Zondag 13 Januari 1903 3 centiemen per nummer. S(Vle Jaar 3707 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de Arbeids-ongevallen. ID Ei IMi-ATST met den Witten Baard. Winterbemesting. LANDBOUW. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten b ureele va dit blad. AALST, 14 JANUARI igo5 Het noodlot vervolgt ons. In ons vorig nummer zijn woorden weggevallen en dat is schadelijk aan den zin. Er staatVan af ao October 1908 heeft onze vriend Jef geen recht meer op eene jaarlijksche ver goeding, gerekend op de helft van het loon. Dat is in tegenstrijd met hetgeen volgt. Twee woordekens zijn weggevallen. De zin moet gelezen worden lijk volgt Van af 20 October 1908 heeft onze vriend Jef geen recht meer dp eene dage- lijksche vergoeding, maar op eene jaar lijksche vastgesteld op de helft van het loon. Is tusschen dagelijksche vergoeding en jaarlijksche vergoeding ten verschil Niet voor het bedrag, want beiden wor den berekend volgens het loon en beiden staan gelijk aan de helft van het loon. Er is een verschil voor de wijze van beta len. Terwijl de dagelijksche, of liever lijk de wet zegt, de tijdelijke vergoedingen betaald worden alle acht of veertien da gen, juist gelijk het loon, moet de jaarlijk sche vergoeding, even als de rente, slechts per drie maand, per trimester gegeven worden. Welk verschil is er tusschen de jaarlijk sche vergoeding en de rente Het bedrag en de wijze van betalen zijn gelijk. Doch voor de jaarlijksche ver goeding moet het capitaal niet neêrgelegd worden, wat voor de rente stipt is ver- EISCHT. Daaruit is voor de werklieden een ge volgtrekking af te leiden waarop wij hun ne aandacht inroepen. Daar het capitaal der rente moet neêr gelegd worden is de betaling van hetgeen hun toekomt voor de rente altijd verze kerd en het gebeurt regelmatig er kun nen, integendeel, gevallen voorkom n waarin de betaling van de jaarlijksche vergoeding last meêbrengt. Daarom moeten de werklieden oppas sen dat zij nooit het tijdstip laten voorbij gaan waarop de aanvraag van de jaarlijk sche vergoeding om te zetten in eene rente ontvankelijk is. Zoodra het klaar wordt dat het slachtoffer voortdurend onbe kwaam is geworden tot werken, mogen zij niet uitstellen te vragen dat de zaken definitief worden vastgesteld en geregeld. Indien het tribunaal, op advies van de experten, aan het slachtoffer gelijk geeft, moet de baas, indien hij niet verzekerd is, binnen de maand het capitaal vestigen, dat is ntêrleggen in eene kas door de wet bepaald, Hoe hoog bedraagt dat capitaal Dat hangt af van vele omstandigheden, onder andere van den ouderdom van het slachtoffer, van het bedrag van zijn jaarloon, van de omstandigheid dat de 34e VERVOLG. Gij moet het doen, moeder, zegde hij ernstig. Ik heb het u nooit willen zeg gen, maar nu zie ik in. dat het toch nog maar het beste is. Ik zal nooit trouwen, want de eenige vrouw die ik ooit heb be mind, is voor altijd voor mij verloren. Mevr. Edlth geloofde nu, dat hij in Indiê een meisje had leeren kennen en liethebben dat hem door de dood ontrukt was. Weinig vermoedde zij, dat het hart van haren zoon nog volkomen vrij was, toen hij in zijn vaderland terugkeerde, maar dat hij zich daar een vreeselijk verdriet op den hals had gehaald door de liefde op te vatten voor eene vrouw, die reeds eenen anderen toebehoorde Gertruda. Dat was het geheim van Jaak Ford,een geheim, dat hij tot aan zijnen dood toe hoopte te bewaren. Nog voordat hij ha zelf wist, was het onheil geschied, i.ij besefte zijne ongeluk kige liefde eerst, toen deze reeds diep wortel had geschoten in zijn hart, maar hij bezat zcltbeheersching genoeg om elke misdadige gedachte