Zondag 12 Februari 1903 3 centiemen per nummer. SO*4" Jaar 3713 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nu weten wij het! 3DE3 IMIJLtT met den Witten Baai-d. Onze nieuwe legerwet. Zondagrust. Volkskamer. VET VEE Zondag 26 Februari WELDADIGHEIDSFEEST DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQDE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, ii FEBRUARI igo5 Onophoudend bijna wordt ons door de liberalen van allen deesem naar 't hoofd geslingerd dat wij, catholieken, dompers zijn, voorstaanders der duister nissen, van de onwetendheid, vijanden van wetenschap, volksontwikkeling en beschaving. Wel is waar is dit verwijt niet van aard geweest indruk te maken op lieden die, bewust van de bestaande toestanden, de zaken beredeneeren. Immers 't is onbetwistbaar dat de catholieken, sedert eeuwen, de versprei ding der wetenschap, geleerdheid en volksontwikkeling hebben begunstigd. Duizenden bewijzen en feiten zijn daar om het te getuigen. Mogen de liberalen aldus spreken Neen I duizendmaal neen! want 't gene zij onder dit opzicht door eigene initiatief, door eigene geldmiddelen hebben tot stand gebracht, is zoo gering, zoo onbe duidend dat zij er niet van gewagen durven. Met volle recht mogen wij dus tot de liberalen zeggen Wat gij ons verwijt past u best gij zijt de dompers, de voor staanders der onwetendheid, de vijanden van wetenschap en volksontwikkeling. Eenigen hunner meest begaafde tactie- kers hebben eindelijk begrepen dat ons verwijt gegrond is en hebben het noodig geoordeeld in eenige bijzonderheden te treden om te bewijzen dat wij .catholieken, ware dompers zijn en zij niet lichtzinnig te werk gaan als ze er ons van beschul digden. Maar zie juist die bijzonderheden zijn voor ons en alle rechtschapen lieden goud waard. Men oordeele Ja, zegt L'Etoilb Belge de catholieken hebben scholen gesticht, maar 't is minder om de onwetendheid te bevechten dan om ze te onderwijzen. Zij openen scholen ten einde de nieuwe geslachten te vormen naar hunnen zin. i Hun doel is toekomstige weldenkende kiezers te kweeken. Zoo uitgedrukt is het nog niet klaar en duidelijk genoeg, 't is raadselachtig. Nu, La Chronique, rechtzinniger dan de huichelachtige Etoile verklaart het en zegt ons wat er wordt bedoeld door de onwetendheid die wij, Catholieken, zou den onderwijzen. En, schrijft het bedoeld blauw orgaan, 't is juist het christen onderwijs 't welk bewijst hoe de catholieken voorstaan- ders zijn der onwetendheid. Oh, men leert lezen en schrijven in de catholieke scholen. Nooit heeft n iemand het tegenstrijdige beweerd. Men tracht in den geest der kinderen te prenten dat twee en twee vier maakt. 38* VERVOLG. Dus, hij ging volgens een wel over dacht plan te werk, om Nora in de val te lokken, zegde Beatrix. O hij is een zeer behendig man riep de advokaat met eene soort van be wondering uit. En heeft hij Nora daar in huis ge bracht Dan heeft Mevr. Lane haar ook gezien Zeker. Wat heeft zij u verder verteld vroeg Beatrix. Zij had een ontbijt voor beiden in gereedheid gebracht en, op verzoek van M. Jaak Ford, bracht zij uwe zuster met een rijtuig naar de statie van Charing- Cross. Hij zelf was vooruit gegaan om ▼oor haar koffer te zorgen en de plaats- kaai ten te nemen. Wat zou hij met haar reisgoed ge daan hebben vroeg Beatrix. Dit is niet te Salton aangekomen. Neen, hij liet het reisgoed aan de statie Kings-Cross in de goederenloods brengen. Ik begaf mij daarheen en heb de beambten zoolang ondervraagd, totdat Maar, wat deze kinderen voor latere stompzinnigheid voorbereidt dat zijn de fabels der godsdienstige opvoeding, i) de zedeleer die er uit voortspruit, de i) gewilde dwalingen en de leugens die den grondslag uitmaken van de godsdiensten. Door deze methode vormt men geesten, bereid om zich met n vooroordeelen en bijgeloovighedei. te voeden. Nu weten wij hetDe catholieken zijn dompers, vijanden van wetenschap en volksontwikkeling, niet omdat zij zich geene opofferingen voor 't volksonderwijs getroosten, maar omdat zij in hunne scholen den Godsdienst, de chrislene zedeleer onderwijzen... Dus... De waar heden van ons Geloof zijn volgens de liberalen, fabels en leugens. En de leer lingen der catholieke scholen zijn onwe tenden en stompzinnigen. Christene ouders onthoudt dit tot den dag der kiezing... in alle geval wij zullen het u herinneren op tijd en stond. 