mmu m politib Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Donderdag 16 Maart 1ÜÖ3 3 centiemen per nummer. 36s" Jaar 3724 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hij antwoordt HET GEHEIM Aan Jacob Stanley, Werkmansivoningen Vleesch op den Nationale» Feestdag. VET VEE DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij actoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST, i5 MAART igo5 Ons artikel Hij zwijgt heeft Mon sieur le Rédacteur geraakt, goed ge raakt hij is verbolgen, en dit maal ant woordt hij in bijna drij groote kolonnen. Hij antwoordt doch jammer niet op onze vragen hij slingert ons een heale vracht scheldwoorden naar het hoofd. Daarbij halen wij de schouders op, want het is immers algemeen aangenomen dat beleedigingen geene bewijsvoeringen zijn. Dat is gelukkig meenen wij want dan hadden straatleiren en slecht opge voede menschen altijd gelijk 1 Wij stellen dus eene tweede maal vast dat Dendergalm ons niet zeggen wil wat men door het behoorlijk pensioen verstaan moet welk hij ons werkvolk be weert te willen schenken. Woorden zijn rekbaar. Hoeveel moet wel een pensioen bedragen opdat het behoorlijk moge geheeten worden In cijfers uitgedrukt, hoeveel zou dat wel zijn Dendergalm wil het niet zeggen. Als men nu, zoolang lijk hij zegt, heeft nage dacht, moet dat dan toch zoo moeilijk en ingewikkeld niet meer zijn. Onze pensioenwet geeft rijke toelagen en men ontvangt ze tot als men het pen sioen 36o fr. per jaar heeft bereikt. Daar Dendergalm die wet afkeurt, zal 36o fr. nog geen behoorlijk pensioen zijn. Is het zoo Als men wil, kan men nog veel meer pensioen hebben. Daartoe heeft men slechts wat te sparen en op zijn ouden dag te denken. Ieder heeft volgens zijne opofferingen. Wie veel doet, zal veel heb ben. Vinden de heeren Dendergalmers dat slecht Daar zij het princiep onzer pensioen wet verwerpen, moet men het denken. De Dendergalmers zullen dus een pensioen geven zonder voorafgaande stortingen. De Staat zal alles bekos tigen. Is het zoo Wij hebben dat nog in geen enkel blad der geuzerij gevonden. Dat is, op zijn minst genomen, nog al zonderling, ver mits men er zoolang reeds heeft op nage dacht I Het is juist het tegenovergestelde dat wij gelezen hebben, niet alleen in kies- manifesten gn in dagladen, maar in de redevoeringen van gezaghebbende libera len. Heeft, bij voorbeeld wijlen M. Bau- duin, Volksvertegenwoordiger van het Arrondissement Leuven niet gezegd dat de wet op de pensioenen een spot- ding was eene parodie zoo kostelijk voor de schatkist als wanhopend voor de toekomst Kostelijk voor de schatkist En Den dergalm wil een behoorlijk pensioen dat geheel en gansch op de schatkist zal wegen Heeft hij dan het geheim ont dekt om de uitgavc-n te vertiendubbelen en daarbij de lasten te verminderen Oh Dat hij spreke Voor zoo een held moet in al de steden, dorpen en gehuch ten van ons land een bronzen standbeeld oprijzen Hem moet men de eeuwige wel doener van ons volk noemen I Voor hem moeten alle hoofden eerbiedig buigen Wij Aalstenaars, wij bezitten zoo een schrander genie, zoo een wonderdoener en hij is ootmoedig genoeg om te zwij gen 't is te veel hij moet spreken. Lan ger zwijgen ware wreedheid Ongelukkiglijk, wij kennen den held spreken zal hij niet, omdat hij on berm- hertig met zijne lezers den spot hee ft ge dreven. De liberale partij zal niets doen voor het pensioen der werklieden. Zij zullen het niet uitbreiden zij zullen het veeleer besnoeiën Om die meening te staven zijn er, hei laas, te veel reden. Wij kennen de libe rale partij en hare geschiedenis dezer laat ste jaren. Ziet eens met welke wanhopige krachtinspanningen zij zich tegen alle arbeidswetgeving heeft verzet ziet eens met welke dolle woede en halstarrigheid zij alle hervorming heeft bevochten en bestreden welke een droppel meer recht- veerdigheid moest doen vallen op het arbeidende volk De liberalen zijn en blijven gekende manchesterianen. Hoort ze aan gang in de bespreking op de Zondagrust. En nochtans, is er iets rechtveerdiger dan, na een lar.gen arbeid, een dag rust te gunnen aan het afgesloofde lichaam, aan den afgematten