Donderdag 13 April HH)3 5 centiemen per nummer. 369te Jaar 3732 COMMISSAIilS m POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stout spreken! HET GEHEIM Een Passielied uit de XV' eeuw. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan Is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele val dit blad. AALST, 12 APRIL 1905 Het daensism is dus door de hoogste kerkelijke Overheid veroordeeld na het geweest te zijn van Priesters en Bisschop pen. En de hoofdman, na in volle Ka mers beloofd te hebben zich terug te trekken, na herhaaldelijk in Land van Aelst te hebben gezegd niet een oogen- blik, te aarzelen zich te onderwerpen, wat doet hij Hij gehoorzaamt niet hij ontrolt bepaaldelijk het vaandel van den opstand tegen het kerkelijk Gezag, tegen de geeste lijke Overheid, tegen de Bisschoppen en de Paus 1 En hij beweert catholiek te blijven catholiek is hetzelfde als christen, geen kromme sprongen I Met den heer Daens is het goed de teksten letterlijk aan te halen. Daarom be- ginnen wij met deze uitdrukkelijke ver klaring van Land van Aelst i i December i8g5. i,te bladz. 2d* kol.: Nochtans, indien de hooge kerkelij ke Overheid uitdrukkelijk spreekt en openbaar afkeurt, wat in 't geheim en ter sluiks bevochten wordt, wij zullen geen oogenblik aarzelen wij trekken ons achteruit en Chipka wordt «en een zame kluis doch wij willen geen kromme sprongen maken. Hier wordt geen onderscheid, hoege naamd welk, gemaakt hier is kwestie zijne politieke handeling te staken zich stil te houden en zich met de politiek niet meer te bemoeifin Reeds vroeger in i8g5 had Land van Aelst den 25 Augusti dat beloofd Als de Paus en de Bisschoppen uit drukkelijk spreken, wij zouden geenen tegenstand maken. Wat antwoordt de heer A. Daens op de uitdrukkelijke veroordeeling van Z. Hden Paus Onderwerpt hij zich In geenen deele. Hij antwoordt thans dat de Paus het recht niet heeft hem te veroordeelen. Hij .roept tot zijne geestelijke Overheid, aan wie hij gehoor zaamheid beloofde Cms Romanus sum de kreet van den H. Paulus tot zijne beulen welke hem tot een schanddood wilden veroordeelen Of die twee dingen op elkander gelij ken I Doch ziet, die woorden zijn vol doende om aan de sukkelaars van volge lingen van A. Daens te doen gelooven dat het gedrag van hunnen aanvoerder gerechtveerdigd is door den H. Paulus!!! VAN den 53e Vervolg. Het was gelukkig niet noodig den ouden heer, die zichzelven doorzijn eigen woorden meer en meer in vuur bracht, aan het verstand te brengen, dat een vreemde gezant, al was hij nog zoo goed gezind, bij geene mogelijkheid eenigen invloed op den gang van een crimineel proces kon uitoefenen. Voor Power of Brusel aan het woord konden komen, werd de deur van de spreekkamer geo pend en berichtte de dienstdoende agent, dat M. Norfolk zijne bezoekers te woord kon staan. Zij haastten zich naar M. Norfolk en deze ontving hen vriendelijk, hoewel met eenige verwondering op het zien van den hem geheel onbekenden vreemdeling. Brusel haastte zich M. Duvivier voor te stellen en zijne verschijning op te hel deren, waarop M. Norfolk, die als man van opvoeding vloeiend fransch sprak, den oud burgemeester van Rouaan met enkele vriendelijke woorden op zijn ge mak zette. Zich daarop tot Power wen dende, stak hij dezen tot diens groote verbazing hartelijk de hand toe. Zij hebben u niet goed behandeld, Hij heeft op de veroordeeling geant woord, gebruikmakende van het spottend gekend woord dat ieder gevonnisde drij dagen heeft om zijne rechters te vervloe ken 1 Men beschuldigt ons valschelijk, roept hij uit. En hij somt eenige zooge zegde, lasterlijke aantijgingen aan. Nemen wij nummer 3. a Valschelijk beschuldigt men ons het pauselijk gezag in te roepen, op onze meetingen en in onze gazetten, om ons Volks programma te verdedigen en te doen zegepralen. Dat is wederom eene loutere leu gen. Hij loochent dus stout. Wij wisten reeds dat hij durft, maar dat hij dat punt van vermetele stoutheid zou bereiken, dat durfden wij niet veronderstellen. Scripta manent, schriften blijven, zegt een gekend spreekwoord. Het was dus mogelijk de eene