Zondag 19 Maart 1905 5 centiemen per nummer. 56,,eJaar 3725 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze arbeids- ongevallenwet. DE ZMLA~bT met den Witten Baard. Uw uithangbord veranderen, M. Daens, a. u- b- Waarom Paus Pius X de Democraten veroordeelt. Vleesch op den IVationalen Feestdag. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE. Pit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8U1JM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d0 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST, 18 MAART igo5 Onze lezers kennen dus reeds welke vergoedingen zullen toegekend worden aan het slachtoffer van een arbeids-onge- val. Thans valt uit te leggen wat als basis der berekeningen moet dienen. Er zijn verschillige gevallen. 1sle geval. Een werkman ar beidde in het fabriek of werkhuis sedert een jaar of meer. Artikel 9, 1 bepaalt dat de grondslag het werkelijk loon zal zijn welke krach tens het werkconlrakt gedurende het jaar dat het ongeval voorafging wierd betaald. Merkt wel op werkelijk loon dus niet alleen de somme gelds welke betaald wordt, maar ook het onderhoud, de pre mies, het aandeel in de winsten, de stor tingen door den patroon gedaan op lijf- rentkas, enz. Het is met opzet dat men in den Fran- schen tekst der wet het woordeken ré- munération vergelding, heeft gebruikt, in plaats van salaire loon. Vergelding heeft eene breedere beteekenis dan loon en daarom heeft men het, zegt het verslag der middensekte verkozen boven loon. Wij kunnen niet begrijpen waarom men in den Vlaamschen tekst het woord u wer kelijk loon heeft gebruikt in plaats van vergelding wat juist aan het Fransche woord remuneration beantwoordt. Merkt verder op werd toegekend b die uitdrukking is weêral met opzet ver kozen boven het woordeken ontvan gen. Waarom Er moeten soms op het loon afhoudin gen gebeuren bij voorbeeld voor gebrek kig werk, boeten moeten toegepast worden voor het een of ander vergrijp. Men mocht soms door loon verstaan wat den werk man wordt betaald na die afhoudingen. Het zou tot dwalingen voeren. In het eer ste geval, afhoudingen voor slecht werk, worden zij niet medegeteld om het loon te vormen dat als basis dienen moet. De WERKMAN HEKFT NIET GEWONNEN WAT AAN GEBREKKIG WERK ONTBREEKT. Dat is juist. Men kan slecht werk niet zooveel betalen als goed werk dat in de werkovereenkomst was voorzien. In het tweede geval boeten voor zeker vergrijp heeft de werkman ge wonnen wat hem niet wordt betaald. Het telt meê in de vaststelling van het grond toon. Al hetgeen de werkman verdiend heeft gedurende het jaar dat het ongeval voor afging, wordt tot een totaal gemaakt. Men verdeelt dit totaal door 365 en men bekomt alzoo het gemiddeld loon dat als grond- 43* VERVOLG. Beatrix overlas den brief tweemaal. Het leed voor haar geen twijfel, of de man met het eerbiedwaardig voorkomen, waarover M. Peter Dikson schreef, kon geen ander zijn dan M. March en zij was dan ook volkomen eens met het vermoe den van den advokaat, dat er nieuwe plannen tegen haar gesmeed werden. Beatrix verbrandde den brief en deed haar best om tot kalmte te komen, maar dat gelukte haar zeer slecht; zij verkeerde in eenen uiterst zenuwachtigen en ge spannen toestand. lederen Maandag namiddag werd er in de kerk orgelkoncert gegeven, maar na afloop daarvan was Bertrix volkomen vrij. Den volgenden dag kwam de kleine Phillis bij haar, om de eerste Fransche les te nemen. De gravin had het namelijk zoo inge- richt, dat haar dochtertje tweemaal per week eenige uren op Elm-Cottage zou komen en Beatrix ontving voor 't onder wijs in het Fransch en dc muziek drie honderd frank per drie maanden. Deze betaling scheen Mej. Charles zeer ruim toe, maar zelfs voor minder zou slag moet dienen voor de vaststelling van de vergoedingen. 