daarin te bedwingen. Hij wilde Gertruda eerbiedigen en haar vriend en beschermer zijn. onbekwaamheid volkomen of onvolkomen is enz. Daar het aan vele werkbazen aange naam zou kunnen zijn zich nopens dat punt een nabijkomend gedacht te vormen, gaan wij een paar voorbeelden geven, opgeklaard door de wijze van bereke ning. Regel Om het gezocht capitaal tot het vestigen van eene lijfrente te beko men, moet men de waarde van i frank rente op den leeftijd van het slachtoffer bij het neêrleggen van het capitaal dat is na het eindigen van den termijn voor herziening nemen, en die waarde vermenigvuldigen met het bedrag der toe gestane rente. De uitkomst is het gezocht capitaal. Men zal mij vragen hoe kent men de tegenwoordige waarde van een frank rente Er is daarover eene lijst opgemaakt door het ministerie van Arbeid onder de lei ding van bevoegde commissies en vak mannen en die in den Moniteur van 3i Augusti 1903 is verschenen. Men kan ze ook vinden in de Verzameling der wetten en koninklijke besluiten 1904, bladzijde 578. (Kon. besluit van 29 Aug. 1904) en Arbeidsblad van Augusti (1904) bladzijde 844. Voorbeelden Een werkman getroffen door een ongeval is volkomen voor altijd ongeschikt tot werken. Hij won 1200 fr. per jaar. Hij heeft recht, bijgevolg, op eene rente van 600 fr. per jaar. Hij is 44 jaar oud op het oogenblik dat het capi taal moet gevestigd worden. De weerde van een frank rente op dien ouderdom is 17,3254 fr. Vermenigvuldi gen wij dat mei 600; dat is 17,3254 X 600= io3g5,24 fr. Zijn baas zou dus voor de rente van dien werkman meer dan tien duizend frank moeten storten 1 Werkbazen, hebt gij dat gelezen Dit cijfer zal u doen nadenken. Gij zult dus voorzichtig zijn en u verzekeren of lid worden van eene erkende maatschappij van onderlingen bijstand met het doel de lasten der ongevallenwet gemeenschappe lijk te dragen. 2de voorbeeld. Gedeeltelijke onbe kwaamheid. De wtrkman slachtoffer is 40 jaar oud. Hij won vóór het ongeval 1060 fr. na het ongeval kan hij nog slechts 660 fr. winnen, dat is een verschil van 400 fr. De baas is hem de helft van dat verschil verschuldigd zijne rente zal dus 200 fr. bedragen. Welk kapitaal is daartoe ver- eischt De weerde van een frank rente op dien ouderdom is i8,Ó2i5. Dus is het vereischte kapitaal 18,Ó2i5 X 200—3724,30 frank. Meer dan drie duizend zeven honderd frank 1 Documenten Geven wij de besproken artikels Artikel 4. Heeft het ongeval tijde lijke en volkomene onbekwaamheid tot werken gedurende meer dan ééne week Nooit zou zij of iemand anders mogen vermoeden, dat hij ongehuwd bleef, om dat zij de eenige vrouw op de geheele wereld was, die hij tot de zijne zou willen maken. XV. BROEDER EN ZUSTER. Zonder de ziekte van den graaf van Chatterly zou het wellicht groote moei lijkheden na zich gesleept hebben eene ontmoeting tusschen Cecil Monkton en zijne zuster te bewerken. Thans echter kwam Jaak Ford dage lijks op 't kasteel 0111 naar zijnen neef te vernemen en reeds den dag, die volgde op den avond, waarin Cecil zich aan Jaak Ford had bekend gemaakt, liet deze de gravin verzoeken hem te willen ontvangen en deelde haar in korte, eenvoudige woor den de waarheid mee. Gertruda staarde hem ongeloovig aan en zegde Maar ik heb zijnen dood aangekon digd gezien en het bericht in eene gazet gelezen. Eenigszins verlegen zegde Jaak Ford Ware ik in uwe plaats, dan zou ik trachten dat te vergeten. Ik ben er zeker van, dat M. March hij wil zich voor- loopig nog zoo blijven noemen de volte waarheid heeft gesproken. Wanneer gij er een bewijs voor verlangt, denk aan de woorden, die uw echtgenoot sprak op den avond dat hij ziek werd hij meende den geest