Zondag 16 April 1903 3 centiemen per nummer. 36"e Jaar 3735 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. "DE IMIJAXm met den Witten Baard. Steunt daar op Verzekering tegen Ditjes en datjes. DE DENDERBODE rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ls tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CU,QUE SiniM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00 Vonnissen op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bg accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«>* dit blad. AALST, i5 APRIL igo5 Wij herhalen het nogmaals onze nijve- raars en onze landbouwers moeten, of zich verzekeren bij eene maatschappij met vaste premies, of zich aansluiten bij eene mutualiteit, gezegd eene onderlinge verzekeringskas. Zij mogen niet vergeten dat beide moe ten erkend zijn door Koninklijk Besluit. In hetARBEiDSBLAD van Februari, dat on langs is verschenentreffen wij op blad zijde 246 de namen reeds aan van eenige maatschappijen en verzekeringskassen die zich nopens de erkenning in regel hebben gesteld. Er zijn er 10 daaronder 7 maatschappijen met vaste premies en 3 onderlinge verzekeringskassen. Nog een woord tot onze landbouwers. Hunne verantwoordelijkheid van af i»t*n Juli zal dubbel zijn i° deze geregeld door de wet op de werkongevallen, voor de vergoedingen verschuldigd ter herstelling van de onge lukken die op den arbeid gebeuren. a° bepaald door het burgerlijk wetboek, artikelen i382 tot i385. Daaruit volgt dat zij eene dubbele polis moeten nemen, eene om zich te beschut ten tegen de werkongevallen aan hunne werklieden overgkomen in uitvoering van de hun opgelegde taak, (wet van 24 December igo3) eene andere om zich te beschermen tegen de verantwoordelijk heid waaraan zij blootstaan tegenover derde personen voor de ongelukken door hunne dieren, bij voorbeeld, veroorzaakt. (Burgerlijk wetboek.) De landbouwers welke onder de toe passing niet vallen van de ongevallenwet, zijn altijd verantwoordelijk voor de schade welke hunne dieren aan anderen toebrengen en die dcor het burgerlijk wetboek is rAA Wij hebben meermalen vastgesteld dat in zulke gevallen geen proces is ingesteld geworden, dat een landbouwer wiens paard een ongeval had veroorzaakt niet verplicht is geweest de schade te herstel len. Dat is van wege het slachtoffer lou tere toegevendheid 't zij omdat de zaak soms te gering was, 't zij omdat men de rechtsbepalingen niet kende. Die toege vendheid zal welhaast tot het verleden behooren, want door de menigvuldige toepassingen van de wet nopens de arbeidsongevallen zullen de beginsels der verantwoordelijkheid beter gekend worden en zullen de slachtoffers meer tot proces sen hunne toevlucht nemen. Daarom zouden wij graag zien dat de landbouwers zich verzekeren lijk zij het thans doen tegen den brand, tegen de veesterfle, tegen den hagel enz. Wij geven dien raad aan allen zonder uitzondering. O 47* VERVOLG. O 1 Cécil, het schijnt mij zoo droe vig toe, dat wij elkaar niet kunnen spre ken te weten, dat gij onder den rook van het kasteel woont en dan nog voor wendsels te moeten zoeken en listen te verzinnen om elkaar te spreken of zelfs maar eenen blik te wisselen, ach, dat is treurig 1 Hebt gij Chatterly al eens gepolst, wat hij wel zeggen zou, indien zijn dood gewaande, onwaardige zwager uit het graf verrezen ware Gertruda beefde. ja, maar ik heb hem niet gunstig voor dit denkbeeld kunnen stemmen. Zelfs schijnt de gedachte, dat gij als een rijk man terugkeeren zoudt, hem nog ha telijker toe, dan wanneer gij arm gebleven waart. Wat kan hem zoo spoedig naar Pa rijs doen terugkeeren Gertruda deelde hem