EEN EN ANDER. Eet Huisgezin N. VI. Illustratie voor de Lezers van ons blad. Rechterlijke kronijk. H. Franciscus-Xaverius Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. Duitschland. Frankrijk. Hopmarkt. Bericht. Tweeden Dag. Na de prachtige ritting van Zaterdag kon het niet anders of de geestdrift moest des Zondags opge wekt worden door de aankomst van af vaardigingen uit Antwerpen, Ath, Vil voorde, Doornik, Schaarbeek, La Hestre, Luik, Dampremy, Jumet. La Louvière, Wanfercée-Baulet, Gembloers, CbStelet, Frasnes-lez-Gosselies, Boitsfort, Gosse- lies, Marcinelle, Binche, Lodelinsart, Viesville, Hal, St-Nicolaas, Thuin, Etter beek, St-Joost-ten-Noode, Bergen, Brug ge, Rêves, Mechelen, Hoboken, Aalst, Gilly, Elsene, de studenten van Gent, Luik, Brussel, enz. enz. Duizend Jonge Wachten vulden de kerk op en talrijke veelkleurige vlaggen gaven het geheel een prachtig aanzien. De nieuwe vlag van Dinant, welke hier de zegening ontving, bekleedde natuur lijk de eereplaats. Die plechtigheid was voorafgegaan door een gelegenheidssermoon, in 't welk het roemvol verleden van Dinant herdacht en de toehoorders tot eerbied voor God en land werden opgewekt. Na den dienst volgde een schoone stoet en vervolgens de plechtige zitting, in wel ke men bemerkte MM. Charles Laurent, Pirmez, Koelman, Thiran, Van der Cruys- sen, Schoemaeker, Eeman Joseph de volksvertegenwoordigers Hubert, Cousot, d'HuartPoncelet, senateur Le Bou- longé, burgemeester Demblour, Ed. de Pierpont, Dévelette, bestendige afgevaar digde, enz. enz. Daar werd het woord gevoerd door MM. Pirmez, Le Boulengé, Schoemae ker, Koelman (in 't Vlaamsch) Cousot, enz. Aan het banket, dat de feestelijkheden sloot, namen 400 leden deel. Buitenlundsche handel van EKeleië. In het eers-e kwar taal van dit jaar is in België ingevoerd voor een bedrag van fr. 705,539,000 of 5.2 p. h. meer dan in hetzelfde tijdvak van 1904. Door België werd uitgevoerd in de drie eerste maanden van dit jaar voor fr. 507,226,000 of fr. 3i,458,ooo zijnde 6.6 p. h. meer dan in het eerste kwartaal van verleden jaar. De douanenontvangsten bedroegen fr. i3.63a,423 of fr. 950,249 zijnde 7.5 p. h. meer dan verleden jaar. Alleman te been. Den 21 Juli zal te Brussel met den grootsten luis ter worden gevierd en te dien einde heb ben de korpsoversten van nu af bericht ontvangen, dat burgerwacht en leger on der de wapens zullen worden geroepen om de haag te vormen, wanneer de koning en de hooge staatskorpsen zich naar het Te Deum en naar de plechtigheid der Poelaertplaats begeven. Die haag zal dus gevormd worden van af het paleis naar de Sinte Gudulakerk en dan van het paleis naar het gerechts hof. NIEUWE TREKKING. De trek king van de biljetten der eerste uitgave (reeks E) van de loterij, ingericht onder toezicht der regeering, ter gelegenheid van de Algemeene Wereldtentoonstelling van Luik, zal geschieden te Luik, op Dinsdag 2 Mei 1905, ten 10 1/2 's mor- gends, in een zaal van het stadhuis. Alleen de biljetten der bladen 00000 tot 99999 (bruine biljetten, nummers in 't zwart gedrukt) zullen aan die trekking deelnemen. Vroege en late Paschen. De vroeg ste Paschen is 22 Meert. Weinigen van ons hebben hem meé gevierd, namelijk in 1598, 1693, 1761, 1818, de eerst vol gende komt in 2285, enz. Op 23 Meert in i636, 1794, 1788, 1845. i856, 1913, 2008, enz. Op 24 Meert in 1448, 1799,1940, 2391, enz. Op 25 Meert in i663, 1674, 1731, 1742, i883, 1894, 1951, 2o35, enz. Op 22 April in 1590, 1601, i685, 1696, X753, 1764, 1810, 1821, i83a, 1962, 1973, 1984, 2057, enz. Op 23 April in 1628, 1848, 1905 1916, 2000 enz. Op 24 April in 1639, 1707, 1791, i85g, 2011, enz. Op 