van uwen broeder gezien te veroorzaakt, dan heeft het slachtoffer, te rtkenen van den lag na het ongeval, recht op eene dagelijksche vergoeding van 5o t. h. van het gemiddelde dagloon. Betreft het eene tijdelijke onbekwaam heid die gedeeltelijk is of wordt, dan moet deze vergoeding gelijkstaan met 5o t. h. van het verschil tusschen het loon van het slachtoffer vóór het ongeval en het loon dat het slachtoffer kan verdienen alvorens geheel hersteld te zijn. Indien de onbekwaamheid voortdurend is of wordt, dan vervangt eene jaarlijksche vergoeding van 5o t. h., bepaald volgens den graad van de onbekwaamheid, zooals hiervoren gezegd, de tijdelijke vergoeding te rekenen van den dag waarop, hetzij door overeenkomst van partijen, hetzij door een eindvonnis, wordt vastgesteld dat de onbekwaamheid van voortduren- den aard is. Bij het eindigen van den ter mijn voor herziening, bepaald in artikel 3o, wordt de jaariijksche vergoeding ver vangen door eene lijfrente. Artikel. 5. Het hoofd der onder neming is, overeenkomstig de onder staande bepalingen, verplicht tot betaling van de genees- en artsenijkundige kosten, door het ongeval veroorzaakt en gedaan gedurende de eerste zes maanden. Heeft het hoofd der onderneming, uit sluitend op eigen kosten, een genees- en artsenijkundigen dienst ingesteld en daar van melding gemaakt in eene bijzondere bepaling van het werkplaatsreglement, dan heeft het slachtoffer niet de keuze van geneesheer en apotheker evenmin wan neer, bij gebreke van werkplaatsregle ment, partijen, bij tene bijzondere bepa ling der arbeidsovereenkomst, zijn over eengekomen dat de dienst wordt ingesteld door het hoofd der onderneming. In de overige gevallen heeft het slacht offer de keuze van geneesheer en apothe ker doch het hoofd der onderneming is slechts gehouden tot het bedrag van de som, eens voor al bepaald in een bij ko ninklijk besluit vast te stellen tarief. De vergoedingen voor genees- en artse nijkundige kosten kunnen worden betaald aan hen die den last daarvan op zich heb ben genomen. De personen, aan wie deze kosten zijn verschuldigd, kunnen ze rechtstreeks vorderen van het hoofd der onderming. VROEGER Een artikel uit het Journal de Bruxelles eindigt aldus Wat of ook onze tegenstrevers van ge- weid bijbrengen in den strijd, wat al listen zij ook uitvinden, de catholieken d zijn zeker van de sterksten te zijn, zoo zij weten zich in te richten en te werken, i) Daar in ligt alles. Het kan niet genoeg gezegd worden, bijzonder omdat een n tijdverloop van twintig jaar bewind en vrede aan de jongeren heeft doen vergeten de harde en schromelijke beproevingen onderstaan door de ouderen. hebben. Ik weet toevallig dat M. March op denzelfden avond in het park, dicht bij het kasteel gewandeld heeft. Maar gij hebt gezegd, dat hij zeer rijk is. En indien dat nu eens was, zou het daarom een bewijs zijn dat hij diengenc niet is voor wien hij zich uitgeeft Het rad van Fortuna draait dikwijls genoeg en de wispelturige godin kan Cecil ook wel e< ns toegelachen hebben. Gertruda strekte bevend en onzeker de handen uit naar Jaak, zooals iemand doet, die in de duisternis rondtast. Zij zou op den grond gevallen zijn, indien Jaak haar niet opgevangen had. Hij droeg Gertruda naar eenen leun stoel en behalve dat zijn gelaat bleeker was dan gewoonlijk, verried niets den strijd, die er in zijn binnenste gevoerd werd. Met bevende stem zegde mevr. Chat terly Ik kan er u nooit genoeg dankbaar voor zijn. O 1 neef, ik had mijnen broeder Cecil zoo lief en het brengt mij buiten mij zelve van geluk, te weten, dat hij als uit den dood verrezen is. M. March acht het verstandiger, hernam Jaak zijne