Davidsfonds. Van tak op tak. Krot in de kas. Godsdienstige kronijk. O.-L.-Vr. van Lourdes Werklieden oordeelt Zondag-rust. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. Afdeeling Aalst en Omstreken. Op Maandag 3o dezer maand, zal den Leden en hunne huisgenooten een toon kundig Avondfeest worden aangeboden in de zaal van den Catholieken Burgers- kring," Korte Zoutstraat. DeheerD'J. Persyn zal er ook spre ken over den zoozeer gewaardeerden en volksgeliefden Vlaamschen schrijver August SNIEDERS. Het onderwerp dezer voordracht zal voorzeker in ieders smaak vallen en een talrijk publiek doen opkomen. De heeren toonkundigen G. Pape en A. Volckaert hebben zich gelast voor het toonkundig gedeelte te zorgen, wat voor zeker iets puiks laat verhopen. Begin om 5 uren 's avonds stipt. De Leden van den Catholieken Bur gerskring en hunne huisgenooten zijn eveneens kosteloos tot dit feest toege- aten. Influenza-Verkoudheid. Een pro baat middel tegen deze kwalen is het drinken van warm water zonder suiker. Verscheidene onzer medeburgers gebruik ten het middel en waren spoedig hersteld. "Ct TT De E.V., schreef menig- maal Groene Pie, is de redding, zij zal de hevigheid der politieke twisten doen bedaren, de steden en ge meenten zullen beter voor 't algemeen welzijn bestuurd worden, elke partij of kliek zal haar woord te zeggen hebben, alles zal nis op wieltjes loopen... einde lijk... België een luilekkerland!... Gent en Brussel, enz. werden ons als voor beelden voorgespiegeld alles liep er in volle vrede af en tot aller voordeel. Maar hola kadeééél te Gent en te Brus sel ligt het nu schromelijk overhoop't is er eenen ware warboel. Wij hebben destijds voorzegd dat alles rustig afloopen zou zoolang twee minder heden zich zouden verstaan om de meer derheid uit te maken, lijk het te Gent gedunnde 9 jaren 't geval is geweest tus- schen liberalen en catholieken. Maar wij deden te zelfdertijd bemerken dat die toegeving der catholieken aan de liberalen hun geen voordeel bijbrengen zou, dat de logiebroers den Godsdienst, de catholieke instellingen zouden blijven be vechten zooals vroeger. Nu onze Gentsche partijgenoten hadden een hoogeren dunk van de liberalen. Zij beseften niet dat de liberalen de E. V. alsdus verstaan dat zij alleen willen meester zijn en dat de andere groepen slechts moeten dienen als hunne voetschabel. Onze Gentsche catholieke vrienden steunden dus de liberalen om het College van Burgemeester en Schepenen uitslui telijk uit liberalen samen te stellen. Maar waren zij er hun dankbaar over Neen, neen Verre van hunne erken telijkheid te betoonen tegenover de catho lieken, die hen in leven hielden, terg den en vervolgden zij hen in alles wat ze voorstaan en liefhebben. Nu, eindelijk komt er toch eens een oogenblik dat de bedaardste menschen er alle geduld bij verliezen, dat ze het beu worden zich maar gedurig in 't aangezicht te laten slaan door mannen, wier heer schappij men in handen heeft en maar moet laten schieten om verbrijzeld ten gronde te vallen. Zonder de catholieken konden de liberalen, de oude pruiken, te Gent en te Brussel geen 24 uren meester blijven op 't Stadhuis. Dit oogenblik is gekomen, onze catholieke vrienden heb ben niet langer meer willen den aap van 't spel zijn en de liberale Colleges van Burgemeester en Schepenen van Gent en Brussel liggen gederailleerd om nimmer te kunnen opgericht te worden. De E. V. op gemeentelijk besturend gebied, moet tot de warboel geleiden; 'tis onvermijdelijk. Alleen monsterverbonden kunnen te Gent en te Brussel den war boel doen verdwijnen Maar de socia listen zullen aan de liberale oude pruiken niet toegeven zonder voorwaarden en de catholieken evenmin.... 