Zondag 26 Februari 1903 5 centiemen per nummer. 36-Jaar 3719 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat hij durft IDE IMI-ALT met den Witten Baard. Zondagrust. Statistiek £$£-£2 Buitenlieden Leest en oordeelt De zwans-beid Leveau. BRIEVEN IJzerenweg. Uit Bavegem. Het DE DENDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST. 25 FEBRUARI igo5 Dingen verbloemen kan er halvelings door, schriften uitleggen en verdraaien die men noch gehoord noch gezien heeft, is wat sterk, maar loochenen en liegen tegen de sterren op, bedriegen lijk ne jood of ne ketter, ziet dat is te veel. En dat durft hij Wij lezen in Dendergalm, het orgaan van onze fiere contróh urs onder den titel Clerikale leerstelsels. Nooit het ft een liberaal geschreven of beweerd, dat men de priesters uit het land moet bannen of straffen omdat ze priesters of geloovigen zijn. Neen, nooit. Het is integendeel een onvoorwaarde- lijk liberaal princiep, dat elk vrij is in i zijne geloofsbelijdenis vermits zich te onderwerpen aan de witten van't land.» Brave Dendergalm Het was nnsschier gei n lib-raal die in uw eigen kolommen het volg r de schreef, den t3 Septemb. r 1891, 2d* bladz. 3de en 4d* kol. Dendeibo'e wil geenszins aan- nemen dat het volk meer vrijheden geniet in Duitschland Frankrijk en Zwitserland dan hier bij ons, want, it zegt hij, Bismarck heeft de Jesuïten 1» vervolgd lal de geestelijkheid, heer) li Frankrijk prinsen en geestelijken verbannen. Welnu wij gelooven dat het hon- b derdmaal beter is Jesuïten te ver- bannen en geestelijken in bedwang te houden dan hen heer en meester te laten zooals in ons gelukkig lan deken want waar die den baas spelen daar blijft er van de vrijhe- den niets of weinig meer over en mag het volk dansen zooals die zwartjes (o eerbied schuifelen. Honderde feiten geven ons daarda- gelijks bewijzen van. Hier is spraak van Jesuïten te verbannen en DE GRESTELIJKEN IN BEDWANG TE HOU DEN. O vrijheid dit alles in uwen naam Nu de andtre. M. Pergameri is een hoogleeraar aan de hoogeschool van Brussel. Hij geeft er thans nog den leergang van Fransche letterkunde in de canuida- tuur vooi wijsbegeerte en letti ren.Ehwel, die heer heeft in de. Revue de Belgique van i5 October 1875 een aitikel gesc re ven die wij Dendergalm uitdagen in zijn geheel te durven vertalen. Wij*geven in zijne plaats eenige stuk ken en brokken. Verliezen wij onzen tijd niet met te 1 trachten onze tegenstrevers te overtui- gen de ervaring der eeuwen zou alleen kunnen beslissen, wie van ons in de 40® VERVOLG. De graaf glimlachte. Mijne lieve, jonge dame, zegde hij, M. en Mevr. Cart zijn jonggetrouwden, en die vatten daarom, zooals van zelf spreekt, alles van den lichtsten kant op. Gij zult u bitter teleurgesteld vinden Chattcrly is een stil, eentonig dorp, waar gij u met gemakkelijk thuis gevoelen zult. Nu, zoo erg is het niet, voerde Ger- truda hiertegen aan, maai daar wij nog eenc tamelijk v- rn nis met eikaai mot te doen, zcu het wel goed zijn, als wij ons wederki erig aan eikander voorstelden. Mijl- echtgenoot, de graaf van Chattcrly, en da«r wij het giooiste g. deelte van het jaar op het kasteel doorbrengen, zullen wij elkaar dikwijls ontmoetten. Bc. tt ïx b eide. Dtzi inensctun mo.stn dus naaste bloedverwanten van jauk Foul zijn en zij zouden ook zijnen vijanu als hij dien had, wel kennen. Mijn naam is Beatrix Charhs.zi gde zij eenvoudig. Mijne oudeis waten Jingel- schen, maar ik ben te Paiijs gebotcii en heb daar mijn geheel leven doorgebracht. Gij kunt u niet voorstellen