25 April in 1666, 1734, 1886, 1943, 2o38, enz. Goede Vrijdag. Uit geleerde stu diën en opzoekingen zou gebleken zijn dat de juiste datum van den Goeden Vrij dag, op welken dag onze Zaligmaker den kruisdood gestorven is, moet gesteld wor den op den 7 April van het jaar 3o onzer tijdrekening. De Wereldtentoonstelling. De machienengalerij. De inrichters der tentoonstelling hebben er zich om bekom merd, dat in de hoofdstad van het Walen land, vooral de machienengalerij grootscb zou zijn. Zij zullen dan ook op de 100,000 vierkante meters oppervlakte der hallen, 28,000 vierkante meters beslaan, waarvan België 18,000, Frankrijk 5ooo, Duitsch- land 4000, Engeland 600 Amerika 600. Onder de merkwaardige uitstallingen komen er voor 3 electneke rolkranen, van 10 tot 3o,ooo kilos, machienen van 10,000 paarden, allerlei motors, electrieke toestellen, enz. Kortom, op nijverheidsgebied zal de tentoonstelling van Luik waardig zijn van 't nijverheidscentrum van België. LEEST EN VERSPREIDT en'fde t te verkrijgen ten Bureele van DE DENDERBODE en bij alle PREMIE Een bundel Vlaamsche Studentenliede ren komt te verschijnen in groot 40 for maat in twee lijvige boekdeelen verza meld, alsook een deeltje in kleiner formaat inhoudende den tekst der liederen. Wij kunnen dit werk van Dr Heyndrickx niet genoeg aan onze lezers aanbevelen, want de gevrochten van onze beste dichters, benevens werken van onze beste compo nisten zooals van een Edgard Tinei en een onsterfelijken Peter Benoit treft men er in aan. Van de heeren uitgevers hebben wij slechts 25 exemplaren van dit werk kun nen verkrijgen welke wij als premie aan onze lezers willen verkrijgbaar stellen aan den geringen prijs van 5,5o fr. de drie boekdeelen franco te huis zes franken. Die premie zal slechts maar eenige dagen, zijnde tot i5 Mei, verkrijgbaar zijn na dien tijd zal ieder boekdeel den prijs der drie kosten dus vijf franks 't stuk. Degenen onzer lezers welke zouden be- geeren in te schrijven behoeven alleen hunnen naam en adres met het bedrag in postbon ten bureele van Den Denderbode 3i, Korte Zoutstraat, Aalst laten gewor den. Een exemplaar van dit werk ligt ten bovengemelde bureele ter inzage. Hij verkocht jenever. Louis J., die zich te Brussel deed doorgaan voor agent van eene stokerij, verkocht aan eenen particuliere twee vaatjes alcool, en deze verkocht ze verder aan eenen derden persoon. De nieuwe kooper wilde den alcool- graad bepalen en bevond tot zijne groote ontstemming dat de vaatjes mets inhiel den dan zuiver water. De bedrieger werd veroordeeld tót twee maai den gevangenis en 5o fr. boete, om hem te leeren, zegde de voorzitter, op een eerlijker manier het alcoolisme te bestrijden. Lasteraars veroordeeld. Dc socia listische schepene Clerbois, van Zoningen is door de rechtbank van Bergen veroor deeld tot 8 dagen gevangenis en ?5o fr. boete, voor laster tegen den policiecom- missaris dier stad. De liberale Gazette du Borinage die den eerw. h. Cracco, onderpastoor te Boussu gelasterd had, is te Bergen veroor deeld tot 25oo fr. schadevergoeding, twee inlaschingen in zijn eigen blad en twee in andere bladen ten keuze van den onder pastoor. Gemeente Meire GENOOTSCHAP Plechtige Inhuldiging en Wijding van het Vaandel der Xaverianen op Zondag 7 Mei igo5. De stoet zal bestaan uit 21 Genootschappen en Kringen. Wijding van hei Vaandel door den Z. E. H. Roelandts, Pastoor-Deken van Aalst. Worden gevraagd 2 smeders (halve gasten)1 kleermaker; boekbinder, (halve gast of leerjongen), kleermaker, (halve gast). Vragen werk 2 bedienden-magazijniers 1 hoveniers- gast 1 kuiper 1 koetsier met zeer goed gedrag1 kleermaker, volle gast, voor binnen of buiten de stad. Creemboter Markt van Woensdag 26 April 1905. 