.beroemd Proces Ditjes en datjes. IJzeren weg. Groote Prijskamp Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. Merkiprijzen. stellen dien uitmuntenden maatregel te Demen die in Engeland in voege is, waar door de brouwers verplicht zijn het ge wicht te doen kennen dat zij per hectoliter gebruiken van de hop en de produkten die de hop vervangen. De brouwers raden ons aan de hoppe- teelt te verbeteren. Daarin geven wij hen gelijk. Maar laat ons ze verplichten ons goed bier te verkoopen, gemaakt uit gerst en hop, en gebrouwd zoo als het betaamt, en waarin geen malssap en looi zuur te vinden zijn. J3 Indien wij op die punten 't akkoord vallen, zullen de hopteelers er misschien kunnen aan verzaken tolrechten te eischen. UWij weten dat meerdere eerlijke brou wers van het platteland met genoegen dien maatregel zouden zien invoeren. Wat zegt het Gazetje der Brouwers daarvan (De Landbouw. O. V.) Boerk*. STAD AALST. 'O' Cath Werkmanskring Tooneelkundig en Muzikaal r E E S T I Maandag sa Mei,om 4 '/iu. j) EEN I wereldberoemd drama in 6 bed. SSBH W A AR L I J K zekere liberale schrijvelaars zijn schaamtevrij. Zoo lezen wij in een Diesterscht liberaal orgaan dat de catbolieken aan de ouderlingen slechts een pensioen van negen centen daags schenken, wanneer de liberalen het allen eens waren dit pensioen op EEN FRANK daags te brengen. De liberalen zijn het allen eens En 't is juist het tegenovergestelde dat wij gelezen hebben niet alleen in de liberale dagbladen, in kiesmanifesten maar ook in de redevoeringen van gezaghebbende li berale heeren. Het liberale Journal de Bruges schreef op 12 April 1900 over de pensioen wet Het ministerie had beter gedaan de belastingen met 12 millioen te vermin- b deren dan dit geld te besteden aan de oude werklieden. Maar weet die liberale scribent dan niet dat wijlen M. Bauduin, Volksver tegenwoordiger voor Leuven ter Volks kamer zegde De wet op de pensioenen b is een kluchtspel, eene parodie zoo b kostelijk voor de schatkist als wanho- pend voor de toekomst Maar als de liberalen het allen eens zijn om aan de ouderlingen een pensioen van 365 fr. of een frank daags te gunnen, waarom stellen zij het ter Volkskamer niet voor Niets kan het hun beletten. Maar wat een ander paar mouwen is, 't is de 72 a 74 millioen vinden die er noodig zouden zijn. En nieuwe belastingen zouden er alleen kunnen in voorzien... En dan Wat schaamtelooze liberale volksfop- toch De liberalen en socialisten zijn «rg gebeten op de buitenlieden, en meer dan eens hebben ze bewezen dat ze voor hen niets anders over hebben dan spot, versmading, beleediging en laster. Dc liberalen schelden de buitenmen- schen uit voor domme kalveren, ploegen die in God gelooven. barbaren enz. ter wijl de roode Vooruit van hen schreef den 3 December 1902, dat ze een onwetend, zelfzuchtig ras zijn,begeerig naar winst... een ras dat in den grond van zijn hart langer den rouw draagt voor een dooden os dan voor zijnen ouden vader. Een liberaal weekblad de Echo d'Ostende gaat nog verder en schrijft dat de buitenlieden hunnen ouden vader of moeder van kant helpen van 't oogen- blik dat ze hun in den weg loopen. Ge zult ons niet gelooven maar wij vertalen letterlijk, (zie nr van 14 April X905.) Is het niet natuurlijk voor men- schen van de opvoeding op den buiten doordrongen, dat het nutte- Iooze moet verdwijnen De os, die te oud is moet afgemaakt worden het zwijn dat van pas is, wordt - geslacht. De oude vader zal afge- maakt en doodgestoken worden. zooals men doet met een os of een zwijn. Moordenaars dan de buitenlieden Waarlijk, de liberalen en socialisten weten niet wat uit