mimm van politie Stout spreken. Donderdag 20 April 1003 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar 3734 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Robrecht Van Eine, DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vdn dit blad. AALST, 19 APRIL igoS Wij gaan de reeks der uittreksels voort zetten om de vermetele stoutheid te bewij zen van den heer Daens. Deze heer heeft immers gezegd dat het volkomen valsch is. dat hij zich nooit op het pauselijk ge zag heeft beroepen. Den 16 April 1899 lezen wij in Het Land van Aelst, i,w bladz. 2de kol. u Die christene volkspartij van Vlaanderen overal vrij gelijk ze te Aalst werd ingericht en nog bestaat, zij mag gerust en verheugd voort- gaan, de Toekomst is aan haar gelijk Hoogleeraar de Harlez het schreef zij zal de redding zijn van ons Vaderland terwijl de oude Leo XIII toeroept aan de christene volkspartij, het kind zijner Ence- cliek Gij wilt christen zijn, gij zijt op- b recht christen, ik zegen u, ge zult aan 't Vaderland vrede en welvaart brengen. In die aanhaling wordt het scheurma- kend daensism gesteld onder de hooge bescherming van wijlen Mgr de Harlez hoogleeraar te Leuven en van Z. H. den Paus, en dat uitdrukkelijk, op eene zeer bijzondere wijze. Het daensism is het kind der encecliek, de vertroeteling van Leo XIII die het zegent In hetzelfde nummer treffen wij nog eene andere aanhaling waarin dezelfde goedkeuring voortkomt. Wij geven ze toch, alhoewel zij eene schimp, eene bloe dige beleediging bevat aan het adres van de Bisschoppen. (3de en 4d® kol.) De oude paus heeft gelijk Zulk ministerie (onze catholieke Regee- ring) is maar d'oogen toe te nijpen. Bewaarders, g'hebt in dat ministe- rie 't volk miskend en 't volk is de macht.... (sic.) Blijft ge 't volk mis- kennen, alle heerschappij wordt u a ontnomen. Letterlijk, a. u.b. overgenomen Eeni- ge lijnen verder vervolgt de schrijver (i In dezen tijd treft men menige flauwherti ge bisschop aan de mees- te priesters zwijgen, om beterswil doch de stervende Paus verrijst, ver- rijst om tot de oude Bewaarders te roepen Ge moet u verzoenen met de Christene Democraten. Die woorden zijn godsspraak zij wre- ken de Christene Demokraten over al den laster en al de leugens.... VAN DEN O 53e Vervolg. Juffrouw Gregory gaf Power in bedenking. Dat is zij 1 juffrouw Gregory Welnu, die juffrouw Gregory beweert, dat zij haar herkent Ja, wat het ergste is dat mensch heeft zich gereed verklaard, den eed af te leggen dat juffrouw Duvi- vier in grootte, in gestalte, in houding, in alles met een woord, volmaakt overeen komt met de vrouw, die Madeleine Faure op den avond van hare dood kwam be zoeken. Gij begrijpt wat het zeggen wil, als zij voor de gezworenen daarbij blijft. Het is onbegrijpelijk zuchtte Power, in diep nadenken verzonken. Zeker is het onbegrijpelijk stemde M. Norfolk toe. Aan kwaadwilligheid of boosaardige bedoeling van de zijde van die huisjuffrouw valt niet te denken. Zij vergist zich ter goeder trouw, maar hoe is het mogelijk Mijn verstand staat er voor stil De eenige kans, die wij hebben, is, dat zij het nog niet zeker heeft v< rklaard. Zij zegt wel dat zij er eenen eed op wilt afleggen, maar het is de vraag of zij het zal durven doen als het op stuk van zaken komt. i) De oude Paus zegt niet aan de demokraten Ge zijt afgevallen, ge b maakt scheuring 1 Ge moet veran deren Neen, d'oude Bewaarders b krijgen