80 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Schellebelle. Een drama. Sinds lang leven de gebroeders Huyle- broeck, beiden gehuwd, voor eene nietige zaak. met elkander in twist. Zondag 11. was het aldaar kermis op de wijk 'tBrugs- ken. De beide broeders ontmoetten elkaar en, na eenige vinnige woorden, gingen zij over tot een gevecht. H. Huylebroeck legde hierover eene klacht neer bij de gendarmen van Wet- teren in welke gemeente de anderë broe der, Jozef genaamd, woont. De gendarmen begaven zich bij dezen laatste en stelden een onderzoek in. Jozef, die over de door zijnen broeder gedane klacht nog verbit terd was, ging Donderdag namiddag, in gezelschap zijner vrouw.naarSchellebelle, waar zijn broeder Hendrik eene herberg houdt. Zijne vrouw bleef hem wachten in eene andere herberg der buurt. Tot heden toe is niet gekend, wat tus- schen de beide broeders gebeurd is, maar eensklaps weerklonken twee geweerscho ten. Jozef was getroffen in volle borst en het schroot was langs den rug uitgevlo gen. Ook zijn hoofd cn zijne armen waren gansch bebloed en doorwond. Met moeite sleepte hij zich tot in 't huis waar zijne vrouw zich bevond. Hij viel er neer en riep uit Vrouw, ik ga sterven De gekwetste wiens toestand uiterst be denkelijk was, werd dadelijk verzorgd door een bijgeroepen geneesheer. Later kon bij met een wagen huis waarts gebracht worden. Een onderzoek over het drama is door de gendarmen ingesteld. Het parket van Dendermonde wordt Ur plaats verwacht. Nadere Bijzonderheden. Da ge broeders Henri en Jozef Huylebroeck zijn beiden liefhebbers visschers. De eerste is 3o, de tweede 38 jaar oud Beiden zijn getrouwd en hunne vrouwen gaan den gevangen visch langs de straat ver- koopen. Verleden zomer ontstond tusschen de beide broeders twist nopens het visschen en daar hunne vrouwen dezelfde ronde doen met den gevangen visch was de veete hierdoor nog gestegen. Zondag laatst hadden Henri en Jozef elkander ontmoet op Brugskenkermis, en na een vinnigen twist waren zij tot vechten overgeslagen. Wanneer nu Jozef Donderdag namid dag bij Henri kwam en uitleggingen vroeg omdat hij bij de gendarmen van Wetteren eene klacht had nedergelegd, stak Henri hem buiten. Jozef verbrijzelde hierop de ruiten van de woning zijns broeders en zou zelf, naar er verteld wordt een revolverschot gelost hebben. Henri die tevens ook het ambt van jachtwachter uitoefent nam zijn geweer en loste twee schoten met het gevolg dat men kent. Henri is hierover ondervraa; doch niet aangehouden. De wonden van Jozef zijn niet doode- lijk. Te Quévy hadden de gendarmen eenen smokkelaar aangehouden onder de volgende omstandigheden. Hij werd genen kant der grens achternagezet door een paar Fransche gendarmen. Nabij Quévy hield hij eensklaps stil, doodde met een dolksteek het paard van een der gendarmen en vluchtte op Belgisch grond gebied. Doch daar viel hij in handen van twee Belgische gendarmen, die hem over veld en wei achtervolgden en, na hem met eene lichte kwetsuur het verder vluchten onmogelijk te hebben gemaakt hem naar de brigade brachten. Hij is toen naar Bergen overgebracht, waar hij een voortdurenden vasten slaap veinst, om zich aan de ondervragingen tc ont trekken. Mej. K., boekhoudster in een voor namen winkel, te Brussel, was Maandag niet op tijd op haren post. Men wachtte tot 1 uur s namiddags ee toen zond men eeren boodschapper. De medebewoners van het huis, waar zij verbleef, openden de deur van hare kamer en vonden haar dood in eenen zetel zitten. Voor haar op eenen stoel lagen de