Comediant. b-n^,fjarisT Zondagrust. Sint-Martenskerk. N. VI. Illustratie Allerhande nieuws. Marktprijzen. gezamenlijke belangen der landbouwers voor te staan en 't zijn de belangen alleen welke de Boerenbond verdedigt en zal blijven verdedigen ondanks alle roode en blauwe snoodheden die in de maconnieke krochten kunnen gesmeed worden ,*,'t Ia volkomen valaeti roept Pilatus Daens. Nooit hebben wij ons op 't pauzelijk Gezag beroeptn.... Stout gesproken voorwaar?... Maar wie hem gelooft en God afgaat, vliegt bij Hentje Pek... Den 16 April 1899 lezen wij in Het Land van Ablst, i,u bladz. 2** kol. Die christene volkspartij van Vlaanderen overal vrij gelijk ze te Aalst werd ingericht en nog bestaat, zij mag gerust en verheugd voort- gaan, de Toekomst is aan haar gelijk Hoogleeraar de Harlez het 1 schreef zij zal de redding zijn van ons Vaderland terwijl de oude Leo XIII toeroept aan de christene volkspartij, het kind zijner Ence- cliek Gij wilt christen zijn, gij zijt op- recht christen, ik zegen u, ge zult aan 't Vaderland vrede en welvaart brengen. In die aanhaling wordt het scheurma- kend daensism gesteld onder de hooge bescherming van wijlen Mgr de Harlez hoogleeraar te Leuven en van Z. H. den Paus, en dat uitdrukkelijk, op eene zeer bijzondere wijze. Het daensism is het kind der encecliek, de vertroeteling van Leo XIII die het zegent! In hetzelfde nummer treffen wij nog eene andere aanhaling waarin dezelfde goedkeuring voortkomt. Wij geven ze toch, alhoewel zij eene schimp, eene bloe dige beleediging bevat aan het adres van de Bisschoppen. (3d® en 4d" kol.) De oude paus heeft gelijk Zulk ministerie (onze catholieke Regee- ling) is maar d'oogen toe te nijpen. I Bewaarders, g'hebt in dat mimste- rie 't volk miskend en 't volk is de macht.... 'sic.) Blijft ge 't volk mis- kennen, alle heerschappij wordt u ontnomen. Letterlijk, a. u. b. overgenomen Eeni- ge lijnen verder vervolgt de schrijver In dezen tijd treft men menige flauwhertige bisschop aan de mees- te priesters zwijgen, om beterswil s doch de stervende Paus verrijst, ver- i) rijst om tot de oude Bewaarders te jroepen Ge moet u verzoenen met II de Christene Democraten. Die woorden zijn godsspraak zij wre- ken de Christene Demokraten over 0 al den laster en al de leugens.... De oude Paus zegt niet aan de 1 demokraten Ge zijt afgevallen, ge 0 maakt scheuring I Ge moet veran 0 deren Neen, d'oude Bewaarders b krijgen eene laatste waarschuwing n Dat ze moeten ophouden 't chris- n tene volk te verdrukken zoo niet, a zoo niet het lot van Pharao ver- a zwolgen door de roode zee. 0 Den 10 Maart 1901, altijd in hetzelfde Land van Aelst, staat er a En terwijl de knechten van Caï- phas (1) op de brave christene volks- partij de veroordeeling des Hemels a inroepen, er klinkt eene andere a stem, de stem van den ouden Leo XIII, die in zijn tweede encycliek voor de werklieden uitroeptIk ze- gen al wie goed doen voor 't lijdend a volk; maar de2e de (christene demo- kratenjzijn mijne welbeminde kin- a deren ze zijn waarlijk de christene a werklieden in mijn eerste Encecliek 0 aangehaald en die, op vreedzame a wijze, de samenleving uit haren a moeilijken toestand zullen redden a en ophelpen, a Deze aanhaling is wezenlijk typiek, afdoende. Zij bewijst dat de daensisten zich op Rome hebben beroepen en dat de heer Daens de waarheid radbraakt toen hij bevestigde dat zij het nooit hadden gedaan I