Zondag 30 April 1903 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar 3737 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. Verzekering tegen Ongevallen. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan 1b tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrüft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3a® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 29 APRIL 1905 Wij zouden aan dees schrijven den titel knnnen geven van Rol van den onderlingen bijstand in de vergoeding van schade voortspruitende uit arbeids ongevallen. Artikel 11 van de wet bepaalt en regelt die tusschenkomst. Duidelijkheidshalve gaan we dat artikel eerst en vooral geven. Art. 11. De hoofden van onderne mingen of hunne verzekeraars kunnen met de door de Regeering erkende maat schappijen van onderlingen bijstand over eenkomen, dat deze, gedurende ten hoog ste zes maanden, te rekenen van het ongeval, op zich nemen de uitkeering der vergoedingen die, in geval van onbe kwaamheid tot werken, aan hunne leden mochten verschuldigd zijn, op voorwaarde nochtans dat blijke i° Dat degenen die deze vergoedingen verschuldigd zijn een evenredig deel van de bijdrage ten behoeve van den onder lingen bijstand te hunnen laste hebben ge nomen. Dit in gemeenen overleg vastge steld evenredig deel mag niet minder zijn dan een derde 2° Dat de belanghebbende maatschap pijen aan hare leden dezelfde hulp toe staan in geval van ziekte als in geval van verwonding. Is de dagelijksche onderstand, door de maatschappij verleend, geringer dan de vergoeding verschuldigd uit kracht van deze wet, dan moet het hoofd der onder neming het verschil storten. Een koninklijk besluit zal bepalen onder welke voorwaarden de maatschap pijen van onderlingen bijstand de uitkee ring van de onderstandsgelden, die de tijdelijke vergoeding vervangen, op zich kunnen nemen. Om den last der vergoeding, die voorze ker aan de nijverheid zekere opofferingen zal eischen, zooveel mogelijk te vermin deren zonder daarom toch de werklieden te benadeeligen, hebben onze wetgevers beslist dat, in sommige gevallen, de onderlinge bijstand om zoo te zeggen de vergoeding kon op zich nemen. Hier zijn zekere voorwaarden bepaald. Sommen wij ze op. De maatschappijen van onderlingen bijstand moeten wettelijk erkend zijn. Met andere zou de overeenkomst tusschen patroon en ziekenkas niet aangenomen worden. Korte inhoud van het drama 1® Tafereel DE MOORD. Jan Renaud nam dienst bij het Fransch leger na een huiselijk krakeel met zijnen vader, bij wien hij eeneu zoon van acht jaar oud, een weeskind van moederszijde, achterliet. In den laten avond van ion Mei 1745, komt Jan Renaud onverwachts te Mon- tagne, in zijne woning, terug. Hij om helst zijnen zoon, smeekt zijnen vader om vergiffenis, en verzoekt dezen het kind ter ruste te brengen. Jan Renaud overhandigt zijnen vader familiepapieren en juweelen, hem toever trouwd door den graaf de Mornasse, eenen Franschen banneling, welken hij, ge kwetst en stervende, in een bosch uit de roofgierige handen van eenen baanstroo- per redde Jan Renaud had plechtig ge zworen de waardijen aan den vader van den ongelukkige, die reeds Engeland be reikt had, te doen gewordenEdoch, moest hij zelf in den veldslag, die 's an derdaags zal geleverd worden, sneuvelen, dan zou zijne belofte onvervuld blijven. Om zulks te vermijden, maakt hij zijnen vader met zijn geheim bekend, en draagt hem den last op, des noods, den wensch van den banneling te voibrengen. Hij neemt daarna afscheid van zijnen vader, aanschouwt eenen stond vol