afleveringen van eenen roman, die zij aan 't lezen was. De gazlucht, die de kamer vervulde, zegde het overige. De sluitel van de buis stond open en de uitstroomende gas had haar verstikt. Op bijna gelijke wijze heeft een likeurstokersgast te Brussel den dood ge vonden. Hij had des avonds de opening eener herberg bijgewoond en was na middernacht dronken thuis gekomen. Hij moet bij ongeluk op de eene of andere manier zijne kleeren in brand gestoken hebben, want ze hingen verzend aan den kapstok. Zonder vlam te vatten, waren deze geheel verteerd en de dikke rook, die hiervan voortkwam, had hem ver stikt. Ook de Brusselsche coiffeerders steken de koppen bijeen om over de Zon- dagrust te spreken. In eene vergadering, waar de meeste groote huizen vertegen woordigd waren, is besloten, in afwach ting dat de wet worde toegepast, van af 1 Juni de winkels te sluiten ten 1 en half ure. Er is in de steenbakkerijen rond Brussel eene werkstaking begonnen, door dien de patroons het loon van fr. 2,40 op fr. 2,25 per 1000 steenen hebben ge bracht. In het CatholibkeWerkmanshuis werden over die zaak reeds vergaderingen gehouden en daarna onderhandelingen aangeknoopt mef de patroons, waarvan eenigen reeds op hunne beslissing zijn teruggekomen.In eene dier vergaderingen meenden de Daensisten het groote woord te voeren, doch men heeft hen wandelen gestuurd. Grootebrand. Aanhouding. Zondag avond, met den hoogdag van Paschen, werd er van in St-Nikolaas een vuurgloed in de lucht gezien in de rich ting van Thielrode. Weldra was de mare onder de bevolking verspreid dat schuur en stallingen van landbouwer Janssens op den bovenhoek aldaar in laaie vlammen stonden. li den nacht lag alles jn puin. Men vermoedde misdaad en dinsdag voormiddag brachten de gendarmen een jongen van 16 jaar, Edmond D,genaamd, boerenknecht, naar de gevangenis van St-Nicolaas. Hij deed volledige beken tenissen en zegde uit wraak gehandeld te hebbc-n, om zijne zusier te wreken die bij den landbouwer gewoond had, waar er geschil opgerezen was tusschen haar en haren meester. Drama te Ter Hulpen.Oploop. Men zal zich herinneren dat over een drietal weken in bovengenoemde ge meente, niet verre van Galmaarde, een zekere S. in geheimzinnige omstandig heden den dood vond. S. ging tegen den avond over den steenweg met zekeren X. en dezes zuster, toen eensklaps een pistoolschot klonk en S., in de keel getroffen, dood neerstortte. Een onderzoek werd geopend en dit leidde tot de aanhouding van den vader van X. Deze beweerde dat het geweer, welk hij droeg, per ongeluk was afgescho ten en dat alleen het 'noodlot den jonge ling deed treffen. Na een twintigtal dagen voorloopige hechtenis werd vader X. Zaterdag vrijge laten. Zoodra het nieuws verspreid was in de gemeente, waar htt slachtoffer vele vrien den telde, raakte de bevolking in opge wondenheid en groepen verzamelden zich voor de woning van X. Men riep en schreeuwde, wierp met steenen, brak ruiten, rukte zelfs de deu ren uit, zoodanig dat de burgemeester de gendarmerie moest ter hulp roepen, om de menigte tot bedaren te brengen. Drama in eene kloosterkerk. Een treurig feit heeft het klooster der paters Redemptoristen vanRousselaere en heel die stad in opschudding gebracht. Op Paaschdag, ten 8 uren 's morgens, op het oogenblik dat de plechttge dienst ten einde liep, kwam plotseling een der kloosterlingen, die- niet aan den dienst deel nam, langs de sacristij de kerk in gesneld. Hij bleef eenige oogenblikken staan voor het beeld van Sint-Gerardus Majella, wiens heiligverklaring men on langs met veel luister in heel de Redemp toristen-orde vierde. Eensklaps hoorde men de