te vinden om u, bui tenlieden, in 't aangezicht te spuwen, u te bespotten, u te versmaden en u te lasteren... Nu ge zult het u gedenken bij de stembus en ten andere wij zullen het u herinneren lelt* voor de samenwer- kende Melkerijeu. Eene be langrijke vraag werd aan de Rechters der burgerlijke Rechtbank van Antwer pen onderworpen. Is eene samenwerkende Melkerij eene burgerlijke of handelsmaatschappij Gewoonlijk wordt er beslist dat de landbouwer die zich bepaalt zijne melk te verkoopen of ze in boter te veranderen geen bandelaar is. Doch is het wel 't geval wanneer 20, 3o en meer landbouwers in samenwerking vereenigd zijn om hunne melk in boter te veranderen De Antwerpsche Rechtbank komt te beslissen dat eene samenwerkende Melkerij eene handelsmaatschappij is. Advies aan wie het belangt. WIJ WISTEN WEL dat De Dcndergalm een vuile neusdoek is waarin godverloochenaars, godsdienst haters, papenvreters en gemeine blauwe krawatten zich naar hartelust snuiten, maar zoo liederlijk als Zondag 11. was bij nog nooit. De goddelooste organen der vrijdenkerij hoeven den armtierige niets te benijden. Wij zullen ons wel wachten al die vuige versmadingen,die eerlooze beleedigingen en verachtelijke lasteringen tegen den Godsdienst, tegen onze Eerw. Geestelijk heid, tegen de Eerw. Paters Redempto risten onder oogen onzer geachte lezers te brengen. Neen, dat doen we niet... Wij laten dat smeerige geestesbrood aan de liberalen over die er smaak in vinden... Ook hoeven wij onze Eerw. Stedelijke Geestelijkheid en de Eerw. Paters Re demptoristen tegen die helsche aanvallen niet te verdedigen. De laatste Missie heeft onze Eerw.Geestelijkheid in achting doen stijgen bij alle Aalstenaren die het hart op de ware plaats dragen en de Eerw. Paters hebben onze Stad verlaten met de dankbaarheid van de overgroote meerderheid onzer bevolking en den wensch des herten Tot wederziens en hoe eerder hoe liever I Denderhautemd? B°ckME Zondag 11. heeft de onthulling plaats gehad van den grafzuil door de groene socialisten opgericht ter nagedachtenis van wijlen Alois De Backer. Indien men de groene propbeten ge looven wilde dan zouden er, dank aan de ruchtbaarheid door de groene organen er aan gegeven,80 duizend groene socialisten te Dendirhautem toestrooinen niet alleen uit België maar zelfs uit Frankrijk, Hol land en Duitschland. Uit Aalst vertrok er ten groepje van ongeveer 120 a 125 groenen met twee vlaggen en eene rouwuroon en samen gesteld uit een dertigtal Aalstenaars, groene natureelen uit Herdersem, Hof- stade, Gijsegem, Lede, Moorsel, Meldert, Baerdegem en een veertigtal Brugge lingen waarvan de overgroote meerder heid schenen van 't Minnewater gedron ken te hebben. De veroordeelde priesters Daens en Fonteyne en Groene Pie reden er in kutse naar toe 't gezelschap uit Aalst was zeker te gemein voor hen. Gansch Denderhautem zou aan het liuldebetoog hebben deelgenomen en in de gansche parochie bemerkte men nau welijks een twintigtal vlaggen waarvan 7 met groenen strik op de dorpplaats. Priester Fonteyne drukte hierover zijne groote verwondering uit. De stoet was samengesteld uit 4 mu zieken en t5 sociëteiten of groepen uit ons Arrondissement en uit Antwerpen, Boom, Brugge en Kortrijk 't waren allen groene en roode socialisten en libe ralen. Uit Antwerpen en Brussel was 'tsoortje aangekomen men bemerkte het aan hun ne liederlijke uitdrukkingen Vooral bemerkte men de liberale chefs van Ninove en ook eenige vrouwslooren blootshoofd uit Denderleeuw. Hun geza menlijk getal was ten hoogste 14 A i5oo. Achter 't muziek van Denderhautem gingen geen 5o kiezers de democraten der Eigenstraat