Donderdag 93 Februari 190.1 5 centiemen per nummer. 5(>rtMaar 3718 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hij zwijgt HET GEHEIM VET VEE DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQKJE AVIUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vam dit blad. AALST, 22 FEBRUARI igo5 Zou hij er soms niet fotaal neven ge weest zijn, de blauwe held uit Dender- galm, toen hij beweerde dat de heeren geuzen, gekende Manchesterianen, sedert lang over hunne arbeids-hervormingen en werkmanswetten hadden nagedacht Wij htbben aan Dendergalm een reeks vragen gesteld nopens twee kwesties met de hoop een antwoord te bekomen, ant woord zooveel te gemakkelijker dat men er sedert lang had over nagedacht. Hij antwoordt niet 1 Wij zien niet in waarom hij zwijgt wij kunnen niet gissen welke reden hij toch hebben kan om niet te antwoorden, wel te verstaan als hij de waarheid sprak toen hij zegde dat alle geusche hervor mingen waren bestudeerd en gereed lagen voor de toekomst. Doch waarheid sprak hij niet. Om de waarheid bekommert men zich zoo nauw niet in de bureelen van Dendergalm. Toen hij de Revue de Bblgique zoo on- bermheriig bij de ooren trok, bekommer - de hij zich ook voor de waarheid niet. Toen wij bewezen dat hij moedwillig loog en stoutmoedig vcoruitzette wat hij niet wist, dan zweeg de held. Zes maanden lang moesten wij hem pramen 2ijne stoutheid, zijne leugen te bekennen en toen hij zich geweerdigde den bek te openen dan was liet om ons te zeggen dat iedereen in Aalst wist waar de Revue de Belgique te lezen was 1 1 I Juist alsof dat in kwestie was Wij ook wij weten dat zij voor Monsieur le Rédac teur een lievelingsbestuur is en dat hij bijzonder de artikelen mediteert eertijds geschreven door b.\ Laurent en doorb.-. Pergameni. Het n' van i5 October 1875 wordt als een heiligdom bewaard. Daar vindt hij de droom van zijn leven verwezenlijkt en een sigaar rookend mom pelt hij, zich 111 zetel uitstrekkend Boet, gevang, verbanning, zijn wettelijke mid delen. Waarom ze niet toepassen (op de catholieken) (Pergameni) ah gij spot, domperkes, lacht u geen bult. Per gameni is er zoozeer niet neven I (Den dergalm). Wij weten waarom Dendergalm zwijgt, waarom hij geen uitleg geven kan of durft. a) Hij kan niec. Nopens de wet op de arbetderspensioenen zijn de geuzen niet 't akkoord. Zij denken er het allerminst 46e Vervolg. Voor een der armoedigste huizen in de armoedige straat hield de vrouw stil. Zij nam een sleutel uit haar zak en opende de deur, waarachter zij weldra verdween. Eindelijk riep Brusel met een zucht van verlichting uit, terwijl hij het nummer van huis en het uiterlijk van de gansche omgeving nauwkeurig opnam en zorgvuldig in zijn geheugen prentte. Voor een van de ramen der bovenverdieping was een papier met ouweltjes vastgeplakt waarop de woorden Kamers te huur, met groote letters geschreven stonden. De detective verwijderde zich en bleef op den hoek van de straat stilstaan om een oogenblik na te denken. De vrouw, die hij gevolgd had, woon de blijkbaar in dat huis het bezit van den huissleutel was hierjvar» bewijs ge noeg. Hij wist dus, dat zij daar woonde, maar dit was voor een ervaren politiebe ambte niet voldoende hij begreep zeer goed, dat het moeilijkste gedeelte van zijne taak nu eerst zou aanvangen. De zekerheid, dat die juffrouw Stanley, Woolchtster metterwoon verlaten had, aan ze te verhoogen. Zij mogen er zelfs niet aan denken vermits er geen zaad in 't baksken zijn zal als de geuzen aan het roer zijn. Al de middelen zullen gaan naar de vriendjes, want een nieuw schoolenkwest zal op til gezet worden, vermeerderd en uitgebreid tot de kloosters en tot de ge kende catholieken. Waarom tot deze laat- sten Omdat al de openstaande plaatsen in de staatsbedieningen zullen gaan tot de vrien den. Geen caiholiek krijgt iets meer, heeft de Avenir van Doornijk uitgeroe pen. Men moet ze dus kennen. Men zal te werk gaan lijk in Frankrijk met de ficher, der vrijmetselarij. Wat in Frankrijk voorviel, zal ook hier gebeuren. Dezelfde oorzaken heb ben dezelfde gevolgen. Dus