hoe vurig ik waarheid is, wie het dichtst het maat- i) schappelijk ideaal nadert. Wij geloo- ven gelijk te hebben, dat is genoeg van dan af is onze plicht te trachten de 11 denkbeelden die wij rcchtveerdig aan- zien, te doen overhetrschen, zonder i) ons te bekreunen om de vrijheid. iDuitschland, Zwitserland en Italië hebben 01 s het voorbeeld gege- ven volgen wij ze, indien wij gered WILLEN WORDEN, (bl. 119.) Wat zullen wij doen Zullen wij voortgaan de armen te kruist n en alle dagen de litanie »an de vrijhiid afknab- beien of te wel zullen wij eindelijk met n een moedig hert opstaan en zullen wij trachten de roomsche wolvin (sic. de 1» Ki rk te muilbanden En door welke middelen Zal het i) voldoende zijn, lijk velen denken, aan de Kerk wat men hare voorrechten noemt, te ontnemen en op eene volko- mene wijze de formule de Kerk vrij in i) den vrijen Staat te verwezenlijken Wij zeggen het met eene oprechte 0 overtuiging, dat zou voor ons eene 0 zelfmoord zijn Neen, indien de Belgische liberalen 0 hun land en hunne gedachten willen 0 redden, moet men tot krachtdadigere 0 middelen grijpen het is noodig zonder 0 veipoozing te werken om de kloosters d en de geestelijke ordens te vernietigen, b om het onderwijs uit de handen der n geestelijkheid te rukken, om door i) strenge en radikale middelen de on- i) gehoorde ontwikkeling te beletten van de mirakels, de bedevaarten en de gestigmatiseerden die een schan- 0 daal en eene schande zijn voor het 0 land. n Welke zijn die maatregelen Het gevang, de boeten en de verbanning zijn wettelijke wapens waarom ze niet gebruiken (bl. 120). Pergameni zal dus al degenen die eene bedevaart doen in 't gevang werpen, in de boet slaan of verbannen Zij zullen dus gestraft worden om hun geloof En Dendergalm, het orgaan der libe rale controleurs, het ft die leerstelsels van Pergameni nooit afgekeurd. Er is meer, hij heeft ze toegejuicht. Den 28 Augusti 1898 op de eerste bladzijde, 4de kolom, schreef hij b Zachtjens aan, domperkes. zachtjcns aan schreeuwt u geen bult, dat staat te leelijk Pergameni is er zoo zeer niet neven Wij staken voor heden, doch wij bran den reeds op Dendergalm's voorhoofd het merk der schande vuige logenaar Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 26 Februari 1905, M. Renneboog, Nieuwstraat. verlangde naar Engeland te kunnen gaan. De graaf legde zijn blad neer om aan het gesprek te kunnen deelnemen en zegde Ik vrees, mej. Charles, dat Chat- terly u al een zeer slecht begrip van Enge land zal geven, lat gij die aan Parijs ge wend zij:, zult het vreeselijk eentoonig vinden. In welke wijk van Parijs hebt gij gewoond De meeste Engeischen vestigen zich te Ni-uilly. O INeuillyzou veel te voornaam voor ons geweest zijn, zegde Beatrix openhartig. Mijne grootmoeder leefde in Zier bescheiden omstandigheden. Wij woonden in de nabijheid van Montmartie in de St-Dionisiusstraat. en daar ben tk ook geboren. Uwe grootmoeder zal wel veel aan u miss n, zegde de gravin zacnt. Zij is dood, anders zou ik Parijs nooit verlaten hebben, want zij had daar zoolang gewoond, dat zij geheel eene Parijsche was geworden. Zij kon mijne voorliefde voor Engeland en mijn ver langen om hierheen te gaan, maar niet begrijpen. Nu, melkte Chatterly aan, ik vrees dat gij tic rouw over uwe kuis zult heb ben, maar wij zullen al het mogelijke doen, om het u c.p Chatterly aangenaam te maken. Getiruda, wij hebben reden om v. rheugd ie zijn, want zoo mej. Cnaries er niets op tegen r.eeft, privaat lessen te geven, dan hebben wij nu