Zondag 26 Maart 1905 5 centiemen per nummer. 368te Jaar 5727 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de Arbeids-ongevallen. 3D IE IMI.ALT met deu Witten Baard. Droeve man Gehoorzaamheid. Volkskamer. STICHTING VET VEE DE DENDERBODE Fit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 25 MAART igo5 De vergoedingen welke in geval van ongeval verschuldigd zijn, zijn uitsluitend ten laste van de nijverheid. Dat wil zeggen dat de patroon, vóór of na een ongeval, geen afhoudingen op het loon mag doen om de lasten te dek ken. Moest hij het zich veroorloven, dan zou hij strafbaar zijn en gestraft worden volgens de wet van 16 Augusti 1887 no pens de betaling der loonen. De patroon mag zich ook niet verstaan met zijnen werkman om met dezes toe stemming en in overeenkomst met hem afhoudingen te doen met het oog op de lasten eener verzekering tegen arbeids ongevallen. Zulke overeenkomst zou strij den met de huidige wet en zou volkomen nietig zijn. Dat de onkosten der vergoeding ge heel ten laste vallen van de nijverheid heeft niets vreemds aan zich. Wij vinden die bepaling in de wetgeving van andere landen. Er moet nochtans eene uitzonde ring gemaakt worden voor Oostenrijk, bij voorbeeld. In dat land betaalt de nijve- raar 90 per honderd en de werkman de overige xo p. h. Ook in Noorwegen is de gewone doenwijze niet gevolgd. Daar is de patroon voor 75 ten honderd belast en de Staat geeft de ontbrekende 25 t. h. Buiten Noorwegen is er geen land waar de Staat in de lasten der vergoeding eenig aandeel heeft. Zekere politiekers waaronder de heer A. Daens, meenen dat in Duitschland het de Staat is welke de werklieden tegen de arbeids-ongevallen verzekert. Dat is niet juist. De verzekering wordt gedragen door Mutualiteiten waarvan de patroons verplicht zijn deel te maken. Was het ook de heer Daens niet welke de verzekering tegen werkongevallen tee- nemaal ten laste van den Staat wilde leggen Dat is een stelsel Alles door de Staat. De Staat wordt een duivel-doet-al. Waar loopt men met zulke stelsels heen Wat zouden die politiekers ons lasten doen betalen I Wij zijn gelukkig dat de catholieken aan 't roer zijn, die gelukkiglijk dat over dreven Staatismus bekampen. Eene andere bemerking welke haar be lang heeft is. deze De schadevergoedin gen kunnen niet afgestaan noch aange slagen worden. Er wordt slechts eene enbele uitzondering gemaakt. Behoeftige ouders alleen kunnen de rente door een arbeids-ongeval aan hun kind verschul digd, in beslag nemen voor zeker deel. Doch loopen wij den gang der artikelen niet vooruit. Wij lichten die punten na der toe bij de bespreking van art. i3. 44e VERVOLG. O als dat rijtuig nu maar haren kant opreed en een stuurman had, die haar zou kunnen helpen. Beatrix bleef staan, en wachtte vol angst. Gelukkig naderde het rijtuig haar en reeds kon zij bij het licht van de lantaars den man onderscheiden, die de teugels hield. Nog een oogenblik slechts en het kwam bij haar. Het was een oude tentwagen, maar er liep een flink paard voor. Het arme meisje vergat op dit oogen blik alles in den angst, een geheele nacht op deze eenzame heide te moeten door brengen, zij liep het rijtuig te geinoet en riep Halt, haltEen oogenblik I Als ik u bidden mag. De man, die het paard bestuurde, deed het onmiddellijk stilstaan en zag naar het meisje, dat bedeesd voor hem stond. Hij was van middelbaren leeftijd en gekleed als een heer. Zijt gij verdwaald, Mej. vroeg