Donderslag 2 Maart 1903 5 centiemen per nummer. 36"* Jaar 3720 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Wat zij doen zullen. COMMISSARIS m POLITIE GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM 1° De kwestie van recht. Afbrekers van 't onderwijs. De honig beschouwd als voedsel en geneesmiddel. DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST, i MAART igo5 VERVOLG. Eene tweede politieke hervorming welke het zoogezegd blokministerie van mor gen belooft in te voeren, is het zuiver algemeen stemrecht. Dat staat, meenen wij, een weinig ge lijk aan het verkoopen van het vel van den beer uit de fabel. La Fontaine heeft be wezen dat die handeling gepaard kan gaan met schande voor de onvoorzich tige helden welke er zich aan vergrijpen. En nochtans men ziet het zoo dikwijls. Z. A. S. invoeren is eerder gezegd dan gedaan. Er moet immers daarvoor eene algemeene kiezing plaats grijpen en de herzieningsmeerderheid moet de twee derden bedragen. Er moeten in de con stituante i io leden zetelen welke de nieu wigheid aanveerden en met het stelsel van evenredige vertegenwoordiging mag men zich wel eens afvragen van waar die meerderheid zal kunnen bijeengetrommeld worden. Er staan dus groote, zeer groote, on overkomelijke hinderpalen in den weg. Laten wij veronderstellen dat de eerste akt van het schouwspel vertoond kan worden. De Kamer heeft bij gewone meerderheid uitgeroepen dat er reden be staan om de grondwet te herzien. Dus komen de algemeene kiezingen en dan Dan hebben wij eene constiuante waar geene voldoende meerderheid wordt ge vonden. Waar naar toe met dat blind peerd Nergens men blijft trippelen op dezelfde plaats het meervoudig stem recht blijft behouden lijk voorheen. Wat is er gewonnen Niets veel tijd is er verspild, kostelijke tijd is ver vlogen, die aan betere dingen kon besteed worden bij voorbeeld, aan het verbete ren van onze arbeidswetten, aan het her zien van onze sociale wetgeving. Er is woeling geweest, onzekerheid, onrust en, als uitkomst, een maatschap pelijk verlies verslapping voor den handel, vertraging voor den gang der nijverheid. Want, blokmannen, dat is het noodlottig, het onvermijdelijk gevolg van woeling. Het belang dier kwestie eischt dat wij ze onder alle oogpunten beschouwen, dat wij ze van naderbij onderzoeken, grondig studeeren. Men kan in het Z. A. S. twee zaken zien 1° de kwestie van recht. a* het maatschappelijk voordeel. VAN DEN O 47e Vervolg. Laat eens zien, antwoordde Brusel, met gerimpeld voorhoofd, alsof hij be vreesd was zich in de berekening der dagen te vergissen. Laat eens zien, het is vandaag Woensdag... Woensdag... wel, laten wij zeggen met begin van de week, aanstaanden Maandag Ja, dat zal gaan, eerder zeker niet... Maar, maar het is waarachtig waar ook viel hij zich zeiven in de rede, als schoot hem plotse ling iets anders te binnen. Nu heb ik nog die andere slaapkamer niet gezien Ja, ja, weet gij... Gij zult mij niet kwalijk nemen, maar eene slaapkamer is een gewichtig ding en zij zijn er nog al op gesteld Ik zou niet geerne willen, dat het hun tegenviel... De huiswaardin wenschte natuurlijk niets liever dan haar gast ook het boven- vertrekje te laten zien, overtuigd dat zij met een eenvoudig, goedgeloovig man te doen had, die zich niet door vuilheid en kaalheid zou laten afschrikken, indien zij hem maar eenige fraai beloften op de Wij gaan over 'teerstepunt eenige woor den zeggen. Zekere partijgangeis van Z. A. S. zeg gen dat het stemrecht een natuurlijk recht is. Wij hebben dat gelezen in Voor uit en in de gazetten der Daensisten. Dat is in geenen deele juist. Indien Z. A. S. eigen was aan de menschelijke na tuur, indien de mensch stemmen mocht omdat hij een verstandig wezen is, dan mag men uit de recht ook de vrouwen niet sluiten. Men zou ook het recht niet hebben de vreemdelingen buiten te cijfe ren. En nochtans die gevolgtrekkingen nemen de hevigste verdedigers der nieu wigheid niet aan. De daensisten hebben schrik voor het stemrecht der vrouw ook de liberalen krijgen kiekenvleesch als zij er hooren van spreken. Wat de politiek der socia listen in de kwestie van vrouwenstem recht betreft, zij is noch visch noch vleesch zij handelen als tandentrekkers op eene foor. Zij