Davidsfonds. Wsjqrs BERICHT STAD AALST. Groot Concert. Van tak op tak. Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. Duitschland. TVieuwiaiirgiften ann II. den Paus. Opbrengst der eerste lijst, fr. 235,oo Onbekend Aalst-Mijlbeek, Eene dienstmeid, Naamloos Mr en M11* Ach. Eeman, Aalst, Mej. Jeannette Haegeman, i 3,oo 2,00 5o,oo 5o,oo 10,00 Afdeeling Aalst en Omstreken. Op Maandag 3o dezer maand, zal den Ltden en hunne huisgenooten een toon kundig Avondfeest worden aangeboden in de zaal van den Catholieken Burgers- kring, Korte Zoutstraat. De heer Dr JPersyn zal er ook spre ken over den zoozeer gewaardeerden en volksgeliefden Vlaamschen schrijver August SNIEDERS. Het onderwerp dezer voordracht zal voorzeker in ieders smaak vallen en een talrijk publiek doen opkomen. De heeren toonkundigen G. Pape en A. Volckaert hebben zich gelast voor het toonkundig gedeelte te zorgen, wat voor zeker iets puiks laat verhopen. Begin om 5 uren 's avonds stipt. De Leden van den Catholieken Bur gerskring en hunne huisgenooten zijn eveneens kosteloos tot dit feest toege laten. aan de H.H. Catholieke Kiezers van het Arrondissement Aalst. De catholieke Kiezers van het Arron dissement die bij aanbevolenbrief bericht hebben ontvangen, dat er tegen hunne inschrijving op de kiezerslijsten door de liberale vereeniging reklaam werd inge diend, worden vriendelijk en dringend verzocht vóór 20 dezer bovengemelden brief met de noodige bewijsstukken en verklaringen lot staving hunner kiesrech ten te zenden ten bureele van de Catho lieke Kiesvereeniging, Korte Zoutstraat, 44. te Aalst. Het bureel is open den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 9 tot n ure 's morgends. Beweging van den Burgerlijken Stand gedurende 't jaar 1904. Man. Vrouw. Totaal 537 836 24i 413 490 772 1,262 252 385 1,027 2,635 492 Men herinnert ons het schitte ren concert dat op Dijnsdag, 17 dezer, ter stedelijke schouw burgzaal zal plaats hebben. Het Comiuit van de Conoleesche en Africaansche Vereeniging van het Roode Kruis heeft geene moeite gespaard om dit feest 4 onder alle opzichten op te luisteren. Ziehier eenige der stukken welke op het programma zullen plaats vinden 11 Fantaisie de Rigoletto van Lizt en u Variations pour piano van Chopin, voorgedragen door M. Georges Lauwe - ryns, groote prijs van het koninklijk Conservatorium van Brussel. M. Lambert, violoniste, groote prijs, leerling van den professor Tompson, zal ons den Adagiovan Ries et Danse van Brahms vertolken. M. Seghuin, baryton van liet konink lijk Theater der Monnaie zal ons te hooren geven Prologue de Pailasse van Leoncavallo, D'amours éternels van J. Brahms en Vers la vigne van Henri Marécl.al. Juffr. E. Delhez, zangster «Grand air d'Agathe in den Freischütz n van Weber, Crépuscule d'automne van Verdalle en Tu me dirais van Chami- nade. Eene gevoelvolle harpspeelster, Juffr. Gaëtanne Britt, groote prijs van het ko ninklijk Conservatorium van Brussel, zal ons voordragen u La Source 1 van Za- bel, Nocturne van Hasselmans, en 0 Le Rève van Godefroid. Eindelijk zal het concert weerdig ge sloten worden door de Sancta Maria van Faure, gezongen door M. Sighuin, met begeleiding van harp, viool en har monium. Wij twijfelen niet of dit concert zal even veel, zoo niet meer, bijval hebben als dat van laatstleden jaar van hetwelk wij eene heerlijke geheugenis bewaard hebben. Het Comiteit van de «Congoleesche en Africaansche Vereeniging van het Roode Kruis» verzoekt ons terzelfdertijd aan de leden te herinneren dat zij zoo gauw mo gelijk hun omzendbriefje, aangaande de voorbehoudene plaatsen, moeten weder- sturen aan M. Smits, Secretaris-Schat bewaarder yan het