hij vriendelijk. Zij stamelde Hoe kunnen de bazen zich van de hun opgelegde verplichtingen kwij ten Nopens die vraag zijn hevige veldsla gen geleverd, alhoewel niet zoo bloedig als die van Moekden. Zekere afgevaar digden tamelijk groot in getal, wilden aan de nijveraars de verplichte verzeke ring opdringen. De Regeering wilde ze niet aannemen, zij bleef bij haar stelsel de baas mag, maar moet zich niet verzekeren. Hij mag zijn eigen verzekeraar blijven, doch als dan moet hij zich aan zekere voorwaar den onderwerpen, welke wij kortlings zullen doen kennen. De patroon kan zich op twee wijzen verzekeren i® Hij kan eene overeenkomst sluiten met eene verzekerings-maatschappij. Hij volstaat alsdan met jaarlijks eene vaste som gelds premie te betalen. Als dan neemt de verzekerings-maatschappij alle zijne verplichtingen, last en loopin- gen op zich. Als de baas bewezen heeft dat hij verzekerd is, dan is hij van alle last bevrijd, tegen alle gevaar beschut. Voor hem bestaat alsdan geen ongeval lenwet meer, uitgenomen wat de be palingen betreft der aangifte van ar beids-ongevallen. De patroon is altijd gehouden de ongevallen welke in zijn werkhuis gebeuren te melden aan den arbeidsopziener en griflier van het vrede gerecht. Die aanmelding moet schriftelijk zijn. Daarover zeggen wij meer bij artikel 24. Hier zouden wij willen zoo hard kun nen schreeuwen als Stentor, liever zoo hard als de schrijvers van Dbndergaem kunnen liegen. Waarom Om aan al de nijveraars te zeggen dat, indien zij zich verzekeren bij eene ver zekerings-maatschappij, zij zorgen moe ten, absoluut zorgen moeten dat de maatschappij door den Staat erkend zij. De wet nopens de arbeids ongevallen kent geene andere maatschappijen dan degene welke zich aan zekere voorwaar den onderwerpen en zekere waarborgen opleveren en die dan ook door haar er kend worden. Zich verzekeren bij eene niet erkende maatschappij staat, vóór de arbeids-ongevallenwet, gelijk aan niet verzekerd te zijn. Men gelieve op te mer ken dat wij zeggen vóór arbeids-onge vallenwet. Want op de overeenkomst welke tusschen patroon en niet erkende maatschappij wordt gesloten, is het ge woon recht toepasselijk. Bijgevolg zou die maatschappij bij een arbeids-ongeval de voorziene schadevergoedingen of een zeker kapitaal moeten betalen doch de wet op de ongevallen zou slechts den nij- veraar kennen en deze zou in alle reclit- vormen en plegingen enz. moeten tegen woordig zijn. Bijzonderheden nog zullen onze lezers vinden als wij artikel eo bespreken. Ik denk het wel. Ik ben hier in den omtrek zelf niet goed bekend, ging hij voort, maar ik wil mijn best doen om u op den goeden weg te brengen. Moet gij naar Salton Neen, ik kom juist van Salton, waar ik eenen brief op den post bezorgd heb en nu geloof ik, dat ik den verkeerden weg heb ingeslagen want ik zie niets meer wat ik op mijnen weg daarheen ontmoet heb. Ik moet naar Chatterly. Naar Chatterly, herhaalde de man in het rijtuig, maar dan loopt gij juist in de tegenovergestelde richting. Gij zijt nu reeds ongeveer drie mijlen voorbij Salton. Zoudt gij mij dan ook willen zeg gen, welken kant ik op moet naai Chat terly en hoe ver het nog is. Ik geloof dat gij nog meer dan eene uur moet gaan voor gij er zijt, maar ik moet te Chatterly zijn, wanneer gij dus bij mij wilt instappen, dan zal ik u aan uwe woning afzetten. Maar ik zal u daardoor last veroor zaken, zegde Beatrix. In het minst niet, ik heb