2d° geval. De werkman arbeid de in het werkhuis min dan een jaar. Zijn jaarloon bestaat uit twee verschillige deelen. Het eerste is het werkelijk loon dat hem gedurende den tijd dat hij in het fahriek arbeidde werd betaald het tweede is het loon dat aan de werklieden van zijn soort is betaald geweest gedurende het deel van het jaar dat ontbreekt. Men voegt beide deelen te zamen en men deelt, lijk hierboven, door 365 en men heeft het gemiddeld jaarloon. Die schikking vinden wij in de onge vallenwet van andere landen. Zij is rede lijk. Immers de dagen volgen elkander op maar zij gelijken elkander niet. Men heeft op alle tijdstippen van het jaar hetzelfde loon niet. Bijgevolg zou de schadever goeding niet meer in verhouding zijn van het jaarloon, maar er onder dalen of er boven steigen volgens men in het ongun stige of in het gunstige tijdstip van het jaar was. Er zou dus feitelijk een onrecht bestaan waarvan of de patroon of de werkman het slachtoffer zou wezen. 3d° geval.Het fabriek werkt niet aanhoudend, de arbeid duurt niet een heel jaar hij is slechts tijdelijk, bij voor beeld in de suikerfabrieken. Wat dan Wederom bestaat het grondloon uit verschillige deelen. Het eerste uit de ver gelding genoten in het fabriek; het tweede uit het loon dat de werkman elders ver diende gedurende den tijd dien hij niet op het fabriek doorbracht. Maar indien hij te huis werkte Wel daar wordt reke ning van gehouden, zoowel als van de daghuren welke hij hier en daar ver diende. Was de werkman voor het eerste jaar bij voorbeeld op het suikerfabriek dan is de basis uit drij deelen samengesteld. i° uit het door hem genoten loon. 2° uit het loon genoten door soortge lijke werklieden in het jaar dat vooraf ging en voor zooveel als het noodig is om de gewone arbeidsduur op het fabriek te volmaken. 3° uit het loon dat de werkman elders verdiende, als hij op het fabriek niet was. 4Ed* geval. De werkman won meer dan 2400 fr. per jaar. Dan is de basis slechts 2400. Het overige komt niet in aanmerking. Die schikking vinden wij terug in de ongevallenwet van andere landen. In Frankrijk is hetzelfde cijfer als ten onzent aangenomen doch wat 2400 te boven stijgt kan nog voor een 4d® in aanmerking komen. Men heeft die bepaling aangenomen om geene al te groote lasten op de bazen te leggen. zij Phillis gaarne tot hare leerlinge heb ben gehad. Zij koesterde eene oprechte genegen heid voor het meisje en bovendien hoopte zij uit den kindermond zooveel mogelijk over M. March te vernemen. Het kind hield veel van den vreemden man en daarom zou het haar niet moei lijk vallen, Phillis over M. March aan het praten te krijgen. In den beginne zag zij zich in deze verwachting bedrogen. Of Phillis door hare moeder gewaar schuwd was niet zooveel te babbelen, of dat zij aan geheel andere dingen dacht zooveel is zeker, dat zij geen woord van haren vriend sprak. Zij toonde zich eene oplettende leer linge, en eerst toen de les geëindigd was en zij reeds gekleed op den ponneywagen wachtte, waarmeê zij naar het kasteel terug zou rijden, begon zij over den be woner van Copslei te spreken. M. March heeft mij beloofd, dat hij mij eene schoone groote pop zal meé- brengen, zegde zij. Vir.dt gij dat niet lief van hem, Mej. Charles Zeker, zegde Beatrix, maar zal uwe moeder u toestaan een geschenk aan te nemen van iemand dien zij noch uw vader kent. Phillis trok een bedenkelijk gezicht en zegde verlegen Ik... ik geloof