vrouwen, die dicht bij deze plaats geknield waren, vreeselijke kreten slaken. Sommigen vluchtten, sommigen vielen in onmacht en nog anderen snelden naar den pater, die in eenen stroom van bloed op tien kerkvloer was neergestort. De ongelukkige priester had zich de keel doorgesneden bij middel van een scheermes. Men bracht hem in de sacristij, twee geneesheeren snelden toe en brachten hem de noodige hulp, maar hunne pogin gen waren vruchteloos. Hij stierf, eenige oogenblikken nadat zijne medebroeders hem het H. -Oliesel hadden toegediend, en zonder zelfs het bewustzijn herkregen te hebben. Terwijl men hier mede bezig was zag men uit het venster zijner cel rook opstij gen. Men snelde naar boven en moest de deur openbreken. De pater had van bceken op zijn bed eenen brandstapel gemaakt en die aange stoken. Het vuur dat reeds eene zekere uitbrei ding had genomen, kon gelukkig zonder groote moeite gebluscht worden. De ongelukkige pater, Borremans ge- heetcn, gebooriig van Hal, was slechts 33 jaar oud. Hij was een model priester, en had een uur van te voren nog de mis gedaan, zonder dat iets het schrikkelijk ongeluk kon doen voorzien. Sedert eeni gen tijd echter had men opgemerkt, dat het hem aan vastheid in den gedachten- gang mangelde. Hij hoorde sinds eenige dagen geen biecht meer. De Etoilb Bblge, die altijd, schrijft Het Handelsblad, dë eerste is om aan merkingen te maken, wanneer een tegen strever slechts een schijn van onwelvoeg lijkheid kan worden aangewreven, begaat hier eene gemeene streek. Het blad maakt ook melding van het feit, onder den titel Eerste mirakel van St-Gerardus. d En hij vertelt het dan op eenen toon, weerdig van eene gemeene jeneverkroeg, zonder eerbied voor kerk, godsdienst of familie, en besluit Ondanks al de gebeden, den groo- ten heilige toegestuurd, heeft men hem niet tot het leven kunnen terugroepen. Neen, Etoile, wij hebben meer mede lijden voor degenen die zich vrijwillig en geenszins ijlhoofdig uit de wereld helpen, zelfs al zijn het kopstukken der geuzen- partij, die geen andere heiligen kenden dan het Gouden Kalf der beurs. Men weet dat de regeering eene premie uitbetaalt voor het vangen van otters, wegens de schade, die deze roof dieren aan de vischvangst veroorzaken. Een inwoner van Coolkerke had zoo een beest gevangen en wist een goed middel te verzinnen, om er nog anderen meester te worden. Hij maakte den gevan gene met eene stevige koord vast, in de hoop dat zijn geschreeuw nog anderen zou lokken. Zijn list gelukle. Van alle kanten kwa- en de natuurgenooten opdagen, om den gevangene hulp te brengen doch zij werden op geweerschoten onthaald en boetten hunne hulpvaardigheid met den dood. Dat was voor den slimmen jager dubbel profijt, want behalve de uitgeloofde pre mie, heeft hij ook nog de winst op de vellen, die, zooals men weet, veel geld waard zijn. Veesmokkelarij. Het smokkelen van koeien neemt te Wachtebeke, Moer- beke en omliggende gemeenten meer en meer toe. Tusschen den 5 en 6 April heeft men 3 beesten te Wachtebeke aan geslagen; een man, die er bij zou geweest zijn en wonende te Stekene, heeft men aldaar aangehouden en naar Gent over gebracht. Men sprak ook van iemand, die geschoten was, doch men weet tot nu toe niet wie dat zijn zou. Den nacht daarop volgende hebben de douaniers van Moer- beke ook eene koei aangeslagen. Na verscheidene revolverschoten gelost te hebben, zijn de smokkelaars op de vlucht gedreven. Nu is het de beurt geweest der doua niers van Moerbeke Koewacht de briga dier Tuytschaever, vergezeld van vier zijner beambten heeft in den nacht van !9 tot 20 April eene bende smokkelaars aangevallen, die