Zondag 19 Februari 1903 5 centiemen per nummer 56-* Jaar 3717 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de Arbeids-ongevallen. IDE! IMI.A LT met den Witten Baard. Speelt 't priesterkleed uit ge zijt onweerdig Winterbemesting. De gevolgen der nieuwe legerwet. Zondagrust. Verlofgangers. DE DENDERBODÉ 1 it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aaanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryviDg eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. chique acuu. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd-«g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# va dit blad. AALST, 18 FEBRUARI igo5 De vergoeding voor schadevergoeding gebeurt in capitaal in geval van lijdelijke onbekwaamheid tot arbeiden zij gebeurt in renten in geval van voortdurende on bekwaamheid en van sterfgeval van het slachtoffer. Dat is de regel. Doch, zegt een spreek woord, er zijn geene regels zonder uit zonderingen gemaakt. Artikel 7 bepaalt de gevallen en de voorwaarden waarin de vergoeding in capitaal wordt uitgekeerd, of gedeeltelijk of geheel zelfs. Die uitkeering moet gevraagd worden door den belanghebbende. Er moet voor hem daar een zeker voor deel in liggen. Dus die aanvraag moet gesteund zijn op goede reden. De betrokkene patroen moet er over zijn advies geven. Hij mag er zich tegen verzetten of er zich gunstig voor ver klaren. Na de partijen gehoord te hebben neemt he vrederechter eene beslissing. Hij weigert of staat toe. Welke zijn nu de gevallen waarin de uitkeering in capitaal kan plaatsgrijpen en in welke mate 1. In geval van overlijden van het slachtoffer mogen zijne rechtverkrijgenden vragen dat EEN DERDE van de waarde hunner lijfrente hun als capitaal worde uitbetaald. De uitkeering is bepaald op EEN DERDE. Wij aanzien die schikking als eene zeer gelukkige, alhoewel zij in vele wetten nopens de arbeids-ongevallen niet voor komt, bij voorbeeld in de Duitsche wet zoo zeer opgehemeld nochtans door zekere van onze politiekers. Het kan gebeuren dat de weduwe van een slachtoffer eens arbeidsongevals voor deel zou vinden in het openen van een winkeltje, in het overnemen van een handel, van een gerantschap enz. doch daarvoor is een sommeke gelds noodig. Welnu in het omkeeren van een deel barer rente in capitaal zal zij het noodige vinden kunnen om zich in te spannen, lijk men zegt. Er zouden misschien misbruiken kun nen ontstaan daar men, in 't algemeen, liever capitaal heeft dan rente. Doch die zijn niet te vreezen, daar het de vrede rechter is welke beslist. 2. In geval van voortdurende onbe kwaamheid tot werken kan het slachtoffer zelf dezelfde aanvraag doen en zij kan in dezelfde mate, dat is VOOR EEN DERDE, toegestaan worden. Hij, slacht- 38* VERVOLG. Welnu, als dat zoo is, dan wensch ik u van ganscher harte geluk in uwe on derneming. En gij wilt mij helpen Waar ik kan, ik stel er mijne eer in, want gij zijt een moedig meisje. Mevr. Verity en haar zoon hadden eene groote genegenheid voor Beatrix opgevat, en Paul verklaarde zelf rondborstig, dat hij haar voor veel te goed hield om naar Nortshire te gaan. Dat neemt evenwel niet weg, zegde hij, dat men daar zeer achtenswaardige menschen beeft, mijne zuster en haren echtgenoot Jim Cart nog niet medere- kend. M. March, eene van mijne beste kliënten, heeft daar zijne tenten opgesla gen en Mevr. Chaiterly was u. hoii. kin derjaren mijne vriendin en sp.