't Loopt er op wieltjes Groene Pie. De Belgische koolmijnen beginnen reeds het uitwerksel te gevoelen van de staking in de Duitsche mijnen. Want ondanks de geruchten dat deze mijnen in bezit waren van aanzienlijke stocks, werden reeds een veertigtal treinen elk van 35 tot 40 wagons met kolen naar Duitschland gezonden. Men kan zich moeilijk een gedacht vor men var. de beweging in de voornaamste nijverbeidsstatics hierdoor veroorzaakt. In de statie van Bergen en St-Ghislain is het personeel overmand van werk. Duurt de staking in het Roergebied voort, dan zullen de stocks der Belgische mijnen spoedig opgew< rkt zijn. Men ver wacht echter in onze mijnen eene verdub beling van bedrijvigheid en mogelijk eene verhooging van arbeidsloonen. Een zoetekoekburgemeester. Zoo noemt men te Gent M. Braun, die zooals men weet geeme met alle partijen goed staat. De middenafdeeling der Belgische Ka mer, waarvan M. Braun deel maakt, heeft Woensdag de begrooting van buitenland- sche zaken aangenomen met 5 stemmen tegen éene enéénc onthoudingM. Braun. M. Braun hetft zich onthouden omdat België een vertegenwoordiger heeft bij den Paus 1 1 En de Gentsche catholieken zouden zich niet onthouden bij Braun's begroo ting, waar deze het geld der Stad weg werpt aan papenvreterspolitiek 'k ZOU niet geeme als Bewaarder sterven, schrijft Gr-ene Pie... Wil Bij dus veel liever als 'nen Judas de eeuwig heid intrekken Als dit de wil is van Groene Pie dan ten minste zal hij sterven gelijk hij ge leefd heeft... "k Sluimerende millioenen. De des kundigen schatten op minstens tachtig milliards de waarde der schatten, die in den Limburgschen grond gedolven lig De kolenlagen zijn zeer diep gelegen in Henegouw en Luik liggen zij dooreen op 35o meters. In Limburg op 65o, 700 en 800 meters. Eene kolenontginning in Limburg vergt een kapitaal van 10 a i5 miljoen fr. 42 mijnvergunningen zijn retds gevraagd. Volgens Jan Pik, de discipel van S1 Ivo, is er krot in onze Stadskas, krot in de Staatskas, krot enz. Maar laat ons bij die liberale leugens niet stil blijven, ze zijn 't weêrleggen niet weerd. Nu, inderdaad er is krot in de wereld, zoo wat hier en daar... Maar waarin er onbetwistbaar krot bestaat, 't is in de bovenkas van Jan Pik en van al de sullen die in Dendbrgalm knoeien. Wij gaan eens 't onderzoeken. Het dak der meisjesschool, zegt Jan Pik, werd vernieuwd door Hollanders. In den Gemeenteraad werd gevraagd naar 't gewicht en den prijs van dien zink. Antwoord die zink werd niet ge wogen, het gewicht werd op 4000 kilogr. geschat. Uit het verder schrijven van Jan Pik blijkt het klaar dat er hier kwestie is van den ouden zink dat de schatting op 4000 kilogr. 1700 kilogr. onder het wezen lijk gewicht was. En de ondernemer heeft er 700 franks aan gewonnen. In den Gemeenteraad werd er inder daad over gesproken en de heer Burge meester verklaarde dat het Stadsbestuur zich tot de enkele twee maatschappijen had gewend diezich met dit werk gelasten, dat beide den prijs hebben gegeven de overname van den ouden zink bij be grepen en dat de voordeelieste voorwaar- ten werden veikozen... Bijgevolg moest het Stadsbestuur zich nimmer bekom meren met den ouden zink. Het gewicht van den ouden zink raakte het Bestuur niet meer. Hebben de liberale contröleurs het niet kunnen begrijpen te oorzake van krut in de bovenkas, lijk bij Jan Pik, dat weten ze