verklikkerij op groote schaal en die gebeuren zal in de schoot der vrijmetselarij. In Frankrijk ook kunnen de geuzen niets doen voor de werklieden. Er is geen geld. Moeten wij dus verwonderd zijn dat onze fameuze held niet antwoordt b) Op onze vragen nopens de school van morgen durft hij niet antwoorden. Waarom Omdat hij de dwingelandij der geuzen zou moeten bloot leggen en die dwinge landij zal in de smaak r,iet vallen van ons volk. Zij zingen victorie van nu af reeds welnu dat antwoord zou die ingebeelde victorie kunnen in gevaar brengen Hij durft dus niet Doch wij zullen voortgaan tot hern te roepen Gij hebt gelogen, heer Dendergalm, of te wel durft gij uit vrees voor de kiezers, met al uwe dwingehndsche plannen niet vrij voor de vuist komen. Kiest Over de melk. Iedereen weet dat het onvoorzichtig en zelfs gevaarlijk is de koemelk ongekookt te drinken. De ware reden is dat op 100 koeiën er 75 bestaan die met tering besmet zijn maar ieder een weet niet dat, in tegendeel, de geit- melk ongekookt mag gedronken worden, omdat bij de geit geene besmetting van tering te vriezen is. Door de statistieken is het bewezen dat er maar eene geit per twee duizend van de tering aangedaan is. Ongelukkiglijk, alhoewel er in ons land geitencomiieitf n bestaan, is ons geitenras zeer vervallen. In Duitschland, is de gei- tenkweek van groot belang en bedrag. Daar geven de geiten omtrent 4 liters melk om zich hier in Londen te vestigen, was wel iets, maar de vragen die ter oplossing overbleven, waren veel gewichtiger. Waar om, bijvoorbeeld had zij dit gedaan Waarom was zij thans in zulke treurige omstandigheden En, niet het minst waarom zocht zij juist hulp en onderstand bij een man als Sint-Alba Zoolang hij op die en dergelijke vragen geen antwoord wist te geven, had hij nog niets gedaan. De aankondiging, dat er in de woning, waarin zij verdwenen was, kamers te huur waren, bracht Brusel op een gedacht. Het was een ongezochte gelegenheid om zich toegang tot het huis te verschaffen en met de armoedige bewoonster in kennis te ko men, die hem hiervan was hij zeker nooit in haar leven gezien had en dus geen achterdocht zou kunnen opvatten. Bru- sel's goedhartig voorkomen, zijn rond ge laat, door dikke, rosharige bakkebaarden omiijst, gaf hem volstrekt niet het uiter lijk van eer. politie beambte, eene om standigheid, waarvan hij dikwijls in zijne veelbewogen loopbaan partij had weten te trekken. Hij had zich ontelbare malen in allerlei klciding moeten steken, zich nu eens als boer dan weer als een zeeman vertoond, maar het liefst deed hij zich voor als een eenvoudig handelsreiziger, die het niet al te breed heeft, eene vermomming, die hem uitstekend afging. Na een tijd lang de zaken aldus bij per dag. Zij wordt door de kleine kinders en zieke menschen gedronken. Eene Duitschegeit van 2 tot 4 jaar wordt van 75 tot 85 franks verkocht en de bokken, van denjjelfden ouderdom, van 100 tot 110 frank. In België, eene goede geit heeft maar de weerde van 25 tot 3o franks en geeft maar 2 liters melk per dag. De in België ingerichte syndicaten zou den moefen het duitsch geitenras in ons land doen inbrengen. Zeggen wij nog dat de geitmelk mee r voedend en gezonder is dan de koemelk, 't Is spijtig dat de geit- melk niet meer in de stad gedronken wordt. In 't algemeen, zijn het maar de menschen van buiten die geiten houden. In de provincie Oost-Vlaanderen bestaan er meest geiten. Felix Rodenbach (Burgerwelzijn). Land- en Tuinbouw. Middelen ter bespoediging van het op fruit zetten bij de fruitboomen. Te gulzig groeiende boomen. Boo- men welke te jeugdig schieten, komen dikwijls moeilijk op vrucht, omdat de oogen der jonge voortbrengsels in plaats van zich op vruchtbotten te zetten, dik wijls in gulzige, ofwel in houtscheuten doorschieten. Om de opvruchtzetting te verhaasten, kan men een of verschillende der volgen de bewerkingen in praktijk stellen 1. De gesteltakken maar laten verlen gen, om alzoo het sap op ten grooter ge tal oogen te verdeelen 2. Een jaar eens niet snoeien ofwel de fruitvoortbrengsels lang snoeien 3. Laat snoeien in de lente, zelfs na de eerste doorscheut der oogen om alzoo sappen te laten verloren gaan 4. Op de gulzige takken fruitbotten griffelen 5. De takken buigen om de sapopstij- ging te schaden 6. Aan den voet der takken of van den stam eene ringvormige afschorsing doen op eene hoogte van 10 a i5 c/m boven den grond 7. Vóór den winter eenige der bovenste wortelen blootleggen 8. Eenige der bovenste en zwaarste wortelen wegnemen om den boom te ver slappen 9. Wanneer de boomen nog jong zijn ze des winters ontplanten en herplanten of zelfs verplanten 10. 