Donderdag 2 Februari 1905 5 centiemen per nummer. 5(>8,e Jaar 5712 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. Wat zij doen zullen. HET GEHEIM 2° Politieke kwesties. Onmacht of bezwijming. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. chique anu. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen o? 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij actoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vryd«g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, i FEBRUARI igo5 Er op nadenken. 4d8 Vervolg De goede verstandhouding van libe ralen en socialisten, in zake van maat schappelijke wetgeving en van arbeids bescherming, komt duidelijk uit in het wetsontwerp dat tegenwoordig wordt be sproken. Onze Volkskamer handelt over de zoo noodzakelijke Zondagrust. Wat zien wij De liberalen zijn er tegen de socialisten zijn er voor. Tenken- male dat er iets zou voorgesteld worden om den werkman tegen het een of het ander misbruik te beschermen, zou het zoo gaan. De liberalen zouden immer en altijd de vrijheid inroepen, het gevaar van inmenging enz. en hun tegenstand zou hardnekkig zijn en onoverkomelijk. Voor tegenstrijdigheden gaan de heeren geuzen niet achteruit. Ziet ze aan gang in de kwestie der Zondagrust. De wet, roepen zekere belhamels uit, zal een degensteek in 't water zijn. Zij is er niet noodig. Er wordt des Zondags niet ge werkt. Wel, zeggen wij, dan is alles goed. Zij hindert niemand, des te beter. Waarom ze dan bekampen Maar die wet is maar uilgevonden om de menschen te plagen, hoor ik an deren schreeuwen. Zij maakt inbreuk op de vrijheid van den patroon Dat is een ander deuntje, 't Is een bewijs dat zij er noodig is. Wat de vrijheid van den patroon be treft die is, in zooverre zij persoon lijke vrijheid betreft, niet in gevaar. Hij zal zijne werklieden zonder reden niet meer dwingen kunnen te arbeiden op Zondag. De werklieden hebben ook eene vrijheid en een recht. Die vrijheid en dat recht wil de wet beschermen. Zie, daar zijn we het wetsontwerp op de Zondagrust aan 't bespreken. Kom, kom, keeren wij tot onze schaapkens terug en trekken wij uit het bovenstaande het gewettigd besluit dat er voor de werklieden niets is te verhopen van wege eene kartelregeering, neen, abso luut niets. Bij eene verandering kunnen zij slechts verliezen. Te laat zouden zij dan ook hunne dwaasheid betreuren maar wij zullen hun de spreuk herinneren te laat den put gevuld, als 't kalf verdronken is. Daarom, werklieden, voorzichtig zijn en vooruitzien is de boodschap. 43e Vervolg. Hier loopt een inspecteur keersrecht met deftige stappen, als wilde hij de gan- sche stad verkonden, dat hij in dienst is en zooevcn een gewichtige opdracht heeft ontvangen. Ginds loopt een lieele kolonne van politie-agenten den Yard uit als sol daten in het gelid, om wachthoudende kamaraden af te lossen. Een paar agenten rijden een oogenblik later de poort in, om op het plein af te stappen en hunne orders over te geven.Op het plein zelf is alles in beweging, niets dan pplitie beamten, waarheen men ook ziet, sommigen in de blauwe uniformjas met blinkend gepoetste zilveren knoppen, andere in de gewone kleeding, die zich op het oog door niet onderscheidt. En binnen in de gebouwen? De drukte is er zeker zoo groot niet, al toont alles ook daar leven en werkzaamheid. Menig vreeselijk drama is binnen deze muren gespeeld; menige vreeselijke bloedige ge schiedenis zouden de hondernen voorwer pen kunnen vertellen, die hier in eene