Zondag 9 April 1905 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 5751 1895-1905. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. 3D IE IMLALT met den Witten Baard. De uitslag der mijnstaking. Noch Mossel, uoch Visch. VET VEE Ditjes en datjes. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ls .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v„n dit blad. AALST, 8 APRIL igo5 Het zal onze nijveraars en landbouwers misschien nog al moeilijk zijn een keus te doen tusscben de verzekering bij eene maatschappij met vaste premies of de bijireding in eene onderlinge verzeke ringskas. De vraag Welke wijze is de voordeeligste kan zoo maar in een hand omdraaien niet opgelost worden. Het zal wellicht onze lezers aangenaam zijn nog meer vergelijkingen te kunnen maken. Daarom gaan wij nog eenige voorbeelden geven uit de onderlinge ver zekeringskassen van Oostenrijk. De een heid der Oostenrijksche munt is de kroon; mutadis mutandis staat die gelijk aan onzen frank, zij hebben dezelfde koop- weerde. Wat in Oostenrijk een kroon wordt betaald, kost bij ons een frank. Waar er dus in dtes artikel kroon staat, behoeft men slechts frank te lezen en mer. htefi de zaak toegepast op onze toestanden. De stokerijen behooren tot de zesde gevarenklas het gevaarprocent verschilt van 20 tot 3o. Bij de regior.ale verzeke ringskas van Weenen betaalt men per ioo kronen loon i,56 kroon tot 2.34 kronen. Voor duizend kronen i5,6o kronen tot 23,40 kr. Bij ons zou dus de onderlinge verzekering van een werkman in eene stokerij en die 1000 fr. loon heeft per jaar i5,6o fr. tot 23,40 fr. bedragen. Behooren ook tot de zesde gevarenklas de suikerraffineerderijen, do spintusraffi- neerderijen, de bakkerijen, de dextrine- fabrieken, de druivensuiker- en siroop- fabrieken, enz. De boek- en steendrukkerijen behooren tot de eerste gevarenklas als er bewegers gebruikt worden. De zetmachienen zijn een oorzaak van vermeerdering van ge vaar. Als er geene bewegers gebruikt worden dan behooren zij tot de onderklas B. Er zijn zekere nijverheden welke uit oorzaak van de geringheid van het gevaar in geene klas zijn gerangschikt. Zij zijn nog onderverdeeld in onderklas A en B. Gevarenklas 1 omvat de gevaarpro centen 4 tot 8. Te Weenen betaalt men voor ieder 100 kronen loon van o,3t tot 0,62 of voor duizend kronen 3,iokr. tot 6,20 kr. Ten onzent zou dat gelijkstaan met fr. 3,10 tot fr. 6,20. In de onderklas B betaalt men van o,23 per 100 kronen tot 0,39. Per 1000 kronen of franken 2,3o kr. of franker, tot 3,90 fr. Opwerping. Die premie is gering, maar het kapitaal dat te dekken valt, is mis schien zoo groot niet als ten onzent. 4Óe VERVOLG. Ook dat wilde ik u ophelderen, ten teeken dat ik u volkomen vertrouw en u niet meer verdenk. Zij vertelde hem daarom de heele ge schiedenis en toen zij dat gedaan had, voegde zij er bij De man, die mijne zuster om het leven heeft gebracht, was nauwkeurig met de plaatselijke omstandigheden van Chat- terly btkenu en moet ook een goede ken nis van J aak Foid geweest zijn, wiens naam hij aannam. "~Ja* Hij sprak slechts dit enkele woord, maar door den geheel veranderden klank- van zijne stem, hield Beatrix zich over tuigd dat hij een spoor ontdekt had, dat hij tiaar nog niet wilde aanwijzen. Zij ging voort De moordenaar mijner zuster heeft getracht de verdenking op M. Jaak Ford te werpe.i. Misschien, stemde M. Match toe, maar ik wil met mijn leven borg staan voor de onschuld van Jaak Ford. Boven dien is het toeval hem