Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Donderdag 27 April 1905 5 centiemen per nummer. 568,e Jaar 5736 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, taal, vrijheid. Aan de wet gehoorzamen HET GEHEIM Het metrieke stelsel. DE DENDERBOD Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan le tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CD1QUE SCUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen o;. 3"® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen Dij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v„n dit blad. AALST, 26 APRIL igo5 Drij weken lang hebben zij in de bu- reelen van den armtierige gezweet ein delijk zijn ze met een bespottelijk schrijven voor den dag gekomen, als antwoord op ons artikel «Wet en Rechtveerdig- heid van 6 April 1.1. Het antwoord is oneerlijkhet miskent de woorden en verdraait de gedachten. Het loopt op eene reeks dubbelzinnig heden. Wij hebben hier niet te doen met iemand die de waarheid zoekt, maar met een kerel die opzettelijk zijne lezers wil bedriegen, die stelselmatig alles went en draait en keert, die ophoudend de kwestie verandert, in een woord, met een totaal valschen piketter. Wij gaan daar eenige staalkens van geven zij zullen toonen hoe eerlijk en oprecht men is in de partij van het LICHT Volgens de klerikale schrijvelaars MOET men de wetten maar naleven als ze uit hunnen aard zelve recht- veerdig zijn. d Wat schoone leering !!l 't Is de leering van de anarchie Die woorden zijn dubbelzinnig. Wat is MOET Wat is de wetten naleven Oneerlijk hij durft ons niet letterlijk aanhalen. Wij hebben altijd gesproken van de verplichting aan de wet IN GEWETEN te gehoorzamen. Om ons IN GEWETEN te verplich ten, moet de wet zelve rechtvterdig zijn. Voor Dendergalm niet. Stak men zijne schrijvers morgen in 't Salon Pierre goed zal de armtierige zeggen. Dat is recht, dal is schoon, dat is rechtveerdig omdat het de wet is Wij veronder stellen dat zulks is gebeurd als uitvoering van de volgende wet door de Kamers gestemd, door't Senaat aangenomen, door de uitvoerende Macht onderteekend en in den Moniteur verschenen. Aangezien de artikelen van Dender galm zoo onbeduidend zijn, zoo dwaas en valsch Aangezien zij niets dan slechte gevol gen kunnen hebbtn en het hoofd der lezers op hol tfrengen en hun verstand in de war. Artikel i. De schrijvers van Dender galm zullen eeuwig en drij dagen medi- teeren in 't Salon Pierre. Art. 2. Dit blad wordt afgeschaft. 55* Vervolg. Kan zij zoo iemand niet in Parijs hebben ontmoet Mijn nichtje is inderdaad eenige malen in Parijs geweest, maar altijd in mijn gezelschap en onder mijn geleidde. Charlotte's kennissen zijn mijne kennis sen, maar wij kennen geen Madeleine Faure. Zelfs in hare veelvuldige blieven, want zij schreef mij geregeld en zeer dik wijls, heeft zij dien naam nooit of nooit genoemd. M. Norfolk zag in, dat hij op dit punt niet verder behoefde te vragen. Ik dacht het niet slecht, er bij u onderzoek naar te doen, vervolgde hij, nu wij toch het genoegen hebben u hier te zien, maar de kwestie is overigens niet van belang. Ik sprak er zooeven met de heeren over, dat wij ons best moesten doen zooveel mogelijk var. uw nichtje te weten te komen, maar ik begrijp nu zeer goed, dat dit niet veel kan zijn. Uw nicht je heeft zeer beslist verzekerd, dat zij nooit een Madeleine Faure gekend heeft, en die verklaring komt dus geheel met de uwe overeen. Het andere puntr dat ik De meerderheid heeft het gestemd, Dendergalm. Hoe vindt gij dat Zal het rechtveerdig zijn omdat het door de Kamers is gestemd Als het rechtveerdig is, dan moogt gij niet morren, niet tieren, niet roepen. Tegen cene rcchtveerdige zaak schreeuwt men niet. De kwestie is nu niet of gij gehoorza men MOET. Dat is dubbelzinnig. Is hetgeen u wordt aangedaan in zich zelve rechtveerdig Daar hebben wij het daar ligt de knoop. Gij moet gehoorzamen, of liever en beter, gij zult gedwongen worden te ge hoorzamen door de MACHT. Doch in uw hert zult gij zeggen