Zondagrust. Godsdienstige kronijk. AELST. Allerhande nieuws De schietwedstrijd van igo5. Dank aan de aanvraag van de Union nationale des société de TiR, zullen de deelnemers aan de wedstrijden, voor half geld reizen op de spoorwegen. De prijskamp op zoo meters, die ver leden jaar 5go prijzen telde, heeft er nu i3oo. VOORUIT zwijgt. De liberale Chronique heeft Zaterdag de volgende regelen afgekondigd i De XX* Siècle verzekert, met namen, dagteekeningen en omstandigheden dat de socialistische samenwerking van Voor uit eenen harer beambten heeft wegg- - zouden, «lie met zijn gezin gehuisvest was in de lokalen der maatschappij, om dat hij aan eenen priester had toegelaten in zijn huis te komen. Dat bezoek was nochtans verrechtvaardigd de schoon zuster van den beambte, gevaarlijk ziek zijnde, had de hulpmiddelen van den godsdienst gevraagd. Wij hopen dat de socialistische druk pers rechtzinnige uitleggingen zal geven over die beschuldigingen. Ofwel de XXe Siècle heeft zich de tolk gemaakt van eene lastering, ofwel de bestuurders van Vooruit hebben eene eerloosheid be gaan. Het fanatism, in welken zin het zich ook vertoone, moet aangeklaagd en ge brandmerkt worden, b De XX* Siècle, deze regels overne mende, voegt erbij Wij wachten, met zooveel ongeduld als de Chronique, op de uitleggingen der socialistische drukpers, 't Is reeds acht dagen dat wij wachten. En het stilzwijgen der socialistische drukpers begint goed aan eene bekentenis te gelijken. Denkt de Chronique er ook zoo niet over b Wat Vooruit betreft, vruchteloos zoe- ked wij sedert acht dagen, in zijne ko lommen naar eene logenstraffing of terechtwijzing. Hij zwijgt Valsch. Nopens het werkmanspen sioen in Frankrijk, stoeffen en bluffen de socialisten-bladen weer eens gelijk door trapte en schaamtelooze leugenaars. Zij zeggen dat de nijverheidswerklieden in Frankrijk een pensioen krijgen van36o fr en de landbouwwerklieden een van 240 frank. Welnu, zij krijgen hoegenaamd niets de wet is nog niet gestemd en bovendien zullen zij er jarenlang moeten voor stor ten. Als overgangsmaatregel zullen de ou derlingen slechts een pensioen van 60 fr. bekomen, dus minder dan hier, indien zij het wel ooit krijgen, en dan nog vier of vijf jaren later dan het hier te lande reeds bestaat. De werklieden van Frankrijk zullen dus nooit zoo goed bedeeld zijn als deze van België. Het weèr in Januari, volgens den Ouden Majoor Van 1 tot 7 Januari, zacht weer, met warmer temperatuur dan de normale ('t ziet er hem goed uit met regen en windvlagen van 8 tot 10, voor bijgaande kalmte, betrokken lucht 11 tot 22 afgewisseld weer eenige schoone dagen, verder wind, regen zacht en voch tig weer 23 tot 3i terugkeer tot het nor male met koud weer met eenige sneeuw vlokken den 29 tot 3i. Voor Transvaal.Men verzoekt ons andermaal de Voordracht te willen aan kondigen welke de Boerengeneraal Krit- zinger en de dominee Van Heerden hier te Aalst zullen komen houden ten voordeele van't nationaal onderwijs in Transvaal. Wij herhalen hetwij kunnen, zelfs onder den dekmantel van liefdadigheid, onze medewerking niet verleenen tot het stichten of behouden van protestantsche scholen, 't is gelijk waar. Ajuin Judas van Chipka begrijpt onze houding niet. Iets voor de liberale monarchisten. De liberalen, zelfs de gematigden of oude pruiken en mazetten lijk contro leur Leveau ze heet, moeten in geval van keus tusschen een catholiek en een socia list, roode of groene, altijd stemmen voor den socialist omdat hij anti-catholiek is. Ter onderrichting der liberale monar chisten ofte koningsgezinden die wel eens voor zulk een keus zogden kunnen staan, laten wij de vertaling volgen der verkla ring die gezel Meysmans, in naam van den rooden groep aflegde Voor ons is de monarchie slechts een erbarmelijk overblijfsel uit het verleden, dat door de kracht der dingen zal wegge cijferd worden of w« ggecijferd moet wor den, ingeval van verzet. 