Donderdag 9 Februari 1905 5 centiemen per nummer. 56"* Jaar 3714 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Wat zij doen zullen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Rechterlijke krouijk VET VEE Leopoldsorde. Jj. bc" F" Zondag 26 Februari WELDADIGHEIDSFEEST DE DENDERBODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen xyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE aUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnisten ep 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag ea vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, 8 FEBRUARI igo5 Er op nadenken. 5de Vervolg Het orgaan der groote liberale partij in ons Arrondissement meent op onze artikelen te moeten antwoorden. Wij onderbreken onze uiteenzetting der politieke toestanden een oogenblik om van zekere gezegden van Dendergalm akte te nemen en op andere een woorde ken uitleg te vragen. Hij schrijftZe zullen nadenken. De groote economisten der Denderbode, zeggen dat de liberalen voor het volk niets zouden verwezenlijken, dat ze zou den moeten nadenken. Ja, zoo is 't. De klerikalen stemmen al hunne wetten zonder nadenken de loi— wet, de wet op het vergunningsrecht de nieuwe legerwet, de arbeidswetten, de pensioenwet allemaal wetten die aaneen hangen als kaf, onuitgevoerd blijven of belachelijk zijn. De liberalen willen algemeen stemrecht, Evenredige Vertegenwoordiging, per soonlijke dienstplicht, een betamelijk pensioen voor de ouderlingen, leerplicht enz. en over al die noodige hervormingen is reeds lang nagedacht. Dendergalm veroordeelt onze sociale wetgeving. Hij vindt ze belachelijk. Daar dit werk genoegzaam voor zich zelve pleit, gaan wij ons de moeite niet geven daarop te antwoorden. Men heeft er met zooveel lof over gesproken dat wij het gekras van onwetenden mogen verach ten. Doch wij nemen nota hiervan dat die wetgeving belachelijk is en dus dat de liberalen ze zullen veranderen, liever afschaffen Hoort gij dat,- lezers, de geuzen zullen onze sociale wetgeving afschaffen. Weg met de arbeidswetten, roept hij I Weg met de arbeiderspen sioenen 1 Dat zullen wij ons ten gepaste oogen blik herinneren. Dendergalm beweert verder dat de liberalen reeds lang over hunne hervor mingen hebben nagedacht. Hij zal ze dus kennen en het zich ten plicht rekenen ze aan zijne lezers in al hunne bijzonder heden te doen kennen. Wij gaan hem daartoe de gelegenheid geven, en hem eenige vragen stellen. Eerst de leerplicht. Hoe lang zal die duren Hoe zal de school er uitzien waar 44e Vervolg. Ja, ja ik heb wat gebruikt voor ik naar u toeging. Ik heb aan niets behoefte, dank u En wat mijne plannen zijn Wel ik wou beginnen met een bezoek te brengen aan dat huis in Fieldstraat, n° a3 Woont de kerel daar A propos, wat is er van hem geworden Ik ben zoo vrij geweest er naar te informeeren, voor ik Sandbank verliet. Zij zegden, dat hij met zijne vrouw naar het vasteland was vertrokken, naar Parijs waarschijnlijk. En nu zoudt gij gaarne weten, of de vogel inderdaad in die richting was weg gevlogen vroeg de detective, slim met het linkeroog knippende Komaan, dan ga ik met u meè. Om u ronduit de waar heid te zeggen, vriend, ik heb de zaak de leste dagen een beetje verwarloosd. Zij was mij een beetje uit de gedachten ge gaan. Maar gij zijt op het goede oogenblik gekomen, ik heb niets op handen en ik zal mijn schaè inhalen, dat is zeker Wannoer de detective zijn geliefkoosde uitdrukking dat is zeker gebruikte, de jongens en meisjes zich van dien plicht zullen kunnen kwijten Zal die school onzijdig zijn «n verwe reldlijkt Welke maatregelen zullen genomen worden om de ouders te straffen wier kinderen niet naar school gaan Neemt hij de straffen aan die de vrijmetselaars krocht van Aalst vroeger had aangepre- Zullen de kinderen naar vrije gestich ten mogen gaan zonder aan miskennin gen van zekere rechten en voordeelen te zijn blootgesteld wij willen vragen, of later de kinderen der officieele scholen en van de vrije gestichten op gelijken voet zullen staan voor het bekomen van staatsambten