Ditjes en datjes. STATIE Aalst-Noord. BEDEVAART naar GENT Sterfgeval Slechte patatten.^' Robrecht Van Eine, VET VEE In de Belgische mijnstreken. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Zondagrust. Allerhande nieuws. PSF Eerste Communie. Holland. Handels-Rechtbank 4* 4 De profeten van onzen tijd eten allen brood en zijn hoegenaamd niet te vertrouwen. Hedendaags hebben wij niet alleen groene profeten die alle kwalen voorzeggen aan alwie naar hunne pijpen niet dansen willen, maar ook weêrpro- feten lijk Capré en nog anderen die er altijd neven slagen lijk den blinden naar een ei. Capré voorzegt ons nu voor de maand Maart: van den i tot den ao slecht abominabel weder, van den ai tot den 24 regen, sneeuw, Meertsche buien of grillen en van den a5 tot den 3i helder en schoon doch koud weder. Wij zullen het af wachten... 4 4 De waarheid is ons wapen soo leeren de groene ketters, maar ze dolen.... 't Is waar da groene ketters noe men zich christen, maar aardige christen gelooft me vrij. Bij 't ontwaken maken zij ook het kruisteeken maar 't is onder 't uit spreken van Liegen, bedriegen, schel merij, fopperij staat mij bij. Des avonds bij 't slapen gaan weer een kruis teeken maar men zegt Gelogen, be drogen, schelmerij, fopperij stondt me bij.... Ziedaar 't wapen der groene ketterij in 't welk garsch haar programma is vervat... En Jaarbij is de leus der groene ketterij Alles voor de baat, alles voor 'toordje 4*4 De oude liberale pruiken kunnen nu maar een puntje zuigen aan 't gene La Chronique hun voorhoudt en er dan over mediteeren Wij beklagen de arme sukkeleers die nog met Frère Orban leven maar wij d moeten hunne illusies toch wegblazen. a Frère-Orban was een groot man, a zeker hij domineerde lang te lang ongelukkiglijk de liberale partij. a De politiek van Frère-Orban was a personeele politiek van Frère die a politiek is amen en uit. a EN AVANT naar 't socialism De Chronique des Travaux Pu blics kondigt aan dat op aa Maart aanstaande, te middag, in de Beurs te Brussel, zal geschieden de aanbesteding van de oprichtingswerken van gebouwen in de statie van Aalst-Noord. Deze wer ken zijn geschat het eerste deel op 63,326-39 fr. en het tweede deel op 13,907-79 fr. 4*4 Zegt eens, Groene Dominés, weet ge niet wie driemaal duimkruid zou ingeoogst hebben om zekere werklieden tot werkstaking op te stoken 't Schijnt dat die werklieden zeer verbitterd zijn, nu dat ze weten hoe deerlijk ze zijn gefopt geworden. En geen wonder toch, immers ze verloren er duizenden en duizenden franks bij aan loon. 4*4 De stichting der christen Syndi caten onder de Steenbakkers gaan goed vooruit. Die menschen begrijpen nu maar al te wel dat de groene volksfoppers zich enkel met hunne belangen bekommeren stemmen in de kiezingen te ontfutselen. 4*4 Openbare verlichting. In zijne redevoering welke M Gheeraerdts, Burgemeester onzer stad, bij de inambt- stelling der laatst gekozene Raadsleden, uitsprak, zegde hij onder anderen dat het zoo gewichtig vraagstuk der openbare verlichting enz. kortelings dient opgelost te worden. Wij willen in den grond der zaak niet treden maar er toch een en ander over zeggen Wij rekenen dat, gezien de uitbreiding van 't bebouwde gedeelte onzer stad, 700 straatlanteernen zouden noodig zijn. Er zijn drij soorten van verlichting i° de electriciteit, 20 de gas en 3° de pe- trool. Laat ons eens nagaan wat die drij verschillige stelsels zouden kosten x* 700 eleclrische lampen dagelijks ge middeld 7 uren brandend, met witgloei- enden bek een verlichtend vermogen gevende van 32 bougies of 3 t/3 carcels tegen 60 centiemen berekend zou eene jaarlijksche uitgave van fr. 123,585,49 noodzakelijk maken. 