geest, aan de uitgeputte ziel Zij zijn voor de vrijheid welke de ver drukking is voor de minderen. De macht is het recht, roepen de juristen en de philosophen der geuzerij. En hunne eco nomisten, M. Devigne van Gent, bij voorbeeld, voegt er wreedaardig bij Daar de werkman des zondags eten moet, zal hij ook des zondags moeten arbeiden En van eene partij die zulke mannen hare rangen telt, zou men maatschap pelijke wetten mogen verwachten Laat ons toch zoo naïef niet zijn. VAN DEN o 49e Vervolg. Gij behoeft zooveel omwegen niet te maken, hernam zij tot Brusel. Gaat maar gerust naar binnen het ziet er wel niet netjes uit, dat spreekt, maar als gij het huurt, zal ik alles weêr behoorlijk in orde maken. Om een einde te maken aan de be zwaren van haren bezoeker,die nog steeds bleef aarzelen, schoof zij juffrouw Stanley vrij onzacht op zij en drong de kamer binnen. Brusel kon niet anders doen dan haar volgen. Ik zal u niet lang ophouden, juf frouw, sprak bij verontschuldigend. Het spijt mij waarlijk zeer... 't is maar om even rond te zien. In strijd met deze leste verklaring en zijn gewone beleefdheid tegenover dames, bleef dit even rondkijken zóo lang te duren, dat het veel van een volledig onderzoek begon te krijgen. Hij had spoedig genoeg gezien, dat de kamer even karig en slecht gemeubeld was als al de andere vertrekken in het huis. Den naam van kamer mocht deze afgeschoten zolderruimte inderdaad niet dragen, hel was niet veel meer dan een hol, waarin de bewoonster niet alleen sliep, maar ook haar eten gereed maakte en werkte. Haar werk scheen hoofdzakelijk in het maken van kunstbloemen te bestaan, waarvoor de noodige bestanddeelen en werktuigen over de tafel en op den vloer verspreid lagen. Eene korst oudbakken brood en een schier onzichtbaar stukje kaas, hetwelk de detective in den hoek van eene kast zag liggen, hadden blijk baar deel uitgemaakt van de sobere maal tijd, die de arme vrouw genuttigd had. Maar er was iets anders dan deze duide lijke bewijzen der diepste armoede, waar naar de dectective zocht en tot zijne innige blijdschap weldra ook vond. Op een klein afzonderlijk tafeltje bij het ven ster, geheel bedekt met allerlei naaige- reedschap, stukjes katoen, garen, band en dergelijke zaken, stond een klein fleschje met inkt, in gezelschap van een versleten pen e i een paar bladen postpapier. Juf frouw Stanley scheen dus briefwisseling te voeren en was er, wat meer zegt, niet lang geleden mede bezig geweest er lag een brief, voorzien van omslag, adres en postzegel, geheel ter verzending gereed. Onder voorwendsei van te onderzoeken of bet raam een vrij uitzicht verleende, dwaalde Brusel om het tafeltje heen. Zijn geheele madier van doen was zoo natuur lijk, dat noch juffrouw Kelly, noch hare De liberalen als zij eens aan 't roer zijn, zullen geen geld hebben om het aan de werkmanspensioenen te besteden. Al het geld zal gaan aan de kerkvervolging en den nieuwen schooloorlog. Wij zullen weêr die kostelijke enkwesten zien plaats hebben waar de groote schreeuwers zich vet aan zulle» mesten, lijk zij het gedaan hebben tijdens het laatste ministerie van 1879 lot 1884. Of zou Dendergalm begeeren dat wij eenige cijfers aanhaalden, onder andere van zijne vrienden Bouvier van Virton of Wagner van Gent Is verders het voorbeeld van Frankrijk geen levend bewijs van de machteloos heid der geuzerij een sociaal werk van eenig belang uit te voeren Ontwerpen ontbreken er niet er zijn minstens vijftig reeds neêrgelegd, en het eerste kan reeds zijn zilveren rustfeest vieren het heeft 25 jaren in de bestoven kartons van het ministerie gelegen En die radikalen zijn zoogezegd de volksvrienden Bij de reeds gekende reden zal zich cer.c nieuwe voegen. Wij staan vóór eene officieele ingerichte verklikkerij k la Va- décard, (1) en die tienstuiversgasten zul len goed moeten betaald worden. Judas kreeg immers ook 3o zilverlingen voor zijn proper werk. En Judas wordt bij de Fransche geuzen in eere gehouden Hij gaat zijn standbeeld krijgen in de vrij metselaars loges voor hetwelk wierook zal gebrand worden. Want zijn werk wordt nagebootst De catholieken wor den bespieden uit gespeurd, en aan de beulen overgeleverd 1 Hier ook zullen wij diezelfde dingen zien, want de politiek onzer geuzen is die der Fransche radikalen. Welke bewijs voering wilt gij meer dan hunne loftuitin gen over de verklikkerij in Frankrijk en de bekentenis van M. Janson en andere Besluit Geen geld, dus ook geen pensioen. De geuzen zullen het besnoeien, verminderen, maar in geenen deele ver- grooten. Daarom, kiezers, opgepast. (1) Hier te Aalst zijn de verachtelijke Vadé- caras reeds aan gang geweest. Prinses Clementine.