gele genheid om Phillis Fransch t« doen Steden en Gemeenten welke eene bevol king tellen van meer dan 20 duizend inwoners, voor 1904. Ceboort. Overlijd. Bevolking per 1000 per 1000 inwoners. Brussel 192,48a 19,9 i5,6 Voorgeborchte0 394,454 19,7 14 Brussel en id. 586,936 19,8 14,5 Antwerpen 286,695 25,4 14,9 Luik 166,io5 19 14,4 Gent 162.925 24,2 20,1 Mechelen 57,615 25,5 16,4 Brugge 53,56i 29 21,6 Vervurs 49.243 18,5 i3,2 Borgerhout 42,378 3i,5 17,7 Leuven 42,106 i3,9 18,5 Seraine (Maas) 39,377 25,5 13,5 Doornijk 35,940 "20.7 18,7 Knrtrijk 34,393 28,6 23,2 S' Nicolaas 32 468 33 23,4 Namen 31.875 20,3 17,5 Aalst 31,655 3o,s 10,5 B rgen 27,065 16,7 14,9 Jumet 26,53i 23,4 4,9 Charleroi 26,447 20 16 Berchem(Antw.) 24,511 Gilly 24,445 26,3 15,6 Rousselaere 24,280 39,5 28,7 Lier 23,85i 33,8 16,2 Lokeren 21,794 32,7 23,5 Turnhout 21,714 38,1 18,1 Ronsse 20.583 28,8 12,3 Moescron 20,582 26.4 17,8 Montignies 20,337 26,1 18 (Samber) Rousselaere spant de kroon voor de geboorten en onze stad Aalst voor de overlijdens. In den loop van 1904 werden in onze stad twee reeksen van 7 dagen bcstatigd zonder eenig overlijden, een ongelukkige ter zijde gelaten die zich verdronken heeft en wiens lijk op 1 November werd opgf-vischt. Dus er waren hier geene sterfgevallen op 24, 25, 26, 27, 28, 29 en 3o Juli op 28, 29, 3o en 3i October 1, 2 cn 3 November 1904. De geusche schoolpedant die zijne armzalige proza in De Dendergalm uitkraamt, raadt de buitenlieden aan de goede liberalen gazetten te lezen en onder ander prijst hij als de beste aan De Vlaamsche Gazet en Het laatste Nieuws, b Ehwel wij gaan er een handje aan toe steken en onder de oogen van onze ge achte lezers van den buiten brengen hoe die beste gazet «Het laatste nieuws 0 de buitenlieden btoordeeh en welke diepe verachting de liberalen hen toedragen. Wij knippen uit bedoeld orgaan ein- deweek van Januari 1905 leeren, zonder dat zij ons huis behoeft te verlaten. Het was eene groote zeldzaamheid dat de graaf zoo aan zijne dochter dacht en Gertruda beloonde hem er voor met eenen dankbaren blik. Wanneer gij privaatles geven wilt, zegde zij tot Beatrix, dan zal ons doch leike uwe eerste leerlinge zijn. Zij is negen jaar oud En volgens de opvatting van hate moeder het volmaakste kind van de wereld, voegde de graaf er bij. Hier zijn wij echter 111 Peter-Borrow. Daar gij nu zulk aangenaam gezelschap hebt. Ger truda, zuli gij er hoop ik, niets tegen hebben dat ik hier uitstap en den rook coupé opzoek, want ik verlang er naar, eene sigaar te rooken. Te York koin ik weer bij u en zal zorgen dat gij tene ver- veraClmig krijgt. Toen de be-ide vrouwen alleen waren, spraken zij veel vrijer en ongedwongener met elkaar. Zij zag de gravin met zekere afgunst aan. Jong, schoon, rijk, met eenen liefde- vollen man en een aanvallig kind, scheen net de jonge eenzame org a nis te met ver- wonderiijK toe, dat zulk eene vrouw te benijden was. Weimg vc rmoi dde zij, door welk een v. ruiii t het hart, dat onder dien kostba ren pelsmantel klopte, gcfolti ru werd, en evenmin dat Gertruda somwijleu gebukt ging onder haar leed. Ik zie d" tegenwoordige oude wel- 0 gestelde boeren in hun jongelings 0 jaren. Zij sleten die als losbandige 0 beesten. Met hun zakgeld zaten z dagen en nachten in de kroegenZr dreven minnen handel met de moe der en de dochter. Ze werden vad- r 0 van het kind der moeder en vader b van het kind der dochter. Ze betaal- den de eer hunner dienstmeiden ei 0 haar zuiverheid met bonte kleederen 0 of met schoven graan aan de ouders. 