en de andere van die verklaringen aan te teekenen en ze aan het licht te brengen. Men oordeele. In den Werkman van 16 Oogst i8g5 leest men Weet gij niet dat de Stadhouder Christi, de Heilige Paus Leo XIII, al de stukken en plans der christene volks partij heeft onderzocht en dat Hij in zijne brieven geen enkel woord van af keuring of van misprijzen heeft gegeven aan de Christe Democraten. In tegen deel hij zegent die teêrbeminde zonen op eene bijzondere wijze en moedigt hunne werkingen aan. Hij moedigt hunne werking aan Zich steunend op eene dubbelzinnig heid neemt hij voor zich wat voor anderen was bestemd Land van Aelst 25 Maart 1900 4d« hl. schrijft Priester Daens werd in 't Va- tikaan stuur ontvangen doch na een zorgvuldig onderzoek zijner meetingen, zijner redevoeringen bleek het duidelijk dat hij in alles getrouw was gebleven aan de christene leering in de pause- lijke mis mocht hij aanwezig zijn doch de Paus KON hem in 't bijzonder niet ontvangen, althans stuurde Hij hem 0 zijnen vaderlijken zegen. Als die woorden eene beteekenis heb ben is dat De paus keurt Daens goed, hij zegent hem De demokraten hebben een Plak- Almanak uitgegeven met het portret erop van de aanvoerders de heeren A. en P. Daens, De Backer, de Pelsmaker, Duca- tillon, Planquaert, Sterck, smid Lam- brecht, enz. Wie prijkte in het midden De paus Leo XIII, dit door de grof- doktor waren zijne eerste woorden. Het spijt mij, dat gij zooveel onaangenaams hebt moeten ondervinden. Ik had reeds vroeger van u gehoord 1 Met een verhoogden blos en min of meer verlegen gelaat staarde Powel den hoofdambtenaar aan. Ja, ja hernam M. Norfolk lachen de. Ik kan best begrijpen, dat gij niet weet door wien ik van u gehoord heb 1 Ik zal het u maar zeggen het is door mijn broeder Jan. Hij heeft altijd den mond vol over u. Hij heeft het verschrik kelijk druk en begint aardig in de praktijk te komen, maar ik kan hem niet ontmoe ten of hij begint over zijn studententijd en de gelukkige dagen, die bij met zijn vriend Power gesleten heeft. Ik ben uw broeder, doktor Norfolk, van harte dankbaar, dat hij mij niet ver geten heeft, antwoordde Robert met oprecht gevoel. Ik kan u van mijnen kant verzekeren, dat ik zijne vriendschap ten allen tijde met hartelijke toegenegenheid ben blijven herdenken I Dat is juist wat hij altijd van uwe vriendschap zegt, doktor 1 hernam de hoofdinspekteur. Hoe toevallig, niet waar? dat Jan juist gisteren avond bij mij moest wezen, toen onze vriend Brusel mij zijn onstuimig bezoek kwam brengen Ik vertelde hem natuurlijk alles, en ook, hoe gij er bij betrokken waart, en toen hadt gij hem moeten hooren Ik wou om een lief ding, dat gij er bij geweest waart, ste oNKiESCHHEiD, die ooit gepleegd kon worden Beteekende dit niet dat zij zich stelden onder de hooge bescherming van het pauselijk Gezag Dat is eene zaak van eenvoudig gezond verstand. Wij zullen nog meer aanhalingen ge ven, want bijna in ieder nummer rond de verschillige kiesstrijden hebben de chis- mos zich op Zijne Heiligheid beroepen, zich onder zijne bescherming gesteld. Zij hebben meer gedaan zij hebben zich zelfs beroepen op den Zaligmaker. Hoort het Land van Aelst van i5 April 1900. Oorlog aan d'onrechtveerdigheden. Christus de Zaligmaker roept ons tot dien strijd 1 Alle wapens zijn de demokraten, genre Daens wel te verstaan, goed. Wij zullen die mannen eens volgen in hunne kronkelingen en kromme sprongen sedert hun ontstaan tot den dag van heden. Dat zal eene noodige vollediging zijn van de geschiedenis welke zekere daensisten belooven te schrijven nopens de geboorte, groei en bloei, maar ook verval en ondergang der daensisterij In de vroege middeleeuwen, toen hef grootste gedeelte des volks noch lezen, noch schrijven kon, verving het godsdien stig toonce), met de schilder- en beeld werken der kerken, voor de menigte het boek. De priesters speelden, om zoo te spreken, op alle groote feestdagen. Zoo trachten zij liefde voor de geheimen van den godsdienst, I^fde voor het leven des Zaligmakers op te wekken. Het groote drama der Passie was daar toe bij uitstek geschikt. De dieDSt op