Donderdag "2C> Januari 1905 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar 5710 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Wat zij doen zullen Wat volgt daaruit HET GEHEIM 1) Economische vragen. De ware toestand. AALST. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, 25 JANUARI igo5 Er op nadenken. 3d® Vervolg Als de cathol'eken het bewind zullen moeten verlaten, dan zal er geen meer derheid meer bestaan voor eene partij, Er zullen in de Kamers zetelen een groot getal catholieken, een aantal libe ralen en een groepje socialisten. Wij laten de familie Daens onverlet. Liberalen en socialisten zullen samen doen, zullen een blok vormen. Het is van ondergeschikt belang te weten of het ministerie zal samengesteld zijn uitsluitend uit liberalen of uit een mengelmoes van blauw en rood, lijk op verscheidene plaatsen de Schepencolleges zijn gevormd. Sommige socialisten zijn er beslist tegen om minister te worden onder andere E. Vandervelde heeft meer dan eene ge legenheid laten hooren dat hij geen lust gevoelde de rol van een Millerand te spelen in eene cartelregeering. Herinnerde hij zich alsdan de fabel van de Vos en de druiven en schenen herr de vruchten te groen Dat is wel mogelijk. Andere socialisten, integendeel, laten geene gelegenheid voorbij gaan om te laten hooren dat zij een tandje hebben dat loutert naar een ministers-poitefeuille, en om hunne candidatuur te stellen voor de mogelijk openvallende plaats. Wij moeten hier namen noemen wij bedoe len Anseele en Bertrand, in 't bijzonder. Wij aanschouwen dat als eene bijzaak want een minister, hij weze geus of socialist, zal persoonlijk even geweldig zijn of moeten zijn. Zij wegen beiden even zwaar. De hoofdzaak is dat de meerderheid van het cartelministerie samengesteld is uit geuzen en socialisten dat zij te samen zullen moeten spannen, dat zij elkander zullen moeten verstaan om te regeeren. De regeering van morgen zal dus slechts dat werk kunnen verrichten waarover de beide fractiën, waarover de socialisten en de liberalen 't accoord zijn. Al de punten waarover zij niet eens zijn, kunnen niet besproken worden, kun nen niet te berde komen zij zouden de meerderheid verdeelen en het ministerie in gevaar brengen. 42e Vervolg. Ik zal er nog van avond rapport van maken, dreigde de commissaris weer met een boosaardigen blik. Het verheugde hem niet weinig deze ongezochte gelegen heid gevonden te hebben om zich op zijnen ondergeschikte, aan wien hij al zijne ongelukken toeschreef, te kunnen wreken. Wij zullen u wel vinden, manne ke. Vooreerst begin ik met u te schorsen als inspecteur, wegens het geene hier ge beurd is. Later zullen wij wel zien. Geef uwen dienst aan een ander over en maak dat gij weg komt, hoe minder gij u met de zaak bemoeit, hoe beter 1 Gij behoeft u de moeite van dat rapport niet te geven, commissaris! ant woordde Power zeer bedaard, hoewel innerlijk verbaasd over den heerschenden toon, die M. Grand anders slechts zelden in die mate tegenover hem had durven aanslaan. Ik was toch al lang van zin om mijn ontslag in te zenden en nu zal ik het seffens doen. Gij hebt mij zelf van dienst ontheven en ik zal dus zoo vrij zijn u goeden avond te wenschen. Dat is klaar, niet waar? lieve lezer. Wij vragen u thans Op welke pun ten zijn de liberalen 't accoord met de socialisten Het antwoord is van groot gewicht. Er zijn vragen van verschillenden aard; onder andere 1) Economische vragen. 2) Politieke kwesties. 3) Zaken van godsdienstigen aard. Zijn de liberalen 't accoord met de socialisten over verbeteringen in te voeren ten voordeele van de werklieden, van de kleine burgerij, van den landbouw, enz. Niemand zal het gelooven. De libe ralen zijn, in zake van sociale hervormin gen, de tegenvoeters van de socialisten. Het jaagt hun de koorts op het lijf als zij hooren spreken van tusschenkomst van de wet op het gebied der maatschappe lijke toestanden zij zijn wars aan alle staatsinmenging zij willen er maar niet van hooren. Ziet eens toe halsstarrig zij zich verzetten tegen de verplichte Zondag rust. Zij vinden alles uit om het ontwerp te kunnen bekampen, om het te doen