Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Donderdag 50 Maart 100,1 5 centiemen per nummer. ,10ste Jaar 5728 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Er over nadenken HET GEHEIM Behoorlijk pensioen. Verderfelijke invloed van slechte lezingen. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. BUU1M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen o;. 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v0a dit blad. AALST. 29 MAART igo5 (VERVOLG). Wij hebben reeds gezien dat het Z. A. S. geen natuuriijk recht is, maar een recht door het positief recht geschapen. Wij vinden redelijk en van goede poli tiek dat iedereen stemmen mag. maar dat ieder moet evenveel tellen, dat schijnt ons niet heel juist. Men stemt als burger en in onze sa menleving zijn alle burgers niet gelijk. I)e stem van een geleerd man is van gtoo- tere beteekenis dan die van een onwe tende. Bij gevolg moet zij in den uitslag zwaarder wegen. Om dit te begrijpen is een greintje gezond verstand voldoende. Slechts degene die ongezonde populari teitnajagen, kunnen het Z. A. S. verde digen met de beweegreden die wij in roode en groene bladen aantreffen. Wat de liberalen betreft die maken uit die kwestie een ellendig politiek wapen. Hun spel is oneerlijk en eens zullen zij het slachtoffer worden van die oneerlijke handelwijze. Beklagen zullen wij ze niet: zij hebben het verdiend. Wie met vuur speelt, loopt gevaar zijne vingers te verbranden, en een groote zie ner behoeft men niet te zijn om te mogen bevestigen zonder gevaar zich te bedrie gen dat het Z. A. S. de liberalen tot eene nietigheid zal doen wegsmelten. Het volk is een gevaarlijke redeneer- kundige, zegde Felix Pyat. Het laat nooit 11a te hesluiten en ir. zijne gevolgtrekkin gen noodlottig juist te zijn. Halverwege blijft het niet staan. Zoodra het princiep is aangenomen gaat het onmiddelijk tot de uiterste afleidingen. Het arbeidende volk is niet liberaal. Het is of catholiek of socialist. Zich uit sluitend ophouden met plagerijen tegen de Geestelijkheid ligt niet in zijn wezen papenvreten, de specialiteit der geuzen, de gansche ziel van de partij, is niet in zijn aard. Gij, liberalen, ondermijnt den Godsdienst gij vernietigt het geloof bij de arbeiders welnu van dat oogenblik af hebt gij er socialisten van gemaakt. Bij den eersten storm zult gij het zien. De feiten bewijzen dat zonneklaar. Niettegenstaande al de moeite dat zekere burgers zich geven om, in den schoot der liberale partij eene liberale werklieden partij te stichten, is hun werk op een for midabel fiasco uitgedraaid. Dat pakt niet en zal nebit tot iets voeren. Genoeg over dat punt. Onder de beweegreden welke onze arm- tierige politiekers doen gelden ten voor- deele van Z. A. S, hun bijna eenigste wapen, mogen wij zeggen, is deze bewe ring Z. A. S. is de sleutel van alle sociale hervorming Z. A. S. brengt ons degelijke werkmanswetten. Dit argument wordt gekeerd en ge draaid, vooruitgezet en herhaald, en nog maals onder alle vormen heropgestoofd en voortgebracht. Is het waar, vragen wij aan onze lezers, dat Z. A. S. eene goede arbeidswetgeving zal brengen De feiten bewijzen het niet. Om dit gezegde te staven, behoeven wij slechts de politiek van Frankrijk te vergelij ken met den toestand in België. In Frankrijk bestaat Z. A. S. reeds omtrent 60 jaar in België hebben wij het meervoudig stemrecht sedert een goed tiental jaren. Ziet, reeds in onze cijnskamer is er eene wet gestemd gansch voordeelig aan de werklieden de wet op de werk manswoningen. Meent ge, lieve lezer, dat, zoo bij ons de cijns niet was vervan gen geworden, zelfs onder dit regiem onze arbeidswetgeving hare natuurlijke ontwikkeling niet zou zijn gevolgd Geen twijfel, zeggen wij, indien decatho- lieken aan het roer bleven. De catholieke partij, welke ook het kiesstelsel zij van het land, is de volksgezinde partij bij uitmuntendheid. Niet het kiesstelsel schetst de arbeidswetgeving, maar de geest en de strekking der overwe gende partij. Wij hebben daar zooeven slechts eene enkele wet genoemd, werk der cijnska mer wij zouden er andere kunnen bij voegen, ruim zoo volksgezind als die van andere landen. Onze lezers vermoeden dat we wijzen willen op de wet nopen» betaling der loonen van 16 Oogst 1887 op de wet