Werk. Het benauwd maken der kinders. Goldmann, de vermaarde Duitsche ge neesheer, waarschuwt andermaal de ou ders en onderwijzers tegen de verderfe lijke gewoonte van kinders bang te ma ken, want de gevolgen daarvan kunnen noodlottig zijn voor het zenuwgestel van het kind en zijne verdere ontwikkeling. Herinneren velen zich niet meer hoe zij als kind op hun bedje lagen te rillen uit vrees voor u Boeboe Hoe elk ge luid of geritsel, het kraken van een stoel in de stilts akelig klonk als een voorbode van een naderend monster Hoe men lag te grizelen voor wat komen zou Hoe men in een benauwen droom in 't kin derbedje heen en weêr woelde, om plot seling luid roepend en met akelige visioe nen voor oogen te ontwaken. En toch gaan velen voort met de kin deren schrik in te boezemen voor onbe staande dingen Voor kindermeisjes en ook voor jonge moedei s helaas 1 is het middel zoo gemakkelijk om de klei nen stil te houden. Maar liet wordt maar al te dikwijls duur betaald. Eene ernstige overweging verdiend het wooid van Goldmann waar hij schrijft Reeds op jeugdigen leeftijd moet men de kinderen de vrees der donkere kamers ontnemen. Men moet ze gewennen aan het slapen in het donker. Men brenge ze in eene donkere kamer en vertelle hun daar vrolijke verhaaltjes. Vooral moet men hen overtuigen van het niet bestaan van alle spoken. En als zij dan nog schrikachtig blijven, dan moet men ze niet ruw behandelen. Men moet ze kalm en verstandig terechtwijzen. Dat wetkt goed op het kinderlijk gemoed en de onderwijzer zoowel als de doktor zal een dergelijk optreden ten zeerste aanbe velen. Maar voor alles zorge men er voor dat de kleintjes niet plotseling wakker ge maakt, niet gekust, niet met eene koude hand aai geraakt worden, wanneer zij rustig liggen te slapen. Kortom, men vermijde in één woord alles wat een plotseling schtikken bij het .slapende kind kan teweeg brengen. 719 Geboorten Hebben zich hier komen vestigen Totalen 1,373 Overlijd ens Hebben onze stad verlaten Totalen 654 Meer ingekomen dan uiigegaan Bewett. kinderen 19 Onwett. geboorten 27 Eene echtscheiding werd uitgesproken Huwelijken 204. Bevolking op 3i Dec. igo3 Vermeerde ring in 1904 Bevolking op 3i Dec. 1901 636 626 27 ï,29° 1,345 Mann. Vrouw. Totaal *4.774 i5,536 3o,3io 719 626 i,345 '5,993 16,162 3i,655 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag t5 Januari igo5, M. Ghysselinckx, Molenstraat. o Creemboter. Markt van Zaterdag 14 Januari igo5 165 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. H rden Zaterdag wt r den 382 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 3o5o kilogr. gMfe" Aan ons nummer 3707 be- hooren twee bijvoegsels. De Zaterdangische merk ten. Reeds zaterdag 7 Juni zijn tr moeilijkheden geweest bij het ontvangen van het piaatsrecht der kickenmerkt. De poeliers, van de welke men eenen merke- lijken opslag eischte, kraamden op.trokken naar d; Vijf Huizen te Erpe en hielden daar merkt ondereen. Nu, spruit die opslag voort uit de ver meerdering der plaatsrechten door den Gemeenteraad gestemd Neen, de voorwaarden zijn dezelfde ge bleven zooals 't van over meer dan i5 jaren bestaat. Maar de nieuwe pachters die grooteren pacht moeten b'talen, zoeken ook meer te ontvangen. Zij willen de voorwaarden zooals zij door 't Gouvernement goedge keurd rijn, op de letter uitvoeren.Vroeger mocht men bet plaatsgeld per stuk, bij hoeveelheid eischen nu moet het zijn per oppervlakte die men inneemt om zijne waren uit te stallen of te koop te bieden. Heden zaterdag waren er slechts drij poeliprs, waarschijnelijk waren de andere weer aan 't markt houden hier of daar buiten de stad. De landbouwers die kie kens, konijnen, duiven - nz. te koop bo den vonden bijna geen koopers. Wij herinneren ons dat, toen de voor waarden die heden nog bestaan voor de eerste maal moesten toegepast worden.de pachter ook het plaatsgeld eischte volgens de ingenomene oppervlakte, maar hij zag weldra in dat, in tegenwoordigheid van den tegenstand,hij zijne eigene ruiten zou inslagen en kwam tot het vroegere tarief terug. Er. alles liep weldra regelmatig af. Het koelde zonder blazen, gelijk het he den weer zal moeten gebeuren willen de pachters er niet altijd meer en meer aan toeleggen. Belangrijk en nuttig, de Kleine Zakatlas als premie aangeboden aan eiken kooper van een pak Atlas-Chocolade aan fr. i,3o het pak, in de huizen Delhaize gebroedersuithangbord De Leeuw. Deze Atlas bevat 19 kaarten in kleuren druk en geeft de nauwkeurigste inlich tingen betrekkelijk de bevolking en de oppervlakte van ieder land. Een horderdjarige. Wanneer in stad of dorp een lid der bevolking het voorrechtheeft 100 jaar op eene eeuwand te worden, dan neemt de gansche buurt of omgeving een hartelijk aandeel aan dit zeldzaam geval, en worden er tal feeste lijkheden ingericht, om van de algemeene vreugde te doen blijken. En uit den aard der zaak zal die deel neming veel grootcr zijn, en die feest vreugde veel geestdriftiger wanneer hij of zij, de eerwaarde oude man, of het vrien delijk oud vrouwtje, zich in het tot dus ver gespaard leven bemind heeft weten te smaken, en welvaart en geluk om zich heen heeft verspreid. Wat zal me, dan wel moeten doen, om zijne aanhankelijkheid te betoonen aan de PERU GUANO van wie het thans juist 100 jaren geleden is, dat de eerste berichten en stalen naar Europa overkwamen, door den beroem den wereldreiziger en grooten geleerde Alexander von Humboldt in 1804 van de Westkust van Zuid-Amerika medege bracht Maar in de eerste i5 jaren der vorige eeuw was het in Europa ten gevolge der bijna voortdurende oorlogen zoo verre gaand onrustig dat menige hoogst ge wichtige proefneming tot later moest worden uitgesteld, en zoo bleef dan ook gedurende eene reeks van jaren de Peru- Guano als in vergetelheid begraven. Ongeveer het jaar 1840 kwam de eerste verzending van eene kleine hoeveelheil Peru-Guano in Engeland aan, en van dat oogenblik af tot nu toe, dus sedert 65 jaren, heeft de toevoer, die aldus zeer grooten omvang aannam voortgeduurd. En wat in die lange reeks van jaren de Peru-Guano van den landbouw in bijna alle landtn van Europa, en voornamelijk in België, goeds heeft gedaan en tot zijne ontwikkeling heeft bijgedragen, daarvan kan ieder getuigen, die eenigzins op de hoogte van den staat van zaken is. Daar is voorzeker in de geheele wereld niemand geweest, noch vorst, noch staatsman, noch geleerde, die voor zoo vele millioenen menschen een zoo groot weldoen* r was, en nog is, als de Peru- Guauo, die voor tallooze landbouwers in Europa, Amerika er de Koloniën de bronnen van welvaart en rijkdom heeft ontsloten door verveelvuldiging van den oogst sinds vele tientallen van jaren, en veredeling van de hoedanigheid der ge wonnen vruchten. Denkt er aan, Heeren Landbouwers, en vergeet het niet De Peru Guano is de ware vriend van eenieder onder U lie den, die het wel meent met den bloei en voorspoed van zijn eigen bedrijf. Het tweede eeuwfeest der Peru Guano zullen wij, die dit schrijven en lezen, niet meer beh ven, maar dat onze opvolgers alsdan nog dezelfde beweegredenen zul len hebben zich over dien gedenkdag te verheugen, als wij thans, daarvan houden wij ons verzekerd. Nog eene overwinning. Onze vertegenwoordiger is van de vol gende feiten, die hier voor 't profijt van het publiek verhaald zijn, onderricht ge worden. Mr