best. De alkool heeft 3o miljoen min opge- bracht dan berekend was, niet, beweert Jan Pik, dat er veel min jenever wordt gedronken maar omdat er veel meer in 't geheim wordt gestookt. Jan Pik weet dus dat er hier geheime stokerijen bestaan en hij moet ze kernen. Nu de Agenten van den Fiscus kennen zeniet... Een ware speurhond die Jan Pik... Advies aan de heeren Ontvanger en Contróleur Maar kom, kom die heeren zullen er zeker weinig acht op slaan en tot zich zei ven zeggen Wel 't komt van iemand met krot in zijne boven kas Tentoonstelling van Luik. Nog loterijen. De Moniteur van Zaterdag bevat het volgende koninklijk besluit. De naamlooze maatschappij der alge- meene Wereldtentoonstelling van Luik wordt gemachtigd, onder de bij het koninklijk besluit van t5 Mei igo3 voor ziene voorwaarden, drie bijgevoegde reek sen van loterijbilji ttcn, die elk twee hon derd duizend bladen van vijf biljetten aan één frank bevatten, uit te geven. Okeo-pni Lasteraars. Uhtpem. In h;t llberaaj weekblad Dendbrgalm van Zondag II. heeft de Roelanderij van Okegem, nog eens geloond, wat zij is, van welke man nen zij is samengesteld. Wij allen deftige lieden der gemeente teekenen protest aan tegen zulke aanval len. Zoodoende diukken wij de gevoelens uit van de overgroote meerderheid der gemeente. De Daensisten kunnen de pil nog niet verkroppen, welke zij te slikken gehad hebben met de laatste gemeentekiezingen Voor wat aangaat de verlichting der straten, de Gemeenteraad is het volkomen eens voor zulks te verwezenlijken. Een krediet hiervoor zal voorzit n zijn in het eerstkomend budjet. Wat aangaat den Thyfuspoel, (of Las- terpoel) er is daar een h eerschap dichtbij, die zulks wel zal in orde brengen. Immers 't is toch maar een klein werk om uit te voeren. Daarenboven het geldt zijn eigen intrest. Hiervoor ware het goed dat hij zich kon doen kiezen in de Gemeenteraad op voorwaarde dat hij niet gebuisd wordt gelijk gewoonte. 't Zijn me de gasten I Er is spraak dat Mgr Hebbelinck, Rector der Hoogeschool van Leuven tot hulpbisschop van Z. IIoogw. Mgr Stille- mans zal benoemd worden. Goed nieuws. Verklaring van M. Francoite. minister van nijverheid en arbeid, 111 de Kamer Verleden jaar, tijdens de beraadsla ging over mijne btgrooting, zegde ik dat de herziening van dc wet op de werk- rechters redelijkerwijs moest volgen op de hervorming van de wet op de nijv»rheids raden en dat deze hervorming nagenoeg klaar was. Thans kan ik melden dat laatstbedoeld ontwerp eerlang wordt over gelegd. Aan de trouwlu tige meisjes. Men vraagt vijf honderd duizend meis jes om in 't huwelijk te treden. Bericht aan de trouwlustige meisjes. Maar t is wat vei! 't Gebr< k aan meisjes doet zich voorna melijk gelden in Canada Zuid-Afrika, en verder nog bij onze tegenvoeters in 't hart je van Australië. De laatste optelling door 't Engelsch gouvernement gedaan heeft uitgewezen dat het aantal mannen die niet beter vra gen dan te trouwen aan de Kaap 5o,ooo is, in naburige kolonies 100 000. in Ca nada 35o,ooo en in Australië ongeveer 25 per cent der bevolking. Al die mannen zijn veroordeeld om als vrij gezel te sterven, volgens de statis tiek, als dc oude en jonge huwbare vrou wen van de wereld er niet toe besluiten erheen te gaan. De opening der tentoonstelling Luik is bepaald op 22 April. van 28" N ationale Bedevaart der Meimaand naar goedgekeurd door Z. E. den Kar dinaal-Aartsbisschopvan Mecheten, onder het eerevoorzitterschap van Mgr Mercxbr en het voorzitterschap van M. Rosman. Datum Van 1 tot 9 Mei igo5. Prijzen