teederheid zijn zoontje, dat biddend voor zijn bed is ingesluimerd, sluit de slaapkamer en gaat De tijd waarop de ziekenkas de vergoe dingen voor arbeids-ongevallen mag op zich nemen is beperkt op zes maanden Langer zou strijdig zijn met de Ongeval lenwet. Die toelating is bepaald tot de onbe kwaamheid tot werken, hetzij deze volko men of onvolkomen, tijdelijk of reeds van voortdurenden aard blijkt te zijn. De nijveraar of de verzekerende maat schappij moet een deel der bijdragen betalen. Het mag niet minder zijn dan het derde. •k Er zijn ziekenkassen die van al hunne leden dezelfde bijdrage eischen. Deze is niet in verhouding van hun dagloon. Die maatschappijen geven in geval van ziekte of ook misschien in geval van verwon ding, een onderstand voor allen gelijk en welke gewoonlijk afneemt volgens den duur. Zoo bij voorbeeld, de eerste twee maanden 2 fr. of 1 5o fr. per dag; de twee volgende maanden 1 fr. of 0,75 fr. de twee daarop volgende maanden nog enkel de dokter en de medecijnen. Kunnen die maatschappijen verbinte nissen, overeenkomsten aangaan met de nijveraars of met de verzekerende maat schappijen Voorzeker van 't oogenblik dat ze erkend zijn. Doch ziehier wat er gebeurt. De werkman geniet altijd de ver goeding voorzien door de wet. Geeft de ziekenkas geen genoeg dan is de patroon of de verzekeringsmaatschappij verplicht het ontbrekende bij te leggen. Betaalt, bij voorbeeld, de maatschappij twee frank en heeft de werkman er recht op 2 en half dan moet de patroon de vijftig centiemen bijleggen welke nog ontbreken. En zoo voorts voor de andere maanden de schadevergoeding van 2.5o fr. moet altijd volledig zijn. Welke bijdrage zou in dat geval de patroon aan de ziekenkas moeten betalen? Het derde deel, op zijn minste, van hetgeen zijn werkman betaalt om er lid van te zijn. Geeft deze 12 fr., bij voor beeld, dan zal de patroon er minstens 4 moeten storten. Integendeel eischen de ziekenkassen 't is het gewoon geval niet van hunne leden bijdragen in verhouding van hun loon, om ze dan ook onderstand te geven in verhouding van dat loon dan geeft de patroon een verschillende bijdrage voor ieder klas zijner werklieden maar altijd het derde deel van hetgeen de werkman moet storten. Voor de vergoeding geldt altijd hetzelfde princiep. Wat ontbreekt moet door den patroon aangevuld worden. In Duitschland bestaat de verplichtende verzekering tegen arbeids-ongevallen en tegen ziekte. Voor de verzekering tegen ziekte be taalt de werkman 2/3 der bijdrage en de patroon i/3. De ziekenkassen moet-. n de vergoeding en de last der werkongevallen op zich nemen gedurende de i3 eerste weken. Het meerendeel der arbeids-ongevallen duren geen i3 weken. Daaruit volgt dat zelfs de verzekering tegen arbeids-onge vallen voor een tamelijk groot deel door de werklieden wordt bekostigd. Van den anderen kant is het ook waar dat de schadevergoeding tot 66 2/3 per honderd beloopt van hun gemiddeld dagloon. In Oostenrijk hebben wij eveneens de verpjichte verzekering tegen ziekte en arbeids-ongevallen. Deze laatste is niet uitsluitend ten laste van den nijveraar de werkman betaalt er *0 per honderd in; de baas de overige 90 p. h. In de verzekering tegen ziekte draagt de patroon voor i/3 de werkman voor 2/3 bij, juist lijk in Duitschland. De vergoeding voor arbeids ongevallen is ten laste der ziekenkassen gedurende de 4 eerste weken. Zij bedraagt 60 per honderd. Hetzelfde besluit dus als voor Duitschland. Zal ten onzent het in voege treden der ongevallenwet niet het gevolg hebben dat de werklieden z:ch niet meer inlijven