0 Ze zopen en slempten in dolle over- >1 daad. Ze maakten hun werkvolk dron- b ken met jenever, om het tooneel af te b spieden van een becstelijke onbewust- 0 heid.Hun zeden waren lagi-r en de roes b hunner driften was walgender dan bij de springstieren en dekhengsten 0 hunner boerderij. Met den paternoster 0 in den zak, den vettigen schapulier op 0 de naakte borst, bedreven zij overspel 0 en schonden zij de tegenwoordige inoe- ders, toen deze jong en fleurig waren, 0 als thans hur. 25jarige dochter zijn. 0 En dit zijn de apaoS liberale gazetten die onze buitenlieden zouden moeten lezen Gazetten in de welke onze Vlaam sche dorpen voorgesteld worden als zoo veel poelen van ontuchtige losbandig heid en zedenbederf waaraan Sodoma en Gomora niet te vergelijken zijn. En waarom zoudt ge die liberale gazet ten, en vooral Het laagste vuil nieuws 0 moeten lezen Om u tot de liberale gedachten te over halen. Maar neen, duizend maal neen ge zult de liberalen hunne bloedige belee- digingen duchtig betaald zetten en ze naar de weerlicht zenden Inderdaad wil men dan toch de vijf minu ten houden met sieur Gustaaf Leveau, werktuigkundige en voorzitter van den liberalen werk anskring Malgré bongré, wil men sieur Leveau voor een onversaagden held doen door gaan, voor een ridder zonder vaar noch vrees der oudheid die bekwaam is er 100 in een lap te verslagen. M. Leveau, zegt Dendergalm, was een van de eersten ter plaats, drong in het brandend gebouw en gelukte erin de kraan van den stoomketel te openen. Wij herhalen het voor de derde maal Dit strijd tegen de waarheid, om niet te zeggen, dat is gelogen. M. Leveau drong het brandend gebouw niet hinnen, noch loste de kraan of veilig heidsklep. Op de plaats waar ze zich bevondt zou di zwans held ze niet kunnen bereiken hebben zelfs bij klaren dage, zoo moeilijk, zoo gevaarlijk zelfs was ze te genaken. Onder eenen vloed van scheldwoorden en beleedigingen, verwijt de armtierige Ik heb Mevr. Cart het laatst gezien, toen zij nog een klem kind was, zegde de gravin van Chatterly. Hare lamilie woonde in de gemeente, waar mijn vader predikant was. Het schijnt mij zonderling toe, dat ik haar thans als eene jonge vrouw zal terugzien. Zijt gij goed met haar bekend, mej. Charles Ik heb haar slechts tweemaal gezien. Ik geloof niet, dat ik een juist oordeel over haar kan vellen, want toen ik haar zag, maakte zij op mij alleen den indruk van eene jonge vrouw, die straalde van geluk. En hebt gij nu bij hare moeder gelogeerd Ja, twee nachten. Mevr. Verity heeft mij reent hartelijk ontvangen, toen ik op mijne doorreis haar huis te Londen be zocht. Heeft zij of haar zoon, M. Paul Verity, u ook eenige merkwaardigheden van de hoofdstad laten zien Neen, Mevr. Verity was door eene verkoudheid genoodzaakt thuis te blijven. M. Paul heeft zich wel aangeboden om mij tot geleider te verstrekken, maar ik heb hem daarvoor bedankt. Ik had er geen lust toe merkwaardigheden te be zichtigen, nu mijn goede oude giootmoe- der nauwelijks ürie maanden geleden he graven werd. Hebt gij nog verdere familie vroeg Gertiuda. Neen. Mijne ouders zijn jong ge storven en ik heb nooit ooms of tanten ons, dat wij die schoone daad aan M. Leveau, uit politieken haat, betwisten.. Uit politieken haat Neen, neen, wij worden alleen geleid door onze leus QUIQUE SUUM. Elk 't zijne. Zwinzerij op of neer, wij kunnen niet dulden dat een pluimtje op 't liberaal hoe deken van M. Leveau wordt gestoken dat met recht en rede op de klak moet prijken van een eenvoudigen bravi-n