gunstig, daar hij dien dag het dorp niet verlaten heeft, en hij er zelf bij was, toen het vermoorde meisje aan de statie te Salton in eenen Gij gaat oordeel en In de verzekering zelve betaalt de werkman 10 p. honderd. In geval van ongeluk heeft hij van den i,ten dag af der 5d® week 6o per honderd van zijn jaarloon. In geval van overlijden kan het maxi mum der renten steigen tot den helft van het jaarloon. Er zijn 25 florijnen voorzien voor de begrafeniskosten. Daaruit zal men kunnen oordeelen, of ten minste men zal zich nagenoeg een gedacht kunnen vormen. Nu een voorbeeld voor de landbouwers. In Oostenrijk is de landbouwer niet verplicht zich te verzekeren tenzij hij op zijne hoeve werktuigen gebruikt bewogen door krachten van de natuur, gaz, electri citeit, water, stoom, wind, of door dieren bewogen worden anders dan tijdelijk. Het gebruik van landbouwwerktuigen is zeer gevaarlijk want wij vinden ze in de hooge gevarenklassen in Oostenrijk. De hoeven waar stoomploegen gebruikt worden behooren tot de nde klas waar dorschmachienen met stoom i2d* klas, met andere bewegers iode klas waar maaimachienen, tot de ud«klas, enz. De hoeven waar alleen zaaimachienen gebruikt worden behooren tot de 4® klas. Wal kost de onderlinge verzekering De ioe gevarenklas begrijpt de gevaar- procenten 48 tot 70. Per 1000 kronen betaalt men van 37,5o kronen tot 54,70 kronen. De 11* gevarenklas omvat de gevaar- procenten 5g tot 87. Per 1000 kronen betaalt men 46,10 kronen tot 67,90 kr. De 12® gevarenklas omvat dc gevaar procenten /3 lot 100. Per 1000 kronen loon betaalt mm 57.00 kronen tot 78,10 kronen. De 4® gevarenklas brengt als verzeke ringskosten mede, per 1000 kronen 10,20 kronen of franken tot 14,80 kronen of franken. Aannemende dat een boerenwerkman verdient 400 fi. aan daghuur en 3oo fr. voor het onderhoud, zou dat zijn te zamen 700 fr. Te Weenen zou dat kosten van 7,14 kronen tot 10,36 kr. Ten onzent van fr. 7,14 tot fr. 10,36. De staking die wij in ons Belgisch mijngebied gehad hebben doet zich nog duchtig gevoelen in hare gevolgen. Was zij noodlottig in hare gevolgen, zij zal nog noodlottiger zijn in hare verdere ge schiedenis Nu hoe droevig ook, wij mogen, wij moeten het btstaiigen de socialistische syndikaten van slapende en zooveel als onmachtig als zij waren zijn gered door deze met taktiek geleide arbeidersbeweging. spoorwegcoupé gevonden werd. Ook ik ben op dien dag te Chatterly gebleven. Ik weet het. Hare oogen waren zoo strak op de zijne gericht, als wilden zij tot op den bodem van zijn hart zien. Na eene korte poos ging Beatrix voort: Maar niettemin moet de moordenaar van Nora goed bekend zijn met M. Jaak Ford. M. March zag haar twijfelachtig aan. Gij zegdet mij, dat gij een telegram uit Parijs ontvangen hebt. -ja. Wilt gij mij dat telegram eens laten lezen Dat kan ik niet, ik heb het gisteren al naar M. Peter Dikson te Londen ge stuurd. Hij scheen te verwachten, dat ik wel iets van den man zou vernemen, en daarom schreef hij mij. Hij had den man met den witten baard in eenen spoorweg coupé zien zitten. M. March streek langzaam met de hand over het voorhoofd. Gij hebt mij gisteren gezegd, Mej. Charles, sprak hij, dat gij u gevoeldet als iemand, die langs den r-md van een af grond gaat en wien een kleine misstap noodlottig kan worden. -Ja. Wilt gij mij veroorlooven u eenen raad te geven. Gaarne. Doe dan voorloopig niets, wacht bet af. Inderdaad, daar het reeds lang geen werkstaking meer geweest was zco schrijft ons een