meê wat de graaf haar had gezegd. Cecil Monkton dacht hier ernstig over ua. Het kon waar zijn. De graaf was be kend als een schraapzuchtig man en daar om was het geen wonder dat hij zich zoo Een ongeluk kan voldoende zijn om u tot verval en ondergang te veroordeelen. Weest dus voorzichtig, gij die zekere verantwoordelijkheid draagt. Ziet vooruit en verzekert u. Wij hooren dat sommige landbouwers tegen de nieuwe dingen morren en dat liberale propagandisten ze willen opjagen tegen de Catholieke Partij. Zoo zegde een hunner Wij hebben tot hiertoe weinig beval op den buiten gehad. Doch nu zal het beter gaan wij hebben een uitmuntend wapen in de slechte ongevallenwet. Die liberaal heet onze wet op de arbeidsongevallen slecht. Dendergalm heeft het ook gedaan maar op onze vraag Waarom is die wet slecht is hij ons altijd het antwoord schuldig geble ven. Het gaat met zijne appreciatie over de wet, lijk met zijn behoorlijk pensioen. Hij durft niets ophelderen en bewijst alzoo hoe zeer wij gelijk hebben dit blad als armtierig te bestempelen. In onze ongevallenwet komen nagenoeg dezelfde bepalingen voor als in de wetge ving van andere landen nopens dit punt. Het cijfer der vergoedingen is ten onzent zoo hoog als elders. Onze Regeering heeft al de noodige waarborgen genomen om aan den verongelukten werkman zijne rente te verzekeren. Niet eene, hoort gij, armtierig orgaan der geuzerij, zal onbetaald blijven. Wat wil men meer In België, lijk overal, op 2 uitzonde ringen na, zijn de vergoedingen te laste der nijverheid. Bijgevolg, het zal met de eene of andere gebrekkige bepaling der wet niet zijn dat de liberale propagandisten onze landbouwers zullen trachten op te win den het zal zijn met het princiep van de wet, met de wet zelve I Landbouwers, laat u door de geuzen niet foppen. Herinnert u dat zij altijd uwe gezworene vijanden zijn geweest, dat zij voor u niets over hadden dan spot en vernedering. Weet en herinnert u dat al wat in het voordeel van de boeren is gedaan, het volbracht is door de Catho lieke Regeering en dat de geuzen met hand en tand hebben tegengewerkt. Zij hebben alles hardnekkig bestreden wat de Catholieke Meerderheid voor u voor stelde. Wij zullen dit punt in een volgend artikel nog grondiger onderzoeken. Thans keeren wij ons tot de werklieden en wij vragen hun. Hebt gij het gehoord, mannen, de liberalen gaan op den buiten de wet op de arbeidsongevallen afbreken, bij de nijveraars lukken zij niet. Zij mis gunnen u de vergoeding welke in alle rechtveerdigheid u toekomt als gij het slachtoffer wordt van een ongeluk Gij zoudt het van de geuzen nooit hebben bekomen. Het is goed voor die mannen zonder hert en ingewanden dat gij bedelt; dat uwe vrouwe en uwe kinderen den bedelstaf in de hand van deur tot deur het brood gaan vragen dat gij niet meer verdienen kunt, omdat gij van een onge val zijt terneer geslagen 1 De geifzen vinden dat uwe vernede ring, dat uwe armoede en ellende goed en recht is 1 Werklieden, gij zult u dat herinne- De Fransche Socialisten hebben on langs Congres gehouden te Rouen. Er is daar geweldig geredetwist tus- schen de groep der naaromhoogwerkende, revolutionnaire socialisten, en die der bezadigde, lees plaatskensbekleedende democratie. De eersten hebben de bovenhand ge had, en er is te Rouen een dagorde ge stemd. waar, onder meer, het volgende in voorkomt Door zijn doel, door zijn ideaal, door de middelen, die het aanwendt, is de d socialistische partij, hoewel zij de ver- wezenlijking nastreeft van sommige onmiddelijke hervormingen, door de werkende klas geëischt, geene her- i) vormingspartij, maar eene klassen- i) en