0 Wij houden er aan nog eens onze republiekeinsche gevorlens uit te druk ken, op het oogenblik dat men, onder voorwendsel de nationale onafhankelijk heid en de revolutie van 't jaar i83o te verheerlijken,in werkelijkheid de dynastie gaat verheerlijken. b Op het oogenblik dat gij millioenen stemt om bevoorrechten uit te noodigen op uwe banketten en feesten, zullen wij protesteeren onder den roep Leve de republiek En wij zullen tegen de be grooting van dotaties stemmen, krachtens onze republiekeinsche overtuiging. De rooden hebben onbetwistbaar het recht hunne republikcinsche overtuiging openbaarlijk te belijden. Maar met onzen grooten confrater Het Handelsblad zeugen wij Ieder recht schapen koningsgezinde, zal op tijd en stond de liberale tweezakken den rug toe- keeren, die schreeuwen Leve de Ko ning 1 en gedecoreerd worden met de Leopoldsorde en in hunne gazetten doen schrijven dat de redding van 't vaderland afhangt van het verbond met de republie- Jceinen. Van het Beheer van Staats spoorwegen is verschenen Do Kleine Reisgids voor 3 Januari igo5. Prijs 10 centiemen. ZONDAGRUS T. Naar het Journal de Bruxelles» verzekert, legt Minister Francotte de laatste hand aan het wetsontwerp op de Zondagrust. Het zal stellig bij 't aanvangen van den aanst zittijd worden neêrgelegd. Overlijden. - Uit Vlierzele meldt men het godvruchtig afsterven van den E. H. Sylvére Van Londerzeel, Pastoor al daar sedert Juli 188S. De Eerw. overledene was geboren te Haeltert den iS Februari 1837. Plechtige Uitvaart en Begravenis te Vlierzele,Maandag 9 Januari, om 10 uren- Nieuw fanrgif ten aan Z. KI. den Paus. E. H. A D. C.Pastor,Machelen, fr. 5o,oo E. H.P.G. D.C. Eecke, 5o,oo M. L. D. C. Aalst, Mej. M. D. C. b Mejuffers De Backer, Lede De Denderbode, 5o,oo 5o,oo b 3o,oo b 5,oo Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een huisknecht Een leerjongen kleer maker Een smeder van 17 tot 18 jaar voor het aanleeren van stoker voor be- zonder huis Een werkvrouw voor kuis- schen, enz. Vragen werk Een smedersgast (22 jaar oud) Een bediende voor eenige uren per dag Dag- looners en fabriekwerkers. Men kan op het bureel der Werkbeurs, inlichtingen bikomen der Werkbeurzen van Brussel, Antwerpen en Gent. Rechterlijke kronijk Men herinnert zich dat te Lokeren 's nachts voor de kiezing van Mei laats- leden, op verschillige plaatsen en huizen der stad in 't blauw geverwd was Kiest onder nummer 7 Den heer G. V. G. werd vervolgd hiervoor en verscheen voor den vrederechter van Lokeren die zich in de zaak onbevoegd verklaarde en het feit voor de rechtbank van Dendermonde ver wees. Dinsdag heeft de rechtbank van Den dermonde in deze zaak uitspnak gedaan. G. V. G. wordt verwezen tot 5 fr. boet voor het verven van het huis van Dr Van Neste, en 25 fr. boet meer i5 fr. schade vergoeding aan de stad tot het blauwver ven van stadspiscien. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 8 Januari igo5, M. Bonner, Bisschopstraat. 28' N ationale Bedevaart der Meimaand naar O.-L.