20 700 gaslanteernen dagelijks gemid deld 7 uren brandend, met witgloeiende bekken, verbruikend 110 liters per uur en een verlichtend vermogen gevend van 6 carcel-lampen ten minste, berekend tegen 14 centiemen zou jaarlijks kosten fr. 27,542.88. 3° 700 petroollampen gemiddeld bran dend 7 uren, verbruikend 45 gram. petrool per uur en gevende een verlichtend ver mogen van 1 1/2 carcel, het vierde van den witgloeienden gasbek, en berekend tegen i5 centiemen per liter petrool zou jaarlijks kosten fr. 15,082.82, braak van glazen, onderhoud van wieken aanvullen met petrool niet begrepen. Er valt dus ernstig op na te denken. 4*4 Stoomtram Aalst-Dznderhau- tem-Ninove Even als onzen Aalster- schen Stedelijke Raad, heeft de catholieke Meerderheid van den Gemeenteraad van van Denderhautem het aandeel gestemd voor de studie dezer tramlijn. Nu Pilatus Daens neemt in De Volkseeuw eene houding aan, als kwame dit ontwerp van stoomtram uit zijnen eigen groenen koker en stelt voor een comiteit samen te stellen buiten alle politiek maar zie 't moet onder zij directie staan... Begrepen buiten alle politiek Een nummer der t Volkseeuw is aan de Gemeentraads- leden van Denderhautem gezonden ge worden... Maar of ze er om gelachen hebben Ze zijn te Denderhautem ook uitgeslapen cn ze zeggen Wij kunnen voort zonder dien groenen volksfopper, en veel beter zonder hem dan met hem, want bijna overal telt hij zooveel als een O in 't cijferen. 4*4 Aan de hoogmoedigen, zij die den minderen man verachten en denken dat zij door hunne rijkdommen tot een ander geslacht behooren Bij het licht der doodkeers toonen alle zaken hare oprechte weerde, het geen zijn glans daar ziet verbleeken is niats dan klatergoud» H. Hieronimus. MAAND MAART tot het gekroond, beeld van den H. Joseph bijzonder vereerd in de kerk van de E.E. Paters Carmelieten Discalsen, op ZONDAG 19 MAART 1905 voor nadere inlichtingen en kaarten, zich richten tot Eusa Meganck, Hoogstraat, 5, Aalst. Vertrek uit Aalst, 8 u. 12 m. 's morgens. Vertrek uit Gent, 18 u. 55 m. 's avonds. PRIJS HEEN EN WEER s* klas fr. a,oo. 3e klas fr. i,5o. De kaarten moeten ten laatste afge haald zijn den Vrijdag 17 Maart aanst. Tegen het alcoolisme. De Burge meesters der Brussclsche omgeving be studeeren een plan tot bestrijding van het drankmisbruik door den verkoop van alcool te verbieden in lokalen, die geen 20 of zelf 25 vierkante meters opper vlakte hebben. Dat ware het afschaffen van de baks- kens en ook van den verkoop van jenever in groenselwinkeltjes en andere van dien aard, waar, in de volkswijken de vrou wen zich vooral aan den drank te buiton gaan. De Notaris Crick, van Assche, is over leden. Hij was titularis der oudste studie van het land. Inderdaad den 9 Januari 1703 werd door den stichter van de nota rissen-familie Crick, M. Egide Crick, daar zijn eersten akt geteekend. Sedert meer dan twee eeuwen is de studie altijd in de banden gebleven van een lid der familie Crick. Groene Pie kraam de ter Volkskamer uit wat hij reeds meer maals in 't Land van Aelst uit kraamde, namelijk, dat er slechte of verkenspatatten aan de 6oldaten wordt te eten gegeven. De heer Minister van oorlog antwoord de dat de soldaten zelf hunne patatten aankoopen en dus maar moesten toezien. Onze achtbare heer Woeste raakte dit puntje ook aan en zegde u Zoo hebben wij gister een lid hooren