Ditjes en datjes. Mijlbeke.-^igt'dtt Zondagrust. Allerhande nieuws. Eerste Communie. Merklprijzen Openbaar onderwijs. Onze drie kleurige tegenstrevers beweren gedurig dat de toestand van 't openbaar onderwijs slechter is onder een catholiek (ofte dom persministerie, lijk ze zeggen) dan onder eene liberale heerschappij.... De statistiek van den vooruitgang van 't onderwijs in Oost-Vlaanderen bewijst klaar en duidelijk het tegenovergestelde.. En inderdaad, in 1870 was het getal onge letterde milicianen 25 ten honderd, in 1890 nog 20 ten honderd en in 1904 nog slechts 15 ten honderd. Niet waar, de catholieken sijn dom pers maar 't is alleenlijk volgens de liberalen, roode en groene socialisten. Groene Pie beweert dat wij de eer benijden welke hem in de Volks kamer te beurt valt... Hem de eer be nijden die hem wordt aangedaan Die eer, man, is bitter weinig benij denswaardig... Wordt de zeeveraar dan toch niet ge waar dat men hem de eer der zotten aandoet v Beroepsvrijwilligers. \uf Het Verbrekingshof komt te be- slissen dat de beroepsvrijwilliger, in dienst getreden voor den ouderdom van 18 jaar, niettemin aan zijne familie eene voorloopige vrij stelling verzekertzijn broeder die in 't lot valt moet voorloopig vrijgesteld worden. Football. Coupe Fisch Morgen Zondag 26 Maart om 2 uren 's namiddags Match. Rancing club (Brussel) Aalst Football club. Plein der maatschappij Kerrebroeck (Meule- schettestraat.) De coupe is tentoonge steld Au Comte de Flandre Statie plein. DAT JAN PIK van bestuurlijke zaken zooveel verstand heeft als de os om eiers te pellen dat weten wij sedert lang, maar dat hij toch zoo dom is, neen dat wisten wij niet. Jan gewaagt van een brief des heeren Gouverneurs onzer Pro vincie waarbij deze hooge Ambtenaar aan de Gemeentebesturen kond maakt, dat de heer Minister van Onderwijs,zich, tot zijn groot spijt, gedwongen ziet, de uitbetaling van het saldo der regelma tige schooltoelagen over het dienstjaar 1904 te verdagen tot wanneer de wet geving de bijvoeglijke credieten en de noodige overdrachten over dit begroo- tingsjaar zal gestemd hebben. En Jan besluit hieruit dat de Minister geen geld heeft dat er krot in de kas is... Men moet bermhertig bekrompen zijn in bestuurzaken om uit den brief des heeren Gouverneurs dit besluitsel af te leiden. Ja, bij moet er dommer als dom zijn om niet te begrijpen wat hij zelf heeft overgeschreven, namelijk, dat er slechts ontoereikendheid is van crediet, 't is te zeggen, dat de catholieken, die vijanden van 't onderwijs, die dom pers, meer voor 't openbaar onderwijs hebben uitgegeven dan er in 't budjet voor bestemd was, en dat het tekort voor 1904 moet aangevuld worden door toegevoeglijke credieten of overdrachten. Dat de liberale contr&leurs voor dit fac tum van Jan Kip vol verwondering staan is allicht begrijpelijk. Pares cum paribus facilime congrbcantur Vogels van eender veeren, vliegen samen geern, doch wij, wij hebben medelijden met de suk- keleers die Jan als een held aanschou wen 1 y Van vogels. Een paar zwaluwen vindt per dag 6400 insecten voor zijne jongen. Voor eigen voeding heeft het 600 vliegen per dag noodig. Eene zwaluwfamilie ge bruikt dus 7000 insecten per dag V6or het nest gebouwd is, hebben de zwaluwen reeds ongeveer 3o,ooo insecten opgepeu zeld. Laat de zwaluwen dus leven. Catholieke menschen, gij zendt uwe kinders naar de leering voor hunne eerste communie, weet ge wat ze daar lee- ren volgens de liberalen De kustbode een maconniek orgaantje van Oostende zegt het u in zijn nr van 5 Maart 