Ziedaar wat zijne woorden en bevesti gingen weerd zijn. Zij zijn van hetzelfde gehalte als zijne beloften. Immers men zal zich herinneren dat M. Adolf Daens tot drijmaal toe door Mgr Stilleinans op heeter daad van logentaal werd betrapt. Men gelieve op te merken dat als er in de aanhalingen voortkomt christene demokraten of christene demokratie hierdoor het daensism is bedoeld. Tegen den kanker. In het artik< 1 van The Lancet a worden geen andere kruiden aangeduid dan de blade ren van gewone viooltjes, welke degelijk in water afgekookt worden. Van dit afkooksel drinkt de lijder een wijnglas elk uur, en verders legt men compressen van watte in het afkooksel gedoopt en zoo heet mogelijk op de plaats waar de kanker gevestigd is. De geneesheer welke deze kuur niet uitgevonden, maar persoonlijk nagevolgd heeft, en zoozeer door het uitwerksel ge troffen was, dat hij het noodig geacht heeft onmiddelijk de kuur openbaar te maken is Dr William Gordon, van Exeter (Devonshire) Engeland. Dc officieele scholen. In de laatste ziliing van den gemeenteraad van Vorst werd een brief meegedeeld van drie onderwijzers, die weigeren de catechis mus in de gemeentescholen te geven .Wat dient er meer gezeid HOP. Het voorstel Woeste, De Sadeleer, de Bethune enz, vragende een recht te heffen op vreemde hop. die in België wordt ingevoerd, is in al de af- deelingen verworpen. Dit bewijst nogthans niet dat het wets- ontweip door de Kamer zal verworpen worden. JUDASSEN. Als men aan de helden van Chipka zegt dat ze judassen zijn, dat ze hunne partij verraden, dat ze de vijan len van God en Kerk bevoordee- ligen en in de hand werken, dan schreeu wen zijMen lastert ons Moet de werking van het daensism ons niet tot een maconniek ministerie voeren dat hier den godsdienstoorlog zal doen woeden lijk in Frankrijk En dat weten zij wel de verraders, immers zij zeggen het in Het Land van Aelst n van 16 April 1899 op de 3d* bladz. i*® kol. De groote en eenige klacht welke a men tegen hem (priester Daens) met a eenigen schijn van reden kan in- a brengen is dat de christene vclks a partij waarvan hij een der leiders a is, de catholieke partij verdeelt en a verscheurt, a Kan men nu uitdrukkelijker bekennen dat men de verachtelijke rol van judas speelt »\MEN LEEST in het Laatste vuil Nieuws, zeker wel het liberaalste blad van 't land t De Daensisten. De partij der heeren D-iens heeft beslist 't aanstaande jaar, in al de Vlaamsche arrondissemen ten, zonder kartel te strijden. Onder de kandidaten zijn reeds van nu af aange duid M.M. A. Daens en Fl. Fonteyne, te Brussel Lambrecht. te Leuven; Lebon, te Antwerpen of te Turnhout Wildiers, te Mechelen Plancquaert en Nys, te Kortrijk Paul Robbcrecht, te Thielt Vanneste cl Mot-yaert, te Brugge, enz. Misschien zal M. Minnebo te Oostende kandidaat zijn. Men zoekt ook eenen kan* didaat voor IJ per. a Ziedaar nu een bewijs van JUDAS- SERIJ Vooruit, 't Gentsche roode orgaan, kondigt met vreugde aan en zegt dat de groene volksfoppers gaan strijden in eerste plaa'ste tegen de vasthoudisten en DE VALSCHE PRIESTERS Adolf Daens en Fonteyne zijn de ware priesters en al de overige priesters zijn valsche. Gemeente lleire GENOOTSCHAP H. Franciscus-Saveras i Plechtige Inhuldiging en Wijding van het Vaandel der Xaverianen op Zondag 7 Mei igo5. De stoet zal bestaan uit 21 Genootschappen en Kringen. Wijding van het Vaandel door den Z. E. H. Roelandts, Pastoor-Deken