nopens de vrouwen- en kinder arbeid van 1889 enz. enz. Maar wij hebben eene bijzondere mel ding gemaakt van de wet op de werk manswoningen, omdat dit werk eener catholieke cijnskamer jaren later is overgenomen door een Parlement ge kozen door Z. A. S. Wij hebben Frank rijk genoemd. De socialistische minister van koop handel heeft zich geweerdigd onze wet over te r.emen en ze haast letterlijk in het Fransche parlement voor tc dragen I Is dat bewijs niet welsprekend Wij kunnen heden de vergelijking niet voltrekken wij zetten ze voort in ons volgend nummer. Tegen de Tuberculosis. Een tele gram uit Rome meldt dat professor Levi van Milaan den koning heeft geschreven on: hem te melden dat hij een nieuw middel heeft ontdekt met basis van iodium, dat op de meest gemakkelijke en zekere manier de tuberculosis geneest. Professor Levi vertrekt naar den vreem de, om er zijne ontdekking bekend te maken, maar hij wilde er het eerst zijne landgenooten meê in kennis stellen. Wij kunnen maar geen antwoord krij gen van onzen zoo praatzieken tegenstre ver, dan als het geldt vertelselkens uit te halen tegen den Godsdienst. Als hij zee veren kan tegen de H. Kerk, als hij die besmeuren kan, dan is aan zijn welspre kendheid geen einde. Hij babbelt tot vervelens toe. Doch nu, alhoewel het eene zaak be treft waarop in de geuzenwereld lang is nagedacht, is er maar geen bepaling, geen cijferken uit te krijgen Zij willen bij de geuzen een 0 behoor lijk pensioen. Dat is bedrog zoolang men niet zegt wat behoorlijk zooal mag beteekenen Is dat een frank per dag Is dat er twee om geen concurrentie te doen aan de familie Daens Altijd mysterie En zeggen dat die verlichte geuzen bulderen tegen de mys teries van onzen Godsdienst en dat zij het maar over hun geuzengemoed niet krijgen kunnen er aan te gelooven En nu scheppen zij zelf mysteries Mannen van 't licht Er is zegt Dkndergalm lang nagedacht in de geuzenwereld over die groote kwes tie. Ehwel, dan moet het geweest zijn in de krochten der loges, want die vraag is in de geuzen-gazetten niet besproken. Wij hebben ook niet gehoord dat er op vergaderingen of congressen is over ge handeld. Wat Dendergalm wauwelt is uit den duim gezogen. Zijn bewering is bedrog. Hij wil de eenvoudige menschen op stoopjes trekken hij wil hunne stem ont futselen. Daarom heeft hij beloften ge daan... zoo vaag, zoo algemeen dat in den grond ze niets beteekenen. Daarom zal hij nooit zeggen hoeveel het behoorlijk pensioen bedraagt dat de geuzen aan de werklieden zullen geven en waar het geld vandaan mag komen om de lasten te dekken. Hij zal ons nooit antwoorden. Doch met aan te dringen bewijzen wij dat hij niet rechtzinnig was en dat hij zijne eenvoudige lezers heeft bedrogen. Er is slechts in de geuzenpartij over pensioenkweslie nagedacht om ze in den grond te booren, om de rustgelden af te schaffen Hoort gij dal, zeeveraar over een behoorlijk pensioen Van waar komt de influenza Opeen te Londen gehouden congres van geneesheeren, werd een debat gehouden over den oorsprong der influenza. Dr Chifford Abutt, oud-professor aan de hoogeschool van Cambridge zegt dat deze ziekte ons uit het Noorden van China per expresstrein is toegekomen. Volgens hem is het aan het leggen van den Transsiberiaanschcn spoorweg te wijten dat deze ziekte zich naar Westelijk Europa heeft kunnen overzetten. 5ie Vervolg. Daar hebben wij hem riep hij op recht triomfantelijk uit, een papier uit den bundel omhoog houdende. Daar is onze vriend Jacob Stanley, 44 jaar oud. Veroordeeld den 20 Mei 1870, tot zeven jaren dwangarbeid op de faleien, wegens vrijwilligen manslag op en persoon van Mark Simmons, hout vester en jachtopziener, in de uitoefening van diens beroep. Werd reeds eenmaal (in 1886) tot gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal. De binnenbladen van het stuk, hetwelk het bovenvermelde tot opschrift droeg, bevatten eene volledige beschrijving van Jacob Stanley's loopbaan bt-nevens zijn photografisch portret, kort vóór zijn ver trek naar de galeien genomen. Volgens zijne levensbeschrijving bleek Stanley van geboorte een Z-geuner te zijn en behoorde hij tot dien geheimzinmgen stam, die zich de stam van Roma b noemt, een afzonderlijk volk onder deze wonderlijke zwervers, die, zooals men weet, nog he.len