eerwaarde vriend, Onder pastoor in Henegouw werd r van de socialistische syndikaten niet meer ge sproken. De mannen kwamen niet meer op de maandelijksche stortingen waren niet in regel er moest eene werkstaking uitbarsten om het syndikaat-wezen te redden. Dat is nu waarlijk het geval. Wat Dewinne dezer dagen in de socialistische bladen schreef kan ik hier maar al te wel als waarheid bestatigen overal stroomen er nieuwe leden toe tot de socialistische vakverecnigingen. In het Centrum alleen zijn er 2000 nieuwe. Te Jemappes beta len er nu 900 hunne bijdrage wen er 448 nieuwe leden opgenomen werden waartusschen een honderdtal vrouwen. De afdeeling Jemappes-Flenu telt 3oo nieuwe leden. Een algemeen syn ikaat wordt bijge sticht voor de Nedei-Samber er z. enz. En de beweging is geenszins gestuit. Dan men heeft nu gezien dat de syn dikaten betaalden tijdens de staking. De syndiqués van Pepin trokken 12 fr. per wei k. En van het oogenblik dat het lid zoo ondersteund wordt, moet hij teekenen gedurende 10 jaren regelmatig de bijdra gen (e betalen. Waren nu de vakvereeningen een kwaad wij zouden ons geweten gemakke lijker kunnen geruststellen en zeggen Jammer I Jammer 1 Maar 't is het tegenovergestelde. Leo XIII kon geen werklieden bedevaart ont vangen of zijn woord was Sticht vak vereenigingen. DeRtrum Novarum drukt er ter. zeerste op. De vakvereeniging, bewijst zijn wereldbrief, is eene eerste noodz 'ijkheid in eene liberale maat schappij als de onze. Waar blijven dan onze catholieke vakverecnigingen In Duitschland neeft men ook mijnsta king gehad. Daar hebben de catholic-ken van alle zijden de redelijke eischen der werklieden gesteund, met der daad ge steund, zoodanig zelf dat op dit oogen blik de millionnairs der Roer moord en brand schreeuwen omdat de Staat hun dwingt een deel contróle aan de werklie den af te staan. Kardinaal Fischer van Keulen zond 1000 maik aan de slakeis. De catholieker. zijn er niet minder erkdadig geweest. Nog dr-zer dagen is er een vlugschrift uitgedeeld Wat heeft het Centrum (de duitsche catholieke partij) voor de mijnwerkers gedaan En waar is de Belgische catholieke actie gebleven Zij kon zelfs niet gevoerd worden, bij gebrek aan ondersteuning. O dat individualisme bij de Belgische Catholieken 1 Ja wij hebben grooten nood aan een catholii kendag, aan een degelij ken catholiekendag. Is het nu te zeggen dat het Walenland voor ons verloren is Geenszins 1 In het socialistisch syndikaatwezen, zooals Van der Velde dezer dagen schreef zijn nog verschrikkelijke bressen. En dan van die duizenden nieuwe leden laten honderden het sijndikaat na een tijd toch weer varen dat weten en verwachten de socialistische hoofden zelf. Eindelijk zooals P. Brandi S. J. nog in het laatste nummer (April) der zoo ge zaghebbende Civilta Catholica doet uitkomen, de catholieke sociale actie wanneer zij degelijk gevoerd wordt heeft veel meer troef in de hand dan de socia listische en veel meer kans van te winnen dan deze. Onze mijnwerkers worden socialisten omdat zij niet beter weten. Onvergeeflijk is het, bij zulke toestan den, de armen gekruist te houden. Catho lieken aan het werk. F. P. Maar dat wachten valt mij zoo moei lijk. Ik weet het wel, maar gij kunt op het oogenblik nog niets doen, wat eenig nut kan hebben. Wanneer gij aan uwe vrienden te Parijs schreef om hun te vra gen of zij u getelegrafeerd hebben, dan zoudt gij hen vreesdijk ongerust maken. Zoo ik u gisteren vroeger ontmoet had, dan zou ik naar Londen ti rugg. keerd