11. On gerijmdheden. De Catholieke geloofs punten zijn ongerijmdheden, zegt die Oostendsche geus... Oneen, de liberalen zijn tegen den Godsdienst niet 1 4 4 De roodjes hielden hier te Aalst, zondag U. congres der fabriekers. Ver scheidene redenaars predikten de werksta king aan vooral van de textielbewerkers. Onzes dunkens is de werkstaking het bes te middel niet om tot loonsverhooging te geraken. Vooruit van Gent bestatigt dat alles te Aalst goed marcheert, maar er is toch een vlek de meetings en voor drachten worden slecht bijgewoond.. Wat bewijst dat Wel dat bewijst dat de Aalstersche werklieden de oogen hebben geopend en begrijpen hoe de roode fop- perswinkel ineenzit en hoe zekere Lee- perikken er weten bij te leven lijk vischjes in 't water... HOP. Een tentoonstelling zal op 1 October aanst. te Luik geopend worden. Voor de Aalstersche hop zijn er drij verschillige kampstrijden i° de groe ne belle 20 de witte rank3° de Carnau. Er zijn diplomas, gulden enz. eermetalen en geldprijzen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Eerw. Heer Van der Scheuren en den heer Reyniers, Le den der commissie, te Aalst. Wetsvooralel. Groene Pie kondigde aan zondag II., in Het Land van Ablst, dat de familie Daens een hoogst belangrijk wetsontwerp ging aan bieden. Nu <1 De Werkman van gister vrij dag, brengt ons den tekst meê Ebnigb artikel De wet van 10 Mei a 1900, waarbij eene jaarlijksche toelage a van 65 fr. wordt verleend aan eiken a werkman of oud werkman, die Belg is, a eene verblijfplaats in Belgié heeft, den a leeftijd van 65 jaar heeft bereikt en in a nood verkeert is toegepast tot eiken ge- a ringen burger, kleinen landbouwer, of a nijverheids- en handelsbediende die de a zelfde voorwaarden vervult. De helden van de gToene wereld stam pen eenvoudig eene opene deur in. Men telt se bij duizenden de geringe burgers, kleine landbouwers en bedienden welke de toelage van 65 franks genieten... Ridi cuius mus, de groene berg van chipka heeft ons een belachelijk muisje gebaard En dat zetelt ook ter Volkskamer. Gemeente Moorsel. Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia. LUISTERRIJKE VERTOONINGEN op Maandag 24 en Zondag 30 April 1905 om 4 uren stipt namiddag, in de zaal der Meisjesschool, OPVOERING Robrecht Van Eine, geschiedkundig drama in vier bedrijven. ij/*. MUSICA. De bovenzaal a" |l van het Stadhuis werd deze _..Uweek druk bezocht. Twee luisterrijke avondfeesten Ge heel de Stad was op het lief dadigheidsconcert. Iedereen immers weet, dat, wanneer Mr Loockx iets opvoert, het alleszins vol maakt wezen moet. Daar hebben wij muziek gehoord I Stemmen van engelen en van donders, van betooverende jacht hoornen. En het klavierspel 1 Is het mogelijk zoo iets met tien vingers te doen, hoorden wij zeggen. Mijnheer Loockx verdient waarlijk den naam artist, en de Stad Aalst mag zich gelukkig achten eenen zoo talentvollen man onder hare inwoners te tellen, fluisterde een ander. Dat was niet meer spelen, maar tooveren Zelf kunstgewrochten voor den dag brengen, dat kon hij ook. Hij heeft het eens te meer bewezen op -Ie prijsuitrei king der Stedelijke Muziekschool. Zijne kantate Kom, lieve Lente, is een meesterstuk. Ziehier desaangaande de woorden van Mr Tinei, bij zijn laatste bezoek aan de school Ik bied u, Leeraar, mijne ge- lukwenschen dat is wel dat is fijn dat is puik aaneengewrocht nog eens mijne hartelijke gelukwenschen Die woorden zeggen meer dan alle lofredenen. Wij weten dat Mr Loockx een werker is en het spreekwoord zegt Vlijt velt nijd. Hier mogen wij nochtans die leuze eenigszins veranderen en zeggen Vlijt en talent vellen nijd. X. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een Werktuigkundige een halve gast kleermaker een werkvrouw een leer meisje kleermaakster a goede schrijn werkers 5 goede stiksters, Vragen werk Twee bedienden-magazijniers twee smeders, halve gasten een voerman 1 hoveniersgast een jongman van 25 jaar voor kleinen bediende of allerhande werk; fabriekwerkers daglooners. kosten door 't bouwen van scholen en 't oprichten van eene jongenspatronagie veroorzaakt, te kunnen voorzien, is de E. Heer Pastoor der nieuwe parochie verplicht eene Tombola in te richten. De prijs van het lot is slechts 5o centiemen. De eerste prijs zal eene waarde hebben van minsten honderd franken. Verdere inlichtingen zullen later gegeven worden, Wij verhopen dat de loten overal eer gunstig onthaal zullen genieten 't geldt immers een dringend goed werk. Naar wij vernemen zijn reeds verscheidene schoone prijzen toegezegd. Nieuwjaarglften aan Z. H. den Paus. Opbrengst vorige lijste* fr. 510,00 A. C. Aalst. 3,oo Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. de Bisschop heeft sur veillant benoemd te Eecloo, den heer Himschool, diaken in het Seminarie. Kerkerlijk nieuws. Wij vernemen dat er met den aan staanden Paaschtijd eene groote zending zal plaats hebben in de drij parochie kerken van Aalst. De Sermoenen zullen gepredikt worden door Paters Redemp toristen uit Brussel, Antwerpen en Luik. t Sterfgeval. lijkheid, schielijk overleden, den hetr Adolf-Edmond RENNEBOOG, Rijks veearts en Bestierder van ons stedelijk Slachthuis. Lijkdienst, Maandag 27 Maart igo5, om 9 en half uren, ter kerk van O. L. Vrouw Bijstand, Mijlbeek. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker Zondag 26 Maart 1905 M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. AELST. Creemboter. Markt van Zaterdag a5 Maart 1905. 180 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,io tot 0,00 per k I. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 345 klonten boter ter markt gebrach} wegende ts samen 3750 kilogr. Schoone en groote keus van prenten, gedenkenis voor Eerste Communie te be ginnen van 5 fr. het honderd, boekdruk begrepen, ten bureele van Den Dender - bode, Korte Zoutstraat, 3i, Aalst. TE BEKOMEN ten bureele van De Denderbode, Korte Zoutstraat, 3i, Novene en Gebeden met Litanie van den H. Gerardus Majella aan fr. 0,10, franco fr. 0,15. Aan ons nummer 3727 be hoort het mengelwerk Iwein van Aelst, als bijvoegsel. Kleine Burgerij. Maandag 27 Maart aanst. ten lokale Cath. Burgers- krintr. Voordracht door M. Vercruyssen, van Gent. Onderwerp De burgerij van heden en de burgerij van morgen. 1 Deze Voordracht zal voorafgegaan en gevolgd zijn door muzikale uitvoeringen. Het eerste bewijs. Het oude spreekwoord leert ons De ver wijdering brengt bekoorlijkheid bij aan de voorwerpen, maar het is alzoo niet voor hetgene wij bewijzen willen. Dan, integendeel, en zooals het hier het geval is, hoe dichter de zaak is, hoe gemakke lijker het ons valt er de waarheid van te kennen 't is daarom, dat de bevestigin gen van menschen van Aalst voor veel in Aalst tellen. M* Marie Callebaut, 111, Zoutstraat- poort, te Aalst, zegt ons Ziehier nu reeds acht maanden lang, dat ik in de nieren aangedaan was de pijnen be letten mij 's nachts te slapen ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeider op dan bij 't slapen gaan aanhoudend had ik bedwelmingen niet tegenstaande de voorschrevene middelen, welke ik