Godsdienstige kronijk. EEN EN ANDER. Groot Concert. Allerhande nieuws. 28' N ationale Bedevaart der Meimaand naar O.-L.-Vr. -van Lourdes goedgekeurd door Z. E. den Kar dinaal-Aartsbisschopvan Mechelen, onder het eerevoorzitterschap van Mgr Mercier en het voorzitterschap van M. Rosman. Datum Van i tot 9 Mei 1905. Prijzen Volgens het vertrekpunt in eerste klas, van 142 tot i58 fr. in tweede klas, van 91 tot 102 fr. in derde klas, van 60 tot 67 fr. Verhooging van 5 fr. voor dezen die na 8 April 's middags inschrijven. Bepaalde sluiting der lijsten, den i5 April 's mid dags. Werk der arme zieken. De aal moezen alsook de vragen tot aanneming der zieken, moeten vóór 25 Maart ge stuurd worden aan den Heer Doctor Dejongh, te St-Truiden. De pelgrims die uit Gent en uit Aude- naarde vertrekken,worden verzocht recht streeks in te schrijven bij M. Oscar Ver- meersch, notaris te Dendermonde. ij mogen zich insgelijks wenden, voor in schrijving, inlichtingen en omstandige prospectussen, tot de correspondenten der provincie Oost-Vaanderen. AALST Eerw. Heer Willems, Pastoor van St. Joseph M. Cercelet, 11, Leopoldstraat. AUDENAARDE Eerw. Heer Van Trimpont, Onderpastoor van Sint-Wal- burgis. DENDERMONDE M. De Groote. Vlasmarkt,39.GEERAARDS- BERGEN Mej.VAN Bockstaele,Vrede- straat, 29. Dood van Louise Michel. Ein delijk schijnt de Roode Maagd toch dit aardsche tranendal te hebben verlaten. Een telegram uit Marseille meldt haar overlijden. Zij hield nu eei,e reeks voor drachten over den tegenwoordigen oorlog en zijne wreedheden. Zij heeft zich over spannen en is bezweken. Zij was geboren in i83o. De opvolger van M. De Coster. 't Zal nu stellig de solialist Eibers zijn, die als provinciale senator van Brabant, wijlen M. De Coster, van Leuven, zal opvolgen. 't Schijnt dat de liberalen van Leuven zeer ontevreden zijn over de oplossing, waardoor hun arrondissement het éénige is van Brabant, dat geen deel heeft in de senatorszetels, door de Provincie bezet. De rechterzij van den Brabantschen Provincieraad zal, naar het schijnt, eenen candidaat stellen, tegen Eibers, die door de beide linkerzijden wordt voorgebracht, voor den senateurszetel van M.De Coster. Rechterlijke stenographic. M. de minister van justicie heeft besloten, ten titel van proefneming ter beschikking van eenige magistraten snelschrijvers te stel len, om te oordeelen over het nut, dat gestenografeerde ondervragingen en ver klaringen kan brengen in zekere processen. In Frankrijk, Engeland en Amerika bestaat dit stelsel reeds. Alweer Het gerucht loopt in an dermaal dat de koning voornemens is, eene reis naar Congo te doen. Z. M. zou, tijdens de Nieuwjaarsbezoe ken, aan verschillige personen, in intiem gesprek, dit voornemen te kennen hebben gegeven, doch hij zou niet op reis gaar., voor dat de nationale jubelfeesten afge- loopen zijn. Onder het clerikale juk. Geen dag gaat er voorbij of de liberale bladen schrij ven Wij gaan sedert 20 jaren gebukt onder het clerikale juk, Voor hen die dit verstaan willen, beteekent zulks a Sedert 20 jaren moeten wij onze vingers houden uit de vette schotel, waaraan wij van 1878 tot 1884Z00 vraatzuchtig hadden mogen lekken. Zij die den eetlust der geuzen niet kennen, vragen zich rechtzin nig af, waar toch dat juk is, waaronder de liberalen in ons land gebukt gaan. Er is niemand die hen verplicht naar de kerk of te biechten te gaan, zij worden niet belet 's Vrijdags vleesch te eten, liberale gazetten te lezen, te verspreiden of te drukken, lezingen te houden -tegen God, of naar hartelust te feesten M. Rens een groot man te noemen en M. Leveau een profeetmet de socialisten meé te heulen wanneer zij werken tegen den Godsdienst en hun ook al appelen voor citi oenen te verkoopen. Wanneer een liberaal door de stralen gaat, kan niemand het aan dien man zien dat hij onder het juk gebukt gaat. Wie hem zoo iets in het gelaat moest zeggen, zou hij vierkantig uitlachen. En ook niemand plaagt hem op