-Vr. van Lourdes goedgekeurd door Z. E. den Kar dinaal-Aartsbisschopvan Mechelen, onder het eerevoorzitterschap van Mgr Mercier en het voorzitterschap van M. Rosman. Datum Van 1 tot 9 Mei igo5. Prijzen Volgens het vertrekpunt in eerste klas, van 142 tot i58 fr. in tweede klas, van 91 tot 102 fr. in derde klas, van 60 tot 67 fr. Verhooging van 5 fr. voor dezen die na 8 April 's middags inschrijven. Bepaalde sluiting der lijsten, den i5 April 's mid dags. Werk der arme zieken. De aal moezen alsook de vragen tot aanneming der zieken, moeten vóór 25 Maart ge stuurd worden aan den Heer Doctor Dejongh, te St-Truiden. De pelgrims die uit Gent en uit Aude' naarde vertrekken,worden verzocht recht streeks in te schrijven bij M. Oscar Ver- meersch, notaris te Dendermonde. ij mogen zich insgelijks wenden, voor in schrijving, inlichtingen en omstandige prospectussen, tot de correspondenten der provincie Oost-Vaanderen. AALST Eerw. Heer Willems, Pastoor van St. Joseph M. Cercelet. ii, Leopoldstraat. AUDENAARDE Eeiw. Heer Van Trihpont, Onderpastoor van Sint-Wal- burgis. DENDERMONDE M. De Groote. Vlasmarkt,39.GEERAARDS- BERGEN Mej.Van BocKSTAELE.Vrede- straat, 29. 'Creemboter. Markt van Zaterdag 7 Januari 1905 65 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 285 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2280 kilogr. Verwaarloost nooit rugpijn, gij kunt gelooven dat het maar eene eenvoudige ongesteldheid is, maar in der waarheid is hel eene nierziekte, 't Is de natuur, die u, op hare manier verwittigt, dat uwe nieren de belangrijkste organen van uw lichaam zich verzwakken en hulp vragen. Zij zijn overlast geweest en kunnen hunne bedie ning niet meer volbrengen. Gedenk dat denieren de verzamelaars van het lichaam zijn, het is hun plicht het bloed tegen 3o grammen onzuiverheden per 24 uren door te zijgen indien zij er onbekwaam toe zijn.hoopen zich die onzuiverheden in het lichaam op en doordringen gansch het gestel, veroorzaken rheumatiek, zenuw pijn, waterzucht, jicht, zwakte van het hart, schele hoofdpijn, flauwten, enz... Dus geneest uwe nieren en uwe nieren zullen u genezen. Zie er hier een bewijs van M' P. Backaert, 28, Peperstraat, te Aalst, zegt ons Sedert vier maanden had ik zoo hevige nierpijnen, dat ik er 's nachts niet kon van slapen en 's morgens stond ik altijd vermoeider op dan daags te vo ren ik onderstond soms zoo scherpe pijnen, dat ik alle werk moest staken ik had alles beproefd om mij te genezen, maar niets hielp alsdan vernam ik de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren en ik haalde er aanstonds eene doos bij Mr De Valckeneer, apothe ker, te Aalst. 't Was mij eene groote vreugde, want na den tweeden dag voelde ik mij reeds goed verzacht en na eene week waren de pijnen gansch verdwenen, en ik was ge nezen, Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Verzekert 11 dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren geve, van de zelfde soort als diewelke Mr P. Backaert, gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En gelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5oÖ2 Coudenbirgstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. AALST-MIJLBEEK.— Openbare verlichting. In 't tweede gedeelte der Binnenstraat tot de Botermelkstraat telt men 6 lanteernen van die 6 branden er twee en dan nog gelijkt een dezer twee aan een vinkmaaiken. Wij roepen er de aandacht op in van wie 't behoort. Uil IMieuwerkerken. Verleden Maandag hetft de Eerw. Heer Joseph VERHULST zijne eerste Mis gedaan. Reeds van Zondag namiddag was het heele dorp in roer om huizen en straten te versieren. Allen zonder onderscheid wedijverden om ter meest om de straten in een lusthof te herschapen. Van aan de woning van den Heer Ver hulst tot aan de kerkdeur was heel den weg beplant met sparren