afzondelijke kamer bewaard worden: pis tolen, dolken, messen, en zooveel ande re moordtuigen, die alle hunne rol hebben Er zijn ook politieke kwesties waarop de cartelregeering reeds van nu af heeft post gevat. Het zijn a) de iegerkwestie, b) de invoering van Z. A. S. Wij gaan die vragen onderzoeken. Wij zullen het zoo kort mogelijk doen, ons bepalende bij den kern der zaken. Wij bidden onze lezers ons te willen volgen. a) De Iegerkwestie. Het is te betreuren dat die nationale kwestie tot een twistappel der partijen is verzonken en dat in die primordiale zaak stof tot ophitsen der laagste driften is kunnen gevonden worden. Nu ter zake. Tractaten verzekeren onze onafhankelijkheid en onze onzijdig heid. Wij hebben geen reden om de oprechtheid ervan te verdenken. Welk is de rol dien ons leger te ver vullen zou hebben in geval de tractaten niet oprecht zouden zijn Moeten wij in staat zijn ons te verde digen tegen onze aanvallers Welke zijn die Tegen Frankrijk of Duitschland zijn wij onmachtig. Onze buren van het noorden hebben absoluut geene veroveringsplannen. Wij behoeven ze in gelijk welke veronder stelling niet te vreezen. Ook als wij er van spreken dan is het slechts om volle dig te zijn. Toch hebben wij een klein leger noo dig om de rust in het land te hand haven in geval onlusten moesten plaats grijpen en wij meenen ook, ten 2°, om den indringenden vijand, in geval van oorlog tusschcn Frankrijk en Duitsch land eenigzins in zijnen gang te ver tragen. Dat is de stelling van de Catholieke Partij. Vele liberalen droomen van een groot leger zij willen ieder een naar de kazerne sleuren, zij willen iedereen tol soldaat drillen, al moest dat de oogen uit den kop kosten. Met een woord, zij willen den algemeenen persoonlijken dienstplicht. Wij willen voor het oogen blik de reden, waarop zij zich steunen, om die meening te verdedigen,niet uiteen zetten, noch ook nagaan wat alles aan dien militairen slokop zou geslachtofferd worden. De socialisten ook hebben hunne ge dachten over legerinrichting, hoe zon derling dit ook klinken moge. Zij willen een soort van algemeene gespeeld in de treurspelen, warvan het publiek zelden of nooit het ware te we ten komt. Op zekeren somberen morgen in het late najaar, had men iemand als een heer gekleed, de zoo beruchte straat kunnen zien inslaan. Het bleek op het eerate ge zicht, dat hij niet tot het soort van onze vriend.de grijsjas, behoorde; integendeel, zijn houding, zoowel al zijne kleeding, deden hem dadelijk kennen als een fat soenlijk welopgevoed joni/mensch, die om geheel andere redenen Scotland-Yard kwam bezoeken. Op hetzelfde oogenblik dat hij de poort binnen trad, kwam juist een der detecti veseen lang man met scherpe oogen en een bijzonder grooten neus uit een der gebouwen te voorschijn. Hallo, inspekteur I riep deze, zoodra hij onzen vriend in het oog kreeg Wat brengt u zoo in eens hier Van alle men schen in de wereld zou ik u het minst hier verwacht hebben Gij zoudt op den uil- kijk blijven, en nu loopt gij van uw post af 1 Niettegenstaande dezen minder harte- lijken welkomstgroet, stak de detective Brusel onzen vriend toch de hand toe, terwijl zijn open gelaat duidelijk aantoon de, hoeveel genoegen het hem deed, Ro bert dien onze lezers zeker reeds her kend hebben weer te zien. Power haastte zich eene opheldering van zijn plotselinge verschijning te geven burgerwacht. Iedereen zou zijn geweer en kogels te huis hebben en zou zijn exercitie leeren op de ledige uren, bij