het wel, mej. Charles. Neef Jaak Ford is een goede vriend van Kde geval. Het is dat van de leerjongens, zelfs van hen die geen loon ontvangen, en van de werklieden onder de 16 jaar. Men neemt alsdan het gemidddeld loon der minst betaalde werklieden en indien het geen 365 fr. bedraagt zoo wordt dit cijfer, dat is 365 fr. als grondloon aange nomen. Artikel 9 geeft aan de Regeering het recht voor zekere vakken een ander grond loon te doen nemen dan het gemiddeld jaarloon. Daartoe moet zij eerst het advies inwinnen van de bevoegde afdeelingen der raden van nijverheid en arbeid. Zij kan beslissen dat als grondslag zal geno men worden het gemiddeld jaarloon der tien laatste jaren. In sommige takken van nijverheids- ondernemingen is het loon onderworpen aan zeer gevoelige stroomingen nu eens is het laag dan weêr zeer hoog. Daarom moeten wij die schikking als zeer redelijk aanzien. Documenten Artikel 9 luidt als volgt: De Regeering kan, voor bepaalde i) takken van nijverheid, en na het advies te hebben ingewonnen van de bevoegde afdeelingen der raden van nijverheid en arbeid, beslissen, dat het tot grondslag te nemen loon zal worden vastgesteld naar het gemiddelde jaarlijksche loon dat, vóór het ongeval, gedurende een tijdperk van ten hoogste tien jaren werd toegekend, n Op enkel en zuiver politiek gebied zijn en blijven alle Belgen vrij en onafhanke lijk van de geestelijke Overheid. Dat is en blijft altoos waar, en M. Daens moet dit niet bewijzen. Het zijn de vijanden der Kerk die Haar altijd weten af te schilderen als indringend op Staatsbestuur, om Haar hatelijk te maken. u De Bisschoppen bestieren het land is een oud versleten liberaal liedje. Over stemrecht en belastingen heeft iedere Belg in zijn land, burger, priester, bisschop, zijn vrij gedacht. Dat is zonneklaar en 't bewijs daar van toen er sprake was van evenredige vertegenwoordiging, waren de Belgen, burgers cn geestelijken, daarover ver deeld, en iedereen hield vrij aan zijn gedacht. M. Daens loopt eene opene deur in, als hij dit burgersrecht eischt voor de democraten. Niets belet dat de geestelijken als bur gers hun vrij gedacht hebben over stoffe lijke zaken en belangen, en werken als alle anderen om het te doen zegepralen. Maar (en hier is de zaak aangebrand), M. Daens is op het zuiver politiek gebied niet gebleven, of liever hij heeft als prie ster politieke zaken willen doen doorgaan in naam der Kerk. MMarch en moeder zegt dat hij wel het beste weet wat goed en wat verkeerd is. Gij houdt zeker ook heel veel van M. Jaak Ford 1 O heel veel, zegde Phillis op harte- lijken toon, maar toch geloof ik, dat ik van M. March nog meer houd. Ziet ge, hij heeft niemand anders, die 4veel van hem houdt, en neef Jaak heeft tante Edith nog. Maar M. March zal toch ook wel vrienden hebben. Geen mensch anders dan neef Jaak, en dien kent hij ook maar sedert kort. Vroeger heeft hij veel meer vrienden ge had, zegt hij, maar hij heeft hen allen verloren. Hij heeft eens kwaad gedaan en sedert heeft niemand zich meer om hem bekommerd. Wat dat voor kwaad is, kan ik maar niet goed begrijpen, want hij is zoo goed. Ik zie wel dat gij veel van hem houdt. Ja, stemde de kleine Phillis toe, ja, ik houd veel van hem. Ziet ge, hij en ik zijn zoo geheel eender, niet uiterlijk, maar M. March is eenmaal doodarm ge weest. en toen dacht hij, dat hij wel ge lukkig zou worden, wanneer hij maar rijk was en ik dacht vroeger ook altijd, dat ik wel gelukkig zou worden, wanneer moe der veal schoone, nieuwe kleederen en veel geld had. Nu zien M.March en ik beiden onze wenschen bevredigd en kort geleden waren