die versierd waren met veelkleurige wimpels en bloe men, hetgeen de straten een echt toover- achtigen aanblik gaf. Twee prachtige praalbogen met jaarschriften voltooiden de versiering der straten. De nationale en pauselijke vlaggen wapperden aan alle huizen. Deze waren puik versierd en verscheidene jaarschrif ten toonden hoe zeer de inwoners hunnen jongen parochiaan-priester genegen zijn. De kerk was ook prachtig versierd inct prachtige behangsels om haren nieuwen dienaar welkom te heeten. Om 10 uren de.d de E. H. Verhulst zijne eerste Mis bijgestaan door de gees telijkheid van N11 uwerkerken. Deze was waarlijk indrukw< kkend, de kerk was te Klein om al het volk te bevatten. Elkeen roemt de schoone en heldere stem van den jongen priester. De Mis werd uitge voerd door de zangers der St.-Josephkerk van Aalst onder het geleide van de Hee- ren Gustaaf Pape en Cammaert. Na de Mis zong den heer G. Pape een gelegenheidslied door hem getoonzet. Zijne prarhtige stem weergalmde door de kerk, iedereen door zijn gevoelvolle taal medesleepende. Na de Mis onder de blijde toonen van het beiaardspel trok de E. H. Ver hulst gevolgd door vrienden en nabe staanden naar zijn vadershuis, waar hun een heerlijk diner aangeboden werd. In den namiddag bracht de catho- lieke fanfaar een serenade aan den jongen priester, waarna zij in den hof eenige puike stukken uitvoerden. Om twee uren wierden den jongen priester door zijne geburen verscheidene prachtige geschenken aangeboden. Dc E. H. Verhulst bedankte allen met ontroerde stem voor de hem aangedane eer en voor de liefdebewijzen hem door alle zijne parochianen betuigd. Deze onvergetelijke dag zal waarlijk in het geheugen blijven van iedereen, Daarom wenschen wij den jongen pries ter nog eens hartelijk proficiat. Plaatsgebrek laat ons niet toe de jaar schriften meê te deelen. De Chocolade is niet meer een prachtartikel. Men verkoopt tegenwoor dig in de huizen Delhaize gebroeders en C'e, uithangbord De Leeuw, eene voor treffelijke Chocolade, gewaarborgd zuiver cacao en suiker, aan i,35 fr. het pak van een kilo. Gij hebt wel gelezen i,35 fr. de kilo. verdwenen waien. De diefstal moet reeds in de statie van Cureghem gepleegd zijn, waar de trein had stil gehouden. Er loopt te Biussel een kt rel rond, die bij de oudhedenverkoopers zekere kostbaarheden aankoopt cn betaalt met wissels van 3oo fr. en meer. op eene bank van Londen,... die niet bestaat. Onze oudhedenverkoopers zijn nu verwittigd. QUO VADI8 ii IO, lö el SfO centimes. Een goetli' rand. Het belang, dat dien raad inboezemt ligt daar in dal Mr P. Backaert, Aalstenaar is en dat hij heel waarschijnlijk door een groot getal lezers van dit blad gekend is. Vrouw B. te Dendermonde, kreeg, terwijl zij met den stoofhaak het vuur aanwakkerde, eene duizeling en viel op het vuur. Hare kleeren vatten vlam en een oogenblik later snelde de vrouw, als eene levende fakkel, huilend van de pijn, de straat op. In 't gasthuis, waarheen men haar bracht, oordeelt men hare redding niet mogelijk. Toen de sneltrein van Brussel naar Parijs Maandag namiddag aan de Fran- sche grensstatie Blandain kwam,bemerkte men dat van den achtersten wagon het hangslot was afgebroken. En men besta- tigde dat de brievenzakken opengesneden en talrijke waarden en andere voorwerpen Eene winkelierster van Anderlecht hoorde Woensdag avond, terwijl zij in de kelderkeuken was, zachtjes de winkelbel klinken. Niets goeds vermoedende, ging zij zachtjes naar boven en zag eenen kerel bezig met de toogschuif te ledigen.Dedief wilde de vlucht nemen, maar de vrouw sprong toe, greep hem vast en belette hem het huis te verlaten, terwijl zij hem in bedwang tot de policie kwam om hem aan te houden. I>e hoest hoe erg hij ook zij wordt op eiken ouderdom op eenige dagen ge nezen door den alomberoemden Borstsi roop Depratere van kleurlooze teeren tolubalsemsiroop. - - Weigert alle andere siroopen, pillen, pastillen of kapsulen die zwarte onzuivere teer bevatten of verdoo- vende middelen waarvan het misbruik de inwendige organen verbrandt. 