voorbeeld. Dat is feitelijk de afschaffing van het leger. - Welnu als ik zeg dat we van wege het cartel met eene Iegerkwestie bedreigd zijn, zult gij misschien verwonderd we zen... en toch is het zoo. Zij laten, in schijn ten minste, de hoofdzaak terzij en spelen met een bijko mend ding de wijze van werving, de wijze van vorming van ons leger. Wij hebben een leger van vrijwilligers, maar als deze niet talrijk genoeg zijn dan wordt er overgegaan tot de loting. Die wet is nog niet lang genoeg in voege opdat het leger uitsluitend uit vrijwilligers samengesteld weze. Er moet dus eene loting plaatsgrijpen. Dezen die in 'l lot vallen, kunnen zich vrij koopen, mils de som van 1600 fr. te betalen Hier hebben wij de kern der Ieger kwestie De Catholieken hebben de plaatsvervanging behouden zij vinden geene voldoende reden om ze af te schaffen. De liberalen en de socialisten, roode en groene, integendeel, meenen dat het geluk van het menschdom van de afschaf fing der plaatsvervanging afhangt. Zij willen den persoonlijken dienst invoeren. Wie in't lot valt, zal dienen, zeggen zij Of daar zooveel belang is aan te hechten, zullen wij in ons volgend num mer zien. De hennen in den winter. Op dat de hennen in den winter goed zullen leggen, moet men ze een warmen stal ge ven dit is namelijk te verkrijgen met eene laag van ongeveer om5o dikte ver- schen paardenmest in den stal te leggen. Wanneer het regent of sneeuwt, moet men de dieren niet buiten laten loopen, maar ze daarentegen in den stal brengen, waar zij kunnen rondloopen. Daarbij geeft men ze graankorrels, vermengd met haksel of iets van dien aard, opdat ze voldoende beweging zullen nemen. Het leggen wordt bevorderd, door ze 's morgens zacht en lauw voedsel te geven, zooals aardappe len en overblijfselei, van het middagmaal met zemelen, ongebuild koren, afval van vleesch of vleeschmeel gestremde melk, kaas, magere melk, enz. Des avonds moet men graan geven. Ook is het aan te bevelen, van tijd tot tijd afval van groen ten, kool en knollen als voedsel te geven. Het drinkwater moet ten minste op koude dagen eenigszins warm gemaakt worden. Brusel rechtveerdigde volkomen zijn Gij hebt goed gedaan, jongen, sprak hij, nogmaals Roberts hand schuddende. Laat dien onden, dommen Grand maar voor zijn eigen zorgen Ik ben blij, dat gij hier zijt, dat is zeker Maar hoe is het u gegaan vroeg Power op zijne beurt, nieuwsgierig om te hooren hoe zijn vriend het, na hunne ge meenschappelijke neerlaag, gemaakt had. Hoe het met mij gegaan is herhaal de Brusel lachend, wel, juist als ik dacht. Ik heb eerst eene vermaning gekregen van de groote bazen Maar ik zegde u reeds, ik heb er een paar vrienden onder en daar ging ik naar toe, en vertelde hun de heele historie. En toen was alles in orde Zij konden mij niet weer benoemen omdat zij al dien anderen uit Dover had den aangesteld. Maar ik merkte toch, dat zij mij gelijk gaven en dat is het voor naamste Neen, neen, den ouden Tom krijgen zij er zoo gauw niet onder, dat is zeker Power was, gelijk van zelf spreekt, niet weinig verheugd van zijnen vriend te ver nemen, dat deze zich weer in de goede meening zijner oversten had weten te herstellen, want het was juist op Brusel's meewerking dat zijne hoop gevestigd was. Waar hebt gij u onder dak gebracht? vroeg de detectieve verder, toen zij samen Scotland-Yard verlieten. Tot nu toe nergens, antwoordde Po- Men kan in onmacht of bezwijming vallen, door pijn, verschrikken, honger, dorst, eng spannende kleederen, bloed