straat, niemand beleedigt hem iedereen laat hem vrij zijn recht als vrij burger uitoefenen. Waarin bestaat nu dat juk Wel, hierin alleen, dat zij hunne vin gers uit de Staatskas moeten houden en niet in alles meester en baas kunnen spelen. Iteehlerlijke kronijk Te Brussel verscheen eene herbergier ster voor de Rechtbank onder betichting van ophitsing tot ontucht. Uit de ondervraging, die met gesloten deuren plaats had, bleek dat zij hare ka- landisie hoofdzakelijk vond in de bezoe kers en jonge, zeer jonge, bezoeksters van eenen gesloten peerdjesmolen, die besten dig in de nabijheid van haar huis, op de place Jamar, te Sint-Gilles, staat. De rechtbank veroordeelde haar tot 3 maandep gevangenis en 5 jaar interdictie. Men herinnert ons het schitte ren concert dat op Dijnsdag, 17 dezer, ter stedelijke schouw- .4 burgzaal zal plaats hebben. Het Comileit van de Congoleesche en Africaar.sche Vereeniging van het Roode Kruis b heeft geene moeite gespaard om dit feest onder alle opzichten op te luisteren. Ziehier eenige der stukken welke op het programma zullen plaats vinden Fantaisie de Rigoletto van Lizt en Variations pour piano van Chopin, voorgedragen door M. Georges Lauwe- ryns, groote prijs van het koninklijk Conservatorium van Brussel. M. Lambert, violomste, groote prijs, leerling van den professor Tompson, zal ons den Adagiovan Ries et 0 Danse van Brahms vertolken M. Seghuin, baryton van het konink lijk Theater der Monnaie zal ons te hooren geven Prologue de Pailasse van Leoncavallo, D'amours éternels van J. Brahms en Vers la vigne van Henri Maréchal. Juffr. E. Delhez, zangrter Grand air d'Agathe in den Freischütz van Weber, Crépuscule d'automne van Verdalle en Tu me dirais van Chami- nade. Eene gevoelvolle harpspeelster, Juffr. Gaëtanne Britt, groote prijs van het ko ninklijk Conservatorium van Brussel, zal ons voordragen La Source van Za- bel, Nocturne van Hasselmans, en Le Rève van Godefroid. Eindelijk zal het concert weerdig ge sloten worden door de a Sancla Maria b van Faure, gezongen door M. Seghuin, met begeleiding van harp, viool en har monium. Wij twijfelen niet of dit concert zal even veel, zoo niet meer, bijval hebben als dat van laatstleden jaar van hetwelk wij eene heerlijke geheugenis bewaard hebben Het Comiteit van de «Congoleesche en Africaansche Vereeniging van het Roode Kruis» verzoekt ons terzelfderiijd aan de leden te herinneren dat zij zoo gauw mo gelijk hun omzendbriefje, aangaande de voorbehoudene plaatsen, moeten weder- sturen aan M. Smits, Secretaris-Schat bewaarder van het Werk. STOOMTRAM. Assche-Aalst Oordegem. Het gerucht is verspreid geworden dat de sectie Aalst-Assche, Zondag aanst. i5 Januari zal geopend worden. Men verzekert ons dat het eene dwaling is. De date der opening is nog niet bepaald. AALST. - Brandramp Maandag namiddag, rond 2 Va uren is er brand ont staan te Aalst Mijlbeek ter hofstede van Louis De Coninck.i5,Bergestraat.Slechts 3 koeien, twee verkens en een koffer zijn kunnen gered worden. Er was geen blus- schen aan ook zijn de gebouwen ten gronde de prooi der vlammen geworden. Er is verzekering bij de Maatschappij Vereenigde Eigenaars, Agentschap M. R. Eeman, advocaat. Quo Vndis? «lts .lowé TÏ11- olinnt y Gonznlèi* «S: O'6. Over Vlaanderen heeft het, evenals in Holland, nog al gestormd. In twee jaren tijd had men te Dender monde zulk hoog water niet als Zaterdag. De Schelde bereikte eene hoogte van 5m75 de Dender rees binnen de stad tot 5m5o. Verscheidene straten waren onder water gezet. In de Bogaardstraat werd een luik door den wind afgerukt en kwetste erg een jong meisje dat voor >ij kwam. Op 't gehucht De Keur werd eene vrouw door eenen rukwind opgenomen en in eenen vijver geslingerd zij kon door voorbijgangers gered worden. De werkman Kips loste een koolwagen, toen hij, terwijl hij een zwaren zak op den schouder droeg, door eer.e windvlaag omgeworpen werdDe ongelukkige werd onder de vracht verpletterd en