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Er werden in de Brusselsche omge ving, sp 3i December 78,000 prentpost- kaarten met 1 centiem gefrankeerd, in de bus gestoken en 64,000 met 5 centiemen. Dit maakt voor die prentjes alleen 140,000 op éénen dag Aan het middenbureel wer den i52,ooo postzegels van 5 centiemen. io5,oo5 van 10 centiemen en 200,000 van 1 centiem verkocht, gedurende drie dagen. Wat de visietkaarten betreft, wier ge bruik min zoo dikwijls als verdwijnend aanstipte, die schijnen nog talrijker ver zonden te worden dan vroeger. Dinsdag had men er in de Brusselsche omgeving i,25o,ooo uitgedeeld en 1,100,00 uit Brus sel verzonden. Maandag voormiddag bestatigde M. Van de Velde, mulder te Wichelen (Bo hemen), dal een beurzeken, inhoudende 196 fr., uit de kas verdwenen was. De knecht was ook vertrokken en tot heden nog niet teruggekeerd. Men zoekt hem op. Een erg feit gebeurde te Baleghem. Den tweeden Kerstdag kwam A. Engels van zijn werk. Daar het middagmaal niet gereed was, ontstond er twist. Zijne vrouw liep om haren vader en hare moe der, die meêkwamen. Engels wtrd vrce- selijk geslagen. De geburen hebben den man moeten verlossen. Zaterdag moest hij naar het hospitaal gedragen worden. Zon dag namiddag is hel parket van Auden- aarde ter plaats gekomen. Men vreest dat Engels zijne wonden niet zal overleven. De onderste rib is in stukken geschopt. De schoonvader is aangehouden. In de fabriek Nieuw Orleans, Nij verheidslaan te Gent, had Donderdag morgend omstreeks 10 1/2 ure, een vree- selijk ongeluk plaats. Een ketel, dienende tot het bereiden van kleuren, is met een vreeselijke knal gesprongen en een werk man, zekere Bernard Bauwens, wonende Fazantstraat, werd zoo erg getroffen, dat de dood onmiddellijk was. De ongelukkige laat eene weduwe en 6 kinderen na. Het oudste dier kinderen moet dit jaar zijne Eerste Communie doen. Een tweede werkman bekwam ook erge wonden. De ontploffing heeft aanzienlijke stoffe lijke schade veroorzaakt. Veertien dagen geleden werd Mad- Fiers-Delvigne, van Sint-Pieters bij Gent met een grooten dienst begraven. Zater dag was de koster aan 't werk in de kerk, toen een heer hem de rekening van den dienst kwam vragen voor M. Fiers. De koster merkte op dat zulke zaken gewoonlijk in zijn bureel thuis werden af gedaan en hij voor het oogenblik geen tijd had. De heer vroeg dan hoeveel de reke ning ongeveer zou bedragen, opdat M. Fiers zijne zaken met het einde van 't jaar zou kunnen regelen, zoodat de koster hem eene som zegde, en daarmee was hij weg. 's Namiddags kwam een heer ten huize van den heer Fiers een kwijtschrift ter ontvangst aanbieden, beloopende tot juist de som, die de koster 's morgends had gezegd en onderteekend Dumont. De De heer Fiers weigerde, zeggend dat hij zulks met den koster zou regelentoen deze een half uur nadien kwam, meenen- de dat de heer Fiers inderdaad om zijne rekening gevaard, had vernam hij dat hij met eenen aftruggelaar had te doen gehad. De policie hetft de zaak in handen. Maandag avond, om 7 ure, is te Oombergen een gevecht ontstaan op den steenweg naar St-Lievens-houtem. Zekere Constant Vermassen is erg ge slagen hij heeft wonden aan het voor hoofd, toegebracht met een kneukelijzer. Toegesnelde personen hebben de vech ters gescheiden. Dokter Van Steenberghe verzorgt den gekwetste. Maandag 2 Januari hebben geene rechtbanken gezeteld in 't Gentsche pa leis van justicie. Men meende dat het was wegens den tweeden Nieuwjaarsdag, maar dat is mis. 