— De Parijsche Matin meldt dat de verloving van prinses Clementine van België met prins Victor Napoleon af is gesprongen. De prinses zal niet tegen den wil van haren vader handelen en is voornemens einde April te Brussel terug te komen, ten einde zich met hem te verzoenen. ongelukkige huurster de minste achter docht opvatten. Zijn verblijf bij het raam duurde nau welijks eenige seconden, maar de scherpe oogen van den detective hadden tijd genoeg gehad om het adres van den brief te lezen. Het was met eene duidelijke vrouwen hand geschreven en luidde Harer Majesteits Strafgevangenis Te Dartmoor. Brusel voelde een oogenblik den lust in zich opkomen, zacht voor zich heen te fluiten, zijne gewone manier van doen om zich lucht te verschaffen, wanneer hij bijzonder verbaasd was, maar hij be dwong zich gelukkig in tijds. Zou deze kamer u beter bevallen, mijnheer vroeg juffrouw Kelly einde lijk. Brusel keerde zich om en vertoonde weder hetzelfde eenvoudige, goedhartige gelaat, dat hij zoo uitstekend wist aan te nemen en waarbij zijn dikke rossige bak kebaarden en lange neus zoo goed sche nen te passen. Uitmuntend, juffrouw, gaf hij ten antwoord. Ja, ja. Deze kamer is juist wat ik hebben wou, ruim en luchtig Maar voor geen geld ter wereld zou ik er deze juffrouw van willen berooven. Mijne beide neven zouden de eersten wezen, om Het laatste nummer van het Arbeids- blad deelt eenige statistieke inlichtingen mede, aangaande de maatschappijen van goedkoope woningen welke in België werkzaam waren op 3i December igo3. Het getal dezer maatschappijen be draagt 190. Vóór de wet van 9 Augustus 1889 bestonden er slechts 10. De pro vincie Brabant en Henegouw staan aan 't hoofd der lijst, de eerste met 48, de tweede met 41 maatschappijen. Oost- Vlaanderen telt er slechts i3. Meestal deze instellingen zijn naamlooze maat schappijen men telt er slechts 16 die den vorm van samenwerking hebben aange nomen. Onder deze maatschappijen zijn er i65 maatschappijen van werkmanswoningen vermeld in het verslag der Spaarkas. Het bedrag harer werkingen klimt tot eene som van ongeveer 60 miljoen (het juiste cijfer is 59,233,860.75). Henegouw is in deze som begrepen voor een goed derde, Oost-Vlaanderen voor een dertigste. Er bestaan daarenboven 17 werkmans- maatschappijen en 8 maatschappijen van woningen voor kleine beambten, welke nog niet vermeld zijn in het verslag der Spaarkas voor 1903. Deze maatschap pijen hebben van haren kant, werkingen gedaan voor een bedrag van ongeveer twintig miljoen. Het reeds verwezenlijkte goed is voor zeker aanzienlijk doch het is nog gering in evenredigheid van hetgeen er kan ge daan worden. In de S^laamsche provin ciën schijnt de uitbreiding van het werk belemmerd te zijn, door eenen weerstand dien zij bij de.Waalsche werklieden niet ontmoet. Om de waarheid te zeggen heb ben de Vlaamsche socialisten langen tijd de maatschappijen van werkmanswonin gen bestreden, om reden dat de eigendom van den huiselijken haard medewerkt om den werkman te verzoenen met de prin ciepen van maatschappelijk behoud en onder voorwendsel dat de werker, uit hoofde van dien eigendom, afstand doet van zijne vrijheid, van woonst te veran deren Deze vijandigheid is echter niet vol doende om de weinige uitbreiding uit te leggen welke het werk der werkmans woningen in de Vlaamsche provinciën neemt. Wellicht laten de hooge loonen, door de Waalsche nijverheid betaald, aan den werkman toe gemakkelijker het eer ste benoodigde geld te vergaren. Onge twijfeld zijn er nog andere oorzaken, liet ware van het hoogste maatschappelijk belang die oorzaken met juistheid te kennen, ten einde