Coppens, 47 Gazometerstraat, zegt ons Sedert meer dan elf jaren leed ik schrikkelijk vet 1 van de nieren 's avonds waren de pijnen zoo hevig dat ik mij niet te bed kon leggen dan met de hulp mij ner vrouw en 's nachts was ik van alle rust beroofd alle werk was mij lastig, ik had d n ettlust verloren en niettegen staande al hetg ne ik gebruikte had ik geene enk' le verlichting, ik wanhoopte, toen ik de krachtdadigheid van de Fos ter Pillen voor de Nieren vernam, ik wilde ze beproeven en haalde er mij eene doos bij Mr De Valkeneer, apotheker te Aalst. De uitslag was zeer gelukkig want na vier dagen bekwam ik een zeer merkbare beternis en na eene wet-k ondervond ik niet meer de minste pijn, ik was eindelijk genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. De liierbovenstaande bevestiging zoo rechtzinnig in haren eenvoud getuigt dat als wanneer de nieren aangedaan zijn de rug zwak wordt; maar het is hem niet dien men er van beschuldigen moet de pijnen komen door de nieren, die aan het onderste gedeelte van den rug geplaatst zijn, voort; 't is daarom dat knagende pijnen en scherpe stekingen in den rug kenteekenen zijn van nierziekten Pleisters en pappen genezen pijn in den rug niet, want zij kunnen de nieren, die de pijn veroorzaken, niet bereiken. Foster Pil len voor de Nieten b.reiken de nieren zelf en zijn een bijzonder middel voor de nieren en de blaas, helpen ze om vrij en natuurlijk te werken en zij werken niet op de ingewanden. Verzekert 11 dat men u de Foster's Pillen voor tie Nieren gave, van de zelfde soort als die welke Mr Coppens gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gtdsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenb-. rgstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. AALST. Ongeluk. Woensdag avond moest zekere Leo Schoof, van Hof- stade, werkman tel" bierbrouwerij van de heeren Burny-Broeders 't eene of andere verrichten aan den afkoeler. Om t r plaats te geraken moest hij eene ladder van ten minste 2 m. 10 lengte gebruiken maar, neen, hij kl au Orde er op. Nu om gemak kelijker naar bereden te komen, kroep hij langs een transmissie as, langs eene opening van y5 cent. door. Ongelukkig lijk werd hij bij de kleederen gegrepen en rondgeslingerd. Zijne kleederen sclleur den anders ware hij onvermijdelijk ge dood geweest en is cr nu van afgekomen met >ien rechterarm op twee plaatsen ge broken en eene gap- nde wonde aan den linkerschouder. Dadelijk werd hij naar 't hospitaal ovtrge.oerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. AALST. Donderdag om 8 uren 's voormitldags is er opnieuw brand ont staan in de Bergestraat. Dit maal is het de hofstede bewoond door M. Serafien Van Langenhove, gelegen op 10 m. af stand der puinen van de hofstede van De Conir.ck die maandag namiddag de prooi der vlammen is geworden. Het vee alleen is kunnen gered worden. Aan blusschen viel er niet te denken al waren er hon derd pompiers ter plaats geweest want er was gebn k aan water. Onnoodig bijna dus te zeggen dat de gebouwen ten gron de vt rnield zijn geworden. Alles is !oor verzekering gedekt. Wat bijzonderlijk te bemerken valt, 't is dat er in betrekkelijken korten tijd, in die zelfde straat en gebuurte, vier hofste den zijn afgebrand. Als men dit een wei nig overdenkt dan reist de vraag op Z011 er geene kwaadwilligheid in de zaak zijn Wellicht loopt er daar geen waan zinnige in 't rond? In alle geval, aan onze Politie aldaar een wakend oog in 't zeil te houden. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop etner groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Bagattenstraat), LANDEGEM. Een persoon het hoofd afgereden. Zekere Emiel Lootens, 34 jaar oud, die het inzicht te kennen gegeven had naar Amerika te vertrekken en met dit doel Maandag al zijne meubelen had verkocht, is Dinsdag avond ten 7 ure 23, tusschen de statie en de brug alhier, door den trein uit Brugge verrast en letterlijk het hoofd afgereden. De man was weduwenaar en laat drie kinderen na. Nog de brand te Brussel. Ziellier de verklaring van het dochterke der echtgenooten Schlossmacher Moeder was naar eene worsten- kermis (eere zeer algemeene volksver makelijkheid in den omtrek van Brussel. Red geweest en kwam rond half 11 uren terug, toen ik en vader reeds te bed waren. Moeder vroeg mij of ik eten wilde. Zij heeft reeds gesoupeerd, ant woordde vader. li Ik mag toch wel vragen of mijne dochter nog honger heeft, hervatte moe der. En hierop bpgon een hevige twist, gedurende weike vader opstond en moe der stompen gaf in het gelaat en in den rug. Moeder greep toen de brandende lamp, die op een meubel stond en zwier de die rond naar den kant waar vader stond. Plotseling wierp zij de lamp op den grond en eene groote vlam sloeg op, die liet b' d en de meubelen in brand stak. Ik sprong op en volgde mijne ouders, die de kamer uitvluchtten. Vader snelde naar beneden en moe der vluchtte, door mij gevolgd, naar eene zolderkamer. Seffens daarop kwam vader terug naar boven hij greep mij vast en rukte mij, ondanks mijn schreeuwen en mijnen tegenstand, uit de armen mijner moeder, die ik niet wilde verlaten en, toen deze eene beweging deed om ons te volgen, stootte vader haar terug. De trap was reeds vol vuilen smoor, zoodat ik, om niet te stikken, mijne han den voor den mond moest houden. i) Ik verliet met vader het huis langs een venster. Toen de brand uitgedoofd was, zag ik moeder in een klein rijtuig naar liet gasthuis brengen. Nu zegde men dat zij gewond was maar tot nu toe heb ik haar nog niet kunnen be zoek n. Het arme kind weet nog niet dat hare moeder den vreeselijksien dood stierf. Fumez les cigares QUO VADIS. Op den Hollandschen Stuiver (Sas- vari-Ger.t) staat, langs het kanaal, dicht bij Zei/, te, de fabtiek der Société Ano- nyme de Glaceries Néerlai-daises. Daar nevens staat de verffabriek van MM. H. en A. Krické en C°. Dinsdag avond, rond 8 1/2 ure, is in de glasfabriek brand ontstaan in eene plaats waar afval lag. De timmerij is daarnevens. Daar ligt eene groote massa hout, meest fijne schavelingen, om het glas in te pakken. Seffens sloegen de vlammen uit. Een stoker ging den machinist verwittigen, die de alarmfluit deed weiken. Iedereen snelde ter plaats. De fabriek ligt in eene diepte, op hon derd meters van het kanaal. In het ge deelte waar glas gemaakt wordt, werk* men nacht en dag. De werklieden, die aan den arbeid waren, snelden seffens ter plaats. Ladders werden gehaald. Weldra stond de smederij, die aan de timmerij paalt, in vlammen. Het dak stortte in. De bureelen van den meestergast der fabriek werden ook de prooi der vlammen. De meestergast en de machinist klommen bijmiddel van ladders op de daken. Zij kapten alles stuk om het vuur te beper ken. Men wilde dc brandspruit der fabriek halen, doch alle deuren waren gesloten. De wind blies uit het Noord-Oosten De vlammen sloegt-n dus niet over de hallen, waar men het glas maakt. De spuit van M. Wittouck, suikerfa brikant, werd gevraagd. Deze werkte weldra, alsook despuit van de brandweer van Sas-van Gent. Men trok water uit eenen put, die achter het gebouw ligt. Gendarmen moesten ter plaats komen om de menigte op afstand te houden. De twee gebouwen stonden spoedig in vlammen. Hier worden de kisten met gepolijst glas, dat voor de verzending gereed staat, b-waard. Rond 10 ure, vielen de