altijd nauwkeurig volgens de voorschriften innam, bleef mijn toestand zooals voorheen alsdan werd ik door eene vriendin aangeraad de a Foster Pillen voor de Nieren te nemen, welke ik bij M. De Valckeneer, Apotheker te Aalst, haalde. Ik volgde teenemaal de aanwijzingen van het bericht en drij dagen later voelde ik mij reeds beter eene week verpleging bij middel van die onwaar deerbare pillen was voldoende om mij van mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoedigen als onverwachten uitslag, is het met genoegen dat ik zulk een weldoenend middel wil aanbevelen aan al die aan de nieren lijden, zooals ik zelf geleden heb. Ik verklaar het boven staande waar en machtig U het kenbaar te maken. Het gevaar begint wanneer gij pijn in den rug hebt. Dit is het eerste en zekerste teeken van nierziekte, t Foster Pillen genezen de pijn in den rug, daar zij de nieren, die zich daar onder bevinden genezen, want het zijn in werkt lijkheid de nieren, die ziek zijn en niet de rug. Verzekert u dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren geve, van de zelfde soort als die welke M* Callebaut gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor Belgié. 8t.-Lievens Hautem. De heer Minister Liebaert komt aan onzen Volksvertegenwoordiger, M. Bnde Bethu- ne te laten weten dat een postkantoor te St Lievens-Haufem zal geopend worden op Dijnsdag 18 April aanst. Leontine Callebaut, 3o jaar oud, geboortig van Steenhuize-Wijnhuize, was van haren man gescheiden »n had 5 jaar samengewoond met Henri Van den Eynde, van Hemixem, in dc straat Sous le Bois, te Hautmont. Over 14 dagen waren zij in ruzie ge raakt en Van den Eynde was vertrokken. Zekere Bernard Gobert had zijn logist overgenomen. Zaterdag morgend kwam Van den Eynde bij Leontine en vroeg om weer te mogen komen. Zij weigerde Van den Eynde bracht haar twee messteken toe. Zij viel en de moordenaar sneed haar letterlijk het hoofd af. Hij is aangehouden. STIKSTOF UIT DE LUCHT. Het is eene welgekende zaak, dat bij onweders, ten gevolge der electrische werking der lucht, stikstof in den vorm van salpeterzuur wordt voortgebracht die indien men ze kon vasthouden en op zamelen, voor den akker van groot voor deel zou zijn. Maar toe dus ver is dat niet gelukt, en de nijverheid zal nog menige vordering moeten maken in nieuwe ontdekkingen en practische toepassingen der daaruit voortvloeiende regelen, alyorens zij den landbouwer deze nieuwe bron van stik stof op aanneembaar voordeelige wijze zal kunnen ontsluiten. Daarom is het dan ook een groot jeluk, dat de landbouwers daarop niet lehoeven te wachten, maar zich inmid dels aan de echte Peru-Guano kunnen houden, die regelmatig in groote hoeveel heden en in uitnemende kwaliteit wordt aangevoerd en welker op nieuw belang rijk toenemend gebruik het beste bewijs leveit voor de bevrediging, die de aan wending daarvan in steeds wijder kringen verschaft. Men heeft uit den Dender tusschen Ninove en Pamel het lijk opgevischt van den genaamden Roggeman, 60 jaar oud van Schepdael. Het tweejarig kind van den postbo de Beeckman, te Okegem, is donderdag in den mestpoel gesukkeld en verdronken. De ouders zijn ontroostbaar. Eene bende jongeljeden te Rudder- voordc voorbij de hofstede van pachter Serruys gaande, plaagde den waakhond. De landbouwer maande hen aan, hun nen weg voort te zetten maar de jonge lieden begonnen hem nu uit te schelden. Serruys gaf daarop een meisje, dat tus schen de plagers was, een kaakslag, waarop zekere Craeynest vooruit sprong en hem een messteek toebracht. Nu