Donderdag 6 April 15)03 5 centiemen oer nummer. 50sle Jaar 3730 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Weten recht veer digheid. HET GEHEIM Handel en nijverheid. VET VEE DE DENDER BODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan Is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op S"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 5 APRIL igo5 Dendergalm houdt staan dat wet en rechtveerdigheid altijd hetzelfde zijn dat de wet, omdat zij wet is, altijd recht is en dus, men verplicht is te gehoorzamen in geweten. Bijgevolg, wanneer later de theoriën van Pergameni welke Dendergalm toejuicht uit volle borst zullen wet worden wanneer de geloovigen welke eene bedevaart zullen durven doen, of verbannen, of in de boet geslagen, of in 't gevang zullen geworpen worden, dan zal men het recht niet hebbin te klagen noch te morren. Dat is rechtveerdig, roept de armtierige uit, en men moet ge hoorzamen 1 De Fransche wetten tegen de klooster orden, tegen de geestelijkheid zijn even rechtveerdig 1 Men moet gehoorzamen men is er toe in geweten verplicht Dat is te sterk, zegt ge met mij, lieve lezer. Dat is de verrechtveerdiging van al de monsterachtigheden welke in naam eener zoogezegde wet zijn bedreven Nero, de beul, zal met zulke theoriën in zijn schik zijn en met hem al zijne dwin gelanden die hunne onderdanen zoozeer hebben doen lijden. Zij zullen in hun schik zijn, de beulen der groote Fransche omwenteling, welke priesters en edelen met duizenden naar 't schavot sleurden of met volle schepen verdronken Die leerstelsels zijn te dwaas. De uit zinnige gevolgttekkingen waartoe zij aan leiding geven, bewijzen hunne valsch- heid. Boven de positieve wet, bestaat het natuurlijk recht en dat is de toetssteen waaraan eene wet moet geproefd worden. Dat wil de fameuze Dendergalm maar niet aannemen. Wij spreken, niet waar van de ver plichting aan de wet te gehoorzamen in geweten. De wijsgeeren van onzen arm- tierigen hebben die woorden niet opge merkt en zij zijn aan 't schrijven gegaan zonder na te denken en zonder het ge dacht van hunnen tegenstrever te over wegen en te doorgronden. Het is geheel iets anders in geweten niet verplicht zijn aan de wet te gehoor zamen en tegen de wet feitelijk opstaan. Er is daar eene kwestie van princiep en ook eene kwestie van daadzaak op te los- o 5ae Vervolg. Omtrent den detective Brusel, die veel met hem in aanraking kwam, had hij van het begin af eene zeer gunstige meening opgevat. Om de waarheid getrouw te blijven, moeten wij echter erkennen, dat het gebeurde te Sandbank deze goede meening een oogenblik aan het wankelen had gebracht. Vooral de dagbladen had den het hunne daartoe bijgedragen, de hoofden der afdeelingen waren volstrekt niet gespaard geworden, men had het op hen nog meer geladen dan op de onder geschikten, en het is dus niet te verwon deren, dat zelfs een man als M. Norfolk bij het lezen van die dagbladartikelen moeite had een opkomenden wrevel te onderdrukken. Hij was niet van de soort, waartoe de commissaris Grand behoorde menschen, die hun slecht humeur liefst op de onderlioorigen wreken. Toen de detective hem de gansche zaak had uitge legd, kon hij wel niet alles goedkeuren, maar toch vond Brusel in hem een recht veerdig, menschkundig rechter. Het zal onzen lezers dan ook niet ver wonderen, dat onze vriend, na zijne Veronderstelt eens dat de wet niet rechtveerdig is in haar eigen, en bij ge volg dat zij in geweten niet verplicht, dan hebt gij nog eene andere vraag te beant woorden Is het geraadzaam en voor zichtig tegen de wet op te staan Is het niet beter een ongelijk te lijden om geen grooter kwaad op te loopen Van twee kwalen moet men de kleinste kiezen. Langs den kant van de wet is gewoon lijk de macht, en voor de macht moet het recht dikwijls buigen en kan het ook voorzichtig zijn te buigen. Doch dit neemt niets weg van de gerechtigheid van uwe zaak. Gij zijt een slachtoffer al hoewel uwe beulen de wet kunnen inroepen In zake van tegenstand aan de wet is verders op te merken dat die oppositie lijdend of handelend kan zijn. Dat zijn ai vragen die dienen opgelost te worden. Doch voor Dendergalm