daken der twee gebouwen in. Men verwittigde de pompiers van Gent, die echter niet konden komen zonder eene toelating van de Hollandsche overheid. De werklieden kapten de daken af. De fabriek is elektriek verlicht. Aan de machienen is geene schade De elektrieke draden werden seffens afgesneden. Om 2 1/2 ure was alle gevaar geweken. De pompiers van Assenede waren ook toegesneld, doch zijn teruggekeerd, toen zij hoorden zeggen dat de brand op Hol- landsch grondgebied was uitgeborste-n. De voorraad glas, die vernield is, wordt op 25o.000 fr. geschat. De totale schade beloopt 35o,ooo fr. Woensdag namiddag was men nog altijd aan het spuiten. Het zal wel acht dagen duren voormen aan deopruimings- werken kan beginnen. De hitte van het gesmolten glas is onverdragelijk. Veel volk kwam den ganschen dag naar de plaats der ramp. Er zijn drie gebouwen totaal vernield. Aan twee andere is schade aan de daken. Het eerste gebouw is 100 meters lang en t5 breed, 't Gewelf van de kelders hier onderis ingestort. De twee andere zijn even lang en twaalf meters beeed. De fabriek is gebouwd in 1899. In 1901 begon men er te werken 35o werklieden zijn er arbeidzaam, meest Walen, anderen zijn van Wachtebeke, Assenede, Ertvelde, Zelzate, Sas en Westdorpe 70 van die werklieden zullen door den brand niet kunnen arbeiden. Ye laai S klagen vele lieden wan neer de hoest hunner kinderen in bron chiet of tering is veranderd. We kunnen un niet genoeg herhalen van bij den minsten hoest onmiddelijk den Siroop Depratere te nemen hij alleen is onfeilbaar en mag zonder gevaar genomen worden op eiken ouderdom. 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apothéker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Moord op het Scheldeken. Eene vrouw den hals doorsteken. De genaamde Wilhelmina Smit, 41 jaar, geboortig van Doelinchem (Holland) en schijnende van goede familie te zijn, maakte een groot jaar geleden te Antwer pen kennis met zekeren Jozef Stoops, 46 jaar, schilder van beroep en gepension- neerde van het Oost-Indisch leger. Beiden gingen, ofschoon ongetrouwd, te samen wonen te St-Gillis bij Brussel. Om de eene of andere reden trok de vrouw er van onder en kwam een paar weken geleden naar Antwerpen afgezakt zij vestigde zich op het Scheldeken, n.10. Stoops echter ontdekte haar verblijf en kwam eveneens naar Antwerpen over. Hij ontmoette zijne vroegere levens gezellin en het koppel hernam het vroeger leventje. Naar het zeggen der geburen had de vrouw toch nogschiik van haren gezel, omdat deze altijd zoo'n zonderlinge oogen kon trekken. De vrouw, die reeds een onwettige zoon had van 19 jaar, welke in Holland verblijft, diende 's avonds als serveuse in eene herberg aan de kaai, terwijl Stoops met haring leurt. Woensdagnamiddag hoorde de doch ter der benedenbewoners, van gemeld huis, geweldig hulpgeschreeuw. Zij ging hare moeder verwittigen, die naar boven klom om te zien wat er gaande was. De deur der kamer was gesloten en eerst na de tweede maal geklopt te heb ben, antwoordde de man liaar, dat ze beiden te bed lagen. Eindelijk na het blijven aandringen, opende de man de deur en maakte tevens van de gelegenheid gebruik om ijlings de vlucht te nemen. Op den grond, vóór het bed lae Wil hel" mina Smit in eenen grooten bloedplas en overdekt met beddengoed.Toen de vrouw van naderbij Wilhelmina Smit bezag, bestatigde ze twee wonden in den hals. Zij ook liep naar beneden om hulp te halen. Dokter Jacquet kwam ter plaatse en bestatigde dat de vrouw door twee mes steken in den hals was getroffen. Bij hoogdringendheid werd de getroffene naar het Ste-Elisabethgasthuis gevoerd. De adjunkt Segers der 4e wijk en daar na