van Aalst. (1 Door de knechten van Calphas worden be doeld de E.E. H.H. Dekens, Pastoor», Onder pastoors en Ivloosierlingen. immers Z. H. Mgr Sullemens werd ua hem vergeleken. comedie begonnen die Pilatus Daens nog altijd voortspeelt. Op 4 Februari 1896, zegde hij ter Volkskamer a Ik heb mijnen weg gevolgd met eene volkomene goede trouw maar indien a dezen die autoriteit en verantwoorde- a lijkheid in de Kerk bezitten, oordeelen dat ik mij bedrieg, indien zij het mij a bsteekenden uit kracht hunner plicht en a van hunne verantwoordelijkheid, dan a zou ik liever eene werking laten varen 1 die ik goed geloofde, dan mij bloot te a stellen aan te dwalen met ongehoorzaam te zijn; ik zou mij terugtrekken, zonder a het te betreuren, met het goede en ver- sterkend geweten mijne p'icht te vol- a brengen wat er ook van kome moge. a Als men zich herinnert wat al beloften van onderwerping en gehoorzaamheid aan de Geestelijke Overheid,door 't Land van Aelst en De Werkman verkondigd, dan moet men toch in zich zeiven zeggen wat ellendige comedianten toch 1 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker Zondag 23 April igo5, M. Meganck, Leopoldstraat. Maandag 24 April, (tweede Paasch- dag), M. Renneboog, Nieuwstiaat. Gemeente II oor nel. Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia. LUISTERRIJKE VERTOONINGEN op Maandag 24 en Zondag 30 April 1905, om 4 uren stipt namiddag in de zaal der Meisjesschool. OPVOERING Robrecht Van Eine, geschiedkundig drama in vier bedrijven. Verlatene kindera. Te Brussel bestaat er een werk voor ver latene kinders, genaamd Werk van het Kind Jesus a onder 't bestuur van pries ter Vander Haegen. Een afgeveerdigde beeft zich reeds woensdag Test hier te Aalst bij onze mede burgers aangeboden ten einde jaarlijksche bijdragen en aalmoezen in te zamelen. Bedoeld werk van priester Vander Hae gen is hoegenaamd niet aan te bevelen en wij raden dus onze geachte lezers aan den afgeveerdigde-inzamelaar beleefd wandelen te zenden. Er zijn in onze stad ongelukkigen ge noeg te helpen dan dat men zijne giften en almoezen voor elders bestemme. t Maandag aanstaande, om 3 uren, zal eene Processie plaats hebben ter eere van het H. Kruis langs de volgende straten Kerkstraat, Lange Zoutstraat, Korte Zoutstraat. Keizerlijke Plaats, Korte Nieuwstraat, Veemerkt, Groote Merkt en Kerkstraat. De inwoners dier straten worden ver zocht hun huis te willen bevlaggen. Het groot Kruisbeeld van den autaar van het H. Kruis zal in de Processie worden rondgedragen. Al de parochianen zijn uitgenoodigd om aan die processie deel te nemen. De zending hier in onze drij parochie kerken gepredikt wordt talrijk bijge woond. Des avonds vooral zijn de geloovigen zeer talrijk. Men spreekt veel van bekee ringen. Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. heeft Bestuurder be noemd van het klooster te Knesselare.den E. H. Van Damme, rustend pastoor te Calcken. Baerdegem.v0,?sD^roor! digers MM. Woeste, De Sadeleer en de Bethune hebben den volgenden brief van den heer Minister van IJzeren wegen ont vangen Waarde Collega, Ik heb het genoegen UEd. te laten weten, dat ik in den grond besloten heb het stilsiandpunt Baerdegem te verande ren in halte voor koopwaren. Nochtans zullen de werken maar uit gevoerd worden na voltooiing der gelijk staande werken die op het programma reeds staan. Aanvaard,Waarde Collega, de uitdruk king