't is ten gevolge eener werkstaking, dat men met heeft kunnen zetelen. Niet dat de rechters hun werk hebben gestaakt zij klagen niet over de betaling; maar er is iemand anders die er over klaagt en die 't werk heeft laten staan met het b.-gïn van 1905, namelijk Frans, de stovenaansteker. De man is bediende van het parket in den winter moet hij er het aarsteken der kachels bij doen. Hij krijgt daarvoor 100 fr. overgeld. Maar in het paleis zijn er nog al eenige kachels, zoodat Frans eenen helper noo- dig heeft. Hij betaalt dien helper 5 fr. per week, zoodat er van zijne 100 fr. niet veel meer overblijft' En Frans heeft besloten 'k en doe 't niet meer. Zoo was er maandag morgend geen vuur in het paleis en niemand kon het er uithouden. Diefstal bij M. Dessain te Meche len. De policie heeft verleden Dinsdag avond te Brussel verscheidene aanhou dingen gedaan, naar aanleiding van den diefstal bij M. Dessain te Mechelen. Zij hebben eerst een bookmaker aange houden die er in gelukt zou zijn, een deel van de bij M. Dessain gestolen titels te verhandelen. Te Laeken hadden ook twee aanhou dingen plaats. Te Cureghem werden de echtgenooten X. aangehouden. De man is de voor naamste verdachte der inbraak bij M. Dessain; men weet dat hij werd aange houden, drager van i3oo fr. en van post zegels, gestolen bij M. Dessain. Te Molenbeek werden de echtgenooten B. aangehouden. De man B. is de schoonbroer van Areys, die opgesloten is te Mechelen. Kortom, in 't geheel zijn 10 personen in hechtenis genomen en naar Mechelen gevoerd, waar zij ter beschikking gesti ld werden van M. de Wargny, onderzoeks rechter, Maar... de gestolen som blijft onvind baar. Een honderdjarige. Te Moer- beke werd de honderdste verjaardag ge vierd van Ursula Van de Velde. De inwoners van Terwest, wijk waar de eeuwelinge woont, hebben op bijzon dere wijze liet nederig huisje getooid dat Ursula Van de Velde met haren 7ojarigen zoon bewoont en gansch de wijk was in feestgewaad. Er had een stoet plaats, eene plechtige mis en eene ontvangst op het gemeente huis. Voor den ingang van het gemeentehuis sprong de eeuwelinge nog een dansje op de klanken der muziek, om te toonen hoe kloek ze nog is. M. Hellebuck. ie schepene wenschte haar geluk in naam van den Raad en overhandigde haar een spaarboekje waar op de gemeënte 100 fr had ingeschieven. Eene gift van 100 frank, geschonken door Z. M. Leopold II, die met het eeuwfeest was bekend gemaakt door de Inwoners van Terwest, is ook op het Boekje inge schreven. Van dat spaardoekje, zegde de sche pene. kunt gij nemen naar beliefte, en als het uitgeput is, zullen wij het weder aan vullen. Maandag namiddag kwam te Moes- croen de 7ojarige Van de Weghe, een inwoner van het godshuis, in de woning van zijne 6ojarige schoonzuster. Celina Barbier, daar het schijnt met het inzicht haar te dooden. De zoon dier vrouw, de 21 jarige Victor Roose, weigerde den ouderling binnen te laten, en wierp htm den scheldnaam van a babbelaar naar het hoofd. Victor had tevens gezien dat de ouder ling een voorwerp, dat hij in de hand had, haastig in zijnen zak verborg, en dit gaf hem slechte vermoedens, te meer daar hij zijne schoonzuster meermaals met den