omwentelingspartij. b De gekozenen der partij vormen in het parlement ééne enkele groep, staan- de tegenover al de politieke burgerpar- 1 tijen. De socialistische groep van het parlement moet aan de Regeering alle middelen weigeren, die de overheer- sching verzekeren der burgerij, en haar behoud aan de Regeering. Wat denken onze liberalen, die met behulp ül; socialisten het bewind hopen te bemachtigen en te behouden, van dit besluit Of rekenen zij er misschien op, dat in ons land de socialisten andere denkbeelden koesteren en eene andere taktiek aankleven, dan hunne Fransche partijgenooten In dit geval staat hun eene bitteren ontgoocheling te wachten. De socialisten kennen hunne macht en hunnen invloed: zij zullen die door de liberalen duur doen betalen. Nog dezer dagen schreef burger Troclet in het luiker orgaan der roode partij La Wallonnie a De liberalen verklaren, dat buiten de clericalen een ministerie, uitsluitend uit liberalen samengesteld, het eenig moge- lijk Bestuur is. Wij moeten goed doen uitschijnen, d niet alleen de daden der liberalen, maar b ook dat het wezen zelf van de liberale burgerij altijd tegenstrijdig zal zijn aan de ernstige hervormingen "ten voordeele van 't arbeidende volk. a Zonder onze medewerking zou een uitsluitend liberale Regeering geene 24 b uren leven. Er blijft dus voor een liberaal ministe rie te kiezen tusschen deze twee besluiten; Ofwel draven naar eisch en wensch der socialisten, ofwel... vallen. Zoo'n vernederenden toestand aanne- nemen, daar kennen wij het liberalism toe bekwaam de meerderheid van het Belgisch volk echter achten wij te klaar ziende, dan dat zij zou medewerken om zoo'n toestand in 't leven te roepen. veel moeite gaf om eenige bankbiljetten terug te krijgen. Toch was het zonderling dat zijne af wezigheid zoo volmaakt overeenstemde met den argwaan van Beatrix. Het zou Cecil Monkton veel waard zijn geweest, wanneer hij zijnen twijfel had kunnen opheffen. Hij had aan Beatrix gezegd, dat hij in Northshire nog niemand had ontmoet, die den moordenaar van Nora kon zijn, maar werkelijk was hij met den graaf daar ook nog nooit in aanraking geweest. M. Chatterly had hem halstarrig ont weken en behalve de vluchtige ontmoe ting in het park, hadden de beide zwa gers elkaar nog niet gezien. Een onbeschrijfelijke angst drukte lood zwaar op het hart van den teruggekeerden zwerver. Ondanks al zijne gebreken was de graaf van Chatterly toch de echtgenoot van Gertruda en vader van Phillis. Het scheen Cecil eene irisdaad tegen dc moeder en het kind, den man en vader te verdenken. En toch toonde niet alles aan, dat Chatterly schuldig was aan den moord op Nora Chatterly was gedurende den geheelen lijd, dat Mevr, Lecomte en Jaak Ford met elkaar in briefwisseling hadden ge staan, niet te Chatterly geweest. Hij keerde terug den dag na den dood van Nora. Wat bad hem kunnen beleiten, nadat Nationale Bond der Catho lieke Turn- en Wapenmaat schappijen van Belgie. Afdeeling Vlaanderen Turngouw In zitting van 9 April 1.1., v.» gehouden te Gent, werd er vastgesteld, het VIe Gouwfeest te geven te Zele, op Zondag 3o Juli 1905, ter gelegenheid van de Inhuldiging der Vlag van Sint-Xaverius Turngilde Vlug en Vroom Zele. Om wille van de 75verjaring der onaf hankelijkheid van België, zal er aan dit feest eenen buitengewonen luister worden bijgezet. Daartoe zijn bijzondere Eereprijzen ge schonken, doorZ. M. den Kor.ing, Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, den weledelen Heer Baron de Kerckhove d'Exaarde, Gouverneur van Oost-Vlaan- deren, en den weledelen Heer Baron Max Pycke de Peteghem. Volledig programma