den tijd en ik rijd liever in gezelschap dan alleen. Doe mij dus het genoegen en stap in Wanneer gij hier vreemd zijt, dan zou het u niet gemakkelijk vallen om alleen en in de duisternis den weg naar Chat terly te vinden. Beatrix zette zich in het rijtuig naast De nij veraar kan zich even goed misschien beter aansluiten bij eene mutualiteit gevormd door de nijveraars met het oog gezamenlijk de lasten uit de ongevallen voortspruitend te dragen. Voor de landbouwers bestaat er eene in den schoot van den Boerenbond van Leuven en in het Landbouwcomice te Gent. Deze laatste draagt den naam van De Belgische Landbouwers. (Vervolg.) De oude gazetten, Het Apostoliek Genootschap der kinderen van den H. Joannes Berchmans van Sint- Truiden, geplaatst onder de hooge be scherming van Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid den Bisschop van Luik, heeft voor doel zijne leden tot allerlei werken van catholiek apostolaat te vor men. Om het geld te winnen, noodig tot het voltrekken van hun huis en tot onderhoud van hun Genootschap, zonder te zeer ten laste te zijn aan de christelijke liefdadig heid, vragen de kinderen van den H. Joannes Berchmans oude gazetten en tijd schriften. Giften in geld, ook de kleinste, worden insgelijks met innigen dank ont vangen. Tot heden ontvingen zij 12000 num mers van ons blad De Denderbodb. Jaarlijks worden zes en twintig Missen voor de Weldoeners en Weldoensters van het Genootschap opgedragen. Men gelieve zijne giften vrachtvrij te zenden aan Kanunnik SENDEN, te St. Truiden. In antwoord op ons artikeltje nopens het geuzen historietje De ziel der vrouw antwoordt Dendergalm het vol gende Het is historisch bewezen dat de prelaten vergaderd op het concilie van Macon er ernstig redetwisten of de vrouw eene ziel heeft. Wij twijfelen niet een oogenblik aan de diepe en grondige geleerdheid van den schrijver. Hij is waarschijnelijk een ge schiedkundige van eersten rang, doch zoo nederig, schijnt het, dat hij geen de min ste bewijzen levert van hetgeen hij voor- uitzet. Hij doet dat niet uit onwetend heid, weet ge, maar uit loutere nederig heid. Die ootmoedige ziel Doch zij drijft de zaken wat te ver. Zij mag zoo nederig en zoo bescheiden niet zijn. Daarom gaan wij eens naar de ge schiedkundige oorkonden vragen welke bewijzen dat er over het bestaan der vrou wenziel op eene kerkvergadering te Ma con is getwist. Wie heeft dat geboekt en in welke woorden In welk werk en op welke bladzijde den vriendelijken man en deze zette zijn paard aan, dat in snellen draf den weg naar Chatterly insloeg. Zij was tamelijk vermoeid van de verre wandeling en bovendien werd zij zoo zeer door hare gedachten bezig ge houden dat zij geene moeite deed om een gesprek aan te knoopen. Zij leunde zich op de rijtuigbank ach terover, verheugd dat zij zich niet verder vermoeide of dat zij gevaar liep nogmaals af te dwalen. Zij had den tijd en door het helder licht der rijtuiglantaarns ook de gelegen heid genoeg om haren gids oplettend gade te slaan en daarbij vroeg zij zich al hoe het toch kwam, dat zij hem den vori- gen Zondag niet in de kerk had gezien. Het was een man met een kalm, open hartig gelaat en heldere, eerlijke oogen, zijn leeftijd kon zij niet met zekerheid bepalen, want terwijl in zijn blik nog het vuur der jeugd straalde, vertoonden zich in zijn ravenzwart haar reeds zilverdra den aan de slapen. Zijn breed hoogge welfd voorhoofd, de vriendelijke, inne