's Zomers niet te korte innijping toepassen. Boomen welke lucht en licht ont breken. Wanneer de boomen te dicht bijeen geplant zijn of, wanneer de takken te dicht staan, laat eveneens de vrucht zetting te wenschen men zal de boomen dunner plaatsen met er overhands eenen weg te nemen. Voor 't tweede geval zal men de takken tot op den stam weg nemen. scheutdunnen en groensnoei toe passen en goed de scheuten en twijgen opleiden. Boomen waarvan de bloemen slecht of niet spenen. Men ziet dikwijls dat boomen veel bloem geven en toch geene vruchten dragen. Daarom zal men tijd<-ns d< n stillen bloeitijd de boomen of takken schudden, trachten bieën te krijgen in de nabijheid dezer boomen en zoo dit niet baat, de worteluitstrekking wel voorzien van phosphoorzuurhoudende mesten. Fr. L. (Handelsblad). zichzelf te hebben overwogen, keerde Brusel terug met een stap als kwam hij thans voor het eerst de straat door. Hij bezag met den neus in de lucht de huizen met nieuwsgierigen blik en klopte einde lijk aan de woning, waarin hij juffrouw Stanley een oogenblik te voren had zien verdwijnen. Een haveloos kind, met een met roet en vuil besmeerd gezicht, deed de deur open. Er zijn hier kamers te huren, niet waar begon de detective. Zou ik ze mo gen zien Het meisje keerde zich om en riep hare moeder toe, die zich boven in het huis scheen te bevinden, dat er iemand was voor de bovenkamer Eene magere vrouw, zoo mogelijk nog vuiler en smeriger dan het kind aan de deur, verscheen boven aan den trap. Wilt gij naar boven komen, mijn heer riep zij Brusel toe. Ik weet niet wal voor kamer gij noodig hebt. Zij nam haar bezoeker, toen deze op het portaal was aangeland, nauwkeurig op, bij zich zeiven nagaande in hoeverre zij eene voordeelige vangst had gedaan... Zijn er dan nog meer kamers te hu ren, vroeg de detective. Ik heb eene voorkamer op de eerste verdieping met eene ruime alkoof om in te slapen, antwoordde de smerige huis- waai din. Brusel's voorkomen had haar blikbaar nog al goede gedachten omtrent Twee maal gelot op 3 maanden tijd. Het geval is misschien nog nooit aan gehaald geworden, dat iemand, op minder dan 3 maanden tijd tweemaal heeft moeten loten. D uitzonderlijke lote- ling is een jonge heer van Tongeren, stu dent in het Klein Seminarie van St Trui- den, Eug. Dessers. Zijn vader, Charles Dessers, was Tongerenaar van geboorte zijne moeder is afkomstig uit de Holland- sche gemeente Meersen. M. Eug. Des sers nam, in November laatstleden deel aan de loting te Rotterdam en verleden Maandag opnieuw herkanste hij te Ton geren. Hoe deze historie ineenzit, is gemak kelijk te verstaan Eugeen Dessers werd geboren te Rot terdam. Volgens eene Hollandsche wet van 1896 is hij «lzoo Hollander en moet voldoen aan de Hollandsche krijgswetten. Maar hij is ook Belg, wijl zijn vader een Belg was en alhier sinds meer dan t3 jaren woonde. Tusschen het gemeen tebestuur van Tongeren en de Belgische en Hollandsche ministeries van O orlog werden over dit geval brieven gewisseld, welke heel belangrijk zijn om in te zien Beide landen steunen zich op de wet ten om Eug. Dessers te verplichten aan hunne militieloting deel te nemen. De arme bloed, met zijne twee vaderlanden, heeft niet veel complimenten gemaakt, en zich heel eenvoudig doen verontschuldi gen, !e Rotterdam en te Tongeren niet te kunnen tegenwoordig zijn. Een hoogge strenge ambtenaar te Rotterdam en de heer schepen hotaris Delvigne te Tonge ren, hebben in zijnen naam gelot en gelukkig duizendmaal