waren vertegenwoordigd door een twintigtal snotneuzen en vaan- tjesbroekmannekens. Er waren met duizenden nieuwsgie rigen van alle kanten aangekomen om de twee rare vogels, de veroordeelde priesters Daens en Fonteyne, van nabij te kunnen bewonderen. Men wees ze elkander met den vinger aan. Meester De Deyn, Burgemeester van Ninove, stond aan het estaminet Goubert, voor de kerk als een generaal die de hulptroepen der vrijmetselaarslogie in oogenschouw neemt. Ook M. II. Van de Velde, Burgemeester van Aspelaere werd bemerkt. De twee dominés, armtierig gekleed, ongeschoren, vuil en beslijkt om mede lijden te verwekken, gingen de eene in den stoet, de andere (Fonteyne) er nevens en hield een druk praatje met de Dender- leeuwsche slooren. De muzieken speelden treurmarchen. Voor den stoet gingen de mannen met de beurs voor 't strijdpenningske. Op 't Kerkhof zijn een 200tal personen toegelaten geweest. Dominé Fonteyne hield eene redevoering op 't voorplein des Kerkhofs. Onder anderen riep hij uit Mannen van Denderhautem belooft gij den strijd voor het volk van onzen Vriend De Backer voort te zetten Ja, riepen eenige stemmen... Vriend Do Backer, hoort ge het vroeg Fonteyne... Ja, ant woordde een kluchtspeler en de Don iné was uit zijn lood... Bij de onthulling van den grafzuil, speelden de muzieken op 't voorplein treurmarchen. Voegen wij er ook bij dat de twee dominés een gebed zegden in 't latijn. Dominé Daens was wat ongesteld of ziekskes en kon zijne lijkrede niet uit spreken maar ze werd gedrukt en rond gedeeld. 't Is eene aaneenschakeling van leugens cn schijnheiligheid. Wat hij van wijlen M. De Backer zegt is voor al wie hem gekend hebben, juist het tegen overgestelde van de wezenlijkheid. Wel licht heeft Domine Daens zich door spot ternij willen wreken, want 't is van algemeene bekendheid dat M. De Backer hem in 't geheel in 't harte niet droeg. Nadat Dominé Fonteyne en advocaat Slap uit den Anderenbroek nog eenige woorden tot de aanwezigen hadden ge sproken, was de comedie geëindigd. Groene Pie vroeg aan den heer Burge meester om 't volk op 't Kerkhof toe te laten maar hij werd afgeschept en hij trok er van onder juist lijk Azor die een schop heeft gekregen. De aanwezigen zijn dan bij groepjes op 't Kerkhof toegelaten geworden Dominé Daens sprak eenige woorden in eene herberg en Snotvink Van den Bruelle zt-evtrde wat van door eene ven ster op 't dorpplein. Bij den terugkeer van 't Kerkhof speel den de muzieken blijde pas-redouble's ook twee groepen zongen het revolution- naire lied La Marseillaise b. Gansch Denderhautem spreekt met verontweer- diging over de vuile vrouwspersonen die in den stoet manifesteerden en meê zon gen. Zekere Roelandcrs zijn thuis gebleven uit den stoet, niet achter de vodden wil lende loopen van de twee veroordeelde priesters. De familie van den overledene M. De Backer is van gansch den dag nergens te zien geweest. Dank aan de krachtdadigheid van den heer Burgemeester Schouppe is alles tamelijk rustig afgeloopen en om 6 uren was Denderhautem al zoo stil als op een gewonen zondag. Wie er meest profijt hebben uitgetrok ken, het zijn de catholieke herbergen welke druk bezocht werden door de Woesten. Goed nieuws voor de wiel' i'ijders. Men verzekert ons uit goe- de bron, dat op ver zoek van 't provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen, de Afgevaardigden der 9 Provinciën te Brussel zullen verga deren op Maandag 9 Mei aanst. en dat M. R. Eeman, Lid der Bestendige Depu tatie. voornemens is aldaar voor te stellen de taks in geheel liet land inet de helft te verminderen. Dit nieuws zal door de wielrijders