zijn er voor, zij zijner tegen, volgens dc omstandigheden. Men stemt dus niet als verstandig we zen men stemt als burger, als lid van een land. Nu, al de burgers zijn niet gelijk. Dus mogen de uitgebrachte stemmen niet geteld maar weleer gewogen worden. Non numerare sed ponderare, zegde in zijnen tijd de Romiinsche redenaar, Cicero reeds. En hij had gelijk. Is het redelijk aan alle stem dezelfde weerde te hechten Kan de stem van een onwetende opwegen tegen die van een geleerde Kan hij die geen cent belasting betaalt zooveel te zeggen hebben als de gene die vele lasten draagt, als er spraak is van mannen te kiezen die de lasten moe ten goedkeuren Het bestuur van het land moet voor de goede orde zorgen. Orde moet er heer- schen of anders is de samenleving ziek, gaat zij naar den afgrond van verval en ondergang. Hebben al de mannen het zelfde belang in het heerschen der goede orde Dat, menschelijk en redelijk ge sproken, allen er een zeker belang in zouden moeten hebben wij betwisten het niet. Dat zou zoo moeten maar de kwestie is of allen er hetzelfde belang bij hebben, en dus of zij gelijk moeten be handeld worden. Het antwoord is neen voor al degenen die van het uitbuiten der driften niet leven moeten, lijk de socialisten en daen sisten. Wat de liberalen betreft, die zien in Z. A. S. slechts een middel om aan het catholiek bestuur eenige moeilijkheden te verwekken. In den grond wenschen zij mouw spelde. Nogmaals verzocht zij Brusel dus beleefd haar te volgen en zij bracht hem een donkeren, versleten trap op, die naar het bovenste gedeelte van het huis voerde. Ik wil er nog onder verwedden, dacht de detective bij zichzelven, dat die juffrouw Stanley in die hoogere sfeeren huist. Daar beneden zag het er al te weel derig voor haar uit. Ik heb er ook niets gemerkt, maar boven hoor ik iemand gaan, daar zal hare kamer zijn Niettegenstaande zijne brandende nieuwsgierigheid en hoewel geheel andere gedachtem hem bezighielden, wijdde Brusel ook thans weder schijnbaar al zijne aandacht aan het schamele vertrekje, niet veel meer dan een afgeschoten hok onder de pannen,hetwelk de huisjuffrouw hem aanwees onder de weidsche bena ming van de tweede slaapkamer. Het was hem intusschen volstrekt niet ontgaan, dat zich op dezen zolder nog een tweede afgeschoten vertrek bevond, waarvan de deur gesloten was, terwijl die van de zoogenaamde slaapkamer open stond. Hij meende aan dien kant ook eenig gerucht te hooren, den stoffen- den tred van iemand, die langzaam heen en weer loopt. Dat is nu jammer riep hij plotse lings uit, alsof hij het nu eerst opmerkte. Dat zou nu waarachtig alles bederven 1... Ziet gij bet niet vervolgde hij tot de het Z. A. S. niet. De ervaring heeft hun geleerd dat alle uitbreiding van kiesrecht tegen hunne partij is gekeerd. Ook heb ben zij vroeger het kiezerskorps eer be snoeid dan vermeerderd. Gaat maar eens de kieswetten onderzoeken van het laatst liberaal ministerie van 1879 1884. Ons besluit. In zake van kiesrecht onder het uitsluitend standpunt van zuiver recht beschouwd, schijnt ons het meer voudig stemrecht nog het best aan de eischen der rede te beantwoorden. Ieder Belg is kiezer ieder heeft dus zijn woord te zeggen. Doch daar wij allen in de rangen der maatschappij, op de maatschappelijke trede niet gelijk staan, worden wij voor het kiesrecht ook niet gelijk behandeld en dat is redelijk. Onze tegenstrevers zullen met de grond wet afkomen. Wij zullen in ons antwoord er dan van spreken. Althans, meenen wij dat de grondwet in zake van kiesrecht niet kan ingeroepen worden, en daarom spreken wij er ook niet van. De groote beschuldiging welke de libe rale bladen tegen de Catholieke Regeering inbrengen is, dat zij... het openbaar onderwijs vernietigt. De catholieken zijn misdadigers en hunne misdaad is de vernietiging van het onderwijs. Is die beschuldiging gegrond Heeft zij eenige reden van bestaan Dat zullen wij leeren uit het verslag door M.Colaert, namens de middenafdeeling, opgemaakt over de begrooting van binmnlandsche zaken en openbaar onderwijs voor 190S. Daarin lezen wij, onder ondere Al de kredieten betreffende het lager onderwijs worden vermeerderd. De aanzienlijkste vermeerderingen zijn deze betreffende den gewonen dienst van het lager onderwus (35o,ooo fr.) en deze van het krediet voor de bewaar scholen en de scholen voor volwassenen (145.000 fr.lZij spruiten voort, eenerzijds uit de vermeerdering der bevolking van het land, en anderzijds, uit de verbete ring der schoolhijwoning. Het is belangwekkend, in dat opzicht de voorafgaande notas te raadplegen die aan de artikels io5 en na zijn toege voegd. Daaiuit blijkt dat het getal en de bevolking der lagere gemeente- aangeno- mene- en aanneembare scholen van jaar tot jaar vermeerderen. 