't Is nu de tijd, rond de loting, dat er van de legerwet zal gesproken worden. Wij trekken de aandacht onzer lezers op de veranderingen in de miliciewet ge bracht door de wet van 27 Maart 1902. Ten eerste. Ons leger wordt in prin ciep aangeworven door vrijwillige dienst neming Niemand gedwongen soldaat Nogthans, indien er geene vrijwilligers genoeg zijn, zal door de loting aangeduid worden wie dienstplichtig zal zijn. Ten tweede. De duur van den dienst is 8 jaar werkelijken en 5 jaar reserve. Maar de diensttijd dat men wezenlijk onder de wapenen blijft, dat men dient, is als volgt vastgesteld Voetvolk 20 maanden; Peerdenvolk 36 maanden Trein 28 maanden Ves ting 22 maanden Genie 22 maanden Bataljon van administratie 24 maanden. Ten derde. Worden ontslegen 1) Deze die geenen meter vijftig (i.5om.) groot zijn 2) Deze die erg ziek zijn of lichaams gebreken hebben 3) Deze die eenig kind zijn van ouders die onvermogend zijn en nog leven 4) Deze die den steun zijn van vader, moeder, grootouders, broeders of zusters 5) De priesters en schoolmeesters maar er weze opgemerkt dat zij als ambu lanciers opgeschreven worden, maar toch hunne broeders niet vrij stellen 6) Een broeder die werkelijk gediend heeft, maakt zijn broeder vrij. En dit op de volgende wijze Nooit zal meer dan de helft der zonen mogen binnengeroepen worden. In geval het getal onpaar zou zijn dan heeft de groote helft recht op vrijstelling. Dus van drij jongens een te leveren. ik vernomen heb, dat een koffer, dat aan mijne beschrijving beantwoordde, daar op naam van Jaak Ford op den n Sep tember in bewaring werd gegeven. Dat wilden zij mij wel vertellen, maar zij weigerden mij het koffer af te geven, zoo ik den vrachtbrief niet kon vertoonen, of op andere manier bewijzen dat ik er recht op had. Zij deden hunnen plicht, ik kon er niets tegen zeggen. En Mevr. Lane O ja, ik zou haar nog vergeten. Zij bracht uwe zuster naar de statie van Charing-Cross en bleef bij haar totdat M. Ford kwam. Vervolgens betaalde hij hare rekening en voegde er nog eene kleine schadeloosstelling bij voor de moeite, die zijne bloedverwante haar ver oorzaakt had. Deze gulheid verwonderde Mevr. Lane, want zij had haren huurder als een gierig man leeren kennen. Toen M. Ford eenmaal vertrokken was, deelde het dienstmeisje van Mevr. Lane aan hare meesteres mede, dat zij zeker wist, dat de lange witte haren en baard van M. Ford valsch waren. Het meisje vertelde verder, dat zij eens onverwachts op zijne kamer was gekomn, terwijl hij zat te lezen en toen lag zijn baard naast hem op de tafel. Hij gaf haar een geldstuk, opdat zij zwijgen zou en zoolang hij in hun huis was geweest, was zij bang om er een woord van te reppen, maar nu wilde zij het niet langer verborgen houden. Maar mij dunkt toch dat Mevr. Lane wel iets gehoord moet hebben, van Wat meer is, en wij trekken de aan dacht der lezers op dit puntNooit meer dan drij (3) zonen zullen mogen bin nengeroepen worden. Ten vierde. De vergoeding. Is 25 fr. bij het voetvolk 3o fr. bij het peerden volk per maand. De vrijwilligers van het contingent heb ben altijd recht aan 3o fr. De vrijwilligers van beroep aan 35 fr. Men ziet hoe onmcnschelijk de milicie wet is De betaling. Eertijds wierden de jongens maar be taald wanneer de ouders min dan 5o fr. lasten betaalden Nu worden al de solda- tend betaald. Simpel soldaten. Bij 't voetvolk trekken ze 25 fr. en bij het peerdenvolk, omdat de dienst daar langer is, 3o fr. per maand en de solde. Daarbij hebben ze kleeren, eten en lo gement. Indien na 20 maanden