bleef op den slag dood. Er werd door den storm ook groote stoffeiijke schade aangericht dakpannen afgeworpen, boomen ontworteld, tele graafdraden gebroken. Eene maand geleden verdween uit hare woning het I4jarig meisje F., wo nende bij hare ouders, 111 de Birmigham- straat, te Cureghem. Het kind was half onnoozel. De policie vond het, na lang zoeken op eene zolderkamer der Degenstraat, waar het gebracht was door zekeren D, die het voor zijne dochter deed doorgaan. Hij had het meisje op de Balspelpiaats ontmoet en meegelokt. Het meisje, dat door de policie naar het gasthuis van Anderlccht was gebracht, ie daar Zaterdag overleden. D. zal nu, ditmaal krachtens een man daat van het parket, aangehouden worden. De policie van Sint-Jans-Molenheek heeft Zondag avond een machinist, Van der Moeren genaamd, aangehouden, voor moordpoging op zijne vrouw. Deze laatste had haren man verlaten, omdat zij niet langer zijne mishandelingen wilde verduren. Zij had hem een ujarig zoontje gelaten en een gjarig dochterke meegenomen. Zondag avond ontmoette hij de vrouw in den winkel van het huis, waar zij een bovenkamer had betrokken, en vroeg haar, of zij ook het zoontje tot zich wilde nemen. Daar zij weigerde, bracht hij de vrouw twee messteken in deo rug toe. Een per soon, die mede in den winkel aanwezig was, ontwapende hem en leverde hem aan de policie. De toestand der vrouw is erg. Een tiental verloren Maandagvier- ders hebben te Etterbeek een bloedig ge vecht geleverd. Een der vechters v.erd met di ie messteken in den rug weggedra gen, Degene, die de steken toebracht, wordt opgezocht. De toestand van den gekwetste moet zeer erg zijn. Te Sint-Gilles is een werkman van den telefoondienst, die op een dak der Livornostraat werkte, van eene hoogte van 25 meters gevallen en op den slag dood gebleven. Zondag nacht onstond er brand in de Sint-Nicolaassteeg, Warinoesstraat, te Brussel, in eene drankslijterij, gehouden door de echtelingen Schlossmachcr, die tevens ookeenplaatsingburecl voor dienst meiden hebben. Dat huis werd min of meer door de policie in 't oog gehouden, omdat er zekere geruchten liepen als zou iets er niet in den haak zijn. De echtelingen Schlossmacher hebben een I2jarig doch terke. Hel huishouden komt slecht overeen en de geburen hooren er voortdurend twis ten. Eene buurvrouw, die de gewoonte beeft, des avonds in haar bed te lezen, hooide rond middernacht een kreet, een schreeuw als van eenen hond, die een schop krijgt of overreden wordt Doch daar het geschreeuw aanhield, ging zij aan liet venster en zag aan de overzijde de gordijnen der eerste verdie ping van het herbergske vlam vatten. Terzelfdertijd zag zij Schlossmacher, met zijne dochter door het venster van de benedenverdieping het huis verlaten. Beiden waren in nachtgewaad. Zij be gaven zich bij eenen gebuur, die hen andere kleeren gaf. Maar middelerwijl duurde het ge schreeuw voort, 't Werd geuit door eene vrouwenstem en het geluid scheen te komen van de tweede verdieping. De buurvrouw riep nu hulp en brand Haar man en kinderen stonden op. Het alarm werd gegeven en de pom piers kwamen toegesneld. Nog eenige oogenblikken hoorde men het angstge schreeuw en toen de menigte, op al dat gerucht toegesneld, voor het huis samen schoolde hield het op, terwijl de brand in hevigheid toenam. En tusschen het volk, dat zich vóór het brandend huis verdrong, zag men Schloss macher. Deze werd nu door eenen policieofficier meegeleid, ondervraagd en :n verzekerde bewaring gehouden, terwijl het meisje door eene gebuurvrouw werd opgenomen. Toen de pompiers den brand, die reeds de tweede verdieping bereikte, hadden uitgedoofd, vonden zij in eene der kamers het lijk van vrouw Schlossmacher. Zij was verstikt. De man verklaart dat de vrouw, ten half 11 ure uitgegaan zijnde, later terug kwam, ruzie zocht en hem met eene bran dende lamp bedreigde. Het omvallen van die lamp zou het bed hebben doen vlam vatten en daarop was hij, met het