met genoegen onthaald worden, "T De werkmanstreinen. De veranderingen redert 1 Mei ge bracht aan 't vertrek der treinen voor werklieden van Aalst, Denderleeuw en omstreken die te Brussel werken, hebben vele klachten doen ontstaan. De heeren catholieke Senateurs en Volksvertegen woordigers van Aalst hebben onmiddelijk die klachten doen kennen aan den heer Minister. Woensdag nog zijn de heeren Woeste, Staatsminister en De Sadeleer, Oudvoorzitter der Kamer, door Minister Liebaert in gehoor ontvangen geweest en hij beloofde onmiddelijk maatregelen te Te beginnen van Donderdag 4 Mei is den nieuwe trein ingericht die uit Aalst vertrekt om 6 u. 11 m. om aan te komen te Brussel Turn en Taxis om 7 u. 14 m. Om 5 u. 42 m. des avonds is een andere nieuwe trein ingericht uit Turn en Taxis naar Aalst, die te Jette, Ter- nath, Esschen-Lombeek, Liedekerke en Denderleeuw siilstaat om te Aalst, te 6 u. 28 m, aan te komen. Voor de werklieden welke des nachts in Brussel werken, is er niets veranderd zij zullen zooals vroeger de treins mogen nemen die in Biussel (Noord-Statie) 's namiddags tn 's avonds aankomen en die 's morgens uit de Noord-Statie ver trekken. De internationale treinen en dc treinen van inwendigen dienst zijn hun zooals vroeger ontzegd. Verschillige ver beteringen zullen ook in voege komen vcor de treinen Brussel-Dendermonde. De heer Minister heeft beloofd andere noodige maatregelen te nemen. Wij vernemen verder Een nieuwe trein zal tegen den avond ingericht wor den te Opwyck en te Dendermonde, hij zal te Opwyck vertrekken om 8 u. i5 m. 's avonds met de correspondentie van den trein 3o85 aankomende te Brussel Turn en Taxis om 8 u. 9 m. 's avonds, zal stoppen te Lebbeke-Heizyde, Lebbeke en Sint-Gilles-bij-Der.dermonde en zal te Dendermonde aankomen om 8 u. 33 avonds. De geabonneerde werklieden zullen voortaan toegang hebben tot den trein n° 3444 die te Dendermonde vertrekt om 6 u. 47 m. 's morgens en te Brussel (Noord) aankomt om 7 u. 58 m. "Vlelle Monlagne. II ressort du rapport présenté A l'assemblée géné rale ordinaire au 17 avril que les bénéfices nets de l'exercice écoulé se sont élevés fr. 7,327,860.43, auxquels il fautajouter le solde du compte profits et peites de iqo3, soit fr. 6,3i9.o5, ce qui fait un total de fr. 7,534,179.48, dont la répartition suivarte a éte approuvée 1. Prélêvement au crédit de prévisions diverses fr. i,5oo,ooo 2. Réserve statutaire 20 p. c. sur fr. 5,377,860.43, la réserve statutaire ne portc pas sur 450.000 fr. repré sentant 5 p. c. d'intérêt du capital social de 9,000,000 de francs 1,075,572.08 3. iop.c.a l'administration 537,786.04 2 1/2 p. c. A la direction 134,446,50 4. Artributions aux action- naires a. 5 p. c. d'intérêt sur capital 450,000 b. Bér.éfice en plus comme devidende 3.600,000 Soit 35 fr. par '/io d'action 4,o5o,ooo Fr. 7.334,179.48 Fidéle A ses tradhk ns, le conseil estime qu'il est de son devoir strict de consacrer, dans les années prospères, unc partie dts ressources de la société A completer l'outillage des usines et A ienouveler les reserves des mines. Stad Aalst. Esplanadeplein PE LOTE- CLUB. mt>l den diltken Iftnl 3S5 FR. PRIJZEN FR. 325 lusscben 12 groote partijen van België op Zondagen 14, 21 en 28 Mei 1905. BESLISSING 4 Juni, 14 uren. Verpachting dtr banken op Maandag 8 Mei, om 7 uren 's avonds, bij den heer A. Spaens, Lange Ridderstraat, Aalst. Priesterlijke benoemingen Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Asper, den E. H. Veibelen. pastoor te Quaremorit, in vervanging van den E. H. Pycke, die zijn eervol ontslag neemt. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker Zondag 7 Mei igo5; M. Bonner, Bisschopstraat. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd 2 smeders (halve gasten) 1 kleermaker; boekbinder, (halve gast of leerjongen), kleermaker, (halve gast). Vragen werk 2 bedienden-magazijniers 1 hoveniers- gast j kuiper 1 koetsier van zeer goed gedrag 1 kleermaker, volle gast, voor binnen of buiten de stad. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegevei worden ter Groote Markt, op Zondag 7 Mei, om 11 l/x urer. 's mor gens, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. La Braban^onne Van Campenhout. 2. Art et travail, marche Mertens. 3. Le retour au pays, ouverture, Mendelssohn. 4. Grande fantaisie Ballet G. Parès. 5. La Bénédiction des Poignards Meyerbeer. 6. Morceau de concert pr bu- V.Wilkin, gif, arr. pr Harmonie par R. Lenssens, soliste M. Ph. D'hondt. Creemboter. Markt van Zaterdag 6 Mei igo5. i65 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 431 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3440 kilogr. Wij brengen ter kennis onzer geerde abonnenten welke voor igo5 nog niet hebben betaald dat wij hen in den loop der volgende week eene kwittantie door de Post zullen laten aanbieden. Wij hopen dat allen gereedelijk zullen betalen ten einde ons meer werk en onkosten te sparen. AALST. Kiekenmarkt.Heden Zaterdag is de nieuwe pachter der markt; M. Bruylandt, begonnen. Tal van poele niers die vroeger de merkt hadden verla ten zijn reeds teruggekomen en alles laat voorzien dat, binnen weinige weken,onze Kiekenmarkt hare vroegere belangrijk heid zal herwonnen hebben. AALST. Honderdjarige. Heden Zaterdag 6 Mei is Joanna De Saedeleer, weduwe van Philip Van den Bremt haar honderdste jaar ingetreden. Wanneke. gelijk men haar in de wande ling noemt is nog fel en kloek, bezit nog ten volle haar verstand vermogens en alles laat verhopen dat men haren honderdsten verjaardag zal kunnen vieren. De menschen van Anlut moeten dit lezen, en wanneer zij het zullen gelezen hebben, zuller. zij het moeten geleoven want zij kunnen het bewijzen, aangezien dit ver slag door eenen inwoner van Aalst ver haald is, om de bevolking dier stad te bevoorrechten. Wij twijfelen niet, dat het volgende van gioot nut zal zijn aan vele menschen, bijzonder aan diegene, die wanhopen om dat zij alle soorten van middelen gebruikt hebben, tegenwoordig aan de wanhoop overgeleverd zijn. Me Sidonie Bauwens, 1, Moorselsche Baan, te Aalst, zegt ons Sedert vijf jaar leed ik veel, want ik kon niet wateren menige middelen, die mij naar het zeggen genezen moesten, bleven zonder uitslag de verkondiging der menigvuldige gene zingen verkregen door de Foster Pillen voor de Nieren en de Blaas n trok alsdan mijne aandacht ik deed er eene doos halen bij M. De Valkeneer, apotheker te Aalst. Het zoo lang gezocht middel gevonden hebbende, werd mijne hoop boven alle verwachting beloond, want die pillen hebben mij aanstonds grootelijks verlicht en weinigen tijd later hebben zij mij zooveel verzacht, dat ik mij heden ganscli genezen gevoel. Ik verklaar het boven staande waar en machtig u het kenbaar te maken. Verzekert u dat men u dei Foster's Pillen voor de Nieren en de Blaas geve van de zelfde soort als die welke M* Bau wens gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos ot 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de En- gelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbi rgstraat, te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Nieuwerkerken. Tusschen Dijns- dag cn Woensdag nacht is hier op de Kwalestraat, de tweewoonst afgebrand toebehoorende aan de weduwe Schande- vel en bewoond door