en verdere schik kingen, zullen eerstdaags volgen. hij zijn slachtoffer te York verlaten bad, snel zijne vermomming als oud man af te leggen om alle achterdocht van zich af te wenden zich te vertoonen onder zijne ware gedaante, en zelfs met het arme meisje eenige woorden te wisselen Hij had eenige uren te Willmington doorgebracht, in plaats van dadelijk naar Salton te gaan. Waarom Omdat hij niet kon berekenen, wanneer zij de vergiftigde bonbons gebruiken zou. Zij had Salton stervend kunnen berei ken, maar toch nog in staat haren moor denaar aan te wijzen. Mevr. Gertruda zag haren broeder be zorgd aan en zegde Gij ziet er slecht uit, Cecil, zijt gij niet wel Zeker, üeve, antwoordde hij. Wan neer komen uwe gasten Maandag, en ik denk dat Reginald Zaterdag zal terugkeeren. Chatterly is een schoon kasteel, zeg de Cecil ernstig. Uw echtgenoot zal er wel irotsch op zijn. Zeker Reginald is zeer gehecht aan het oude kasteel, en dat is wel de voornaam ste reden, waarom hij het Phillis maar niet kan vergeven, dat zij geen jongen is. Het lot is anders toch zeer gunstig voor hem geweest, Gertruda. Ik heb hoo ren vertellen, dat hij slechts de jongste zoon was en twee broeders heeft gehad, die voor hem erfgenamen van Chatterly geweest zijn. W erkon gevallen Wij hebben onze lezers vroeger mede gedeeld dat er door toedoen van den Boerenbond van Leuven en de andere vrijt landbouwersverbonden van het land eene groote Onderlinge Verzekering tegen Werkongevallen werd tot stand gebracht. Wij vernemen uit goede bron dat de Commissie der Arbeidsongevallen de standregelen dezer verzekering en de andere stukken die haar werden onder worpen, heeft goedgekeurd. Dat was de groote stap. Zoodra de maatschappij nu het vsr- eischte getal werklieden ter verzekering vereenigt zal het koninklijk besluit van aanneming door het Staatsblad afgekon digd worden. Lang zal het niet moeten uitblijven immers de bijtredingen komen van alle kanten toe overal geniet de onderlinge Belgische Boerenverzekering den meesten bijval. Het waarborgfonds van 300.000 fr. door de wet vereischt is ook gereed. Binnen korte dagen gaat nu de maat schappij voor notaris ingericht worden, De gravin vermoedde niet, dat haat broeder met bedoeling het gesprek op dit ontwerp bracht en daarom antwoordde zij argeloos Ja, hij heeft twee oudere broeders gehad, de arme Torn stierf tengevolge van een spoorwegongeluk en Donald werd het slachtoffer van eene boosaardige koorts. Het was vreeselijk treurig, dat beide broeders binnen de tijdruimte van eene enkele week moesten sterven. Een van beiden was verloofd met de zuster ven Jaak Ford, niet waar Ja, antwoordde Gertruda peinzend, Donald. Ik denk er dikwijls aan, Cecil, hoe geheel anders het met ons beiden zou gegaan zijn, zoo Donald was blijver, le ven, getrouwd was en een erfgenaam had nagelaten. Dan zoudt gij nooit gravin gewor den zijn. Dan zou ik vrij gebleven zijn, sprak Gertruda vol bitterheid. Gij en ik zouden vrij de wereld doorgezworven hebben, Cecil, en ik zou nooit de vrouw van Chatterly zijn geworden. Neen. En dat zou veel beter geweest zijn. Bij het hooren van deze woorden tee- kende zich eene diepe droefheid op het gelaat van Cecil af. Gertruda riep hij uit, mijne lieve zuster, zoo moogtgij niet spreken, denk aan Phillis 1 Waarlijk gij moet blij zijn, dat uwe dochter eene rijke erfgename wordt. evenals de tweede onderlinge maatschap pij De Landbouwverzekering die de perste moet volledigen en de kleine landbouwers en dorpnijverheden zal ver zekeren welke niet onder toepassing val len der nieuwe wet. Wij herinneren dat de zetel van beide verzekeringen