Goeden Vrijdag, door verscheidene gees telijken in verschillende tonen gezongen, vergezeld van kniebuigingen en gebeden, is nog zeer dramatisch. De stukken, welke men uitvoerde, wierden mysteriespelen geheeten. Som mige namen zijn bewaard gebleven. Voor Kortrijk kennen wij De ghe- BOORTE VAN ONSEN HEERE, DE VERRISE nesse ons Heren, onser Vrouwe Kerck- GANC, DE NeDERDALINGHE VAN DEN H. Geest. De Verrisenesse werd nog vertoond in 1424, en wel 0 int Vlaemsche zegt de rekening. Men heeft enkele mysteryspelen terug gevonden het Maastrichtsch Paasch- spel, uitgegeven door Moltzer in 1875 Die eerste Bliscap van Maria, bekend doktor, hij is nog hetzelfde opgewonden mensch, dat hij als student was, en hij wist alles I... Hij had al de dagbladen gelezen en wist waarachtig nog meer van de zaak dan ik zelf Hij vertelde mij ook van die oude zaak, die gij in Woolchester gehad hebt, hij was er woedend over 1 en zou u toen direkt hebber, opgezocht, als gij niet opeens zoo spoorloos verdwenen waart Waarlijk, onze oude Tom Brusel kwam, volgens zijne gewoonte, juist op het goede oogenblik en geloof mij, Power! wij zullen niet rusten, voor dat gij van die gemeene beschuldiging volkomen ge zuiverd en in het gelijk gesteld zijt. Reken er op. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik ben voor uwe goedheid, mijnheer, ant woordde Power, getroffen door zooveel hartelijkheid. Het was hem onmogelijk om meer te zeggen zijn hart was te vol. De gedachte, dat de blaam, die hem zoovele jaren met loodzwaar gewicht gedrukt had, van hem zou kunnen worden afgenomen, vervulde zijn gemoed met namelooze dankbaarheid en nieuwe hoop voor de toekomst. Maar nu onze andere zaak, vervolgde M. Norfolk. Om u ronduit de waarheid te zeggen, zij verwart mij Ik kan er tot nu toe geen licht in krijgen. Ik ontvang daar bijvoorbeeld juist een brief van dien goeden heer John Hunter, die bijzonder veel belang in het jonge meisje schijnt te gemaakt door J.-F. Willems in 1845 Die sevenste Bliscap van Maria, ver spreid door K. Stallaert in 1887. Bij die voorstellingen sluiten zich mis schien de geestelijke liederen of de ley- sen t> der xv* eeuw aan. Zij onderscheiden zich door een gemoedelijk verband tus- schen de poèzie en de melodie. Florimond Van Duyse heeft er in 1899 een veertigtal door het Davids Fonds la ten uitgeven. Het stuk Van liefden comt groot liden, verdient thans onze aandacht. Maria kwam te Jeruzalem, en ontmoette haren Zoon, met eenen cruce gheladen Zij was a in liden doch een engel kwam haar troosten, vragende a Ic en weet niet oft ghi hem yet kant De bedrukte antwoordde En sondic hem niet kennen Ick kenne hem badt (beter) dan ghi lek sach hem in syn lyden, Dies lydt myn herte pyn. Syn vleesch heeft hy van my ontfaen, Syn armen sach ick uut recken, Ende aan den cruyce slaen. De volgende strofen behelzen de woor den, welke" de Gekruiste sprak, eer hij stierf. Ick heb hem horen roepen Tot sinen vader in den throon Och, willet hem vergheven, Sy en weten niet wat sy doen Die moordenaer riep ontfermelyck o Heere, wilt mynder ghedencken, Als ghi comt in u ryck Jesus verblide hem seere.... En sprac o Vrient, syt dies wys, Ghi suit heden wesen Met mi int paradys 1 n Hy sprac tot synder moeder... Och, vrouwe, siet hier u kint. Joannes, lieve discipel myn, Siet die bedroefde moeder, Want die bevele ick dy 1 t Ui riep Hely, o Vader myn, Hoe hebdy mi nu ghelaten In desen allendighen schyn Die hoghe prince der heeren, Jae mede die hemelsche vorst, Met also heesscher stemme Sprac hi O, mi dorst 1 Syn oogen begonsten te weynden, Die minne bewees haercracht o Vader, daer ghi mi om hebt ghe- [sconden, Dat heb ick nu al volbracht 1 1 stellen en bij hoog en laag zweert, dat hare aanhouding en de geheele beschul diging de grootste dwaasheid is, die de policie nog ooit heeft uitgehaald. Ik ken M. Hunter als een man met een htlder hoofd en een scherpzinnig oordeel, ik stel zijne meening dan ook op hoogen jrijs, maar... hij voert geen schijn van lewijs aan, dat de vermoedens, die tegen de beschuldigde bestaan, en die, dunkt mij, nogal niet weinig krachtig