klagen omdat men allerslechtste aard- 1 appelen aan de soldaten zou te eten geven. M. A. Daens alias Pilatus. Zeg toch achtbaar lid.» Mijn broeder (Pie) is zoo achtbaar als gij 1... Achtbaar lid, ouff ne gepatenteerde zeeveraar die dank afkeurlijke, dus be drieglijke, middelen in de Volkskamer is geslopen Achtbaar lid ?!?f hij die onze catholie ke gekozenen, onzen Woeste aan 't hoofd van den 1 Januari tot den 3i December met misprijzen, spot, smaad en laster bejegent Achtbaar lid I?! waar is die hoogmoe dige pretentie daa toch gaan nestelen Achtbaar lid een chef der volks- foppende ketters die hun groen zieltje aan de Bruggesche liberalen voor eenige zilverlingen hebben verschacherd I Gemeente Moorsel. Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia, LUISTERRIJKE VERTOONINGEN op Maandag 24 en Zondag 30 April 1905, om 4 uren stipt namiddag, in de zaal der Meisjesschool OPVOERING geschiedkundig drama in vier bedrijven. STAD AALST. De groote Prijskamp voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Charleroi, 10 Maart. De toestand betert voortdurend. 700 werklieden hebben den arbeid dezen morgend hervat. Er blijven 29,579 stakers tegen 9,862 werkers. Morgen zaterdag zullen de bestuurders der mijnen de afgeveerdigde der werklie ontvangen, om den toestand te onder zoeken. Men meldt weer twee aanslagen, dezen nacht te Montigny-sur-Sambre en te Farciennes gepleegd. Worden gevraagd Een Werktuigkundige een halve gast kleermaker een werkvrouw een leer meisje kleermaakster 2 goede schrijn werkers 5 goede stiksters, Vragen werk Twee bedienden-magazijniers twee smeden, halve gasten een voerman r hoveniersgast een jongman van a5 jaar voor kleinen bediende of allerhande werk; fabriekwerkers daglooners. Creemboter. Markt van Zaterdag 11 Maart igo5. 140 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 297 klonten boter ter markt gebracht wegende t« samen 2370 kilogr. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker Zondag 12 Maart 1905 M. Bonner, Bisschopstraat. Schoone en groote keus van prenten, gedenkenis voor Eerste Communie te be ginnen van 5 fr. het honderd, boekdruk begrepen, ten buree'.e van Den Dender- bode, Korte Zoutstraat, 3x, Aalst. De bevestigings eens gebuurs. Onze lezers moeten twee gewichtige zaken aannemen, ten eerste dat hetgene volgt in Aalst gebeurd is en gemakkelijk bewezen kan worden, vervolgens dat er een groot verschil bestaat tusschen de meening uit gedrukt door de dagbladen van Aalst, door eenen inwoner dier stad en die welke men dagelijks in dezelfde bladen zien kan en die door menschen eener andere stad uitgedrukt zijn. M"® Leontine Bollen, ar Schoolstraat te Aalst, zegt ons Sedert twee maanden leed ik zoo in de nieren dat ik niet meer rusten kon mijn slaap was bewogen ik had zweetingen en iedereo morgend stond ik gebroken op mijn water was troebel menige beproefde middelen bleven zon der uitslag, toen ik mij met de u Foster Pillen voor de Nieren waarvan men zooveel goeds zeide, wilde verzorgen ik nam aanstonds eene doos bij M.,De Valckeneer, apotheker, i5. Esplanade plein, te Aalst. Ik volgde goed de aanwijzingen van het bericht en was zeer aangenaam verrast mij na drij dagen reeds verlicht te gevoe len en na eene week van die verpleging voelde ik mij teenemaal hersteld. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtig U het kenbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden, uetn neerdrukkend gevoel» hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Der.k nu niet dadelijk dat gij eene vrouwenziekte hebt vele der zooge naamde vrouwenkwalen zijn gewoon weg nierzieklen. Gij zijt misschien licht geraakt, zenuwachtig of neerslachtig, maar verlies den moed niet en blijf niet dubben over eene ingebeelde kwaal. Mis schien zijn uwe nieren ongesteldPWaarom onderzoekt gij het niet Pillen voor de Nieren geve, van de zelfde soort als die welke Mm« Bollen gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-5a Coudenbergstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor Belgifi. Aalst. Zekere Coolens Jan-Bapt., geboortig van Burst, oud 25 jaren, be diende ten postkantoore Aalst-centrum, wordt beschuldigd van vervalsching in geschrift en verduistering van gelden te nadeele van den Staat. Coolens is den 2 Maart op vlucht gegaan voorzien van dienstreiskaarten naar Ant werpen en Quiévrain. Een mandaat van aanhouding is door den heer onderzoeksrechter uitgeveerdigd. Vadermoord te Audegem. (Nadere bijzonderheden). - Maandag 6 dezer is er te Audegem bij Dendermonde, eene wreede vadermoord begaan. De genaamde Van Herreweghe Frans, oud 20 jaren, heeft er, op aansporing zijner moeder, zijnen vader vermoord, ziehier in welke omstandigheden Het slachtoffer leefde sinds een jaar ge scheiden van zijne vrouw, deze laatste woonde bij haren zoon (de moordenaar). Maandag kwam de man aan de vrouw voorstellen om het gemeenschappelijk leven te hernemen, de vrouw weigerde, daaruit ruzie, de man werd op straat ge zet en de vrouw zegde tot haren zoon Indien hij nog binnenkomt, neem een mes en steek hem dood. De man is teruggekomen en de zoon heeft het wreede bevel zijner moeder vol bracht. Hij heeft zijn vader vijftien mes steken toegebracht. De dood was oogen- blikkelijk. De moordenaar alsook zijne moeder zijn beiden aangehouden. Burgerwacht. De minister van spoorwegen heeft zijnen collega van binnenlandsche zaken laten weten dat al de burgerwachten, die aan den nationalen schietwedstrijd deelnemen, op vertoon van hunne identiteitskaart 5o ten honderd prijsvermindering op het reisvervoer zul len genieten. Men verwacht te Brussel ook mededingers uit Holland, Engeland, Zwitserland, Duitschland, Italië en Oos tenrijk. Tusschen gemaskerden kan men nooit te voorzichtig zijn. Eene dame van Brussel heeft dit ondervonden. Op de Luxemburgsche plaats werd zij omringd door eene bende zotten, die eenen ronden- dans om haar maakten. En toen zij henc-n gingen was de dame hare horlogie kwijt. Op Dijnsdag 7 Meert waren er 32 zaken ingeschreven op de rol van de eerste kamer der Brusselsche rechtbank. En van de 64 advocaten, die geroepen waren om te pleiten, was er geen enkel aanwezig. Oorzaak Vastenavond. IJsbreker.Da en breker. Onze lezers weten ongetwijfeld allen, wat een ijsbreker is. Wanneer de felle winter niet slechts het stilstaand water doet bevriezen, maar ook den snelvlieten- den bruischenden stroom die het verkeer tusschen al de aan zijne oevers gelegen gemeenten mogelijk of althans gemakke lijker maakc.in boeien slaat, en wat straks nog kabbelende golfjes waren, in dikke ijsschoten herschept, dan worden alle middelen gevoerd om het gestremde ver keer opnieuw te herstellen, en de ketens te verbreken, die den trotschenweg ge vangen houden. Op groote stroomen gelijk de Schelde» MAAsenRHijN worden daarvoor bijzonder gebouwde en saamgestelde vaartuigen toe gerust, die den weérstand van den krach- tigsten ijsdam moeten, en ook kunnen overwinnen, en zulke vaartuigen worden IJsbrekers genoemd. En zij zijn baanbre kers, want zij heropenen