vloog gansch de bende op Serruys aan. Daze vluchtte naar binnen, greep een geweer en schoot in de bende. Twee jongens van de bende en een voorbijganger werden getroffen, doch de wonden zijn niet gevaarlijk. Serruys is in vrijheid gelaten. Men bereidt zich te Ressegem tot het luisterrijk inhalen van het Vaandel, geschonken door Zijne Majesteit den Koning aan de Oude Wapenbroeders - der gemeente op 14 Mei aanstaande. Het getallig en schoon muziek der Kleine Soldaatjes van Aalst, de harmonie van Herzele en de Livinisten van Sint- Lievens Hautem zullen aan den stoet der menigvuldige maatschappijen van oude wapenbroeders deelnemen. Een concert zal volgen. Een liberaal-socialistisch provincie raadslid van St-Joost ten Noode, hevig besnijder, natuurlijk, van de regeerings- politiek, heeft zijn ontslag gegeven, naar de Patriots meldt, omdat hij een winst gevend staatsambt te Verviers heeft ge kregen. M. Gustaaf Schildknecht, rechter bij de handelsrechtbank, schatbewaarder van het beschermingscomiteit der werk manswoningen,stichter der St.-Nikolaas- weezenschool, die, ofschoon nog maar ongeveer 1 1/2 jaar bestaande, reeds 200 beschermelingen telt, en medewerker van verschillige andere economische instel lingen van Brussel, is door Z. H. den Paus tot ridder der orde vanSt-Gregorius de Groote benoemd. Elkeen wer.scht den nieuwen ridder van harte geluk met die benoeming. Men spreekt alweer overSipido, die te Brussel een revolverschot loste op koning Eduard,destijds prins van Wallis. Een der opstellers van Petit Journal heeft vader Sipido geïntervieuwd. Deze zegde hem dat hij vruchteloos overal had aangeklopt om genade voor zijn zoon, die te Gent is opgesloten en nog negen maanden in het tuchtstrafhuis moet ver blijven. Hij heeft driemaal geschreven aan den koning van Engeland. Men heeft hem geantwoord dat Engeland zich niet met de zaken van een ander land kon be moeien. De dagbladschrijver besluit dat de koning der Belgen zich grootelijks vereeren door ter gelegenheid van den 75* verjaardag der Belgische 1 onafhan kelijkheid Sipido te begenadigen hem aan zijne familie terug te schenken. Een ander blad van Brussel zegt dat de jongen zich zeer goed in de gevangenis gedraagt, muziek leert en na zijn straftijd aan een conservatorium zijne studies zal voortzetten. Het college van burgemeester en schepenen van Gent brengt ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad een regle ment gestemd heeft, waardoor het gebruik der zuigflesschen met lange buis, voor het voeden van pasgeboren kinderen verboden. Alle inbruik op deze bepaling zal met policiestraffen getroffen worden. Woensdag heeft men in de Neer- schelde. tusschen de sluizen van den watermolen/t Pas en de Heirnis, te Gent een bruinvisch gevangen. Eene eerste steek in den buik deed hem onderduikelen en honderd meters verder terug bovenkomen dan kreeg hij eene steek in den rug, duikelde nog eens verscheen wat verder stervend aan de oppervlakte. Zijn kreng is uit het water gehaald.Hij was ongeveer anderhalven meter lang. Het dier is een wonder, het vel is zwart, het heeft een gebijt gelijk van een varken, en zijn staart is 85 centimeters breed en zoo hard als ijzer. Donderdag avond rond5 ure viel een 4jarig knaapje,het zoontje Baert indeDijle nabij den watermolen, te Mechelen. Een arbeider, aan de dijkwerken werkzaam, sprong gansch gekleed in het water en zwom den kleinen drenkeling achterna, die op het punt was te verdrinken. De moedige man kon er in gelukken, 't kind aan wal te brengen. Het werd in het