eene laatste waarschuwing b Dat ze moeten ophouden 't chris- tene volk te verdrukken zoo niet, n zoo niet het lot van Pharao ver- b zwolgen door de roode zee. b Den 10 Maart 1901, altijd in hetzelfde Land van Aelst, staat er En terwijl de knechten van Caï- b phas (1) op de brave christene volks b partij de veroordeeling des Hemels b inroepen, er klinkt eene andere b stem, de stem van den ouden Leo b XIII, die in zijn tweede encycliek b voor de werklieden uitroeptIk ze- b gen al wie goed doen voor 't lijdend n volk; maar deze de (christene demo- b kraten) zijn mijne welbeminde kin b deren ze zijn waarlijk de christene werklieden in mijn eerste Encecliek b aangehaald en die. op vreedzame b wijze, de samenleving uit haren b moeilijken toestand zullen redden b en ophelpen, b Deze aanhaling is wezenlijk typiek, afdoende. Zij bewijst dat de daensisten zich op Rome hebben beroepen en dat de heer Daens de waarheid radbraakt toen hij bevestigde dat zij het nooit hadden gedaan Ziedaar wat zijne woorden en bevesti gingen weerd zijn. Zij zijn van hetzelfde gehalte als zijne beloften. Immers men zal zich herinneren dat M. Adolf Daens tot drijmaal toe door Mgr Stilleinans op heeter daad van logentaal werd belrapt. Men gelieve op te merken dat als er in de aanhalingen voortkomt christene demokraten of christene demokratie hierdoor het daensism is bedoeld. De daensisten steunen altijd op het orthodoxe van hunne leeringen en leer stelsels. Waar is het punt van ons pro gramma dat men veroordeelt, dat on waarheid en dwalingen bevat, tegen den Godsdienst.... Laten wij dat terzij. Neven de leering komt de werking. Zoo de leering geen dwalingen bevat, toch kan de werking zeer noodlottige ge volgen hebben zij kan de grootste on heilen stichten, onherstelbare rampen ver oorzaken. Zoo is het gesteld met het daensism welk het antiklerikalism bevoordeeligt en in de hand werkt. I)e werking van het daensism moet ons een antigodsdien- (1) Door de knechten yan Calphis worden be doeld de E.E. H.H. Deken», Paitoors, Onder- pattoort en Kloosterlingen, immer» Z. H. Mgr Stillemans werd aan hem vergeleken. Ik wou dat ik dal wijf eens kon pak ken, ik zou het haar wel aan het verstand brengen viel Tom Brusel uit, in zijne drift geheel vergetende dat hij voor zijnen chef stond. Maar deze lachte slechts en knikte hem goedhartig toe. Ik herhaal het u nog eens, vervolgde hij. De zaak is mij duister. Ik heb er de leste vier-en-twintig uren aanhoudend over gedacht, zonder veel verder te komen. Maar daarom geef ik het nog niet op Brusel weet wel, dat ik dat niet gauw doe I Ik ben tot een besluit geko men, omtrent hetgeen ons het allereerst te doen staat 1 M. Norfolk zag op zijne horlogie. Ik heb maar weinig tijd meer, ging hij voort. Onze vriend, de detective, weet hoeveel andere zaken ik op dit oogenblik nog in het hoofd heb Maar daarom zal ik op dit oogenblik nog in het hoofd heb I Maar daarom zal ik uwe zaak niet verge ten, integendeel, ik maak er eene hoofd zaak van gij kunt vooral in alles op mij rekenen I Gij, doktor Power, zijt de aan legger van het geheele geval en als ik het goed begrijp, stelt gij er een buitenge woon persoonlijk belang in. Is dat niet zoo Brusel zag zijn vriend Robert van ter zijde aan met een blik, als wilde hij zeg gen Nu, wat heb ik u verteld van den chef Is hij niet juist de man dien wij noodig hebben M. Duvivier was onbeweeglijk en stig