-elgenoot Zij zal u, mej. Charles, zeker hartelijk ontvangen, en dan woont er nog eene ze kere Mevr. Ford met haren zoon Jaak, van wien ik ook veel goeds gehoord heb. Alhoewel M. Dikson haar had verze kerd, dat Jaak Ford van Lane-House on- nogéljjk de man kon zijn dien zij zocht, offer, zou zich in dezelfde omstandighe den kunnen vinden dan de weduwe waar van wij zooeven spraken. Men moet hier geen onderscheid maken tusschen gedeeltelijke of volkomene onbe kwaamheid tot werken. 3. Er is zelfs een geval waarin de gansche rente in capitaal kan uitgekeerd worden, zoowel op aanvraag van den patroon als op die van het slachtoffer. Zulks kan plaatsgrijpen in geval de rente voor gedeeltelijke onbekwaamheid zestig frank niet bereikt. Hoe wordt de rente berekend Volgens welke tarieven De tarieven van alle verzekerings-maat schappijen zijn niet even gunstig, alhoe wel de onderlinge mededinging vereischt dat het verschil niet te groot weze. Het ministerie heeft gedacht, om de eenvormigheid in te voeren, zelf een tarief te moeten opstellen. Dat is het voorwerp van een koninklijk besluit dat reeds is genomen en welke wij reeds hebben vermeld en gebruikt om de berekeningen van artikel 6 te maken. Het weze herhaald dat men die tarieven vinden zal in Arbeidsblad van August! 1904, bladz. 844 en 845. Is er een onderscheid te maken tusschen de nationaliteit der werklieden In ander woorden Welk is het recht der vreemde arbeiders en hunne erfenaars in onze arbeidswet Onder dat betrek is onze wet perfekt. Er wordt erin van geene vreemde werk lieden gesproken of van hunne rechtheb bende erfenaars. Bijgevolg, vreemde werklieden staan ten onzent op dezelfden voet als de Belgen. Evenzoo is het in Spanje doch buiten die twee lan den kennen wij geen enkele wetgeving waar geen onderscheid tusschen landzaten en vreemden wordt gemaakt. Gij, schreeuwers op de verachterlijke catholieke landen, neemt uw hoorn en gaat los Zingt bijzonder een loflied op Frank rijk, zoo ^fuiappu zoo Sipaouippe tegen over de vreemdelingen en hunne recht hebbenden. Voegt daarbij dat Frankrijk een rijk is van demokratie, van Z. A. S- waar de geijkte vrienden der werklieden, de geuzen en de socialisten, baas zijn. Ware de demokratie nu niet meester in Frankrijk, hoe zouden hunne wetten er dan uitzien Welk merk zouden zij dragen Frankrijks ongevallenwet is, in zake van recht voor de vreemdelingen, juist op dezelfde hoogte als die van Grieken land. Daar zeggen "wij nog een woord over. Dokumenten. Artikel 7 welke wij bespraken luidt als volgt joeg het hooren van dien naam alleen Beatrix reeds eene huivering door de le den. Gij zult, zooals van zelf spreekt, met den sneltrein van 10 ure 's morgens ver trekken, ging Paul Verity voort, dat is de eenige trein van den heelen dag, waar mede men niet te Willmington behoeft over te stappen. Mevr. Verity was van eene andere mee ning. Het zal vcor mej. Charles veel aan genamer zijn, wanneer zij eerst laat in den namiddag te Chatterly aan komt, zoodat zij alleen den tijd heeft om het hoogst noodige uit te pakken en dan dadelijk kan gaan slapen. Den eersten avond geheel alleen op eene plaats door te brengen waar men riog volkomen vreemd is, komt mij al zeer treurig voor. Beatrix was doodsbleek geworden, alles wat in haar was, kwam er tegen in op stand. met denzelfden trein te reizen, waarin Nora vermoord was. Zij stemde in met het plan van Mevr. Verity, zonder er nog de ware reden van te zeggen. Er werd dus besloten dat zij met den