bij de ziekenkassen, vermits zij er niet toe verplicht zijn en daar, in voorkomend geval, zij de vergoeding voor hun ongeluk gedeeltelijk zelf betalen en als zij geen lid zijn, moeten zij het niet Die opwerping is gedaan. Wij komen er op Uriig. zijn regiment vervoegen, dat hij zonder oorlof verliet. De oude Renaud sluit de kostbare voor werpen in een kistje, waarin hij eveneens eene prachtige gouden ketting bewaart, in een medaljon de wapens en de naamlet ters der gravin d'Aubeterre dragende een huwelijksgeschenk door de edelvrouw aan Jan Renaud gedaan. Nauwelijks heeft de krijgsman het huis verlaten of Lazare, een baanstrooper, die hem op de hielen is gevolgd en door het venster alles heeft afgezien, springt bin nen en eischt van den ouderling den sleu tel der kas, waarin de schat geborgen is. Pieter Renaud weigert. Eene worsteling omstaat de bandiet stelt eenen dolk op het hart van den grijsaard en verplicht hem het wakker geworden kind toe te roepen, dat hij zich nog met dezes vader bevindt. Lazare ploft het moordend staal in de borst van zijnen tegenstrever, maakt zich van de waardijen meester en neemt de vlucht. Het kind, dat er in gelukt is de deur der slaapkamer te openen, vindt zijnen grootvader stervend.... De Baljuw van het dorp en eenige geburen, door het hulpgeroep toegesneld, komen bijtijds om het slachtoffer den laatsten adem te zien uitblazen, en vernemen uit den mond van den kleinzoon, wat deze gezien en ge hoord heeft. 2e Tafereel DE BESCHULDIGING. Den dag na de feiten in het eerste tafe reel aangehaald, behaalt het Fransche leger op zijne vijanden, te Fontenoy, eene schitterende overwinning. Jan Renaud onderscheidt zich in dien BOND DER GeitenkweekmaatschappijeB van het Arrondissement Aalst. Op aanvraag van het Bestuur der Plaat selijke Geiten verzekering van Aygem, is de Bond op 2' Paaschdag 's morgens om 10 uren overgegaan tot de keuring der geiten en schapen en tot het stichten van een kweeksyndicaat. Deze keuring is opperbest gelukt. Aygem heeft nu kunnen oordeelen over zijnen geitenstapel. Er is goed, zeker, maar veel verbetering kan gedaan worden. Onder het wijs geleide van het Bestuur én bijzonderlijk door den onvermoeibaren iever van den proost de E. H. Achiel Van Hemelryck, de ziel der veldslag, en brengt zijnen kolonel, graaf d'Aubeterre, een vaandel, dat hij den vijand ontnomen heeft. De Baljuw van Mortagne biedt zich in liet Lamp aan, geeft den graaf kennis van den moord op Pieter Renaud gepleegd en der zware vermoedens, welke op zijnen zoon wegen. Jan Renaud wordt geroepen om te verantwoorden over de beschuldi ging tegen hem ingebracht. Op de stel lige verklaring van zijn eigen kind dat hij verleden nacht bij zijnen vader geweest is, moet hij zulks bekennen. De woorden IK BEN MET UWEN VADER B door den ouden Renaud zijnen kleinzoon toegeroe pen, getuigen verpletterend tegen den verdachte, die voor den krijgsraad ver zonden wordt. 3® Tafereel DE GALEIBOEF en zijn ZOON. De graaf d'Aubeterre, hertog geworden en tot generaal bevorderd, vei blijft thans op zijn voorouderlijk kasteel. Hij is ins gelijks als gouverneer aangesteld en heeft alzoo het hooger bevel over de nabijgele gen galeien. Na den slag van Fontenoy, is Chamboran bij hem als huisknecht in dienst gebleven, en er in gelukt het kind van Jan Renaud, door eene besmettelijke ziekte aangedaan, bij zijne meesters, die het verlies van hun eenig kind betreuren, in huis te brengen. De teedere zorgen der hertogin redden den knaap het leven, die weldra door zijne weldoeners als hun eigen kind wordt