Volgens het vertrekpunt in eerste klas, van 142 tot i58 fr. in tweede klas, van 91 tot 102 fr. in derde klas, van 60 tot 67 fr. Verhooging van 5 fr. voor dezen die na 8 April 's middags inschrijven. Bepaalde sluiting der lijsten, den i5 April 's mid dags. Werk der arme zieken. De aal moezen alsook de vragen tot aanneming der zieken, moeten vóór 25 Maart ge stuurd worden aan den Heer Doctor Dejongh, te St-Truiden. De pelgrims die uit Gent en uit Aude- naarde verirekken,worden verzocht recht streeks in te schrijven bij M. Oscar Ver- meersch, notaris te Dendermonde. ij mogen zich insgelijks wenden, voor in schrijving, inlichtingen en omstandige prospectussen, tot de correspondenten der provincie Oost Vaanderen. AALST Eerw. Heer Willkms, Pastoor van St. Joseph M. Cercelet, ii, Leopoldstraat. AUDENAARDE Eerw. Heer Van Triupont, Onderpastoor van Sint-Wal burgis. DENDERMONDE M. De GR00TE.Vlasmarkt.39.GEERAARDS- BERGEN Mej.VAN BocKSTAELE.Vrede- straat, 29. Toen in 1886, ten gevolge der hooge inkomnchten door Duitschland g> eischt, talrijke werklieden-garentwijndtrs zonder werk vielen, deden de catholieken eene omhaling in de Stad die verscheidene duizenden franks opbracht. Nadat talrijke werkeloozen tot in i8g3 waren ondersteund geworden, bleef er eene som over van 700 fr. De heer M.-L. Gheeraerdts, alsdan Schepen en thans Burgemeester plaatste, die som op de Stedelijke Spaarkas. Die som van 700 franks is nu met de intresten geklommen tot fr. 981,31 en gaat nu als eerste geld voor 't werkeloo- zenfonds dienen. Zoo komt dit geld we derom tot zijne bestemming terug, i. a. w., wordt voor werkeloosheid besteed. Later ontstond er eene werkstaking onder de werklieden der garentwijnderij op den Tragel. Omhalingen werden bij de burgers gedaan door de socialisten. Toen de werkstaking was geëindigd en de rekening gemaakt, bleef er een over schot van fr. 431 en centiemen. Werd die som ook op intrest geplaatst voor later ter Stedelijke Spaarkas Neen neen de socialisten stelde O en droegen het al mtê Ja, ja, alles I alles alles Alle- verdere uitweiding, is overbodig Werklieden oordeelt Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 22 Januari igo5, M. Meirsschaut, Korte Zout straat. Worden gevraagd Een huisknecht Een leerjongen kleer maker Een smeder van 17 tot 18 jaar voor het aanleeren van stoker voor be- zonder huis Een werkvrouw voor kuis- schen, enz. Vragen werk Een smedersgast (22 jaar oud) Een bediende voor eenige uren per dag Dag- looners en fabriekwerkers. Men kan op het bureel der Werkbeurs, inlichtingen bekomen der Werkbeurzen van Brussel, Antwerpen en Gent. o Creemboter. Markt van Zaterdag 21 Januari igo5 170 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wi r den 336 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2680 kilogr. Nieuw jaargif ten aan Z. II. den Paus. Opbrengst der eerste lijst, fr. 35o,oo E. H. Van de Putte, Pastoor Melden, fr. a5.oo E. H. Van der Linden, A. Pastoor, Volkegem. 25.00 De ondergeteekende bericht het publiek dat hij de schulden niet zal erkennen ge maakt door zijne huisvrouw Rosalia Van Langenhove. Wie meubels of huisraad van haar koo- pen zou, zal gedwongen worden het terug te geven of te brengen. Franqois DE COCK, 26, Hoveniersstraat, Aalst. Aalst.Kiekens en Konijnenmerkt. lieden was het voor de derde maal vol'op merkt te Erpe, Vijf Huizen.'t Was er een luidruchtige bedrijvigheid waarbij hooren en zien vergingen, t Schijnt dat de pachters dezer markt beginnen vieze smoelen te spinnen. Wie te veel wilt, krijgt niets, zegt 't spreekwoord, en dat onder vinden zij lu best. Naar 't schijnt, gaat het Gemeentebe stuur van Erpe de noodige machtiging vragen om aldaar eene bestendige markt van kiekens, gevogelte, konijnen en eiers in te richten. Naar zijne opsporingen.