bureel der fabriek Ardouillé gebracht, waar het de beste verzorgingen ontving en tot het leven werd teruggebracht, Eene schrikkelijke gebeurtenis is Donderdag middag voorgevallen te Loke ren. Een landbouwer van den Kauter had eene lichte woordenwisseling met zijnen knecht, hij nam een stuk hout en bracht er hem, zonder erge bedoelingen, eenen slag mee toe in den nek. De knecht Van Poucke genaamd, stortte ten gronde, zon der nog teeken van leven te geven. Ge neeskundige en geestelijke hulp werden seffens geroepen maar alle hulp bleek onnoodig de ongelukkige knecht was op den slag dood gebleven. De onvrijwil lige moordenaar heeft zich onmiddelijk in handen der gendarmerie gegeven, Men melt uit Leuven dat eene brug, die den buurtspoorweg Mechelen-Leuven te Haecht in aanbouw heeft, Donderdag ingestort, is, drie menschen meéslee- pede. Men heeft hen gekwest, twee zelfs doo- delijk, onder het gebroken materiaal uitgehaald en in het statiegebouw ver zorgd. Het parket van Leuven doet een onder zoek. Woensdag in den loop van den namiddag reed een verhuiswagen in de Statiestraat te Leuven tegen een ijzeren lantaarnpaal Deze brak tegen den grond af. Ongelukkiglijk was er juist een werk man bezig de ruiten der lantaarn op te poetsen. Hij werd ten gronde geslingerd en bekwam zeer erge wonden aan het hoofd hij werd naar het gasthuis ge voerd waar zijnen toestand vrees inboe zemt. Vooruit op zijn zeeldraaiers. Wij vernemen dat Richard Van Petegem, bakker in de socialistische bakkerij De Toekomst te Eecloo, bij gebrek aan bezigheid, er is moeten trekken. Daar het blad Vooruit geen aftrok meer had, is de verkoop opgeschorst, en de gewezen ven ter van Vooruit, die nooit geen bakkers oven gezien heeft, is in de plaats van R. V. P. aangesteld. De roodjes zijn dus voor goed aan top pen te Eecloo. Te Oostende heeft Donderdag avond, tusschen gendarmen en aardewerkers, ge bezigd aan de havenwerken, die den arbeid hadden gestaakt etne botsing plaats gehad. Een der werkstakers is doodelijk ge kwetst. Hij is naar het gasthuis gedragen. Het parket van Brugge is ter plaats geweest. Belangrijk bericht. M. De Pratere, Apotheker-scheikundige te Oostende, verzoekt ons de geabonneerden te verwittigen dat hij geene andere reme die vervaardigt tegen den hoest en tegen de borst en keelziekten dan de Borstsiroop De Pratere van kleurlooze teer. Weigert dus andere soortgelijke produkten ver wekt door den grooten bijval van den Siroop De Pratere hij alleen geneest altijd zonder gevaar den hevigsten hoest. In de rue Derrières les-Pottiers, te Luik, woont vrouw N., die van haren echtgenoot gesel leiden leeft. Woensdag avond kwam haar echtge noot op deur harer kamer kloppen. De vrouw wilde niet openen. De man poogde alsdan de deur in te stooten en uit vrees sprong de vrouw met hare twee kinderen door het venster. De jonskens vielen op het platform en waren bijna niet gekwetst, maar de vrouw was op de koersteenen gevallen en moest bij hoogdringendheid naar het gasthuis gevoerd worden. De echtgenoot werd aangehouden. Dc verbetering is nog niet volledig tusschen onze mijnwerkersbevolking. De kalmte is maar oppervlakkig en, al moet men voor het oogenblik niet voor eene algemeene werkstaking vreezen, toch mag men zich links en rechts aan gedeeltelijke verstoringan in den regelmatigen gang van zaken verwachten. Donderdag hebben 40c mijnwerkers en 100 man van de brikettenfabriek te Dam- prémy den arbeid verlaten. Zij vragen de doorzending van eenen der werklieden, die te veel werk verricht en van de