en met denzelfden trein naar Frankrijk ver trokken zijn, dien men u in dat telegram had aangewezen, maar ik weet ook niet of dat wel zooveel voordeel zou opgele verd hebben. Wees maar zeker dat de man met den witten baard zich wel in eene nieuwe vermomming zal gestoken hebben. En gelooft gij dat het telegram van hem was Zeker. M. March, gij hebt mij beloofd dat gij mij zoudt helpen. E11 dat doe ik. Gij zijt sedert t enige maanden reeds in Nonshire, hibt gij er niemand ont moet die met de beschrijving van den man overeenkomt Nooit. M. March had dit woord op beslisten toon uitgesproken, maar na eene korte poos voegde hij er bij Ik kom overigens weinig in gezel schoppen en behalve de bewoners van Lane-House sta ik met geene enkele fa- 111895 werd priester Daens gedaagd om te Rome voor 't H. College der Cardi- nalen te verschijnen ten einde er reken schap te geven over zijne ongehoorzaam heid en verderfelijke propagande. Toen priester Daens te Rome verbleef, trof men in 't Land van Aelst eene waar schuwing aan in de welke werd gezegd dat men aan geen ander nieuws uit Rome mocht geloof hechten dan aan 't gene in 't Land van Aelst, De Werkman en Klokke Roeland, zal meêgedeeld wor den. En dan verschenen er in bedoelde bladen nieuwstijdingen cn artikels waar uit men afleiden kon dat priester Daens door den Paus werd goedgekeurd. Men dreef het verder Handlangers wierden in Oost-Vlaanderen '.:n Brabant rondgezonden om over al te verkonden dat priesttr Daens door den Paus werd goedgi keurd. Charelke verkondigde te Ressegem, Aygem, Heldergem, Grootenbsrge. op 5 uren afstand in de ronde van H- rz<le dat priester Daens door Z. H. Leo XIII werd goedgekeurd en Hij hem tot ver eering een bloemruiker aanboodt. Doch op 27 Mei i8g5 verscheen in het Zwitsersche orgaan La Gazette de Lausane eene correspondentie uit het Vatikaan in de welke op de stelligste wijze wordt bevestigd dat priester Daens van den H. Stoel eene strenge vermaning op straffe van kerkbans had ontvangen en dat Z. H. de Paus uitdrukkelijk had geweigerd hem te ontvangen. Het was klaar en duidelijk priester Daens was afgekeurd geworden en't Land van Aelst veranderde van toon, 't is te zeggen, 't waren vuige lasteringen en be- ltedigingen die volgden. De Roomsche Gardinalen werden uitge scholden voor lieden die zich door 't geld der rijken hadden laten omkoopen. Z. H. Mgr. Stillemans werd aan Calphas en priester Daens aan Jesus O. II. en Zaligmaker vergelijken enz., enz. En nu, wij zijn in tgo5, tien jaren later, Z. H. Paus Pius X, vernieuwt de veroordeeling door zijnen doorluchtigen voorganger tegen priester Daens uitge sproken en 't zijn weer de catholieke bewaarders welke Hem en de Cardinalen door geld hebben omgekocht. Ware het niet dat tijd en plaats om ontbreken nog meer zou.len wij kunnen herinneren. milie op vertrouwelijken voet. En gij raadt mij dus aan, voorloopig naar niets te doen Ja, dat raad ik u aan. Reken er maar ast op dat de man, wanneer hij ontdekt dat zijn telegram de gewenschte uitwer king mist, wel iets anders zal onderne men. Wantrouw alle brieven, die u door de post toegezonden worden en wees zoo •oorzichtig mogelijk in den omgang met vreemdelingen. Houd uwe oogen wijd open en geloof mij, gij zult met den tijd het geheim wel ontsluieren. Maar het is mij alsof ik hier met val- sche bedoelingen ben gtkomen. Ik kan het niet verdragen, dat de menschen mij vriendelijk ontvangen en mij allerlei be leefdheden bewijzen, dat zij medelijden met mij