een gestremd verkeer, een gesloten baan, en roepen nieuwen welstand in het leven. Zulk een baanbreker is ook de Peru- Guano geweest, toen zij, nadat de land bouw eeuwen achtereen steeds op on geveer dezelfde wijze was uitgeoefend geworden, zoodat nauwelijks een noe menswaarde vooruitgang was te bespeu ren, op eens den weg wees, hoe men door doelmatige bemesting den oogst kan ver tienvoudigen en in de reeds toenemende behoeften eener onophoudelijk aanwas sende bevolking kan voorzien. Den roem, de groote baanbreker voor het zoo uitermate gewichtig landbouw bed rijf geweest te zijn, kan niemand de Peru-Guano betwisten. Een apentemmer.Henri DeMts- maecker van Lebbeke had bij zijne terug reis uit Congo vier apen medegenomen een ervan is onder de overvaart gestor ven, een andere, de grootste, is uit de kooi gebreken, over boord in zee gesprongen en verdronken. De kleinste van de twee, die nu nog in leven zijn, is reeds tam maar de andere is het nog maar half. H enri's broeder die opgezet is van vreug de heeft ze reeds tot zijne vrienden ge maakt, doch de half tamme neemt het zoo niet op en deze week begon de eerste les van dressuur. Iedereen is natuurlijk geen dierentem mer en om het te worden moet ge vele en gevaarvolle proeven doorstaan, De aap uit de kooi gelaten nam Frans bij de hand wipte hem op zijne borst, sloeg de staart vast rond 's jongelingshals en nam met de voorpooten zijn arm stevig vast, terwijl hij met de scherpe haaktanden gedurig het vleesch van den voorarm trok. Frans al zijne macht gebruikende kon de aap los krijgen en wierp hem als een kwaê- jongen op den grond, waarna hij er zich met de knie opzette om hem te houden liggen maar hij had zonder de waard gerekend, meester Jako, trok hem met de tanden een ferm stuk uit de bil. Nu moest Frans lossen en de aap wilde door de ruiten naar buiten, gelukkkiglijk kwam Henri en kon het boschventje vatten, waarna hij hem, niet zonder moeite, terug zijne eerste les van dresseere°n en°heeft hem door de geneesheesen doen verzor gen. GEERAARDSBERGEN. Aanhouding eener dievenbende. Sedert verscheidene maanden bestatigde men dat er des nachts in de stad of in de omliggende gemeenten diefstallen met braak werden gepleegd. Onder de bijzon- dersten merkt men deze op bij M.Flament, Burgemeester en Reygaert te Geeraards- bergen, te Acren-bosch alwaar de dieven verjaagd werden door geweerschotten te Nederbrakel waar een ouderling op zijn bed werd gebonden. Zekere lieden werden door de policie van verheeling verdacht en eene huiszoe king werd door 't Parket van Oudenaarde bevolen. Dit lukte en tal van gestolene voorwerpen werden ontdekt. Een deel der bende was hierdoor gekend en aangehouden. Het onderhoor der aangehoudenen deed wel dra de gansche bende kennen zij is twintig man sterk. Reeds des avonds zaten er 8 in 't droog. Uit het onderhoor is ook gebleken dat de schouwgarnituur bij M. Flament gestolen, in den Dender was geworpen. De per sonen die de gestolene voorwerpen in hun bezit hadden en onder andere eene gouden dameshorlogie met ketting werden aangewezen. Al de voorwerpen werden aangeslagen. De vergaderplaats der bende was op den Edingschen steenweg of aan de kapel op den Oudenberg. De aangehoudenen zijn Ernest en Isidoor De Taye, Gaffel straat, Emiel Pevenage, Appelstraatje, E. Pion, Edingschen steenweg, A. Pion, Duivenstraat, R. Raamsdam, Zakstraatje, R. Pion, Steenstraat, L. Van Lierde, Wolvenstraatje. Men verwacht nog andere aanhoudingen. Woensdag avond hebben te Hamme drij