Wat zal de Staat doen om zich te overtuigen dat de wet wordt uitge voerd Aan de uitvoering der wetten houdt Dendergalm, veel, zeer veel Hij vindt die van de catholieken onuitge voerd. De kinkel heeft niet gezien dat dit een groot voordeel is, vermits zij toch slecht zijn. Ook over hunne pensioenwet zou den wij een woordeken uitleg willen. Hij wil, zegt hij, een tamelijk pen sioen voor de arbeiders. Dat is gauw gezegd en iedereen zou dit met hem zeggen, Er is niemand in België die met gezond verstand begaafd is en die dat zal tegenspreken, die zal beweren dat hij niet voor een tamelijk pensioen is. (Dat is mis, nochtans, zekere liberalen zijn er tegen). Dat is dus een lolleken voor Dender galm en voor een sterken, geleerden économist, die lang heeft nagedacht is dat behalve fraai. Wat is dat een tamelijk pensioen Dat woord tamelijk is zoo rekbaar. Wat de eene tamelijk vindt, zou misschien on voldoende aan een anderen schijnen. Stellen wij eenige vragen. Op welken ouderdom zal men recht op pensioen hebben Hoeveel zal dat per dag of per jaar bedragen Zal de rechthebbende verplicht zijn iets daarvoor te storten Hoeveel Wat zal de Staat geven Waar zal de Staat zijne middelen zoe ken om een betamelijk pensioen te geven Wie zal ervan genieten De arbeiders, de kleine ambachtsman, de geringe bur ger Hoe zal men op rechtveerdige wijze die klassen van personen vaststellen Of denken de liberalen hier het Duitsch stelsel in te voeren Zullen zij iedereen verplichten er aan deel te nemen kon men er op aan, dat hij eene zaak ter harte had genomen. Fieldstraat ligt in het hart van een der deftigste buurten uit Londen. De huizen zal allen even grootsch en weelderig in gericht en brengen, als van zelf spreekt, een zeer hooge huur op. Het is dan ook der fatsoenlijkste buurten, waar men statige livreiknechts, met onnatuurlijk dik opgevulde braaien, nette dienstmeisjes, sierlijke rijtuigen met dikke koetsiers, vlugge palfreniers en groote adellijke bla zoenen op de portels, ieder oogenblik van den dag kan tegenkomen. Dat mijnheer Sint-Alba hier een huis bewoonde, ja, wat nog meer zegt, in eigendom bezat, was dus ontegenzeggelijk een bewijs, dat hij tot de zoogenaamd geldaristocratie behoorde wel is waar niet de eigenlijke aristocratie, die slechts door geboorte en afkomst verkregen wordt maar het onderscheid tusschen die beiden is in onze eeuw van geldaanbieding al zeer gering. Inwendig was zijne woning niet minder smaakvol ingericht dau die zijner adellij ke buren en de sierlijke wapens op de rij tuigen, die voor zijne deur stilhielden, bewezen genoegzaam, dat ook die kring der groote wereld niet voor hem gesloten is. Robert Power en zijn vriend lieten zich door al dien luister met afschrikken. Po wer had, zoodra hij Sandbank had veria- Zie dat zijn al vragen waarop men ant woorden moet, vermits men beweert dat er lang reeds is over nagedacht en dat hetgeen bestaat slecht en bespottelijk is. Maar ons volk kent de blauwe vogels het weet dat op hen bijzonder het spreek woord toepasselijk is beter een vogel in de hand dan zeven op het dak. Ons volk heeft niet vergeten dat zekere geuzen de pensioenen hpbben afgekeurd niet in de gebrekkige toepassing van het een of ander punt maar in hun princiep en bijgevolg dat die mannen er stelmatig tegen zijn aan de oude men- schtn gelijk welk pensioen van Staats- te wege verleenen. Wij hebben daarover het een en het andere bewaard, onder andere van wijlen M. Bauduin, van de Flandre Lisérale, enz. Wij herhalen voor het oogenblik het gedacht van het Journal de Bruges van 26 April igoo dat op de pensioen- kwestie voorzeker ook lang had nage dacht <1 Het ministerie had beter gedaan de belastingen met 12 millioen te verminderen dan dit geld te gebrui ken voor de pensioenen der oude werklieden. Dat zal ons volk wegdoen nadenken. Wij kunnen voor heden onze gedach ten over de plaatsvervanging niet aan vatten. Ons artikel wordt te langwij zullen het dus acht dagen verschuiven. Het verrassendst is het getal der ver dwenen personen 35,202. Hiervan is de