meisje in den arm, gevlucht. Ilij wist niet wat er verder met zijne vrouw was gebeurd. Het gerecht onderzoekt of hij waarheid spreekt. Het onderzoek van het parket nopens den brand in de St-Nicolaassteeg duurt voort. De rechters hebben het kind van Schlossmacher ondervraagd en dit zegde, dat de moeder inderdaad haren man met de brandende lamp bedreigde, en dat de uitspattende petrool het beddengoed in brand stak. Ondanks die voor den man gunstige verklaring, is Schlossmacher in hechtenis gehouden, daar hij verdacht is van vrij willige brandstichting, die den dood van een inensch veroorzaakt heeft. Het volk verdringt zich voortdurend vóór het straatje. In vollen dag onder de oogen van eene menigte wandelaars, die door het schoone weer te been waren gelokt, heeft eene bende van een 3otal wildstroopers verleden Zondag eene klopjacht gehouden in de bosschen van M. Van den Heek de Lembeke, burgemeester van Elene. De leider der bende was gemaskerd en droeg een langen ovetfrank. Toen de wachters, op het hooren der geweerschoten toesnelden weiden zij door de stroopers op geweerschoten onthaald. Do zoon van eenen der wachters werd licht gekwetst. De jacht duurde heel den namiddag voort en eindigde met een algemeen salvo. Men ziet, de stroopers van deze streek geneeren zich niet. Vrijdag avond kwamen te Londer- zeel twee gebroeders in eene herberg, toen twee broeders eener andere familie er ook binnen waren. De eerste waren dronken. Weldra ont stond er twist. De herbergier zette de vier mannen aan de deur. Eens buiten, greep een hunner een steen, bond dien in eenen zaxdoek en sloeg er een zijner tegenstrevers mede, zoodat hij bewusteloos ten gronde viel. De broeder van het slachtoffer trok zijn dolkmes en stak het meermaals in den rug van den dader, deze viel op zijne beurt badend in zijn bloed ten gronde. De toestand der gekwetsten is zeer erg. Het parket van Brussel is ter plaats gewëest. Nachtelijke aanranding. Dief stal. Aanhouding. Huiszoeking. Maandag morgend, ten 6 uren, werd op de Burchtgracht, te Antwerpen, de stuurman der stoomboot Finland, van de Red Star Line, de genaamde George Cobham, aangesproken door twee kerels, die hem geld vroegen voor eene tas koffie. Hij gaf hun 20 centiemen en ging zijnen weg voort. De twee kerels hadden echter gezien, dat hij geld op zak had, en achtervolgden hem. Eensklaps sprongen zij op den stuurman toe en wierpen hem ten gronde, toen hij een nietgeladen revolver te voor schijn haalde. De kwaaddoeners stolen eene som van i5 fr. uit zijnen broekzak, en nadat hij terug was opgestaan, duw den zij hem door eene vensterruit. De stuurman poogde echter zijne aan randers in 't oog te houden tot de twee kerels hem nogmaals vastgrepen, ten gronde sloegen en uit zijnen binnenzak lobberden eene portefeuille met 25 brief jes van 5 dollars, handschoenen, revolver en scheepspapieren. Dan gingen de twee aanranders op de vlucht. De ongelukkige stuurman gaf echter den moed niet op maar bleef steeds in den omtrek op zoek naar zijne aanran ders. Het geluk diende hem, want 's mor gens nog, ontmoette hij hen op de Plan- tijnkaai. Hij wees ze eenen agent aan, die ze ten bureele der kaaien bracht. De adjunkt De Roover ondervroeg hen, maar ze wisten natuurlijk van niets, alhoewel de stuurman in hunne tegen woordigheid gesteld zijnde, bleef aan houden dat de twee zijne aanranders waren. Een van hen draagt evenzeer dui delijk sporer. eener worsteling. De stuur man herkent hen zoo goed, dat hij zelfs weet te zeggen w e hem heeft vastge grepen en wie het geld uit zijnen zak haalde. De aangehoudenen zijn N. Gbij genaamd den Nik, 24 jaar, wonende Beenlionwersstraat, 19, en Gustaaf Bruy ninckx, 29 jaar, Zilversmidstraat, Beiden zijn ter beschikking van den pro cureur des koning opgesloten. De adjunkt De Roover hetft ten huize der aange houdenen eene huiszoeking gedaan, die echttr geen uitslag opleverde. Dijnsdag voormiddag, rond 11 ure. had te Antwerpen