kerels zich in hinderlaag gelegd en een jongeling aangevallen waarmede zij den vorigen dag twist hadden gehad. Zij wierpen hem op der. grond en sloegen hem tot dat hij bewusteloos was. Na hem van alles beroofd te hebben wierpen de schurken hem in 't water. Na bovenmenscheiijke pogingen ge lukte de jongeling erin den oever te be reiken, maar nauwelijks uit 't water werd hij opnieuw door de wreedaards aange vallen die hem schopten en stokslagen toebrachten. Bij 't naderen van een voor bijganger namen de woestaards de vlucht. Het slachtoffer heeft vier ribben, alsook de twee beenen gebroken. Zijn toestand is hopeloos. Het parket is ter plaats geweest. Een der schurken is gekend. De twee anderen zullen weldra aangehouden zijn. Ziehier nog eenige bijzonderheden over de ontdekking der geheime stokerij op de Akkergemlaan te Gent. De smok kelaars moeten mannen van het vak, en goed op de hoogte der zaken geweest zijn. Zij hadden een huis gehuurd dat vroeger tot stokerij diende en betaalden eenen hoogen prijs, 100 fr. per maand voorop. Het zesde maandgeld was on langs betaald geweest. Daaruit kan men besluiten dat de stokerij een vijftal maan den heeft kunnen werken. Het huis werd niet bewoond over dag bleef het ge sloten nooit ging er iemand uit of in. Die huurder was altijd overvloedig voor zien van bankbriefkens. Dat is niet te verwonderen, als men in acht neemt, dat er duizend franks per dag konden ont doken worden. Men weet dat ze ook met gestolen gas werkten. Dat gaf hun een dubbel gemak. Ze moesten geen kolen indoen, hetgeen veel beslag verwekt niemand moest in hun huis stoken van den anderen kant bracht het stoken met de gas geenen rook voort. De rook zou wellicht argwaan verwekken. De smok kelaars hadden echter de gas gebezigd voor verlichting en 't is daarmede dat zij eerder ontdekt zijn geworden. Schrikkelijk ongeluk.Een man gedood Maandag morgend, rond 11 uren,werd te Antwerpen,geheel de Lange Ruysbroeckstraat en omliggende in op schudding gebracht, door de instorting van eenen puntgevel, die den dood ver oorzaakte aan eenen werkman. Twee werklie waren werkzaam aan een huis met puntgevel, gelegen in gemelde straat. Beiden stonden op eene stelling, die aan den puntgevel vastgehecht was. Eensklaps is een deel van den muur ingestort, waardoor de stelling, geen steun meer hebbende, ook naar beneden stortte. Een metser kon zich aan een venster der derde verdieping vastgrijpen en zich zoo van eene gewissen dood redden. Zijn makker echter viel van eene hoogte van ï5 meters op de straatsteenen te pletter. Met gebroken schedel en ruggraat werd de ongelukkige levenloos opgenomen. Een bijgeroepen geneesheer kon nog slechts den dood vaststellen. Het lijk werd naar het St-Elisabethgasthnis ge voerd, ter beschikking van het parket. Het slachtoffer is de genaamde A- Merveille, steenkapper, 63 jaar, wonende in de Reebobstraat, 8. en laat eene wedu we met verscheidene kinderen na. Goed nieuws We hebben met genoegen vernomen dat de influenza die hier zoovele lieden heeft aangetast schier is verdwenen, dank zij den Siroop De- pratere. Al de geneesheeren bevelen dit wonderbaar geneesmiddel aan 2,00 fr. de flesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Carnavaldramas. Te St. Amands, bij Puurs, hadden eenige jongelingen, ondanks het verbod van den burgemeester zich gemaskerd. Zoo bezochten zij de herbergen, waar zij de verbruikers be- leedigden en lastig vielen. Een dezer laatsten, een veekoopman was hier niet meè gediend en heeft een uer