1 Hetzelfde geldt voor de bewaarscho- juffrouw, die hem angstig gadesloeg, vreezende hare schoone luchtkasteelen plotseling in puin te zullen zien storten, ofschoon zij volstrekt niet begreep wat de andere bedoelde. Ja, ja Wij Londe- naars geven daar niet om, wij zijn er aan gewend, maar daar moet gij die buiten- menschen voor hebben In iederen brief hebben zij het mij geschrevenOch oom I als het u belieft, geen kamer achter in het huis Het kan ons niet schelen waar wij wonen, als het maar voor aan de straat is Ja, gij zult er om lachen, maar zij zijn als de dood zoo bang voor brand. De juffrouw begreep het volkomen, maar trok ondertusschen een allertreu rigst gezicht. Ja, lieve hemel, mijnheer, riep zij uit, daar kan ik toch niets aan doen. de kamer is nu eenmaal hier, ik kan het huis toch niet veranderen Natuurlijk niet, juffrouw, dat be grijp ik heel goed 1 antwoordde de detec tive, met een half medïlijdend, half teleurgesteld gelaat. De kamer is goed, zindelijk, gezellig als Brusel eenmaal aan het liegen was, zag hij tegen geen kleinigheid op juist dat wat ik voor de jongens zocht, maar, ziet gij, in dat eene punt mag ik ze niet teleurstellen. Angst is een akelig ding, juffrouw I Maar mijnheer, hernam deze, zou den de heeren dan niet samen beneden len en de scholen voor volwassenen. Alzoo heeft de vermeerdering der school bevolking, gedurende het jaar igo5, voor de eerste, 9,240 en voor de tweede 19,271 leerlingen bedragen. De voorgestelde verhoogingen van krediet zijn dus ten volle verrechtvaardigd en de middenafdeeling kan slechts aan de Kamer voorstellen ze aan te nemen. Dat is even zoo voor het krediet van 80,000 frank, door het begrootingsont- werp gevraagd, voor het bouwen, be meubelen, enz. van schoolgebouwen (art. 120). Op dit punt heeft men echter doen opmerken dat dit krediet zou kunnen ontoereikend blijken, tengevolge van het feit dat de regeering ten achter staat in de vereffening der toelagen aan zekere ge meenten verleend. Men heeft zelfs be weerd dat er een ontzaglijk achterstel bestaat en dat de regeering aan verschei dene gemeenten aanzienlijke sommen verschuldigd is. Indien het zoo is zal het krediet van 800,000 frank, gedeeltelijk moeten die nen om deze sommen uit te betalen, doch alsdan vraagt men zich af hoe de regeering gevolg zal geven aan al de ontwerpen welke het erkent verrechtvaardigd te zijn. Tot in 1899 bedroeg het krediet jaar lijks slechts 700.000 fr. Het werd op 800,000 fr. gebracht in de gewijzigde be grooting voor 1900, sedert dien werd het behouden op dat cijfer, dat nog ontoerei- kent schijnt. Ziedaar welsprekende cijfers en die niet kunnen geloochend worden Zoo vervullen zij hunne zending, de mannen die, door de oneerlijke liberalen en socialisten, beschuldigd worden het officieel onderwijs te vernietigen. Uit de Bieënvriend overgedrukt Evenals de melk en de eieren, is de honig een uitmuntend voedsel. Hij ver ander! bijna gansch in bloed, versterkt, ontlast, prikkelt den eetlust, werkt recht streeks op de spieren. Zij die door slape loosheid gekweld zijn moeten, vooraleer zich ter ruste begeven, een lepel honig nemen. Door dagelijks honig te gebruiken zal men vele ziekten voorkomen. Geeft den kinderen honig op hunne boterhammen, gij zult aldus de bloede loosheid (anemie) bestrijden en hen van borstkwalen bevrijden. willen slapen Ik kan het zoo veran deren, dat er twee ledekanten in de alooof komen. Wat zal ik u zeggen, juffrouw? antwoordde de detective met bedenkelijk saèmgetrokken wenkbrauwen, de beide jongelingen zijn wel mijn neven, maar het zijn geen broers. De eene is een nee! van mijn vrouw en de andere van mij, zij hebben beiden bun ouders vroeg ver loren en van hun eerste