ministerie brengen dat hier den oor log legen God en zijne Kerk zal voeren Dat is onvermijdelijk. Daar ligt het kwaad, dat is het onheil er. ook de dwaling. Zij weten het wel, de ongelukkigen want in het nummer van Het Land van Aelst dat we zoo even aanhaalden, dat van 16 April 1899 op de 2d* hladz. i"* kol. lezen wij De groote en eenige klacht welke 3 men tegen hem (priester Daens) met b eenigen schijn van reden kan in- 8 brengen is dat de christene volks b partij waarvan hij een der leiders b is, de catholieke partij verdeelt en b verscheurt, b Juist, dat is het. En daarom wordt het daensism veroordeeld door al de Pries ters, al de Bisschoppen en door Zijne Heiligheid den Paus. Land- en Tuinbouw. Het weer en onze fruittuinen.Wat oneindig groot verschil op Donderdag 6 April, sneeuw, hagel en bijtenden noordenwind, en, heden i3 April, onver wachte zoele warmte. Onze serren waren heden schier niet naar wensch, in warm te, te houden. En buiten welke beweging in tuinen en velden, eene koortsachtige bedrijvig heid, het zweet ontspringt de naarstige liefhebbers en werklieden, 't is maar zaaien en planten voor den zoo gauw naderenden zomer. En boven in 't warme luchtruii- krioelen reeds de insekten het noodige voedsel voor onze talrijk terug gekomen zwaluwen. Het gezang d'r vogelen weergalmt in 't aangename luchtruim. En bij onze overmatige drukke bezig heden ademen wij den balsem der geurig openstaande perzik-, kersen- en pruimen- boomen. Maar nog eens wat nieuws daarover. Allerbeste nieuws, geachte lezers. De perzik tegen muur met abrikoos laten wij ter zijde maar al het overige kan zich niet in betere voorwaarden vertoonen, gezond, ongekwetst en overvloedig. Gaat 't weer zoo voort, dan komen de meeste boomen toekomende week in bloemen- tooi, rijken bloemen tooi. Welke heerlijke Paaschtijd, met bloe menpracht en ontwikkelend groen gaan wij beleven. Sommige kersefruittuinen schijnen ons nu al in de verte als bloemenbergen. Wij zegden in ons vorig artikel dat de bloeitijd achteruit staat tegen voorgaande jaren. Een enkele terugblik van af 1900. keersrecht op zijnen stoel blijven zitten. Hij wachtte met het grootste geduld, tol men hem het een of ander zou meêdeelen. Hij had geen enkel woord van het ge- gesprokene begrepen, maar het ernstige, scherpzinnige gelaat van den hoofd inspecteur en het vertrouwen, dat hij in de twee vrienden stelde, schonken hem de geruststellende overtuiging, dat de zaak van zijn nichtje aan flinke, ervaren handen was toevertrouwd. XXIII Ik begin met eene veronderstelling! aldus ving M. Norfolk de uiteenzetting van het besluit aan, waartoe hij, zooals hij zegde,doer ernstig nadenken gekomen was. Een onderstelling is wel geen zeer vaste gronde om op te bouwen, maar, wij hebben niets beters. Laten wij dus onder stellen, dat die Sint Alba inderdaad de man is, die Madeleine Faure vermoord heeft. Brusel zweert bij boog en laag, dat het zoo is en naar ik vernomen heb, zijt gij, doktor, het in dit punt volkomen met hem eens... Goed dan nemen wij aan hij is de man Hij kan ons hier niet hooren en wij kunnen het dus gerust zeggen, zonder mijnheer te beleedigen. Maar nu komen de volgende belangrijke vragen Welke reden kan die man gehad hebben om tot zulk een uiterste, tot een moord te komen Wat had hij uit te staan met die Madeleine Faure En ein delijk Wie is die Madeleine Faure M. Norfolk zweeg en de detective t Dat