in het Vlaamsche land eene doelmatige propagande te kunnen inrichten. In afwachting dat werk- en ambachts lieden onzer steden meer vertrouwd wor den met het denkbeeld,ware het ook goed de voordeelen ervan te doen kennen aan de kleine beambten en aan de kleine landbouwers. Vooral bij den landman zou de propagande gemakkelijk zijn. Men hoeft hem maar den weg te toonen dien hij te volgen heeft. Zoodra hij de noodige eerste gelden bezit zal de land man spoedig gebruik maken van de gele genheid zich een kleinen eigendom aan te schaffen. Gewoonlijk is de storting welke men jaarlijks te doen heeft, weinig of niets hooger dan de pachtsom van een huis van gelijke waarde. Wat de premie be treft der verzekering op het leven, welke men erbij aangaat, deze is onbeduidend, als men in aanmerking neemt dat de aan* kooper, mits deze premie, zijn huis aan zijne vrouw en kinderen kan overmaken, vrij van allen schuldenlast, zelfs dan wan neer men de premie nog maar eenmaal heeft betaald. Voor alwie de voordeelen dezer instel ling overweegt is het geenszins te ver wonderen dat men, in vijftien jaren tijds, reeds voor 80 miljoen werkmanshuizen heeft gebouwd het zou veeleer moeten verwonderen dat er nog niet veel meer gebouwd werden. Op aanvraag van HH. DD. HH. de Bisschoppen, heeft Z. H. de Paus voor gansch België de toelating vergund vleesch te eten op Vrijdag, 21 Juli aan staande, verjaardag onzer Nationale Onafhankelijkheid Deze Vrijdag geen vastendag zijnde, is het toegelaten dien dag vleesch en visch te eter. op denzelfden maaltijd. het mij kwalijk te nemen, dat is zeker! Ik zie, juffrouw vervolgde hij, zich tot de armoedige huurster keerende, dat gij kunstbloemen verveerdigd een schoon vak Ik ben er ook een tijd lang in be trokken geweest als reiziger voor een groote firma. Zou het niet te onbeschei den zijn om te vragen voor welk huis gij werkt De arme vrouw bloosde opnieuw en stamelde den naam van een bekenden winkel in het midden der stad, niet ver van de St-Pauluskerk gelegen. Ha zoo 1 Ja, die ken ik heel goed, hernam de detective. Heel nette firma, zeker Ik was zoo vrij het te vragen, ziet gij, omdat ik u als zelf met het vak bekend zijnde wellicht van dienst zou kunnen xijn.... Er zijn winkels, die veel meer betalen, als zij er zeker van zijn goed werk te krijgen. De vrouw geraakte blijkbaar in groote verlegenheid. Ik... ik kan moeilijk vast werk aan namen, antwoordde zij zenuwachtig en gejaagd, ik werk zeer ongeregeld,.. Het is... het is niet zoo zeer voor mijn levens onderhoud, dat ik dit werk doe. Neem dan, wat ik u bidden mag, mijn onbescheiden vraag niet kwalijk, ik deed ze met eene goede bedoeling her nam de detective, die nu alles wist wat hij wilde. En laat mij u nogmaals ver schooning mogen vragen voor den last, dien ik u veroorzaakt heb. STAD AALST. S, De groote IËS Prijnkamp voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Hoe vindt gij de kamer, mijnheer herhaalde thans juffrouw Kelly, die de flauwe praatjes, zooals zij ze bij zichzelf noemde, van haar bezoeker tegenover de nalatige huurster, met niet weinig nijd had aangehoord. Denkt gij erover, om deze er bij te huren Hoor eens, juffrouw, hernam Bru sel, ik zal nog vandaag aan de beide jon gelingen schrijven, als ik eerst uw prijs en voorwaarden gehoord heb, want daar over hebben wij nog in het geheel niet gesproken Intusschen dat kunnen wij beneden doen. Ik geloof, dat het beter is, deze juffrouw nu niet meer lastig te vallen. Als ik er wat aan doen kan, ging hij, tot juffrouw Stanley gewend, voort, dan zal ik u in het rustig bezit van uwe kamer laten, daar kunt gij van verzekerd zijn Haar met eene beleefde buiging goe den dag zeggende, verliet Brusel het zolderkamerke, achter juffrouw Kelly, die hem weer naar de benedenverdieping voerde. In de te huur staande kamer op de eerste verdieping gekomen, wendde de detective zich op eens lot de huis juffrouw. 't Is zonderling zegde hij. t Is zonderling I maar wilt gij wel gelooven, juffrouw, het komt mij voor dat ik die bovenhuurster van u vroeger ergens an ders heb gezien Wie is zij toch (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1