dood had bedreigd, onder voorwendsel dat zij aanleiding gegeven had tot eenen familietwist. Roose riep zijne moeder toe: Pas op, hij heeft een revolver En de vrouw dit hoorende, verschool zich haastig in de keuken, terwijl de zoon zich van den revolver die Van de Wege inderdaad bij zich had, meester maakte. Het wapen was met vijf kogelkardoezen geladen. Van de Weghe nam de vlucht, doch hij werd spoedig aangehouden. Hij verklaar de dat hij wel degelijk besloten had zijne schoonzuster te dooden. Hij werd opgesloten en toen men des avonds ten 10 ure in zijne gevangenis kwam, vond men hem dood. Hij had zich, bij middel van zijne bretellen ver hangen aan de deur der cel. Dijnsdag nacht hebben kwaaddoe ners in de nieuwe samenwerkende mel- ketij te Thielt, de koorden afgesneden, waarmeê de stelling was gebonden rond de in aanbouw zijnde fabriekschouw. Toen de werklieden nu des morgends de stelling betraden, stortte deze in en een der werklieden werd doodelijk gekwetst. Zijne kameraden werden minder erg ge kwetst. De baas viel binnen de schouw, maar werd licht gekwetst. Een onderzoek is geopend om de kwaaddoeners ie ken nen. Eene vrouw uit de wijk der Paters- straat te Turnhout wilde haar vuur aan wakkeren met er petrool op te gieten. Eene groote vlam sloeg uit de stoof en deelde zoo het vuur mee aan de kleeren der onvoorzichtige vrouw. Gelukkig kon den de vlammen nog gebluscht worden vooraleer het slachtoffer erge brandwon den had ontvangen. Te La Louvière raakten de kleeren van een kind, dat te dicht naast de stoof stond, in brand en, eer men het had kun nen ter hulp komen, was het reeds zoo vreeselijk gewond, dat het weldra be zweek. In het kasteel van den burggraaf de Buisseret te Seneffe, gebeurde het volgen de drama De twee zonen van den hovenier raak ten aan 't wisten. Een hunner trok zijn mes en bracht zijnen broeder eene liphte kwetsuur toe. De andere raakte daardoor in ontem bare woede en bracht met een snoeimes den andere eene zoo vreeselijke wonde toe, dat hij stervend in elkaar zakte. Op Nieuwjaaravond is binnen de stad Hulst (Zeeland) de brouwerij De Roode Leeuw gansch en geheel afge brand, De naakte muren alleen staan nog recht. Over eenige jaren was deze geheel nieuw opgebouwd en naar het laatste stelsel ingericht door M. Wauters-Raem- donck, eigenaar, die te Brussel verblijft. Daar de gebouwen nevens het gasthof De Koning van Engeland staan, in een be bouwden vierkant blok huizen, was de stank van het verbrand mout zoo geweldig in de spleten van deuren en ramen dier woningen gedrongen, dat de menschen er niet binnen konden blijven en verplicht waren, op de straten te gaan wandelen op zekeren afstand. Volgens wij vernemon was alles tegen brandgevaar verzekerd. Aan den brand te blusschen viel niet te denken, enkel heeft men voormeld gasthof en de naburige huizen met de spuiten en het volk, dat krachtdadig werkte om de vlammen te keer te gaan, kunnen bevrijden. Wij hebben gemeld dat in Roisin eene gemeente nabij Quiévrain een ge naamde Fatrez met doorgesneden hals, dood in zijne woning werd gevonden. Ziehier wat daarover gemeld wordt Maandag morgend hoorden de geburen de vrouw om hulp roepen door het ven ster harer slaapkamer. Zij snelden toe en vonden Fatrez voor zijn bed liggen met open gesneden keel. En het mes, waar mee de snede was toegebracht, lag aan den anderen kant der kamer. De vrouw beweerde dat de man zich de keel had doorgesneden, terwijl zij bene den was. Men riep de gendarmerie van Dour en den burgemeester van de ge meente en toen deze in het huis kwamen was Fatrez dood en