zijn, zou kunnen verminderen of verzwakken. Gij en Brusel zegt, van uwen kant, dat Sint- Alba de man is, die het gedaan heeft, maar neem mij niet kwalijk, dat ik het oprecht zeg gij zijt beiden ook niet heel gelukkig geweest, toen het op het leveren van wettige en overtuigende bewijzen aankwam 1 Blijft gij echter bij uwe mee ning, dat wij in Sint-Alba den waren man hebben, dan moeten wij ook niet rusten, voor wij zijne schuld onwederleg- baar kunnen bewijzen en geloof mij ik zal u helpen zooveel ik maar eenigszins kan gij begrijpt zelf wel, dat ik niets liever verlang, dan die heeren dagblad schrijvers, die mij het leven in den lesten tijd zoo zuur gemaakt hebben, eens be hoorlijk op hunne plaats te zetten I Zou ik u mogen vragen, mijnheer begon Power, nadat hij M. Norfolk be daard had laten uitspreken, hoe de zaak van mejuffrouw Duvivier op dit oogen blik staat Voor zoover ik vernomen heb, ant- Twee strofen onderbreken het verhaal. De eene wekt tot medelijden op de an dere schetst het hoongelach der Joden. Och, alle creatueren, Die God ghescapen heeft, Ccemt nu tot deser uren Met eenen bedroefden gheest Helpt ons beclagen den grooten noot; Die hemel en aerde ghescapen heeft, Die hanghet hier naect en bloot Die eenighe soon des Vaders, Jae mede die hooghe God, Daer die engelsche scaren voer knie- Is nu der Joden spot. [len, Sy riepen Chruyst hem sy [maecten jolyt Ghi en syt gheen coninck v*n Ghi syt vermaledyt[Israhel Het slot telt nauwelijks drie verzen Syn stemme was lude en heesch Met eenen gheheygden hoofde Gaf God daer sinen gheest. Zie, uit zijne stille eenvoudigheid put dat lied eene groote dichterlijke waarde, eene hooge dramatische kracht. Th. S. (Gas. van Kortrijk). BEIAARD. In de werkhuizen der heeren Joseph Gonthier en C°, klokken gieters le Mechelen, is tegenwoordig een beiaard tentoongesteld die welhaast naar den vreemde zal verzonden worden. I)at belangrijk werk is over eenige weken door vakmannen en deskundigen onderzocht en beproefd geworden. Het is onder alle opzichten uitmuntend bevon den geweest. Die heeren wenschten de vervaardigers geluk over hun werk en waren hoogst voldaan over de onover trefbare zuiverheid van toon en de vol- maaktheid der akkoorden. Ook is het werk zonder de minste opmerking aan genomen geworden. Die beiaard bestaat uit 36 klokken we gende samen ongeveer 17,000 kilos, klavierspel, nieuwen koperen trommel (wekkering) en nieuw kunstig uurwerk. Binnen eenige dagen, 2al alles in de statie van Mechelen, op wagons geladen worden en verzonden naar Warschau, hoofdstad van Russisch Polen. Het werk is bestemd voor Czenstechowa, vermaarde catholieke bedevaartplaats. De Polakken, die over meer dan eene eeuw door de Russen overwonnen wor den, behooren tot den catholieken Gods dienst en, niettegenstaande vervolgingen, woordde de hoofd-inspekteur is er nog in het geheel geen vooruitgang meê ge maakt. Het voorloopig verhoor, dat zij gisteren voor den rechter van instructie heeft ondergaan, was natuurlijk niets dan een vorm. Er werd verdaging aange vraagd, die voor eene week werd toege staan, waaropzij naar de cellulaire ge vangenis in het graafschap is overgebracht. Maar dat kunt gij, dunkt mij, zelf inde dagbladen gelezen hebben, doktor. Dat heb ik ook inderdaad, erkende Power, maar ik hoopte, dat gij ons wel licht meer bijzonderheden zoudt kunnen meêdeelen. Ik heb ook nog een afzonderlijk, persoonlijk verslag gekregen, antwoordde M. Norfolk met een blik op den vreemde ling, en ik moet u zeggen dat is verre van bemoedigend. De vermoedens tegen het jonge meisje zijn zeer sterk I Het was een geluk voor M. Duvivier, dat hij geen woord engelsch verstond en de leste uitdrukking derhalve niet kon begrepen hebben. De hoofdinspekteur merkte tot zijn genoegen op en ging met meer vrijmoedigheid voort. In de eerste plaats is daar dat ramp zalige sjaaltje vervolgde hij. Het is be wezen, dat het haar toebehoort daar aan is geer. twijfel meer. Mevrouw Hun- ter heeft het herkend En dan komt die juffrouw... juffrouw... juffrouw... och hoe heet zij nu Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1