dat u onrecht wordt aangedaan. Voor de macht zult gij buigen of anders vliegt ge uw hoofd te plette Gij zult het doen vloekend en huilend tegen de onge hoorde dwingelandij en ongerechtigheid. Is het niet, Dendergalm? Als gij dat doet, dan zijt gij met ons 't akkoord die wet is niet rechtveerdig. In de woorden aan de wet gehoorzamen liggen 2 dingen een princiep en een feit. Het princiep is de verplichting in ge weten het feit is tffe daadzakelijke on derwerping. Beiden zijn vereenigd als de wet recht veerdig is. Als de wet niet rechtveerdig is, dan gehoorzaamt men dikwijls, omdat men een grooter kwaad wil vermijden. Soms gehoorzaamt men niet en dan valt men als slachtoffer van een onrecht onder de macht van de verdrukkende meerderheid. Dat is het geval met de kloosters in Frankrijk. Men ondergaat, men lijdt, men ver draagt de wet men kan niet anders. Doch in uw geweten hebt gij het recht u als een slachtoffer, als een onrechtlijdende te aanzien. Dat is de kwestie. Voor Dendergalm is dat niet waar. Onrecht wordt recht, meent hij als het gepleegd wordt in naam van de meerderheid door de gekozenen van 't volk Moet het ons dan verwonderen dat hij jubelde als hoogleeraar Pergameni eischte dat de geuzen ecne wet voordroegen waar bij de catholieken, de geloovigen wier den verbannen,in't gevang geworpen, in de boet geslagen. (Revue deBelgique October 1875). Hij vond dat zoo schoon, zoo recht, zoo edel De geloovigen naar 't schavot 1 Er is eene wet die u verbiedt te gelooven Dat is rechtveerdig, meent Dendergalm en hij juicht toe en hij roept tot degenen met dokter Power en mijn detective be sprak, betreft onze onderstelling, dat die Sint-Alba inderdaad de ware mcordenaar is. Wij geven die veronderstelling wel niet op, maar er moet meer gedaan wor den, willen wij op den grond van de zaak komen. Ik geloof, dat het beste is, met die Madeleine Faure zelve te begin nen. Zoolang wij niet weten wie zij is en waar zij thuis hoorde, werken wij in het duister. Ik heb daar wel op bedacht, viel Brusel onverwachts in. E11 wat is dat vroeg zijn chef opziende. Laten wij Sint-Alba zoo streng mo gelijk bewaken Zij zeggen, dat hij naar Parijs is gegaan. Wat heeft hij te Parijs te maken Dat zou ik geerne willen weten Sint-Alba is niet in Parijs, ant woordde M. Norfolk droogweg. Hij heeft Engeland geen oogenblik verlaten en is nu hier in Londen. In Londen riep Robert Power in de grootste verbazing uit. Dat begrijp ik ook niet voegde de detective er bij. Wij zijn gisteren zijn huis gaan zien en vonden het van onder tot boven gesloten. Hoe kan dat zijn, mijnheer M. Norfolk glimlachte spottend. Het schijnt, dat ik beter ben inge licht dan de detectives, sprak hij. Sint- Alba bevindt zich op dit ocgenblik in welke naar 't schavot worden gesleurd Wel besteed Gij moest maar aan de wet gehoorzamen of de gevolgen van uwe ongehoorzaamheid dragen Gaat dat niet over zijn hout Zijn de schrijvers van den armtierige dan op weg naar Gheei Men zou het gelooven als men het artikel«GROOTE RECHTSGELEER DEN leest. Wij zullen daarin nog pluizen ziften. Ike versiering der wandelzaal van liet justiciepaleis.. waar het banket der burgemeesters moet plaats hebben, zal op zonderlinge wijze worden aange bracht. Daar het banket óver dag gegeven wordt, zal men de zaal donker maken bij middel van groote wapenschilden, die de vensters zullen bedekken. Dan zal men het weer licht maken bij middel van electrieke booglampen. Vindt inen niet dat men dat electrieke licht had kunnen sparen en bij het klare daglicht eten Maar bah als het dan toch op moet?... Er zullen ook vele en kostbare planten worden aangebracht, waartusschen beel den en tropheeën. De tafels zullen met bloemen bestrooid zijn. Vóór de Fransche omwenteling had iedere provincie hare eigen maten, ge wichten en muiiLcn. Maar die maten en gewichten verschil den van streek tot streek. Een voet deed te Kortrijk o",297 te Brugge om 274 te Aalst om,277 te Oudenaarde om,285 te Gent oE0,275 in Limburg om,2gi te Brussel