anderen, die aan de vorige staking geen deel hebben ge nomen. De gendarmerie doet een onderzoek om de leiders te doen kennen en hen te doen vervolgen. Te Forchies-la-Marche zijn de gees ten zeer opgewonden, daar het bestuur besloten heeft de mijn te sluiten indien de werklieden zich niet behoorlijk willen gedragen en niet opzettelijk weinig pro ductie voortbrengen. De moedwillige en oproerige hou ding der mijnwerkers die, ofschoon naar het w» rk teruggekeerd, toch nog den kop dwars zetten, brengt nieuwe incidenten teweeg I Te Courcelles begonnen 450 man in de kleerzaal en de lampenzaal te zingen en te manifesteeren zoodanig dat zij zich 40 minuten te laat aan den op- haalbak vertoonden. Do hoofdporion, oordeelende dat er in die omstandigheden niet veel zou gewerkt worden, liet hen niet meer in de mijn afdalen en zegde dat degenen, die daags nadien op tijd zouden komen, terug aangenomen zouden wor den. De werklieden worden hoe langer hoe moedwilliger, zoodat de gendarmerie ter hulp moest worden geroepen. Dertien dwarsdrijvers werden aangehouden. Het doel der werklieden is, de kolenopbrengst tot op de twee derden van 't geen zij vroeger was, te verminderen. Onder de aangehouden woelmakers der koolmijn van Courcelles is de genaamde Lombart, socialistisch provinciaal raads lid, welke door de gendarmen werd inge pakt voor verzet en beleediging aan de openbare macht en de werklieden die niet wilden staken. Een veekoopman van Forrières, Temy Gougnon geheeten, was Zondag morgend op den ijzerenweg vermorzeld gevonden. Volgens een gerucht zou M. Gougnon bestolen zijn geworden en op den ijzerenweg geworpen. Na een onder zoek heeft het parket goede gronden om te gelooven datCougnon aangevallen zou zijn geworden en op deze wijze om het leven zijn gebracht. Een ieverig onder zoek is ingesteld. Cougnon was met 35 stuks vee naar de markt van Ciney geweest en op het lijk vond men geen geld. Dit sterkt de ver moedens van misdaad. Verder besprak M. Descbanel de kwes tie der vereenigingen voor den eeredienst en hare aaneensluiting. Hij is gunstig aan de oplossing van de commissie, die de nationale vereenigingen voorstaat. De rijke streken moeten de arme departemen ten kunnen ter hulp komen en men moet beletten dat de bedienaars der eerediea- sten afhankelijk worden van cenige paro chianen. Na de burgerlijke macht gewaarschuwd te hebben tegen mogelijke schismas, doet M. Deschanel een oproep, opdat men Frankrijk bevrijde van den godsdienst strijd die het verscheurt, en men voortaan zijne aandacht kunne wijden aan de werken des levens, die zijne macht en zijnen roem uitmaken. Na eene opschorsing der zitting voerde M. Deville, socialist, het woord. Hij poogde te bewijzen dat de Staat geen schadeloosstelling schuldig is aan de geestelijkheid, en het budjet van eere diensten mag afschaffen. Verder doet hij uiischijuen dat kerken en bisdommen aan den Staat, pastorijen aan de gemeente behooren. Het gemeen recht dat M. Deschanel zou willen toepassen op de godsdienstige vereenigingen. neemt hij niet aan. Het recht voor de godsdienstige vereenigingen tot het vormen van een nationalen bond neemt hij aan. Het zal zeer gemakkelijk zijn, denkt hij, overeen te komen met de gemeenteraden, voor 't huren van kerken. De boeren moeten op hun lastenbriefje zien hoeveel zij minder betalen na de afschaffing van het budjet van eeredienst. De scheiding moet gedaan zijn vóór de algemeene kiezingen. Hij verzoekt daarom de Kamer de voorgestelde scheiding te stemmen, want morgen is het misschien te laat. Volgens