aangenomen, en in het gesticht van den abt d'Armaillé eene uit stekende opvoeding ontvangt. Ilij heeft er Valentijn de Mornasse leeren kennen zoon van den gebannen edelman, die, vóór den slag van Fontenoy, zijne kleinoo- den en familiepapieren aan Jan Renaud behandigde. De twee jongelingen, die maatschappij, zal er zeker en vast verbe tering komen. Des namiddags heeft de Bond zijne eerste gewestelijke tentoonstelling te Ay gem (Omschrijving Herzele) gegeven.Het Bestuur van den Bond wist zeer wel dat het nog wat te vroeg was om een groot getal dieren te zien aankomen. Ja, en nochtans waren er rond de 200 dieren. Schijnt dit getal klein, de hoedanigheid der tentoongestelde dieren was zooveel te beter, bijzonderlijk in de klas III (geiten zonder hoornen en met 8 tanden). Wat het Bestuur beoogde was het ontstaan van nieuwe maatschappijen in de streek van Herzele. De uitslag der tentoonstelling was schitterend onder dit opzicht. Wij aanzien hem als de kroon der gewestelijke tentoonstelling van Aygem De Voorzitters der vijf aanschrijvingen van den Bond of hunne afgeveerdigde waren tegenwoordig, ja, bemerkten wij met genoegen, de Heeren Leo Cosyns, (Ninove) De Ryck (Herzele) De Vos, Velge en Versnickt (Geeraardsbergen) en Talloen (Sottegem). De Voorzitter van het Landbouwco- mice Herzele de heeren Jozef De Vuyst, Odilon Van der Haegen, provinciale Raadsheeren van het Canton Herzele, de heeren Romain Moyersoen, Glenisson, de heeren Eerevoorzitters van het plaat selijk Syndicaat D'Hondt, Burgemeester en E. H. Pauwels, Pastoor, hebben ons werk door hunne tegenwoordigheid ver eerd I In name der 5ooo leden van den Bond, dank, hertelijken dank De Keurraad was samengesteld uit Voorzitters van aangeslotene maatschap pijen en den oormerker der keuringen, 't Waren de heeren August Luwaert, (Smetlede) Frans Schellaert, (Oultre) Leopold Willockx, (Lede) Edward De Ligne, (Hofstade)Ruffin Staels, (Aalst- Schaarbeek) en Camiel Van den Broeck, (Denderleeuw). Proficiat, Heeren, gij haalteer van uw werk UITSLAG. Groepen van 1 Bok en 6 Geiten onge- hoomd 1® prijs aan'tSyndicaat van Denderhautem 2e i) van Mei re. Eervolle melding aan de Syndicaten van Borsbeke en Steenhuyze. Bokken. A. met Hoornen i® prijs De Coninck, Aalst-Mijlbeek. 3e i) Goossens, Ressegem. B. zonder Hoornen, i® prijs Hoebeke Jozef, Denderhautem. 2® Van Wassenhove, Borsbeke. 3® Coppens, Meire. 4® Beirens Leond, Denderhautem. 5® b Beirens Ivo, Geiten met Hoornen. Klas IV. 5® prijs DeTroyerOm.Woubrcchtegem. Klas V. i® prijs De Pril Bernardus,Steenhuyze. 2® De Witte Cyriel, id. 3® Matthys Edward, Aygem. 4® Roelandt Emiel, id. 5® De Pril Straften, Steenhuize. Klas VI. 2® prijs Vinck, Aygem. 4® Paeps, Steenhuyze. Geiten zonder Hoornen. Klas I. 1® prijs Raes Hip., Meire. 2* 1» De Gend, Ottergem. 3e Raes Petrus, Aygem. 4e b De Schutter Romain, Aygem. 5* b Vincke Jan-Bapliste, Aygem. Klas II. te prijs Van den Steen, Meire. 2® Heyndrickx Hon., Bambrugge. 3e b Lievens Jan-Bapliste, Aygem 4e Schouppe Victor, Steenhuyze. 5® Roelandt Emiel, Aygem. Klas III. ie prijs Van den Eeckhaut, Meire. 2® b Vlaminck Frans, Borsbeke. 3e Pycke Petrus, Denderhautem. 4® b Mertens, id. id 6' i) Van Heddegem J.-B. Borsbeke. 7® b De Cooman Th., Aygem. 8e b PerJaens Sylv., Denderhautem. 