verrijzenis b voorloopig voor den graaf verborgen te houden. Hij zegt hem beleedigd te hebben, sedert hij op Copslei gaat, te meer daar het voorloopig nog geheim moet blijven dat M. March uw broeder is. Dat wil zeggen In onze kringen, klein en groot, dienen mannen gevonden, die de geschiedenis van ons land, sinds de 3o laatste jaren, aanhoudend het volk voordragen.En bij voorkeur geen geleen de geschiedenis, als ik zoo spreken mag: door geleende versta ik die geschiedenis, welke geput wordt in dit of gene boek of relaas. Mannen van 3o jaar ouderdom, hoe bekwaam of geleerd ook, zijn, ons dunkens, daar niet voor geschikt, ten minste nu. Er leven nog te veel strijders van 40, 5o, 60 jaren oud, die gemengd zijn geweest in kies- en schoolstrijd, en die na MEDEgeleden en MEDEgestreden te hebben, ook met vaster overtuiging, met meer nadruk, beter zullen MEDEdeelen. De meeste landbouwers zijn van mee- ning dat in den wintertijd scheikundige meststoffen gebruiken, gansch nutteloos is, ja zelfs dat het zooveel beteekent als het geld in het water smijten. Niet te verwonderen dan ook, dat ze gerust op de twee ooren slapen. En noch tans bestaan er zekere chirnieke vetten die zeer voordeelig gedurende den winter aangewend worden. Daarom ook achtten wij het noodig de aandacht der belanghebbenden op dit punt te bevestigen. Hebt gij b. v. eene natte of zuurachtige weide Welnu, wanneer zult ge beter en met meer voordeel de potasch en fosfaat- fnesten gebruiken dan in den winter Hebt ge bij het zaaien der haver, waarin gewoonlijk de jonge klaver komt, geene potasch mest gebruikt, waarom zoudt ge nog langer wachten 't Is nu het best ge schikte tijdstip. Houden wij ons voor dit oogenblik bij die twee vourbeelden en bespreken wij ze wat nader. Waarom zijn in vochtige weiden bij zonderlijk poiaschzouten op hunne plaats? Eerst en vooral om de zuurheid des gronds te verminderen en weg te nemen en ten tweede om den wasdom der kla- verachtige planten te bevorderen, die in zure weiden zeer scliaarsch te vinden zijn, ja in sommige zelfs teenemaal verdwenen zijn. En op de klavers dan? Welnu, iedereen weet van hoe groot belang eene goede klaveroogst is. Zijn de klavers wel gelukt, dan heeft men 1® heel den zomer veel en goed voedsel voor het vee, en dat heeft reeds veel te beteekenen 2° eene zuivere partij land, want tusschen welige en malsche klaver kan onmogelijk onkruid wassen men is verzekerd van daarna goede tarwe te hebben. Dat heeft iedereen reeds bestatigd hoe beter klaver, hoe beter tarwe. Immers, klaver heeft de wondere eigenschap den grond aan stik stof te verrijken en daar is tarwe zeer gulzig op. Welnu, het is een gekend feit dat men Wat zijt gij toch goed ik bén eens nog wel zoo ondankbaar geweest, om te gelooven dat gij niet van mij zoudt hou den. Toen gij uit Indië moest terugkee- ren, verbeeldde ik mij, dat gij zoudt meenen dat Reginald wel iets beters had kunnen doen dan een arm meisje te trou wen. Jaak onderdrukte iets dat op eenen zucht geleek. Aan zoo iets heb ik nooit gedacht, zegde hij halfluid. Ik zou niets liever wen- schen dan een broeder voor u te zijn. Gertruda, maar nu Cecil teruggekeerd is, zult gij geenen anderen meer noodig heb ben. Zij schudde het hoofd. Gij zijt in den laatslen tijd meer dan een broeder voor mij geweest, antwoordde zij, en dat zal ik nooit vergeten, ook niet nu Cecil teruggekeerd is. Nog denzelfden avond ontmoetten broeder en zuster elkaar in het salon van Lane-House. Mevr. Edith en haar zoon waren fijn gevoelig genoeg, om bij deze ontmoeting niet tegenwoordig te willen zijn. Broeder en zuster stonden een oogen blik zwijgend tegenover elkaar. Zij waren