hield h«:t lijk het mes in de hand. Het parket kwam en ondervroeg de vrouw en vervolgens een dertigtal getui gen. Men begrijpt dat de vermoedens tegen de vrouw nog al zwaar zijn, te meer daar over een twintigtal jaren de vader der vrouw en haar broer destijds verdacht werden. De broer alleen werd veroordeeld en stierf onlangs in de gevangenis van Leuven. Tijdens eene sneeuwvlaag, die den 2 Januari viel, heeft gedurende eene klop jacht, baron Coppens, in zijne bosschen van Humain, in vijf schoten vijf prach tige wilde zwijnen gedood. Een grijsaard, de 76jarige Nicolas Toél, die bij een zijner dochters inwoont, had Malonnerond 10 ure Zondagmorgend verlaten, maar men zag den man niet thuiskomen. Den volgenden morgend vond een voorbijganger het lijk van den armen man tegen den weg. Dr Mathieu bestatigde dat hij door een bloedopdrang, door de koude veroorzaakt, gestorven was. In de voorstad Leffe, van Dinant, had een kindje van de echtgenooten J. een val in de straat gedaan en eene wonde aan het hoold bekomen. De ouders plaat sen een spinneweb op de wond om het bloed te doen ophouden. Het gevolg bleef niet uit. Weldra bestatigde men bloedvergifti ging en het jongske van 4 jaren bezweek onder ondragelijke pijnen. De vrouw Cuvelier van Antoing had bemerkt dat de schouw van de slaapkamer nitt trok. Toch liet zij hier niet in voor zien en was zoo de oorzaak van een groot ongeluk. Woensdag morgend zagen de geburen dat ten 10 uren het huis der vrouw Cuve lier gesloten bleef. Zij drongen binnen en aanschouwden een schrikbarend too- neel. Twee der kinderen Cuvelier 2 en 3 en half lagen vöor het bed. Vrouw Cuvelier alsook een genaamde Allard met wien zij samen woonden lagen in het bed. De vrouw kon terug tot het leven ge roepen worden, evenals het oudste kind. Allard en het jongste kind waren reeds gestorven, Een herbergier *van den Boulevard de la Sauvenière, te Luik, De H.... ge- hee.ten, welke sedert eenigen tijd teekens van geestverwarring gaf, heeft in eenen aanval van razende zinneloosheid eenen revolver weten te bemachtigen en ver scheidene schoten gelost op de personen, die zich in zijne nabijheid bevonden. Zijne vrouw, die hem eenige oogen- blikken te voren eene berisping had toe- gericht wegens zijne voortdurende nei ging tot zelfmoord, was zijn eerste slacht offer. Zij werd door twee kogels ge troffen Dan vluchtte hij, schietend naar zijnen zoon, die hem achtervolgde. Eindelijk geraakte hij op den zolder zijner woning, waar hij zich verschool. Toen de policie kwam en de deur openbrak, vond deze hem aan eenen balk verhangen. Men kon hem echter door goede zorgen tot het leven terug brengen. Ook hoopt men dat de vrouw ^niet sterven zal. Het tempeest der laatste dagen heeft bijzonderlijk op de kusten der Noordzee gewoed. Te Zeebrugge is een golfbreker op 125 meters lengte weggerukt geworden. De schade is zeer aanzienlijk. Het zal gerui- men tijd duren om de schade te herstel len. Holland. Een genaamde Op de Camp, van Stein, maakte ter gelegenheid der kermis, kennis met eenen kerel van slecht verleden, zekere Nijsten van Beek. Toen het laat werd zegde Nijsten dat hij bang was aan gerand te zullen worden en hij verzocht Op de Camp hem een eind wegs te ver gezellen. Op de Camp willigde den wensch van zijnen nieuwen vriend in. 'sAnderendaagsmorgends vonden voor bijgangers op den openbaren weg het lijk van Op de Camp liggen. De ongelukkige jongeling had eenen dolksteek in het hart bekomen. Nijsten werd aangehouden en als ver- moedelijken dader opgesloten.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2