vallen. De catholieke Regeering heeft reeds vele wetten doen stemmen. Wanneer heb ben de geusche Kamerleden met de meer derheid meégestemd om aan de werklie den, aan de kleinen een blijk van gene genheid en van achting te geven NOOIT. Het zou een schoon artikel om schrijven zijn de twintig laatste jaren der geschiedenis van ons parlement te doorloopen, om aan te stippen hoe de geuzen zich tegenover de sociale hervor mingen en verbeteringen hebben gedra gen. Wij kunnen het voor het oogenblik niet. Toch moeten wij hier nog een geu- blad aan de kaak stellen die zoo boos is geweest te schrijven dat het ministerie beter had gedaan met 12 milliocn de belastingen te verminderen dan de ouderdomspensioen in te voeren Is dat niet wraakroepend Zij gevoe len, de geuzen, geen menschenliefde genoeg om te gedoogen dat de oude dag van de werklieden worde verzekerd De socialisten zijn nopens de rol van de Staat in zake van arbeidsbescherming van een gansch ander gedacht; ten minste zij beweren het toch. Maar mogen wij hunne oprechtheid niet verdenken, ver mitszij samenloopen met die mannen van wie voor de werklieden niets is te ver- hoopen Zij gaan hunnen steun verleenen aan kerels die geen verandering in de Zonder een woord te kunnen antwoor den, zag de commissaris hem na, bij zich overleggende of hij in deze zaak wel de schoonste rol gespeeld had. Buiten het policiebureel gekomen, be gon ook Power te overleggen, de ontmoe ting met zijn chef had zijne plannen eenigzins in de war gebracht. Daaraan was echter niets meer te doen. Bovendien de bom moest vroeg of laat losbersten; hoe eerder hij een eind inaakte aan den onhoudbaren toestand, hoe beter voor hem. Hij begreep heel goed dat de commissaris reeds lang naar eene gelegen heid had uitgezien om hem op de eene of andere dienstfout te betrappen en dat hij de kans, die hem nu was aangeboden, zeker niet ongebruikt zou laten voorbij gaan. De jonge policie-inspecteur had zijn chef in de laatste dagen leeren kennen; hij wist welk een laag, vreesachtig cn onmannelijk karakter onder dien defti- gen uniformjas verborgen was, hij had met een man te doen, die in zijne klein geestige eerzucht was gekrenkt en hij be greep zeer goed, dat hij van dien kant op geen genade meer te hopen had. Een andere vraag was echter, wat hem verder te doen stond. Omtrent dat punt was hij lang niet zoo zeker. Welke weg was voor hem thans de beste Moest hij in Sandbank blijven of elders hulp gaan zoeken Nu hij eenmaal Jn zijn dienst geschorst was, kon hij de gevangene niet meer na- maatschappelijke toestanden bij middel van de wet zullen brengen Is dat het werk van verstandige leiders, van oprechte menschen Zij, de socialisten, willen alles wettelijk regelen, zelfs de ingewikkeldste kwestifin van dagloon en arbeidsduur. Kunnen z j nu gaan meenen dat wij ernstig zullen gelooven dat zij dat willen in den grond van hun hert, dat zij dat oprecht betrach ten dat het geen lolleken is om de werk lieden op den loop te houden Wij zien dwars door de politiek der socialisten doch het uiteenzetten zou ons heden te verre leiden. Wij moeten besluiten met te zeggen dat in zake vair huishoudkundige vragen, van sociale kwestie, van maatschappelijke hervormingen, liberalen en socialisten vijanden zijn en dat wij het werk van de cartelregeering onder dat opzicht, zullen kunnen uitdrukken met eene groote O. De werkman, de kleine burger, de landbouwer hebben van eene kartel regee ring niets te verwachten. Dat zij dus oppassen 1 (Voruolg Donderdag aanst.) De meeste liberalen houden de aan staande zegepraal hunner partij niet alleen voor eene mogelijkheid maar voor eene waarschijnlijkheid, ze zijn er zelfs zeker van Hoe dat mogelijk is Wel, zij hebben er zoolang en zooveel van gesproken en geschreven van die zegepraal, dat zij geëindigd hebben met er zelf aan te gelooven. Die lieden hebben het zoover gebracht, dat zij hunne wen schen voor werkelijkheid nemen, en geen helder inzicht meer hebben van den be- staanden toestand. Laten wij dien dus nog eens blootleg gen. Eerst en vooral gesproken van de laatste wetgevende kiezingen 't is im mers op dezer uitslag, dat de