wij mat elkaar eens, dat Gaat zien het reeds oud uithangbord in de Achterstraat u Nieuwe Wereld het Vatikaan zendt het licht over de wereld om alles te vernieuwen. Toen M. Daens, die op eens den roep gevoelde het volk te redden op zijn ma nier, hier de beweging begon die zijnen naam draagt, steunde hij op het woord van den Paus. Rerum Novarum alles moet veranderen en vernieuwd worden, vertaalde hij slecht eene nieuwe poli tieke partij wierd gesticht, waar hij het hoofd van was en zijn priesterkleed was troefaas om 't spel te winnen. Ongelukkiglijk kon hij zijn plan in 't begin verduiken 't grondgedacht was goed 't Volk helpen 1 hoe schoon 1 hoe edel en velen deden meê, vele priesters, hoogere personagiên. Maarde per soon, de werking van Daens heeft alles verbroddeld en de zaak slecht gemaakt I Hij ging te verre hij vond alles slecht en men wierd welhaast gewaar dat het blind peerd aan 't stormen was hij, Daens, die zoovele jaren de catho lieke grondbeginselen had verdedigd en goedgekeurd, begon ze aan te vallen, hij priester 1 en hier kwam hij zijne geeste lijke Overheid tegen. Men zag (voor de eerste maal sedert lang in België, waar de geestelijkheid hare Overheid weet te eerbiedigen) eenen pripster in het politiek strijdperk treden, en zijn kleed stellen tegenover het geeste lijk gezag men zag, o droef schouwspel, eenen priester hand in hand met de vijan den der Kerk; zijn naam wierd een teeken van opstand voor alle misnoegden. Ik ben burger mijn heilig burgers- recht I roept hij uit; ja, maar die burger was ook priester en daar mogt en kon de geestelijke Overheid niet over zwijgen. Nu is de zaak op haar einde. De Paus heeft gezien dat men zijn gezag dierf misbruiken om alle nieuwigheden te verrechtveerdigen, en hij zal klaar spreken en door spreken. MDaens als priester staat tegenover den Paus op hij zal niet willen onder doen, en T Vatikaan zal ook al slecht zijn omdat het hem geen gelijk geeft. Nu komt 't licht van Rome niet meer M. Daens, gij moet uw uithangbord veranderen 1 X. (uit zijnen eigenhandigen brief). Gelijk op den akker van de parabel in het Evangelie, zoo ook op het veld van de catholieke werking, is er, reeds sedert eenigen tijd, onkruid gezaaid het schiet op en versmacht het goed zaad en dit gebeurt door het werk niet van verklaarde vijanden, maar van dezen zeiven die ver klaren en zich roemen catholiek te zijn. En zoo bestaan dezen die men noemt de Vrije Christene Democraten in 't na jagen van eene slecht begrepene vrijheid, bewijzen zij, door hunne daden, dat zij wij veel gelukkiger waren in den tijd van onze armoê. - Zijt gij dan arm geweest - Ik geloof het wel. Wij hebben wel altijd op het kasteel gewoond, maar vroe ger had moeder nooit geld en droeg zij haar kleed een jaar lang. Dan moet men toch arm zijn. De poneywagen van het kasteel reed het erf van Elm-Cottage op en daardoor werd aan het gebabbel van Phillis een einde gemaakt. Beatrix bleef peinzend voor zich uit zitten staren en dacht er over na, of zij den brief van M. Dikson zou beantwoor den, toen eensklaps vrouw Kemp, hare huishoudster, binnentrad en haar een telegram bracht. Er moet een bodeloon betaald wor den, Mej.. zegde zij. Wij zijn hier vijf mijlen van het telegraafkantoor ver wijderd. Ik hoop, Mej., dat het telegram u maar geen slecht nieuws brengt. Het zien van zoo'n ding alleen jaagt mij al schrik op het lijf. Dank zij de waarschuwing van M. Dik son,was Beatrix op de ontvangst van een bericht voorbereid. Zij betaalde vrouw Kemp en zegde Neen, ik verwachtte bericht van mijne vrienden te Parijs, maak u niet ongerust- De goede vrouw