helft slechts teruggevonden, zoodat men nog overhoudt een dagelijksch verliescij fer van 60 spoorloos verdwenen personen. Land- en Tuinbouw. De beetenkwestie. Men schrijft uit Terneuzen (Holland) Het schijnt dat de suikerfabriek van Beirendrecht in hare omgeving niet vol doende beetwortelen kan koopen, althans zij heeft den Beetenbond van Margriete, bij Terneuzen, ten bedrage van ongeveer 25o gemeten of gekocht tegen den zeer hoogen prijs van ff. i3.55, ongeveer fr. 28.5o, per 1000 kilos, netto gewicht. Wanneer men nagaat welke kosten van wegen, laden, vervoer, enz. nog op deze beeten vallen, komt men tot het besluit dat deze fabriek de beeten in hare omge ving wel 3o fr. per 1000 kilos moet beta len. Voorwaar een schoone prijs 1 Londen, groot in het een, ook in het ander. Het departement van politie te Londen geeft elk jaar een rapport uit over het afgeloopen dienstjaar. De laatste cij fers geven ons weer eens een indruk van dit eigenaardige jagerskorps en zijn jacht buit. In het geëindigd dienstjaar telde de politie van de Engelsche Hoofdstad i65oo agenten, die eene oppervlakte van 700 vierkante mijlen hadden te bewaken. In weerwil van deze bewaking zijn er 1,877 diefstallen met inbraak gepleegd, dat is a38 meer dan in igo2. Het gezamentlijk bedrag van het gestolene beliep vijf mil lioen frank wat ook al weer meer is dan het daaraan voorafgaande jaar, n. 1. een half miljoen. Slechts een vijfde van het gestolene is teruggebracht. Het cijfer der arrestaties bedroeg onge veer 25o duizend,niet allen groote misda digers het voornaamste cijfer zal wel van overtreders geweest zijn van de drankwet. Het was het eerste jaar, dat de Londen- sche politie het duimafdruk-stelsel van Bertillon toepaste 60,000 afdrukken wer den genomen, 3,642 personen konden aldus als recidivisten erkend worden. ten, het plan opgevat, de plaats waar Sint- Alba woonde van nabij op te nemen. Het was of eene inwendige stem hem zegde, dat hij daar iets in zijn voordeel zou kunnen vernemen hij zou in elk ge val in de buurt zijn, hij zou kunnen na gaan welke personen het huis in en uit gingen, wie tot de zeldzame bezoekers jehoorde en honderd andere dergelijke bijzonderheden meer, die hem te pas kon den komen. Was Fieldstraat niet Fieldstraat ge weest, dat wil zeggen eene straat waarin zich niets dan deftige woningen, waarvan sommige wel voor paleizen konden door gaan, bevonden, dan had hij er zeer zeker een bovenkamerke gehuurd, onverschillig hoe dicht onder de pannen, mits het maar uitzicht op het huis van Sint-Alba verleen de, om het van den morgen tot den avond in het oog te houden maar het soort van menschen, dat kamers verhuurt, was in deze deftige straat niet te vinden. De beide vrienden spraken nog hier over, toen zij zich reeds in de nabijheid van Sint-Alba's woning bevonden. Daar is het huis, ouwe jongen 1 riep de detective uit, voor n° 23 stilhoudende. Daar hebt gij het het ziet er nogal aar dig uit 1... en zoover Ik kan zien, is de familie niet thuis I Zie maar de jaloc- ziën zijn neergelaten, beneden zijn de luiken voor de ramen gezet alleen de keuken is open. Daar zitten de bedienden In het land van verplichtend onder wija. Lb CtiaKivaki, ccu blad Jat nlei van Catholicism kan verdacht worden, schrijft dat er in Frankrijk, ondanks het verplichtend onderwijs, nog streken zijn waar 35 °/0 bijna ongeletterde lotelingen voorkomen. En de Belgische liberalen komen be weren dat wij belgen, aan 't steertje ko men der beschaafde landen In België hebben wij nog 10 onge- letterden. De gendarm en zijn schoonvader. In den omtrek van Kortrijk raakte een knappe gendarm er zijn er geen andere verliefd op eene even knappe herbergiersdochter en het zou een koppel uitmaken weerdig van het corps waartoe de vrijer behoorde. Maar de vader van het meisje, een soort van Harpagnon kwam met den toe komenden schoonzoon niet overeen aan gaande den bruidschat, door de wet ver- eischt en het onderhoud liep uit op eene kloppartij. De herbergier ging nu eene klacht indienen in de gendarmerie, waar hij dacht den