liberalen grootendeels hunne hoop voor de toe komst bouwen Die kiezingen, beweren onze tegen strevers, waren eene neerlaag voor de catholieke Regsering. De officieele cijfers zeggen het tegen overgestelde. In 1904 werden herkozen de afgeveer- digden der provinciën Luik, Henegouw, Oost-Vlaanderen en Limburg. De catho- deren, veel minder met haar overleggen om plannen tot hare redding te beramen. Daarbij was Charlotte Duvivier niet aan zichzelf overgelaten. Power had immers van M. Hunter vernomen, dat deze hare zaak met al zijn invloed zoo trachten te bevoordeelen en Hunter was zeker een machtiger beschermer dan hij, een in zijn dienst geschorste inspekteur, ooit voor haar kon zijn. Wel is waar zou hij voor het gerecht als getuige enkele verklaringen ten haren voordeele kunnen afleggen, maar op den gang der zaak zouhij niet den minsten in vloed kunnen uitoefenen. Power wist te goed hoe het zou gaan De zaak was nog te weinig voorbereid, de voorzitter zou de zaak ongetwijfeld verdagen en deze gelegenheid om meer licht ,te verschaffen, zou door de andere rechters niet worden verwaarloosd Minder dan eene week zou de voorzitter zeker niet aanvragen en in dien tijd kon hij veel doen. Tom Brusel was in Londen aan het werkwie weet wat deze reeds gevonden had? In elk geval konden zij nu samen be raadslagen, Robert vertrouwde zoo volko men op de ervaring van zijnen vriend, dat hij van hun beider samenwerking den gunstigsten uitslag durfde voorstellen. Aan geld had hij gelukkig geen behoefte, had zeer zuinig geleefd en zich een spaar potje vergaard, dat hem nu zou te pas komen. Het erfdeel van zij oom Pierson lieke partij bekwam er een totaal van 466,545 stemmen, tegen 420,267 in 1900. Dit maakt eene aanwinst van 46,278 stemmen. Eene aardige neerlaag, die met eenen overgrooten vooruitgang gepaard gaat niet zoo In 1904 hebben de liberalen schitterende uitslagen bekomen Dat halen zij gedurig aan als ware het een axioma. Ziehier de waarheid het getal hunner afgeveerdigden klom van 37 tot 43. Hoe Dat zullen wij verder uitleggen. Zij won nen echter maar 40,905 stemmen bij tegen in 1900 die aanwinst bedraagt 5373 stemmen minder dan die der catholieken. Wie achteruit ging en eene neerlaag opliep in 1904, dat zijn de socialisten, de bondgenoten der liberalen dus een der vleugels van het anticlerikale leger, dat in 1906 de catholieken zou moeten overrom pelen. 1904 was dus eene anticatholieke neer laag. De catholieken hebben toch eenige zetels verloren in 1904, zal men ons op- Wcrpor» Dat is waar doch 3 dier zetels hadden wij slechts bekomen in 1902, omdat zij bij meerderheid van stemmen, en niet met toepassing der evenredige vertegenwoor diging verkozen werden. Wij verloren die zetels alhoewel wij er stemmen bij* wonnen tegen in 1900 namelijk 2g35 te Verviers, 25ig te Gent en i5i7 te Aalst. Verder verloren wij nog eenen zetel te St-Niklaas, alhoewel wij er 1859 stemmen meer behaalden dan in 1900 liberalen en socialisten verwierven er 902 stemmen minder dan in 1900 en toch wonnen zij er eenen zetel. Hoe dat Wel omdat zij er in 1904 een cartel sloten. Te Dendermonde gebeurde iets van denzelfdcn aard. De catholieken behaal den er, in 1904, 1627 stemmen meer dan in 1900 en toch ontviel hun een zetel, die naar de tegenpartij overging, en dat enkel en alleen omdat de liberalen, socialisten en groene demokraten eene enkele lijst hadden gevormd. Waar is hier deachteruitgane der catho lieken En waar de vooruitgang der liberalen Wij vinden er geen spoor van alleen stellen wij vast, dat eene taktiek onzer tegenstrevers hare natuurlijke uitslagen heeft opgeleverd. En dat is al De catholieken hebben echter ook nieuwe zetels veroverd in 1904, en zulks niet, zooale de liberalen, dank aan vreem de ondersteuning en kuiperij. was wel niet groot geweest, maar Robert had het solied en rentgevend weten te beleggen. Hij had het nooit aangeraakt en mocht zich met deze voorzichtigheid thans geluk wenschen,daar zij hem in staat stelde een geruimen tijd onafhankelijk te leven. Het slot zijner overleggingen was dus, dat hij niet beter kon doen, dan zoo spoe dig mogelijk naar Londen te