van elkander gescheiden toen hij een eigenzinnig, avontuurlijk jong mensen, en zij eeue schoone, maar treu rige bruid was. De tien jaren hadden hem in een ernsti- gen bijna somberen man doen verande- om goede klaver te winnen, moet zorgen dat de grond rijkelijk van potasch voor zien zij zelfs in leem. In kleiachtige gronden, waarin nogtans eene tamelijke hoeveelheid potasch voorhanden is, zijn de goede uitslagen met potaschzouten verzekerd. Eene proef, welke wij verleden jaar namen, gaf Zonder potaschbemesting 77, met potaschbemesting 100. Klaarheidshalve hebben wij de op brengst in perhonderd berekend. Wat meer is, soms hoort men van den klaverkanker, van het wegsterven der klaver, enz. Welnu, dat zal zelden of nooit gebeuren wanneer de grond genoeg zaam van oplosbare potasch is voorzien. De heer Peiffer.Staatslandbouwkundige te Dender - onde, heeft het verdwijnen der klaver met den besten uitslag voorkomen door het gebruik van potasch en fosfaten. Ook raadt hij de landbouwers in derge lijke gevallen het gebruik dier vetten ten zeerste aan. Nu oppert zich de vraag: Als ik potasch op mijn land wil brengen, welke mest stoffen moet ik daarvoor koopen, of, in andere woorden, onder welken vorm zal ik best potasch toedienen. Het antwoord daarop geven wij in een volgend schrijven. Lowis. Ellende in het Walenland. In het Walenland heerscht ellende, te oor deelen naar de berichten, die uit den omtrek van Charleroi toekomen. Tengevolge van herhaalde staking, is in sommige districten de ellende nijpend geworden. Zelfs zou men vergaderingen beleggen, waarop plannen van plunde ring worden ontwikkeld. De regeering, hiervan op de hoogte gesteld, heeft overal de posten der gen darmerie doen versterken en zal strenge maatregelen tot beteugeling nemen. Een nieuwen aardappel. Wij le zen in een Hollandsch blad Uit de zuid-amerikaansche republiek Uruguay komt de mare, dat men daar eene wilde plant heeft aangetroffen, uit welke eene nieuwe soort van Aardap- pels wordt gekweekt. 1 Men heeft er de proef meê genomen b in den Botanieken hof van Marseille, en 0 is tot de ontdekking gekomen dat de b nieuwe plant in vochtigen grond zeer goed kan gekweekt worden. Het is den heer Bonnier, lid der Aca- demie van Wetenschappen te Parijs, b die bekend gemaakt heeft dat eene nieu- we soort van aardappels is verkregen b die zeer smakelijk is en goede hoeda- b nigden bevat. Men heeft den nieuwen aardappel den naam gegeven van Sola- B NEUM CoMMERSONI. D ren en haar eene nog altijd schoonc, maar tevens nog altijd treurige vrouw doen blijven. Cecil Gertruda Dat waren de eenige woorden, waar mede zij het stilzwijgen verbraken. Maar daarbij zagen zij elkaar aan met oogen, waaruit eene geheele wereld van teeder- heid en verrukking sprak. Geen van beiden roerde de graaf of het huwelijk van Gertruda aan het scheen wel alsof zij op voorhand hadden bespro ken alle treurige gedachten te verbannen, die het geluk van het wederzien kunnen verstooren Ik heb uw dochterke gezien, zegde Cecil na eene korte poos. Wat is zij eene lief kind. Zij koestert reeds eene onbe grensde genegenheid voor mij, zonder nog te weten dat ik haar oom ben. Die lieve, kleine Phillis zij is mijn grootste geluk. En de Ford's zijn uwe trouwe vrien den. Ik heb nog nooit twee menschen ontmoet, die mij zoo goed bevallen als Mevr. Edith en haar zoon. Jaak is een buitengewoon edel mensch. Ik ben hem ook onzeglijk veel ver plicht en Phillis heeft hem van harte lief. En gaat gij nu waarlijk op reis Gertruda. Ja, waarschijnlijk Maandag. O Cecil, ik heb u teruggevonden om dade lijk weer van u te scheiden. Onder den druk der geestelijken, In eene socialistische