verwijderde zich met een verlicht hart. alle tucht en gehoorzaamheid afschudden; zij trachten naar gevaarlijke nieuwighe den, die de Kerk niet mag goedkeuren zij nemen een uiterlijk van gezag aan, om zich op te dringen, om alles te beoor- d-elen en te beknibbelen, en zoo verre zijn zij reeds gekomen dat zij verklaren, gereed te zijn te buigen wanneer de on- faalbaarheid op 't spel zal zijn, maar niet als er spraak zal zijn van te gehoor zamen Hoe juist de nagel op den kop Niet waar M. Daens Op aanvraag van HH. DD. HH. de Bisschoppen, heeft Z. H. de Paus voor gansch België de toelating vergund vleesch te eten op Vrijdag, 21 Juli aan staande, verjaardag onzer Nationale Onafhankelijkheid Deze Vrijdag geen vastendag zijnde, is het toegelaten dien dag vleesch en visch te eter. op denzelfdcn maaltijd. M. Rens, de liberale vertegenwoordiger van ons Arrondissement, gaat den heer minister van Nijverheid en Arbeid inter pelleeren over de onregelmatigheden be gaan door het Aalstersche Schepencollege bij het opmaken van de kiezerslijsten voor den Werkrechtersraad en de maat regelen om die onregelmatigheden te verhelpen. 't Zal 'nen slag geven als die Geeraards- bergsche halve socialist zich steunen moet op 't gene de controleurs Leveau en De Blieck er, in zitting van onzen Stedelijken Raad, overgezoevrrd hebben. Wat dc te nemen maatregelen betreft, M. Rens raadglege de wet van 3i Juli 1889, welke door 't Schepencollege stipte- lijk is nageleefd geworden. En als de liberalen van Aalst te be krompen van ^eest zijn om de wet te begrijpen en dit ondanks ze beweren al 't verstand der wereld in pacht hebben, wie kan het gebeteren Liberalen en socialisten. Het socialism, zegt de liberale Chro- nique, is bijtijds gekomen om den oogst te maaien, door net liberalism gezaaid, b Inderdaad, het zijn de liberalen die de baan gebroken hebben voor de socialis ten deze zijn hunne weerdige opvol gers, en daar men den boom kent aan zijne vruchten, kan men aan het socia lism oordeelen hoe slecht en verderfelijk het liberalism is. DE RUSSEN kregen van de Japanneezen klop, nog klop en altijd klop; in den veldslag van Moekdcn waren er langs Russische zijde 40 ten honderd dooden en geblesseerden en in den veld slag van Chipka waren de oorlogvoerenden Toen zij alleen was, voelde de arme Beatrix, dat haar de moed ontzonk, hare handen beefden zoozeer dat zij het tele gram slechts met moeite kon openen. Het was in het Fransch opgesteld en luidde als volgt U dreigt gevaar. Wanneer gij het lot uwer zuster niet wilt deelen,kom terstond terug. b Tante gereed om u te ontvangen. Wanneer gij Ckatterly verlaat, kunnen wij u beter in uw plan behulpzaam zijn. Aarzel niet, vertrek Woensdag met den nachttrein van Londen, verwachten u Donderdag. Claude, b Het telegram was aangeboden op het telegiaafkantoor der St.-Dionysiusstraat, en er was grond voor de meening, dat de afzender niet Claude Disney, maar de valsche Jaak Ford was. Hij moest ver nomen hebben, dat er twee gezusters Charles hadden bestaan en daarop had hij zijne berekening gemaakt. Zonder den brief van M. Dikson zou Beatrix zeker geloofd hebben, dat het telegram van Claude kwam en zou zij met goed vertrouwen in de val geloopen zijn. Zelfs nu was het haar nog niet duide lijk wat zij doen zou. Eindelijk nam zij echter een kloek be sluit. Zij sloot het telegram in eenen omslag, adresseerde het aan M. Peter Dikson te Londen en schreef er een kort brisfje bij, allen geblesseerd maar niet levensge vaarlijk 't waren maar kattenklauwen 1 Oordjesbijters. Een liberaal orgaan La Gazette de Charleroi 1 schrijft nog eens rond weg