is Minderbroedersstraat, 24, Leuven. Het Bestuur der domeinen beeft Maandag 11. eene verkooping gehouden van vlaggen, kartels, stokken, speeltui gen, enz. namelijk de overblijfsels van den 7 September 1884, wanneer het Brus- selsche straatjesras, door de liberalen opgeruid, de vreedzame manifestanten moordaardig aanvielen. De moortelbroe ders wilden wraaknemen over hunne verplettering in de kiezingen doch hunne laaghertigheid is hun duur te staan ge komen want de meerderheid des volks heeft hun sedertdien onafgebroken ver oordeeld in de kiezingen. »%DE FAMILIE DAENS of de gansche christene volksfopperskliek heeft weer eens 't bewijs geleverd van verregaande inconsekwentie. Groene Pie stelde voor aan de werk lieden van den ijzeren weg, enz. 5 a rust dagen in 't jaar te verzekeren. Nu die 5a rustdagen zijn aan die werklieden ver zekerd, maar 't zal door den heer Minister geregeld worden. Die rustdagen zouden ze verkregen hebben zonder de tussshen- komst van de groene familie. Maar zie er viel te stemmen over 't amendement dat de zondagrust ver zekerde aan de letterzetters enz. en Groene Pie en de veroordeelde Dolf stemden tegen. Dus volgens die twee groene helden mogen de letterzetters Zon dags werken en de Staatswerklieden niet I Kluchtspelers ja, belachelijke kluchtepelers zijn het 1... Zedeleer zonder God. Een Fran sche geleerde ofte man der wetenschap, die verledene jaar in de haven van Con* stantinopel, zijne kat plechtig liet doopen, schreef een brief van rouwbeklag aan zij nen vriend William Brown. Hij schreef Geloof mij, mijn arme vriend, de tijd en de wulpschheid zijn twee groote ge- neesmiddelen... Er is geen God, er is geene zedeleer. Niets bestaat van alles n wat men ons geleerd heeft te eerbiedi- gen. Er is een leven dat voorbijgaat en waarvan de logiek is zooveel genot mo- gelijk te vragen, in afwachting van den n laatsten angst, die de dood is... Ik wil n u mijn hart openen en 11 mijne belijde- nis doen. Ik heb voor gedragsregel 11 altijd te doen wat mij behaagt, on- i) danks alle zedeleer en allo maatschap- pelijke gebruiken, b 1 )e wetenschappelijke of liberale zede leer, in een woord, de vrije onafhanke lijke zedeleer, bestaat dus in alles te doen Ik zou nog liever willen, dat zij geen duit haar eigendom kon noemen, indien zij daardoor eenen liefhebbenden vader l ad. En zij gelijkt zoo sprekend op zijne familie, Cecil. Thans, nu gij hier zijt, zal ik u het portret van den oudsten broeder, van den ongelukkigen Thorn laten zien. Het werd geschilderd toen hij nog een kleine jongen was en mijne Phillis had daar even goed voor kunnen poseeren. Zij geleidde haren broeder naar eene kleine kamer die meestal gesloten was. Daar hing een levensgroot portret van een aanvalhgen tienjarigen knaap. Cecil Monkton beschouwde het schil derstuk vol belangstelling en moest be kennen dat het sprekend op Phillis ge leek. Hij heeft een goedhartig gelaat, Gtrtruda, zegde hij. Heeft hij den man- nelijken leeftijd nog bereikt Zeker antwoordde Gertruda, hij was reeds over de dertig, toen hij stierf, maar hij was bijna altijd in Frankrijk. Thorn was niet sterk van gestel, en zijn vader kon hem niet goed vergeven, dat hij meer liefde toonde voor lezen en schilderen dan voor lichaamsbeweging. Hij moet een talentvolle schilder ge weest zijn. Ik zal u eens van zijne schil derijen laten zien, die hij kort voor zijnen dood naar huis gezonden heeft. Het is een vrouwenkop, waarschijnlijk een fan tasieportret, maar hij noemde het Mar guerite. b Hier is het, zie eens. In dezelfde kamer hing de schilderij waar het hartje naar lust en zooveel mo gelijk van het leven