mende glimlach, die nu en dan vluchtig over zijn gelaat streek, de zachte uitdruk king van al zijne trekken, boezemde Beatrix vertrouwen in. Hij maakte op haar den indruk van eenen man, die veel ondervonden en ook veel geleden had, maar aan alle stormen moedig het hoofd had gebodj^i. Hebben over die kerkvergadering vele geschiedschrijvers gehandeld Wij zouden heel gelukkig zijn daarover wat wetenschappelijks te lezen. Wij zul len het hopen maar wij zullen in onze hoop teleurgesteld worden. Dendergalm zal niet antwoorden, evenmin als hij antwoorden zal op onze vragen nopens het behoorlijk pensioen. Niet dat hij zoo eerlijk en nederig is als wij zooeven zegden. Oh neen Hij weet dat hij de waarheid radbraakt en zal dat spel volhouden. Hij is van de school waarin geleerd wordt dat het einde de middelen wettigt, dat er van liegen en stout liegen altijd iets van overblijft. Hij is ook zoo geleerd niet, als wij het spottend veronderstelden. Hij heeft dat zaagsken der vrouwenziel ergens in een boeksken van 10 centiemen gelezen. En vermits daarin de geschiedkundige oor konden niet gegeven worden, zal hij ze ook niet aanhalen kunnen. Hij zal mis schien de groote bron van Dcmblon raad plegen, de Larousse in 17 lijvige banden. Dat kan. Maar hij zal nooit zijne uit drukking historisch bewezen goed maken kunnen. Welke droevige mentaliteit er toch heerscht bij de geuzen. Droeve man, bij wien de waarheid niet meer telt Het Bestuur van het Stedelijk Hulp fonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor de maand April igo5, vastgesteld is op vijftig per honderd (5o p. Daar het Bestuur beschikbare mid delen bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werkeloosheid insgelijks uit betaald worden. (Reglement van inwen dige en dienstorde, art. 43 tot 53.) De gehoorzaamheid is, volgens den H. Thomas, de eerste der zedelijke deugden, omdat men door de gehoor zaamheid het grootste der menschelijke goederen, den eigen wil, aan God opoffert. De gehoorzaamheid moet redelijk zijn, moet zich bewegen op haar eigen ge bied. Zoo schrijft M. Daens in zijne gazet- en 't is waar. Dus, zal het besluit zijn moet priester Daens gehoorzamen aan zijnen Bisschop Dat is natuurlijk redelijk Neen, neen, gij zijt er niet. M' Daens zou Daens niet meer zijn, moest hij zoo natuurlijk besluiten. Hij springt liever op zijnen dada, zijn gewoon thema zijne algemeenc waarheid dus is de catholiek vrij in politieke zaken en moet niet ge hoorzamen 1! buiten godsdienstig gebied. Knoopt dat aaneen, als ge kuntI Dat is de zaak niet, man, en 't is be- Nadat het stilzwijgen in den tentwagen zoo geruimen tijd geduurd had, brak de stuurman het stilzwijgen eensklaps af door te zeggen Zoo ik mij niet bedrieg, heb ik het genoegen kennis te maken met de nieuwe organiste van Chatterly, is het niet waar: Inderdaad, mijnheer, die ben ik, antwoordde Beatrix. En denkt gij dat het u te Chatterly op den duur zal bevallen Het bevalt mij er zeer goed de menschen zijn allen even vriendelijk en voorkomend jegens mij en Elm-cottage is een allerliefst hui-je. Het moet er 's zomers zeer schoon zijn. Mevr. Cart heeft zich veel moeite gegeven om het behaaglijk voor u in te richten. Woont gij ook te Chatterly vroeg Beatrix. Ik geloof niet, dat ik u Zondag in de kerk heb gezien. Neen, ik was Zondag op reis. Ik woon dan ook slechts voor een paar maanden te Chatterly, maar ik denk wel, dat ik mij daar. of althans in den