9e 8 Van KeymeulenS.,Steenhuyze. IOe b Van Hasselt, id. vincieraadsheer, Voorzitter der Land- bouw-federatie van de Provincie Luik. M. Graaf de Villermont, Voorzitter van den Landbouwbond der Provincie Namen. M Hallet, Bestuurder van den Luxem- burgschen Bond. M. Helleputte, Volksvertegenwoordi ger, Hoofddeken van den Boerenbond. M. Alfons Hermans Ausloos, Oud voorzitter der Handelsrechtbank van Leuven. M. Luytgaerens, algemeene Schrijver van den Boerenbond. M. Albrecht Palmers, Provincieraads heer, Voorzitter van liet Verbond der Boerengilden van Limburg. M. Emiel Vliebergh, leeraar aan de Hoogeschool te Leuven. De Kommissarissen zijn M. Lionel Pussemier, lid der besten dige Députatie van da Provincie Oost- Vlaanderen. M. Jozef Wagemans, leeraar van boek houden aan de Handelsschool der Uni versiteit van Leuven. M. Adelin Petit, bestuurder van het Luiksche Landbouw-Syndicaat. voor elkander eene innige genegenheid koesteren, brengen te zamen eenige dagen te Aubeterre door. Tijdens eene wande ling in het park, ontmoeten zij er eenige galeiboeven. Adriaan Renaud, heeft, we gens zijnen jeugdigen ouderdom en de ziekte zijner kinderjaren, slechts een uiterst flauw aandenken van de feilen, vroeger te Mortagne voorgevallen, be waard. Ten gevolge van een onderhoud met eenen der galeiboeven wordt zijn herinneringsvermogen opgewekt en her kent hij in hem zijnen vader. 4® Tafereel DE GRAAF de MORNASSE. Het verschrikkelijk tooneel dezer her kenning tusschen vader en zoon heeft het gemoed van Adriaan Renaud zoodanig geschokt, dat hij in eenen toestand, aan de wanhoop grenzend, verkeert. Te we ten, dat hij de oorzaak is dat zijn vader in de galeien zucht, is voor hem eene on dragelijke foltering. Niets kan hem eeni- gen troost verschaffen. De hertog ver neemt uit den mond van Chamboran dat zijn aangenomen zoon niemand anders is dan de zoon van Jan Renaud I Adriaan wil er voortaan eene levenstaak van maken, de onschuld zijns vaders te bewijzen en niet tegenstaande het aan dringen van den hertog, het kasteel van Aubeterre verlaten, als juist, door eenen dienstknecht de graaf dc Mornasse wordt aangemeld. Bij het hooren van dien naam, roept Adriaan uit 't is de verlos sing voor vader en voor mij Lazare, de moordenaar van Pieter Re naud, die dank zij de gestolen titels en juweelen, den naam van graaf de Mor nasse heeft aangenomen, tegen wien het vonnis tot verbanning werd ingetrokken, komt den hertog verzoeken zijnen in- De Onderlinge Belgische Bóeren- verzekering tegen werkongevallen en De Landbouwverzekering onderlinge maatschappij die de eerste volledigt, zijn voor den Notaris Roberti gesticht gewor den op Dinsdag 25 April in den maat- schappelijken zetel te Leuven. De beheerraad is samengesteld uit M. Fr. Schollaert, Voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers, Voorzitter. M. Baron della Faille d'Huysse, sena tor, Voorzitter van den Landbouwers- bond van Oost-Vlaanderen, Ondervoor zitter. M. Kerger, Schrijver der Landbouw- federatie van Henegauw. M. Amedée de Man, bijgevoegde schrijver der Provinciale Landbouwcom- missie van West Vlaanderen. M. Baron d'Otreppe de Bouvette. Pro vloed te willen aanwenden om hem als graaf de Mornasse, terug in bezit te doen stellen der rechten, hoedanigheden en rechten zijner familie. Hij komt eveneens den jongen gra if de Mornasse als zijnen zoon opeischen, daar men hem te Parijs nopens dezes verblijf op het kasteel van Aubeterre ingelicht heeft. Daar Lazare zelf de baanstrooper was, door Jan Renaud belet bij Fontenoy, den graaf de Mornasse uit te plunderen loo chent hij den aanval, waarvan deze laatste het voorwerp was. Hij zegt, dat hij al de familiepapieren en juweelen zal voorleg gen om zijn goed recht te staven, dat de geheele geschiedenis door Jan Renaud werd uitgevonden om zich aan de recht vaardige straf te onttrekken en dat deze wel de moordenaar zijns vaders is. Bij deze verklaring slaakt Adriaan eenen kreet en valt bewusteloos in Valentijns armen. 