hebben, omdat ik zoo ver van mijne geboorteplaats mijn brood moet verdienen, terwijl ik weet dat het eenige doel van mijne komst te Chatterly is, wraak te nemen. Vergun mij, u nog eene vraag te doen, Mej. Charles. Wanneer uwe zuster nog in leven was, zoudt gij dan het beroep van muziekonderwijzeres gekozen heb ben i'- Dan bedroogt gij ook iemand, teen gij hier de betrekking van organiste aan naamt en ik g<-loot dat gij met uw tal< nt en uwe beschaving een sieraad voor het t dorp Cuatierly ziji. Tracht u met den 10e stand tevreden te stellen, in elk geval ver- Te dien tijde verscheen de Apostel Paulus vóór de vierschaar der Romein- sche Rechters, en op het punt van gegee- seld te worden voor zijn geloof, riep hij uit Civis Romanus Sum ik ben burger v;in Rome en zie, uit et rbied voor dien Naam liet men Paulus gerust. Op onze dagen verscheen een priester vóór de Rechtbank van zijne geestelijke Oveiheid, Paus en Bisschop, en reeds veroordeeld, roept hij uit: Civis Romanus Sum ik ben burger, ik ben Belg Goed zoo wie betwist or dat Gij moogt uw burgersrecht doen gelden voor de Belgische rechtbanken en wetten, maar wat komt dat hier te pas Gij staat voor uwe geestelijke Overheid, en bijge volg past er u hier één woord, dat is Sacerdos Sum ik ben priester I Wat zijt ge eigenlijk, M. Daens Als een wereldlijke u de waarheid zegt, als gij schrijft of spreekt om 't volk te misleiden", keert gij u om en zegt ik ben priester ziet naar mijn kleed 1 Als uw Bisschop, als de Paus u straft, keert {jij 11 om en zegt ik ben burger ziet naar mijn recht I Gij draait uwen molen naar den wind vandaag vindt gij goed den priester uit te hangen morgen, vindt gij beter den burger te spelen vandaag priester, mor gen burger Neen, neen, gij kunt u in twee niet splitsen Gij zijt en blijft altijd priester en burger te zamen Burger in uw Vader land prii ster in de H. Kerk. Geef dus aan uw land, aan Cesar, wat hem toekomt maar ook altijd, geef aan God, aan de H. Kerk, wat haar toekomt I Dat is de waarheid. Weet gij wat Gij hebt lot hier toe 't EEN OF 't ander gespeeld ?ij zult nu t een en 't ander zijn of ge zul 't een kwijt geraken. Zijt gij priester en burger, laat het blijken in uw gedrag 1 Zijt gij alleenlijk Burger, doet uw Priesterkleed uit Men zal in dat geval twee of drij weken van u spreken, en dan zult gij in de vergetelheid geraken, zooals andere priesters die de H. Kerk onteerd en bedroefd hebben. Maar, om de liefde van God, dat men eindelijk zie en wete wie en wat gij zijt, en met wien men te doen heeft Geen tweegezicht niet meer I X. STAD AALST. De gruote Prijüknmpvoor (Paaschmarkt,) zal plaats hebben op Zaterdag i5 April igo5. Talrijke premién zullen als gewoonlijk uitgeloofd worden. dient hier op eerlijke wijze uw brood. Beatrix huiverde. En wanneer ik dien man misschien zal ontmoeten, wanneer ik tegenover hem zal staan en hem wellicht vriendschappe lijk de hand zal moeten drukken M. March schudde het hoofd. Dat ach ik niet waarschijnlijk, wan neer hij nog een weinig geweten heeft, dan zal hij u eerder trachten te ontwijken. Begrijpt gij dan niet, dat het zien van u hem steeds aan zijne misdaad moet herin neren M. March deed iets, waarover de be woners van Chatterly zich verwonderd zouden hebben, wanneer hij hen geraad pleegd had. Hij ging naar het kasteel en verzocht M. Chatterly te spreken. Hij is naar Parijs, mijnheer, gaf M. Jordan op eenigszins stroeven toon ten antwoord, want de oude opzichter was te zeer bekend met de wdgevoegd- heid, om