Domien Lievens en Prosper Van Impe. Toen de bewoners ontwaakten stonden beide huizen in laaie vlam, de inwoners moesten vluchten om hun leven te behouden. Niets is kunnen gered worden. Al wat deze beide werk mansgezinnen bezaten is de prooi der vlammen geworden, bij zooverre dat de kinderen Lievens die in Aalst werken 's morgens naar hun werk niet konden gaan bij gebrek aan kleeding. De oorzaak van den brand is onbekend. Er bestaat verzekering. Ninove. Een motocyclist, zekere heer Penne, geraakte dijnsdag avond tus schen een wagen en eene kar tn sprong van zijn rijwiel. Ongelukkiglijk viel hij onder een der wieltn van de kar en werd deerlijk verwond. Zijn toestand is zorg wekkend. AUDEGEM. Vadermoord. Francies Van Herreweghe, die opgehitst door zijne moeder, zijn vader heeft ver moord in de omstandigheden welke onze geachte lezers zich zullen herinneren, zijn donderdag beide, zoon en moeder, door het Hof van Assisen, tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld. Een zonderling geheim wordt door de Brusselsche policie onderzocht. Een heer van Sint-Gillis was met een tot nu toe ongekende vriend per mototandem uitgereden. En eenigen tijd nadien vond men hem zwaar gekwetst in de Tervuren- laan. Zijn toestand is zoo erg dat men nog niet heeft kunnen onderzoeken wat er met hem was voorgevallen. Men denkt dat hij van den tandem is gevallen, zonder dat zijn gezel hem miste. Sedert eenigen tijd laat de gezond heidstoestand van den graaf van Vlaande ren te wenschen over, en boezemt zelfs eenige onrust aan zijne omgeving in. De graaf bereikte, zooals men weet, onlangs zijn 69= jaar. Te Laken had de schepene van den burgerlijken stand, M. De Meer, des avonds thuis komend,een arme drommel, die gevallen was, te been geholpen. En toen hij thuis kwam was hij zijne horlo- gie, ketting en medalie van gemeente raadsheer kwijt. De dankbare (P)sukkelaar had hem er van ontlast. De vrouw van den verkensslachter Warmoes uit de Bloemistenstraat te Brussel, stond achter den toog met hare i5jarige dochter, toen twee dronken vrou wen en een even dronken kerel binnen kwamen. Zij kochten eenige winkelwaar, aten die op en weigerden te betalen. Zij dreigden zelfs heel den winkel stuk te slaan en, 't woord bij de daad voegende, grepen zij moeder en dochter vast, sleep ten ze, bij de haren in de achterkamer, sloegen ze met sleutels en stampten de ongelukkige op de borst en het hoofd. Een gebuur, de beenhouwer Goossens snelde nu toe en werd op zijne beurt aan gevallen en mishandeld tot dat de drie slechterikken de vlucht namen, Zij wer den spoedig aangehouden en opgesloten. E< n gewezen policieofficicr van Schaarbeek, die nu eene plaats in eene fabriek bekleedde, had tijdens de ziekte van zijn patroon al het gereedschap der fabriek verkocht voor 10,000 fr. Dan verdween hij. Maandag kwam bij het parket de tijding toe dat de gewezen policieman te Rijsel aangehouden is. Dinsdag nacht, zijn stoutmoedige dieven in het postbureel van Herseeuwe gedrongen en hebben er gepoogd de brandkoffer weg te nemen. De postmee ster M. Harduin, hoorde gerucht en kwam naar beneden en zag echter niets eri ging terug naar bed. Weinige oogen- blikken later hoorde hij echter opnieuw gerucht. Terzelfder tijd hoorde hij op straat om hulp roepen en een revolver schot knallen. Het waren de stoutmoedige inbrekers, die de vlucht namen. M. Har duin vond in de plaats, waar de geldkof- fer stond, eene menigte rollen en steenen, zoodat men denkt dat de dieven voorne men» waren, den brandkoffer mede te voeren en in het veld open te breken. Een onderzoek is geopend. Eene wonderbare genezing is Zondag