is de zaak klaar de wet, wat zij ook inhouden of bevelen moge, is de uitdrukking van het recht. Zij is door die daad zelve rechtveerdig 1 I Bij voorbeeld moest men morgen de catholieken dwingen de godin De Rede te aanbidden in naam van de wet, hij zou uitroepen Dat is recht, dat is rechtveerdig Gaat met zulke mannen dan redetwis ten Hoort hen in zijn nr van 2 April igo5 Wat komt de dwingelandij, daarbij te pas, we zijn hier niet in Rusland of n Turkije, de wetten zijn niet uitgevaar- digd door een dwingeland, ze zijn ge- 1 maakt door de gekozenen van het volk, en het eenige middel om andere wetten te bekomen is andere mannen te kie- zen. Maar zoolang eene wet, wet is, moet elk er zich aan onderwerpen, moet elk d er aan gehoorzamen, met of tegen dank; wie rechtstreeks of onrechtstreeks de wet overtreedt moet de gevolgen dragen zijner daden. In Rusland en in Turkye is de onbe perkte monarchie de vorm van het wettig gezag. Dus moet men er aan gehoorza men. Onrecht wordt geen recht, omdat het gebeurt door de gekozenen van het volk. De dwingelandij der meerderheid is even onrechtveerdig als de tyrannij van een onbeperkten autokraat. Eene zaak wordt niet rechtveerdig, omdat zij zoogezegd gebeurt in naam van het volk. Dat zijn geusche leerstelsels, maar zij zijn valsch. Moest men morgen de schrijvers van Dendergalm in het Salon Pikrre zetten, omdat zij de Regeering bestrijden, en zulks doen in uitvoering van eene nieuwe ontdekking, het eerst aan zijr.en chef dacht als den man, bij wien hij de mee.-.tc hulp en de krachtigste ondersteu ning kon vinden. Zijne verwachting zou niet beschaamd worden. Ree.'s den volgenden morgen, na Bru- sel's bezoek aan de woning van den hoofdinspecteur, kon men in diens wacht kamer in Scotland-Yard, drie personen bijeen vinden, die op het teeken wachtten om bij M. Norfolk te worden toegelaten. De eerste van hen was de detective Tom Brusel, de tweede onze vriend Ro bert Power, terwijl de derde in deze om geving niet alleen een volslagen vreemde ling bleek te zijn, maar ook in houding en kleeding geheel den buitenlander ver raadde. Het was een man van zekeren leeftijd, hoewel sterk en gezond en van betrek kelijk nog jeugdig voorkomen. Zijn per en-zou tkleuiige knevel gaf hem een krijgshaftig uiterlijk, dat ongetwijfeld niet weinig verhoogd werd door de kleine vuurroode rozet in het bovenste knopsgat van zijn gesloten zwarten jas, hetwelk hem dadelijk als een ridder van bet Le gioen van Eer deed herkennen. Uit het gesprek, dat tusschen de drie mannen in het fransch gevoerd werd, bleek het duidelijk, dat de vreemdeling in eene groote mate van spanning en verontweer- diging verkeerde. Wel, mijnheer herhaalde Brusel door de meerderheid gestemde wet, dan zou dit daarom niet rechtveerdig zijn. Zij zouden het slachtoffer zijn van de brutale, onrechtveerdige macht en zij zouden ge lijk hebben zich er aan te onttrekken. De wet moet niet rechtveerdig zijn, zegt Dendergalm, zij verrechtveerdig* haar eigen vernits zijde uitdrukking is van de wil der meerderheid. Wij zeggen integendeel Zelfs de wet moet recht veerdig zijn. Welke leerstelsels zijn het meest demo" cratiek De matigheid op de ijzerenwegen. Het bestuur der ijzerenwegen heeft besloten voortaan de grootste strengheid te gebruiken ten opzichte zijner bedien den en agenten die de gewoonte hebben naar de herberg te gaan onder de dienst uren. Een omzendbrief zal over die zaak naar het personeel gezonden worden. Men lees; er in dat de strengste straffen zelfs de doorzending zoo men meermalen wordt betrapt zullen toegepast worden op degenen die het reglement in dit punt zullen overtreden. y/LAND- en Tuinbouw. Tweede internationaal congres voor de voeding van het vee. Het tweede internationaal congres voor de voeding van het vee, dat plaats zal hebben te Luik op 3o, 3i Juli en 1 Augusti aanstaande, mag op een vcüedigen bijval rekenen. M. de baron van der Bruggen, minister van landbouw, heeft er welwillend het eerevoorzitterschap van aanvaard. Het Belgisch Staatsbestuur heeft langs diplomatischen weg de andere mogend heden uitgenoodigd, op dit congres afge vaardigden te zenden. Nationale