kindsheid af ben ik zooveel als voogd over hen geweest, ik heb altoos naar mijn beste weten voor ben gezorgd ik maak er geen geheim van ik heb ze allebei eene beirtkking bij ons bezorgd, bij de firma Martyn C'e, in drogerijen, daar reis ik voor, om u te dienen. En daarom, ziet gij, zij kennen elkaar wel, maar toch niet zoo door en door. Gij zult u wel herinneren,juffrouw, dat ik seffens van twee gescheiden slaap kamers gesproken heb. Het is nu maar jammer, dat het zoo valt... Gedurende deze lange aanspraak, die Brusel opzettelijk zooveel mogelijk rekte, had het gelaat van de kamerverhuurster zeer verschillende uitdrukkingen aange nomen. Er was blijkbaar een gedachte bij haar opgekomen, zonder dat zij in het minst vermoedde, dal het juist haar be zoeker was geweest, die zij haar met voordracht opdrong. Biusel las op haar gelaat even duide lijk als in een geschreven boek. Eene tas warme melk, gemengd met eenen lepel honig geneest influenza. Bedorven bloed doet een nakend einde voorzien. Welnu, geen enkel voedsel geeft krachtiger, rijker, zuiverder bloed dan de honig geen enkel voedsel werkt heilzamer op geheel het menschelijk ge stel. Mondzweren worden genezen door honig gemengd met azijn. Onderwijzers, kanselredenaars, zij die veel in 't openbaar moeten spreken, zullen wijselijk handelen, met op hun brood honig te gebruiken en, daar suiker bran- dig is. deze in koffie, thee of melk te vervangen door honig. De personen, die geregeld honig ge bruiken, zullen nooit over maag of buik, of ingewandontsteking te klagen hebben. Honig gemengd met look, drijft de wormen af. Honderd grammen honig, gemengd met vierhonderd grammen regenwater, is een uitmuntend middel voor oogontste king. Om wratten te doen verdwijnen, be strijkt men de banden met honig en men doet handschoenen aan. Honig met laurierolie of terpentijn ge mengd, geneest de wintergezwellen aan handen en voeten. Maar wacht u van vreemden en ge- persten honig eischt zuiveren, uitgeslin- gerden, inlandschen honig, gij zult dien niet meer dan twee franken den kilo betalen gij zult tevens een nationaal landbouwprodukt bevoordeelen, en tot de uitbreiding van de bieênteelt medewerken. De bieën bevruchten de bloemen zonder dat die bevruchting plaats hebbe, kan men noch fruit noch zaad bekomen. De bieênteelt is dus nuttig aan land- en tuinbouw. Om zuiveren, inlandschen, uitgeslin» gerden honig te bekomen, wendt u tot de bestuurders der maatschappijen vaa bieênteelt, ze _zullen n bereidwillig ten dienste staan. E. v. D. Rechtstreeksche treinen. Het spoorwegbestuur heeft besloten, tijdens den duur der tentoonstelling van Luik, rechtstreeksche treinen in te richten uit Oostende, Antwerpen, Brussel en Gent, zonder oponthoud. Deze treinen zullen 's morgens in de tentoonstelling zelf aankomen en's avonds terugkeeren. Van Oostende zal de reis, over Dender- monde en Mechelen, maar drie uren duren. Hij deed zijn best, haar nog verder op den goeden weg te helpen. Maar... heb ik niet zoo even aan den anderen kant van den zolder nog eene kamer gezien vroeg hij. Jawel 1 antwoordde de huisjuffrouw, terwijl haar gelaat duidelijk verried, dat het juist dat punt was, hetwelk zij bij zichzelf overlegde, maar die is al ver huurd. Al verhuurd Ja, dat is jammer, erg jammer I gaf Brusel ten antwoord, met aandacht op zijne horlogie kijkende, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij geen tijd meer over had. Ik zal eens ver der moeten gaan zien, ik heb nog een paar huurbrieven in de buurt gezien, weet gij Maar het spijt mij dan mach tig, dat kan ik u zeggen, juffiouw I Het is bier zoo bijzonder goed gelegen voor de jongelieden, en alles net zooals ik het gaarne hebben zou 1... Dat nu juist die voorkamer al verhuurd is, het is toch ongelukkig, niet waar?... Op den prijs zouden wij niet gezien hebben, dat weet ik wel zeker, zij kregen een schoon loon, onze firma is zeer vrijgevig, zij zien op een paar ponden meer of minder, en de jongens schreven mij ook, dat het ben niet kon schelen of de kameis wat duur der waren, als zij maar netjes waren en dan voor aan de straat I ziet gij altijd voor de straat 1 Dat zij nu juist die kamer krijgen I (Wordt TQortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1