dienst een sol daat een nieuw engagement van 20 maand teekent, dan trekt hij niet meer 25 of 3o fr. maar vijf en dertig frank per maand, daaibij zijn solde. De kaporaals. Die trekken per maand 40,00 frank Solde per maand i3,8o 53,8o Het is niet moeilijk kaporaal te worden want er zijn er in ons leger 5276. De sergeanten Een sergeant van 20 jaar Maandgeld 5o,oo frank. Solde 42,60 92,60 Daar gaat omtrent 20 frank per maand af voor zijn eten. Hij heeft dus eene losse solde van 72,60 fr. of 2,42 fr. bijna twee frank en half per dag. Sergeant-Major. Maandgeld 5o,oo frank. Solde 88,80 Magazijn 5,00 143,80 Zoodus maakt dit de som uit van 143,80 fr. per maand, en zoo ge 20 frank voor zijn eten afrekent hebt ge nog 123,40 fr. per maand, of 1480 fr. per jaar, of vier franken en elf centiemen per dag. En als men nagaat dat er in ons leger 4032 onderofficiers zijn dan zal men ge makkelijk in het leger zijne positie kun nen maken Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 12 Februari igo5, M. De Wael, Kerkstraat. hetgeen er gebeurd is, zegde Beatrix. Als zij in de dagbladen de beschrijving heeft gelezen van het meisje, dat te Salton dood in eenen spoorwegwaggon werd gevon den,dan moet zy daaraan toch mijne zuster herkend hebben De advokaat antwoordde Wanneer het toeval ooit de bond genoot van een schurk is geweest en al zijne plannen in de hand heeft gewerkt, dan was dat met den valschen Jaak Ford het geval. De dagbladen waren destijds vol van een opzienbarenden moord en diefstal in East-End van Londen en van eene vreeselijke mijnontploffing in Corn- wallis. Slechts twee korte berichtjes in een vergeten hoekje van het blad. gewaag den van het geheimzinnig voorval in Northshire. De plaatselijke bladen zullen het voorval wel zoo uitvoerig mogelijk en met nauwkeurige bijzonderheden hebben meegedeeld, maar die worden te Londen niet gelexen. Mevr. Lane stond verstomd van schrik, toen ik haar meedeelde, welk droevig lot de arme, jonge dame, die eenige uren in haar huis doorbracht, ge troffen had. Ik ben er van overtuigd, dat de brave vrouw al het mogelijke heeft gedaan om mij te helpen, maar zij wist niet meer, dan ik u reeds verteld had. Wat haar dienstmeisje haar had verteld, had haar ongerust gemaakt, en daarom was zij vast voornemens, M. Ford, als hij terug mocht komen, nooit meer in haar huis toe te laten, maar verder had zij zich niet op hem bekommerd, Zitting van 1 Februari igo5. Uit de redevoering van M. Woeste, Kamerverslag bladz. 5g5. Beraadslaging over de Zondagrust. De Heer Woeste. Mijnheeren, ik ben niet van oordeel de wet aan den land bouw toe te passen. Waarom Om twee reden de eerste, omdat de Zondag rust overal op den buiten bestaat gedu rende het grootste gedeelte des jaars de tweede, omdat het op zekere tijdstippen des jaars, volstrekt onmogelijk is deze rust te eerbiedigen, namelijk, in oogsttijd. Nu, de feiten aldus bestaande, vind ik het nutteloos voor den landbouw eene wet te maken die niet wordt gevraagd, die nutte loos zou zijn gedurende tien maanden des jaars ten minste en onuitvoerbaar de twee andere maanden. De heer Adolf Daens. Ga naar den buiten wandelen en gij zult alle Zondagen zien werken. De heer Woeste. Ga naar den bui ten een sermoen op dit thema prediken, mijnheer Daens ik zal wenschen vormen opdat dit sermoen gehoord weze. (Gelach rechts). De heer Adolf Daens. Ik doe nooit andere. (Nieuw gelach.) Onzes dunkens is het onbetwistbaar dat Pilatus Daens heeft houden staan dat de buitenlieden den dag des Heeren, den Zondag niet eerbiedigen en werken lijk op alle werkdagen. Ga naar den buiten wandelen en ge zult alle Zondagen zien werken n zoo lezen wij in het officieel Fransch Kamerverslag. Nu, Groene Pie, hij die laf genoeg is van zijn vrij woord in de Kamer misbruik te maken om zijne tegenstrevers te belie gen, te beleedigen en te lasteren, durft in 't Land van Aalst van Zondag 11. houden staan dat zijn broeder Pilatus uitdruk kelijk zegde