trein van twaalf ure zou vertrekken en Paul Verity bracht haar zelf naar de statie van Kings Cross, ook Mevr. Verity ging mede. Het rijtuig werd onderweg opgehou den en in plaats van, zooals Mevr. Verity gehoopt had, zeer tijdig aan de statie te zijn, vonden zij ternauwernood den tijd Het slachtoff r of zijne rechtverkrij genden kunnen vragen dat ten hoogste het derde van de waarde der lijfrente hun als capitaal worde uitbetaald. De rechter zal naar zijn beste weten in het belang van de aanvragers beslissen, na het hoofd drr onderneming gehoord of hem behoorlijk opgeroepen te hebben. Ingeval van gedeelti lijke voortdurende onbekwaamheid, kan d- rechter eveneens, op dezelfde wijze, op verzoek van eiken belanghebbende, bevelen dat de geheele waarde der rente als kapitaal zal worden betaald aan het slachtoffer, wanneer de jaarlijksche rente 60 frank niet bereikt. De waarde van de lijfrente wordt bere kend naar een bij koninklijk besluit goed gekeurd tarief, dat vooraf wordt onder worpen aan het advies van de commissie voor de arbeidsongevallen. Volgens wij vernemen poogt priester Daens de menschen die hij verleidt te doen gelooven dat Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop het recht niet had hem het dragen van het priesterkleed te verbieden. Daartoe haalt hij uittreksels aan van het Ker kelijk Recht, die bij zijn geval niet te pas komen. Mijnheer Daens weet zeer wel dat de Riesctiop «li» verbod gedaan lieeft krachtens «'en vooretehrifi van Rome Item door «Je II. <3ongrcgatie van het Con cilie gezonden. Op 11 October 1899, heeft Zijne Hoogweerdigheid aan priester Daens kennis gegeven van dit stuk van Rome, in tegenwoordigheid der zeer Eerweerde Vicarissen generaal Segers en De B ck. Op i3 October 1899 heeft Monseigneur zich gedwongen gezien de voorschriften der Pauzelilke Con gregatie toe te passen. Men oordeele eens te meer over de rechtzinnigheid van den ongeluk- kigen priester. a (Godsdienstige Week van Vlaanderen 10 Februari 1905.) Men bemerke wel dal het de hoogste kerkelijke Rechtbank is welke beslist heeft dat M. Adolf Daens, om zijne ongehoorzaamheid, onweerdig is ge worden van het priesterkleed te dra gen. Het Nieuws van den dag a doet bemerken Laagste Nieuws noemt dat verbod «kluchtig, veroudeid en mid leleeuwschn, en het zegt dat M. Daens overvloed van gelijk liteft zich aan dat verbod niet te stooren. Het kon niet anders de eene judas moet immers den andere goedkeuren. Maar die goedkeuring van het Laagste om een plaatskaartje te coupé op te zoeken, want er was reeds gebeld en de trein stond op het punt te vertrekken. Een conducteur rukte het portier open van eenen coupé waarin reeds een heer en eene dame zaten. Paul groette vluchtig en de trein zette zich terstond in beweging, zoodat hij gee- nen tijd had om nog een woord met Bea trix te wisselen of haar zelfs een goede reis toe te roepen. De medereizigers van Beatrix zaten aan den tegenovergestelden kant van den cou pé, en eerst toen de trein reeds in bewe ging was, merkte Paul op dat het de graaf en de gravin van Chatterly waren. Het is jammer dat wij niet een paar minuten vroeger aan de statie gekomen zijn. zegde Paul tot zij e moeder, terwijl zij terug naar huis reden. Hoe dat De graaf en de gravin van Chatterly zaten in den coupé, waar mej. Charles is ingestapt. Zoo er meer tijd ware geweest, dan zou ik haar aan hen hebben voorge steld, hare reis zou dan wat aangenamer geweest zijn. XVII. EEN