het parket, bestaande uit MM. d Lichtervelde, substituut Biart, onder zoeksrechter en diens greffier, hebben zich naar voormeld gesticht begeven om Wil helmina te onderhooren, maar men heeft weinig van de halfbewustdooze vrouw kunnen vernemen. Ten 11 1/2 ure gaf de ongelukkige den geest, tengevolge der bekomene wonden. Een uur na het plegen van den moord is de dader zich in het poiiciebureel komen gevangen geven. Hij verklaarde het vol gende Dikwijls ontstond er ruzie tusschen ons beiden, omdat zij gedurig dronk. Zoo was het ook dezen namiddag. Zij was weer dronken en in den twist bedreigde ze mij met een broodmes. Toen heb ik mijn zakmes getrokken en haar twee mes steken in den hals toegebracht. Men heeft hc-m ter beschikking van den procureur des Konings opgesloten. Op het gehucht Crombion, te Luingni' (Kortrijk), wonen, in eene oude hoeve-, drie ouderlingen Louis Holle- becq, 82 jaar oud, zijne vrouw Sofia Dubois, 81 jaar oud, en dezer zuster Fidelina, 86 jaar oud. Zij hebben den naam eenig geld te bezitten. Een werkman uit de buurt komt som tijds eenig werk op de hoeve verrichten, doch hij gaat des nachts naar huis slapen, zoodat de hoeve dan alleen door de drie oudjes betrokken wordt. Maandag nacht zijn vier kerels in de woning gedrongen en hebben Louis Hol- lebecq verscheidene erge slagen op 't hoofd toegebracht. De arme man werd erg ge kwetst en dan door de schurken gebon den en op den grond geworpen. De twee vrouwen werden ook gebonden en mis handeld. Daarna dwongen de bandieten den ouderling, de plaats aan te duiden, waar het geld verborgen zat. Meer dood dan levend wees de onge lukkige hen eene oude kas, -waaruit de schurken eene som van 5 tot 600 fr. in allerhande munt stolen.Daarna namen zij de vlucht. Louis Hollebtcq gelukte er in, zich los te maken en de geburen te gaan verwittigen. De policie kwam alsdan spoedig ter plaats en stelde een onder zoek in. Het parket van Kortrijk is ter plaats geweest. Dinsdag namiddag is in eenen twist die te Kemseke ontstaan was tusschen twee geburen, Roos en Timmermans, de laatste met een stuk hout dood geslagen. De twist was ontstaan tusschen beider vrouwen, over hunne kinderen. De plichtige is op de vlucht. Beraamde moordpoging. Een 39jarige steenzager van de werken van zee-Brugge, Theof. Legrand, die weduw naar is en te Brugge woont, was verliefd op eene 38jarige weduwe, Maria Pou- paert genaamd, maar deze wilde van de liefde niet meer weten en zij had het den werkman vlakaf gezegd. De man hield stand en bedreigde van potten te breken, maar niets hielp de weduwe had genoeg van het huwelijksleven. Dinsdag avond herhaalde Legrand op nieuw zijne vraag aan Maria Poupaert, die hij ontmoette in het Café de l'Indus- trie, Braambergstraat, de vrouw weigerde vlakaf. Legrand deed alsof hij wegging, maar eenige oogenblikken later sprong hij terug de herberg binnen met twee revolvers ge wapend hij schoot een der wapens af in de richting der vrouw de tegenwoordig zijnde verbruikers ontwapenden den da der, die in handen der policie werd gele verd. Gelukkig was de vrouw niet getroffen, dank aan de omstandigheid, dat de revol ver, die hij gebruikt bad, met los poeier was geladen op den anderen staken kogels. Legrand had de twee wapens Dinsdag morgend in twee verschillende wapenwinkels gekocht in eenen winkel was het wapen met los poeier geladen in den andere met kogels. Legrand is opgesloten ter beschikking van het parket. De dagbladverkooper Jozef Beine, van Bois-de-Lessines, die eenige dagen geleden getroffen werd door twee kogels, welke door wildstroopers in de richting van jachtwachters afgeschoten waren, is aan de gevolgen overlen. Het parket van Doornik is andermaal ter plaats geweest. De wildstroopers, daders van den aanslag, zijn nog niet aangehouden. Te Peruwelz is eene belangrijke saccharinesmokkelarij ontdekt. De com troleur Quinaux nam bij eenen landbou wer voor meer dan 6000 fr. van die stof in beslag. De moordenaar bekent.