om,276 te Leuven o0^^ te Antwerpen om,286. Van daar groote moeilijkheden in den handel. Het Fransche staatsbestuur besloot daar ccn einde aan te stellen, en bepaal de, dat het nieuwe stelsel den meridiaan der aarde tot grondslag zou hebben. J. Delambre (1749-1822), van Amiens, en Méchain deden eene graadmeting, tusschen Duinkerke, in Frankrijk, en Barcelona in Spanje. Uit die lengte leidden zij de geheele lengte van den meridiaan af. Zij verdeel den dezelve in 40.000.000 gelijke deelen en gaven aan ieder deel den naam van Londen. Ik ben volkomen zeker van het feit. Dat hij zicli schuil houdt, kar. wel zijn, om zijn talrijke vrienden, die hem allen natuurlijk geluk willen wenschen, een weinig te ontloopen. Misschien heeft hij nog een andere reden, wie weet Wel, mijnheer Ik kan het u zeg gen, gij doet mij verbaasd staan hernam Brusel, die inderdaad zijn chef als een beeld der verbazing met wijd geopende oogen aanstaarde. Dat zal u. hoop ik, niet beletten om dien mijnheer behoorlijk in het oog te houden, vervolgde M. Norfolk, want ik vind uw plan uitstekend. Zijn doen en laten kan ons licht wat nieuw leeren. Maar dan hebben wij nog die vrouw, sprak Brusel. De vrouw van dien Stanley. Ja Wat die er meê te maken heeft, is een raadsel erkende de hoofdinspek- teur volmondig. Ik begrijp er niets van Indien wij onze eerste veronderstelling omtrent Sint-Alba blijven vasthouden, dan moeten wij aannemen, dat hij Made leine Faure, van wie wij altijd nog niets weten, in vroeger jaren gekend heeft en dat zij hem, op welke manier dan ook, zoodanig in den weg stond, dat hij alleen door haar te vermoorden kans zag zich te redden. Daarmeê zou de misdaad ver klaard zijn. Ook de rol, die juffrouw Duvivier in het drama heeft moeten spelen is dan opgehelderd. Een man, die tot zulk een afschuwelijken moord in staat meter, van het Grieksche woord metron, dat maat beteekent. Was nu de berekening van Delambre en Méchain nauwkeurig Latere melingeu, gedaan in Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Enge land en Indië, hebben bewezen, dat du meridiaan eigenlijk 40.0003,424 meters lang is, Doch de internationale Commissie van den meter, vergaderd in 1872, heeft be slist, dat de meter zal blijvc-n gelijk hij is. De Franschen maakten het nieuwe stel sel verplichtend in hun land en in het overwonnen België. Maar ons volk, bedrogen, uitgebuit en verdrukt door de republikeinen, bestreed en verwierp de nieuwigheid, ofschoon men deze nuttig mocht heeten. In de gemeentehuizen vindt men hoo- pen omzendbrieven, voorschrijvende, dat de kooplieden, de drukkers, de nota rissen het tientallig stelsel moesten ge bruiken. Dit alles gebeurde ten onzent in i8o3> 1804 en i8o5. Eene wet van 1816 schreef het decimaal stelsel andermaal voor. doch liet toe de namen der oude maten te gebruiken. Men ondervond echter, dat zulks het bedrog in de hand werkte. Om die reden heeft men den 18 Juni i836 ook het gebruik der nieu verplichtend gemaakt. Het is onbetwistbaar, dat de metrieke stelsel veel gemak en vele voordeel en aanbiedt. Het is decimaal, waaruit volgt, dat de verhoudingen regelmatig zijn dat het lezen en schrijven der getallen, alsmede de berekeningen, eenvoudig mogen ge noemd worden. Het is onveranderlijk, dewijl al de maten met hunne standaarden moeten overeenkomen. Het kan in alle landen aangenomen worden. Op onze dagen gebruikt men het me-, trieke stelsel in Frankrijk, België, Hol land, Duitschland, Luxemburg, Zwitser land, Oostenrijk, Roumenië, Portugal. Spanje, Italië en Griekenland. Ondanks al de gemelde voordeelen verkoopt men nog altoos drie ellen voor éenen frank, er. de boter voor zooveel stuivers. Wanneer zal dit alles eens ophouden Th.S. is, zal er natuurlijk niet tegen opzien, den schijn op een onschuldige te werpen en daarvoor de noodige, wel overlrgde maat regelen te nemen. Dat het arme meisje met hem in hetzelfde hotel logeerde, maakte de schukenstreek nog gemakke lijker Dat alles volgt als het ware van zelf; het past volmaakt in de