gelukkig hem beiden eruit getrokken. Oordeel eens, als z'er hem beiden in- gelot hadden dan moest de jongen sol daat worden inheide landen of anders,... Wij laten die moeilijke kwestie liever oplossen door diplomaten of... tooneel- schrijvers. STAD AALST. De gronte Pri jskttnip voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Kortelings zullen de plakbrieven ver schijnen. xijne beurs doen opvatten. En dan heb ik nog eene slaapkamer boven. Wel dat zou al heel goed uitkomen I hernam Brusel, veinzende de zaak met den grootsten ernst te overleggen. Ik zal u zeggen, wat het geval is, vervolgde hij ik kom niet voor mij zelf, maar ik heb twee neven, nog maar heel jonge lieden, die van buiten komen en hier in Londen eene betrekking hebben gevonden. Ik heb op mij genomen eens voor hen rond te kijken, om ze fatsoenlijk onder dak te brengen en toen ik hier toevallig voorbij kwam en zag dat gij kamers te huur hadt, dacht ik direkt dat zou wat voor hen zijn I 't Is zoo dicht bij den tram, weet gij En zouden zij in eene kamer willen slapen, of willen zij twee slaapkamers hebben vroeg de juffrouw. Twee 1 Bepaald twee antwoordde Brusel met een ernst, die hem prachtig afging. Maar zij zullen er niets tegen heb ben om een van beiden boven in het huis te slapen. Daar moeten zij dan om loten of het beurt om bturt doen I Men zou gezworen hebben, dat Brusel zijne beide denkbeeldige neefjes reeds voor zich zag, bezig dit gewichtig punt onder elkander te beslissen. Zou het niet beter zijn, dat gij de kamer eerst eens zag Zeker, zeker, juffrouw Daar ben ik juist voor gekomen 1 De juffrouw keerde zich om, verzocht Vlaamsche vreemdelingen. Aan de burgersyndikaten is, van wege het inrichtend comiteit der wereldtentoon stelling te Luik, een vraagboek gezonden, waarin onder andere spraak is van hunne beroeps- en aanverwante leergangen. Desaangaande komt ook de volgende vraag voor in dat boek Welke onder de VREEMDE talen, Duitsch, Engelsch of VLAAMSCH, wordt door de leerlingen verkozen Er zijn in België omtrent een millioen meer Vlamingen dan Walen. Niemand heeft ooit betwist dat zij oorspronkelijke Belgen zijn. Nu wordt in België eene groote tentoon stelling ingericht, waar moet blijken wel ken vooruitgang de Belgen naast andere volkeren gedaan hebben op alle gebied. En de inrichters van de tentoonstelling roepen aan ds meerderheid der Belgische bevolking toe Gij zijt vreemdelingen in uw vaderland 1 Wel ja, waarom niet Bankbriefkens van 20 frank. Er zullen weldra nieuwe bankbriefjes van 20 frank in omloop gebracht worden. De Nationale Bank doet, naar men verze kert, de vervaardiging van een nieuwen type van bankbriefje bestudeeren. De briefjes die thans in omloop zijn zullen niet lang bestaan hebben. Het is nog maar zeven of acht jaren dat zij wer den ingevoerd. Brusel haar te volgen en bracht hem in een klein kamertje aan de straat, spaar zaam van meubeltjes voorzien, die er al len even versleten en slecht onderhouden uitzagen en door eene deur verbonden met de zoogenaamde slaapkamer of de alkoof, zooals de verhuurster gezegd had, die evenwel bij nadere beschouwing niets anders dan een eenvoudige bedstede bleek te zijn. Met den grootsten ernst onderzocht de detective alles tot in de kleinste bijzonder heden. Aardige kamers Machtig aardige kamers I Zegde hij eindelijk, nog eens rondziende. Juist wat de jongens noodig hebben, zou ik zeggen. Die verschrikke lijke groote vertrekken is maar gekheid, juffrouw 1 Zij zijn nog jong en dan den heelen dag aan het werk, natuurlijk het is alleen maar voor 's avonds laat en om te slapen, ziet gij 1 Het is precies, zooals ik het voor hen gewenscht had En het zijn fatsoenlijke jongens. Gij zult hoege naamd geen last van hen hebben, dat is zeker Neen, waarlijk ik moet zeggen hel is voor hen geknipt Als de prijs niet te hoog is, zou ik ze maar dadelijk willen huren. Wanneer zouden de heeren de ka mer denken te betrekken, mijnheer vroeg de juffrouw niet weinig in haar schik :net de opgetogenheid van haar bezoeker. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1