werkman aan wien alleen de eer totkomt. En inderdaad niet de zwans-held Leveau maar wel Jan-Bapt. Thybaert is het die de loskraan opende op gevaar van zijn leven er bij in te schieten. M. Leveau zal zeker toch niet betwis ten dat hij Thybaert heeft gelukgewenscht over zijne moedige daad In't begin der brandramp heeft hij, op 't Neerhof, Thybaert ontmoet er. hem gevraagd wie iie loskraan had opengezet. Op 't ant woord Ik deed het, tikie hij hem op den schouder, zeggende Wel gedaan, man In die omstandigheid der eer willen ontrooven aan een eenvoudigen werkman, dit noemen wij een waar schandaal en dit zullen met ons alle eerlijke medebur gers zeggen 't is gelijk tot welke denkwijze ze behooren. Met ons zullen ze ook zeggen dat Jan- Bapt. Thybaert, om zijne moedige daad, om zijne zelfsopoffering, eene nationale belooning verdiend heeft, die waardiglijk op zijne borst zou prijken. Wij roepen er de aandacht op in van wien het behoort en hopen dat het noo- dige er toe zal gedaan worden. gezonden aan de heeren Woeste, de Sae- deleer en de Bethune, catholieken Volks vertegenwoordigers door den heer Minister van Landbouw. Brussel, den 25 Februari igo5. Waarde Collegas, Ik beb de eer UEd. te laten welen dat ik gansch uitzonderlijk, de onmiddelijke inrichting heb toegelaten in de gemeente Moorsel van eenen leergang voor land meting voor de werklieden die zich naar Frankrijk moeten begeven. De akker bouwkundige di-r streek zal zich te dien einde met de belanghebbenden verstaan. De voordrachten waarvan spraak zullen voortaan moeten begrepen worden in de voorstellen die jaarlijks aan mijn beheer worden gedaan voor het inrichten der landmetinglessen voor volwassemen. Aanvaard, waarde Collega, de verze kering mijner innige gevoelens. (Get.) B°° Vander Bruggen. 4 M. L. de Bethune, komt den volgenden bri-f te ontvangen van den heer Minister Liebaert Ik heb het genoegen van U te laten weten dat op datum van in Mei aanstaan- gehad. Mevr. Cart vreesde ook dat ik mij te Chatterly eenzaam zou gevoelen, maar ik zegde haar dat ik te Parijs ook alleen op de wereld stond. Te Yoik kwam de graaf in den coupé terug en nam beide dames mee naar de wachtkamer. Hij scheen Beatrix geheel onder zijne bescherming te willen nemen en zorgde er voor, dat het haar niet aan spijs of drank ontbrak. Denkt gij dat er iemand aan de statie zal zijn om u af te halen vroeg hij, nadat zij te Wilmington overstapt waren en nu met eenen anderen trein naarSalton reden. In het tegenovergestel de geval dan zou ik u willen voorstellen met ons mee te rijden, dan kunnen wij u onderweg aan het predikantshuis afzet ten. Vindt gij dit ook niet, Gertruda Zeker, met genoegen, antwoordde de gravin, maar ik denk wel, dat M. Cart iemand zal zenden om u af te halen. Zij beloofde mij dat zij het doen zou, maar toch is het aanbod van M. de graaf zeer vriendelijk, zegde Beatrix. Ik ga evenwel niet naar het predikantshuis, maar naar een klein huis, dat daar dich' bij staat en dat M. Cart voormij gehuurd heeft. Elm-Cotage, merkte de graaf aan. Ja, dat is dicht bij het predikants huis en heeft reeds sedert geruimen tijd leegg' staan. Dj trein stoomde eene statie binnen en de graaf giDg voort de, de trein nr 4520, vertrekkende van Dendermonde voor Aalst om i5,5o u. stilstand zal houden te Audegem, Gyse- gem cn Hofstade. Aanvaard.... Brussel, den 23 Februari 1905. oude spreekwoord Laatst lacht, best lacht, n w.rd alhier verleden Zaterdag door het volgende voorval bewaarheid Toen verleden jaar het nieuw catholiek Bestuur