jaar stonden wij op 3o Maart zoover als heden ir. 1901 als heden 1902 8 April, abrikoos en perzik geopend er peereboom open en op i3 April was het juist zoo'n weder als heden met 's avonds dondervlaag. igo3. Wat schrikkelijke April, 't Begin was allerbest, want op 11 April waren er reeds veel peren ge speend, en nu moet de bloem nog be ginnen open te komen. Maar dan op i3 April begon het allerslechtste weder sneeuw, ijskouden regen, hagel en vorst. De fruitbloemen stonden dag en nacht beladen met lagen sneeuw, de sappen der planten konden niet meer tot hun doel punt geraken, de bladeren bevrozen op de boomen en het fruit was voor dat jaar in April geplokken. En dat gebenedijd weder duurde 'tot 25 April. Maar nu is 't geheel anders, trage en late en sterke bloem. Wij hebben, even als vele anderen, gezien dat de bessen der stekelbeziën- boompjes afvallen. Oude boompjes, die de kracht niet meer bezitten hunne vruchten voort te brengen,laten hunne gespeende vruchtjes vallen. Andere jonge stammen welke erneven staan houden hunne vruchten. En wanneer het dan vriest als verleden Zondag en zoo iets valt in 't oog dan is alles bevrozen. 't Is niet de vorst maar 't gebrek aan krachten door den ouder dom veroorzaakt, dat de vruchten niet meer tot volmaking komen. Waarom niet zelf aankweeken en in tijds vervangen Stellen wij nu eens dat het weer verleden week geweest ware als binst deze week en dat van verleden ons nu gekomen ware zie dan zouden wij meê alarm ge klept hebben,maar nu is 't, het tegenover gestelde en zoo we niets buitengewoons meer aan te teeker.en hebben dan is het nog een buitengewoon fruitjaar, hetgeen onze lezers wel met ons wenschen. (Handelsblad.) Belgische paarden in Amerika. - Men schrijft uit Chicago Woensdag, 22 Maart II., werden alhier in de Stock yards vijf Belgische paarden onder den hamer gebracht. Deze paarden waren hier sedert drie maanden in consignatie. Daar het onmogelijk geweest was, ze uit der hand te verkoopen had de eigenaar ze publiek laten veilen. Ziehier de namen der vijf hengsten en de aanduiding der prijzen tegen dewelke zij verbocht wer den Laboureur, baai. 4 jaar, 1570 dollars Tantale, rowaan, 6 jaar, 1170 dollars Matapan, rowaan, 6 jaar, n85 dollars; Léon de Zellick, zwart, 3 jaar, 800 dol lars Mon rève de la Louvière, bruin, 3 jaar, 800 dollars. Léon de Zellick was eerst voor 115o dollars verkocht geworden, maar deze prijs werd niet betaald daar, na de ver- kooping bevonden werd dat zijne papie ren niet in orde waren. Paardenmarkten te Brussel. De tweede foor is vastgesteld op Zaterdag i3 Mei 80 premie voor den versten afstand, beloopende tot een gezamenlijk bedrag van 1000 fr. zullen aan de paardenfokkers en eigenaars uitgedeeld worden, en 6 pre mies (te samen 750 fr.) aan de eigenaars der schoonste loten zware of lichte trek paarden. Om mede te dingen moet een oorsprongsbewijs neêrgelegd worden, van wege het plaatselijk gemeentebestuur. Niet het minste inkomgeld wordt ge- ëischt de bijtreding is vrij en kosteloos. Op de laatste foor, in Maart, waren 1180 paarden aanwezig de zware trek paarden werden verkocht a 1600 fr. en tot 2400 fr. stuk. De lichte trekpaarden wer den verkocht a 1200 en tot 1800 fr. stuk. De verordeningen zijn te verkrijgen op secretariaat, 24, Lombardstraat, Brustel. achtte bet oogenblik gekomen, om van zijnen kant eenige inlichting te geven. Het is u bekend, mijnheer