een verschrikkelijk on geluk plaats op den hoek der Korte Bril- en Hoornstraten, 2e wijk, waar het voet pad zeer smal is. Een voerman van dc Noordnatie voerde eenen wagen, geladen met 5ooo kil. boonen. Bij het omdraaien der straat, werd den ongelukkige tusschen het hoekhuis en zijnen wagen de borstkas ingedrukt. In zeer bedenkelijken toestand werd de voerman opgenomen en naar het Stuiverberggasthuis gevoerd. Hij heet Leopold Leysen, is 41 jaar oud en woont in de Jezusstraat. Eene der beroemdheden onzer foo ren is te Beauvais overleden, namelijk de gekende goochelaar Grandsart-Courtois. Maandag rond 12 1/4 ure brak te Beveren een groote brand uit op de pacht hoeve van Ed. De Cauwer, toehoor nde aan M. den burgemeester Van Raem- donck. Een gebuur, die met een der jongens van Dc Cauwer op de hofstede was; be merkte eenen rook, die boven het dak van de veederij steeg en beiden gaven het alarm. De deuren der stallen openwerpende was liet werk van eenige oogenblikken doch daar de gebouwen dicht bij elkan der staan, verspreidde het vuur zich snel en stond gansch de hoeve in vuur en vlam. Met de hulp der pompiers en ge- buren heeft men het een en ander kunnen redden, doch zeven puike melkkoeien en verscheidene runders zijn verbrand. De schade is zeer aanzienlijk en gedeeltelijk gedekt door de verzekering. Hoe de brand ontstaan is weet niet juist op den oogenblik. Daar de hoeve in dc nabijheid van het hospice stond, heeft deze brand eene ware verwarring teweeg gebracht. Dikke, groote rookwol ken verspreiden zich in de richting van het hospice en zusters, oude mannekens en oude vrouwkens liepen heen en weer op 't hooren van 't geroep en 't zien der zwarte rookwolken, terwijl men buiten het hospice in het eerst vermoedde, dat het gesticht brandde. Te Beveren stierf de laatste in die streek wonende strijder van 't jaar '3o, namelijk M. E. Waarschoot. Wij hebben gemeld dat er te Kor- trijk eenen twist was opgerezen tusschen de apothekers en 't Weldadigheidsbureel, Sinds 4 Januari weigeren de apothekers medicamenten af te leveren voor het Bureel van weldadigheid, aan den tarief door dit Bureel bepaald. Het Bureel van weldadigheid was nu verplicht te Meenen en elders aan hooge prijzen genees middelen te halen, terwijl de apothekers, om, die concurrencie te bestrijden, aan de armen kosteloos, de hoogst dringende medecijnen afleveren. Maandag rond 1 uur 's nachts, keer de te Lier zekere Gordens terug naar huis. Toen hij aan de Nethe gekomen was werd hij eensklaps door twee kerels aangeval len. Deze, na hem van ai wat hij bezat beroofd te hebben, wierpen hem in het water. Daar de Nethe op die plaats zeer ondiep is, kon Gordens den oever berei ken en zich naar het commissariaat bege ven om het signalement der twee brutale kerels te doen kennen. Dezen, de genaam- den Van O. en S. werden aangehouden en opgesloten. Eene honderdjarige te Turnhout. Dit jaar zal Turnhout ook eene hon derdjarige hebben, ten minste indien de goede God haar nog een jaar het leven schenkt. In het St.-Pielersgodshuis be vindt zich namelijk een vrouwke, in de stad gekend onder den naam van Mari- anneke, dat den gezegenden ouderdom van 99 jaren bereikt heeft en dus het ioo* jaar is ingetreden. Dat die iooe verjaardag jlechtig zal gevierd worden, zal wel niet loeven gezegd te worden. L'Ami de l'Ordre meldt dat de naamlooze maatschappij der grot van Han nu ook de grotten van Rochefoi t heeft aangekocht. Dit stelt eene einde aan de oude con currencie tusschen de twee ondernemin gen. Het schijnt dat de aankoopende maat schappij voornemens is, groote werken van verbetering en vergemakkelijking van bezoek in de grot van Rochefort te doen uitvoeren. Als nu die versmelting maar geen ver hooging van toegangsprijs voor gevolg heeft. De gemeenteraad van Luik hield reeds een paar zeer waime zittingen over het siellen eener inkomstenbelasting. Vooral de socialisten zijn daar hevige partijgangers van. 