propa- gandacomiteiten werden reeds gevormd of zijn thans nog in vorming in de ver schillende landen, en vele verslagen wer den door de meest bevoegde vakmannen De samenstelling van het Belgisch Inrichtingscomiteit werd samengesteld als volgt Voorzitters, M. baron Peers, voorzitter der Nationale Zuivelmaatschappij M. baron d'Otreppe de Bouvette, voorzitter van den Landbouwersbond der provin cie Luik. Ondervoorzitters, M. P. de Vuyst, landbouwopzienerM. H. Polet, volks vertegenwoordiger. voor den zooveelsten keer, ik kan u niet zeggen, hoe blij ik ben dat gij 'hier geko men zijt Geloof, mij, wij zullen alles voor u doen, wat wij kunnen en de zaak zal goed afloopen, want mijn chef zal ons helpen. Hij zal ons dadelijk te woord ■taan en dan komt alles in orde. Ik ben u beiden hartelijk dankbaar, geloof mij 1 antwoordde de vreemdeling. Ik kon niet verwachten hier dadelijk zoo veel hulp en zulke goede vrienden aan te treffen. Gij weet niet, hoe dat bericht mij geschokt heeftAch I mijn hemel dat arm kind van zulk eene misdaad te be schuldigen. Gij kondt even goed uwe koningin Victoria van den moord aan klagen als mijn arme, lieve, zachte Char lotte I 't Is ongehoord Gij kunt zelf niet meer van Mej. Duvivier's onschuld overtuigd zijn, dan wij het zijn viel Power hem in de rede. Ik hoefde haar slechts met een blik te zien om daarvan de heilige zekerheid te krij gen 1 Ach maar dat arme kind I jam merde de Franschman, die ontroostbaar scheen Wat moet zij niet uitstaan Waarom kan ik niet bij haar wezen Ik wilde haar toch zoo gaarne laten weten, dat haar oude oom gekomen is om haar te helpen en te redden uit de handen van die schurken, die haar zoo iets durven aan wrijven Algemeene schrijver, M. F. Smeyers, landbouwingenieur van den Staat. Geheimschrijver, M. G. Mullie, toege voegde veearts opziener. Penningsmeester, M. E. Hegb, land bouwingenieur. Tentoonstelling van Luik. De toestand der werkzaamheden. Het is merkwaardig te zien met welken koorts- achtigen ijver men thans op het tentoon stellingsterrein arbeidt. De voorberei dende werkzaamheden, aardwerken, ge bouwen, enz. zijn op den bepaalden tijd gereed gekomen meer nog men is zeer vooruit op de datums in de aanbeste dingen bepaald. Wij willen heden echtc-r spreken over de snelheid en regelmatig heid waarmede de voltooiing geschiedt der hallen, paviljoenen en hovingen. Het schouwspel is vooral belangwekkend in de machine-galerij waar de handenarbeid aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt door het gebruik van rollende electrische bruggen, waarmede men hoogst gemak kelijk en in zeer korten tijd de zwaarste zoowel als de delicaatste metalen stukken vervoert. Elders geschiedt de inrichting der stands op methodische wijze, dank aan eene zeer gelukkige verdeeling van den arbeid. Ook de hovingen zullen van den dag der opening af een aanlokkelijken aanblik opleveren. Het is voldoende op dit oogenblik eenige achtereenvolgende bezoeken ter tentoonstelling af te liggen, om zich rekenschap te geven van den vooruit gang, iederen dag verwezenlijkt, en om zich te overtuigen dat het niet te midden van kalkpuin en materialen wezen zal, gelijk de gewoonte is, dat prins en prin ses Albrecht de Luiksche World's Fair zullen inhuldigen. Handel in fruit tusschen de Ver- eenigde-Staten en Europa. Deze handel is gedurende de laatste jaren tamelijk toegenomen. In Juni igo3, Juni 1904, beliep die uitvoer van fruit der Veretnigde-Statentot meer dan 2 mil- lioen dollars, terwijl tien jaar te voren, deze uitvoer slechts 3 millioen dollars bedroeg en in 1884, min dan 2 millioen. Appels, oranje-appels, abrikozen, prui men en druiven vormen het hoofddeel van het uitgevoerde fruit. Alléén de uit voer van appels bedraagt in 1904 5 mil lioen en half dollars voor de versche en 3 millioen dollars voor de gedroogde. Gij zult Mej. Duvivier zeer spoedig kunnen zien en spreken, hoop ik her nam Power, innig aangedaan bij het van de smart van den ouden man, maar wij moeten voorzichtig zijn. M. Duvivier, en daarom verheug ik mij er met mijn vriend Brusel in, dat gij de goede gedachte hebt gehad eerst hier te komen, vóór gij naar Sandbank gingt Toen ik het