mijner oprechte gevoelens. (Get.) Jul. LIEBAERT. Brussel, den 19 April igo5. WERKLIEDEN Wij vernemen dat de heer Minister van IJzerenwegen op aanzoek onzer catholieke Deputatie toegestaan heeft het loon van talrijke werklieden,die sedert jaren in dienst zijn, te vermeerderen. Die maatregel zal on middelijk toegepast worden. Hier erkent men eens te meer de ware vrienden van den werkman BOND DER Geitenkweekmaatscbappijen van het Arrondissement Aalst. Het Bestuur brengt ter kennis van al de Geitenboeren van het Arrondissement, en voornamelijk aan de leden der Geiten- kweekmaatschappijen en Verzekeringen aan den Bond aangesloten, dat er op 2den Paaschdag aanstaande, om 1 1/2 ure ter Dorpplaats, te Aygem, eene groote Tentoonstelling voor Geiten en Bokken zal plaats hebben. 300 Fr. Fr ijzen. AELST. Creemboter. Markt van Zaterdag 22 April 1905. 180 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 33o klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2640 kilogr. 1 LEEST EN VERSPREIDT Eet Huisgezin en de r te verkrijgen ten Bureele van DE DENDERBODE en by alle Verkoopers. Aalst. Een geldbeugel is op Dijnsdag 18 April gevonden geworden in de Lange Zoutstraat en berust ten bu- reple van politie, tot het welk de verliezer zich kan wenden. AALST. Donderdag voormid dag heeft men op den Tragel, nabij Den Ambulant a uit den Dender het lijk opge- vischt, in vergevordenden staat van ont binding, van den genaamden Karei Van den Btrghe, smid. oud 43 jaren, wonende Beukendrref. De ongelukkige was ver slaafd aan den korten drank en had sedert meer dan 12 jaren vrouw en kinders verlaten. Zijne verdwijning was sedert een tiental dagen bestatigd geworden. Erembodegem. Zaterdag voor middag was de i5 jarige dochter van Camu, herbergier Brusselschen Steenweg alleen t'huis gebleven, terwijl vader en moeder voor hunne zaken waren uitge gaan. Rond 10 '""en kwam een vreem deling ter herberg die een glas bier be stelde en een handdoek vroeg om zich te wasschen. Nauwelijks had hij den hand doek in handen of hij wierd als prop in den mond van 't meisje gestoken waarna dc bandiet haar op een stoel bond. Hij begon dan alles ie doorsnuffelen maai gerucht hoorende trok hij er welira van door zonder de hand op eenig voorwerp te kunnen leggen. Toen de moeder wat later t'huis kwam, vond ze hare dochter bijna verstikt nog met de prop in den mond en op den stoel gebonden. Van den bandiet is niet meer gehoord geworden, niemand zag hem of bemerkte hem. Hone Dame van Aalst dankbiiur, Wanneer de inwoners van Aalst denken, dat zij hunne dank baarheid moeten betuigen, wachten zij niet zulks te doen, hetgeen dc wekelijk- sche bevestigingen in den aard als de volgende, ruim genoeg toonen. Mme Marie Walgraef, 8, Pieter-Coecke- straat, te Aalst, zegt ons Sedert zes jaren leed ik van vreeselijke nierpijnen zij beletten mij 's nachts te slapen en ie. leren morgen stond ik vermoeider op dan daags te voren ik heb overvloedige zweetingen ik was soms zoo lijdende, dat het mij zeer lastig was het minste werk te doen. Niettegenstaande vele mid delen volhardden mijne pijnen altijd, 't Was een martelingschap. Ook toen men mij van de u Foster Pillen voor de Nie ren sprak, haalde ik er aanstonds eene doos bij M. De Valckeneer, apotheker, te Aalst. De uitslag was zeer gelukkig want na vier dagen was ik verlicht en den twaalf den dag was ik gansch genezen. Ik ver klaar het bovenstaande