onderstelling, waarvan wij zijn uitgegaan.Maar nu komt ineens die vrouw Stanley er tusschen Wat heeft die er meé te maken In ons stelsel is voor haar geen plaats I... Ik sta er voor in. dat zeg ik u Wat is uwe meemng doktor Weet gij iets meer van haar Tot verleden Zaterdag, gaf Power hierop ten antwoord, had ik niet het geringste vermoeden, dat die vrouw met Sint-Alba in betrekking was. In Woolchester was zij geene patiente van mij, noch van doktor Merrit, ik werd onverwachts bij haar geroepen, behan delde haar voor cer.e lichte ongesteldheid en toen volgde hetgeen u bekend is. Ziedaar alles Dat zij of haar man Sint-Alba kenden, is geen oogenblik bij mij opgekomen. De man van die vrouw is een zeer gevaarlijke kerel Gij wist dat niet, denk ik toen de beschuldiging tegen u werd ingebracht. Ik had er geen gedacht van 1 lij had in Woolchester een goede, fatsoen lijke betrekking als portier bij eene groote flrma.Toen ik hem leerde kennen, Heilig Bloed te Brugge. 1 1 SO - ism:;. De vijftien laag- sche plechtigheid zal beginnen op Woens dag 3 Mei om gesloten te worden op Woensdag 17 Mei. De Heilig Bloedprocessie zal uitgaan op Maandag 8 Mei. De Jonge Wachten te Dinant- De schilderachtige Maasstad is in feest, te gelegenheid der alge eene vergade ring van den Bond der Jonge Catholieke Wachten. De meeste straten zijn bevlagd. Zaterdag is de eigenlijke voorwacht aangekomen, om des avonds bij de openingszitting tegenwoordig te zijn. Zondag kwamen er nog een duizendtal leden aan. De openingszitting werd ingenomen door welkomst- en openingsreden en het lezen van verslagen. Daarop werden eenige punten in be raadslaging gesteld en besluitselen ge stemd, waaronder de volgende Overal waar het noodig is, zullen de Jonge Wachten beschermingscomiteiten stichten, ten einde syndicaten te vormen van werklie, die buiten hunne gemeenten gaan arbeideD. Daar waar aalmoezeniers van den arbeid bestaan, zullen zij zich met dezen verstaan, om hen over dag voedsel tc verschaffen. Zij zullen zich met de uitgevers van dagbladen verstaan, om in de staties, waar vele werklieden verkeeren, verkoo- pers te plaatsen. Er zal beroep gedaan worden op de nijverheidsb-izen, om van dezen hulp tc bekomen. Een zelfde beroep zal worden gedaan op de geestelijkheid. De leiders der catholieke partij zullen zich bijzonder bezighouden met de in- en uitwijking der cathoiieke kiezers uit het Vlaamsche naar het Waalsche land en vice-versa. Er wordt aangedrongen op het stichten van Jonge Wachten in alle gemeenten. Men diende de k- rn ervan te vormen uit de studenten. Een lid van Dinant vraagt dat de Jonge Wachten zich openlijk democra- tiek zouden verklareD. Een ander is van gevoelen dat men er geene bepaalde tint aan mag geven. In het volgend eongres zal men zich voornamelijk met de kwestie der syndi- katen bezig houden. was hij nog niet lang getrouwd,geloof ik. Zijne vrouw was uit de plaats zelf en vroeger als modemaakster werkzaam ge weest hare ouders waren arme, maar fatsoenlijke burgersmenschen. En die Sint-Alba zelf Wist men in Woolchester iels van hem Zoo goed als niets En ik voor mij had geen aanleiding om onderzoek naar hem te doen. Ik vernam alleen, dat hij agent of commissionnair of zoo iets was voor een Fransch huis in zijden stoffen. Ik ontmoette hem maar zelden en nergens anders dan bij onzen wederzijdschen vriend, M. Gallo. Met wiens weduwe hij later ge trouwd is vervolgde M. Norfolk, zijn wenkbrauwen nadenkend te zamen trek kend. Die Gallo was zeer rijk, niet waar vroeg hij een oogenblik later. Zeer rijk Hij had zijn geheel leven aan zijne zaken besteed en leefde op grooten voet. Men hield hem algemeen voor den rijksten man van Woolchester en dat wil daar,waar zooveel vermogende fabrikanten en-kooplieden wonen, nogal iets zeggen Waart gij ntet verwondert, toen gij ontd. kte dat Sint-Alba met zijne weduwe was getrouwd Verwonderd Ik was meer dan ver wonderd, ik was letterlijk stom van ver bazing I (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1