Donderdag 12 Januari 1905 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 3706 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Op nadenken! DUS, HET GEHEIM En ten onzent Vaderlandsch Jubelfeest. BERICHT DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUL'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, II JANUARI igo5 11 De brief van commandant Pasquier, den moiichard van M. Loubet,bewijst zon neklaar, zegden wij, in een eerste schrij ven, dat het ministerie Combes mede plichtig was aan de schandigste en de walgendste verraderij die ooit een Gou vernement in 't werk stelde Ziehier een deel van dien brief, letter lijk vertaald uit den Bien public 24-12-04. Deel makende van eene vergade ring tot de welke de minister van oor log zich gericht had om zich over de politieke houding en het uitwendig gedrag van zekere officieren in te lich ten, heb ik in de maat van het moge lijke toegegeven aan het officieele ver langen dat mij was uitgedrukt. de minister had zich gewend tot de vrij metselarij dat is die lekkere vergade ring waarvan M. Pasquier spreekt en deze had het zeer eervol geacht de amb tenaars uit te speuren en te verraden 1 In de vrijmetselarij nestelen de geuzen van de fijnste soort, maar ook de felle kleppers van socialisten, onder andere Furr.émont en Vandervelde Het is in de holle, geheimzinnige krochten der loge dat die fameuze helden van het licht, die gezworene vijanden der duisternissen al les beredderen, alles schikken en beslis sen. Wat daar bevolen wordt, moet uitge voerd worden. En de fiere sicambers van socailisten, onder de leiding van Jaurès moeten gedwee buigen en zich vergenoe gen metpapenvreterij. Niettegenstaande den afkeer, de walg die men voor een Judas, een verrader, een verklikker gevoelt, is Combes niet gevallen en hij blijft in Frankrijk, zijn hatelijk en rampspoedig beulenwerk voortzetten. Hij gaat immer voort de Kerk te vervolgen. Er mag hem bedrei gen wat wil, er mag hem op het hoofd vallen wat kan, hij blijft omdat er nog de kroon op zijn werk is te zetten dat is de scheiding van Kerk en Staat te voltrek ken 1 In Frankrijk loopt de politiek uitslui tend uit op vervolging tegen den Gods dienst. Op sociaal gebied wordt daar niets gedaan. Welke hervorming is door de twee laatste ministeries, Waldeck en Combes doc.gevoerd De werklieden wachten er reeds zoo lang naar het beloofde pensioen. Er komt niets. Millerand toont de tanden aan Combes hij dringt aan op het pensioen. Wat gebeurt Hij, Millerand, wordt door 40e Vervolg. Neen Ik kan het niet gelooven en ik wil het niet gelooven I antwoordde me vrouw Hunter hierop met ongeschokte overtuiging. En dan nog iets, vervolgde zij, als viel haar plotselings iets in als juffrouw Duvivier 's avonds naar dat huis was gegaan, zouden wij het gemerkt heb ben, ja, wij moesten het gemerkt hebben. Zoolang wij in het Marine-hotel gelogeerd waren, is zij steeds om tien uren naar hare kamer gegaan, waar zij met mijn doch tertje in hetzelfde bed sliep. Annie liefste, vervolgde zij, zich met moeder lijke teederheid tot haar goudlokkig doch- terke wendende, dat met echt kinderlijke verbazing de schitterende knoopen der politieambtenaren en de zonderlinge om geving had aangestaard. Houdt gij niet veel van juffrouw Charlotte O ja Annie houdt veel van juffrouw Charlotte, zei het lieve kind met onmis kenbare hartelijkheid. Wijs dan eens aan dien heer, hoe gij Combes als een verrader van den Bloc n uitgekreten en Jaurès springt bij om zijn ongelukkigen vriend, makker en collega in roode wetenschap te helpen wurgt n. Millerand wordt, omdat hij voor het pen sioen sprak en tegen den man der loges uit de socialistische sociëteiten verbannenI Hij moest zich maar ook tevreden houden met anticlericalism, met papenvreterij, meent Jaurès omdat het zoo in d: logiën der framassons is beslist Zij is zoo schoon, de gehoorzaamheid 1 Er is dus voor de Fransche werklieden geen de minste hoop dat hun gouverne ment eenige verbeternis zal invoeren. Een ding is daar aan 't orde van den dag, dat is de Kerk vervolgen, de Kloosters uit- roeiën en den Godsdienst vernietigen. Wij vinden het dus prachtig van wege Vooruit te juichen, omdat in de Kamer het verslag over de pensioenkwestie is neérgelegd 1 Tusschen neèrleggen van een verslag en het stemmen van een wets ontwerp