geinasKt-iUen eeu mes in net lichaam gestoken, zoodat de getroffene, in hel hart geraakt, morsdood neêrstortte. De pleger is aangehouden. De ver moorde v/as slechts 20 jaar oud. Te Tongeren hebben de maskeraden verschillige malen aanleiding gegeven tot twist- en vechtpartijen, In een dezer laatste werd een jongeling geslagen en gekwetst, bij middel van een schaliedekkershamer. Daarop loste hij een revolverschot, doch zonder iemand te treffen. Op eene andere plaats werd een i6ja- rige jongeling aangevallen door een vier tal gemaskerden een der aanranders wierp hem eenen baksteen naar het hoofd. Deze steen veroorzaakte eene groote wonde en verbrijzelde tegelijkertijd een grooten vitrienspiegel. Personen, die den getroffen jongeling ter hulp wilden komen, werden door de aanranders ten gronde geworpen. Men heeft, daar zij gemaskerd waren, geen en kelen hunner kunnen herkennen. De gekwetste is denzelfden nacht van de HH. Sacramenten bediend. Brutale indringer. Moordpo ging op eene dienstmeid. Het feit heeft plaats gehad bij den tandmeester Van der Schueren, in de Appelmans straat, te Antwerpen. Woensdag avond, rond 7 uren, werd aldaar gebeld, en de meid, de 2ojarige Maria Courtois, opendoende, bevond zich voor een 2ojarigen jongeling, die haar eene rekening aanbood, beloopende tot 6 fr. 25. Hij zegde het geld onmiddelijk te moeten ontvangen. Mijnheer zou het klaar gelegd hebben, beweerde hij. Die dienstmeid, die natuurlijk van niets wist, raadde hem aan den volgenden dag rond 10 uren terug te komen, dan zou haar meester 't huis zijn. Al grommende ging de jongen heen. Nu donderdag rrorgend, korts na 7 uren, werd er aan de brievenbus geklopt en de meid, denkende dat het de brieven- drager reeds was, ging opendoen en zag tot hare verwondering dat het dezelfde jongeling was van woensdag avond. Deze bood haar nogmaals de rekening aan. Het antwoord der meid was hetzelfde als dat van den vorigen avend. Daarop sprong de kerel binnen en na de meid ter» gronde te hebben getrokken, liep hij naar de eerste plaats, doorzocht met der haast dan lessenaar, maar op het hulpgeschreeuw der meid, keerde hij terug in den gang, nam 't meisje'op, en wierp haar met het hoofd tusschen het open vuur en den lessenaar, haar met den dood dreigende, zoo ze durfde roepen. En terwijl hij met de eene hand haar bij de keel vasthield, doorzocht hij verder met de andere hand den lessenaar. Tot zijn ongeluk heeft hij echter niets gevonden. Daar waarschijnlijk kwaad over, nam hij eene schaar en bracht er haar verschillige wonden meê toe aan den arm, doch die geen gevaar opleveren. Hare kleederen waren verscheurd. Nog niet te vreden daarover, nam hij een vij- zendraaier, die in zijn bereik lag, even als de schaar, en bracht er haar verschei dene stompen meê toe. Dit had echter geene erge gevolgen, de dienstmeid was dik gekleed. Toen is het meisje in bezwij ming gevallen, waarop de kerel er was van onder getrokken. Zoo luidt het verhaal der dienstmeid. Niets werd er gestolen. De politie met de zaak in kennis gesteld, doet opzoekin gen naar den brutalen indringer, die, al toos volgens de meid, een koffiehuisbe- diende scheen te zijn, met Hollandschen tongval en geene knevels dragende. Te Petegem werd het 5-jarig kind van August Taelman door een ander kind, voor de grap met den dood be dreigd. 'k Ga u de keel afsnijden. zegde 't laatste en kwam met een mes naar den kleinen Taelman. Schreidend liep deze naar huis. Half weg gekomen, viel het dood ten gronde. Het was van schrik gestorven. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos. welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs, Tien jaar waarborg. Hut, B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter 32, (tegenover de Bagattenstraat), Het werk is Dinsdag herbegonnen in de glasblazerijen van Courcelles, Piges en Gobbe-Hocquemiller. Vandaag of morgen begint het ook in de fabrieken Jonet et l'Ancre. De anderen zullen weldra volgen. De crisis schijnt dus eindelijk door worsteld te zijn. Te Hautrages was eene boeren dochter aan 't wafelen hakken. Op het oogenblik dat zij kolen op de stoof schepte had eene vreeselijke ontploffing plaats, die alles in stukken sloeg en het meisje zwaar verwondde. De ontploffing was veroorzaakt door eene mijnkardoes, die in de kolen was blijven zitten. De brigadier Beige, van de brigade van Sombreffe was met eenen gendarm en eenen veldwachter op ronde, om op het grondgebied van Velain-sur-Sambre de werklieden te beschermen tegen de stakers, toen eensklaps de riem van het geweer des veldwachters brak. Het wa pen viel, het schot ging af, en trof Beige zoo erg, dat zijn toestand gevaarlijk schijnt. Men deed verleden week opmer ken dat te Herchies de oudste vrouw van België woont, de weduwe Cardinal, wel ke den i5 December 1799 geboren werd. Zij had nog geerne de gouden bruiloft harer 75-jarige dochter mede gevierd, doch dit heeft niet mogen zijn. De io5- jarige is Dijnsdag zachtjes gestorven. De Limb. Koerier meldt 't Is inderdaad opvallend, zoo dikwijls als wij in de laatste dagen melding heb ben moeten maken dat er in den omtrek en in Maastricht zelve, zoowel uit de Maas als uit 't Kanaal, lijken zijn opge- vischt. Nu eens is 'teen meisje, van wier li chaam de armen zijn afgerukt, dan weêr is'teen pasgeboren kind, eindelijk is 't een onbekend gebleven manspersoon. Dijnsdag nog een machinist van een der op Maastricht varende stoombooten. Voor ditmaal hebben wij weèr een ge val te constateeren, dat bovendien op een groote misdaad schijnt te wijzen. In de nabijheid immers van 't nabu rige Reckheim is uit't kanaal opgevischt het lijk van zekeren H., welke sedert drie weken uit zijne woning verdwenen was. Men ontdekte op 't lijk zware wonden veroorzaakt door messteken. De schouwing heeft aan 't licht ge bracht dat de ongelukkige vermoord is en daarna in 't water is gesmeten. Een scherp onderzoek is onmiddelijk ingesteld. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht i3 Vrouwelijk idem 21 overlijdens. E. Linthaut, z. b. 26 j., St. Camielstr. A. Van Geit, vr. De Witte, z. b. 63 j., Denderm. stw. J. Arys, 14 j., Korte Ridderstr. M. De Sadeleer, w* De Schryver, z. b. 66 j., Windmolenstr. V. Schellekens, we Van den Broeck, z. b. 58 j., Nazarethstr. 2 kind onder de 7 jaren. BERICHT. Alle Zondagen zal het Bureel des Burgerstands open zijn van 8 tot 9 uren, alleenlijk voor aangiften van Geboorten en Overlijden. De aangever eener geboorte moet altijd bijgestaan zijn van 2 getuigen. 34 van Aalst. Voorkomend concordaat der failliet. Bij vonnis van gn Maart igo5, heeft de Rechtbank de rechtspleging gemachtigd tot het bekomen van het voorkomend concordaat der failliet aanzocht door den heer Pierre De Ceuleneer, handelaar- kleermaker, te Geeraerdsbergen. Vergadering der schuldeischers op Don derdag 23" Maart, om 10 l/z ure voor middag, ten gehoorzalc der Rechtbank; zij mogsn zich aanbieden persoonlijk 't zij bij gemachtigden. Aelst, 10 Maart 1905. De Griefibr, Edm. Scheerlinckx,

De Denderbode | 1905 | | pagina 2