te genieten. Immers na de dood. alles dood Of onze liberale contróleurs co- medianten zijn I f Onze medeburgers kennen de kwestie der benoeming tot het ambt van Bestier der onzer stedeljjke Muziekschool. De catholieke Meerderheid was niet 't accoord aangaande den te verkiezen persoon de eene waren voor M. Loockx, de anderen voor M. Gust. Pape... Eindelijk had de catholieke Meerderheid zich 't accoord gesteld op M. Pape en zie daar was niets van uitgelekt. Zaterdag 11. zou de stedelijke Raad overgaan tot de benoeming van bedoel den Bestierder en met reden dachten de catholieke Leden dat M. G. Pape met algemeene stemmen zou verkozen worden. Immers hieraan mocht men zich verwach ten in tegenwoordigheid van de redevoe ring uitgesproken in zitting van 3 Maart jl. door M. De Blieck, te gelegenheid der overhandiging aan M. Pape der burger lijke Medalie van eerste klas. Uit die geschrevene redevoering knippen wij In u, erkennen we allen den groo- ten kunstenaar, een eenvoudig man uit het volk gesproten maar met een groot talent begaafd. En indien gij soms in uwe kunstloopbaan onver- diende tegenkantingen te gemoet komt, denkt dat dit 't lot is van i) meestallen die.gelijk gij, iets willen b voortbrengen dat boven de gewone b slenter is van het alledaagsche le- b ven... En verder: «Wellicht zullen uwe verdiensten later gewaardeerd b worden en zal men zeggen van u Pape was een groote kunstenaar j» die tot eere strekt zijner geboorte- stad. Mocht men er zich dan niet aan ver wachten dat de liberalen controleurs voor den man met groot talent, voor den grooten kunstenaar zouden stemmen Doch wat was de teleurstelling groot toen men bestaiigde dat de zes liberale contróleurs voor M. Loockx hadden gestemd.... De liberale helden dachten dat de meer derheid verdeeld was gebleven maar ze waren afgevangen. Wat is nu de moraal der zaak Wel dat de liberale contróleurs mannen zijn zonder vaste overtuiging, visschers in troebelwaterken, politieke weêrhanen en ellendige commedianten I... Medebur gers denkt gij er ook zoo niet over Stout spreken. In hunnen brief aan Z. H. Mgr. Goossens, Cardi- naal van Mechelen zeggen de protestant- sche dominés Daens Fonteyne. i Valschelijk beschuldigt men ons het pauselijk gezag in te roepen, op onze meetingen en in onze gazetten, om ons Volksprogramma te verdedi gen en te doen zegepralen Dat is wederom eene loutere leu gen. achter een groen gordijn, dat Gertruda wegtrok. Toen Cecil Monkton eenen blik sloeg op dezen schoonen vrouwenkop, doofde de laatste vonk van hoop in zijn hart uit. Reeds bij het aanschouwen van het eerst# portret was de twijfel in hem tegen zijnen zwager sterker geworden, maar nu hij dit tweede portret zag, werd de twijfel bijna zekerheid. Het portret van burggraaf Thor geleek niet alleen op Phillis, maar had ook de trekken van Beatrix Charles, terwijl het vrouwenportret, dat Gertruda voor een fantasiekop hield, een treffende overeen komst had met het meisje dat dood in den spoorwegcoupé was gevonden. Hel was Cecil Monkton als las hij de geheele geschiedenis van het verledene thans in een opengeslagen boek. Burggraaf Thorn van Chatterly, die bijna voortdurend te Parijs woonde, was daar gehuwd geweest met het origineel van het portret, dat hij Marguerite had genoemd. Het meisje, dat op het kerkhof van Chatterly begraven lag en hare zuster, die daar organiste in de dorpskerk was, wa ren inderdaad de tweeiingdochters van den overleden burggraaf Thorn geweest, en nichten van den tegenwoordigen graaf van Cnatterly. Er ontbrak geen enkele schakel aan de keten. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1