bevelhebber-brigadier te vin den maar daar deze op dienstronde was, werd hij ontvangen door den oudsten gendarm, die niemand anders was dan zijn toekomende schoonzoon. zeker, van de afwezigheid van hun volk gebruik makende, om het er eens goed van te nemen. Als gij wat vragen wilt, hebt gij nu de beste gelegenheid... Kom eens hier, riek eens wat een lekkere lucht daar uit de keuken komtzij eten verdui veld rolpens Kerel I zeg dat gij een knecht zijt, die een dienst komt zoeken, misschien vragen zij wel om meê te doen SakkerlootSla het niet af Wil ik gaan ik ben zot naar rolpens, dat is zeker I Maar Robert Power scheen in het minst geen acht te slaan op het gebabbel van zijn opgeruimden vriend. Integendeel, zijne heele aandacht scheen plotseling door eene zonderlinge verschijning in be slag genomen. Hij had zich met Brusel op den hoek van de woning van Sint-Alba in een zij straat geplaatst, vanwaar zij alle personen die de straat doorkwamen, op hun gemak konden gadeslaan. De verschijning, welke Power's opmerkzaamheid zoo zeer tot zich had getrokken, dat hij zelfs de woor den van zijnen vriend niet had gehoord, viel nu ook de detective in het oog. Het was een bleeke, magere vrouw tua- schen de dertig en veertig jaren, die van den overkant der straat op de woning, waarnaast zij stonden, scheen toe te ko men. Haar gelaat droeg nog de sporen van vroere schoonheid, die nu echter, blijkbaar door ^ajren van kommer en el lende, geheel was verdwenen hare klee- Deze, in plaats van, zooals zijn plicht was, de klacht op te teekenen en proces verbaal tegen zichzelven op te maken, pakte den raoedwilligen schoonvader bij den kraag en draaide hem den amigo in, onder voorwendsel dat hij dronken was. De schoonvader, daags nadien losge laten, diende bij de hoogere overheid eene klacht in. De zaak kwam voor den krijgsraad, doch deze verklaarde zich onbevaegd. 't Is het burgerlijk gerecht dat de zaak moet oordeelen. Maar middelerwijl hebben de twee vijanden zich met elkaar verzoend en beide zouden geerne de zaak uitlaten, doch dat zal niet pakken. Het gerecht zet haar van ambtswege voort. STAD AALST. De groote Prijskamp voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk nitpeloofd worden Kortelings zullen de plakbrieven ver schijnen. Officier M. Ridder Leo Schellekens, Voorzitter der Vogelteelt-Maatschappij van België, te Aalst. Ridder de E. H. Van der Schueren, Principaal van 't Sint-Martinuscollegie te Aalst, Secretaris der Veekweek-Syndica ten van Oost-Vlaanderen. Onze welgemeende gelukwenschen aan deze beide verdienstelijke heeren. zal, in het Sint Jozefs-College, een LUISTERLIJ K gegeven worden door de Catholieke Jonge Wacht van Kortrijk. De koning te Luik. Het is den ia Mei dat de koning zijn officieel bezoek aan de tentoonstelling van Luik zal brengen. Prins en prinses Albert zullen zich waarschijnlijk in den loop van Juli gedu rende een paar weken te Luik komen vestigen. ding was gerafeld en versleten, en toonde de diepste armoede aan. Zoodra hij Power in het oog kreeg, greep hij Power bij den arm. Gauw, gauw riep hij haastig uit. Kom met mij meêzij mag mij niet zien I En zoo snel hij kon, keerde hij zich om en draafde met zijnen vriend de zijstraat Groote goedheid Wat mankeert gij riep de detective, half buiten adem, toen Power eindelijk staan bleef. Wat be- teekent dat in 's Hemels naam Hebt gij die vrouw gezien vroeg de andere op zijne beurt. Die vrouw die naar zijn huis ging Dat is dezelfde vrouw, die mij indertijd in Woolchester heeft aangeklaagd 1 De detective floot zachtjes. Verduiveld I zegde hij. Dat wordt eene schoone geschiedenis. Wat kan zij met hem te maken hebben Wij moeten terug... Laten wij zien I.. stamelde Power, die door deze onver wachte ontmoeting geheel van streek was gebracht en zijnen vriend met bleek gelaat aanstaarde. Voorzichtig wandelden de beide vrien den terug en kregen de vrouw weldra weêr in het oog, die onbewust, dat zij op deze wijze werd gadeslagen Sint- Alba's woning intusschen genaderd was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1