omtrek, voor goed zal vestigen. Ik heb nu voor een half jaar Copslei gehuurd. Beatrix kon slechts met moeite eenen kreet onderdrukken en March want hij was het wezenlijk kon bij het licht der lantaarns zien, dat zij doodsbleek werd. ginnen met den H. Thomas, en eindigen met rimram. Wij willen duidelijk zijn. De g ehoor zaamheid is dezelfde niet voor alle men schen. Zoo is zij verschillend voor het kind jegens zijne ouders, voor den knecht jegens zijnen baas,voor den soldaat jegens zijne officieren, voor den kloosterling jegens den Abt van 't klooster, voor den priester jegens zijnen Bisschop, enz. Eenige voorbeelden i° Het kind moet aan zijne ouders, aan anderen niet, gehoorzamen in AL LES, als het geen kwaad is en tegen God niet strijdt. Hoort eens een kind, baaske Van de Wiele b. v., zou aan zijnen PA. die hem eene commissie oplegt zeggen PA, ik zal eerst zien of 't bevel redelijk is Wat zal de vader zeggen ik zal u gaan leeren met uw redelijk Eerst ge hoorzamen, of 't zal kermis zijn 2 De soldaat moet in zijnen dienst aan zijne officieren, aan anderen niet, gehoor zalen in ALLES, bijzonder vóór den vijand, of anders is 't straf Ja, maar, zou de soldaat kunnen op werpen, ik versta niet waarom dit bevel.... Eerst zien of het redelijk is. Tata ta, zal 'tantwoord zijn, niet te rateketataten, of 't cachot in De tucht is alles in 't leger. 3° De kloosterling moet aan zijnen Abt, aan anderen niet, volkomen gehoor zamen, in ALLES hij heeft dat vrij beloofd, en bijgevolg heeft hij niets op te werpen. De overste gebiedtVertrek op staan den voet naar dit of dat klooster ga wandelen blijf t'huis. Er valt niet te vragen of het wel rede lijk is, of anders, als de kloosterlingen niet willen gehoorzamen, doen ze gelijk pater Daens gedaan heeft ze verlaten hun klooster I 4° De priester (en priester Daens zoo wél als de andere priesters, zoolang hij priester wil heeten) moet aan zijne wet tige Overheid, aan zijnen Bisschop, niet aan anderen, gehoorzamen in alle zaken van inwendige tucht en orde in 't bisdom. In zijne wijding belooft de priester ge hoorzaamheid aan zijnen Bisschop. Ik zekere gevallen kan en mag de priester in appel gaan bij den Paus of de de Congregatie van Cardinalen. Bijgevolg als de Bisschop het goed vindt, mag hij aan zijne priesters ver bieden van op reis te gaan, meetingen te geven, enz. Er valt niet te reklameeren, priester Daens is in appel gegaann vóór de Con gregatie «an Cardinalen, en heeft er een broeksken van aangehad 5° De Burgers, wereldlijken, moeten aan de geestelijke Overheid gehoorzamen in kerkelijke zaken of in zaken die betrek hebben met den Godsdienst in andere zaken doen ze wel te luisteren naar de stem van hunne Overheid, om 't vierde gebod te onderhouden doen ze het niet, Wat deert u, Mej. Charles, vroeg hij bezorgd. Niets, antwoordde zij met schok- kenden adem, het was dwaas van mij, ik ben wat vermoeid... Ik wil gaarne gelooven, dat gij ver moeid zijt, zegde bij op luchthartigen toon. Gij moogt uwe wandelingen niet meer zoo ver uitstrekken, zoolang gij niet beter bekend zijt met de omstreken van Chatterly. Een vrseselijke twijfel was in het hart van het meisje ontstaan. Was hij de man, dien zy zocht Dat hij zich hier bevond, terwijl zij een telegram, dat waarschijnlijk van den valschen Jaak Ford kwam, uit Parijs ont vangen had, zou het tegendeel kunnen bewijzen, maar misschien had hij een medeplichtige. Wat het meest tegen den argwaan