trachtten eene kudde hoornvee in België binnen te smokkelen de tolbeambten zijn er in geslaagd eene schoone vaars van groote waarde aan te slaan. De smokkelaars zijn onbekend. De gesmokkelde dieren zijn naar Zei- zate overgebracht, waar zij verscheidene dagen op quarantaine moeten blijven, om gekeurd en daarna openbaar verkocht te worden. Een landbouwer van het gehucht Neyl, gemeente Brügen, was in zijnen stal aan 't werken, toen eene boerin uit de buurt, met haar kind op den arm, voorbij kwam en een praatje voerde. De roode rok der boerin maakte den stier woedend. Hij rukte zich los, viel de vrouw aan, vertrapte haar en haar kind en bracht den eigenaar, die met een riek het dier wilde verjagen, ook al wonden toe. De vrouw was deerlijk gesteld, toen men den stier had kunnen overmeesteren. Ver scheidene barer ribben waren gebroken. Het kind gaf eenige uren later den geest. De echtelingen V., te Over-Yssche, hadden hunne twee kinderen, 3 jaar en tien maanden oud, des middags boven te slapen gelegd. Rond 3 ure kwam het oudste alleen beneden. De moeder ging zien en vond de wieg omgekeerd en het kleinste kindje er onder vermacht. Met uit zijn bedje te komen had het oudste kind de wieg omgestooten. Het parket heeft zich naar Quare- gnon begeven om onderzoek te doen naar eenen diefstal, gepleegd in een sterfhuis. Er zouden verscheidene duizenden franks verdwenen zijn uit de woning van eenen persoon, dien verhangen heeft gevonden. Ongelukken. Op Goeden Vrijdag zijn te Eberswald vier jongelingen, die een pleziertochtje deden op de Oder,door het kenteren hunner boot verdronken. Een jong meisje, dat ook in de boot zat, kon gered worden. Het ongeluk ge schiedde toen men de boot wilde vast maken aan eene stoomboot. Tijdens eene oefeningsvaart van 't tweede eskader bij Rügen, werden vijf matrozen van het linieschip Elsass over boord gespoeld door eene stortzee. Eene terugkeerende golf wierp er vier weer aan boórd, de vijfde echter ver dronk. In de Koningin Louise-mijn te Ostfelde is eene kardoes ontploft, waar. door drie werklieden erg gewond werden. De bakkers van Nantes staken nog altijd. D- pogingen tot overeenkomst zijn tot hiertoe mislukt. En nu kondigen die van Saint Nazaire aan dat zij hun voor beeld gaan volgen, om in hunne eischen te steunen. Men neemt in die stad reeds maat regelen, om de inwoners toch van brood te voorzien. De Kerkvervolging. Reeds heb ben in Frankrijk de orgelmakers gepro testeerd tegen de Kerkvervolging, in naam hunner stoffelijke belangen. Maandag wordt gemeld dat de leden der vereeniging van kunst en nijverheid, betrek hebbende met den eeredienst, pro testeeren. Tot staving van die protestatie tegen de scheiding van Kerk en Staat, hebben zij eene belangrijke slatistiek neer gelegd. Daaruit blijkt dat de nijverheden, buiten het bouwvak, te Parijs, een mini mum van 110 millioen zaken doen en 25,3oo werkliê gebruiken. In de provincie gebruiken zij 40,000 werkliê en hun zakencijfer beloopt 147 1/2 millioen fran ken. Aalsterhop 1904 beschikbaar fr. 135 de 5o kil. POPERINGHER Stadhop 1904, be schikbaar, fr. 118,00 de 5o kil. Markt kalm. On (lemande un réprésentant ou agent sérieux, ayant des bonnes relations pour Alost et les environs pour le cham pagne Ch» et A, Prieur, A la commission ou traitements fixes abonnements. S'adresser l'agence exclusive pour la Flandre Oriëntale, 88, rue Stephanie, 88, Laeken-Bruxelles. aan de Heeren Ondernemers, Metsers en Plafonneerders. Zavel, eerste kwaliteit, zich te bevragen Nieuwbeekstraat, al hier, aan het magazijn der firma V® D* WOLF-COOTMS fils.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2