— Eenige iuwoners van Aalst kunnen u zeggen waar het te vinden is. Indun gij aan eene huidjeuking, aan een prikkelend eczema of speen lijdt, tracht gij eenige verlichting te vinden en gij zoekt een middel tegen die ouderwetsche ziekten ontdekt. Zij spreken er van. Leest Mmc Esther Van Mieghem, 2 Espla nadeplein, te Aalst, zegt ons sedert een jaar was ik van het speen, waardoor ik soms vreeselijk leed aangetasthet was mij onmogelijk te zitten en ik wanhoopte, bijzonder daar vele gebruikte middelen nutteloos bleven, toen ik bij geluk van de Foster's Zalf hoorde spreken ik haalde er spoedig eene doos bij M. De Valkeneer, apotheker, te Aalst. Ik was terecht gelukkig over den uit slag en mag u zeer rechtzinnig bevesti gen, dat ik na eene verpleging van tien dagen niet meer leed, die vervloekte kwaal was eindelijk verdwenen. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. De huid is eene der wijze door dewelke onzuiverheden uit het lichaam gevoerd worden, maar de huid is aan bijzondere ongesteldheden, die haar werk beletten of tegenhouden onderhevig en deze moe ten in 't bijzonder behandeld worden. Eenige van deze ziekten zijn Eczema, Speen, Roos, Dauwworm, Schurft, enz... Foster's Zalf is een bijzonder middel voor al de jeukende huidziekten men heeft ze gebruikt en hare kostbare waarde in duizende gevallen bestatigd. Verzekert u dat men u de Foster's Zalf geve van dezelide soort als die welke M® Van Mieghem gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engplsche Apoth-ek van Ch. Delacre, 5o-52, Coudenbergstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Erembodegem. Zou de dieven bende weeral naar hier afgezakt zijn Men zou het gelooven wa -t op korten tijd werden verschillige pogingen tot inbraak bestatigd. De schelmen zijn dus onverrichter zaak moeten opkramen. Men houde een wakend oog. Nieuwerkerken. Een zevende zoon is geboren op Restert bij de werkers familie A. Muylaert-De Paepe. Dijnsdag 17 Januari werd het wichtje plechtig ge doopt. Z. M. de Koning aanveerde het peterschap en de heer Burgemeester Baeten, trad op in zijne vervanging. Mme Louis Callebaut-Veritraeten aanveerdde hei meterschap. Het ontving de doopnamen Leopold- Karel-Louis. Z. M. Leopold II schonk als gebrui kelijk t5ofr. De Meter, vader en doope- lirg werd met het beste rijtuig van M. L. Callebaut ter kerk gevoerd. !\ieuw<M-kerkpn. Tus- schen Donderdag en Vrijdag is bier 's nachts op 't gehucht Edixvelde het huis afgebrand bewoond door Jozef De Wilde, fruitkoopman en herbergier. Dit huis is de eigendom Van den heer Van Droogen- broeck, brouwer te Erpe. Het vuur woedde in volle hevigheid eer de biwoncrs het bemerkten en het was maar mit de groot ste moeite dat zij zich zelf en hunne kin deren konden redden. Geheel de inboedel is de prooi der vlammen geworden. Het paard was reeds erg verbrand vooraleer het kon gered worden en is in den dag moeten afgemaakt worden. Er bestaat verzekering. Men denkt dat de brand wel aan kwaadwilligheid zou kunnen toege schreven worden, daar men op de baan die voor het huis loopt een zak gevonden heeft met kiekens. Santbergen. In de kiezing ver leden Zondag van een lid des Gemeen- teraads werd de heer Limbourg, genees heer, met overgroote meerderheid ge kozen. Er waren 5 candidaten waaronder een blauw-groene die diep in de vijf stem men bekwam. Een bewoner van de Pierenstraat, te Brussel, die dronken thuis kwam, was met eene cigaar in den mond te bed ge gaan. Zoo raakte zijn bed in brand en met wreede wouden overdekt, heeft men den ongelukkige naar het gasthuis moe ten biengen. Men vreest dat hij het leven er bij zal inschieten. De influenza te Gent. Deze winterziekte woedt wederom op breede schaal, zoowel in de stad als op den bui ten. 