verlies, enz. enz. Onmacht is tijdelijk hartverlamming, dus bloedstilstand. Duurt deze hertsver lamming te lang, dan gaat ze over in den dood. Het is dus wel noodig iemand die in bezwijming valt, haastig de noodige hulp te verstrekken. Wat wordt er gewoonlijk gedaan wan neer een persoon in onmacht valt i° Tien, vijftien, twintig en nog meer nieuwsgierigen omringen hem in zulke wijze dat alle toegang van lucht afgesloten wordt 20 Indien het nog mogelijk is dat een paar menschen van goeden wil zich tus- schen die massa toeschouwers bewegen, wordt de zieke op eenen stoel of in eenen zetel gezet 3° Koud water bijgehaald om de slapen en polsen te verfriSschen 4° Een dozijn al wijzen roepen en ten minste een half dozijn goedwilligen loopen om azijn en Hoffman. Dat is allemaal gansch verkeerd. i° De onmachtige moet in eene plaats gedragen worden kuilen hat bereik der nieuwsgierigen, in eene plaais waar fris- sche lucht is of in overvloed kan binnen komen en bij hem hehooren slechts twee personen, niet om elkaar bevelen te geven, maar om den zieke te helpen. 20 De bewustelooze mag niet op eenen stoel gezet worden, maar hoeft plat op den rug gelegd en zelfs met het hoofd lager dan het lijf, indien zulks mogelijk is. Deze maatregel laat zich licht recht- veerdigen. Door de hartsverlamming is de bloedsomloop ir. de hersenen en in het l.oofd geschorst men moet dus den toeloop van bloed naar de hersenen ver gemakkelijken met het hoofd zoo laag mogelijk te leggen. In ernstige gevallen heft men daarom zelfs de andere lidmaten in de hoogte. Zoodra de zieke ligt, maakt men zijne kleederen los kraag, hemd boord, broekgordel en wel bijzonder het keurslijf, het veiwenscht corset en men tracht het hert op te wekken en weer aan 't kloppen te krijgen door wrijvingen onder de linker borst. 3° Is er warm water bij de hand dan legt men een doek met warm water op het hoofd en dat om dezelfde reden die hoo- ger aangegeven wordt, voor de noodza kelijkheid van het plat op den vloer leggen. Door de warmte bevordert men den toeloop van bloed naar het hoofd. 40 Om azijn en Hoffman behoeft men niet te loopen want, vooraleer deze te veel wer. Ik ben pas aangekomen en mijn eerste gang was naar hier, om u te zoe ken. Ik heb mijn koffer aan de statie ge laten. Nu, luister dan eens goed 1 Als gij het bij ons voor lief wilt nemen, zijt gij hier hartelijk welkom Mijne vrouw is zeer verlangend kennis met u te maken wij hebben zoo dikwijls over u gesproken I Ik woon zoo'n beetje in de buitenwijken, maar dat is niets wij nemen een rijtuig en halen eerst uw koffer aan de statie af en rijden dan naar huis. Gij zult het zien, doodeenvoudig; maar netjes en een prach tig uitzicht. Kom maar meê, mijn vrouw zal in de wolken zijn u eindelijk eens te leeren kennen. Hoe welgemeend de uitnoodiging van zijn vriend ook was, lag het echter niet in Power's plan ze aan te nemen. Dank. hartelijk dank, oude vriend antwoorde hij, Brusel r.ogmaal de hand drukkende. Ik weet, dat gij het goed meent en daarom zult gij mij het niet kwalijk nemen, als ik ronduit mijne mee ning zeg. Later wil ik met alle genoegen met uwe vrouw kennis maken, wij zullen nog tijd genoeg hebben gezellig te praten en met de kinderen te spelen, daar zult gij toch wel eene kleine verzameling van hebben, maar voor het oogenblik moet ik neer. zeggen. Ik ben naar Londen geko men, omdat ik hier mijn onderzoek moet beginnen en waar gij woont, zou ik te ver uit de stad zijn. Ik heb het arme geprezen