waar en macht U het kenbaar te maken. Een woordje tot ^e vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn; misschien hebben zij eer-e knagende pijn s een neêrdrukkend gevoel a hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Denk nu niet dadelijk dat gij eene vrouwenziekte» hebt vele der zoogenoemde vrouwen kwalen a zijn gewoon weg nierziekten. Gij zijt misschien lichtgeraakt, zenuw achtig of neêrslachtig, maar verlies den moed niet en blijf niet dubben over eene ingebeelde kwaal Misschien zijn uwe nieren ongesteld Waarom onderzoekt gij net niet Verzekert u dat men u de 1 Foster's Pillen voor de Nieren give, van de zelfde soort als die welke M® Walgraef gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 frank 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gt-lsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 CoudenbtTgstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Denderhautem. De genaamde Van Vaerenbt rg onzer Gemeente, werk man aan Staatsspoorweg, is Zondag nacht om 2 uren. nabij de locomotiefdepot der Noord-Statie te Brussel door een locomo tief verrast en verschrikkelijk verwond geworden. De ongelukkige is weinige tijd na 't ongeval overleden. Zondag avond waren er eenige jongelingen van Wichelen naar Schoon- aarde gegaan. Toen zij terugkeerden, werden zij aan de statie van Schoonaarde aangevallen door verscheidene kerels van Berlare. Zekere Verhaegen en Eeckhout van Wichelen, zijn bedlegerig en worden door den geneesheer van Berlare verzorgd. De aanvallers zijn gekend. Bandieten hebben te Dendermonde in den nacht van Maandag twee boeken kassen der uitstalling van M. D. Groot- jans, drukker-boekhandelaar, afgerukt en deze in den Dender geworpen. Men heeft eene kunnen bovenhalen. Goed nieuws We hebben met genoegen vernomen dat de influenza die hier zoovele lieden heeft aangetast schier is verdwenen, dank zij den Siroop De- pratere. Al de geneesheeren bevelen dit wonderbaar geneesmiddel aan 2,00 fr. de fiesch te Oostende, bij den apotheker Depratere en overal te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Eene dochter uit de herberg Het Brouwerijtje te Godveerdegem is in eenen steenput gevallen, terwijl hare moeder een paar klanten bestelde. Toen men de verdwijning van het meisje bemerkte, was het te laat. De ongelukkige was verdronken. Toen de brugdraaier De Roubais, te Wetteren, Dinsdag namiddag met eenige werklieden de draaiende brug wilde nazien,daar zij sedert verscheidene dagen slecht draaide,, werd hij eensklaps tus- schen de brug en den muur gevat, met het ongelukkig gevolg dat hij den rechter arm verpletterd werd. De geneesheer Segers heeft hem verzorgd. Maandag avond, rond 9 uren, is te Erwetegem de herberg St-Anneke door brand vernield geworden. Zij was be woond door den herbergier Aifons Per- soons. Alles is de prooi der vlammen geworden. 12 hennen, een hond tn eene geit bleven in de vlammen. De schade is door verzekering gedekt. Een varken kon gered worden. Nog het geheim van Ledeberg. Met onbegrijpelijke lichtzinnigheid schijnt het onderzoek over vijf jaren in deze zaak gedaan te zijn. Het was Dinsdag morgen 6 November 1899 dat het lijk van Dcsnoyeites op den spoorwtg gevonden werd en er werd ook vastgesteld dat er geen bloed was aan de wielen van d n trein, waardoor Desnoyet- tes zou vermorzeld zijn. De machinist zou dadelijk hebben ge stopt en opgemerkt dat het lijk