is er, in het Fransche Parlement bijzonder, een overgroote kloof, een af grond en daarin vallen toch zoovele ont werpen met de eer van eene begrafenis van iode klas de grootste stilzwijgend heid en magonniek geheim 1 Er is, ten anderen, in Frankrijk geen geld in de Staatskas om de pensioenen te kunnen invoeren. Vooruit weet dat ook wel maar wil het aan zijne dutsen van lezers niet zeggen. Integendeel, hij tracht thans zijne lezers te paaien met eene doode musch. Hij tracht hen water in den mond te doen komen met.... een doodgeboren uit bloedarmoede veroordeeld wicht Kortom, dus in Frankrijk is de toestand samen te vatten in twee woorden Niets, niets, niets op sociaal gebied volslagen machteloosheid en op go isdienstig gebied, hatelijk en walgend beulenwerk 1 zal men vragen. Ja ten onzent zal het juist hetzelfde zijn. Dezelfde oorzaken hebben dezelfde ge volgen. Wij gaan dat met den vinger doen tas ten, onze lezers moeten dat met aandacht volgen. Om de redeneering niet te on derbreken zullen wij ze eerst in het vol gend nummer aanvatten. Ondertusschen men overwege goed de Fransche toestan den. Slechte lezingen. Er is tegenwoor dig een soort van heimelijke dieven, die heimplijk in de huizen sluipen of die men binnen laat, zonder zelfs te vermoeden dat zij van het gemeenste en gevaarlijkste ras zijn, en vast en zeker grijpen zullen naar wat u kostbaar is. Ze zijn talrijk en 's avonds met juffrouw Charlotte slaapt. Annie slaapt altijd zóó met Char lotte, zegde het lieve kind, hare armkens om haars moeders hals slaande en haar hoofdje er tegen aan drukkende. Daar Wat heb ik u gezegd riep de goede mevrouw Hunter zegevierend uit. Het kind heeft sedert jaren de ge woonte aangenomen om op die wijze te gaan slapen. Wij hebben er juffrouw Du vivier dikwijls over aangesproken, omdat wij het voor haar te lastig vonden, maar zij was er zelve zoo opgesteld en wij za gen er geen kwaad in. Is dat niet een be wijs genoeg, dat zij de kamer niet heeft verlaten Annie zou dadelijk wakker zijn geworden en ons geroepen hebben. Ik zal het duidelijker maktn, vervolgde zij, aan den blik van den inspekteur bespeu rende, dat deze nog volstrekt niet overtui gend scheen te zijn. Let eens goed op. Annie 1 Bedenk u eens goed kunt gij u niet een keer herinneren, dat gij niet zoo zijt gaan slapen Is het ooit gebeurd, dat juffrouw Charlotte het niet wilde hebben, dat gij uw armpjes om haren hals sloeg Het kind keek hare moeder met wijd geopende oogen aan zij deed blijkbaar haar best zich de zaak duidelijk voor te stellen. Neen... Annie slaapt altijd zoo 1 was eindelijk het antwoord, gevolgd door betzelfde gebaar. meestal slim gemaskerd, fijn van geest en kleurig van spraak. Dan eens komen zij binnen als luimige g3sten die schijnen ons te willen vei ken en op te beuren dan weer als o leerde wijsgeeren, die ons willen verwon deren door hun scherpzinnig verstand, ofwel als behendige kunstenaars die ons lokkelijke tafereelen vol kleur en leven voor de oogen schilderen of nog als medoogende en machtige redders, die zeggen, gekomen te zijn, om ons uit den nood te helpen en in den blijden lusthof der weelde binnen te leiden. Ge kent ze het zijn booze schriften, slechte gazetten en boeken, die met gansche legioenen, gelijk het duivelslegi der hel, overal door de wereld verspreid zijn. Mannen hoedt u gij moogt nog zoo sterk zijn, tegen hun venijn, zijt gij niet bestand verleiden zullen zij u door de onzedelijkheid van hunne spraak, ont krachten door het doodend vergif van hunnen adem, u blinddoeken en van den eenen afgrond in den anderen doen suk kelen. Vrouwen vlucht den omgang van dat snood gebroed want gij zijt zwak en slaaf van de nieu wsgierigheid uw oog is licht om lokken, uw hert gemakkelijk om veroveren vlucht 1 of verdorven is de adel uwer eerbaarheid. Ouders, weert die dieven, weert die moordenaars uit uw huis en van uwe kinderen, want zij stelen al de deugden van hun hart weg, vervreemden ze van al wat schoon, goed en waar is. en voeren ze al schaterende verre van u weg naar de krochten der eerlooze ellende. De socialisten zullen geen deel ne men aan de nationale feesten, die in igo5 zullen plaats grijpen, ter gelegen heid der 75» verjaring van België's onaf hankelijkheid. Zoo heeft het de algemeene raad der socialistische partij in zijne hooge wijsheid