sprak hij, dat ik dadelijk naar Parijs getelegra feerd en later nog geschreven heb I Ik heb echter, ongelukkig genoeg, geen enkel bevredigend antwoord gekregen. De naam Faure moet of een aangenomen naam zijn geweest of zij kwam niet uit Parijs, zooals zij voorgaf. De parijzer policie heeft uiet stil gezeten, dat kan ik 11 verzekeren, maar zij kon geen enkele vermiste jonge vrouw van dien naam ont dekken Een bewijs te meer voor hetgeen ik u zeg, viel de hoofdinspecteur in. Geen enkd van de vragen, die ik zooeven ge steld heb, is tot nu toe opgelost. Van de verhouding tusschen Sint-Alba en de vermoorde Madeleine Faure, als zij be staat weten wij niets, hoegenaamd nietsl En ziedaar wat onze onderstelling juist zoo zwak maakt. Voelt gij dat zelf niet, doktor 't Is mogelijk dat gij en Brusel er mij later heel wat van zult weten te vertellen, maar, in dien tusschentijd kan de ongelukkige Charlotte Duvivier al lang veroordeeld zijn I Doen wij dus wel goed er langer bij stil te staan Wan neer wij de zaak van Jen anderen kant aanvatten en met juffrouw Duvivier be ginnen, dan hebben wij hier iemand en hij wees op den oud-burgemeester van Rouaan,die ons omtrent haar althans vol ledige inlichtingen kan geven. Gemeente lloorael. Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia. LUISTERRIJKE VERTOONINGEN op Maandag 24 en Zondag 30 April 1905, om 4 uren stipt namiddag, in de zaal der Meisjesschool. OPVOERING: geschiedkundig drama in vier bedrijven. Ik beklaag altijd de kinders der rijken die door dienstboden en kindermeiden gediend en bestierd zijn. Ik troost mij met te denken dat zij niet weten waarvan zij beroofd wierden. Zij meenen goede ouders te hebber, en genieten ten vollen allerlei weldaden. Maar een arm kind dat in zijnen vader eenen getrouwen gezel vindt, eenen voogd en een toonbeeld, en in zijne moeder, gewijde naam eene voedster, eene leermeesteres, een engelbewaarder, eene heilige, dit alles in éénen persoon alleen, dat kind bezit eene fortuin, veel kostelijker als deze welk een zoon des rijken kan bezitten en in wier vergelijking al de andere fortuinen niets zijn. Carnegie. Zonder van Power of Brusel antwoord af te wachten, wendde hij zich dadelijk in het fransch tot den vreemdeling. Kunt gij u ook herinneren, vroeg hij of uw nichtje mejuffrouw Charlotte, ooit bekend is geweest met eene dame, die Madeleine Faure heette De oude heer schudde het hoofd. In Frankrijk zeker niet, verklaar- hij. Mijn nichtje is in eene Zustersschool te Rouaan opgevoed Later kwam zij bij mij inwonen tot dat ik haar, op herhaald aandringen van M. Hunter en zijne vrouw, toestond met die familie naar Engeland te gaan. In Rouaan woont nie mand die Faure heet, daarvan hen ik zeker. Maar op de Zustersschool, onder hare medescholieren M. Duvivier glimlachtte even. Men kan gemakkelijk zien, hervatte hij, dat gij met mijne geboorteplaats niet bekend zijt. Het is geene stad als Londen. Iedereen is daar bekend, ten minste bij mij en de andere oude inwoners. Ik kende ieder, die met Charlotte omging, zoowel de Zusters als de leerlingen van de school. Charlotte had veel engelsche meisjes onder hare vriendinnen zij heeft altijd veel gehouden van uw land en uwe taal. Geloof mij, ik kan u de verzekering geven, dat zij, zoolang zij or.der mijn opzicht was, nooit niemand gekend heeft, die Madeleine Faure heette. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1