ten dage in alle landen van Evropa worden aangetroffen, zonder dat het den geleerden gelukt is hun eigen lijken oorsprong na te sporen. Ook in Engeland en Ierland hebben zich deze Heidenen gelijk men ze ook wel eens noemt sinds eeuwen opgehou den, steeds in hun zwervend leven en hunne eigenaardige gewoonten volhar dende en zich zelden met de eigenlijke bevolking mengende. Roma-Zigeuners hebben den geschiedvorschers veel werk gegeven door hunne geheel afwijkende gebruiken en afzonderlijke taal, die hen van tie andere onderscheidt maar veel meer dan dat zij oorspronkelijk uit Indië stammen, weet men tot nu toe van hen niet. Door hunnen bijzonderen aanleg tot handige dieverijen komen zij niet zelden in aanraking met de politie cn het stuk dat Brusel in handen had, bevatte dan ook een register van heldenfeiten, die de Roma Stanley op het gebied van zakkenrollen, valsch spelen en dergelijke had uitgericht. Er was echter bijgevoegd, dat hij zich, na zijne eerste veroordeehng voor den tijd van een jaar, gebeterd scheen te hebben en zich te Woolchester metterwoon had gevestigd, waar hij eene betrekking had weten te verkrijgen en als eerlijk man zijn brood verdiende. Een Het is al eenige jaren geleden. En toen werd er in Duitschland door een hooggeplaatst persoon een boek in 't licht gegeven dat den titel droeg Carl von Hohenhausen Untergang eines Jüng- lines von 18 jaren, zur Beherzigung für Eltern, Erzieher, Religions lehrer und Aertze. Dit wil zeggen 0 Karei van Hohenhausen uiteinde eens jongelings van 18 jaren, tot overweging voor ouders, opvoeders, godsdienstleeraars en genees heeren. De schrijver, of liever hij die dat boek in 't licht gaf, was niemand anders dan de vader zelf van Carl, van den onge- lukkigen jongeling, die zich op dezen jeugdigen leeftijd als student der rechten te Bonn had doodgeschoten. Toen dit vreeselijk ongeluk had plaats gegrepen, zocht men te vergeefs naar de werkelijke oorzaak van dien zelfmoord. Immers, de positie van den talentvollen jongeling was de gelukkigste die men denken kon een heerlijke toekomst stond voor hem open. Ongeluk of rampen van buiten waren hem schier onbekend, 't Was een gezond en krachtig jonge ling met een goed en verdraagzaam karakter, zoo getuigt zijn bedroefde vader. Zijn vreeselijk uiteinde zou derhalve een onoplosbaar raadsel gebleven zijn, indiende ongelukkige zelf in zijn dag boek en nagelaten papieren niet de oor zaak hadde beschreven, waardoor die ramp van zijn jeudig leven tot rijpheid was gekorren. En welke was die oorzaak Eene van den beginne af slecht geleide opvoeding in de lezingen het was zijn leeslust van slechte, van zede- en goddelooze boeken. Op zesjarigen leeftijd was hij reeds vertrouwd met de treurspelen van Heine: en de drama's van Victor Hugo vulden later de verbeelding van den knaap met al hunne wangedrochten. Toen hij 14 jaren oud was, begon hij zijn dagboek Je schrijven. Ik zal er u 't een en 't ander van aanhalen. Daarin klaagt hij over het ijskoude van zijn hart. De boom mijns levens, n zegt hij, stond welig in bloesems en in rozenknoppen te prijken opeens daar stak de ruwe stormwind op, en hij oat- roofde den boom zijne bladeren. Ik ben, zegt hij verder, ik ben een schip gelijk, dat in den nacht der stormen, zonder stuurman, zonder anker, zonder kompas een wisse prooi der golven wordt. Hoort gij het, lezer, zijn hart is bedorven slechte boeken zijn verderfelijk voor uw hart en «oor de zede lijkheid. Den Godsdienst, heb ik verloren. Geen uitzicht op God maar wel op al wat god deloos is. Nevel achter mij voor mij, nevel rondom mij.Er is dan geen enkel we zen in hemel of op aarde, tot wien ik mij met vertrouwen kan wenden om mijn hart uit te storten. 