DWAALSPOOR. Onder zeer gemengde gewaarwordin gen, legde Gertruda Chatterly ue terugreis af. Toen zij in den trein naar Salton stapte Nieuws zelf zou aan M. Daens, indien hij niet alle besef van zijne priesterlijke plichien verloren had, moeten bewijzen dat hij op een slechten weg is. (Vervolg.) Ons voorgaande artikel onder deze be naming eindigden wij met de vraag Die potasch noodig heeft om zijn land te bemesten wat moet hij daarvoor nu koopen En wij beloofden daarop in een volgend schrijven te antwoorden. Wij houden dus woord. Doch vooreerst zullen wij doen bemer ken dat, evenals voor stikstof en fosfoor- zuur, men geen zuivere potasch kan koopen, maar dat dit voedend bestand deel voorkomt in zekere verbindingen met andere stoffen, als chloor, zwavel zuur, koolzuur, enz. De meest gebruikte potaschzouten in ons land zijn kaïniet, chloorpotasch en zwavelzure potasch. Een andere meststof echter, die in België te weinig gekend is en bijgevolg niet gebruikt wordt, is de dubbei. zwavel zure potasch en magnesie het zooge naamd Patent Kali dat in Holland hoog geschat wordt. Bespreken wij beknopt elk afzonderlijk. Kaïniet is een ruw potaschzout zooals het in de mijnen van Starsfurt gevonden wordt. Het bevat gemiddeld 12.5 p. c. potasch onder zwavelzuren vorm. In DuitschUnd is het behalve Camalliet de bestkoopste meststof. Maar aangezien voor België de vervoerkosten nog al veel bedragen komt de prijs der potasch zoo hoog als in de gezuiverde pataschzouten. Het kan met voordeel op weiden en kla vers aangewend worden. Chloorpotasch wordt uit ruwe potasch zouten bereid, zooals het in den handel vooikomt bevat het gewoonlijk 5o p. c. zuiv re potasch. Dus viermaal zooveel als in kalniet. Chloorpotasch is goed voor weiden, graangewassen, vlas, klaver... Doch het is niet aan te prijzen voor tabak of aard appels, tenzij men het lang op voorhand in den grond werke. Zwavelzure potasch is een bijna zui vere potaschzout dat bereid wordt uit kaïniet of uit zwavelzure magnesie door toevoeging van chloorpotasch. Men zon dert het chloorzout af en bekomt alzoo zwavelzure potasch, vrij van chloor. 't Is de beste meststof voor tabak en aardappels, voor rapen en beeten is zij ook te verkiezen. Wat nu het zwavelzuur potasch en magnesiazout aangaat, het zoogenaamde patent-kali dit is niets anders dan kaïniet waaruit men de chloorsoda ver wijderd heeft,omdat die stof zekere eigen schappen heeft die nadeelig werken op de goede hoedanigheid van tabak en van aardappels. Die meststof bevat ongeveer was zij verrukt over de gedachte, dat zij haar kind zou terugzien en weer door be kende en vriendelijke gezichten zou om geven zijn, maar deze vreugde werd be dorven als zij er over peinsde, dat zij op hare hoede zou moeten wezen, opdat haar echtgenoot niet zou ontdekken, dat M. March haar teruggekomen broeder Cecil was. Hoe geheel anders zou nu ook hare le venswijze zijn, daar de graaf had opge houden met zijne gewone zuinigheid en voornemens was het kasteel van Chatterly weer om zijne gastvrijheid heinde en ver beroemd te maken. Nu zouden er geene lange, rustige da gen meer komen die zij alleen met haar dochtertje Phiilis zou kunnen doorbren gen. Het oude. eentonige leven op Chatterly had een einde genomen, en wat zou het toekomstige haar aanbrengen Als Gertruda daaraan dacht, dan hui verde zij- Zij kende de geheime ondeugd van ha ren echtgenoot, die zij voor iedereen zou mo ten verbergen, terwijl zij