het goed te keuren, dat een nieuw aangekomene den landheer het eerst eer. bezcek bracht op het kasteel. De afwezigheid van den graaf ontstem de blijkbaar den bezoeker, en hij vroee weer Zoudt gij dan ook niet aan Mevr. Chatterly will, n vragen, of zij mij voor e. mge oogen hl ikk-n kan ontvangen De r g- 11 is op verscheidene plaatsen door het dak van Copslt-i gediongen en daar M. Hurst, van wien ik het huis heb ge- "Wot is de Daenserij anders dan een kliekje dat slechts zijne socia listische strekking onder een zoogezegd christen uiterlijk verbergt om des te beter de kortzichtige lieden te bedriegen en te foppen. Wie dat tegenspreken kan, heeft het woord. Liberale verdraagiaamheid. Te Thienen bestaat er een Werk van Kleeding voor de schoolkinderen door de stadskas ondersteund. Twee meisjes waren voor een kleed ngeschreven en reeds de maat genomen en 't werd haar geweigerd. Waarom Raadt het eens Omdat de broeder van het eene bij de catholieken ter school gaat en de vader van het tweede in dienst is van een catholieken as. De catholieke raadsleden kloegen het schandalig feit openbaarlijk aan en de liberale schepen van onderwijs loochende niet maar zegde dat hij te veel werk had omdat alles na te zien. Stichtend niet waar HOI*. De veroordeelde Pilatus Daens beweert dat het wetsont werp aangeboden door MM. Woeste, De Saedeleer, de Bethune enz. een inkom- r.cht voorstellende van 3o fr. per too kilogr. op vreemde hop, een namaaksel s van het zijne. Neen, Pilatus, gij hebt het mis altijd iiebt ge gesproken van gelijke rechten of -rijer, invoer, terwijl onze Aal6tersche Catholieke Vertegenwoordigers reeds van over6 jaren altijd spraken van een gematig inkomrecht van 25 3o fr. Later wanneer gij eindelijk de dommigheid van gelijke rechten en vrijen invo t hebt begrepen, zijt gij de zienswijze onzer Catholieke Vertegenwoordigers bijgetreden en hebt ge uw wetsontwerp aangeboden. Ziedaar de waarheid, de onbetwistbare waarheid VOGELS VAN EENDER VEEREN. Een socialist uit Duitsch land gaf dezer dagen eene voordracht te Berlijn. Het is merkwaardig te lezen hoe die man overeenkomt met onze liberalen. Hij zei onder anderen (i Indien men met de vooruitgang wil méégaan, moet men de religie vaar wel zeggen Dat is een oud refreintje van de liberalen. Met tegen de religie te zijn, zijn wij huurd, niet hier is, kwam het mij het beste voor mij rechtstreeks tot den eige naar te wenden. Dit voorwendsel scheen den ouden in- tendent wat gunstiger te stemmen, want hij zegde op eenigszins bt-leefderen toon Ik zal uwe boodschap overbrengen, mijnheer, maar ik vrees dat het niet veel zal baten. De graaf heeft van M. Hurst ook verscheidene verzoeken om herstel lingen aan Copslei afgewezen, hij zegt dat hij niïts aan het huis wil laten doen zoolang het tegenwoordige huurkontrakt duurt. Gertruda toonde zich aanstonds bereid den bewoner van Copslei te ontvangen cn na verloop van eenige minuten ston den broeder en zuster weer tegenover elkaar. Het was de eerste maal, sedert Gertru da in het huis van haren echtgenoot was teruggekeerd. Zij waren alleen. Gertruda kustte hem teeder, maar hare stem klonk angstig toen zij sprak. O I Cecil, is dat niet te veel ge waagd Ik geloof het niet, mijne liefste-, Ik wist dat Chatterly op reis is. Ik hen zelf eerst gisteren teruggekeerd en daar ik dus aan de uitnoodiging van Mevr. Ford geen-gevolg kon geven, ver zon i« dit voorwendsel, om u te kunnen bezoeken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1