1 Hoort gij het lezer, het geloof is uitgedoofd bij dien jongeling. Zede- en goddelooze romans zijn niet alleen verderfelijk voor het hart zij zijn het ook voor het geloof. En dan is het ook gedaan met zijn levensgeluk. Luister Er was een tijd dat ik in de wetenschap cn in de studie troost en verzet hoopte te vinden, maar ook zij schenkt mij geenerlei vertroosting. Ik ben een lamme zonder kruk, een blinde zonder geleide, een zieke zonder geneesheer. Heden heb ik wederom heete tranen geschreid. Op deze aarde vind ik geen hoop zal ik ruste vinden in haren schoot Wie weet het Hij schrijft het vreeselijk besluit op het papier dat hij zich dood zal schieten. Dit is geen plotseling in mij opkomend besluitreeds dikwijls heb ik er aan ge dacht een einde te maken aan mijn ellendig leven... Toen ik over mijn zelf moord nadacht, had ik het reeds lang met den godsdienst afgemaakt, alleen bij de gedachte aan u, ouders, wankelde ik nog. Doch ervaring, welke ik in menigte opdeed, gaf mij al mijn moed terug. En dan, dan spot hij met de kinder liefde en werpt den plicht van dankbaar heid verre van zich af. Wat zou men zijne ouders dank weten vraagt hij zich af en geeft daarop een antwoord dat gruwen doet. De zelfmoord volgde. Ongelukkige lee»lust van slechte boe ken, dat was uw werk. tijd lang was er dan ook niets op hem te zeggen geweest. Zijn tweede vonnis, tot zevenjarigen dwangarbeid, waste wijten geweest aan zijn onweêrstaanbaren lust tot stroopen, waarbij de ongelukkige jachtopziener Mark Simmons hem inden weg getreden was, en de lestgenoemde het onderspit had gedolven. De detective had blad voor blad met de grootste aandacht gelezen en legde het stuk neêr om een tijd lang na te denken. Dat wordt eene ingewikkelde geschie denis mompelde hij bij zichzelf. Onze groote mijnheer, de machtige financier, het aanstaande lid van de Kamer, Sint- Aiba ging dus om met veroordeelde die ven Zigeuners nog wel Stanley was reeds veroordeeld, toen hij in Wool chester kwam en Sint-Alba moet hem daar hebben leeren kennen. Dat maak ik er ten minste van 1... Dat is eene zon derlinge ontdekking Power wist het natuurlijk niet, dat die twee elkaar ken den Maar hoe drommel kan dat in eikaar zitten Ik begrijp er niets van Weet gij wat, Tom Brusel, ging hij tot zich zelf voort, dat is een zaakje voor den chef, dat is de man, die u hel pen zal Vooruit I ik ga dadelijk naar hem toe Zonder een oogenblik tijd te verliezen, verliet hy het bureau en zocht zijn chef, den hoofdinspecteur op. Mijnheer is reeds een uur geleden naar huis gegaan, was het antwoord dat hij ontving, toen hij zich bij den wacht- hebbenden agent in de spreekkamer aan meldde. Dat treft ellendig dacht Brusel. Maar kom aan nood breekt wet, ik doe het niet gaarne, maar ik moet hem in zijn huis opzoeken Die heeren vinden het niet plezierig om gestoord te worden, als zij eenmaal van het bureel af zijn, maar hij zal het mij niet kwalijk nemen.... Vooruit dan maar weêr Wat zal Po wer nijdig wezen, ging hij bij zich zeiven vooit. terwijl hij zich met groote schreden op weg begaf, want Brusel versmaadde ten eenenmale het gebruik van rijtuigen en tramwagens en beweerde, dat zijn lan ge bccnen hem veel eerder op de plaats i.rachten, waar hij wezen wilde, dan alle vervoermiddelen, die maar oponthoud veroorzaakten. Wat zal hij boos wezen, dat ik hem zoo lang laat wachten Hij heeft er geen gedachte van, dat ik zoo het vuur uit mijn sloffen loop voor onze zaak. In 's hemels naam 1 Daar is r.iets aan te doen. Power moet maar geduld hebben Ik moet den hoofdinspecteur spreken, hij is de eenige, die ons helpen kan. XXII. De overste der afdeeling, waartoe ook Brusel behoorde en op wien wij gezien hebben dat hij zijne hoop bouwde, heette Norfolk. Hoewel tot een aanzienlijk ge slacht behooreude, had hij zijne hooge betrekking toch geenszins aan den invloed zijner familie, maar alleen aan eigen werkkracht cp buitengewone kunde te danken. MNorfolk was betrekkelijk nog jong en bekleedde zijn post slechts sedert wei nige jaren, maar toch had hij in dien korten tijd verscheidene ingrijpende en doeltreffende veranderingen bij zijne af deeling ingevoerd, en wat meer zegt, eenige duistere en schijnbaar onoplosbare zaken onderzocht en tot een eindbeslis sing gebracht, hetgeen voor gevolg had, dat zijne meerderheid in gewichtige ge vallen door het geheele korps der detec tives volmondig werd erkend. Wal zijn ondergeschikten betreft, hij had de vaste gewoonte aangenomen, nim mer op rapporten of aanbevelingen van derden af te gaan, maar steeds uit eigen oogen te zien. Hij sprak dikwijls met hen over dc in behandeling zijnde zaken en vormde zich zoodoende een zelfstandig, menschkundig oordeel van ieders bijzon dere gaven en bekwaamheden, eene be oordeeling. waarin hij zich zelden ver- giste. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1