't Is ongelooflijk hoeveel menschen er aan vallingen, bronchieten en pleuris lij den. In de vlasfabriek De Leie (La Lys), te Gent, waren er verleden week 400 werk lieden afwezig op 3ooo in eene andere vlasfabriek ontbraken in eene enkele zaal 57 werklieden op 160. Iemand van den buiten vertelde ons dat in zijne gemeente, omstreeks 3ooo in woners tellende, 80 influenzalijders het gewoon getal zieken waren komen ver meerderen. In verscheidene gemeenten heeft men de scholen moeten sluiten. De plotselinge veranderingen der lucht gesteltenis zijn voorzeker grootendeels oorzaak van dat groot getal zieken. Eene staking is te Gent uitgebersten onder de spinners tn spinsters der fabriek Hebbelinck (Desmet-Ghequier) naar het schijnt wegens eenen onrtchtstreekschen loonaftrek te samen met eene verzwaring van arbeid. De patroon heeft geheel de fabriek doen stil leggen. In de werkhuizen Dyle et Bacca- lan te Leuven, is Donderdag morgend, een vreeselijk ongeluk g< beurd. De ge naamde A. Selis. vader van vijf minder jarige kinderen, heeft een riem willen opzetten of de transmissie smeeren, maar werd bij de kleederen gevat en tegen den muur geworpen. Hij moet op den slag dood geweest zijn, want men hoorde niet schreeuwen. Op eene groote oppervlakte was de muur met bloed besmeurd. De treinoverste Tempels, van de statie van Leuven, is te Ottignies door eenen trein verrast en op den slag gedood. Het parket van Koitrijk heeft het lijk doen ontgraven van eenen persoon, die te Caneghem over eenige weken per ongeluk werd gedood door zijnen knecht, welke uit het huis kwam om lijsters te schieten. Men schijnt nu te vermoeden dat het schot niet bij ongeluk gelost werd. De dader, die eerst losgelaten was, is opnieuw aangehouden. Zondagavond kwam te Ronse, in het koffiehuis Martens, gelegen dich.bij de statie, Alfred Lombard, oud 23 jaar, vergezeld van eenige vrienden binnen. Lombard, die dronken was begon den patroon, die ook dronken was, voor den zot te houden. Deze liep naar boven om een revolver en terug in de herberg ge komen zijnde, loste hij een schot op Lombard, die aan de keel getroffen werd. Hij is doodelijk gekwetst naar het hospi taal overgebracht. De plichtige werd aan gehouden. Woensdag morgend is zekere D., bediende bij M. den arrondissements commissaris van Thielt, zich komen ge vangen geven in het justiciepaleis. Hij wordt beschuldigd van valschheid in ge schrift in registers gepleegd, ten einde, zegt men, lotelingen die een slecht num mer getrokken hadden, niet te moeten doen dienen, en anderen, die meer be- voordeeligd waren door het lot, in hunne plaats te doen optrekken Het is omtrent twee jaar geleden dat deze veivalschingen ontdekt werden. D. op wien zware ver moedens wogen, was naar Amerika ge vlucht hij was vandaar teruggekomen om zich gevangen te geven. Hij is in de gevangenis opgesloten. Deze zaak, die, zooals men ziet, zeer erg is, zal voor het assisenhof haren afloop hebben. Opgepasl. Gij allen die hoest, oud en jong, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt onmiddelijk den Borst siroop Depratere van kleurlooze teer en tolubalsem siroop. Hij alléén geneest zon der gevaar, terwijl andere onbekende re mediën schadelijk zijn voor hart en maag en de longvezeltjes verbranden. 