gebeurd in St-Amandsgasthuis Brugge. Een meisje van 21 jaar, geboren te Oostende, dat sedert een i2tal jaren in een hoogst gebrekkelijken toestand in dit gasthuis verbleef, werd door de genees- heeren als volkomen ongeneesbaar aan zien. Zij had hare kwaal gekregen ten gevolge eener mishandeling door haar vader, sinds overleden, wanneer 't kind 5 jaar was 't had gedurende eenige jaren kunnen gaan bij middel van krukken maar sedert verscheidene jaren volstrekt niet meer, en had alleen nog het gebruik barer handen. Verleden week maakte zij vier dAgen lang bloemenversiering voor O. L. V.-autaar en liet zich Zondah naar de kapel dragen om de opening der Mei maandoefeningen bij te wonen. Na het lof toen de zusters en zieken de kapel verlaten hadden, behalve twee, voelde het meisje optens eene siddering en begon korts daarna te gaan zonder eenige hulp. Sindsdien is zij frisch en gezond alsof zij nooit eene kwaal gehad had Deze won- deibarc genezing, aan de tusschenkomst der H. Maagd toegeschreven, verwekt veel ophef. Men heeft voorloopig den toe gang tot het gasthuis moeten ontzeggen aan de talrijke nieuwsgierigen, die de genezene wilden zien. Storm. Het heeft Dijnsdag op alle punten van het land, evenals overi gens ook te Antwerpen, nogal hevig ge stormd. Te Brussel zijn in de wandelparken nogal vele boomen omgeworpen. In eene gemeenteschool der hoofdstad kreeg de onderwijzer, terwijl hij te mid den zijner jongens stond, een dakvenster op het hoofd, zoodat hij door de glas scherven tamelijk erg gekwetst werd. Nabij de Beurs is een electrieke licht bol met veel gerucht op den straatweg terecht gekomen. Aan Sinte-Gudulakerk vloog de vitrien van cenen kroonenwinkel uit reeds de vierde maal sedert drie jaren. Te Luik heeft de storm eenige schade veroorzaakt aan de tentoonstellingsge bouwen, zoodat zelfs de toegang langs de groote inkompoort, veiligheidshalve moest verboden worden. Een prachtig geschilderd glasraam, dat men aan 't plaatsen was, is ernstig be schadigd, en twee decoratieve doeken werden in flarden gescheurd Een inwoner van Hoei, R. genaamd, die eene halfzinr.elooze vrouw had, was sedert eenige dagen door de geburen niet gezien. Twee hunner waagden het, eenen oogslag in huis te werpen en zagen den man dood op eenen stoel liggen, met een kruisbeeld in de handen, terwijl de zin- nelooze vrouw haar huiswerk verrichtte, alsof er niets gebeurd ware. Dokters en oveiheden werden geroepen, en een on derzoek werd ingesteld om de oorzaak der dood van R. te kennen, want de arme zinnelooze kan niets antwoorden, waaruit men iets opmaken kan. De roode Eerst-Meivierders te Ver- viers hebben zichzelven en hunne gezellen eenen heel slechten dienst bewezen. Zij hadden, ondanks alle verbod en regle- menisschikking, op eigen gezag, de spin nerijen stil gelegd. En nu heeft het syn dicaat der patroons beslist de spinnerijen tot nader onder te sluiten. Die beslissing werd Woensdag aan de werklieden bekend gemaakt, toen zij zich te 6 ure 's mor- gends in de fabrieken aanboden. Het getal der alzoo gedwongen stakers be draagt i5oo. Het parket van Verviers is Woens dag te Aubel afgestapt om een onderzoek in te stellen nopens eene geheimzinnige zaak. Eene weduwe heeft aldaar haar kindje, nauwelijks eenige dagen oud, versmacht. De geneesheer die geroepen was om den dood te brstatigen, weigerde toelating te geven tot begraving en ver wittigde het gerecht. De gendarmen wer den verwittigd en, toen dezen zich in het huis der vrouw aanboden, was het lijkje reeds geheel zwart geworden. Een hevige brand vernielde Vrijdag een groot voddenmagazijn te Grivignée en richtte voor 