reeds koud was. Een geneesheer zou vastgesteld hebben dat Desnoyettes een zestal uren dood was vooraleer overreden te worden. Er werd dan nog geschreven en thans herhaald, dat men drie bebloede handdoeken had ontdekt, en dat er gevochten werd en ruiten verbrijzeld in een huis dichtbij den viaduc en die ruiteu 's nachts nog werden ingezet. Ondanks dit alles kwam het gerecht tot het besluu dat Desnoyettes van den trein gesprongen is en vjrmorzeld (??l Een Brusselaar ging den 9 dezer naar de Vogelmarkt, die zooals men weet, voor het stadhuis wordt gehouden en kocht er eene duif. Hij stak 't beestje in den zak van zijnen frak, dronk hier en daar een bestje a en kwam half aange- vezen thuis. De duif werd vergeten en bleef in den frak zitten, zelfs toen de vrouw, zonder de zakken na te zien (dat laat geen enkelen Brusselaar foe) de klee- ren in de kas hing. Den i6n was het weer Zondag en ons Ketje, zich kleedende voor zijn gewoon Zondagtochtje door de stad, voelde den zak van zijnen frak zoo gezwollen. Hij tastte en schrikte niet weinig, 't Was de duif, die hij acht dagen geleden op de markt had gekocht. Hij twijfelde niet of hij zou het arme beest dood, half vergaan en ruivend te voor schijn halen, 't Geleek er riet aan. De duif was nog warm, leefde nog en pikte gretig de boonen op, die men haar voor legde. Eenige oogenblikken later was zij weer geheel hersteld. Eene goede aanhouding door Azor Donderdag morgend rond 3 1/2 ure, was een agent op ronde met Azor, een der afgerichte policiehonden. Op n. 28 der Aziadok, bleef Azor plotse ling voor eenen gesloten wagon staan, snuffelde er een paarmalen rond en wilde er toen niet meer vandaan. De agent, die wel vermoedde dat dit iets beduidde, "opende den wagon en vond er, onder een zeil verborgen, zeke ren FransS., 18 jaar,zonder vaste woonst een vagebond, die niet anders dan van diefstallen leeft. Reeds meermalen is hij veroordeeld geworden, onlangs nog voor het stelen eeuer tros. Deze kerel is ter beschikking van den prokureur des konings opgesloten. Het begint er dus maar aardig te worden voor de talrijke vagebonden, die aan de dok ken hun slaapje komen doen, want Azor heeft het goedje reeds in den neus. Een vierjarige knaap, die met zijn vader nabij de vischmarkt te Leuven, eenen leurder met crème-glace a ont moette, kreeg een pakje van die koude snoeperij Nauwelijks had hij er eenige hapjes van ingezwolgen of hij werd ziek en een kwaart uurs nadien was hij een lijk. De policie heeft de gevaarlijke koop waar in beslag doen nemen. In de goederenstatie te Leuven is een wagon, achterwaarts voortgestooten door eeno locomotief, op de vaststaande stootbalken terechtgekomen, heeft deze omgeworpen en toen den muur verbrij zeld van een kantoor, waar heel het mobilier in gruis werd gerommeld Een bediende, die daar werkte, had maar juist den tijd om de vlucht te nemen. Een officier, behoorende tot het ioe linie, te Aarleen, van de vischvangst terugkeerende, werd aangevallen door eenige dronken soldaten, die hem sloegen en mishandelden, zoodanig dat hij zwaar gekwetst ter plaats bleef liggen. Hij werd door geburen in de kazerne gebracht, waar hij door twee dokters moest verzorgd worden. Die aanvallers zullen die grap duur moeten bekoopen. Een vijfjarig meisje te Charleroi, dat gedurende de aïwezigheid zijner moe der te dicht bij het vuur genaderd was, is levend verbrand. Het kind had de mazelen