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut, Drenkelingen. - Woensdag mor gend gingen een aantal jongens var. het St-Pieterskwartier,te Ieperen, naar school en namen de richting der vestingen. Achter het arsenaal gekomen, aan de Majoorgracht, begingen zij de on voorzichtigheid op het ijs te loopen. Ver scheidene der kinderen waren reeds half weg, toen zich een gekraak liet hooren en het ijs onder hunne voeten brak. Gustaaf en Marcel Coffyn vielen in 't wateren verdwenen in de diepte. Hun ne kameraden konden zich gelukkiglijk redden. Gustaaf Coffyn had zich voorzeker kunnen redden, had zijn kozijntje hem niet bij de beenen gegrepen. De lijkjes werden later opgevischt. Gustaaf Goffyn, oud 14 jaar, was de zoon eener vischverkoopster; Marcel, oud 10 jaar, was het zoontje van eenen aarde werker. Denzelfden avond is een blinde, de brouwer Arthur Vermeulen, die uit eene herberg kwam, door een verkeerden weg in te slaan, in de vaart geloopen. Een schipper hoorde den plons en poogde hem te re.iden, doch hij haalde slechis een lijk boven. De eigenaar van een pachthof te Lerbeke heeft eenen dief, die bezig was, zijn kiekenkot leeg te plunderen, met een geweerschot gedood. De dief is onge kend. Men gaat in Meert te Avelghem d n 100® verjaardag vieren van de weduwe Vermeulen, van wtike nog drie kinderen van de vijf in leven zijn. Hare oudste dochter is 80 jaar. Viouw Vermeulen trouwde op i5jarigen ouderdom. Zij weet nog zeer goed dat de troepen van Napo leon door haar dorp trokken. Zelf ver zorgde zij een gekwetsten kurassièr, die den volgenden dag stierf en begraven werd in een boschje naast hare woning. Dit boschje en dat graf bestaan nog en nooit zal de vrouw uitgaan, zonder daar een bezoek te hebben gebracht. Smartelijk ongeluk. Te Baelen Wezel heefteen smai telijk petroolongeluk plaats gehad, dat weeral aan de onvoor zichtigheid van het slachtoffer zou te wij ten zijn. Eene vrouw wilde petrool op het vuur gieten om het aan te wakkeren. De vloeistof ontvlamde en deelde het vuur mede aan de kleederen der vrouw, welke zulke erge brandwonden bi kwam, dat zij reeds overleden is. Diefstal op den tram. Terwijl de tram van Turnhout r aar Arendonck stoomde, zijn onbekende dieven in den fourgon gekomen en hebben uit eene kas de ontvangst, zijnde 60 fr., gestolen. De treinwachter had dadelijk vermoedens, die hij aan de gendarmen heeft meêge- deeld. Denkelijk zal de dader spoedig ge kend zijn. Het geld wrrd gestolen tus- schen Oud Turnhout en 'tZwanenven. Treinbotsing. 7 gekwetsten. Donderdag morgend is te Herenthals een trein, die van Antwerpen kwam, in bot sing geweest met een andere trein, ko mende van Gladbach. De twee locomotieven zijn zwaar be schadigd en de machinisten erg gekwetst. Twee rijtuigen, die achter een der lo comotieven volgden, werden omgeworpen en de vijf reizigers, die in een van deze rijtuigen zaten, werden eveneens gekwetst doch minder erg dan de machinisten. Het parket van Turnhoiit is naar Herenthals vertrokken, om een onderzoek te doen. (Nadere bijzonderheden). De aanrijdende trein, een goederen trein. is dwars op den reizigerstrein terecht gt komen. De foergon, waarin twee wachters zaten viel om en rolde in eene diepte naast den weg, verscheidene meters laag. Beiden zijn erg gekwetst. De wagon achter den foergon is geheel in stukken, 't Was in