van Beatrix sprak, was het gelaat van den man. Zijne donkere oogen tuurden zoo openhartig in de hare, zijn glimlach was zoo vriendelijk en oprecht, zij kon niet gelooven, dat iemand, die er zoo trouw hartig uitzag, hare zuster Nora op zulk eêne verraderlijke wijze om het leven zou gebracht hebben. Toch viel het haar moeilijk, hare ver denking op te geven, terug te keeren van het spoor, dat zij meende gevonden te hebben. zij kunnen niet gestraft worden gelijk priester Daen% natuurlijk. Is het klaar genoegPVersiaat ge waarom priestter Daens in priesterklcêren niet ten offer mag gaan, 't geen de slechte wereld lijke vermag De gehoorzaamheid is nog altijd de eerste der zedelijke deugden. X. Vergadering van Dinsdag 21 Maart 1905. Vraag door de heeren Woeste en de Bethune, over het tijdstip waarop de ontworpen werken ter statiën Baardegem en Zandbergen verricht zullen worden. ANTWOORD. Den 23™ November werd de buitendienst belast met onder handelingen voor het aankoopen van de noodige gronden voor de statie Zandber gen van de twaalf stukken is thans nog geen enkel aangekocht de zaak zal haren geregelden loop volgen. Over de halte te Baardegem is Ie be slissing in beginsel nog te onlangs geno men om er gevolg tc kunnen aan geven dat werk zal worden verricht na het in richten der balies, waartoe vroeger werd besloten. van eenen Bond van Oud-leerlingen uit Sint-Martinusgesticht. Zondag 19 Maart, had eene vergadering in St-Martinusgesticht plaats van eenige oud-leerlingen der stad en omliggende dorpen tot het stichten van eenen Bond. Er werd eene voorloopige Commissie aangesteld onder het Voorzitterschap van den heer Baron Louis de Bethnne. Eene algemeene vergadering zal korte lings aangekondigd worden. Er werd in prienciep besloten bet vijf-en twintigjarig bestaan van het ge slicht met luister te vieren. Wegen. Onze Volksvertegen woordiger Mr de Bethune komt aan de gemeenten Velsique, en Moerbeke (Gee- raerdsbergen) te laten weten dat zij nog van dees jaar het kosteloos vervoer voor de verbeteringen hunner landbouwwegen zullen bekomen. STAD AALST. De jgroote Prijttksunp voor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Dezen morgen nog had zij gemeend, zoo zeker van het slagen harer onderne ming te zijn, enthans... De man, die het leven zoo goed langs de schaduwzij .le had leeren kennen, die zooveel bitter leed verdragen had, hield zich overtuigd.dat niet alleen vermoeienis de oorzaak kon geweest zijn, dat het meisje zoo plotseling verbleekt was. Toch deed hij haar geene verdere vra gen, hij trachtte integendeel haar tot kalmte te brengen, door over alledaag- sche onderwerpen met haar te spreken. Gij en ik moesten goede vrienden worden, Mej. Charles, zegde hij op vroo- lijken toon, daar wij beiden zooveel jaren buiten Engeland hebben doorgebracht. Ik was nog een zeer jong mensch, toen ik mijn vaderland verliet, en in Augustus laatstleden ben ik het eerst teruggekeerd. Zijt gij in Northshire geboren, M. Marsch Neen, ik was er vroeger zelfs nooit geweest. Ik kwam te Londen toevallig in aanraking met M. Hurst en van hem ver nam ik dat bij zijn huis Copslei gaarne voor eenen korten tijd wilde verhuren. Ik huurde het van lam, in afwachting dat ik eene villa of een klein landgoed kan koopen, waar ik mij dan voorgoed zal vestigen. Op 1 September kwam ik hier. Dus woo ;l gij slechts sedert drie maanden te Chatterly. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1