en de moeder had hst, daar zijn toestand verergerd was, een oogenblik alleen gelaten om den dokter te gaan roe pen. En middelerwijl was het opgestaan om zich bij de stoof te gaan warmen. Dinsdag zijn Dellaert en Van Vooren te Oost-Eecloo, gebeten door den hond van Van Bockstaele. Men heeft het dier afgemaakt. Een veearts heeft den hond onderzocht en bestatigd dat het dier door razernij was aangedaan. Woensdag morgend zijn beide personen met den eersten trein uit Ertvelde naar het gesticht Pasteur vertrokken om aldaar verzorgd te worden. Italië. Nieuwe Encycliek. De Osservatore Romano bevat eene nieuwe encycliek van den H. Vader, be ginnende met de woorden 11 Acerbo ni- mis, en handelend over de noodzake lijkheid der onderrichting van het chris ten volk door den catechismus. In die encycliek zegt Z. H. de Paus dat de zwakheid der zielen inzonderheid het gevolg is van gemis aan kennis van de heilige waarheden. En dit gemis is algemeen. Het valt niet enkel te bespeu ren bij de lagere klassen, voor wie dik wijls eenige verontschuldiging te vinden is, daar zij, die ertoe behooren, vaak ge hoorzamen moeten aan hardvochtige meesters, welke hun nauwelijks den lijd laten te denken aan hun eigen welzijn doch ook bij de hoogere standen, bij menschen van ontwikkeling, die echter wal dc kennis van den godsdienst be treft, gedompeld zijn in diepe duisternis en daarbij toch een zorgelooze gerust» heid aan den dag leggen. De H. Vader wijst erop hoe die onbe kendheid met de zaken van den gods- uiensi leidt tot zedenbederf. Wel is waar is dit ook bestaanbaar met de kennis van de godsdienstige waarheden, dccli de onbekendheid met deze laatste is voor de goede vorming van den wil en voor de zedelijkheid een belemmering. In het tweede gedeelte der encycliek herinnert de Paus eraan dat vooral op de herdeis der zielen, op de pastoors de plicht rust het volk te onderwijzen in de Christelijke Leer door de uitlegging en verklaring vau hei Evangelie en den catechismus. In het derde gedeelte volgt dan voor de geestelijkheid een reeks voor schriften en vraagt de H. Vaner daartoe de kraentdadige en voortdurende mede werking der bisschoppen. V ereenigde-Stateu Radium tegen kanker. Daily News ontvangt van Laffan het volgende tele gram uit New-York, 19 April. M. Hugo Lieber, een gekende schei kundige van New York, is er 111 gelukt radium op te lossen. Proefnemingen zijn gedaan in het Fiowcrgasmuis met d<- op lossing, welke bewijzen dat zij de voile werkzaamheid behoudt vaa zuiver radium en een bijna zeker geneesmiddel is tegen kanker. In bet geval van een lijder, gekozen als toets eene 82 jarige vrouw, die ster vende was aan echten kanker en wiens ouderdom geen operatie toeliet viel de kanker weg met twee weken behandeling, en gezond vleesch kwam er onder te voor schijn. De dokters waren verbaasd. Een andere vrouw, die langzaam stierf van kanker aan de baarmoeder zich uit strekkende tot aan de blaas, heeft eene eenvoudige behandeling ondergaan. De bekomen betemis verbaast de geleerden, die het geval nagaan. De oplossing wordt gebruikt in recht- streeksche aanraking met het zieke deel. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk idem 9 overlijdens. A. Verwayen m. De Veylder, schermm. 48 j. Denderm.stw. J. Luycx, wr Neyman, zb. 75 j. Leopoldstr. P. De Waen, wr Van der Haeghen, zb. 73 j. Ledebaan. A. Gits, zb. 82 j. Leo poldstr. A. De Nil, m. Verhofstadt, zb. 73 j. Kerrebroekstr. 