dezen wagon dat de vijf reizigers zaten, waarvan in 't eerste bericht spraak is. De volgende wagon is omgeslagen. De reizigers die er in zaten hebben zich door het portel kunnen redden. Allen zijn ook gekwetst, doch minder erg. Bij verschillige groote fruithande laars te St-Truiden heeft men diefstallen van aanzienlijke hoeveelheden appelen waargenomen. Men heeft twee personen als de vermoedelijke daders aangehouden. Daarenboven hebben de gendarmen last gekregen al de appelen aan te slaan bij zekeren Jan St., wonende op den Tonger- schen steenweg, te Brustem. Hij wordt als de verheeler aanzien van groote dief stallen. St. en zijne vrouw zijn de gendar men op het lijf gevallen met geweld hebben de mannen der wet er moeten binnendringen. Meer dan 4000 kilos keu- lemanappelen zijn er ontdekt, welke men veronderstelt gestolen te zijn. Men zal dit jaar een zonderling jubelfeest vieren. In Juli zal het namelijk 25 jaar zijn, dat het 1® regiment jagers te voet te Bergen garnizoen houdt. De ge meenteraad en de burgerij zijn eenparig van gevoelen dat dit feit dient gevierd te worden. Meer dan 1100 peerden waren te Binche op de maandelijksche markt ten 10011 gesteld. Er waren veel Duitsche koopliê. De goede peerden golden 1100 fr. gemiddeld koeien en veerzen 450 en 325. Ook de varkensmarkt was zeer gevuld. Over een paar dagen werd gemeld dat op verzoek van de bestendige depu tatie, het paiket van Verviers een bezoek gebracht heeft in een openbaar gesticht. Een en ander ber'cht meldde dat het krankzinnigengesticht van Lierneux on verwachts een bezoek heeft gekregen van het parket. 't Is dus dit gesticht, dat in het eerste bericht bedoeld werd. De bestuurder is de man. op wien het onderzoek doelt en-de liberalen schijnen hier in 't geheel niet tevreden over. Waarom, dat zeggen ze niet. 't Is ech ter op verzoek van de ultra liberale be stendige deputatie, dat het onderzoek ingesteld werd. Maar er moet toch iets niets in den haak zijn, want in de laatste zitting van Lier neux, is bij eenparigheid van catholieken en liberalen een adres gestemd, vragende dat 't onderzoek zou gestaakt worden, daar het, zeggen de onderteekenaars, door niets gewettigd is. Dinsdag nacht is te Hoei in den Berg van Barmhartigheid brand ontstaan. De pompiers moesten de naburige huizen vrijwaren. De Berg is het oudste gebouw der slad. De schade is zeer aanzienlijk. Naar het schijnt zouden planken in brand geraakt zijn door een schouwbrand. Te Hoei, in een twist, heeft P. Bro- canteur, dronken zijnde, eene ruit stuk geslagen en zich aan de rechterpols een slagader doorsneden. Er is weinig hoop is redding. Te Heer-Agimont, nabij Dinant. heeft men uit eene sloot het lijk opgetrok ken van Henri Perpéte, oud 56 jaar, hoeveknecht, die men in staat van dron kenschap gezien had. Te Grace-Berleur(Luik) is de buurt- tram op eene locomotief der naburige koolmijn geloopen. De wattman, een jongeling van 22 jaar, is gedood. Twee reizigers zijn licht gekwetst. Het ongeluk gebeurde ten 6 u. 40 's morgens. De twee gekwetsten waren de eenige passagiers, die in het tramrijtuig zaten. Waren er meer geweest, dan zouden ook de gekwetsten talrijker zijn. Een nader bericht zegt, dat de loco motief van den steenkolentrein op den tram liep en 't rijtuig in tweeën sneed. De ontvanger kon er afspringen, maar de wattman werd over liet rijtuig geworpen, zoodanig dat hij met de keel tegen eene ijzeren staaf terecht kwam. De toestand der gekwetsten is niet gevaarlijk.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2