't Is er weer bovenarms op geweest, Maandag avond in den gemeent -i aad, te Luik, ter gelegenheid der beraadslaging, over de inkomstenbelastingen, die men wil heffen. Er ontstond tusschen M. Ter- wagne, katholiek, en M. Demblon zulk een geweldige twist dat de burgemeester de zitting moest heffen. De hevige regens der laatste dagen hebben te Morlanwelz groote hindernis veroorzaakt. De groote helling, gemaakt voorden tram van Mariemont naar Her- laimont, is op eene groote lengte inge stort. Het gewicht der afgezakte aarde is overgroot. Dc schade is zeer belanrijk, en het zal geruimen tijd duren, vooraleer de lijn zal hersteld zijn. De lijn van den electrieken tram is door de afgeschoven aarde geheel bedekt, zoodat ook deze tram niet rijden kan. Op de spoorwegen van den staat in den omtrek, is ook groote schade aange richt. Tusschen Charleroi en Bergen moet de dienst per enkel spoor geschieden. Men schrijft liet ongeval ook nog toe aan de overgroote haast, waarmede de lijn van den tram werd opgemaakt in 1903, ter gelegenheid van het bezoek van prins Albert. Het meubelfabriek van M. Dupont, te Wasmuel, is Zaterdag afgebrand met al wat zij bevatte machienen, werkhont, gefabrikeerde meubelen, enz. De 11 jarige Marie Finfe, vanSoyers- Lisogne. was Zondag rond half 5 naar het lof gegaan. Toen de ouders het kind na een uur nog niet zagen terugkeeren, gingen zij op zoek. En zij zochten heel den avond, heel den nacht vruchteloos. Eerst Maandag morgend vond de vader het lijk van zijn dochterke op het erf van eenen gebuur. Men vermoedde eerst dat het kind ver schalkt en gedood was door een reizenden leurder. Een man, die aan zijn signale ment beantwoordde, werd opgezocht en ondervraagd, doch deze heeft een alibi kunnen bewijzen. Over 2 1/2 jaar, namelijk op 19 Juli 1902, werd de onderofficier Frans Deby, die zich op de Cockerillkaai te Seraing bevond, door eenen kogel in den slaap getroffen weinige stonden nadien be zweek de jongeling. De moordenaar werd niet ontdekt. Verleden week nu is een inwoner van Seraing hij de ouders van den onderoffi cier, die te Chaineux wonen, eenen per soon als dader komen aanduiden. Den zelfden dag heeft eene vrouw eenen brief geschreven, waarin zij den naam van den dader opgeeft, die te Seraing zou wonen. Marie C., de vriendin van den onder" officier was 7 maanden na den moord, gestorven. Holland. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag heeft in Holland weer een geweldige storm gewoed, die te Rotterdam schrik kelijk heeft huisgehouden en veel schade heeft aangericht. Het water werd door den storm zoo opgestuwd, dat weldra een aantal straten onder water stonden en de policie de bewoners dier straten moest opbellen. Zinken daken werden afgerukt, schut sels en boomen omgeworpen, schepen van hunne trossen losgerukt, enz. Gelukkig liep kort na vier uren de wind wat om, zoodat de vrees voor eene tij zoo hoog als voor acht dagen spoedig verdween. Toch kwam het water nog zoo hoog, dat het op de Noordblaak bijna tegen de huizen stond. Er is dus weer veel schade aangericht, in de woningen, magazijnen en aan de straten. Van elders komen dergelijke berichten. Overal heeft het water eene groote hoogte bereikt en veel schade aangericht. Het eiland Urk overstroomde tot aan de laag ste huizen van het dorp. De zeewering schijnt nogal wat geleden te hebben. Het Kampereiland stond ook heele- maal onder. Uit Egmond aan Zee wordt aan het Alg. Hbd. b medegedeeld De storm van Vrijdag nacht heeft hier weer veel verwoest. De villa Boelmane is geheel in zee gestort het hotel Welge legen gedeeltelijk. De hotels Zee- rust en Zeezicht loopen ernstig ge vaar. Voor de tweede maal van dit jaar zit Marken onder water. Bij Edam is het Zuiderzeewater ge stegen tot 1 m. 5o boven A. P. De was houdt nog aan. Bij Enkhuizen is een tjalkschip in nood. Drie flink bemande vlotten gingen hulp bieden. Van Scheveningen aan de N. R| Ct.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2