5 kinderen onder de 7 jaren. Zaterdag 22 April 1905. Tarwe fr. 00,00 a Masteluin 00,00 a Rogge 00,00 a Garst 00,00 a Haver per 100 kil. 00,00 a Aardappelen de 100 kil. 7,00 a Boter per 3 kil. 7,92 a Eiers de 25 2,00 a Viggenen,per koppel 60,00 a Vlas. de 3 kil. 0,00 a Ajuin de 100 kil.volgk.w, 00,00 a 00,00 00,00 oo,00 00,00 00,00 0,00 8,64 0.00 75,00 0,00 00,00 Hopmarkt. Aalsterhop 1904 beschikbaar fr. 135 de 5o kil. POPERINGHER Stadhop 1904, be schikbaar, fr. 120,00 de 5o kil. Markt kalm. GENT 21 April Tarwe, per 100 kilos fr. 17,00 a 00,00 Rogge 19,00 a 00,öo Haver 18,00 a 00,00 Garst 18,00 a 00,00 Boter per kilo 2,70 a 2,79 Eiers per 26 1,80 a 1,98 VEEMARKTEN, GENT, 20 April Getal te koopgestelde hoorenbeesten 745 Melkkoeien 29 Vette koeien 90 Groote ossen 3 Stieren 75 Jonge ossen 41 Magere beesten 338 Vaarzen 3g Schapen 17 Varkens 164 Lammeren 1 Loopers 5 Kalveren 92 Viggens 268 Stieren ie kw. 0,90 2®kw. 0,80 3®kw. 0,70 Koeien 0,80 0,70 0,60 Vaarzen 0,90 0,80 0,00 Ossen 0,42 o,85 0,70 Varkens o,g5 o,85 0,00 Kalveren 1,40 1,00 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 21 April Ter veemarkt werden te koop gesteld: 479 Ossen, 335 Stieren, Koeien en Veerz. 837 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,80 a 0,98, Stieren 0,66 a 0,89, Koeien en Veerzen 0,66 a 0,75. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld 801. Prijs per kilogr. fr. 0,80 i,o5 a 1,15. BRUSSEL 21 April Kalverenm. Getal te koop gesteld 3o5, per kilogr. op voet fr. 0,90 a 1,18. Huidenmarkt Ossen 0,95 a i,o5 stieren 0,80 a o,85, Koeien en Veerzen 0,95 a 1,00, Kalveren i,35 a 1,45. Mr CALLEBAUT, Pharmacien" A Altist, in forui e sa clientèle qu'il est désormuis dépositaire des AViS| «OlJl.KTTKH DENTilinE» de Fuurgeuud une seule guérit infailliblo- ment, en uue seconde et saus retour la plus violente RAGE UE DENTS. En veute dans toutes les bonnes pharma cies. 1 fr. 50 le flacon. M. Depratere, apotheker y te Oostende, verzekert de ge nezing in 3 uren, zonder ge vaar door het Amerikaansch poeder, van den hevigsten afloop of schijt van Kalvers en Veulens. Duizenden ge tuigschriften kunnen geraadpleegd wor den. Eene enkele doos van één frank die M. Depratere van Oostende overal ver zendt op aanvraag, is voldoende om ver scheidene dieren te redden. Het Amerikaansch poeder is ook te ver krijgen te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. S X AO AEL8X OPEN BARE UERVEltPACHTlAG van den ontvangst der plaatsgelden op de markt van Kiekens, Gevogelte, Konijnen en Wild. De Burgemeester en Schepenen, brengen ter kennis vau het publiek dat er op Woensdag 3 Mei 1905, ten 1U uren 's voormid dags, ten btadhuue, ïu de Zittingzaal vau het Schepencollege, zal overgegaan worden, ondor nadere goedkeuring der bevoegde Overheid, tot de openbare herverpachting ven den ont vangst der plaatsgelden op de markt van liiekeus, Gevogelte, Kunyneu en Wild, dit voor eeuen termiju te beginnen vau den 6d,a .ilei iyU5 en te eindigen met 31 December 1007. liet cohier van lasten berust op het Stada- secrotariaat, alwaar eenieder er keuniB kan van nemen en ook alle verdere inlichtingen nopens deze verpachting bekomen alle werk dagen van U uien 's morgens tot 's middags. (ie !uau den 17 April iy05. De Burgemeester en Schepenen De SecretarisM.-L. GilCiihftACJtUsi'd, Oscar KLÏNILNS.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2