— In Juni van 't verleden jaar werd te Seraing een fabriekwerker op straat vermoord gevon den, korts nadat te Jemeppe een kleer maker op gelijkaardige wijze om het leven was gebracht. Beide slachtoffers waren op den open baren weg aangevallen en met dolk- of messteken gedood. Die twee moorden, en de geheimzinnige omstandigh-.den waarmee zij gepaard gingen, verontrustten de bevolking en men sprak van eene bende, die zoo spoe dig mogelijk door het gerecht ontdekt moest worden. Het gerecht was seffens aan het werk» doch vond geen spoor van eene bende het vond niet dan zware vermoedens op een jongen kolenkoopman, Emile Peulen, van Flémalle-Grande. Hij werd gevat en ondervraagd, doch de vermoedens waren zoo sterk, dat hij, ondanks al zijn loochenen, toch in hech tenis werd gehouden. Zijne zaak was op dc rol der assisen ingeschreven voor de maand Februari aanstaande. Nu Woens dag morgend heeft hij, zonder dat men zich daar het minst aan verwachtte, plot seling volledige bekentenissen gedaan. Hij verhaald met de grootste kalmte de twee misdader, aan den onderzoeksrech ter,er bijvoegende.dat hij bride misdaden pleegde met denzelfden dolk en dat tel kens diefstal de drijfveer was. Op het gehucht Sibérie, tusschen Couillet en Bouffioulx, wonen de echte lingen Favry. De echtgenoot is 43 jaar oud. Zijne vrouw, Josefina Duflos, is 26 jaar. Zij hebben drie kinderen. Bij hen woont in zekere Jules Servais, oud 27 jaar, met wien de vrouw betrekkingen onderhield. Zaterdag, werd Favry na een twist, door Servais aan de deur gezet. Favry ging naar Charleroi een revolver koopen en kwam Maandag nacht naar de echtelijke woning terug. De vrouw ge? weigerd hebbende te openen, stampte hij de deur in. Servais en de schuldige vrouw namen de vlucht. Favry loste twee scho ten naar Servais, die niet getroffen werd. Daarop keerde hij terug en schoot twee maal op zijne vrouw, die in de keel en den mond getroffen werd. Haar toestand is hopeloos. Favry is zich gaan gevangen geven. Een werkman uit de mijnen van Gilly, die wegens eene ziekte, welke voor hem en zijne gezellen gevaarlijk was, moest doorgezonden worden, heeft op den controleur van den dienst, uit wraak, tene moordpoging gepleegd. Hij heeft hem met zijn houweel niet minder dan acht slagen toegebracht. Het slachtoffer, de broer van den socialistischen provin cieraadsheer Falony, is gevaarlijk, doch niet doodelijk gekwetst. Te Rixdorf, bij Berlijn, heeft Dinsdag een man zijne drie kinderen, van wie het oudste ruim drie jaar oud was, opgehan gen. Vervolgens heeft bij getracht zich zelf van kant te maken, maar deze poging is door de komst van een policieagent mislukt. De man heet Arthur Merdersky en in 28 jaar oud. Vroeger was hij draaier van beroep, later kellner, en in allerlaatste?} lijd was hij leurder. Hij was aan den drank en mishandelde soms zijne vrouw, die dan wel eens wegliep. Donderdag laatst had zij ook weer een goed heenko men bij hare familie gezocht. De man moet toen een walg van zichzelf hebben gekregen. Voor 't overige schijnt bij dik wijls geklaagd te hebben, dat zijne vrouw het huishouden Verwaarloosde. Dinsdag morgen, ten half elf, kwam hij in tene herberg in zij nu buurt en gaf aan den baas twee pakjes met het verzoek, ze later twee kennissen ter hand te willen stellen. In het eene pakjes zat zijn trouwring. Verde

De Denderbode | 1905 | | pagina 2