Onze Boeren werken 's Zondags NIET. Ge moet ellendige volksfopper zijn om aldus aan de waarheid te kort te blijven. Ga naar den buiten en ge zult alle Zondagen zien werken. Wat wilt dat anders zeggen dan: Onze landlieden werken alle Zondagen. Ir.dien wij hierop de aandacht inroe pen dan is 't vooral om de menschen te waarschuwen en hun te doen begrijpen dat al de waren van den groenen fop- winkel niet te vertrouwen zijn zoo min als deze van den eene of den andere kwak zalver op de foore Vergadering van 7 Februari. ANTWOORD op de vraag door de heeren de Bethune en Woeste, over de rusturen van het personeel te Statie- Aalst, inzonderheid der wissel wachters. Al de wissel- en seinwachters genie- ten, behalve de rust bij afwisseling om En kon zij u geen enkel spoor van hem aanwijzen In het geheel niet. Het was haar wel opgevallen, dat zijne stem en zijne manieren over het algemeen veel jonger waren, dan zijn uiterlijk deed vermoeden, maar zij had daar niet verder over nage dacht. Hij was zeer weinig thuis, zoolang hij bij haar woonde. Hij zal zijne vermomming wel hier of daar hebben afgelegd, zegde Beatrix, of gelooft gij, dat hij zijn witten baard en zijne lange witte haren altijd droeg als hij te Londen was Hoogst waarschijnlijk, antwoordde de advokaat. Oordeel zelf maar eens. Hij moet er belang bij gehad hebben, nergens te Londen in zijne gewone gedaante te worden gezien. Mevr. Lane zegde, dat hij als heer gekleed was en een deftig voorkomen had, en zooals ik gezegd heb, heeft de arme vrouw betere dagen gekend; zij zal zich daarin dan ook niet vergist hebben. Beatrix zuchtte. Dus is er nog geen enkel punt, waar van wij bij ons onderzoek kunnen uit gaan, zegde zij. Met uw verlof, hernam de advokaat, er zijn zelfs verscheidene uitgangspunten. Vooreerst weet ge, dat de man van den e.ersten tot den elfden September te Lon den was en dat kan reeds van veel nut zijn. Terwijl hij deze woorden sprak, zag Beatrix hem angstig aan. de veertien dagen, nog twee volle rust- dagen per maand. De andere beambten der wegen en i) werken genieten insgelijks de reglemen- 0 taire rust. Dat is ook het geval met de beambten bij den exploitatiedienst. STAD AALST. De groote Prijskamp voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Kortelings zullen de plakbrieven ver schijnen. Het huwelijk van prinses Clementine.De parijzerLiberté zegt naar aanleiding der g-ruchten van verloving van prins Victor Napoleon en prinses Clementine. Wij hebben niet gezegd dat de ver loving officieel was aan het hof, maar officieel en formeel tusschen prins Victor en de prinses zelve. Wij houden onze inlichtingen staan de, namelijk dat koning Leopold alleen vijandig is aan het huwelijk. De koning vreest, inderdaad, het Fransche gouver nement te ontstemmen, met 't welk hij, om tal van redenen, op den besten voet wil blijven. Prinses Clementine zal zoo lang mo gelijk wachten, om haren vader niet te vergrammen, maar zij en prins Victor zijn vast besloten van te trouwen en, desnoods, den Koning eerbiedige aanvragen te zenden. Wij kunnen ook meedeelen dat prins Victor het eens is met de oud keizerin Eugenie en dat het misschien van deze laatste afhangt, het slot van deze keizer lijke en koninklijke ydille te bespoedi gen, Italiaansche bladen melden ook dat prinses Clementine bereid is desnoods eerbiedige aanvragen aan den koning te zenden. zal, het Sint Jozefs-College, een LUISTERLIJK gegeven worden door de Catholieke Jonge Wacht van Kortrijk. M. Dikson, zegde zij met bevende stem, gij zijt een man van ondervinding en die heb ik in het geheel niet. Zeg mij eens openhartig, gelooft gij dat ik geluk ken zal. Hij aarzelde. Ik bid u, zeg het. Hij antwoordde op ernstigen toon Gij zult gelukken of het zal u het leven kosten, Denkt gij dat die onderneming boven mijne krachten gaat Ik geloof vast en zeker, dat gij dien valschen Jaak Ford vinden zult, maar zoo hij ontdekt wie gij zijt, voordat gij hem hebt kunnen