vertrekken en zijn Brusel op te zoeken. Naar LondenI Zoo spoedig mogelijk naar Londenl dacht hij. Hij wierp zijn uniformjas uit en voelde zich voor het eerst sedert langen tijd weer een vrij man. XIX. Er bestaat te Londen op niet meer dan een steenworp van het algemeen bekende a Trafalgar-Square een lange, smalle straat, die duizenden Londenaars dagelijks passeeren, zonder er de eigenaardigheden van te zien, terwijl er aan den anderen kant even zoovele pesonen zijn hetzij dan inwoners van Londen of vreemde lingendie denzelfden nauwen doorgang maar al te goed kennen. Ginds bijvoorbeeld, loopt een man, die juist den hoek omslaat, een man in be- modderde, grijze kleeren, die hem zoo slecht passen, dat men dadelijk bespeurd, dat zij niet voor hem gemaakt zijn. In de groote straten van Londen kunt gij zulke slecht gekleede lieden bij dozij- Te Luik wonnen zij aldus een vierden zetel bij, omdat zij er 11346 stemmen meer bekwamen te Zoningen eenen a* zetel, met 3q86 stemmen meer te Char leroi eenen 3n zetel, dank aan eenen aan groei van 7677 stemmen te Hoei-Borg worm eindelijk eenen 2" zetel, met eene aanwinst van 4506 stemmen. Ziedaar wat de ofBcieeledjfers zeggen! 't Moeten rare logiekers zijn, zij, die in zulke uitslagen, welke op gansch de lijn eene vermeerdering van stemmen aan duiden, een voorteekén zien van verval, van ondergang voor de catholieke partij. Nu, dat de liberalen rare logiekers zijn, dat weet iedereen, die hunne manier van redeneeren kent En wat dient er meer gezeid Werk der chriatene Moe der». Bezoek ten huize der armen en zieken. Zondag aanst. 29 Januari zal er gedu rende de Mis van 11 uren, ter Sint-Mar- lluuaKcik, ecu UCrUclUlgllClUaau. m««n gepredikt worden door den Eerw. Pater Van Suil S. J. van 't covent te Brussel. Na het sermoen zal er eene omhaling gedaan worden door de Dames van het werk. De personen, welke zouden belet zijn het sermoen bij te wonen kunnen hunne gifte zenden 't zij aan DatneMoens- Limpens, 't zij aan Mejuffer Maria De Coen 't zij aan den Z. E. H. Pastoor-De ken. Kiezing Eibers. Maandag 11. vergaderde de Provincieraad van Bra bant in buitengewonen zittijd ten einde over te gaan tot de verkiezing van een provincialen Senateur ter vervanging van den heer De Coster overleden. De socialist Eibers bekwam 52 stem men en M. De Becker-Remy, Volksver tegenwoordiger, catholieke candidaat 28 stemmen. Er waren 3 witte stembrieven. Al de liberale oude-pruiken hebben voor den socialist gestemd behalve 3 wel ke aan 't bevel der logie niet hebben wil len gehoorzamen. De liberalen zijn de gevangen der so* cialisten die hen de wet voorspellen. De voorzegging van den autocraat Anseele verwezenlijkt zich altijd meer en meer Ge zult, heeren liberalen, de roode vlag volgen of ge zult niets meer zijn. nen tegenkomen zonder te weten of er aan te denken, wat zij zijn en waar zij vandaan komen, maar hier in deze omge ving herkent gij den man onmiddelijk. Het is een ontslagen galeiboef, hij komt van de galeischepen van Dartmoor of Chatham en hij gaat zich aanmelden en zijn boekske laten afteekenen. Want in de nauwe straat, waar wij den lezer thans brengen, bevindt zich het over de gan- sche wereld bekende Schotland-Yard, het hoofdbureel der Londensclie policie. Een weinig verder, den slecht geklee- den man in het hoog houdende, staat een andere lange man met bijzondere door dringende oogen. Hij houdt de handen in de zakken en schijnt maar een weinig rond te slenteren, zonder op de voorbij- gangangers acht te slaan. Maar de boef in het grijze, bemodderde pak kent den lan gen man beter en weet wel, hoe gemaakt die onverschillige houding is en hoe er niets aan die schijnbare doelloos in het rond dwalende hoogen ontgaat. De grijze jas tegen zijn versleten klak en lacht als hij hem voorbijgaat, want de andere heeft niets met hem te maken; hij heeft zijnen tijd uitgediend en zijn boek ske is in orde. Later zullen zij elkaar misschien nog wel eens ontmoeten wie weet? Maar het is niet alleen aan die twee personen, dat men de nabijheid van het drukste policie-station ter wereld be speurt. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1