zelfstandigheden aangebracht zijn, is de zieke reeds hersteld door het aanwenden van de hooger opgesomde middelen en bewerkingen en is hij het niet, dan kunnen azijn en Hoffman hem weinig baten immers om te rieken, moet men reeds ademen, en is de ademhaling weer in gang dar. is de onmacht over en alle verdere neusprikkeling overbodig. Blijft nu, ondanks de kalme en be daarde toepassing al dezer middelen de bezwijming voortduren, dan dient de kunstmatige ademhaling toegepast te worden in afwachting dat geneeskundige hulp opdaagt. Komt de bewustelooze tot zichzelven, dan spoedde men zich niet om hem recht te helpen. Hij kon licht terug ineenzakken en wel voor altijd. Men late hem uit eigen beweging, en (len minste als hij geen oude of gebrekkelijke mensch is) zonder eenige vreemde hulp opstaan. Kan hij dit, dan is de onmacht bepaald over, en dan blijft er niets meer te doen dan den verrezene iets te laten drinken naar rijn goesting, bij voorbeeld een tas koffie (voor de dames) of een borreltje cognac (voor de mannen). Wie deze bovenstaande regels aandach tig leest, goed onthoudt en zich bekwaam gevoelt om dezelve bij gelegenheid be daard in praktijk te stellen, die mag zich verheugen in de blijde hoop dat hij meer dan eenmaal in zijn leven aanspraak op den dankbaarheid van zijnen evenaaste zal mogen maken. Het burgemeestersbanket. Men neemt van nu reeds maatregels voor de inrichting van het banket der burge meesters. M. Verlant, bestuurder der Schoone Kunsten en M. Durand, be stuurder van den Kruidtuin, zijn gelast met de versiering van het justiciepaleis, waar het feest moet plaats hebben. Er is last gegeven, zich in betrekking te stellen met.de versieringvan alle zalen, waar feesten of plechtigheden moeten plaats hebben. Naar aanleiding van dat burgemeesters banket doet zich eene zeer kiesche vraag voor Wat zal men doen met de gemeen ten. waar geen burgemeester is, omdat de gemeenteraden .socialistisch zijn, uit welke de regeering geene burgemeesters benoe men wil De vraag is des te meer bemoeilijkend, omdat de socialisten weigeren, meê te feesten. Er zijn, naar het schijnt, een klein 5otal gemeenten in dit geval. meisje beloofd, dat ik haar redden zou en ik zweer u, dat het mijn plan is woord te houden Natuurlijk 1 Dat wil ik wel geloo- ven! riep de detective. En ik zal u helpen, dat is zekér Met ons beiden zijn wij sterk genoeg om dien Sint-Alba er onder te krijgen. Maar daarom zie ik nog niet in, dat gij niet bij mij zoudt kunnen loget ren wees over dag zooveel uit als gij wilt, gij kunt daarom toch wel bij ons komen slapen Maar Rob rt had nu eenmaal andere plannen en blerf voet bij stek houden. Hij was meer in Londen geweest en had er eene stille, eenvoudige kamer in het hartje van de stad bewoond hij wist, dat de menschen hem hetzelfde vertrek weer konden afstaan en had besloten zich daar te vestigen. Brusel moest het niet kwalijk nemen, maar het was nu eenmaal noodig, dat hij geheel vrij in zijne handelingen bleef. De detective was veel te goedhartig van aard om iets aan zijnen vriend kwa lijk te nemen hoezeer het hem ook speet drong hij toch niet meer op zijn voorstel Nu, zegde hij met gewonen, harle- lijkcn glimlach, als gij zoo koppig wilt zijn, kan ik er niets meer aan doen. Gij zoudt hartelijk welkom zijn geweest, maar het is uit, wij praten er niet meer over. Zeg mij liever wat zijn uwe plannen voor het oogenblik Hebt gij den inwendigen mensch al versterkt Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1