een gerucht, in de wandelgan gen der Kamer in omloop, zou de socia list Augagneur, maire van Lyon, een amendement hebben neergelegd, bepa lende dat Staat, departementen en ge meenten aan de geestelijke inrichtingen die ze zullen vervangen.de gebouwen van den eeredienst zullen schenken kathe dralen, kerken, tempels, synagogen, enz. Dit zou dus veel breeder zijn dan het voorgestelde artikel in het wetsontwerp. De bespreking is tot eene volgende zitting verdaagd. SOCIËTÉ ANONYME DES USINES Roos, Geerinckx De Naever, A L O S T Frankrijk, Scheiding van Kerk en Staat. Donderdag namiddag heeft de Fran- sche Kamer het debat over de scheiding n Kerk en Staat voortgezet. M. Paul Deschanel beklom de tribuun. Het debat dat heden begint, zegde hij, is het ernstigste dat onze vergaderingen nog hebben aangepakt sedert de revolu tie. Er is kwestie van de vernietiging van het regiem, waaronder vijf eeuwen lang de catholieke Kerk geleefd heeft. Het zou onwaardig zijn van Frankrijk dit groot werk te voltrekken als eene daad van weerwraak. Het ware misdadig het als een oorlog uit te voeren. De scheiding zal eene weldaad zijn voor allen'of een betreurenswaardig avontuur. M. Deschanel deed verder aan de Ka mer de verschillende punten kennen die in het wetsontwerp van de commissie zouden moeten gewijzigd worden. Hij gaf een overzicht van al de schikkingen der wet en handelde breedvoering over de kwestie van den eigendom der gebou wen, welke hem toescheen noodzakelijk te moeten gewijzigd worden. L'assemblèe générale ordinaire aura lieu le 10 Avril igo5 A 14 heures, au siège social, rue de Bruxelles, 34, A A lost, ORDRF DU JOUR i° Approbation du bilan de l'txercice 1904. 2° Nomination statutaire. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht i5 Vrouwelijk idem 7 aa Huwelijken. J. Van de Wiele, steenk. met R. Hen- drickx, tw. R. Schollaert, polisseur, met Th. Bicqué, tw. OVBRLIJDENS. M. Ledegen, z. b. 73 j. Binnenstr. J. Lievens, z. b. 72 j. Leopoldstr. A. Renneboog, m. Van Muylem, veearts. 57 j. Moorselb. E. Van Cauter, wed' Paerewyck, z. b. 80 j. Leopoldstr. 2 kinderen onder de 7 jaren. AVICI Mr CALLEBAUT.Pharmacien' 4 Alost, informe na clientèle qu'il eet dèsormuis dépogitaire deg BOU1.ETTES DENTAIItES de Fourgeaud une geulo guérit iufaillible- ment, en une seconde et sans retour la plug violente RAGE DE DENTS. En ven te dans toutes lea bounea pharma cies. i fr. 60 le flacon. Zaterdag 25 Maart 1905. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 6,00 a 7,00 Boter per 3 kil. 7,92 a 8,64 Eiers de 25 1,80 a 1,90 Viggenen,per koppel 60,00 a 70,00 Vlas. de 3 kil. 0,00 a 0,00 Ajuin de 100 kil.volgk.w, 35,00 a 00,00 Hopmarkt. Aalsterhop 1904 beschikbaar fr. i35,oo a i37,5o de 5o kil. POPERINGHER Stadhop 1904, be schikbaar, fr. 120,00 a 122,5o de 5o kil. Maikt vast GENT 24 Maart Tarwe, per 100 kilos fr. 17,00 a 00,00 Rogge Haver Garst Boter per kilo Eiers per 26 ANTWERPEN, 19,00 a 00,00 18,00 a 00,00 18,00 a 00,00 2,70 a 2,97 1,80 a 1,89 24 Maart Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100 kil. fr. 17,5o a 00,00 Rogge 14,00 a 14,25 Wintergerst 00,00 a 00,00 Zomergarst 19,00 a 19,25 Haver 17,75 a 00,00 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeên 22,25 a 00,00 De kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 0,00 a o,oo. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. 1,45 a i,5o. De aardappels per zak 8,5o tot 9,00 fr. De eieren betaalde men per 25 stuks fr. a.oo a 2,25.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2