tevens hare nauwe verwantschap met M. March ver- helt n moest. De arme vrouw besefte dat zij voortaan eene rol te spelen had, maar niettemin was zij overgelukkig met den terugkeer van Cecil. Het deed haar zwaar beproefd hart goed te weien dat kaar broeder bij haar was. 48 p. c. zwavelzure potasch, 't zij 26 p. c. gezuiverde potasch. Zij past voor alle vruchten. In Holland vooral wordt ze veel ge bruikt bij het verbouwen van tabak en aardappels. ooals men ziet is de kens van potasch- mesten vrij groot. Wat nu de hoeveelheid aangaat, men zorge van 5o tot ioo kilos zuivere potasch per hectare te gebruiken, volgens de samenstelling des gronds en de behoeften der plant. Lowis. De catholieken hebben eene wet Gr gemaakt om de vrijwillige dienst- jBf neming in het leger aan te moe- digen. Die wet heeft geen aarde aan den dijk gebracht, zeggen de anti-catho- lieken. Zoo leeren die politieke ketters maar zij dolen. Oordeelt. Maandag 6 Februari is het te Aalst loting geweest voor de militianen der lichting van 1905. Aan 't hoofd der lijst van de militianen komen 17 vrijwilligers van beroep voor. Van deze 17 vrijwilli gers tellen er 10 af van het getal soldaten, dat door het militiecanton Aalst moet ge leverd worden. De 7 andere dienen om het getal van 1800 vrijwilligers van beroep te volledigen, vastgesteld door de wet. Aalst zal, waarschijnlijk het cijfer is nog niet officieel gekend, dit jaar 56 (iets meer of iets min wellicht) soldaten moeten leveren. Dat maakt dat er, in plaats van 56 Aalstenaren, die anders zouden moeten soldaat worden voor hun lot, er nu, met de nieuwe wet, maar 46 zullen moeten optrekken. Is dat geen schoone vooruitgang, is dat geen.e oprechte verlichting van den sol datendienst Deze uitslag is bekomen niettegen staande de tegenwerking der liberalen, socialisten roode en groene, die al doen wat zij kunnen om de nieuwe wet te doen mislukken. Hoe meer de nieuwe wet en de voor- deelen die zij verleent zullen gektnd zijn, hoe meer het getal vrijwilligers van beroep zal aangroeien en hoe meer het getal soldaten voor hun lot zal verminderen. Uen «rood werk.Het «Werk der oude Postzegels enz. biedt allen een hoogst gemakkelijk middel om onze Bel gische Zendelingen in hunne steeds aan groeiende noodwe ndigheden te steunen het vraagt geene geldelijke opofferingen, doch slechts een weinig goeden wil De opbrengst van die kleine onbeduidende zaken is verbazend en schenkt jaarlijks duizende franken. De Vrienden der Zendelingen »,Grcot Seminarie, Gent, doorZ. D. H. Mgr Stillemans goed- Gcrtruda had dezen trein voor de te rugreis niet gekozen. Zij was er den graaf dankbaar voor ge weest, dat hij er niet op stond, den snel trein van tien ure te nemen, omdat daar aan voor zulk eene droeve herinnering was verbonden. Het was nog tamelijk vroeg, toer. zij aan de statie kwamen, en M. Chatterly koos een ledige coupé uit, waarin zij, elk in eenen hoek, tegenover elkander plaats namen. De graaf was niet zeer opgewekt, hij had er voor gezorgd dat zijne vrouw eeni ge tijdschriften had om op reis den tijd te verdrijven, maar hij sprak geen woord met haar. Alleen toen reeds het tweede teeken van vertrek was gegeven, zegde hij op eenen toon van voldoening Goddank, wij zullen dezen coupé voor ons alleen hebben. De trein stopt niet voor Peter Barrow. Maar hij had zich te vroeg verheugd het portel werd opengerukt, Paul Verity hielp mej. Charles instappen en herkende hem erst toe-i de trein