vergadering, had een 0 gezel b eene lange redevoering uit gesproken, en sloot zijne beschuldigings rede tegen de tegenwoordige maatschap pij met de volgende woorden Daarom zeg ik u, het zal niet eer beter worden in de wereld, voor we vrij komen van den druk der geestelijken. Toen stond een pastoor op en zei 't vol gende Mijnheer X, heeft, tot slot, van den druk der geestelijken gesproken. Ik be hoor tot die verfoeilijke klas menschen. En dan moet ik ootmoedig beginnen met de bekentenissen Ik heb Mijnheer X. gedrukt, b (Algemeen geroep). «Ja, ik heb hem zelfs meermalen gedrukt, ging de pastoor onverstoord voort, n Het zal nu vier jaren celeden zijn, dat zijne vrouw stieif. Ik heb haar eene christelijke uitvaart gegeven, en daar het mij aan het hert ging, ook den be droefden echtgenoot uit hartelijke deelne ming de hand gedrukt. Dat was de eerste DRUK. a Een tijd later hoorde ik, dat X, om reden zijner socialistische gedachten, op zijn werk afgedankt was en met zijne arme schaapjes van kinderen gebrek leed. Toen ben ik naar hem toegegaan, en heb andermaal de hand gedrukt, en ook wat in de hand voor zoo ver mijne krachten dit toelieten dat was de tweede druk. Vier weken daarna werd er aan mijne deur geklopt en trad X. binnen met het verzoek of. ik voor hem niet een gopd woord wilde doen bij de bazen, opdat hij weêr aan 't werk zou geraken. Ik heb hem toen nogmaals de hand ge drukt en beloofd, dat ik mijn best zou doen. En het verheugt mij dat hij door mijne voorspraak weêr werk heeft gekre gen. Dat was de derde druk. a En daarom, mijne heeren, sta ik thans als een arme zondaar voor Mijn heer, X. en moet voor u allen bekennen Ik heb hem meermaals gedrukt. Gelach klonk in de zaal, aller oogen waren op Mijnheer X. gericht. Die zat daar echter aardig te kijken. Eindelijk stond hij op en stamelde Ja, dat ze allen waren zooals hij b Beetenteelt. Het syndikaat van beetenplanters te Rooborst, verkocht zijne suikerbeeten voor igo5 aan 26,5o fr. per duizend kilos, gerekend aan 14 graden suiker. Boven of onder de 14 graden a.5o fr. per graad meer of min. De verkoopers hebben recht op 5o p. h. pulp tegen 5 fr. franco geleverd tot Rooborst; zonder pulp worden die beeten betaald aan 27.50 fr. 0/00. Ongetwijfeld is, voor dit jaar, nog nergens aan zulken schoonen prijs gecon tracteerd wat meer is, de verkoop per eenheid suiker mag, in deze streek, be schouwd worden als op goeden voet tot volledig welslagen. Maar ditmaal niet voor tien jaren, Gertruda. Ik zal nog hier zijn als gij terugkeert, want ik heb Copslei tot einde Maart gehuurd en later koop ik misschien eene kleine villa in de nabijheid van Salton, waarvan Jaak Ford mij reeds ge sproken heeft. Om niets ter wereld zou ik u weer geheel uit het oog willen ver liezen. Zooals Gertruda verwacht had, ging zij den volgenden Maandag met haren echtgenoot op reis. Zij had al haar geduld noodig om de luimen van haren gemaal te verdragen, want de graaf verkeerde in eene stem ming, waarin hem niets naar den zin te maken was. Hij was er ontstemd over dat hij zich had laten overhalen den ouden Jordan mee te nemen. Hij deed zijne vrouw bittere verwijten, omdat zij geweend had bij het afscheid nemen van Phillis. Als Gertruda, in herinnering aan zijne vroegere spaarzaamheid, haar best deed om de reiskosten zooveel mogelijk te be zuinigen, dan verweet hij haar dat zij niet wist wat zij aan haren stand verschuldigd was. In de hotels twistte hij met de bedien den, wanneer de rekeningen te hoog waren maar toch verliet hij die terstond in heftigen toorn wanneer men hem niet de schoonste kamers gaf. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1