en zijnen politieken haat beslist. De kouponknippers Van der Velde, Furnémont, Bertrand en andere beschou wen zich als verstootelingen in Bel gië zij zouden zich niet kunnen ver heugen in de welvaart en den steeds toe- nemenden bloei des vaderlands. Waar om Omdat al de eischen van het socia listisch programma niet zijn bevredigd. Het volk ophitsen, verbittering sto ken, de revolutie opreukelen.dat is hun doel. Het is ontegensprekelijk, dat de alge meene toestand der werkende klas nu beter is dan over 40 of 5o jaren. Dat be- Heb ik het niet gezegd Is dat niet een bewijs genoeg voor Charlotte's on schuld, herhaalde Mevr. Hunter op den zelfden zegevierenden toon. De goede vrouw met haar teeder moe derlijk gevoel begreep niet, dat er een on derscheid kon bestaan tusschen een over tuigend en wettig bewijs en dat wat een moeder de heiligste overtuiging schenkt de wet slechts een glimlach zou afpersen. Inspecteur Saunders was zelf vader hij bezat den moed niet het haar duidelijk te maken, maar hij zag Hunter veelbetee- kenend aan en deze begreep hem. 't Is mij onbegrijpelijk I zegde deze heer, hoofdschuddend het vertrek op en neêr loopende. Maar wat ik vragen wilde, hernam hij, voorden inspecteur stilhou dende. Wij zullen juffrouw Duvivier wel mogen zien, niet waar Dezen avond is daar geen denken aan, antwoordde Saunders. Het spijt mij zelf, maar het staat niet meer in mijne macht. Gij zult u bij een van de rechters van een bewijs van toelating dienen te voorzien. Mijne bevelen zijn zeer ge streng Geen kans om haar onder borgstel ling op vrije voeten te krijgen, zeker hernam M. Hunter, den inspecteur vra gend aanziende. Zij heeft geen familie behalve haar oom, die nog in Frankrijk zit, en van niets weet gij begrijpt, dat kent de socialist Bertrand zelf De werkman is vrijer, beter behandeld, min der uitgebuit dan voorheen. Het recht van vergadering, ondergaat niet meer die talrijke krenkingen van vroeger... Onge twijfeld bestaan er nog misbruiken, onrechtvaardigheden. Ongetwijfeld is de uitbuiting door de patroons nog hard en vaak moorddadig, doch men kan beves tigen, dat er vooruitgang bestaat, onbe twistbare vooruitgang. Dat zijn de gedachten van socialist Bertrand, die een klinkend antwoord zijn op al de parade-redevoeringen en holklinkende woorden der socialisten. De aanhitsing tot burgeroorlog zal geen weèrklank vinden in de groote massa der werklieden en alleen aanhoord wor den door een hoopken fanatieke sleep dragers der rijke socialistische kopstuk ken. De Belgische werklieden, die door hunne goede hoedanigheden zoo ruimschoots hebben meêgewerkt om 's lands welvaart te verzekeren, zullen zich tijdens de feesten van toekomende jaar niet onthouden, maar door hunne deel neming aan de vaderlandsche betoogin gen de geëerbiedigde plaats innemen die hun toekomt, en alzoo bewijs geven van hunne vaderlandsliefde en verkleefd heid aan onze instellingen en ons vorsten huis. Verloren Maandag. De leiders der socialistische partij te Brussel leggen een schoonen iever aan den dag, om de werk- liê af te houden van de werkeloosheid en de drinkpartijen, waartoe verloren Maan dag gewoonlijk aanleiding geeft. In eene plakkaart op de muren ge hecht, doen zij een oproep aan den ge zonden zin en aan de waardigheid der werkliê, opdat zij zouden afzien van die betreurenswaardige gewoonte. Dat is zeer goed, maar de uitvaardigers van dien oproep missen misschien het jezag, om aan de werkliê deze heilzame 'es te geven. Zijn het niet dezelfde leiders, die maar al te dikwijls de werkliê op den openbaren weg hebben gedreven voor het houden van nuttelooze, zooniet misdadige betoo gingen Zijn zij het niet, die het signaal hebben gegeven van al de werkstakingen, die weken lang de werkhuizen ledig maakten en ellende en honger in de gezinnen van den werkman deden lieerschen Zij willen geen werkeloosheid meer op verloren Maandag. Goed t is een ge bruik uit het verleden dat zal verdwijnen zonder dat wij het zullen betreuren, daar het tot misbruik is ontaard. Maar het feest van den i« Mei, uitge vonden door de socialisten en 't welk zij feest van den arbeid hebben genoemd alsof men om het werk te vieren de armen moest kruisen en de «Marseillaise» in de straten gaan zingen dit feest van i® Mei, zeg ik, is dit niet nog wat minder redelijk dan dat van