aan het bewind kwam werd het door den liberalen papieren advokaat, li- fhebber-opsteller van rekeningen, den slimsten van de slimmerikken der libe ralen onzer gemeente, voor al wat dom is bejegend. In zijne opgeblazen verwaand heid dorst die feniks vertellen dat, eer 3 maanden zouden verloopen zijn ge weest, de leden van het nieuwe Bestuur zich reeds in de ijzers zouden geteekend hebben die man was alsdan zeker ver van te denken dat, toen hij zulks uit kraamde, hij reeds met den sleutel der gevangenisdeur in de hand stond om zijnen boezemvriend en meester, den oud burgemeester, achter de grendels te zetten. Die burgemeester had niet minder dan zeven acten van den burgerstand der jaren 1899 en 1900 verwaarloosd te tee- kenen, een dier registers was zelfs niet gesloten andere onregelmatigheden wer den door dit dom nieuw Bestuur nog ont dekt. Die feiten aan den heer Prokurcur des konings kenbaar gemaakt zijnde verwekten van wege een rechtsambtenaar een onverwacht bezoek. De oud-burge meester en zijn hooggeleerde bediende, op het gemeentehuis ontboden, trokken aardige smoelen wanneer de heer Proku- reur hun die registers voor oogen legde en hun vroeg hoe en waarom zij die onregelmatigheden hadden begaan. Het was indrukwekkend ze daar beiden, half dood van benauwdheid en schaamte, te zien staan druipneuzen als een kind dat eene kom gebroken heeft. Het gemoed des oud-burgemeesters werd een weinig opgebeurd toen de heer Prokureur hem vei klaarde voor slot zijner verwijting van plichtverzuimenis, dat hij gelukkig was dat de verjaring voor zijne vervolging was ingeloopen, dat anderszins hij er zou van afgekomen hebben met eenige honderde franken boet of gevang. De andere kreeg voor kompliment dat inge val hij nog bediende van den burgerstand ware geweest hij roemrijk aan de deur van het Gemeentehuis zou worden gezet. Elkeen vraagt zich hier af hoe zul ke feniks van bekwaamheid zijnen harts vriend, den oud burgemeester, zulke straf bare onregelmatigheden heeft kunnen laten begaan te meer daar zij beiden, zeer herhaaldelijk, soms uren lang, te zamen op het gemeentehuis gingen nes telen, om er de zaken rakende den bur gerstand in het geheim, en op hun gemak te verhandelen en te bestudeeren.Dit is een raadsel welks oplossing wij aan de liefhebbers onderwerpen Ziezoo, hier zijn wij in Salton. Ik hoop dat gij u in uwe nieuwe woonplaats spoedig thuis zult gevoelen, mej. Charles. Mevr. Chatterly zal u spoedig eens komen bezoeken. M. Cart was zelf aan dc statie om de nieuwe organiste af te halen. Het ver wonderde Beatrix, toen zij zag hoe koel de graaf en de predikant elkaar groetten. Zij zelf voelde zich met M. Chatterly al op vertrouwelijken voet. Jim glimlachte. Mijne lieve mej. Charles, zegde hij, naar men algemeen hier in den omtrek zegt, is de graaf van Chatterly nooit voor komend jegens vreemde menschen. Ik heb nog niemand in de geheele gemeente ontmoet, die den graaf welgezind was, ti rwij. zijne vrouw zoowel door arm als rijk op de handen wordt gedragen. Zij heeft mij ook veel beter bevallen, maar dat belet toch niet, dat hij zeer vriendelijk jegens mij was, antwoordde Beatrix. Ik heb de geheele reis van Lon den af, in hun gezelschap gemaakt en hij is zoo voorkomend voor mij geweest, alsof ik aan zijne bijzondere zorgen was toe vertrouwd. Hij bood mij zelfs aan om, wanneer gij mij aan de static niet kwaamt, afhalen, mij in rijtuig naar huis te bren gen. De jonge predikant zag haar met ver bazing aan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1