft haar als eene dame met voortri ffelijke manie ren, beeldschoon en geheel anders als die dwaze mej. Hoskin. 't Kan zijn. Mevr. Cart zegt dat zij eene heer lijke stem heeft. Ja. blijven zitten op eiken electrischen draad, hoe sterk ook de stroom moge zijn. In geen geval kunnen zij doodgeblik semd worden, ten ware zij, met hunnen bek, eenen anderen draad vastgrepen, ofwel een hunner pootjes op den grond stelden. Dit laatste zou wellicht, gezien de hoog te waarop de draden zich bevinden, een beetje moeilijk zijn. De 0 Wetenschap die door de libera len zoo hoog wordt vereerd, heeft ditmaal La Gazette in den steek gelaten, 't Is niet schoon, voorde 0 Wetenschap 1, niet waar Dendergalmers Ken IVieuwjitargwenacli. Groene Pie heeft ons, zaterdag 11. zijne aSijieyaij wenschen gebracht vol gens zijn princiep van Alles in eerlijk heid en deftigheid, nooit liegen, nooit bedriegen, nooit beleedigen, nooit schel den, nooit lasteren... Men oordeele VINDT 't VOLGENDE Ziedaar de taal van een vertegenwoor diger des Volks 1... Zou men niet zeggen dat het de taal is van eenegemeine straat- leire of van pen beschonken buildrager Kom, kom, alhoewel die beleedigingen eene te wel begrepen zinspeling houden, laat er ons niet stil bij blijven en maar onzen weg voortgaan. 0 VOORUIT is kwaad. Er wa ren te Gent inzamtlingen gedaan voor eene liberaal-socialistische schoolcantien. En die omhaling heeft zoo weinig opge bracht dat het blad nu woedend is op de catholieken. Immers deze hebben voor dat propa gandawerk niet willen geven. Waaruit blijkt dat men, om goede gif ten te krijgsn, bij de catholieken moet zijn. Al de anderen tous pingres En ziet gij, Jaak, gij zijt rijk ge noeg dat gij geen vermogen van uwe vrouw zoudt behoeven te eischen en bovendien zijt gij er wel de man naar om alleen uit liefde te trouwen. Maar moeder bedenk toch eene, hoe woedend de graaf zou zijn hij zou zich doodelijk beleedigd achten, wanneer wy van hem vorderen, dat hij eene dorpsor ganiste als eene zijner naaste bloedver wanten moest erkennen. Dat zijn zijne zaken niet. Jaak. Indien alles wat van die nvj. Charles verteld wordt, waar is, dan zou ik gaarne willen dat gij op haar verliefd werd. Ik begin oud te worden, jongen, en het zou mij zoo gelukkig maken, wanneer ik nog eens uwe vrouw en uwe kinderen mocht zien. Jaak staarde strak voor zich uit en het duurde een geruimen lijd, vooraleer hij antwoordde. Moeder, zegde hij ten slotte, en uit zijne stem klonk een toon van diepe droefheid, die tot in het hart van zijne moeder doordrong, gij moet voor mij geene huwelijksplannen smeden.Het spijt mij, dat ik u verdriet aandoe en eenen wensch van u onbevredigt laten moet,maar ik ben vast besloten nooit te trouwen. Gij zoudt toch wel een meisje kun nen ontmoeten, waarop gij verliefd werd boe moeilijk gij ook te bevredigen zijt, hernam zij. Ik kan dc hoop niet opge ven. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1