ontmaskeren, dan weet ik zeker dat hij u, zonder lang te aarzelen, op even behendige wijze uit den weg zal ruimen, als hij met uwe zuster heeft ge daan. Ik houd er mij van overtuigd, dat die man zich een titel en eene bezitting heeft toegeëigend, waarop uw vader aan spraak had, welke aanspraak dus op u en uwe zuster is overgegaan. Hij meende dat alleen uwe zuster tusschen hem en het rechtmatig bezit van zijnen titel en erfenis stond. Wanneer hij u ziet, zullen uw naam, uw leeftijd, de omstandigheid dut gij uit Parijs komt en de gelijkenis met uwen overleden vader hem terstond doen begrijpen, dat hij zich vergist heeft. Beatrix dacht even na. Ik zal het wagen, zegde zij op een- voudigen toon. Indien gij levend uit den strijd te voorschijn treedt, dan zult gij waarsfhijn- ÏJit Oberammergnu. De Burgemeester van Oberammergau, M. Seb. Bauer, deelt het volgende mede aan ons blad 11 Wij nemen de eerbiedige vrijheid, uwe aandacht in te roepen op de Passie spelen die zullen plaats hebben in ons dorp, gedurende den zomer van 't jaar igo5. De opvoering van het stuk David en Jesus, zal geschieden met medehulp van het Gemeindliches Kreuzschul Komi- tee. b Het stuk is gemaakt door Jos. Hecher, uit Munchen het geeft eene dramatische voorstelling van 't leven van koning David, terwijl de Passie met leven de beelden voorgesteld wordt. Het muziek is van professor Wilhelm Maller, ook uit Munchen. De voorstellingen geschieden op het groot tooneel, dat in drijen verdeeld is. Er zijn 5oo uitvoerders, waaronder een koor van 32 zangers en een orkest van 40 muziekanten. De dagen van voorstelling xijnJuni, 4, 12, 18, 24 Juli, 2, 9, 16 23, 3o; Oogst, 6, i3, i5, 20,27; September, 3, 8, 10, 17. De voorstelling begint ieder maal om 1 1/2 uren, en eindigtom 6 ure 's avonds. Er er eene tusschecpoos van vijftien minuten. Er kunnen 4000 toeschouwers bq iedere vertooning tegenwoordig zijn. De kaarten moeten genomen worden van daags te voren, of den morgen zelf der voorstelling. Men kan zich boekjes met tekst en muziek aanschaffen bij het bestuur. Nevens de beroemde Passiespelen, die het hoofddoel zijn van eene reis naar Oberammergau. vindt men er nog eene prachtige landstreek. De lachende vallei van den Ammer, toovert de verkwikkend- ste en heerlijkste natuurwonderen voer het oog van den reiziger. a De schoonste pleziertochtjes in den omtrek van Oberammergau,zijn de bezoe ken aan de koninklijke burchten Linder- hof, Hohenschwangau en Neuschwan- stein. Er zijn ook nog menige andere schoone standplaatsen, zoo als Garmiseh en Partenkirchen. Waarom Daarom Ik hoorde de klokken al luiden, Al verre, zeer verre in het veld. Ik peinsde wat mag dit beduiden Wie is er die mij dit vertelt I Toen kwam er een boertje getreden, Al fluitende over 't veld En 'k vroeg aan den landsman de rede Die de klokken in gang had gesteld. Ik weet het zei 't boerken op blokkea, Ik heb het zooeven gehoord, De reden van 't luiden der klokken De koster die trekt aan de koord lijk eene aanzienlijke dame zijn, mej. Charles, maar zult gij er levend uit te voorschijn treden Ik hoop het. Mej. Charles, mag ik u nog eene vraag doen Zeker. Hebt gij, evenals wijlen uwe zusier eenen verloofde Neen. Ook niemand aan wien gij innig zijt gehecht Neen, ik sta geheel alleen op de wereld. Zoo. Hij dacht een oogenblik na, toen her nam nij Ik moet u bekennen, dat ik in dit geval meer belang stel, dan ik in een van de geheimen heb gedaan, die ik al ont sluierd heb. Daar ben ik u dankbaar voor, M. Dikson. Ik heb u openhartig mijne ziens wijze medegedeeld, gij zet uw leven op het spel, indien gij naar Northshire gaat, en wanneer het geluk van een zoo braaf, eerlijk en rechtschapen jongmensch, als bijvoorbeeld M. Claude Disney, daarvan afhing, dan zou ik al mijn best doen, om u van uw plan af te brengen. Maar dat is niet het geval, is er niemand, die bijzonder belang in mij stelt, of in wien ik belang stel. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1