zijne ziens wijze in zake van onderwijs Er moet gezorgd worden dat de meisjes geene godsdienstige opvoeding meer ontvangen. Ongelukkiglijk zijn b de nonnenscholen deftige scholen, b schrijft het, en zijn de liberalen ver- plicht hunne meisjes er naartoe te zenden. Nochtans het dogma (het Ge- loofl moet uit de scholen weg en er b moeten liberale scholen gesticht wor- den. (Scholen zonder God, zonder christene zedenleer, zonder Geloof.) De rijke catholieken, die niet rijker zijn dan de rijke liberalen, stichten en b onderhouden scholen met God libe- b ralen volgt dit voorbeeld na 't is uwe schuld dat de catholieke scholen u over- heerschen... Sticht scholen, liberale b scholen,rationalistische scholen,scholen b zonder religie en dan zult ge iets goeds i) gedaan hebben, b Nu weten wij wat de liberale scholen zijn die moeten gesticht worden. Klopt op uwen geldbeugel, heeren liberalen Maar wij hooren het antwoord reeds Al oordjesbijters Wij houden niet van afduimen, liever strijken wij op en verkiezen het geld van Jan en Alleman aan de scholen te gebruiken. Hoeveel schijnheiligheid toch Het Vlaamsch orgaan der Brusselsche roode socialisten deelt Zondag 11. meê dat gezel Eibers, door de zamenzweering der liberalen en socialisten van den Bra- bantschen Provincieraad provincialen Senateur verkozen, den Onze Vader heeft gebeden van 't begin tot het einde op eene meeting die hij hield den 4 Maart 11. te Maiheyde, een gehucht van Lem- becq, canton van Hal (Brabant). Wat schijnheiligheid toch I De roode Senateur Eibers die den Onze Vader devotelijk openbaarlijk bidt om de catho lieke buitenlieden des te gemakkeijker te misleiden, te foppen, te bedriegen. En zeggen dat de roode chefs gedurig God verloochenen, met de catholieke Geloofspunten spotten, en, lijk Demblon, Christus en de H. Maagd Maria belee- digen, die de grouwelijkste godslasterin gen uitbraken ja. die verachtelijke wezens zijn het die den heilige durven uithangen Leeuwke Plancquaert, eerste luitenant van Pilatus Daens en de bond genoot van geus en socialist, slingert naar 't hoofd der catholieken de volgende smaad volle beleedigingen Op 100 catholieken zijn er 98 dom- merikken of lieden zonder karakter, 1 zuigt de anderen uit, en 1 enkele is een man die zich kan aanbieden, maar t in den hoop verloren geraakt. In kort kiekens, een roofvogel en eene musch. waarin zij hem verzocht, haar zijne mee ning te willen zeggen. Vervolgens sloeg zij haren mantel om, zette haren hoed en besloot zelf den brief naar het postkantoor te Salton te dragen. Er was wel een hulp-postkantoor te Chatterly, maar zij wilde niet, dat de brievengaarder daar het adres van haren brief zou lezen. De weg van Chatterly naar Salton was tamelijk ver, maar Beatrix was aan veel loopen gewend en de beweging zou haar goed doen. Ongelukkiger wijze was zij zoozeer in gedachten verdiept, dat zij op den terug tocht een verkeerd pad insloeg, zoodat zij, in plaats van naar Chatterly te gaan, juist in de tegenovergestelde richting over de heide voortliep. Het werd reeds donker toen zij hare vergissing bemerkte en ondanks haren moed werd zij bevreesd. Overal om haar heen, strekte zich de onafzienbare heide van Northshire uit zij liep op een breed pad over de heide hier en daar kwam zij wel aan dwars- paden, maar zij wist niet waarheen die voerden. Geen huis was er in den omtrek zicht baar en 't scheen Beatrix, als kon zij nog mijlen ver wandelen,zonder eene woning, een wegwijzer of een voetganger te ont moeten. Eindelijk hoorde zij in de verte het ge ratel van wielen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1