verloren Maandag Geeft het geen aanleiding tot z lfde misbruiken en tot erger nog wanneer, alvorens i® Mei te vieren in de herberg, de ongelukkige proletariër dronken is gemaakt door leugens en ophitsingen van de revolution naire politiekmakers Indien de eerste Mei tot hiertoe geen aanleiding heeft gegeven tot grooter wan orders, is het omdat zij die hem hebben uitgevonden, niet gelukt zijn er de groote massa der werklieden toe over te halen. (Corresp. Handelsblad). aan de H.H. Catholieke Kiezers van het Arrondissement Aalst. De catholieke Kiezers van het Arron dissement die bij aanbevolenbrief bericht hebben ontvangen, dat er tegen hunne inschrijving op de kiezerslijsten door de liberale vereeniging reklaam werd inge diend, worden vriendelijk en dringend verzocht vóór 20 dezer bovengemelde brief met de noodige bewijsstukken en verklaringen tot staving hunner kiesrech ten te zenden ten bureele van de Catho lieke Kiesvereeniging, Korte Zoutstraat, 44. te Aalst. Het bureel is open den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 11 ure 's morgends. ik mij verplicht gevoel hier als vader voor het arme kind op te treden. Ik wil voor iedere som teekenen, die zij vragen kun- sn. 't Kan niet, mijnheer 't Kan niet gedaan worden antwoordde Saunders ernstig het hoofd schuddende, 't Is moord moet gij denken, gij weet zelf wel, dat het niet gaat. 't Is zoo, 't is zoo sprak de be zorgde man. Maar dan kunnen wij ook een goed doen met langer hier te blijven. Ik moet elders zien wat ik voor haar gedaan kan krijgen, 't Is een onbegrijpe lijke zaak, mijn verstand staat er voor stil. Maar dat zij met de geheele geschiedenis iets te maken zou hebben, dat geloof ik in mijn leven niet daar is geen spraak van Verbaasd en verslagen verlieten de be zoekers het politiebureel, evenwel niet, dan na.lat de inspecteur Saunders hun de verklaringen, die zij hadden afgelegd, voorgelezen en met hun handteeken had doen bekrachtigen. Hoewel als zwijgend toeschouwer had Robtri Power intusschen het voorgeval lene, en ieder woord hetwelk er gespro ken was, met de grootste aandacht ge volgd en gehoord. Het geheele tooneel had een diepen indruk op hem gemaakt. Zijne belangstelling in de gevangene was zoo mogelijk nog toegenomen. Liberalen en socialisten.... één volksken. Te Brussel breekt een on- weêr los in den gemeenteraad. De libera len loopen gevaar. Oogenblikkelijk is de gansche liberale mierennest aan 't wiemeien en 't is een geloop en gedraaf van den anderen wereld, om maar al de liberalen aan te zetten zich met de socialisten te verstaan, opdat er toch maar geen catholiek vooruit gezet worde. De fameuse homme d'ordre zooals de liberalen zich zelve geerne noemen, vergeten alles, alles, alles, als er maar iets of wat mogelijkheid bestaat dat een catholiek in een schepencollege zou komen liever tien socialisten, en ook twintig, dan één catholiek 1... 't Is zoo dikwijls gezegd en geschreven: Liberalen en socialisten... één volksken en 't is zoo dikwijls gebleken. En toch zijn er nog vrijwillige blinden die niet willen zien, en vrijwillige dooven die niet willen hooren. Ook te Aalst Hoe dit raadsel op te lossen Mevrouw Hunter had de sjaal op het eerste gezicht herkend eene vergissing was hier eene onmogelijkheid. De met bloed bevlekte sjaal behoorde dus inder daad aan Charlotte Duvivier. Daaruit volgde derhalve, dat zij, op welke wijze dan ook, met de misdaad in verband moest staan. Zij was bovendien eene fransche evenals de vermoorde Madeleine Faure. Deze beide punten waren inder daad zeer bezwarend. Zou hij, Robert Power, door te veel zijn aandacht aan Sint Alba te wijden, een schakel van de keten, die den schuldige aan de misdaad te zamea bond, over het hoofd hebben gezien en was het Charlotte Duvivier, die de ontbrekende schakel zou aanvullen De jonge inspecteur voelde zich verward; hij zag nergens licht, hij wist niet meer, waaraan zich vast te houden. Ik zou haar geerne eens wat van naderbij bezien, dacht hij ik moet we ten welken indruk zij op mij maakt. Het was voor Power niet moeilijk de gevangene te zien te krijgen. Hij behoefde slechts naar hare cel te gaan en het spie- vensterke op zijde te schuiven om haar gade te slaan. Als inspecteur van politie bezat hij hiertoe volkomen het recht. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1