5* Tafereel DE KETTING. Lazare stool in de woning van Pieter Renaud met de familiepapieren en juwee len van de Mornasse, ook de ketting, wel ke Jan Renaud van de gravin d'Aube terre ontving. Daarom onbewust, wil hij thans dat Valentijn tusschen de kleinoo- den er eenige kieze om er mede te pron- den op een feest door den hertog d'Aube terre gegeven ter eere van den hertog de Choiseul, minister van Lodewijk XV. Valentijn voldoet aan dit bevel. Zijne keus valt op eene ketting, welke hij her kent voor die, welke de gravin d'Aube terre aan Jan Renaud eens schonk. Geen twijfel meer voor hem zijn eigen vader is de moordenaar van Pieter Renaud H.., Hij kan cr niet toe beslissen die schrikke lijke ontdekking aan Adriaan, zijnen boe- Aan M. Pie Daens. In uwen Werkman van 28 April 11. leest men De Pater preekte over 't Huisgezin, de bron van 't leven, over de Plicht ea het betrouwen op de Goddelijke Voor- n zienigheirt.... Welk verschil met de b woorden van een groot katholiek kop- 8 stuk tot eenen Arbeider, die weduwe- n naar was geworden met vier kleine kin- b derkes. b Waarom koopt ge zooveel kinderen 1 d Welke Sodomietsche woorden 1 Vooreerst het geldt hier geen werkman- weduwenaar maar wel eene verlatene vrouw welker gedrag wat al te berispelijk is. M. Pie Daens, ge kent dit zoogezegd groot catholiek kopstuk ge heet hem wat verder schoonen catholieken vetlap... Ja, ge kent hem aangezien gij hem per soonlijk zijt gaan aanklagen bij den heer A. De Clippele,Arrondissements commissaris van Aalst... Bij den heer Arrondissements-commissaris die er niets meê te stellen heeft Hf? Waarom dit zoogezegd groot catholiek kopstuk niet met naam en stuk in uwen Werkman genoemd P... Uit vrees dat men u zou bewijzen dat gij u, uit wraak en wrok, als spreektrom pet hebt aangesteld van eene vuige laste raarster. zemvriend, mede te deelen, en aldus hem, dien hij als zijnen vader aanziet, te ver raden. In een onderhoud nochtans met den graaf d'Aubeterre en den valschen graaf de Mornasse, is hij op het punt alles te bekennen, maar wordt door zijnen ge- waanden vader zinneloos verklaard 6® Tafereel DE EERHERSTELLING. Adriaan is door al die hevige ontroe ringen erg ziek geworden. In de ijlkoorts, roept hij steeds op zijnen vader. De her tog d'Aubeterre, in de hoop, dat zulks eenen heilzamen invloed op het gemoed van den jeugdigen lijder zal hebben, be sluit ertoe zijn verlangen te bevredigen Adriaan zal zijnen vader wederzien. Jan Renaud wordt naar het kasteel ge bracht, waar hij met zijnen zoon een onderhoud heeft Hij komt er eveneens in tegenwoordigheid van den valschen graaf de Mornasse, dien hij beschuldigt de fa miliepapieren en juweelen, welke hij be zit, bij Pieter Renaud gestolen te hebben. De Eerwaarde heer bestuurder van Sl Salvatorscollege, waar Adriaan en Va lentijn zijn opgevoed, heeft vroeger den echten graaf de Mornasse persoonlijk ge kend, die hem zelf, vóór zijn vertrek in ballingschap, zijn zoontje kwam toever trouwen. De abt d'Armaillé komt te goe der ure om den dief en moordenaar te entmaskeren. Nu mag ook Valentijn ge rust spreken bij middel der ketting te Mortagne gestolen, bewijst hij ten over vloede de schuld van Lazare, die de ver diende straf niet zal ontkomen. De onplicbtig veroordeelde, Jan Re naud, bekomt niet alleen de vrijheid, maar dc hertog d'Aubeterre belooft hem daarenboven eene volledige eerherstel ling.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1