reeds de statie uitstoomde. Gertruda ging het eveneens., want toen zij wegreden, sprak zij zacht tot haren echtgenoot Dat was M. Verity. Beatrix Charles had het zich intusschen inden hoek van den coupé gemakkelijk gemaakt. i Gertruda maakte bij zichzelve de op- gekeurd en vurig aanbevolen, richten een dringenden oproep tot onze lezers allen kunnen medewerken tot den bloei van hun nederig werk men vraagt oude postzegels, boeken, zilverpapier, oude schrijfboeken, oud papier, overdeksels van stopsels, oude munten, beeldjes, paternosters, enz. Aan 't werk dus I God zal uwe moeite ruimschoots loonen.Al die zaken worden aanvaard te Gent in 't Groot Seminarie en in de Kloosters van 't Bis dom. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 19 Februari 1905, M. Meganck, Leopoldstraat. De Moniteur kondigt de lijst der militieklassen af, die dit jaar zullen binnen geroe pen worden. Ziehier de dagteekeningen van de wederoproeping onder de wapens en van de terugzen ding met onbepaald verlof in hunne haard steden der militianen van tgoi, der linie regimenten en der jagers te voet, ter gele genheid van de schietoefeningen en raan- oeverstijdperken in 1905. Korpsen. Weder Terug oproeping zending Ie linieregiment 10 Aug. 8 Sept. 2e 10 8 3e n 10 8 4e 10 8 5* a 25 Mei 23 Juni 6* 25 1 23 1 7' a 25 23 8* 26 1» 23 a 9* 20 April 18 Mei ioe 20 18 a n« 20 i9 a I2e s 20 18 a i3° 8 6 a i3 April 24 Juni 24 7 I4e i5 Maart ie reg. jagers te voet 26 Mei 2* 26 a 3* a 9 De heeren Korpsoversten zullen bijzon- lijk zorg dragen dat er, vóór het vertrek der verlofgangers, aan dezen theoriën ge daan worden over de verplichtingen welke hun zijn opgelegd door het reglement voor de militairen met verlof 56 van de Algemeene Onderrichting van 2 April igoS). De manschappen zullen namelijk verwittigd worden dal degenen, die zou den op de jaarlijksche monsteringen ver schijnen, zonder dragers te zijn van hun mobilisatie zakboekje waarvan zij zich slechts mogen ontmaken in de gevallen voorzien bij de reglementen of die het portret uit gemeld zakboekje zouden doen verdwijnen, bij tuchtmaatregel weder on der de wapens zullen geroepen wordan voor eene maand. merking dat de jonge reizigster een bij zonder schoon meisje was en M. Chatterly die ar.ders weinig oog had voor vrouwe lijke schoonheid, zag de hem onbekende dame met merkbare belangstelling aan. Beatrix voelde dat de oogen van haren reisgenoot onafgewend op haar gevestigd waren en daarom trok zij haren sluier nog wat dichter over het gelaat en wend de het hoofd om. Een oogen blik later echter werd zij ge noodzaakt weer naar eenen anderen kant te zien, want Mevr. Chatterly sprak haar beleefd aan Neem mij niet kwalijk, maar heb ik misschien het genoegen Mevr. Cart te te spraken Wij zijn kennissen van M. Paul Ve rity, voegde de graaf er bij, op veel vrien delijker toon dan hij anders gewend was tegen onbekenden aan te slaan. Wij zagen elkaar bij het vertrek van den trein zoo vluchtig, dat bij ons waarschijnlijk niet herkend heeft. Onze nieuwe predikant ia met eene zuster van hem getrouwd en nu dachten wij.... Mevr. Cart is al sinds veertien da gen te C'iatterly, antwoordde Beatrix. Zij en h iar echtgenoot hebben te Parijs met mij kennis gemaakt en daar zij wisten dat ik gaarne naar Engeland zou gaan, boden zij mij de betrekking aan van organiste te Chatterly, die juist open was en die heb ik aangenomen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1