telegram van dien goe den M. Hunter kreeg, heb ik alles te Rouaan in den steek gelaten om zoo spoedig mogelijk hier te komen. Gij hadt mij uw adres gezonden en toen ik dezen morgen in Londen aankwam, dacht ik laat ik eerst naar hem toe gaan, dan hoor ik het spoedigst de bijzonderheden van het vreeselijk gevalO God ik heb nooit in mijn leven zoo geschrikt Het is zeker eene vreeselijke geschie denis, merkte Brusel op maar gij moet den moed niet laten zinken, mijnheer Als ik u een raad mag geven, uw nichtje is onschuldig, dat weten wij alle drie, en onschuldige menschen worden in ons land zoo gauw niet veroordeeld, reken daar maar gerust op. Jawel, jawel 1 Maar wij moeten niets verzuimen antwoordde de heer Duvi vier, nog verre van gerustgesteld. Mijn heer hier, vervolgde hij, op Power wij zende, heeft mij gezegd, dat er zware vermoedens tegen mijne arme Charlotte bestaan. Ik begrijp dat niet. Maar dat Duitschland, Frankrijk en Engeland vormen de voornaamste afzetlanden. De druiven worden meer en meer een tak van uitvoer de Vc-reenigde Staten hebben er, gedurende het laatste dienst jaar, meer dan 4 millioen pond verzon den, waarvan 3 millioen naar Canada. De verzendingen geschieden langs San- Francisco, Detroit en New York. Voor wat de invoer van fruit in de Vereenigde Staten betreft, valt er op te merken dat de zelve nagenoeg onveran derd gebleven is, voor wat da waarde aangaat 20 millioen dollars in 1884 en 22 millioen dollars in 1904. De invoer is echter veranderd als men den aard van het fruit nagaat :de oranje-appelen waar van in 1896 twee millioen en half dollars ingevoerd werd, komen in 1904 slechts nog voor 5oo.ooo dollars voor. Ook de invoer van citroenen is, gedurende de tien laatste jaren, van 5 op 3 millioen dollars gevallen. De bananen zijn thans, het fruit dat de Amerikanen meest aan het buitenland vragen gedurende het laat ste jaar bedroeg de invoer eene waarde van 7 milloen dollars ze komen uit Midden-Amerika, Cuba en de Antillen. STAD AALST. Do groote Pi-ijskouip 'voor* (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premiën zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. Groote liiternatio- (^Ni- nnle Tentooustel- ^^^^lingvnn Honden te *arrn""~- ^Antwerpen. Wij hebben het programma ontvangen van eene tweede internationale Tentoonstel ling van honden die te Antwerpen wordt ingericht, op de aanstaande Paaschfeesten (22-23-24 April igo5) door de Société Canine Anversoise. Er zijn niet minder dan 477 klassen Liefhebbers kunnen het programma verkrijgen op het bijzonder Secretariaat der Tentoonstelling, Lmge Leemstraat, 336. te Antwerpen. Zelfs een geschreven verzoek is daartoe voldoende. De sluiting der inschrijvingen is vastgesteld op 8 April. Wij voorspellen een nieuwen grooten bijval aan de Société Canine Anver soise, wier eerste tentoonstelling, gegeven in 1904, de beste herinneringen heeft ge laten. geheim moet worden opgehelderd. Mijn gansch vermogen staat tot uwe beschik king. Is er voorloopig geld noodig Zeg maar hoeveel. Wil ik beginnen met dui zend gulden Ik heb er alles voor over 1 Laat er toch niets verzuimd worden Is duizend niet F enoeg Zeg twee, zeg twintig-duizend 't Kan mij niet schelen. Nu sprak de detective met een na denkend gezicht. Twintig duizend gulden zullen wij op het oog nblik juist niet noo* dig hebben, maar ik wil u wel zeggen, dat het geen kwaad ding is, wanneer wij over wat geld kunnen beschikken. Geld is altijd een goed ding in zulke zaken, dat is zeker Beschik over mijne beurs Beschik er vrij over! riep de opgewonden Fransch man uit. En ik bezit nog wat meer dan geld. Ik ben niet zonder invloed en die kan ons toch ook te pas komen, niet waar? Ik ben burgemeester geweest van Rouaan, ik ben er bekend door mijne handelszaak ik heb mij vaderland helpen verdedigen legen de Pruisen, ik heb er mijn bloed voor gastort en er het eerekruis meé ver diend 1 Laat ons naar den Franschen ge zant gaan, die zal ons helpen, hij is ook gedecoreerd, hij mag een broeder ridder van het Legioen van Eer niet in den steek laten Dat is eene zaak van eer bij ons Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1905 | | pagina 1