80,000 fr. schade aan.Een der telefoondraden brak en viel op de kabels van den electrieken tram en kwam in aanraking met een daar voorbijrijdend karrepiard, dat doodgebliksemd werd. Relun^i'ijk bericlit. M. De Pratere, Apotheker-scheikundige te Oostende, verzoekt ons de geabonneerden te verwittigen dat hij geene andere reme die vervaardigt tegen den hoest en tegen de borst er. keelziekten dan de Borstsiroop De Pratere van kleurlooze teer. Weigert dus andere soortgelijke produkten ver wekt door den grooten bijval van den Siroop De Pratere hij alleen geneest altijd zonder gevaar den hevigsten hoest. Frankrijk. Bedrogen dieven. Te Parijs woont inde Rue de la Justice een rijke excen trieke weduwe, een zekere Mev. Derynes, die aan diepe droefgeestigheid lijdt en, wachtende op den dood, haar eenigen verlosser haar huis als een grafkapel heeft ingericht. In het midden van het met zwart gedrapeerde salon staat de voor haar bestemde doodkist, met twaalf brandende kaarsen er om heen. Deze kist dient den pikzwarten lievelingskater der zonderlinge weduwe tot slaapstede. Nu drongen dezer dagen drie gemas kerde dieven het huis binnen. Reeds ont steld door het gezicht der doodskist met de brandende kaarsen, kregen de inbre kers een doodsschrik toen uit de kist de groote zwarte kater luid miauwende op hen toesprong. Ten slotte kwam, opge schrikt door het lawaai, Mev. Derynes in een wit nachtgewaad binnen. Nu was er geen houden meer aan. Alles onderst boven werpende namen de schelmen in panischen angst de vlucht, waar op straat de policie hen aanhield. Sidderend ver telden zij deze den duivel in persoon daar binnen te hebben aanschouwd. BU RGERLIJKE STANd'dEr" STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5 Vrouwelijk idem 7 Huwelijken. D. Werck, fabriekbest. met M. Wein- zorn, zb. H. D'Haeseleer, handelaar, met M. Matthys, zb. G. Colpaert lood gieter, met J. Huion, kantw. E. De Leeuw, landb. met M. Vinck, landb. E. Ankaer, wever; met P. De Schryver, A. Veillefon. tw. met M. Van Geert, tw. J. De Saedeleer, tw. met J. Van den Bossche. T. Sonck, voerman, met M. Snel, br. A. De Haese, voerman, met M. Freyne, br. O. Schatteman, beeldh. met A. De Nul, zb. J. Silon, wever, niet P. Peynsaert, dienstm. F. Corthals, voerman, met M. Van Langen- hove, stikster. A. Lamage, tw. met M. Rimbaut. G. Van Aerschot, tolbe ambte met C. De Bundel. OVERLIJDENS. B. De Cnuydt, vr. Van den Bossche, z. b. 74 j. Schoolstr. F. Luycx, ni. De Leeuw, brouwersgast, 55 j. St.-Jorisstr. B. Van de Macle, w' Van den Broeck, tw. 72 j. St-Jobstr. F. Van der Borcht, m. Van Wiel, z. b. 83 j. Hoveniersstr.— P. De Wolf, wr DeSmedt, kalkbl., 52 j. Paperodedries. S. De Peismaeker, w* Cobbaut, z. b. 76 j. Zonnestr. J. Van Geit, w' De Block, z. b. 73 j. Leo- poldstr. P. D'Hoye, wr Van Melcke- beke, 82 j. Leopoldstr. S. Klaes. vr. De Bruyn. z. b. 37 j. Geeraardsberg- schestr. J. Loriot, 12 j. Nieuwbrugst. A. Daelman,wr Schockacrf, z. b. 70 j. Gasthuisstraat. 4 kinderen onder de 7 jaren. Men vraagt voor geneesheer op den buiten, Vlaamsch huishouden zonder kin- ders, man werkman-huisknecht, paard, hovenierderij, huishoudster, de eene ten minste wat Fransch sprektnde, getuig schriften. Schrijven W. E. 409, Office de publicité, Brussel. Mei fr. Zaterdag Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver per 100 kil. Aardappelen de 100 kil. Boter per 3 kil. Eiers de 25 Viggenen.per koppel Vlas. de 3 kil. Ajuin de 100 kil, volgk.w, 1905. 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 9,5o a 0,00 6,93 a 8,10 1,80 a 1,89 60,00 a 70,00 0,00 a 0,00 00,00 a 00,09

De Denderbode | 1905 | | pagina 2